Gazeto Wyborcza, masz 100 tys. płacących za paywalla. Powiem ci co zrobić, żeby było ich więcej

Felieton/Media 10.01.2017
Gazeto Wyborcza, masz 100 tys. płacących za paywalla. Powiem ci co zrobić, żeby było ich więcej

Gazeta Wyborcza ma dziś co świętować – za ich cyfrową prenumeratę płaci już 100 tysięcy ludzi! To ogromny sukces, ale ja wiem, że nie dołączę do tego grona w przewidywalnej przyszłości.

Przede wszystkim – gratulacje. Mówię całkiem szczerze, przekonać taką rzeszę ludzi w naszym kraju do płacenia za treści w Internecie to nie lada sukces. Tym bardziej, że prenumerata znowuż taka tania nie jest. 20 zł miesięcznie piechotą nie chodzi, a już Polak znajdzie milion ciekawszych sposobów na wydanie tej kwoty, byle tylko nie zapłacić jej za legalny dostęp do treści.

A teraz zerwijmy tę piękną otoczkę sukcesu, bo choć liczby wyglądają imponująco, to wcale nie są tak dobre, jak się wydaje.

Ja do tych 100 tys. płacących jednak nie dołączę. Pomimo tego, że cena mnie nie odstrasza i pomimo tego, że jestem wielkim zwolennikiem paywalla jako systemu zarabiania przez internetowych wydawców, który – mam nadzieję – w perspektywie czasu albo wyprze albo znacząco zredukuje obecny model, oparty o chamską reklamę.

Dlaczego więc nie zapłacę Wyborczej za prenumeratę?

Bo Wyborcza nie przekonała mnie w żaden sposób, że warto to zrobić.

Kiedy chciałem dziś rano przeczytać artykuł o 100 tys. prenumeratorów na Wyborcza.pl, ręce nie pierwszy raz mi opadły. Doczytałem dwa akapity i WTEM:

Wyborcza uważa, że za dużo czytam za darmo.

Dla jasności – od dobrych dwóch miesięcy nie zaglądałem na żadną ze stron, którą obejmuje paywall Wyborczej.

Taki komunikat witał mnie na ich stronach już wcześniej, nawet wtedy, gdy przeczytałem jeden-dwa artykuły. Nie wiem, czy po prostu Wyborcza tylko na tyle pozwala, czy może algorytmy naliczające ruch na stronie mylnie zliczają wejścia, ale pozostaje faktem, że bez subskrypcji na Wyborczej przeczytać nie mogę praktycznie nic.

I to pierwszy z dwóch powodów, dla których nie zapłacę Wyborczej za prenumeratę. Chciałbym najpierw móc zobaczyć, czy faktycznie jest za co zapłacić. Dostać konkretną liczbę darmowych artykułów i konkretną informację o tym, ile jeszcze pozostało mi do przeczytania.

Tak postępuje na przykład The New Yorker, czyli moim zdaniem, dom najlepszych treści w CAŁYM Internecie. Zasady są bardzo proste – czytelnik otrzymuje darmowy dostęp do 10 artykułów miesięcznie, potem płaci dolara tygodniowo. I za tę symboliczną opłatę dostaje dostęp nie tylko do artykułów na stronie, ale też do magazynu New Yorker, który co tydzień ląduje na mailu. I to jest wartość dodana, za którą byłbym skłonny zapłacić znacznie więcej, niż tego dolara tygodniowo. Najpierw widzę, co zyskam, a gdy płacę, otrzymuję znacznie więcej, niż oczekiwałem.

Pozostaje też drugi powód – natura Internetu jest taka, że nie każdą treść powinno się zamykać za paywallem.

W pełni rozumiem opłatę abonamentową za unikalne, wysokiej jakości treści, reportaże, artykuły, wartościowe informacje. Do pewnego stopnia jestem w stanie zrozumieć, że Wyborcza uniemożliwia mi bezpłatny dostęp do tego typu artykułów, zachęcając do wykupienia prenumeraty.

Ale kiedy widzę ten sam komunikat przy prostym newsiku o wyjeździe polityka za granicę z dwoma zdaniami komentarza i jednym cytatem, krew mnie zalewa. To mniej więcej tak, jakbyśmy nagle na Spider’s Web zamknęli za paywallem artykuł o przeciekach dotyczących nowego smartfona, składający się ze zdjęcia i kilku zdań komentarza. Absurd.

A tylko na dzisiejszej stronie głównej Wyborczej znalazłem kilka artykułów stricte newsowych, w dodatku prowadzących do lokalnych wydań gazety (np. wersji trójmiejskiej), w których po wejściu przez inną przeglądarkę w trybie incognito okazywało się, że pod blokadą zostały… 2 dodatkowe akapity treści. W dodatku parafrazujące to, co przekazywały dwa pierwsze.

Natura Internetu jest taka, że za pewne rodzaje treści nikt już w Sieci nie płaci. Sami sobie zgotowaliśmy ten los, ale skoro już do tego doszło i skoro niemal wszyscy wydawcy zgodnie się do tego dostosowali, to zamykanie za paywallem treści, które u innych mogę przeczytać za darmo, balansuje na granicy przyzwoitości.

Wyborcza ma powody do dumy, ale jeszcze więcej powodów do zastanowienia.

Dziś paywall rośnie i z tego co widzę, przekracza oczekiwania samych wydawców (zakładali 90 tys. subskrypcji na koniec roku). Doświadczenia zachodnich mediów uczą jednak, że nie da się daleko zajechać oferując ludziom mniej, lub dokładnie tyle, za ile zapłacili. Chcąc utrzymać taki model, trzeba dawać subskrybentom więcej, niż oczekiwaliby za te 20 zł miesięcznie. Trzeba dać im o tyle więcej, by czuli, że te 20 zł to wręcz okazja, darmocha.

Na polskim rynku doskonale robi to Newsweek, który w swojej subskrypcji Newsweek Plus dodaje tak wiele treści za tak relatywnie niewielką opłatą, że aż chce się płacić. W „zachodnim” Internecie doskonale robi to wspomniany New Yorker, oferując za śmieszne pieniądze dziennikarstwo najwyższych lotów, którego ze świecą szukać gdzie indziej.

Ja nie czuję jednak na razie, by Wyborcza oferowała mi równie bogate doświadczenie, kasując za dostęp do treści znacznie więcej pieniędzy. I wcale się nie dziwię, że rok do roku liczba wzrosła tak nieznacznie – przecież rok temu o tej porze gratulowaliśmy 77 tys. płacących osób. 100 tys. w próżni zrobiłoby wrażenie, ale tempo wzrostu wcale nie imponuje.

Jeśli szukacie przyczyn – szukałbym ich właśnie w tym artykule.

Dołącz do dyskusji

 • Kajo

  Dzisiaj nawet dobrze napisany news stał się sztuką. Wy tym bardziej powinniście wiedzieć o tym. Łatwo się krytykuje, ale abstrahując (choć nie pomijając) od spiskowo-politycznej otoczki wokół Wyborczej te 100k czytelników to dobry wynik, w naszych realiach bardzo dobry. Schowajcie się za Paywallem i zobaczcie jak to jest, dopiero wtedy piszcie, bo na razie, unikając treści politycznych, i tak Wam wiele osób wypomina, że u Was tak różowo nie ma.

 • regoat

  No, nie wiem poprostu może masz skrzywienie, bo czytasz jakieś zagraniczne gazety, w Polsce widać tak nie ma. Wyborcza każdy zna i wie jakie artykuły może tam znalesc. To nie jest gazeta która pojawiła się tydzień temu, więc jakiej próbki potrzebujesz?

 • Puscifer88

  Szczególnie, że ich paywall jest dziurawy jak sito. Można go obejść za pomocą Google ;)
  Żeby nie było, jestem zwolennikiem płacenia za treści w necie, ale tak jak napisałeś – GW robi to źle. Za paywallem ukrywają treści artykułów mających po 2 zdania. Gdybym za to zapłacił to czułbym się jak idiota.
  Zresztą, ostatnio i tak nie wchodzę na gazeta.pl bo z dziwnych przyczyn, nie działa u mnie w firmie :D

 • Puscifer88

  chyba nic złego, że odnosi się do dobrych wzorców, nie?

 • Kajo

  Wzorce okey, tylko ten tekst o niczym nie mówi, bo nie ma żadnych konkretnych informacji poza „moim krótkim i szybko napisanym zdaniem”. Nie ma nawet chęci ubrania tego w refleksje ot choćby tego typu, że trudno porównywać New Yorkera, którego potencjalna klientela to 1 mld i Wyborczej, która w optymistycznym scenariuszu może liczyć na 10 mln. Gdzie dostaniesz więcej za mniej?

 • Kajo

  Ta „dziurawość” na razie wpisana jest w koncept prenumeraty – tak sugeruje sama GW, na swój sposób jest w tym dobry zamysł.

 • Puscifer88

  rozumiem, że chodzi o to, żeby można było podzielić się artykułem, tak?

 • Kajo

  Chodzi o to, żeby nauczyć internatów, że Paywall to nie – jak sugeruje wielu internautów – wyciąganie pieniędzy tylko konieczność.

 • Marecki

  Masz darmowa alternatywe: w polityce, niezalezna, naszdziennik, tvpinfo, salon24, wiadomosci w TVP1….

 • Cezary Sucharek

  Czy nie uważacie, że to jednak dziwne? We wszystkich rankingach sprzedaż Wyborczej leci na pysk – radzi sobie najgorzej na polskim rynku wydawniczym, zwalnia załogę, tnie koszty a tu nagle taki sukces z wydaniem cyfrowym.

 • http://www.aspirujacypisarz.pl Łukasz Kotkowski

  W Newsweeku. O czym też stoi dość wyraźnie w tekście :)

 • Kajo

  Wyciągnij kontekst polityczny i spójrz na to szerzej, wszystkie gazety tracą, a że Wyborcza była/jest duża to i ten spadek jest bardziej donośny i zauważalny. I nikt nie mówi, że to sukces Wyborczej, tylko sukces na tle koncepcji prenumeraty cyfrowej a to zasadnicza różnica.

 • http://www.aspirujacypisarz.pl Łukasz Kotkowski

  Bo wydania tradycyjne przechodzą do Internetu. Tendencja jest więc spójna – tracą na rynku analogowej gazety, zyskują w Sieci.

 • Kajo

  Ja odnoszę to do skalowalności, o której Ty nie wspomniałeś. Nie wiem czy to takie porównywalne, biorąc pod uwagę formę gazety codziennej z dodatkami i tygodnika z dodatkami. Poza tym brakuje tu liczb konkretnych, z jednej i z drugiej strony.

 • Inius

  Płatne artykuły są na wymarciu, rozumiem frustracje redaktorów, ale z wiatrakami się nie wygra, szybciej ludzie odejdą niż będą płacić za treści w necie, a kit marketingowy o ilości płacących, to każdy może podawać. Aż wreszcie ktoś gdzieś wpadnie na rewelacyjny pomysł typu Netflixa (wartość/cena) i wszystko się zmieni.

 • http://www.aspirujacypisarz.pl Łukasz Kotkowski

  Bo trudno to przedstawić liczbowo, mówię więc nie o liczbie artykułów, a o ich rodzaju. No i pamiętajmy, że Wyborcza to nie tylko gazeta codzienna. Paywall obejmuje wszystkie wydania tematyczne Gazety, tak jak Newsweek Plus obejmuje dodatki.

 • http://www.aspirujacypisarz.pl Łukasz Kotkowski

  Taki pomysł już dawno istnieje ;) I póki co ledwie sobie radzi http://www.spidersweb.pl/2016/01/blendle-streaming-dla-gazet.html

  Ale możliwe, że jeśli by to odpowiednio wyskalować, to przyjęłoby się na większej liczbie rynków. Ludzie są skłonni płacić za treści w Sieci, także te pisane. Ale nie za wszystkie.

 • Kajo

  Nie mam do Ciebie Łukaszu pretensji, bo z mizernych danych i małej ilości czasu musi powstać mizerny tekst, ale boli w oczy te bezpośrednie odnoszenie się do New Yorkera i GW. Wszystko je różni, a skalowalność to tylko ułamek argumentów i czynników, o których się nie zająknąłeś.

 • Kajo

  Ty ironicznie mówisz o Newseeku a ja ci prawie, że to, że dostajesz więcej w New Yorkerze to m. in. efekt skali i skalowalności biznesowej choćby właśnie z perspektywy pisania w jednym z powszechniej znanych języków.

 • Inius

  no i taki Blendle jest dobrym pomysłem, może jeszcze młodym, może potrzebuje doszlifowania, ale to krok w dobrą stronę. Za takie coś bym był skłonny płacić, bo nie kupuję czegoś co 80% mi się nie przydaje, tylko to co konkretnie potrzebuję.

 • http://www.aspirujacypisarz.pl Łukasz Kotkowski

  Nie, nie widzę tutaj problemu skali. Nie ma dla mnie żadnej różnicy, czy to „mała” Wyborcza, czy „wielki” New Yorker. Skoro oczekują płacenia za treści, muszą to być dobre treści. New Yorker daje ich więcej i są to treści wysokiej jakości. I nie ironizuję jeśli chodzi o Newsweeka, tylko mówię poważnie – Newsweek ma większość artykułów na stronie otwartych, albo pojawiają się tam z opóźnieniem względem wydania papierowego. W Newsweek Plus subskrybenci dostają jeszcze dodatkowe artykuły. To jest wartość dodana, za którą warto zapłacić.

 • http://www.aspirujacypisarz.pl Łukasz Kotkowski

  To warto dać szansę Blendle :) Na razie tylko zagraniczne treści, ale ich wybór jest całkiem solidny.

 • Adrian

  podpisuje się pod tym tekstem.

 • Kajo

  Jeśli nie widzisz m. in problemu skali to mi przykro, bo w tym momencie przyjmujesz perspektywę niezrozumiałej ignorancji, bo dobre treści zależne są również od kwoty za jaką dziennikarz pracuje. Jeśli ty tej prostej zależności nie widzisz to przykro mi i zazdroszczę Przemkowi, że ma Ciebie, że nie będziesz narzekać jak Ci zapłaci za tekst 5 zł, zamiast 500 zł bo w końcu co to za różnica ile płacę i jaka jest skala pracy. Płacę więc wymagam, nie? Sam na sobie zaciskasz sznur.

 • Tomek8841 Garsztka

  Akurat porównanie Newsweeka do wyborczej do jakiś żart płacę za te dwa portale i porównanie twoje to jak studenta porównać do przedszkolaka

 • anduanmix

  Myślę, że jak chcesz coś przeczytać bez ograniczeń to należy skorzystać z aplikacji gazety na IOS lub Androida. Wszystkie artykuły napisane od początku do końca czasami trochę skrutowo. Jako płacący za cyfrową wersję gazety dostaję gazetę gotową na iPada czy smartfona i czytam kolejne strony jak w tradycyjnym wydaniu. Zarówno format papierowy oraz format cyfrowy czy dostęp to witryny wyborcza.pl oraz gazeta.pl to trochę inne odczucia gdy się za niego płaci. Czasami są tygodniowe lub miesięczne darmowe dostępu do gazety wówczas radzę skorzystać, potem wyciągnąć wnioski czy warto a na koniec ewentualnie krytykować. Bo pisanie o czymś z czego się nie korzysta i nie wie co dany produkt oferuje jest trochę słabe. Każda firma ma politykę udostępniania treści jakich chce. Wy dajecie wszystko za darmo sprzedając się np. producentom a oni sprzedają treści swoje plus sprzedają się też wielu podmiotom.

 • anduanmix

  Twój szef to pewnie fanatyczny PiSowiec i zablokował wam dostęp do gazeta.pl. Na pewno działa strona naszego dziennika oraz tv trwam. Generalnie ważne, że dostęp masz a o jedną gazetę nie przyjdzie.

 • Cayden Cailean

  Jeszcze fronda i radiomaryja ;)

 • galtom

  New Yorker = $4/miesieczne = 16 zl – marka swiatowa
  Gazeta.pl = 19,90/miesiecznie = umowmy sie, ze jakosc srednia – sporo dorbych materialow ale i ilosc plotkarskich smieci, bledow,itd olbrzymia

 • tavv

  Przecież to właśnie bardzo logiczne – czytelnicy wydania papierowego porzucają je na rzecz wydania cyfrowego.

 • borysses

  Jeszcze nie wiedza jak zaimplementowac płaćmura ktory bedzie przepuszczac roboty indeksujace XD

 • http://www.fandroid.com.pl/ Maciej Kulesa

  To jest nic. Ja kupiłem prenumeratę na WSJ – Wall Street Journal i mają głupi sposób na anulowanie subskrypcji.
  Nie da się tego zrobić poprzez konto premium, ani maila.
  Trzeba dzwonić pod amerykański numer infolinii!
  Tutaj info od nich.
  Dear Maciej,

  Thank you for contacting The Wall Street Journal Digital regarding cancellation. We’re sorry to hear of your decision to cancel your account.

  Dow Jones is always concerned when a subscriber comes to this decision.

  We pride ourselves with providing our readers unmatched coverage on world, business and consumer news that is relevant, accurate and dependable.

  Due to security purposes, we cannot cancel an account via email or online.

  Please call 1-800-JOURNAL (568-7625) to cancel your account by phone.

  Our hours of operation are Monday through Friday, 7 AM- 10 PM ET; Saturday 7 AM- 3 PM ET. If you are calling from outside the United States please contact us at 1-609-514-0870 for assistance or visit https://wsj.com/contactus for international dialing options.

  We look forward to welcoming you back again soon.

  We are privileged to be a part of your daily routine and will continue to bring you the news, views, resources, and service that you count on to stay ahead.

  Best Regards,

  Marigold
  Customer Service
  The Wall Street Journal. Digital Network

 • Leon

  Pytanie dotyczące SW. Czy istnieje kanał RSS SpidersWeb, który wypuszcza wpisy w całości a nie tylko zajawkę?

 • http://jestesmyfajni.pl/ jacekEs

  Rozumiem zastrzeżenia (brak możliwości sprawdzenia) – ale akurat chyba fakt, że nie możesz wejść wynika z tego, że kto inny w Twojej sieci (to samo IP) już wykorzystał limit.
  Czasami będąc w hotelu, miałem taki komunikat już 1 dnia miesiąca, klikając na 1 artykuł. Wiem, że to naciągane, bo czasami przejść przez paywalla można już po zmianie przeglądarki ale takie są moje spostrzeżenia.

  Mogę jednak wypowiedzieć się nieco na temat jakości treści na Wyborcza.pl . Przepaść, jaka dzieli inne serwisy od Wyborczej jest MONSTRUALNA. Wiadomo, GW to GW, dzień bez artykułu o dziecku zgwałconym przez księdza czy o tym, że aborcja jest spoko jest dniem straconym, ale poza tym jest tam tyle dobrej treści, że nie jestem w stanie tego wszystkiego „skonsumować”. Artykuły są długie, dobrze napisane, mają zaznaczone źródła (!) i po prostu wciągają.
  Fakt, czasami trzeba się do nich doklikać, bo wielu z nich nie ma na głównej, ale fakt jest faktem.

  Co do samej prenumeraty, to szczerze mówiąc nie opłaca się jej wykupować za całą cenę – co chwile pojawiają się promocje 30 %, 50 % (np. noworoczna, z której korzystam). Wówczas 99 złotych za cały rok dostępu to prawie jak za darmo.

  Od pewnego czasu postanowiłem też nie zaglądać na gazeta.pl (stary nawyk, który wypracowałem lata temu, gdy gazeta była defaultowo zamontowana w RSS w Mozilli Firefox jakieś 13 – 15 lat temu i była synonimem ambitnego serwisu w przeciwieństwie do onetu czy wp) i jestem w szoku jak dawno nie widziałem żadnego artykułu o dupie Dody, dziecku Anny Lewandowskiej itp. Życie staje się o wiele lepsze!

  A co do dodatków, to zajrzałem z ciekawości na newsweeka, którego tu polecasz – ten super gratis to kurs angielskiego? Ok, fajnie, tylko cytując klasyka „a komu to potrzebne”?

 • Cyr4x

  http://fullcontentrss.com/
  https://www.freefullrss.com/
  Kiedyś korzystałem z takich serwisów i zdawało egzamin.

 • j.e. baka

  Obejrzałeś ordynarny news w „Wiadomościach” (gdzie raczono przemilczeć, iż sprzedaż prawicowych pisemek też nie zachwyca) i na tej podstawie wykopałeś już „Wyborczej” grobowiec. Gratuluję. A ja myślę, że TVP sięga dna, z którego się już nie podźwignie. Oczywiście nie znaczy to upadku w sensie istnienia, a raczej upadek wiarygodności, którego odbudować się już nie da.

 • Mateusz Nowak

  Nie udostępniamy go.

 • Sigma

  Gazeta.pl ma jakość nie średnią, a żałosną. Na szczęście to portal bezpłatny. Płaci się za dostęp do wyborcza.pl, a tu już jakość (szczególnie w magazynach Ale Historia, Duży Format, Wysokie Obcasy, Magazyn) jest zadowalająca.

 • galtom

  Ja z wyborczej.pl korzystam przez gazeta.pl i placenia za TO 20zl nie uwazam za dobry deal.

 • xytras

  Sila przyzwyczajenia, od lat dzien zaczynal sie od Gazeta.pl, ktora obecnie spadla na poziom rynsztoku, tak skutecznie zniechecajac mnie do czegokolwiek od agory, ze jestem ostatnio szczesliwszy mniej czytajac o polskiej polityce

 • xytras

  Kazdy kto nie z nami ten od tych zlych…

 • https://wszstk.wordpress.com/ Autor | wszstk

  No jeśli trafiłeś na krótki newsowy tekst, no cóż. Mimo wszystko warto jest wydać te 20 złotych miesięcznie na coś niespotykanego w polskim internecie: Ale Historia, Duży Format, Wysokie Obcasy, Wyborcza Biz, Bigdata, 24 serwisy lokalne.
  Który z ‚prawicowych’ mediów ma tak świetne i nagradzane reportaże? Który z ‚prawicowych’ mediów ma Bigdata, dziennikarstwo danych? Które z ‚prawicowych’ mediów ma tak rozwinięte serwisy lokalne (nie mówię tu o reklamowych molochach typu Onet)?
  Już za sam Duży Format byłbym gotowy tyle płacić.

 • Maleszka

  Bardzo ładnie reanimujecie tego trupa, ale samym biciem w bębenek Wyborczej nie uratujecie od naturalnej śmierci. Taki to już jest wolny rynek, bez dotowania z naszych podatków :) Ciekawe, czy pan Szechter osobiście wyprowadzi sztandar, czy zrobi to Kurski?

 • kyoto

  autor nie ma pojecia o czym pisze. w grudniu od lat zawsze można kupić roczną prenumeratę za około 90-100 zł, czyli wychodzi to taniej, niż jedna kawa miesiecznie.
  po drugie treści są niezłe i jest to nie tylko wyborcza, ale też ich dodatki tematyczne.

  po trzecie, sporo osób myli wyborczą z serwisem gazeta.pl – a ten jest darmowy i przez to tabloidowy. artykuły w wyborczej są dużo bardziej dopracowane i merytoryczne.

  po czwarte prenumerator otrzymuje dodatkowe bonusy – zniżki na ksiazki, kody zniżkowe na ebooki i zaproszenia na spotkania.

  opłacam abonament od lat i robię to dla treści, ale też dla zachowania wolności prasy w Polsce. bez Wyborczej zostaną nam same śmieci finansowane przez spółki PIS i Skoki.

 • kyoto

  sam jesteś trup.

 • kyoto

  gazeta.pl to nie wyborcza.

 • kyoto

  gazeta.pl jest darmowa. artykuł jest o wyborcza.pl

 • kyoto

  nigdy nie zapłąciłem 20ł. co roku w grudniu są promocje. za cały rok płącisz zaledwie 90zł.

 • kyoto

  tak, sprzedaż leci, bo przenoszą się do sieci. nie pamiętam kiedy kupiłem papierowe wydanie.
  poza tym pamiętaj, że Agora to potężny biznes i gazeta jest tylko jego częścią.

 • Piotr

  wybacz, ale ja wyborcza przestalem czytac dobre 20 lat temu, jak nie wiecej, wlasnie przez tresci. owszem, arty nie zwiazane z polityka sa niezle a niektore nawet rewelacyjne, ale wszystko co dotyczy zycia politycznego jest do bolu stronnicze i bardzo czesto przeklamane lub calkowicie zmyslone, byle bylo zgodne z „linia polityczna partii”,
  wyborcza to taki sam smiec jak wydawnictwa stojace za pisem tylko po drugiej stronie barykady. tym wiekszy moj zal do nich, bo czego innego sie spodziewalem

 • kyoto

  nie zgadzam się. przed ostatnimi wyborami był wysyp artykułów krytykujących PO czy Komorowskiego. żadna prasa tzw. prawicowa nie pozwoliłaby sobie na coś takiego.

  oczywiście zdarzają się tam autorzy, którzy piszą bzdury, niektórzy zbyt lewicowi, jak na moje liberalne nerwy, ;) ale jeżeli chodzi o wymianę myśli, to nie ma lepszego miejsca w Polsce.

 • Piotr

  nie wiem, moze cos sie zmienilo, ale watpie, tak samo jak stanowisko po w sprawie najezdzcow. chetnie by ich przyjeli zeby zrobic dobrze merkel, ale wiedzieli jak slabe maja notowania i ze zgoda na przyjecie ich calkiem pograzy, wiec jako sukces oglosili ze tylko 6 tys najezdzcow przyjmiemy.
  nienawidze hipokryzji, a zarowno po jak i wyborcza zrazily mnie wlasnie hipokryzja i tym, ze oni i tylko oni maja racje i sa dobrzy, a wszyscy inni to zlo wcielone. to samo dotyczy calej lewicy (czesto „chrzescijanskiej” hehe) na zachodzie. naprawde niewiele ich rozni od towarzyszy radzieckich z czasow stalinowskich (i nie tylko)
  u mnie te srodowiska stracily calkowicie jakakolwiek wiarygodnosc, wszelkie ich ruchy ktore mozna uznac za krytyke swoich wlasnych szeregow, ze cos zle robia itp. odbieram jako gre pod publike ew. rozgrywki wewnatrzpartyjne o wladze i wplywy
  pisze to jako dawny (bardzo dawny) wyborca po i czytelnik wyborczej (tez bardzo dawny, zeby byla jasnosc ze bojkotowanie ich to nie plyniecie z nowa moda) i jako ktos, kto nigdy na pis nie zaglosowal i nie zaglosuje

 • kyoto

  jesteś pewnie jednym z tych wyklętych patriotów, co mają zdjęcie husarii na profilowym. zdjęcie z rosyjskiego filmu propagandowego 1612 ;)

 • Edgar Wilson

  Przecież pay wall nie dotyczy newsowego gazeta.pl tylko wyborcza.pl wraz ze wszystkimi dodatkami

 • kyoto

  „tak samo jak stanowisko po w sprawie najezdzcow. chetnie by ich przyjeli zeby zrobic dobrze merkel,”

  „w sprawie najezdzcow. ” – no i już wiem z kim mam do czynienia.
  mam tylko nadzieję, że kiedy w Polsce zaczną się problemy, a zaczną, bo skłóciliśmy się z wszystkimi i rozbrajamy armię, to NIKT nas nie przyjmie.
  kłopoty zaczną się za rok, dwa.

  „zrobic dobrze merkel,”
  chodziło o kilka tysięcy ludzi. chodziło o solidarność i humanitaryzm, a nie robienie „komuś dobrze”.
  Polacy przez setki lat korzystali z gościnności i pomocy wielu krajów. byliśmy dla nich finansowym obciążeniem. w latach 80-tych wiele pensjonatów i hoteli w Austrii było wynajętych przez rząd, żeby zapewnić mieszkania Polakom. I jakoś nikt nie narzekał.

  to co się stało w Polsce, wyklucza nas z grona państw cywilizowanych. tym bardziej, że uczestniczyliśmy w wojnach w Afganistanie i Iraku.

 • Pawel

  Dla mnie ten tekst mówi wystarczająco dużo. Co więcej, mam podobne spostrzeżenia. Zaglądam do wyborczej może kilka razy na miesiąc i za każdym razem widzę ten sam komunikat: wyczerpałeś limit darmowych artykułów. 20zl to nie jest dużo za dobrej jakości teksty i jestem w stanie tyle zapłacić. Płace Newsweekowi, Forbesowi i The New Yorker. Ale takie podejście, o jakim pisze autor zdecydowanie mnie zniechęca do dania im szansy.

 • Piotr

  nie zgodze sie calkowicie z Twoim stwierdzeniem ze „juz wiesz z kim mam do czynienia”, ale rozmowa o najezdzcach to nie rozmowa do prowadzenia w komentarzach, bo zajelaby zbyt wiele miejsca. mozesz mi nie wierzyc, ale sam siebie uwazam za humaniste, czlowieka dla ktorego obojetne jest jaki ktos ma kolor skory, wiare, plec itd. moze byc jakikolwiek, byle drugiemu nie robil krzywdy. i nie, prosze, nie mow mi ze to tylko kilku terrorystow jest swirnietych, a reszta muzulmanow (w szczegolnosci mlodych, silnych mezczyzn) jest cacy i chca zyc w pokoju i przyjazni, zbyt wielu ich znam, i w wiekszosci wlasnie takich „przyjaznych, milych, cud miod i orzeszki”

 • Pawel

  Oczywiście, ze wiele je różni. A przede wszystkim poziom tekstów w New Yorkerze jest dużo wyższy, mimo to kasują kilka dolarów miesięcznie. Dla ludzi w USA to jest koszt hamburgera z cola albo dwóch galonów paliwa. Wiec płacąc relatywnie niewiele, zyskują dobrej jakości teksty.
  Wyborcza natomiast ma dobre artykuły, głównie w dodatkach, ale wiele innych ze strony głównej powinna być otwarta. Szczególnie krótkie newsy, które można znaleźć na onecie, interii i wp za darmo.

 • Pawel

  Dobrze rozumiem, ze twierdzisz jeśli wyborcza płaciłaby dziennikarzom za artykuły więcej, to nie mielibyśmy tam wcale newsow rodem z onetu? Ja się obawiam, ze wcale by one nie znikły. W dodatku polskie portale maja jedna z najbardziej agresywnych politykę reklamowa w sieci.

 • Pawel

  Pracujesz w budżetówce?;-)

 • Puscifer88

  Dobra, widzę, że sprawa zrobiła się polityczna więc wyjaśniam ;)
  Otóż owszem, pracuję w dużej spółce należącej do skarbu państwa. Właściwie spółce córce tej spółki. Owszem, w zarządzie są zapewne ludzie związani z PiS, ale…
  To raczej nie jest problem. Pracuje w Utrzymaniu IT, więc nie jestem szarym bezradnym pracownikiem biznesu. Mimo to, nikt nie wie od nas czemu są problemy z gazeta.pl. Pytaliśmy też w bezpieczeństwie IT, oni również twierdzą, że niczego nie blokują.
  Co ciekawe, nie jest tak, że nie działa cały serwis. Nie działa tylko ich strona główna. Jeśli dopisze się w URL coś dalej, to wchodzi.
  Ot zagadka :)

 • HDN900

  Nie podoba mi się po zmianach w serwisie, do tego jadą czystą polityką – wita mnie zdjęcie Macierewicza, czcionka chyba setka…Dalej Piotr Duda, Petru, Balcerowicz – już robi mi się niedobrze.
  Słabo promowane inne działy jak i same treści z nich. Nie podoba mi się jak PiS rządzi, ale to nie znaczy, że podzielam zdanie GW w różnych kwestiach. Jest odwrotnie nie zgadzam się z PiSem i nie zgadzam się pewnie w wielu kwestiach z GW. Ślepe poparcie w wyborach dla Komorowskiego uważam za głupie. Dla treści politycznych GW nie kupię. mam DGP, Rzepę, internet, ale nie…Kolonkę bo trzeba mieć zerowe IQ.
  Tak cena jest niższa…ale to promocje, a one kiedyś znikają, cena rośnie, jak się zdobędzie odpowiednią ilość klientów to promocje przestają się pojawiać ;) Chciałbym zobaczyć wyniki gdyby od początku nie było żadnej promocji i abonament kosztował 300zł. Jak to działa na Androidzie bo widzę, że promują tylko iOSa ?

  Przelew, karta, PayPal – z zwykły przelew na poczcie np. z adresem mailowym bez danych ? Dlaczego ? Ktoś nie chce aplikacji, chce dostęp przez internet, a nie chce podawać swoich danych, nie chce być produktem, któremu np. wciska się promocje, książki, zniżki itd. I potem pani/pan – …i wciskanie wszystkiego. Na koncie bankowym kliknięcie od tak w wiadomość i wniosek – tylko dla sprawdzenia w sekundę jakie jest oprocentowanie i co ? Na drugi dzień telefon od konsultanta…żeby ich cholera wzięła!

  Poza tym ile jest poprzez portal, w PDFie, mobi, czy i ile trzeba wyłącznie poprzez aplikację ?

  http://www.gazetaprawna.pl/prenumerata/?utm_source=gazetaprawna.pl&utm_medium=kostka&utm_campaign=prenumerata-DGP

  https://prenumerata.rp.pl/prenumerata-elektroniczna.html

  A omówienie Dziennika Gazety Prawnej i Rzeczpospolitej ?

  No cóż prasa, umiera, ciekawe jakie są dolne limity opłacalności wydawania tygodników, miesięczników, które się jeszcze ostały. Dużo materiałów na gazeta jest sponsorowanych (firmy), bardzo dużo politycznych, a najwięcej miałkich. Tak wiem to „darmowy” portal, ale ich jakość czy to interia, onet, wp, gazeta – strasznie spadła. Celebryci, tanie afery, rozdmuchiwanie spraw politycznych bez komentarza. W komentarzach burdel, kłótnie – to generuje wejścia, odświeżenia.
  Inne działy jak wspominałem budzą obawę bo nawet sami ich nie promują za bardzo. Do tego i tak…jak ktoś chce być na bieżąco to gdzieś musi zajrzeć nawet po newsa. A ich działy na gazeta.pl są tragiczne, sport.pl to jakiś pudelek, a kiedyś w papierowej wersji GW zaglądałem czasami do sportu.
  Dział Biz poszedł do płatnej wersji, za to jest Next – beznadziejny, ładowanie następnych newsów, widać tylko 3 komentarze reszta…jak przeładujesz stronę.
  Nie widzę na wyborcza.pl dobrego działu właśnie jak Next, ale na wyższych poziomie, może sobie Agora…kupi….spidersweb.pl ?! :D Na ile się wyceniacie ? Wszak onet kupił PClaba, benchmark też „niezależny” od komputronika ;), FrazPC kupił Polsat ?
  Heh, gdybym miał kupować…to na pewno nie tylko czy raczej głównie dla innych tematów niż czysta polityka, a nie mam przekonania czy warto.

 • HDN900

  Nie podoba mi się po zmianach w serwisie, do tego jadą czystą polityką – wita mnie zdjęcie Macierewicza, czcionka chyba setka…Dalej Piotr Duda, Petru, Balcerowicz – już robi mi się niedobrze.
  Słabo promowane inne działy jak i same treści z nich. Nie podoba mi się jak PiS rządzi, ale to nie znaczy, że podzielam zdanie GW w różnych kwestiach. Jest odwrotnie nie zgadzam się z PiSem i nie zgadzam się pewnie w wielu kwestiach z GW. Ślepe poparcie w wyborach dla Komorowskiego uważam za głupie. Dla treści politycznych GW nie kupię. mam DGP, Rzepę, internet, ale nie…Kolonkę bo trzeba mieć zerowe IQ.
  Tak cena jest niższa…ale to promocje, a one kiedyś znikają, cena rośnie, jak się zdobędzie odpowiednią ilość klientów to promocje przestają się pojawiać ;) Chciałbym zobaczyć wyniki gdyby od początku nie było żadnej promocji i abonament kosztował 300zł. Jak to działa na Androidzie bo widzę, że promują tylko iOSa ?

  Przelew, karta, PayPal – z zwykły przelew na poczcie np. z adresem mailowym bez danych ? Dlaczego ? Ktoś nie chce aplikacji, chce dostęp przez internet, a nie chce podawać swoich danych, nie chce być produktem, któremu np. wciska się promocje, książki, zniżki itd. I potem pani/pan – …i wciskanie wszystkiego. Na koncie bankowym kliknięcie od tak w wiadomość i wniosek – tylko dla sprawdzenia w sekundę jakie jest oprocentowanie i co ? Na drugi dzień telefon od konsultanta…żeby ich cholera wzięła!

  Poza tym ile jest poprzez portal, w PDFie, mobi, czy i ile trzeba wyłącznie poprzez aplikację ?

  http://www.gazetaprawna.pl/prenumerata/?utm_source=gazetaprawna.pl&utm_medium=kostka&utm_campaign=prenumerata-DGP

  https://prenumerata.rp.pl/prenumerata-elektroniczna.html

  A omówienie Dziennika Gazety Prawnej i Rzeczpospolitej ?

  No cóż prasa, umiera, ciekawe jakie są dolne limity opłacalności wydawania tygodników, miesięczników, które się jeszcze ostały. Dużo materiałów na gazeta jest sponsorowanych (firmy), bardzo dużo politycznych, a najwięcej miałkich. Tak wiem to „darmowy” portal, ale ich jakość czy to interia, onet, wp, gazeta – strasznie spadła. Celebryci, tanie afery, rozdmuchiwanie spraw politycznych bez komentarza. W komentarzach burdel, kłótnie – to generuje wejścia, odświeżenia.
  Inne działy jak wspominałem budzą obawę bo nawet sami ich nie promują za bardzo. Do tego i tak…jak ktoś chce być na bieżąco to gdzieś musi zajrzeć nawet po newsa. A ich działy na gazeta.pl są tragiczne, sport.pl to jakiś pudelek, a kiedyś w papierowej wersji GW zaglądałem czasami do sportu.
  Dział Biz poszedł do płatnej wersji, za to jest Next – beznadziejny, ładowanie następnych newsów, widać tylko 3 komentarze reszta…jak przeładujesz stronę.
  Nie widzę na wyborcza.pl dobrego działu właśnie jak Next, ale na wyższych poziomie, może sobie Agora…kupi….spidersweb.pl ?! :D Na ile się wyceniacie ? Wszak onet kupił PClaba, benchmark też „niezależny” od komputronika ;), FrazPC kupił Polsat ?
  Heh, gdybym miał kupować…to na pewno nie tylko czy raczej głównie dla innych tematów niż czysta polityka, a nie mam przekonania czy warto.

 • HDN900

  Nie podoba mi się po zmianach w serwisie, do tego jadą czystą polityką – wita mnie zdjęcie Macierewicza, czcionka chyba setka…Dalej Piotr Duda, Petru, Balcerowicz – już robi mi się niedobrze.
  Słabo promowane inne działy jak i same treści z nich. Nie podoba mi się jak PiS rządzi, ale to nie znaczy, że podzielam zdanie GW w różnych kwestiach. Jest odwrotnie nie zgadzam się z PiSem i nie zgadzam się pewnie w wielu kwestiach z GW. Ślepe poparcie w wyborach dla Komorowskiego uważam za głupie. Dla treści politycznych GW nie kupię. mam DGP, Rzepę, internet, ale nie…Kolonkę bo trzeba mieć zerowe IQ.
  Tak cena jest niższa…ale to promocje, a one kiedyś znikają, cena rośnie, jak się zdobędzie odpowiednią ilość klientów to promocje przestają się pojawiać ;) Chciałbym zobaczyć wyniki gdyby od początku nie było żadnej promocji i abonament kosztował 300zł. Jak to działa na Androidzie bo widzę, że promują tylko iOSa ?

  Przelew, karta, PayPal – z zwykły przelew na poczcie np. z adresem mailowym bez danych ? Dlaczego ? Ktoś nie chce aplikacji, chce dostęp przez internet, a nie chce podawać swoich danych, nie chce być produktem, któremu np. wciska się promocje, książki, zniżki itd. I potem pani/pan – …i wciskanie wszystkiego. Na koncie bankowym kliknięcie od tak w wiadomość i wniosek – tylko dla sprawdzenia w sekundę jakie jest oprocentowanie i co ? Na drugi dzień telefon od konsultanta…żeby ich cholera wzięła!

  Poza tym ile jest poprzez portal, w PDFie, mobi, czy i ile trzeba wyłącznie poprzez aplikację ?

  http://www.gazetaprawna.pl/prenumerata/?utm_source=gazetaprawna.pl&utm_medium=kostka&utm_campaign=prenumerata-DGP

  https://prenumerata.rp.pl/prenumerata-elektroniczna.html

  A omówienie Dziennika Gazety Prawnej i Rzeczpospolitej ?

  No cóż prasa, umiera, ciekawe jakie są dolne limity opłacalności wydawania tygodników, miesięczników, które się jeszcze ostały. Dużo materiałów na gazeta jest sponsorowanych (firmy), bardzo dużo politycznych, a najwięcej miałkich. Tak wiem to „darmowy” portal, ale ich jakość czy to interia, onet, wp, gazeta – strasznie spadła. Celebryci, tanie afery, rozdmuchiwanie spraw politycznych bez komentarza. W komentarzach burdel, kłótnie – to generuje wejścia, odświeżenia.
  Inne działy jak wspominałem budzą obawę bo nawet sami ich nie promują za bardzo. Do tego i tak…jak ktoś chce być na bieżąco to gdzieś musi zajrzeć nawet po newsa. A ich działy na gazeta.pl są tragiczne, sport.pl to jakiś pudelek, a kiedyś w papierowej wersji GW zaglądałem czasami do sportu.
  Dział Biz poszedł do płatnej wersji, za to jest Next – beznadziejny, ładowanie następnych newsów, widać tylko 3 komentarze reszta…jak przeładujesz stronę.
  Nie widzę na wyborcza.pl dobrego działu właśnie jak Next, ale na wyższych poziomie, może sobie Agora…kupi….spidersweb.pl ?! :D Na ile się wyceniacie ? Wszak onet kupił PClaba, benchmark też „niezależny” od komputronika ;), FrazPC kupił Polsat ?
  Heh, gdybym miał kupować…to na pewno nie tylko czy raczej głównie dla innych tematów niż czysta polityka, a nie mam przekonania czy warto.

 • rz

  Jest tyle rzeczy do czytania… Musiałbym być bardzo zdesperowany, żeby płacić za wyborczą :-) Też mam tak, że w ogóle nie wchodzę, a treści są płatne, mnie to nie irytuje, przestawia mi punkt widzenia wyborczej, z którym się nie zgadzam, więc omijam ich stronę szerokim łukiem.

 • https://kamilgruba.pl Kamil

  Zgodzę się z Tobą, że faktycznie pewne treści powinny być ogólnodostępne zwłaszcza jakieś krótkie newsy. Ja osobiście płacę od dawna i mogę powiedzieć, że Wyborcza ma nieustanne promocję więc realnie kosztuje mnie 10 zł miesięcznie co jest kwotą naprawdę symboliczną.

 • https://kamilgruba.pl Kamil

  Mylisz portal dla szarej masy Gazeta.pl z Wyborcza.pl. Doinformuj się.

 • https://kamilgruba.pl Kamil

  Ty jesteś trolem, nie rozumiesz rzeczywistości poza tą ideologiczną więc zamilcz na wieki.

 • https://kamilgruba.pl Kamil

  Pełna zgoda. Najwięksi krytycy nie są w stanie nawt zrozumieć słowa pisanego i czerpią wiedzę z obrazków lub brukowców.

 • lou111

  Uwielbiam to prawilne darcie ryja o Wyborczej, TVN itp przez sfrustrowanych „prawicowców” (w mocnym cudzysłowie). Rzekomy powód to brak obiektywizmu albo stronniczość GW/tvn.
  A tymczasem, ci sami sfrustrowani, którzy są jedynie zaprogramowani na powtarzanie gotowych haseł w kółko – z tego samego powodu czytają niezależna/wPolityce/wSieci i oglądają TVP :)
  Mistrzostwo w dziedzinie logiki

 • Jego Mać

  panie Łukaszu, z całym szacunkiem, ale jest Pan ostatnią osobą która powinna pouczać Wyborczą jak poprawiać jakość swoich publikacji.

 • Jego Mać

  gazeta.pl jest darmowa. Pracują tam chyba jacyś studenci czy praktykanci bo jakość jest słaba.

 • Jego Mać

  spada sprzedaż wydania papierowego, za to mocno rosną prenumeraty elektroniczne

 • Jego Mać

  widziałem to „obejście”. Artykuły wyglądają paskudnie, aż nie chce się czytać. No ale jeśli dla kogoś wydatek 100 zł rocznie jest nie do przełknięcia, to nie ma innego wyjścia

 • Jego Mać

  A dostawcę internetu masz skąd?

 • Cezary Sucharek

  Gówno prawda. Średnia sprzedaż ogółem Gazety Wyborczej w styczniu 2015 roku wynosiła około 168 tysięcy egzemplarzy a w listopadzie 2016 około 130 tysięcy. Pamiętaj, że w tej liczbie mieszczą się wszystkie płatne wydania – papierowe i elektroniczne. To są dane ZKDP.

 • Puscifer88

  Chyba nie o tym samym mówimy ;)

 • Cezary Sucharek

  Średnia sprzedaż ogółem Gazety Wyborczej w styczniu 2015 roku wynosiła około 168 tysięcy egzemplarzy a w listopadzie 2016 około 130 tysięcy. Pamiętaj, że w tej liczbie mieszczą się wszystkie płatne wydania – papierowe i elektroniczne. To są dane ZKDP.

 • Puscifer88

  Dedykowane łącza od Netii i T-mobile

 • Cezary Sucharek

  Tu możesz zobaczyć i zrozumieć dlaczego gadasz pierdoły. https://infogr.am/9f3d3e06-2cf5-406d-8ea0-d3b9d88d15a9 Agora tak szybko nie padnie bo się napasła jak świnia na państwowej kasie ale dni Wyborczej są policzone jeśli Agora nie zamierza dopłacać do jej istnienia.

 • Cezary Sucharek

  Już mi się pisać nie chce – w trzech postach wyżej wytłumaczyłem dlaczego gadacie pierdoły.

 • Cezary Sucharek

  Tylko mnie nie zbanujcie panie moderatorze za opinię niezgodną z jedynie słuszną na Spidersweb. Nie chcę się powtarzać bo już cztery razy wyjaśniałem dlaczego gadacie głupoty ale ten wykres fachowcowi wszystko wyjaśni. https://infogr.am/9f3d3e06-2cf5-406d-8ea0-d3b9d88d15a9

 • Cezary Sucharek

  Ale jaja – jeszcze nigdy nie odpisywałem sześć razy tego samego ;-) No ale co zrobić skoro sześć osób gada takie same pierdoły. Jak się nudzisz to przeczytasz odpowiedzi powyżej a jak lubisz myśleć to samodzielnie możesz zanalizować ten wykres https://infogr.am/9f3d3e06-2cf5-406d-8ea0-d3b9d88d15a9

 • Rafał R-i

  Przynajmniej treści na wspomnianych nie mijają sie z prawdą.

 • galtom

  Ale wyborcza z przyzwyczajenia czytam przez gazeta – a czasem wyglada to tak, ze i badziew na gazeta.pl jest platny, wiec ja placic nie zamierzam.

 • galtom

  No i? Niektorzy z przyzwyczajnie artykuly z wyborczej czytaja na gazecie. A zrobili to tak, ze czasem sie wydaje iz zajawki z gazeta.pl sa platnebo wyborcza przeciez nie kaze soebie chyba placic za zdjecie i 4 zdania opisu? Ergo ani za gazeta.pl ani wyborcza.pl nie mam zamiaru placic bo jakosc niestety jest marna (mimo czesto swietnych art. – tyle, ze te zwykle i tak sa za free).

  Burdel maja i tyle

 • galtom

  Nie musze. Wiem co napisalem. Wiem tez jak gazeta i wyborcza wspolpracuja. Placic za to nie zamierzam.

 • Jego Mać

  Nikt Cię nie namawia do płacenia.

 • galtom

  Sam fakt, ze uzywasz slowa najezdcy skresla cie z jakieklowiek merytorycznej dyskusji. Wiesz wogole ilu wyznacow Islamu mieszka w Europie??

  Watpie… bezkrytycznieluknales slowa o zalewie, najezdzie, itd… i ty masz czelnosc pisac, ze nie czytasz wyborczej bo klamie tylko tych co pisza prawde???

  http://www.newsweek.pl/swiat/ilu-muzulmanow-mieszka-w-europie-i-w-polsce-mapa,artykuly,354745,1.html

  http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/ilu-jest-wyznawcow-islamu-w-europie-muzulmanie-w-europie/xvl3b4w

  I to samo tylko w formie wywolujace wrzenie najazdu:
  http://wpolityce.pl/swiat/301645-muzulmanie-juz-zalali-europe-w-krajach-ue-zyje-ponad-21-mln-wyznawcow-islamu

  „W państwach Unii Europejskiej żyło w 2010 ponad 21 mln muzułmanów”

  robi wrażenie… tak dlugo jak nie dopiszesz…. ze reszta nas nie muzułmanów to ponad 480 mln ludzi!!!

  Stad twoje pisanie o „najezdcach” jest szczytem znieczulicy i ignorancji – choc jestes przkonany, ze tak nie jest.

  Jestes smieszny jesli w jednym zdaniu piszesz o najezdcach a wdrugim o tym, ze jestes humanista.

 • Radek

  A ja po prostu tylko gratuluję.

  Porównywanie dużego dziennika z regionalnymi redakcjami i własnymi tekstami (większość polskich portali karmi się w ponad połowie tłumaczeniami zagranicznych portali) do Newsweeka czy NY jest nietrafione. Podoba mi się konsekwencja z jaką Agora wdraża paywalla. Niewiele tytułów może sobie na to pozwolić. Spidersweb jest na dobrej drodze, ale dla mnie nie jest to (jeszcze) warte wydatku – nawet drobnego. Wyborcza jest – okazuje się, że nie tylko dla mnie.

 • Jego Mać

  To musisz mieć jakieś proxy gdzie jest to blokowane, mam Orange i nigdy nie widziałem z tym kłopotu.

 • Bartek

  Hmm, pomieszanie z poplątaniem, byle udowodnić swoją rację :) Otóż uporządkujmy: w ZKDP nie ma tych 100k prenumerat, co to wyżej raportują. W skrócie dlatego, że nie są to e-wydania. Widać to w ofercie nawet: jest pakiet Wyborcza (dostęp do treści Wyborczej, a nie samej gazety) i pakiet Wyborcza Premium (tu są e-wydania, ale nawet tutaj mam wątpliwości czy są raportowane do ZKDP, ponieważ to nie jest przeniesiona gazeta 1:1 z papieru. Wiem, bo mam i korzystam).

  Agora rzeczywiście zwalnia, ale robi to średnio co 3 lata. Żadna to nowość dla kogoś, kto rzeczywiście obserwuje branżę. Niestety jest to firma, która z jednej strony ma duży potencjał i potrafi zrobić biznes – zapominamy choćby o najlepszym roku Heliosa w historii, a z drugiej – to taki spasiony zwierzak, który nie bardzo wie, jak się ruszyć. Ale w kwestii dziennikarstwa to już jedno z ostatnich miejsc, gdzie płaci się za reportaż, gdzie jest rozbudowana (choć zamykana) siatka lokalnych redakcji. A to kosztuje, więc nic dziwnego, że cały czas walczą o rentowność.

 • Ris

  W nim wyborcza jest na 3 miejscu, więc bredzisz :)

 • Sosna

  Kurde, przeczytałem tytuł i sie wkurzyłem. Co za, delikatnie mówiąc, nie trafiony zwrot … Do płaczu mnie doprowadza „powiem Ci co robisz źle”… Sam artykuł rzeczowy i ok, ale tytuł to rzut rękawicą.

 • Jego Mać

  Dokładnie. Za premium na cały rok w grudniu zapłaciłem 154 zł.

 • kyoto

  też mnie rozbawiło, że napisał ten tekst najsłabszy autor na tym portalu, ;)

 • kyoto

  Pan Kotkowski,- slynny spec od dzienników w internecie. ;))

 • Jego Mać

  Gdzie są te dane konkretnie? Coś się w nich nie zgadza.

 • pikol

  Płacić za GW, dla mnie nie ma mowy. Zbyt stronnicza, są inne w PL pluralistyczne media, a GW takim nie jest. Stąd nie zapłacę za dostęp do niej. To tak jakby płacić za czytanie Gazety Polskiej. Jedno warte drugiego.

 • Morski Morświn

  Serio 20zł/mies? Hahahahahahahahaha leeeeeehehehehehehehe sruuuuututuru ojeeejejejejeje hahahahah wuuuu wuuuu wuuuuaaaaaahahahahahahahhahahaahah

 • Mateusz Nowak

  Kto, jak nie potencjalny klient, może mówić sprzedawcy, co powinien poprawić?

 • Jego Mać

  No tak, ale w jego przypadku jest to przysłowowa biblijna drzazga w oku brata. I piszę to nie po to by go obrazić, ale by sięgnął do jakiś lepszych wzorców jeśli widzi swoją przyszłość jako tekściarz.

 • Jego Mać

  A może kolego przypadkiem znasz takie pojęcie jak „rentowność”? Warto sprawdzić co to znaczy, a następnie zastanowić się jak to się ma do wydania papierowego i elektronicznego.

 • Cezary Sucharek

  Mylisz się. Wejdź sobie na stronę ZKDP i przeczytaj dokumenty. E-wydania są liczone łącznie z papierowymi. Agora zwalnia z Wyborczej bo jej się urwało rządowe koryto z kasą – to jedyny powód.

 • Cezary Sucharek

  A co ma rentowność do problemu, który tu poruszamy!? Mówimy o tym, że Wyborcza dostaje od rynku w dupę bo urwało jej się rządowe koryto z kasiorą. A nowi panowie Polski nie zalecają kupowania Wyborczej do tysięcy instytucji publicznych.

 • Cezary Sucharek

  Ale z ciebie matoł ;-) Mówimy o spadku sprzedaży a ty wyjeżdżasz, że Wyborcza jest trzecia na liście jako argument, że jest dobrze ;-) Jeszcze niedawno była druga na liście a ja sam pamiętam jak nakłady Wyborczej oscylowały wokół 700 000 egzemplarzy. Więc obecne 130 000 to dobitny dowód, że Wyborcza leci na pysk.

 • Cezary Sucharek

  Użyj palucha i wklep w Google ZKDP. Tam poszukaj. A jak jesteś kumaty to poszukasz linku w odpowiedziach niżej.

 • Ris

  Z ciebie jest kretyn, mnie nie obchodzi jaki jest nakład wyborczej. Podałeś jakiegoś linka z którego wynikało, że pozycja wyborczej od roku jest w tej samej sytuacji. Ktoś wskazał ci już twój mały rozum, że to przez internet zmienia się sposób czytania gazet. Jesteś cymbałem po prostu :)

 • Bartek

  Nie wiesz, o czym piszesz i sam nie czytałeś ZKDP :) Jak już odłożysz na bok swoje sympatie polityczne to doczytaj, że ZKDP jest przede wszystkim źródłem danych dla marketerów, które potwierdza, jaki zasięg reklamowy ma dany tytuł. Tytuł ma być odzwierciedlony 1:1 pod względem redakcyjnym i >reklamowym<. Prenumeraty cyfrowe Wyborczej nie spełniają drugiego kryterium i nie są raportowane w 130k egzemplarzy sprzedawanych na co dzień. W rzeczywistości jest ich więcej, choć najpewniej nie 230k, bo liczba 100k prenumerat najpewniej nie jest średnią w całym okresie.

 • j.e. baka

  Umiesz czytać tabelki? To sobie zobacz gdzie na tej liście jest „Gazeta Polska Codziennie” – jeden z pupilów PiS-u.

 • Singollo

  Wg tych wykresów straciły wszystkie tytuły z pierwszej piątki (a nawet szóstki). W liczbach absolutnych najwięcej stracił Fakt, w procentach – Dziennik Gazeta Prawna. Wyborcza rzeczywiście straciła sporo, ale jeśli nadrabia to paywallem, to zapewne to przeżyje.
  Imho, paywall jest wygodniejszy; gdybym kupował GW to raczej w wersji elektronicznej.

 • Singollo

  Jesteś pewien, że paywall wlicza się w to wydanie, czy tylko subskrypcje typu Kindle?

 • Piotr

  przykro mi, ale wiedze czerpie z obserwacji codziennego zycia a nie z publikacji. i nikogo z dyskusji nie skreslam, w przeciwienstwie do was, tylko dlatego ze ma inne poglady czy doswiadczenia. spojrzmy na to z innej strony, jakos po wygranych wyborach przez lewice typu obama itp. nie slychac o napadach na wyborcow obamy, a co sie dzieje po wyborze trumpa? tak to niestety wyglada. i wlasnie tak to wyglada, ze zamykacie sie we wlasnym kregu wzajemnej adoracji, podziwiacie jacy jestescie wspaniali, a wszystko co przeczy waszej wierze, od razu skreslacie nazywajac faszyzmem, rasizmem i kazdym innym niepochlebnym okresleniem. mowisz ze jestem smieszny okreslajac sie mianem humanisty? czyli jestem smieszny akceptujac kazdego, takim jaki jest, zielony czy pomaranczowy, gej czy lesbijka, z wymyslna fryzura lub lysy, akceptujac wszystko, o ile nie robi innym krzywdy, ale nieakceptujac tych ktorzy sa nietolerancyjni i uzywajacy przemocy z byle powodu? i ktorych jedynie przemoca, czy fizyczna czy prawna mozna trzymac w jakis cywilizowanych normach? przykro mi, ale nie mam jeszcze tak wypranego mozgu, jak lewicowiec w szwecji, ktory po tym jak zostal zgwalcony, plakal ze przez niego, ten biedny uchodzca bedzie deportowany (az sie zdziwilem, ale widze ze ostatnio szwecja zrobila sie bardziej postepowa i daje odszkodawnie gwalcicielom)
  zdziwilbys sie pewnie, ze muzulmanie, wiedzac jakie mam o nich zdanie, bo go nie ukrywam, i niejednokrotnie sie z nimi scierajac, to wlasnie mnie szanowali, mnie sluchali, ze mna sie witali i to mnie czestowali swoimi potrawami przy okazji ich swiat, a takich ktorzy im na wszystko pozwalali, tlumaczyli inna kultura itp. bzdurami, traktowali instrumentalnie i najczesciej jak smieci

 • Tomasz Gapiński

  Tylko po co płacić? Toć wiadomo co Wyborcza o danej sprawie napisze bez czytania :)

 • Jego Mać

  skoro nie rozumiesz co ma wspólnego rentowność z kondycją firmy to chyba nie mamy za bardzo o czym rozmawiać

 • Cezary Sucharek

  Trzeba było mówić, że nie umiesz czytać to bym ci jakieś obrazki wysłał. ZKDP ma wyraźnie napisane, że średnia sprzedaż ogółem obejmuje wydania papierowe i e-wydania. No ale to trzeba umieć czytać ;-)

 • Cezary Sucharek

  Tam jest napisane e-wydania więc jeśli paywall i Kindle są e-wydaniami to liczone są łącznie.

 • Cezary Sucharek

  A co mnie obchodzi jakaś pisowska szmata!? Tutaj rozpatrujemy wątek upadku Wyborczej.

 • Cezary Sucharek

  Rentowność Wyborczej jeśli już, to też zalicza padaczkę. Gdyby było inaczej to Agora nie pozbywała by się zespołu Wyborczej. A przy tak małym nakładzie to i przychody z reklam mizerne i przychody ze sprzedaży bezpośredniej mizerne więc i rentowność maleje. Zresztą trudno, żeby było inaczej skoro ludzie nie chcą tego czytać i urwało się rządowe koryto kasy z reklam spółek państwowych. Agora jako spółka może i rentowność ma niezłą ale Wyborcza leci na pysk i ze sprzedażą i z rentownością.

 • Singollo

  Podstawowy paywall na wyborcza.pl nie wlicza ‚e-wydania’

 • Cezary Sucharek

  No ale właśnie nie nadrabia paywallem. Jeśli chwalą się, że mają 100k abonentów elektronicznych to znaczy, że sprzedają tylko 30k wersji papierowej. A taka lokalna Gazeta Wrocławska chwali się, że ma nakład ponad 200k.

 • Cezary Sucharek

  Widzisz matole, jakbyś umiał liczyć to byś nie wychodził na matoła ;-) Gazeta Wyborcza w styczniu 2015 była na drugim miejscu z liczbą 168860 egzemplarzy a na trzecim miejscu był Super Express z 157 625 egzemplarzy. A w listopadzie 2016 Wyborcza spadła na trzecie miejsce bo miała 129 786 egzemplarzy a na drugim miejscu był Super Express z liczbą 132 162 egzemplarzy. Ale, żeby wyciągać właściwe wnioski to trzeba mieć mózg, którego ty nie masz. Jesteś matołem po prostu ;-)

 • Bartek

  I weź rozmawiaj z głupim. Tak, trzeba umieć czytać :) Prenumerata cyfrowa, o której jest ten tekst NIE JEST e-wydaniem według wytycznych ZKDP, a więc nie można jej raportować jako sprzedaż.

 • Bartek

  Rozszerzony też nie spełnia definicji e-wydania ZKDP – nie ma tych samych reklam, co w wydaniu papierowym. W ogóle zresztą nie ma reklam :)

 • Ris

  do budy kundlu

 • Jego Mać

  Widzę że filozofia postprawdy ma kolejnego zwolennika – gratulacje.

 • j.e. baka

  Chyba „rzekomego upadku”? Wiele z gazet w Polsce nawet nie może pomarzyć o takim wyniku sprzedaży, jaki ma „Wyborcza”, kolego.

 • j.e. baka

  „Obserwacja życia codziennego” – rozumiem, że na co dzień obserwujesz te straszne „hordy najeźdźców”, które w przerwach między wysadzaniem się w powietrze jeszcze gwałcą i rabują? Piszesz o Polsce, czy może o Niemczech, a może o jakimś internetowym tworze z innej galaktyki?

 • Jego Mać

  to się nazywa wishful thinking

 • Cezary Sucharek

  PIS porządzi jeszcze trochę to się wszystko pozmienia. Prasa, która wchodziła w dupę PO będzie miała mizerne nakłady bez reklam spółek publicznych kontrolowanych przez PIS a prasa wchodząca w dupę PIS-owi będzie się zwiększać nakłady bo będzie pasiona kasą spółek publicznych kontrolowanych przez PIS. I wtedy Wyborcza będzie już tylko w Internecie a tamte tytuły będą na pierwszych miejscach list z największymi nakładami.

 • Cezary Sucharek

  Zakładamy się o flaszkę, że do następnych wyborów parlamentarnych Wyborczej drukowanej nie będzie? ;-)

 • Jego Mać

  nawet o całą skrzynkę, tyle że… nie piję wódki

 • sfbt

  Tempo wzrostu nie imponuje? Sero? 23tysiące subskrypcji więcej to jest wzrost o prawie 30% r/r, to jest świetny wynik, zwłaszcza biorąc pod uwagę specyfikę naszego kraju (niechęć do płatności za cokolwiek online)

  Co do reszty artykułu to stawiane tezy są ciekawe i pewnie w dużej mierze słuszne, ale nie znajdują potwierdzenia w danych. Model jest jaki i jest i sprawdza się wyśmienicie więc nie za bardzo widzę przesłanki do jego zmian ;) Chciałbym tylko żeby faktycznie popracowali nad algorytmem zliczającym wejścia, inne dzienniki nie mają z tym problemu (New Yorker, NYTimes). Co do zawartości newsów to jak dla mnie prosta zasada że 10 artykułów jest bezpłatnych niezależnie od treści tych artykułów jest jak najbardziej ok.

 • http://www.arciv-ev-noise.net Filip Appel

  Mam wrażenie że autor zapomniał o pewnych detalach związanych z prenumeratą:

  ”Nielimitowany dostęp do wszystkich serwisów Wyborczej na wszystkich urządzeniach

  (Wyborcza + magazyny: Ale Historia, Duży Format, Wysokie Obcasy, Wyborcza Biz, Bigdata, 24 serwisy lokalne)

  Dostęp do artykułów z wydań archiwalnych oraz papierowych – nawet wcześniej niż w kiosku!”

  To w wersji najtańszej, za dychę więcej mamy jeszcze dostęp do treści archiwalnych w aplikacjach.

  Serio tak źle?

 • Cezary Sucharek

  To i tak masz lepiej bo ja nie piję wcale alkoholu ;-)

 • Magdalaena

  Strasznie mnie razi to, że wyborcza zachowuje się tak, jakby paywall i pomysł płacenia za treści był ich nowym niesamowitym pomysłem. A przecież od września 2012 r. funkcjonowało Piano i czytałam wyborczą online w ten sposób. W dodatku w 2014 r. kiedy przechodzili z Piano na swój paywall, mieli spory problem z integracją systemów (w pewnym momencie miałam 3 odrębne konta do obsługi tego portalu).

  W dodatku zastanawiam się, jak ktoś może oceniać możliwość czytania czasopisma według formy cyfrowej a nie według TREŚCI. Gdyby Nasz Dziennik wprowadził jak najbardziej fikuśne wydanie cyfrowe, to i tak nie zacznę go czytać. I niestety Polityka ostatnio ma coraz słabszą treść – krótkie artykuły, za dużo komentarzy …. Za to Powszechny wyraźnie zyskuje na jakości i podobno czyta go sporo osób, które nie są praktykującymi katolikami.

 • Magdalaena

  Naprawdę uważasz, że przejście z Piano na ich własny paywall było konsekwentne?

 • Magdalaena

  a jakie znasz te pluralistyczne (a nie prawicowe) media? pytam zupełnie poważnie

 • http://bezdruku.pl/ Łukasz Sporyszkiewicz

  Na swoim blogu zamieściłem krótką polemikę do powyższego tekstu. Zapraszam do lektury i dyskusji :)
  http://bezdruku.pl/100-tys-prenumeratorow-cyfrowej-wyborczej-nie-taki-wzgledy-sukces-polemika-z-red-lukaszem-kotkowskim/

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement