Rybnik mistrzem Polski w kategorii największego smogu. Miasto w końcu postanowiło się bronić

News/Technologie 09.01.2017
Rybnik mistrzem Polski w kategorii największego smogu. Miasto w końcu postanowiło się bronić

Zewsząd dobiegają nas głosy informujące o tym, że stężenie szkodliwych substancji w powietrzu w wielu polskich miastach przekracza wszelkie normy. Smog w Rybniku stał się już na tyle uciążliwy, że miasto zaczęło z nim walczyć.

Smog jest ostatnio bardzo nośnym tematem. Media biją na alarm, podczas gdy politycy krzyczą żebyśmy nie zajmowali się głupotami i przestali palić papierosy. Część osób dopatruje się tutaj spisku zgniłego zachodu – albo bombardując nas trującym powietrzem, albo fałszującego pomiary (zależnie kogo spytać).

Jednocześnie mieszkańcy najbardziej narażonych na zanieczyszczenia miast na własną rękę sprawdzają poziom stężenia szkodliwych substancji w powietrzu za pomocą aplikacji mobilnych i dzielą się zrzutami ekranu na portalach społecznościowych.

Widziałem zresztą w komentarzach w serwisach społecznościowych dający do myślenia komentarz odnoszący się do problemu jakim jest smog:

„Niedługo lepiej będzie dać do zabawy dziecku tablet niż zabrać je na sanki”.

Autora tego komentarza dziś niestety nie pomnę, ale ten krótki żart utkwił mi w pamięci, bo trafnie podsumowuje sytuację. Obywatele są niestety w walce z zanieczyszczeniami niestety bezbronni, a sugestia by mieszkańcy przestali się tym przejmować bo realnym problemem są palacze papierosów jest wręcz bezczelna.

Krakowiacy są co prawda rozgoryczeni, że dopiero po dostrzeżeniu zanieczyszczeń w Warszawie zaczęto mówić tak głośno o problemie smogu w Polsce, z którym mieszkańcy Krakowa i Śląska zmagają się od lat. Sytuacja na południu Polski zresztą wcale się nie poprawia, a przykładem jest miasto Rybnik.

Dzieci nie chodzą do szkół przez smog w Rybniku.

Zanieczyszczenia w niemal całym kraju przekraczają normy, a Rybnik dzierży niechlubną palmę pierwszeństwa. Wystarczy, by stężenie pyłów zawieszonych PM10 przekraczało 200 μg/m3 i już wtedy uznaje się, że powietrze jest złej jakości. Już wtedy zaleca się niewychodzenie z domu.

W przypadku Rybnika parametr ten wynosi w porywach do 1500 μg/m3. Jak podaje portal TVN24 wedle danych urzędu miasta dopuszczalne normy pyłu zawieszonego w powietrzu przekraczane są już w Rybniku o 1000 proc. To średnia wartość – w niektórych dzielnicach wskaźniki są trzykrotnie gorsze: 3126 proc. tzw. „normy” zarejestrowano o 2:00 w dzielnicy Orzepowice.

Smog w Rybniku – miasto walczy z problemem.

Jednym ze sposobów walki ze smogiem w Rybniku jest wprowadzenie, podobnie jak w wielu innych miastach Polski, darmowej komunikacji miejskiej w poniedziałek i wtorek. Ma to zachęcić mieszkańców do pozostawienia samochodów w domu.

Prezydent zalecił przy tym mieszkańcom, by nie opuszczali swoich domów i mieszkań – a przynajmniej ograniczyli to do niezbędnego minimum. Pozostanie w domu przede wszystkim zalecane jest to osobom chorym, starszym, kobietom w ciąży i małym dzieciom.

Za dwa dni smog w Rybniku nie będzie już problemem – podobno.

Jak na razie sprawa jest na tyle poważna, że prezydent Rybnika zdecydował, że wszyscy uczniowie przez kolejne dwa dni – we wtorek i w środę – powinni pozostać w domu. Zajęcia dydaktyczne w szkołach i przedszkolach nie będą się w tym czasie odbywać.

Rodzice, którzy nie mogą pozwolić sobie na pozostanie w domu z dziećmi, mają jednak możliwość pozostawienia w placówkach swoich pociech pod opieką dydaktyków – niestety narażając je podczas poruszania się po mieście na zanieczyszczenia.

Co ciekawe, darmowa komunikacja miejska w Warszawie wcale nie przypadła do gustu pasażerom.

Jak podaje portal Warszawa w pigułce pasażerowie korzystający regularnie z usług ZTM-u wyrażają swoje niezadowolenie w serwisach społecznościowych z powodu wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej na jeden. Z początku wydawać by się mogło, że wszyscy powinni się cieszyć z takiej inicjatywy, ale osoby regularnie płacące za bilety mają dość przekonujące argumenty.

Pasażerowie, którzy opłacają bilety długookresowe nie są zwolnieni z opłaty i w ich przypadku nic się nie zmienia w kwestii opłat. Mogą za to spodziewać się gorszego standardu świadczenia usług, skoro danego dnia z komunikacji zbiorowej może bezpłatnie korzystać każdy. W rezultacie i tak przeładowany ZTM będzie musiał obsłużyć większą liczbę pasażerów.

Niektórzy pasażerowie chcieliby, by ważność ich biletu została przedłużona o 1 dzień. Domyślam się jednak, że władze ZTM nie zdecydują się na taki krok, gdyż od strony technicznej przedłużenie ważności biletów długookresowych, w tym karty miejskiej, może być trudne lub bardzo kosztowne. Jednocześnie mogę zrozumieć osoby rozczarowane formą wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej nie dla wszystkich, a dla tylko niektórych.

Najsmutniejsze jest jednak to, że takie akcje w ogóle trzeba przeprowadzać…

Czytaj również:

Dołącz do dyskusji

 • montv2

  Ile im zajmie dojście do tego, że to nie auta są problemem?

 • Pluto

  To uczucia, gdy nagle o Rybniku mówi się gorzej niż o Sosnowcu

 • Kamil Ro. Dzióbek

  !To jakaś nagonka na PiS. Smog powstał za panowania PO i nikt o tym nie mówił, a media miały polecenie milczeć. Teraz pis wygrał i nagle sobie przypomnieli.

 • Uzytkownik4321

  Ile płacą za godzinę?

 • Wojciech Pluta

  Można zrobić darmową komunikację i już udajemy, że walczymy z problemem. Żeby naprawić prawdzie źródło problemu trzeba niestety wielu lat edukacji, pracy a nawet walki z najbardziej odpornymi.

 • Adrian Nyszko

  Ludzie to jednak debile są. Nie myślą o tym że paląc byle czym i w byle czym trują nie tylko innych nazewnatrz, ale i siebie, swoje dzieci, zwierzęta. Znam osoby co zarabiają niewiele, ale stać ich było na piec gazowy i gaz, więc napewno większość stać na to, tylko brakuje im wiedzy. To inwestycja nie tylko w dom, ale i w swoje przede wszystkim zdrowie.

 • https://wszstk.wordpress.com/ Autor | wszstk

  podczas gdy politycy krzyczą żebyśmy nie zajmowali się głupotami i przestali palić papierosy

  Nie „politycy”, tylko Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia w obecnym rządzie, który mówiąc o smogu (w radiu TOK.FM, trzeciego stycznia) nazwał ten problem:

  „To zagrożenie troszkę bardziej teoretyczne”

  http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103454,21197385,minister-zdrowia-ostrzega-znaczna-czesc-polakow-ciagle-pali.html

 • https://wszstk.wordpress.com/ Autor | wszstk

  Smog powstał za panowania PO
  I teraz się ujawnił (przeczekał ten rok w ukryciu), by zaszkodzić miłościwie nam panującej partii rządzącej?

 • BUKA

  Pozdrowienia z Rybnika śle do szkoły jutro IDĘ

 • Michal Bylek

  Polski rząd w dalszym stopniu popiera i chce rozwijać plan energetyczny oparty na węglu. W europie jesteśmy już wyjątkiem. Podczas gdy inne kraje stawiają na energie atomową i odnawialną u nas w dalszym cisgu stawia sie na węgiel. Może to przez presje ze strony grup zawodowych (górników)….trudno powiedzieć.
  Ubóstwiane 15 letnie Volkswageny Passaty i Audi A4 „w dislu” wcale nie pomagają i obawiam sie ze statystyczny Kowalski nie zamieni 15 letniej skóry na derke w autobusie.
  Sami sobie zgotowaliśmy ten los :(

 • Filip

  Najsmutniejsze jest to, że takie akcje nijak się mają do rozwiązania problemu.

 • Michał Hackleberry

  O cenie gazu mówi się w polsce tak, jakby węgiel był za darmo. No chyba, że pali się śmieciami, to wtedy faktycznie gaz drożej wychodzi…

 • Bozz

  Ile Ci zajmie dojście do tego, że to auta są CZĘŚCIOWO problemem?

 • montv2

  Rozumiem, że w Londynie czy Paryżu jeździ mniej aut niż w Rybniku. Czepiasz się sikania do morza kiedy obok Ciebie pływa kupa, a stoisz na zatopionej beczce z bronią chemiczną.

 • asd

  o 2:00 w Rybniku zapewnie same korki skoro o tej porze dopiero jest rekord pomiarowy ;)

 • Kuba Gierach

  I mentalność że palenie śmieciami jest w sumie ok dorzuca swoje 5 groszy.

 • Marcin

  Jak czytam sobie komentarze typu „jak smog był za PO to się nie czepialiscie” to nie mam wątpliwości – stezenie smogu w Polsce będzie jeszcze długo równe stężeniu idiotów. Co gorsza, oba wskaźniki w ostatnich miesiącach poszybowaly w górę.

 • miro1210

  W centrum Rybnika / obok teatru/ mieszkania w blokach opalane są piecami na węgiel ,więc skoro taka walka ze smogiem to ktoś zajmie się tym problemem.

 • Pixellus

  Nie tylko na Śląsku można poczuć się jak przy hałdzie kopalnianej, w innych regionach kraju bywa niewiele lepiej np. poniżej dane z województwa łódzkiego z 9 stycznia
  https://uploads.disquscdn.com/images/76bdd756bfde42d4f5599d72c0156fc9dd51a2adaadf420253458cfe1186833b.png

 • Maku X.

  Wszyscy mówią, mielą temat a nic się nie dzieje. Darmowa komunikacja to propaganda. Zamykanie szkoły – większy problem niż pożytek.

  Niech wszyscy sobie raz na zawsze zanotują jakie jest JEDYNE rozwiązanie problemu:

  NALEŻY WPROWADZIĆ OBOWIĄZKOWE, DOFINANSOWANE W 100% WYMIANY PIECÓW NA EKOLOGICZNE (lub podłączyć je do sieci miejskiej). Dodatkowo należy zagwarantować zwrot różnicy w kosztach opału na np 10 lat.

  Skąd pieniądze?
  Unia – podobną są tacy proekologiczni – niech udowodnią że są.
  Rząd – skoro mają 500 na dziecko to warto żeby to dziecko na które tyle płacą było zdrowe.
  Granty norweskie, szwajcarskie czy cokolwiek.

  Tylko kompleksowo się to da rozwiązać a inaczej dalej będzie nas zabijać powietrze…

 • Marcin Laskowski

  No a pewnie w W-wie to ocieplanie centralne szkodzi ? Są różne powody w rożnych miastach, w-wa to samochody, a Rybnik pewnie piece.

 • Ola z zasmrodzonego Poznania

  Znakomity profil typowej polskiej cebuli. Zamiast ,, kurcze, rzeczywiście środowisko mamy za nic, palimy czym popadnie, wycinamy lasy, tyłki podwozimy dosłownie wszędzie…” jest ,,to nie moja wina, to niech ktoś inny to naprawia”.
  Wszystkim polskim brudaskom polecam rower, a najlepiej wycieczkę w nieco dłuższą trasę – do Niemiec, żeby popatrzeć jak dba się o środowisko, sortuje śmieci itd.
  I nie marzyć tu o grantach norweskich, bo nikt tu na razie na nie nie zasłużył.

 • Blady_12

  A w Żywcu ani widu ani słychu o smogu…

  Spidersweb, apeluję o post nt. Żywca – najbardziej zanieczyszczonego miasta, w Europie, u nas się kompletnie nic nie dzieje!!!

 • jaskier

  Polecam też dla przeciwwagi artykuł o zupełnie innym punkcie widzenia. Miłej lektury… http://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/nasze-zdrowie/smogowa-histeria-czyli-cui-prodest/ar-BBy7KdE?li=BBr5RWL&OCID=mailsignoutlc

 • Ernest

  Chcą walczyć ze smogiem ale nie biorą pod uwage że przeciętny KOWALSKI zarabia w tym nędznym kraju z 1600 zł na rękę … skąd ma wziąc 15 tys zł na piec ekologiczny ( byłem pytałem 20kw z montażem – 15 tys zł ) + opał w granicach 4000 zł na sezon !? TO JAKAŚ KPINA …

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement