Liczba dnia: 26 231 MW. Właśnie osiągnęliśmy rekordowe zapotrzebowanie na moc elektryczną w Polsce

News/Budownictwo 10.01.2017
Liczba dnia: 26 231 MW. Właśnie osiągnęliśmy rekordowe zapotrzebowanie na moc elektryczną w Polsce

W poniedziałek, 9 stycznia, około godziny 17:30 wystąpiło rekordowe zapotrzebowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego na moc. Oznacza to, że w kraju potrzebne było aż 26 231 MW mocy.

O fakcie tym poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Rekord ten jest zauważalnie wyższy od poprzedniego maksymalnego zapotrzebowania na moc z 7 lutego 2012, które wynosiło 25 845 MW. Rzeczniczka Polskich Sieci Energetycznych, Beata Janosz, poinformowała zainteresowane media, że mimo rekordowego zapotrzebowania system pracował bez zakłóceń.

Wysokie zapotrzebowanie na prąd wynika oczywiście z niekorzystnej aury, a konkretnie niskiej temperatury na zewnątrz. Spowodowała ona, że do zapewnienia tej samej temperatury w domach i mieszkaniach potrzebna jest większa ilość energii. Wpływ na tak duże zapotrzebowanie na moc mógł mieć też smog. Ze względu na niską jakość powietrza wiele osób do minimum ogranicza wizyty poza domem i chętniej korzysta z oświetlenia, a także sprzętów AGD oraz RTV.

Wygląda na to, że obecna aura jest znacznie mniej przyjazna niż ubiegłoroczna. 9 stycznia 2016 roku maksymalne zapotrzebowanie na moc również nastąpiło około godziny 17:30 i wynosiło 22 111,5 MW. W 2015, 2014 i 2013 roku tego samego dnia potrzebowaliśmy maksymalnie kolejno 17 692, 17 080 oraz 17 496 MW mocy. Jeżeli jesteście ciekawi, ile energii Polacy potrzebowali w dowolny inny dzień, możecie to łatwo sprawdzić pod tym adresem.

Zobacz: Arka zasłoniła reaktor w Czarnobylu

Reaktor w Czarnobylu już nie straszy. Arka została nasunięta

Udało się! Reaktor w Czarnobylu już nie straszy. Arka została nasunięta

Opublikowany przez Spider's Web TV na 1 grudzień 2016

Więcej materiałów wideo znajdziesz na Facebooku Spider’s Web TV! Wejdź teraz i polub stronę.

Dołącz do dyskusji

 • Olo99

  I teraz wyobraźcie sobie, że co dziesiąty samochód w Polsce to Tesla.

 • Jerzy Koza

  Niestety elektrownia jądrowa będzie lada moment niezbędna, a odpowiedzialny za ten projekt zarząd, a raczej nierząd od wielu lat tylko pobiera wielotysięczne wynagrodzenia i nagrody, oczywiście od czasu do czasu robiąc jakąś analizę.

 • Apostoł

  Wyobrażasz sobie PiS zezwalający na budowę elektrowni atomowej? Przecież to zło i w ogóle szatański wynalazek zepsutego zachodu.

 • iD4Ru73K

  Co prawda w Polsce wszystko buduje się dłużej niż na Zachodzie, ale postawienie elektrowni atomowej trwa więcej, niż Ci się wydaje. Taki EDF, który zjadł zęby na budowie elektrowni stawia atomówkę, od zera w 18 lat.

  Dwa bloki w Opolu, na których aktualnie inspektoruje mają zostać oddane do użytku w 2019. Fundamenty położono w 2010, a mówimy tu tylko o blokach energetycznych, bo reszta elektrowni stoi od dawna.

  Elektrownia atomowa wymaga większych nakładów finansowych, innych technologii, większych zasobów ludzkich, środków technicznych, nowych linii przesyłowych, miejsca na składowanie odpadów i nierzadko wyludnienie okolicznych wiosek. I robi się z tego 20 lat.

 • Bartłomiej

  A czy ktoś z pisu wypowiadał się na ten temat w ten sposób? Czy to zwykły hejt?
  Tak bardzo wszyscy chcą elektrowni atomowej, w takim razie załóżmy inicjatywę, której celem będzie do 2040 roku wybudowanie elektrowni atomowych zaspokajających 50% potrzeb naszego kraju. W założeniach połóżmy nacisk na zastosowanie technologii japońskiej zamiast francuskiej- jest bezpieczniejsza. Złóżmy podpisy, przeprowadźmy akcję edukacyjną (wiele osób dalej wspomina czarnobyl).

 • demola

  A na koniec wszyscy przygotujmy się na konkretną podwyżkę cen energii bo prąd z elektrowni atomowych jest droższy od tego pozyskanego z węgla.

 • Gajwer Jepes

  Ludzie w Polsce dostają białej gorączki, gdy ktoś im mówi o postawieniu wiatraku, a Ty tu z atomem. Zaraz zlecieliby się wariaci, wykrzykujący: Fukushima! Czarnobyl! Nie wiedząc nic o samym przebiegu tamtejszych katastrof oraz o tym, jak wiele elektrowni atomowych znajduje się w całej Europie. Ha! Poza tym – węgiel. Kit z tym, że jego wydobycie jest obecnie do bólu nieopłacalne, a kopalnie nierentowne. Przecież to nasze „czarne złoto”, które wszyscy nam zazdroszczą! A przecież PiS to najbardziej pro-Polska partia, która ma potężny elektorat na Śląsku.

 • Maciej

  Może uruchomią program Tesla+? Chociaż znając życie wtedy przerobiliby silnik elektryczny na węgiel

 • Spąg

  Może się czepiam, ale to są Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

 • Olo99

  Nie no każdy będzie miał generator na węgiel, do ładowania Tesli.

 • Jerzy Koza

  Tylko, że inwestycja z przerwami ciągnie się od jakiś 40 lat. Rozumiem była zmiana ustroju i w ogóle, ale to niedługo wyjdzie naszej gospodarce bokiem. Z resztą w 2016 dopiero ponownie wytypowano możliwe lokacje. A niestety Polska nie jest ani drugą Szwecją, żeby mieć masę rzek, na których można postawić elektrownie wodne, ani nie jest dość na południu, aby energetyka słoneczna była chociaż minimalnie opłacalna, nawet Bałtyk za bardzo nie pomaga, bo ani nie ma dużych pływów, ani fal. Jedynie zostaje coś tam wiejący wiatr, tylko że jest niepewny, a magazynowanie dużej ilości energii jest kosztowne i kłopotliwe, jest węgiel i atom, ale ponieważ jest też Unia Europejska, to jest i momentami chora ekologia, więc w najbliższych latach elektrownie węglowe mogą stać się kłopotliwe.

 • Jerzy Koza

  A czemu nie? Według mnie są na to nawet minimalnie większe szanse, jak za PO.

 • Apostoł

  Dlatego że elektorat PiS byłby bardzo zawiedziony taką decyzją…

 • Apostoł

  Raczej grubymi niśmi szyta, niewinna ironia…
  Myślę, że nikt takiej inicjatywy nie poprze.

 • John

  Ja odnoszę dziwne wrażenie że ze smogu się robi biznes i nie lada aferę
  np w radiu słyszałem że w jakimś mieście znaleźli lekarstwo na smog,
  zamontowali kilkanaście czujników stężenia xD, albo się pacjent
  wypowiadał, zamontowałem piec na gaz i nie zatruwam ludzi smogiem, no
  okej, tylko takie dokładne spalanie jak pan gazem idzie automatem na
  miał z podajnikiem uzyskać i mieć podobną wygodę, znacznie taniej, no
  ale gaz i grzanie prądem zawsze spoko.

 • Jerzy Koza

  Elektora ma 500+, więc może siedzieć cicho ;-b

 • kansess

  W Polsce potrzebne są elektrownie atomowe, ale małe

  SMR (Small Modular Reactor) Taka jedna ma 300MW i zakopuję sie pod ziemię i zapomina, co jakiś czas serwisuje. Od dużych reaktorów odróżnia umieszczenie wszystkich ważnych elementów w
  jednym zbiorniku, który w całości może być dostarczony na miejsce
  budowy. Budowanie jednaj wielkiej moja sie z celem.

 • isaakPL

  Ciekawe iel prądu mogą wyprodukować polskie elektrownie, na ile zbliżamy się do limitów

 • Kamil

  Do poprzednich komentatorów.

  A dziwi was, że ludzie protestują przeciwko wszystkiemu co związane z energetyką ?
  Powód jest bardzo prosty, ekonomia. Ci ludzie w większości wcale się nie boją, że w przypadku elektrowni atomowej będzie drugi Czarnobyl, powiem więcej, w większości oni nie są tacy głupi i nie przeszkadzałby im fakt mieszkania obok takiej elektrowni. Głównym powodem protestów jest spadek wartości nieruchomości protestujących. Sami pomyślcie, macie sobie mały domek o wartości 0.5 mln, ktoś buduję elektrownię i wartość waszego domu spada do 0.2 mln, oczywiście nikt wam żadnego odszkodowania nie płaci.

  Gdyby koło mojego domu chcieli postawić atomówkę, czy nawet głupi wiatrak to też bym protestował.

 • Bartłomiej
 • demola

  Yhm…czyli o połowę mniej niż obecnie, zakładając że te 35 gr odnosi się do wszystkich składowych które są wliczane do rachunku. Nie wiem na jakiej podstawie to obliczyłeś, wybacz nie mam za bardzo czasu wczytywać się w artykuły podlinkowane przez ciebie, ale od lat specjaliści od energetyki są zgodni że energia z atomu w naszych warunkach będzie znacznie droższa niż pozyskiwana w sposób obecny. Być może posiadając już elektrownie atomową tyle właśnie wynosi koszt kWh, ale my tej elektrowni nie mamy, a obecnie mało kto decyduje się na świecie budować takie elektrownie od podstaw przy obowiązującym prawie i obostrzeniach dotyczących atomówek.

 • https://domeny.pl/ Michał Repliński

  Jeśli jej nie wybudują to w następne święta może nam zabraknąć energii do zasilania mieszkań. Modernizacja i rozbudowa SEE jest niezbędna.

 • Camis

  Niedługo braknie kasy to ukrócą patologia500+.

 • Camis

  Już za mało „produkują”, ostatnio musieliśmy importować energie ze Szwecji.

 • Bartłomiej

  Niestety paliwa stałe się nie dopalają, a gaz owszem :p
  Masz jednak rację z robieniem biznesu :)

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement