Żarty z PiS-u na YouTubie, czyli oglądamy i oceniamy serial „Ucho Prezesa”

Recenzja 09.01.2017
Żarty z PiS-u na YouTubie, czyli oglądamy i oceniamy serial „Ucho Prezesa”

“Ucho Prezesa” wbrew zapowiedziom nie jest pełnoprawnym serialem, a zbiorem kabaretowych skeczy. Choć oba wypuszczone epizody produkcji są powiązane stałym miejscem akcji i występującymi w nich bohaterami, to można je oglądać w pełni niezłomnie niezależnie od siebie.

Pierwszy odcinek jest dosyć nudny, jednak nie można było się po nim spodziewać czegokolwiek innego. Jest to bowiem niespełna 10-minutowy wstęp do całej historii, w którym nieco bliżej poznajemy głównych bohaterów, czyli Prezesa, zawsze stojącego u jego boku Mariusza oraz Panią Basię prowadzącą sekretariat. Drugi odcinek dotyczy zupełnie innej sytuacji, której nie zamierzam wam przybliżać, by nie psuć radości z senasu. Dodam tylko, że będzie ona dotyczyć mediów publicznych.

Ogromnym plusem produkcji jest bardzo dobre odwzorowanie charakteru postaci.

Mimo że w serialu nie padają jakiekolwiek nazwiska, doskonale wiemy, kto jest kim. W końcu każda osoba nawet w minimalnym stopniu interesująca się polityką wie, kim może być Prezes, pozna prawdziwy odpowiednik Mariusza chodzącego za Prezesem krok w krok i prawdopodobnie będzie kojarzyć legendarną panią Basię prowadzącą sekretariat na ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. W przypadku epizodycznych postaci podawana jest ich funkcja, dzięki czemu przedstawione skecze będą zrozumiałe dla każdego odbiorcy.

Niestety, nie udało się idealnie odwzorować wyglądu konkretnych postaci. Twórcy starają się grać mimiką, zachowaniami i rekwizytami, czego dowodem jest ciągłe mlaskanie i mrużenie oczu przez Prezesa, kocie kłaczki znajdujące się na jego marynarce oraz wyciągnięty z przełomu wieków garnitur Mariusza. Na trailerze można zobaczyć, że podobnych smaczków w następnych odcinkach będzie jeszcze więcej i to mnie niezwykle cieszy.

W ten sposób nie da się jednak nie da się zatuszować absolutnie różnej aparycji kabaretowych aktorów oraz odgrywanych przez nich postaci. W “Posiedzeniu rządu” dało się na to przymknąć oko, ponieważ był to czysty skecz, format typowo kabaretowy. “Ucho prezesa” zaś aspiruje do miana serialu. Internetowego i niszowego, ale jednak serialu, produkcji tworzonej z nieco większym rozmachem. Dlatego tutaj można było bardziej się postarać.

Największą zaletą ”Ucha Prezesa” jest nieustanne puszczanie oka do widza. Ciągłe nawiązania do obecnej sytuacji politycznej, rzucanie z rękawa kultowymi tekstami polityków z pierwszych stron gazet oraz lawirowanie Prezesa między rolą zwykłego posła i dowódcy pociągającego za sznurki. Klimatu dodają również rekwizyty, takie jak globus, na którym znajduje się wyłącznie Polska otoczona oceanem oraz sam wystrój gabinetu stylizowany na późnego Gierka. Zbyt wiele skeczy moim zdaniem dotyczy kota Prezesa. Początkowo wywoływały uśmiech na mojej twarzy, potem jednak powodowały znużenie. Mam nadzieję, że w następnych odcinkach będzie ich zdecydowanie mniej.

Pierwsze dwa odcinki serialu “Ucho Prezesa” oceniam pozytywnie.

W ostatnim czasie brakowało ciekawej formy satyry politycznej i Robert Górski wraz Mikołajem Cieślakiem ją nam dostarczyli. Serial ten ma być może pewne minusy. Niektórych skeczy w nim jest za dużo, aktorzy są za mało podobni do pierwowzorów. Rozchodzi się jednak oto, że minusy te nie przesłaniają licznych plusów.

Wydaje mi się jednak, że “Ucho Prezesa” nie przetrwa próby czasu i za kilka, może kilkanaście lat będzie serialem niezrozumiałym dla wielu młodszych widzów, a w oczy znacznie bardziej niż obecnie będzie kłuć jego uboga realizacja. Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie ogląda się go bardzo miło i sam z niecierpliwością czekam na jego kolejne odcinki. Warto na nie poświęcić te kilka, czasami kilkanaście minut

Dołącz do dyskusji

 • MatejBudz

  Pierwszy odcinek słaby. Kiepskie wprowadzenie. Teksty gorsze niż memy w sieci. Szczegóły w postaci wyposażenia gabinetu na plus.
  Odcinek 2: Scenariusz super. Dialogi trochę słabe.
  Od serii oczekiwałem że Górski bardziej sie przygotuje do roli Prezesa, poczyta wywiady czy ogarnie jego biografię. A tu widzę przygotowanie z żartów popularnych już w sieci. Role postaci są takie jak je juz internet zna: tyłkolizów. Z Kurskiego można by sie ponabijać bardziej: jako że kiedyś sam odszedł z PiS i założył własne ugrupowanie. W kabaretach lepiej mu wychodziło nabijanie sie z PiS. Tu widzę tylko nośny temat na produkcje: PiS.

 • http://v8supercharged.blogspot.com Frogozord

  Osobiście nie rozpatrywałbym aparycji występujących w serialu osób jako wady – przecież to nie ich wina, że wyglądają, jak wyglądają. Grunt, że widz wie, kogo dana osoba ma „odwzorowywać”. A swoją droga, że jak tak porównuję zdjęcia Roberta Górskiego wrzucone do powyższego wpisu oraz zdjęcia z filmu „Smoleńsk” prezentujące Lecha Łotockiego jako Lecha Kaczyńskiego, to w mojej opinii Górski bardziej przypomina Kaczyńskich niż Łotocki.

 • lou111

  Górski już po 2 odcinkach zapisał się w historii i ten miniserial będzie oglądany po latach jak prawdziwa kronika filmowa, jestem pewien.
  Jestem tylko zaniepokojony, że nie widziałem odpowiednika Joachima Brudzińskiego, ta postać aż się prosi i nawet mają odpowiedniego człowieka w kabarecie (również niewidziany w zwiastunie), który by dał radę.

  Dawno nie widziałem niczego lepszego w polskich produkcjach na poważnie lub kabaretowo z wydźwiękiem społecznym. A na obecne czasy, w dobie idiotycznych memów i twittera bardzo tego brakowało.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Ależ są szczegóły: słodzenie herbaty, kłaczki na marynarce, mlaskanie, mróżenie oczu.

 • lou111

  I globus z mapą Polski :) chyba autor nie odnotował.

  A co do nudnego 1 odcinka – wstęp zawsze musi być wstępem. Właśnie dlatego świadomie dali na dzień dobry dwa odcinki.
  A teksty w odróżnieniu od otępiałych memów są właśnie dojrzałe i stonowane, na tym polega dobra satyra.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Odnotowałem w tekście!

 • lou111

  a pardą, akurat to zdanie musiałem przeskoczyć :)

 • Wojciech

  Słabe. Bardzo słabe te odcinki. Nie wiem, jakoś nabijanie się z Tuska, haratanie gały itd. było jednak zabawniejsze. Tu forma przerosła treść. W skali szkolnej oceny daję 2.

 • MatejBudz

  te szczegóły są wspaniałe, ale tylko one. Dialogi wywołują u mnie wspomnienia z komiksów czy memów które w sieci lataja od dawna. Liczyłem że Górski przygotuje sie bardziej do postaci jeżeli chodzi o jego charakter czy wizje polityczną. A jedyne co widzę to wizje pisaną przez memy w sieci. Jest to czego sie obawiałem: dostajemy te same żarty które już w sieci krążyły, zachowania bohaterów epizodycznych są takie jak je od dawna widzi sieć. Mało własnej fantazji w zachowania, wypowiedzi. Najlepiej jedynie wychodzi tu Prezes, mimo iż jest to znany szablon postaci, to fajnie zagrany. Uwielbiam Górskiego za jego serię”Historia wg KMN”, i tu liczyłem na fantazje, a otrzymałem coś co juz znam.

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  Szczerze mówiąc, zawiedziony jestem. Nudy.

 • armv7taskforce

  Zobaczymy co będzie w 3 i 4 odcinku :D

 • http://www.lukaszstanek.pl Łukasz Stanek

  Żart póki co jest strasznie wymuszony, a co za tym idzie mało zabawny. Z całego grona najlepiej wypadł Prezes bo jest po prostu naturalny i normalny.

 • http://www.f1fanklub.pl/ Paweł Wroniecki

  no właśnie, za mały rozpierdol Polski ;-)

 • MaroSław

  Eh, mi wystarczy ten „oryginalny” kabaret jaki odwala zarówno pis jak i to drugie stado zwane opozycją. Wystarczy, że oglądamy ten cały cyrk na żywo, parodiowanie tego bardziej przypomina kpiny z pogrzebu, a to już za dużo.

  Zaczynam wątpić, że już nie moje dzieci, a wnuki dożyją normalnego ustroju [nie dupokracji] i normalnych rządzacych [nie socjalistów].

 • Maciej Martyniuk

  Jeszcze nie obejrzałem, choć na pewno to zrobię, jak już pisałem na innym forum.
  Przeczytałem jednak Wasz post z komentarzami i chciałbym na jedno zwrócić uwagę: oni to robią za swoje pieniądze, stacje telewizyjne odmówiły zaangażowania.
  Gdyby któraś się zaangażowała, budżet byłby inny. Inny research, scenografia i pozostałe, kosztowne aspekty produkcji.
  Zaangażowanie swoich środków w komercyjną produkcję to dowód, że RG et consortes nie robią tego dla ściemy i także za to mam dla nich mnóstwo szacunku. A nie tylko za to :)

 • Michał Zwolu Zwoliński

  To który odcinek lepszy? Głosujemy demokratycznie :) http://www.booyka.com/contest/ucho-prezesa-odc-1-vs-odc-2

 • Jan Kowalski

  Mi się podoba. Nie wiem czego oczekiwali krytycy ale pierwsze odcinki super. Produkcja, scenografia itp. jak na warunki nie telewizyjne świetna. Gagi,żarty, scenariusz i pomysł bardzo dobre. Chętnie pośmieję się z tego nadętego PIS-u i bardzo odpowiada mi kulturalna forma żartów. Udział pana Górskiego to zachęta ale też obietnica wysokiego poziomu. Na pewno obejrzę wszystkie odcinki. Polecam

 • orchee

  popraw to „mróżyć”, proszę.

 • R

  Oczekiwałeś akcji jak w blockbusterach?

  Przemek, jak możesz to napisz osobny artykuł jakie rewolucje ze sPlay robicie i co jeszcze zamierzacie zrobić.

 • yuipk

  Ale recenzji pisać to autorze nie umiecie

 • profesor V

  Poziom językowy tego tekstu jest równie niski co wzrost prezesa nawet literówek nie poprawić i ortografy strzelać??? To taki jest poziom dzisiejszego Internetu?

 • Robert Lewandowski

  To tzw. twórczość dworska dla niewybrednego widza, cierpiącego na ojkofobię.

 • galtom

  To jest zabawne przez piersze 3 min.

  Jak dlugo beda nas bawic wszystkie taka samo zachowujace sie i wlazace do d… Przezesowi postacie?

  A i z samego prezesa i jego zupelnego oderwania od rzeczywistosci nie specjalnie sie autorzy nasmiewaja.

  Ani nie widac jego strategicznego kunsztu, ani zlosliwosci… No nic… moze sie to jakos fajnie rozwinie.

  Na razie jest slabo.

 • MatejBudz

  Może większej fantazji czy przygotowania? To co zaprezentował Górski to już znane i oklepane żarty z sieci;

 • MatejBudz

  Ja liczyłem zę Górski przygotuje się do roli i chociaż przeczyta biografię Kaczyńskiego. Jest tam mnóstwo informacji z których można zrobić żarty. A obecnie dostajemy zachowania postaci znane i oklepane.

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  Dzisiaj wszystko będzie jasne.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Subtelny humor też jest spoko.

 • Losik Losik

  Może nie słabe, tylko za bardzo prawdziwe, aż straszne…

 • R

  Rzuć okiem na sPlay na artykuł o Emmie Watson. Tam mały śmietnik w komentarzach feedback.

 • http://rascal.pl rascal

  Śmiali się także z każdej poprzedniej władzy, niestety recenzji tego nie widziałem. No i generalnie to wychodzi im dość słabo teraz. Pewnie dlatego,że poprzednie władze były o wiele bardziej skeczogenne.

 • Daniel

  Można? Można. Wylecieli z TVP to robią to co lubią i jakoś im to wychodzi. KMN i jeszcze kilka kabaretów oraz solo ciągną nasz kabaret ale reszta to już kompletne nieporozumienie. Aktualne kabarety na TVP – zamiast się śmiać siedzisz i się zastanawiasz o co tu biega

 • Meretycz

  Szczerze mówiąc miałem spore obawy przed obejrzeniem. Jakoś szczególnie zabawne to niby nie jest, ale też i nie irytujące. Oglądało się przyjemnie i czekam na więcej.

 • Meretycz

  No ale bądźmy szczerzy: trudno teraz o satyrę polityczną. Tego nie da się przebić.

 • Meretycz

  S.F. Darwin też za swoje robi. I wypada to lepiej. Baaa….. seria finansowana przez TVN jest gorsza niż to co robią „za swoje”.

 • asdfrgvasdfv

  nudny nudny
  no ludzie

  co wy chcecie przeciez z tego co sie dzieje w polskiej polityce obecnie ciezko robic smieszne rzeczy, realne wydarzenia sa same w sobie smieszne, nikt juz sie nie kryje z tym ze jedzie na wakacje pociupciac podczas protrestow czy ze z tylnego fotela steruje sie premierem, dzis kazdy wie i widzi co sie dzieje, nie ma zadnych domyslow, ukrytych zdazen, wszystko jest przezroczyste jak nigdy

  nie trzeba nic wymyslac ani nie da sie nikogo niczym zaskoczyc, dzis kabaret to zwykly film dokumentalny tylko naprawde z lekka przerysowany i tylko to przerysowanie nadaje mu latke kabaretu bo cala reszta to real

  tylko my dalej jestesmy kim jestesmy a bedzie gozej bo spolecznosc sie stazeje

 • Pawel

  Mimo, że Górskiego uwielbiam, rola Duce mu nie pasuje… Nie jest wiarygodny jako prezes… jako Her Tusk pasował bardziej.
  No ale nic… może się jeszcze „wpasuje w rolę”.

 • Pawel

  El Duce steruje premierem ponieważ jest szefem partii mającej większość w parlamencie. Ta partia może, jeśli tylko zechce, odwołać premiera i powołać sobie innego Dyzmę. Nie wiem skąd to zdziwienie.
  Widać woli pociągać za sznurki niż stać przed kamerami…

 • Kardas

  Dobry! Rewelacja! Nie ma durnowatych scen, inteligentny humor. Super. Czekam na więcej.

 • Brutus

  Nie da się czytać tych waszych wypowiedzi nie rozumiecie ani pomysłu ani treści jesteście Ciemnota z Ciemnogrodu a po części Kaczogrodu zresztą bez różnicy.

 • mirimandi

  Może dlatego, że nie słychać rechotu publiki w tle i nie wiadomo kiedy się człowiek powinien śmiać ;-) ? Niestety ten format kabaretu bez publiki i choćby śmiechu z puszki to dość odważny format i powoduje, że wiele osób nie potrafi dojrzeć bez tego prawdziwej ironii.

 • Meretycz

  Tylko się nie zesraj….

 • Maciej Martyniuk

  Obejrzałem i podobało mi się bardzo, oba odcinki. Jeżeli mieli ograniczenia budżetowe to ich nie dostrzegłem. bardzo pomógł pomysł ograniczenia się do dwóch wnętrz.
  A potencjał grepsów duży:
  „To się zatuszuje, wszystko”.
  „Poproszę herbatę.
  Poproszę herbatę”.
  „Schudnie! Taka będzie!”
  „To ja już będę teraz niezłomnie niezależny. Niezłomnie!”
  „Nie podoba mi się pański ton, kolego”

 • ciekawy

  Komedie o Tusku też tak ochoczo reklamowałeś?

 • Brutus

  Komedie o Tusku były tak samo dobre tylko haratanie w galę nie jest tak chore jak klekanie przed szeregowym posłem a że prezes to co z tego?? Żeby osoby na takich stanowiskach zeszmacaly się robiąc wszystko co mały świr wymyśli. U Tuska haratanie w galę itp. Śmiech z drogami na Euro i wiele innych ale jest różnica gdzie cos jest samo w sobie kabaretem mówię o posiedzeniach rządu a pokazaniem obecnej sytuacji chorego cyrku w którym poza Kaczorem cała reszta to słupy. Zenada to nie powinno moc się zdarzyć a jednak Państwem rządzi jeden zwykły poseł.

 • Brutus

  Tyle że to nie żart to się dzieje naprawdę

 • Brutus

  Meretycz podziwiam Twoją wypowiedź: krótka ale jak dużo w niej treści tylko że treść gowniana jak i autor.

 • www

  Rzeczywiście. Największą bekę mają wszyscy z KODziarzy i Petru lowelasa :)

 • Mateusz Nowak

  A powstały w formie serialu internetowego?

 • SilverTrap

  Jestem rozczarowany po pierwszym odcinku, może drugi będzie lepszy. Boków nie zrywałem. A co do poziomu serialu i szczegółów z biografii pana Kaczyńskiego – przeciętny widz ich nie zna, więc nie ma się co do nich odwoływać.
  Mam wrażenie, że nawet gdybyśmy dostali materiał poziomu „Studio yayo” to i tak pewną grupę ludzi by śmieszył, bo to przecież „Kaczyński-kurdupel”. Według mnie to chyba troszkę za mało, żeby się zachwycać serialem. Zakurzone te żarty.

 • armv7taskforce

  Ojej… Czyżby zabolało parę faktów o Kaczystanie?

 • Meretycz

  Dopóki nie pojawił się Petru to myślałem, że Macierewicza przebić się nie da. Po pojawieniu się Petru myślałem, że głupszym być nie można, ale on raz za razem bije swoje rekordy.

 • Meretycz

  Jakbym próbował ci wyjaśnić, że nie każdy kogo to nie bawi jest za PiS-em to przecież i tak byś tego nie zrozumiał, bo żyjesz w świecie wykreowanym przez polityków, durna marionetko. Dlatego „nie zesraj się” to jedyne na co zasługujesz.

 • Sławek Zmyślony

  FUJ jaki byk, aż osłabłem.
  Polecam:
  http://sjp.pl/mruż

 • whomanista

  Mieszanie się do propagandy politycznej nie służy portalowi SW

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  ??

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Bardzo mi się podobały.

 • Chris

  Chyba miałem zbyt duże oczekiwania, lubiany kabareciarz wdzięczny temat dawało to nadzieję nadzieję na a wyszło słabo straszliwie.

 • lou111

  zapewne kolega PiSowiec jest stanowczym przeciwnikiem zjawiska „propagandy”. Piękne to

 • Jego Mać

  piękna postprawda

 • Applekrk

  Mimo, że głosowałem na PiS to to liczyłem jednak na coś więcej. Wcale nie było to dla mnie śmieszne. Nie chodzi mi o to, że jestem za pisem, ale o poziom teksów. Po Górskim spodziewałem jednak czegoś lepszego.

 • kamyk

  hmm co za czsy, że satyrycy robią filmiki dokumentalne :(

 • julek

  Czytamy tekst ze zrozumieniem.Polecam jednak przeczytać artykuł.

 • ANNA OSIECKA

  Bardzo dobry, zwłaszcza drugi odcinek.Z ciekawością oczekuję kolejnych odcinków.

 • lolo

  O tym serialu wszyscy zapomną za kilka miesięcy, jak nie tygodni, a nie lat…

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement