Potężny kryzys polskiego producenta AGD. Internauci nie zostawili na nim suchej nitki

Artykuł/Social media 08.01.2017
Potężny kryzys polskiego producenta AGD. Internauci nie zostawili na nim suchej nitki

Marketingowy bełkot, dziwne certyfikaty, własnoręcznie pisane opinie i brak odpowiedniej reakcji na kryzys – to zarzuty Wykopowiczów, które mogą oznaczać koniec Solgazu, jako cudownego dziecka Wykopu.

Aktualizacja: Artykuł został zaktualizowany już po publikacji. Dodaliśmy dwie wypowiedzi przedstawiciela firmy Solgaz.

Zobacz produkty SOLGAZ

„Certyfikat Onetu”

Afera na Wykopie zaczęła się od poniższego, negatywnego komentarza.

Opinia o płytach marki Solgaz - zrzut ekranu z Wykopu
Opinia o płytach marki Solgaz – zrzut ekranu z Wykopu

W odpowiedzi Solgazu na krytykę pojawiała się m.in. informacja jakoby płyta przynosiła „30-50%” oszczędności. Jako źródło podano „opinie na facebooku, testy agdlab, onetu i inne”. Komentujący zażądali potwierdzenia tych liczb przez renomowane instytucje, ale musieli obejść się smakiem. Zamiast tego otrzymali linki do wyżej wymienionych portali. Okazało się, że statystyki używane w komunikacji marketingowej pochodzą z ADGLabu:

Różnica w ilości gazu zużywanego podczas gotowania na kuchni z palnikami płomieniowymi i takiej z palnikami katalicznymi jest łatwa do zauważenia, bo wynosi ok. 30–50 proc., co sprawdziliśmy.

Do tego dołożono jeszcze opinie z Facebooka. Jak to miało odpowiedzieć na pytania postawione przez użytkowników? Nie mam pojęcia.

Nikt nie wpadł nagle na pomysł, żeby dopisać, że nasze płyty gazowe oszczędzają do 50% gazu. Hasło to pojawiło się wiele lat temu, gdy przy testach wewnętrznych sprzętu płyty wykazały takie właściwości. W odpowiedzi na komentarz jednego z Wykopowiczów wrzuciliśmy link do portalu AGDlab.pl, który również to sprawdzał – mówi w rozmowie ze Spider’s Web Patryk Kempiński z firmy Solgaz.

Kiedy kryzys zaczął zataczać coraz szersze kręgi Solgaz opublikował obszerną odpowiedż, w której zawarł test mający udowodnić, że ich płyty rzeczywiście są tak oszczędne. Test został jednak obficie skrytykowany za metodologię, która przekreśla prawdziwość otrzymanych danych.

Na prośbę Wykopowiczów dosłownie w kilka godzin, postanowiliśmy pokazać, że płyty rzeczywiście zużywają do 50% mniej. Czy doświadczenie na Wykopie było eksperymentem laboratoryjnym? Raczej nie, ale żeby udowodnić niższy pobór gazu wystarczy właściwie przepływomierz, który w przypadku naszych produktów wskazał wyraźnie niższą wartość – dodaje przedstawiciel Solgazu.

Marketing szeptany Solgazu

Solgaz przez lata zdobywał uznanie Wykopu, teraz pojawiły się jednak sugestie, że nie dokonał tego w czysty sposób. Choć na związek niektórych komentujących z Solgazem nie ma dowodów, to zastanawia ich zaciekłość w bronieniu racji firmy bez podawania obiektywnych dowodów.

Wykopowicze wyśledzili – ich zdaniem – kupione komentarze na Ceneo. W kilka dni Solgaz z firmy ze wzorową opinią stał się jednym z najgorzej ocenianych producentów AGD. Wystarczyło, że najaktywniejsi użytkownicy Wykopu wzięli klawiatury w dłoń. Podobne zabiegi wyśledzono także na forum Nowiny 24, czy… na własnym forum Solgazu założonym na platformie mojeforum.com.

Biorąc pod uwagę powyższe posty szczególnie ciekawie wygląda sprawa na forum Elektroda, gdzie post Solgazu został zakwalifikowany jako kryptoreklama.

Czy komentarze i posty zachwalające sprzęt pisali pracownicy Solgazu? Oceńcie sami zerkając na przygotowaną przez jednego z Wykopowiczów grafikę. Czytając zapis rozmów z forum.muratordom.pl trudno uniknąć wrażenia, że pochwalne komentarze pisane przez nowych użytkowników, to zbieg okoliczności.

Solgaz dołączy do Kuźniara?

Nie jest to pierwszy „kryzys” Jakuba Biela, odpowiedzialnego za PR i marketing w Solgazie, na Wykopie. Prawie dwa lata temu pod jego adresem posypały się głosy krytyki za wstawienie na prywatnego Facebooka zdjęcia z Jarosławem Kuźniarem – wrogiem Wykopu nr 1.

W wywiadzie dla Spider’s Web Biel komentował aferkę następująco:

Naprawdę ktoś musi mieć zamknięty umysł żeby traktować to w takich kategoriach typu zdjęcie z dziennikarzem jest powodem do nienawiści. Już tym bardziej, że nigdy ani pod nazwiskiem ani pod firmą nie poruszałem tematów światopoglądowych ani politycznych.

Dziś kryzys wydaje się o wiele poważniejszy. Nie jest to tylko prywatna sprawa osoby prowadzącej komunikację, gdyż krytyka dotyczy produktów firmy – wcześniej kochanych, a teraz raczej znienawidzonych. Sam Biel na Facebooku komentuje ją słowami (pisownia oryginalna):

Nic sie nie posypalo. To jest pęd za aferą. (…) Psychologia tłumu i tyle. (…) Napędzanie owczego pędu nie jest niczym nowym w internecie, więc czasem żadne wyjaśnienia na gorąco nie pomogą, bo i tak będzie że źle ;). A certyfikaty mamy wszystkie ktore trzeba by sprzedawac AGD w UE i nie tylko. Zamieszanie z czapy.

Czy Solgazowi oberwało się zasłużenie?

Wydaje mi się, że tak. Skoro firma nie potrafi w bezsprzeczny, pewny i naukowy sposób udowodnić liczb, którymi posługuje się w komunikacji, to należy to bezwzględnie potępić jako zachowanie nieetyczne. Przyglądając się wcześniejszej komunikacji Solgazu miałem wrażenie, że firma traktuje Wykopowiczów jak partnerów w promocji, okazało się że byłem w błędzie. Ich sympatię kupowano darmowymi kubkami i „heheszkami” podczas, gdy faktyczne cechy produktu zepchnięto na dalszy plan.

Kryzys jest ciekawym przykładem, jak łaska Wykopu jeździ na pstrym koniu. Negatywne komentarze zostały jeszcze bardziej nakręcone przez brak odpowiedniej reakcji Solgazu. Nie ucięto wątpliwości, zamiast skontaktować się np. z INiG z celu przebadania płyty postanowiono wykonać chałupniczy test i dalej posługiwać się niczego nie mówiącymi certyfikatami, które idealnie wpisują się w „marketingowy bełkot” przykrywający niedostatki produktu.

Wydaje się, że może to być koniec Solgazu jako „cudownego dziecka Wykopu”. Afera zapewne przypominana będzie przy okazji każdej próby podjęcia komunikacji przez przedstawicieli firmy. Wykop to przecież najbardziej niesforna z polskich społeczności internetowych.

Mimo, że podziwiam Biela za to jak udało mu się ją ujarzmić, to nie obyło się bez wypadków przy pracy. Ten niestety może być śmiertelny.

Aktualizacja #1: Artykuł został zaktualizowany już po publikacji. Dodaliśmy dwie wypowiedzi przedstawiciela firmy Solgaz.

Aktualizacja #2: Solgaz odpowiedział również na Wykopie na wszystkie uwagi i zastrzeżenia społeczności:

Odpowiedź Solgazu na aferę na Wykopie.
Odpowiedź Solgazu na aferę na Wykopie.

Czytaj również: Dzisiaj mnie kochasz, jutro nienawidzisz, czyli człowiek, który rozgryzł Wykop, został przez niego pogryziony

Dołącz do dyskusji

 • http://twitter.com/jakubkralka Jakub Kralka

  Każde cudowne dziecko Wykopu tak kończy, materiał dobry na jakąś pracę naukową z socjologii. Nie umiem tego fachowo określić, ale przecież regułą jest, że po jakimś czasie uaktywniają się masowe tendencje do destrukcji czegoś, co najpierw wykopowicze sami wynieśli na piedestał. Tak długo utrzymywana popularność Solgazu była raczej anomalią i już od dobrego roku zastanawiałem się ile jeszcze potrwa. Nie sądzę żeby coś się w Solgazie popsuło, to raczej Wykop ma ze sobą problem.

 • http://www.onetech.pl/ narkoman

  Kiedyś rozważałem zakup tej płyty. Ale wystarczyło trochę myślenia, oglądania zdjęć, YouTube, etc, aby samemu dojść do wniosku, że wcale nie jest to lepsza opcja. Dokładnie jak w screenie z wykopu, rysuje się, mała powierzchnia użytkowa, wolna reakcja. Sama domniemana oszczędność gazu nie jest wystarczającym argumentem.

 • Przecinek

  Ta afera z Solgazem ma jeszcze wiele innych wątków, np. jeden użytkownik opisał po kupnie płyty co mu się w niej nie podoba, a marketingowiec Solgazu skontaktował się z nim i prosił by nie oczerniać firmy, bo wszystko da się załatwić z serwisem (w tym przypadku zwrot kasy). Jeżeli dla Solgazu wyrażenie opinii o produkcie to oczernianie, to nie ma o czym tu dyskutować.

  Druga sprawa, widać jak ręka rękę myje. Na stronie „kryzysy w social media wybuchają w weekendy” bardzo chętnie przedstawiają „kejsy” złego PR-u i zachowań odstraszających klientów. Tej afery jakoś nikt nie publikuje i prawdopodobnie nie zrobi tego, bo przecież to jeden z „naszych” zaliczył wtopę (marketingowiec Solgazu).

 • Piotr Nalepa
 • MatejBudz

  Dziwnie że ludzie robiący PR w sieci zapominają że od miłości do nienawiści dzieli jedno malutkie potknięcie: fota z nielubianym celebrytą, unikanie odpowiedzi na w miare proste pytanie.

 • mn

  Sama oszczędność w porównaniom ze zwykłą kuchenką jest oczywista. Wystarczy podstawowa znajomość fizyki. Mogli by jednak to policzyć i podać dokładne wartości, szczególnie że nie jest to zbyt trudne… robiłem takie rzeczy na politechnice a nie studiowałem fizyki xD

 • borysses

  Nie kazde. Krul sie nadal mocno trzyma.

 • Wojciech Bobrzak

  sam rozważam zakup takiej płyty gazwej, ale nie z powodu oszczędności gazu ale wygody użytkowania płyty względem otwartych palników. Czy są alternatywy?

 • vartec

  Wystarczy znać podstawy fizyki. W nieefektywnym sprzęcie elektrycznym straty generują ciepło. Wszystkie grzejniki pracują z efektywnością prawie 100% i nie ma bata, żeby zrobić o 50% lepiej.

 • http://www.blueman.pl/ BlueMan

  Płyta elektryczna, płyta indukcyjna.
  Mam elektryczną – polecam!

 • http://binarlink.com/ Marcin Fige

  Chyba nie jesteś na bieżąco :)

 • http://binarlink.com/ Marcin Fige

  Ja jedynej jakiej nie polecam, to grzewczej ;)

 • Wojciech Bobrzak

  Chodziło mi o alternatywę dla gazu. Zalety elektrycznych znam i korzystam z nich. Ale tu mam gaz i ciągły problem z „opalonymi” uchwytami garnków oraz spalonymi „bokami”, co się nie zdarza w płycie elektrycznej

 • borysses

  Serio? Kuce podorastali?

 • Prawda Strażnik Podlasia

  Moim sercu tylko Mirko <3

 • aTomek

  Marketing szeptany jest na koniec zwykłym oszustwem. Polecam przejrzeć produkty Solgaz na ceneo i wystawić skomentować ich produkty. Dla każdego myślącego człowieka od początku było wiadomo że to oszustwo – palnik który dodatkowo musi rozgrzać płytę nie może być oszczędniejszy od bezpośredniego – straty ciepła są w sumie większe. Do tego dochodzi ogromna bezwładność cieplna – czyli płyty Solgazu w zasadzie łączą wszystkie wady płyt elektrycznych i gazowych.

 • ostoja

  Tylko ile kosztuje gaz a ile ta kuchenka? Trzeba by ją używać pewnie z 10 lat, żeby inwestycja się zwróciła.

 • Pan Zenek

  Otwarty gaz – opalone garnki. „Zamknięty” gaz – wszystko (co może) kipi i wiecznie uwalona płyta. Zmniejszysz gaz, a płyta jeszcze długo grzeje.

 • Wojciech Bobrzak

  Ale podobnie mam na elektrycznej płycie – mówię o bezwładności.

 • M WILUsiek

  Jak nie publikuje, jest chyba ze 2-3 posty, na Kryzysach, o tym.

 • Krzysztof Jagiełło

  Do tekstu wkradł się błąd – „Jarosławem Kuźniarem – wrogiem Wykopu nr 1.”
  Hmm… czy bardziej znienawidzony przez wykopowiczów nie jest pewien buc, cham i prostak w okularach? Każdy dobrze wie, o kim mowa :) Swego czasu wykop był spamowany linkami do jego SHIT-serwisu i z multikont wykopywano znaleziska.

 • Arrczi

  Tylko indukcja :)
  Ustawiasz czas gotowania, precyzyjne ustawianie temperatury, nie tracisz energii bo nagrzewa się tylko dno garnka. Łatwo się czyści, bajka w porównaniu do płyty gazowej. Bardzo szybko się gotuje. Nie widzę wzrostu opłat (brak abonamentu za gaz, chyba że jest jeszcze ogrzewanie gazowe to co innego). Polecam.
  Miałem gaz i wywaliłem. Myślałem o tej płycie Solgaz, ale nie znalazłem plusów i obiektywnych opinii w necie. Brak serwisu, wysoka cena zakupu.
  Przy zwykłej płycie to Opalone gary, trudne czyszczenie przepalonej powierzchni, smród gazu. Teoretyczna oszczędność. Płacisz za energię elektryczną i z bani. Tu jeszcze dojdzie abonament za gaz, używasz czy nie i tak płacisz.

 • gościówa

  Wykop kocha, wykop nienawidzi. Tak jakby kariera na ścieko-portalu miała jakiekolwiek znaczenia dla wyników finansowych firmy.

 • Longin Pastuch

  solgaz srolgaz i chuj do dupy xD

 • Wojciech Bobrzak

  Chętnie bym się przestawił na indukcję. Mam jednak za mały przydział mocy. Typowa mieszkaniówka 1 faza 16A więc odpada, nie będę dzielił zajęć na gotowanie, pranie, odkurzanie, suszenie włosów etc..

 • Zvy Roll

  Elektryczna płyta indukcyjna i nie ma, po całej kuchni odkładającego się syfu z gazu. Dziękuję i pozdrawiam, ElektroMAN ;)

 • Zvy Roll

  Eee? Nie znam się na tym, nie wiem ile mam „faz” i jakie, ale to zwykłe mieszkanie, w zwykłym bloku. Niejednokrotnie na płycie pichcił się obiad, a w łazience pralka chodziła, ba bywa, że do kompletu zmywarka do naczyń śmigała i nic się złego nie działo.

 • Camis

  Miałem to wstawić :)

 • Camis

  Witaj Mirku :)

 • http://twitter.com/jakubkralka Jakub Kralka

  Marketing szeptany uprawiany z konta o nazwie Solgaz? No bardzo ciekawa definicja marketingu szeptanego…

 • Pluto

  Jest jakieś porównanie bezwładności kuchni filmy Solgaz z klasyczną kuchnią elektryczną? W obu kuchniach szkło ceramiczne podnosi bezwładność, ale wg. mnie nadal kuchnia Solaz jest do przodu. Kojarzysz elektryczne kuchenki nie ceramiczne? taki krążek który się nagrzewa i na tym kładzie się garnek, samo to już ma dużą bezwładność w porównaniu z gazowym palnikiem w którym tego nie ma.

 • Pluto

  Tylko ta energia uzyskana z prądu jest dużo droższa od tej uzyskanej z gazu. Gdyby tak nie było to domy jednorodzinne by się ogrzewało prądem a nie gazem.

 • Przecinek

  Masz rację. Dopiero teraz to zauważyłem, nie wiem czemu nie wyświetlają mi się na profilu wszystkie posty z „kryzysów”, ale po wylogowaniu są 2 posty. Mea Culpa, ręka ręki nie myje :-)

  Nie zmienia to niestety faktu, że PR i marketing Solgazu jest iście januszowy, bo zamiast uderzyć się w pierś i przyznać, że nie mają profesjonalnych certyfikatów, to brnęli w zaparte, nazywali niektórych trollami i uprawiali marketing szeptany. Słabe to.

 • Pluto

  Skoro tak myślisz to wyjaśnij mi proszę coś więcej o tych stratach ciepła, gdzie one są tracone i sprecyzuj mi określenie „ogromnej bezwładności”. Jak masz tak dalej myśleć to może jednak przestań bo może się to dla Ciebie źle skończyć.

 • wykop pe el

  To śmieszne że spiderweb pisze o kryzysie jakiejś firmy na wykopie. Z tego co pamiętam sam spideesweb też nie jest tam mile widziany. :)

 • elemenTH

  ale 100% energii z prądu możesz zamienić w ciepło a w przypadku kuchenki gazowej sporo ciepła z gazu idzie w kosmos nie ogrzewając potrawy i tu różnica w sprawności jest na tyle duża, że lepiej a raczej taniej gotować prądem na indukcji.

 • Przecinek

  Jakubie, kolega @disqus_zsO07s95D8:disqus ma rację. Uprawiali marketing szeptany i to nie tylko z konta Solgaz. Na Wykopie masz kilka linków potwierdzających to. Przykład tutaj:

  https://web.archive.org/web/20150720224323/http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3062495.html

  Moderator Elektrody słusznie zamknął temat. Takich wątków widziałem kilka na różnych forach dyskusyjnych. To chyba pasuje do marketingu szeptanego?

 • M WILUsiek

  Polecam jeszcze grupę Social Media na Fejsie. Ciekawa dyskusja, i tam, to już napewno solidarności nie ma. :) A z resztą co napisałeś, trudno się nie zgodzić.

 • Trala7482

  Taaa… jasne, wiedziałeś… Wszyscy wszystko przeczuwali po fakcie – trzeba było artykuł napisać przed aferą.

 • Małgorzata

  Witam, płytę posiadam od pięciu lat i jest super, kuchnia biała i ani śladu osadu spalonego gazu, który przy zwykłej kuchni gazowej był już po pułroku, czyste garki nie okopcone, to że się rysuje, jak każda płyta czy elektryczna, czy indukcyjna wcześniej czy później się porysuje, łatwa w utrzymaniu czystości wystarczy tylko przetrzeć szmatką z mleczkiem i błyszczy. A gotowania na niej trzeba się nauczyć od nowa gdyż dłużej trzyma ciepło. Wcześniej zmniejszyć moc i wcześniej wyłączać, kwestia wprawy, może dzięki temu są oszczędności ale tego nie sprawdzałam. Poleciła bym każdemu kto nie ma wyboru pomiędzy gazem a indukcją.

 • Wojnar

  Po 4,76 czy ileś w króla to już nawet kuce przestały wierzyc.

 • MiGi

  Zakladany byl z konta solgaz. Czytelnik widzial cos w stylu „malgosia79”. Zreszta na wykopie sie przyznali i przepraszaja, nie wiem czego tu sie doszukujesz

 • Wojnar

  Akurat to nie wina wykopu. Te płyty solgazu są co najmniej słabe w kluczowych aspektach. Przecież oni odpowiadali za płytę Amiki (chyba nawet ich prototyp GPC 600). Dodatkowo setki fejkowych komentarzy, podstawione strony na wordpressie. Ktoś zadał jedno proste pytanie i poleciała lawina.

 • Wojnar

  Z gazem nic nie zrobisz, te Solgazowe wynalazki są ewidentnie kiepskie, a alternatyw nie widzialem (kiedyś była jedna płyta Amica, ale jak się okazało to też ich konstrukcja). Tylko indukcja.

 • Wojnar

  Spoko, do indukcyjnej obie nie mają startu. Tylko gdzie tam 50% wydajniejsza, nie ma szans, żeby tyle było. Nawet jeśli trochę to zwłaszcza przy koszcie ~2500 to oszczędność za prąd/gaz będzie się długo zwracać. Z resztą w zwykłej kuchence gazowej nie masz czego nagrzewać poza garnkami, a to, że zwykłe elektryczne to bieda, to każdy kto się z nimi spotkał wie.

 • Wojciech Pluta

  99% płyt ma możliwość podłączenia 230 lub 400. Aktualnie użytkujemy w domu taką, która ma 2x230V po jednej fazie na każdą stronę płyty (czyli dwa palniki) i nie ma problemu z niczym. Blok z lat 80.

 • Tg

  Ja mam płytę gazową , sąsiad indukcje. Padło kolejno: jedno potem drugie pole grzewcze. Naprawił częściami przeszczepionymi z rozbitej z olx. Padła całkowicie po jakimś czasie. I to był Samsung. Wszystko to w czasie trwania gwarancji i po. Teraz Electrolux. Przy czym znowu wspominał o problemach juz w tej najnowszej. A ja mam gaz i nie mam problemów. Garnki mają uchwyty metalowe nie z plastiku Zmywarka doskonale je myje. Zero problemów. Nie potłucze płyty, nie padnie elektronika. BAJKA…

 • Tomasz

  Zgodnie z zasadami fizyki to najpierw musi się rozgrzać płyta, a dopiero później sam garnek, więc nie wiem jak to może być oszczędniejsze od zwykłej gazówki.

 • Borubar

  Mam tradycyjną kuchnie gazową amki ze zwykłymi palnikami.

  Po 15 latach nie ma ani śladu żadnych osadów na garnkach ani w kuchni.

  Jeśli przy spalaniu metanu pojawiała się sadza na garnkach to zdecydowanie miałeś coś popsute (np zatkany dopływ powietrza).
  I to bardzo poważnie musiałeś mieć tam namieszane, ciesz się, że żyjesz bo zanim z metanu powstanie sadza musiały się wcześniej wydzielać olbrzymie ilości trującego ale niewidocznego tlenku węgla.

 • Borubar

  Gaz 3 razy tańszy od prądu, wystarczy 34% ciepła z płomienia przekazać na garnek aby gaz był bardziej opłacalny.

  W praktyce garnek przejmuje ponad 50% ciepła wytwarzanego przez płomień (o ile wielkość palnika jest właściwie dobrana do wielkości garnka).

  Poza tym przy grzaniu prądem sprawność bliską 100% osiągniesz tylko jeśli grzałkę zanurzysz wewnątrz podgrzewanej rzeczy (np w czajniku elektrycznym).

  W przypadku kuchenki w której grzałka znajduje się pod garnkiem pojawią się straty bo część ciepła ogrzeje otoczenie a nie garnek.

  Jeszcze większe straty będą w kuchenkach indukcyjnych (tam ciepło wydzielane na spiralach jest w całości tracone, a dodatkowo jest jeszcze strata na rozpraszaniu się pola magnetycznego).

  A największe straty będą w mikrofalówce – sprawność mikrofalówki to zaledwie 50-60%

 • Pluto

  100% energii elektrycznej zamienia się w ciepło, ale nie wszystko idzie do garnka, zawsze coś idzie w powietrze tak samo jak przy gazie. Nawet w czajniku elektrycznym, który ma grzałkę w środku, nagrzewa się obudowa i część ciepła ucieka do otoczenia.

 • Pluto

  Indukcyjna rzeczywiście wygrywa w bezwładności, ale jest zasilana prądem, który jest 3x droższy od gazu. Indukcyjna też nie jest tania a czy się opłaca to zależy od ilości gotowania.
  Indukcja wyklucza osoby z wbudowanym rozrusznikiem serca (znajomego mama taki ma i kupił sobie zwykłą elektryczną), niektórzy podchodzą do niej sceptycznie z powodu silnego pola elektromagnetycznego przy pożywieniu.
  Zwykła kuchenka gazowa wychodzi najtaniej, każdy garnek i patelnia z nią współpracują i wielu kucharzy powie, że na gazie najlepiej się gotuje, ale… syfi garnki i trudniej się sprząta.
  Sam będę kupował kuchenkę za jakieś kilkanaście miesięcy i nadal Solgaz poważnie rozpatruje.

 • Arrczi

  Ja mam płytę SIEMENS, stawiam na sprawdzone rozwiązania i nie ma problemu. Note 7 też od Sammiego :)

 • Sarkada

  Okopcone garnki? Ślady osadu po spalonym gazie?? Całe życie z kuchenka gazowa i człowiek się nagle dowiaduje o istnieniu takich problemów z spidersweba :))

 • Rychu

  Kup dobre stalowe garnki jakiejś renomowanej firmy i nie będą się przypalać, sam mam porządny zestaw już od ponad 10 lat i mimo, że nie raz zapomniałem o tym, że się coś gotuje i jedzenie całkowicie spalone było, to garnki wyglądają cały czas jak nowe. Oczywiście porządny garnek kosztuje kilka stów, ale i tak uważam, że się bardziej to opłaca niż wydawanie 2500 zł na płytę Solgazu, która podobnie jak płyty indukcyjne ma sporo wad w porównaniu do tradycyjnych kuchenek gazowych.

 • Jego Mać

  trzeba było od razu napisać że Solgazu to dobro narodowe i patrioci powinni nie zważając na wszystko kupić – i sprawa załatwiona.

 • Marcin

  Np. poprzez to, że ciepło wytworzone w ten sposób jest izolowane. Zmniejsza to straty ciepła, które w normalnej gazówce są o wiele większe(sam ogień, który czasami nie pada bezpośrednio na spód garnka).

 • http://czaplicka.eu/ Monika Czaplicka

  Kryzysy publikowały 2 posty ;)
  https://www.facebook.com/socialmediakryzys/posts/707006539475421
  https://www.facebook.com/socialmediakryzys/posts/705562126286529

  Wypowiadałam się też na Wypoku kiedy ktoś wkleił moją starą rozmowę z Kubą (przy okazji Kuźniara).
  Na grupie sm… przykładowy komentarz w załączniku (odpisuję na post Daniela Kędzierskiego z Fasttony.es) https://uploads.disquscdn.com/images/095a7cd2d1af8515413a63de495cd0f97d2a92c61baec38d604787ce46e75d80.png

  PS szykuje się wpis na ten temat na bloga.

 • Rafalowski

  dla mnie istnieje tylko kuchnia gazowe reszta to mordega. latwosc sterowania temperatura i szybkosc reakcji jest nie do pobicia. zadnych osadow z gazu itp. co wy ludzie?a solgaz nawet z nazwy mi sie nie podobal to raz a dwa wole sprawdzone firmy

 • facio

  jaa nie wiem

 • Tony

  Na uspokojenie może sobie kaszki podgrzać szybko :)

  http://x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_Bp3Za40k8CKYhhw5LOn19Awry5oNr95w.jpg

 • kyoto

  co to jest solgaz?

 • maur

  prąd 3x droższy, ale ma 90% sprawności, a gazowa klasyczna 24%
  przy mocy palnika 1500W koszt zagodowania 1dm3 wody w garnku przykrytym na płycie gazowej: 5,13, na indukcji: 5,45
  w garnku odkrytym 5,67 vs 6,68
  Jeśli ktoś nie ogrzewa mieszkania/wody gazem to można też uwzględnić opłatę abonamentową za gaz ;)
  Nie wiem dlaczego rozpatrywałbyś gaz. Przy takich różnicach w eksploatacji, kiedy klasyczna płyta gazowa to ok 500zł, indukcyjna ok 1000zł, a solgaz 2000zł.

  źródło http://www.audytorzy.com/img/file/Badania%20AGD/Porownanie%20plyt%20grzewczych.pdf

 • Bartosz Kwiatkowski

  No dobrze i co z tego? Jakieś dane jaki wpływ ma wykop na cokolwiek? Przecenianie roli tej społeczności bawi mnie od dawna.

 • galtom

  No to czekam, az ktos teraz Toyote za setki „niealeznych” opinii „zyczliwych” interanutow kopinie w tylek. Co post na forach, co opinia, to Toyota najlepsa, najtansza, nie psuje sie, nie produkuje spalin… Cud, miod malina – juz sie rzygac chce!

 • Przemek

  cykl zazwyczaj polega na tym że jest zamknięty

 • Member Berries

  Czego się spodziewać po śmietniku polskiego internetu?

 • Member Berries

  Dyskusja o tym, czy płyty są lepsze od tradycyjnych kuchenek… szkoda w sumie, że obrywają konkretne marki

 • aaa

  brawo antyweb! pierwszy raz w życiu, no może drugi usłyszałem w ogóle o tej marce. RIP>

 • aaa

  przed aferą nie ma pisać o czym:)

 • Przecinek

  @MonikaCzaplicka:disqus Mocne :-) Dzięki za wyklarowanie sytuacji :-)

 • Sebastian

  Trzeba być nienormalnym, żeby przejmować się opinią wykopu, które jest szambem polskiego internetu.

 • dfkgussdf

  Dlatego żadna poważna firma tam się nie udziela wystarczy jedno potknięcie i banda gimnazjalistów może zniszczyć opinie w internecie, owczym pędem wstawiają negatywne komentarze, niskie oceny. Wykop to ściek polskiego internetu .

 • armv7taskforce

  Ta dyskusja była o niczym. Jak ktoś lubi zwykły gaz, to co go przekona do płyty na gaz ? NIC.

 • Li To

  nazywanie wykopu ścierko-portalem to chyba lekka przesada. tym bardziej, że portal jest sporym źródłem ruchu dla wielu mediów. Ponadto mam wrażenie, że niektórzy dziennikarze często korzystają z wykopu (wygląda że dla niektórych jest jedynym źródłem researchu).

 • Mariusz

  Pierwsze słyszę o tym czymś.

 • Puscifer88

  „Wykop to przecież najbardziej niesforna z polskich społeczności internetowych” – chanowcy rozbawieni do łez :D

 • mario

  Pieniactwo i tyle ! Czy aby afera nie została nagłośniona bo ktoś nie dostał w łapę ?Płyta droga ale warta swoje ceny łatwa w utrzymaniu czystości (jeśli się tylko o czystość dba) .Miałem poprzednio Amicę z palnikami na płycie i to utrzymać w czystości to jest wyzwanie .Koszt płyty odstrasza no ale skoro kogoś nie stać niech nie kupuje .Jeśli chodzi o film z Youtube to powiem że takiego syfu na płycie nie zrobi się po jednym nie wytarciu płyty ,brud musiał być tam zbierany wiele dłużej .

 • Krzysztof Jagiełło

  Nie garb się – jest PAJĄCZEK :-)

 • zz

  ja bym dodał firme gerdex – nagimmne usuwanie negatywnych komentarzy na forach, nie można zrezygnować z zakupu tego samego dnia mimo umowy na odległość bo „zlecenie poszło już do fabryki”. I przyjeżdzają drzwi z datą produkcji sprzed 3 lat, a docinanie jest na miejscu.A to dopiero początek problemów

 • http://www.nauklove.pl/ Marcin

  Hehe, Kuba, nie wygłupiaj się :D

 • j3sion

  Na temat mniejszego zużycia się nie wypowiem, ale jeśli chodzi o wady płyt gazowych i elektrycznych to racja. Bezwładność płyty była już wielokrotnie poruszana. Jak postawisz gulasz, mleko, makaron i zaczyna kipieć to na gazie i indukcji przykręcasz płomień i przestaje. W solgazie i elektrycznej musisz podnieść garnek żeby nie zalało kuchenki, a jak już to to co się wyleje przywrze do kuchenki i masz problem z czyszczeniem. Dodatkowo zostają wżery od przypalonego jedzenia i przebarwienia których nie da się usunąć.
  Spaliny nadal pozostają w domu, a jak ktoś posiada okap to o nalocie na meblach nie słyszał przy zwykłej kuchence
  Oszczędność? Płyta za 2k vs płyta za 500 zł?
  1.5k na gaz to jakieś 800m3 albo 30 butli gazowych, co pozwoli w cenie płyty gotować przez co najmniej 2 lata. Dopiero potem można zacząć mówić o mniejszym zużyciu, ale przecież dodać należy ten gaz który płyta zużyła więc dodajmy jeszcze rok. Po 3 latach zaczniemy oszczędzać o ile się płyta nie popsuje.

 • Hahacz

  Usuń konto xd

 • Worm Nimda

  Przerzuciłem się z mieszkania (63m2 – 4 osoby/3pokoje) na dom (180m2+60m2 piwnicy – 4 osoby/7pokoi).
  W mieszkaniu na gaz była kuchenka – nie pamiętam ile płaciłem za gaz. Ale za prąd średnio 130zł.
  W domu mam indukcję. Płacę za prąd 150zł – ten sam dostawca. Przy czym w mieszkaniu nie miałem alarmu, a w domu cały czas włączony. W domu więcej odbiorników prądu niż w mieszkaniu – chociażby dlatego, że każde z dzieci ma własny pokój i własny sprzęt, własne światło, własne biurko itd. W domu chodzą pompki do centralnego ogrzewania i do wody czego nie było w mieszkaniu. Jednak za prąd płacę porównywalnie. Naprawdę uważam, że mówienie, iż indukcja jest droga jest zwykłym demonizowaniem sprawy. Bo wg mojego doświadczenia indukcja jest tania w porównaniu do gazu i jest o wiele praktyczniejsza.

 • Łukasz Polowczyk

  Hy hy chyba ekstrakcie z polskiego Internetu?

 • Łukasz Polowczyk

  Pod tym względem to się mylisz. Jeśli dłużej się rozgrzewa to również dłużej oddaje ciepło. Więc można ją wyłączyć i jeszcze jakiś czas jest ciepła i „danie” może jeszcze dochodzić.
  Co innego że wg opinii jest to raczej wada, to że nie chce się od razu przestać grzać.
  Ale fakt jest faktem.

 • Łukasz

  mam ich płytę od 3 lat i od początku się zastanawiam skąd tak pochlebne opinie. Jak ktoś chce mogę się obszernej wypowiedzieć.

 • aTomek

  Ciepło jest tracone na podgrzanie płyty – później tracone gdy zestawiasz gar i całe ciepło idzie sobie na ogrzanie kuchni. Człowieku to jest podstawa termodynamiki. Jak wsadzisz płytę pomiędzy palnik a garnek, to będzie ona częściowo izolowała i cześciowo odbijała ciepło z palnika. Bezwładność to (podobnie jak w płycie elektrycznej – ale nie indukcyjnej!) czas od przekręcenia „palnika” do uzyskania adekwatnej temperatury. Płyty Solgaz pod tym względem to gówno do sześcianu i skończ straszyć bo zrobię wam taką reklamę że się ze śmiechu nie pozbieracie.

 • Sosna

  Poczytałem na Fejsbuku komentarze i dziwnie to wygląda, takie wszystkie ułożone, pięknymi zdaniami…
  https://mobile.facebook.com/home.php#!/story.php?story_fbid=962544047128249&id=428512073864785
  Sam kiedyś czytałem o tych płytach, ale cena … Ciekawe czy to prawda, że ściemniają …

 • haw

  imho fakt ze masz jedna plaska powierzchnie do czyszczenia jak ci cos wykipi zamiast palnikow, rusztow itp. jest wystarczajacym argumentem przewazajacym na korzysc. oszczednosci gazu to tylko dodatek.

 • Member Berries

  I tak bym chciał być tam adminem i pobanować butne towarzystwo:)

 • http://www.onetech.pl/ narkoman

  Tak tak, coś wykipi i zamiast czyścić jedna przegródkę wokół palika zasuwasz że szmata po całej płycie i do tego po okolicznym blacie i podłodze bo wszystko popłynie po płaskim na boki.

  Rzeczywiście, przeważający argument.

 • Katarzyna Majewska

  O kogo chodzi?

 • Krzysztof Jagiełło
 • haw

  no coz, przez wiele lat bylem uzytkownikiem nazwijmy to tradycyjnej kuchni gazowej, od prawie roku mam plaskiego elektryka, czyszczenie jest duzo bardziej wygodne i w zyciu juz nie wroce do tradycyjnej kuchenki. popytaj znajomych ktorzy mieli taka i taka (tych znajomych ktorzy faktycznie gotuja a nie ich partnerow/partnerek :) ).
  nie wiem ile tobie kipi, ale ja zwykle jak cos gotuje to jestem w poblizu, jesli cos wykipi to przez to ze na cos sie zagapilem – 50-100 ml, wszystko zostaje na blacie, sprzatniecie trwa 30 sekund. jesli zostawiasz gotujaca sie zupe i idziesz do sklepu, to faktycznie moze bedziesz po powrocie zbierac z podlogi.

 • Marek Czesio Pi

  Hmm czekamy kiedy na SpidersWeb będzie można te płyty kupić z dobrym rabatem ;)

 • regoat

  kto czyta wykop? oszołomy 13 letnie

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement