Rząd Beaty Szydło wypowiedział wojnę smogowi. Poznaliśmy plan działania

Artykuł/Smart City 17.01.2017
Rząd Beaty Szydło wypowiedział wojnę smogowi. Poznaliśmy plan działania

Smog to poważny problem. Dlatego podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów rozważonych zostanie kilka propozycji walki z zanieczyszczonym powietrzem. Oto najważniejsze z nich.

Jak donosi TVN24 BiS, propozycje te zostały opracowane przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów na wniosek premier Beaty Szydło. Nowe przepisy tworzone wspólnie przez Ministerstwo Energii oraz Ministerstwo Rozwoju powinny wejść w życie od początku 2018 roku. Nie należy jednak spodziewać się, że smog zniknie już wtedy.

Stare piece zastąpią nowe, bardziej ekologiczne.

Ze sprzedaży mają zostać wyeliminowane kotły, które nie spełniają norm dotyczących emisji pyłów oraz innych szkodliwych związków. Oznacza to, że od 2018 roku w Polsce nie będzie można sprzedawać kotłów na paliwa stałe, które nie będą spełniać najwyższej, piątej klasy parametrów emisyjnych.

Przepisy te będą dotyczyć pieców przeznaczonych do domowych kotłowni, o mocy nie większej niż 500 kW. Jest to bardzo istotne, ponieważ 70 proc. sprzedawanych obecnie pieców to modele najtańsze, które nie spełniają norm emisyjnych. Rząd nie przewiduje kar dla osób, które wcześniej kupią takie piece i to też jest całkiem rozsądne. Inaczej trzeba byłoby wlepić mandaty zdecydowanej większości Polaków.

Realne ceny kotłów nie powinny jednak wzrosnąć, bo działać będzie Program Region zorganizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Pozwoli on na otrzymanie dopłaty do kotła. Dotowane mają też być termoizolacje budynków. Wówczas staną się one bardziej energooszczędne, a obywatele będą zużywać mniej energii na ogrzewanie domów i generowanych będzie mniej zanieczyszczeń.

Rząd zadba też o jakość paliwa używanego w kotle.

Według propozycji Ministerstwa Energii sprzedawca będzie musiał informować nabywcę o jakości i rodzaju sprzedawanego węgla. Do obrotu nie będzie można wprowadzać węgla niesortowanego oraz takiego, który nie spełnia norm jakościowych. Wszystko będzie musiało być jasno oznakowane.

Olaf DybińskiDobrze, że problem w końcu został dostrzeżony. Z jednej strony nic dziwnego, że prywatne osoby spalają w prywatnych piecach takie paliwa, na jakie mogą sobie pozwolić finansowo. Z drugiej jednak strony, zwykły szacunek do sąsiadów powinien wymóc na nich chęć inwestycji. Ponadto należy docenić chęć inwestowania długofalowo, w energooszczędne budownictwo, które pomoże ograniczyć problem zanieczyszczeń w przyszłości – mówi Olaf Dybiński, dyrektor Olaff Energy Solutions, firmy zajmującej się doradztwem energetycznym.

Propozycje te wydają się bardzo rozsądne.

Wyeliminowanie najgorszych kotłów, dopłaty do lepszych urządzeń, restrykcje w stosunku do paliw oraz inwestycje w energooszczędne budownictwo. Nie należy spodziewać się, że dzięki tym działaniom problem smogu zniknie niebawem. W końcu obecnie używane piece nie znikną nagle z naszego otoczenia, a wszystkie domy nie doczekają się świetnej izolacji.

Można jednak podejrzewać, że w dłuższej perspektywie działania aktualnego rządu okażą się skuteczne. A przynajmniej bardziej skuteczne niż te poprzednich rządów, które, zapewne przez zbyt duży smog, problemu kiepskiej jakości powietrza zwyczajnie nie dostrzegały.

Dołącz do dyskusji

 • Jego Mać

  Skoro Kargul kopci, to Pawlak będzie gorszy?

  Tu nie o koszty chodzi, ale o zakorzenioną od wieków mentalność psa ogrodnika.
  Mam dom poza miastem, i widzę jak to nawet w podwarszawskich wioskach wygląda. Dziadek palił węglem, ojciec palił, to i ja mogę. A w małopolsce ta mentalność jest jeszcze silniejsza.

 • Jacek

  Ceny pieców dużo do góry, ceny węgla również w górę. Jeśli ktoś do tej pory oferował tanio dobry węgiel, to teraz może podnieść cenę bo nie ma konkurencji. Rząd dopłaci do pieca, ale przecież nie będzie co roku dopłacał do węgla.
  Problem jest w kilku miastach, a jak zwykle straci każdy, niezależnie od tego gdzie mieszka.

 • kanka

  Po sobie zawracać głowę węglem, jak przy wymianie kotła można zainwestować w kocioł na pellet. Ceny są takie same, a i ogrzewanie pelletem jest porównywalne cenowo (wiem bo mam kocioł węglowy przystosowany do palenia pelletem). Już nie mówię o wygodzie i „czystości” tego rozwiązania, zarówno jeśli chodzi o brud jak i o emisję szkodliwych substancji. Pewnym problemem czasami bywa dostępność pelletu bo jeszcze nie ma wielu firm, które oferują takie paliwo, ale pewnie będzie przybywało.

 • gom1

  Problem jest w kilku miastach, a jak zwykle straci każdy, niezależnie od tego gdzie mieszka

  Dokładnie tak. Podnieść dopuszczalne normy i po krzyku. Nie marnujmy czasu na teoretyczne problemy.

 • Dima Noizinfected

  Ceny kotłów nie powinny jednak wzrosnąć, bo działać będzie Program Region zorganizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Pozwoli on na otrzymanie dopłaty do kotła.

  gdzie w tym jakakolwiek logika?

 • Bartodziej Oracz

  Dokladnie. :) jakby dzieciak pisał.

 • kofeina

  Biedaszyby zbankrutują xD

 • Marek Grys

  Dlatego trzeba dowalic podatek/akcyzę do węgla dla fizycznych osób by się nie opłacało

 • Jego Mać

  Żartujesz. Wyborcy PiS powiesiliby Szydło na najbliższej latarni, to głównie oni kopcą węglem i śmieciami. Założę się że te „działania rządu” będą wyłącznie pozorowane i symboliczne.

 • Obserwator

  Czy nie lepiej zadbaćo wysokość pensji?
  Przecież gdyby pensja była na normalnym poziomie to każdy kto pali w piecu sam mógłby odłożyć pieniądze na nowy piec i mniej szkodliwe paliwo do niego.
  To kwestia pieniędzy a nie wprowadzania obostrzeń.
  Wystarczy mieć pieniądze by kupić o wiele lepszy piec i paliwo. Zarabiając 1500 czy 2000zl netto nie można sobie pozwolić na wymianę pieca który sporo kosztuje a paliwo to przecież też jest drogie.

 • kofeina

  Czy mieszkasz w Polsce? ;)

 • kofeina

  Rozumiem, że masz raport pod ręką pt. „wyborcy jakiej partii palą czym?” na potwierdzenie swojej tezy?

 • Jego Mać

  Nie. Ale trochę znam się na ludziach, po części to moja praca.

 • kofeina

  Moja również. I twierdzę, że w tym miejscu piszesz głupoty.

 • Jego Mać

  No to sprawdzimy za jakiś czas co rząd w tej sprawie zrobił? Aż mam ochotę wpisać datę do kalendarza

 • Kamil

  Mogliby zaproponować dofinansowanie do pomp ciepła.

 • uru28

  Jakość paliwa oraz same piece to oczywiście kwestia kluczowa, nie mniej w miastach takich jak Kraków z którego pochodzę równie kluczową i kompletnie pomijaną kwestią jest zabudowa. Miasto na przestrzeni ostatnich kilku dziesięciu lat zostało zabudowane w taki sposób że smog będziemy mieli cały czas, bez względu na redukcję palenisk oraz poprawę jakości opału. Radosna twórczość włodarzy w tej materii trwa w dalszym ciągu, zabudowuje się każdy wolny skrawek zieleni, zabudowuje blokami, blokami wielokondygnacyjnymi, bez ładu i składu blokując cyrkulację powietrza która ze względu na umiejscowienie miasta jest i tak uboga.

 • kofeina

  To nie będzie oznaczało potwierdzenia tezy, do której się przyczepiam.

 • Jego Mać

  Przecież to jest proste: na PiS głosowali głównie roszczeniowcy.

  A roszczeniowość namiętnie popiera rząd do czasu gdy ten coś daje, ale szybko wyciąga widły gdy zaczyna zabierać.

 • BuKoX

  Wg mnie sprawa jest prosta. Zakaz sprzedaży odpadów z kopalń czyli flotokoncentratów nazywanych potocznie mułem, miałem itp. tak jak jest w całej UE poza Polską. To znacząco poprawi jakość powietrza.

 • Yaneek

  Albo obniżyć podatki na inne surowce energetyczne ;)

 • kofeina

  Nie ma to żadnego powiązania z tym, kto czym pali w jakim piecu.

 • Jego Mać

  czyli… które?

 • Yaneek

  Chociażby gaz ziemny

 • Jego Mać

  Owszem ma. Roszczeniowość wynika albo z biedy albo ze słabego wykształcenia albo zwyczajnie z głupoty. Każda z tych kategorii uważa ekologię za fanaberię bogatego lewactwa. Co w prostej linii prowadzi w kwestii ogrzewania do metod najprostszych i najtańszych, czyli do tych najbardziej trujących.

 • kofeina

  To pokażesz ten raport kto pali czym, czy tak sobie wysnuwasz to z niczego? Ciągle operujesz na założeniach założeń.

 • Assses Besses

  Ekologia jest głupotą i lewactwem w czystej postaci. Fajnie się kurwa walczy o środowisko czyimiś rękoma. Fajnie jest zabraniać, karać, wymuszać. Prawda jest jedna i prosta. Rządowi nie chodzi o środowisko, tak jak nie chodzi o nasze dobro, oni mają to głeboko w dupie. Rządowi zawsze chodzi o nasze pieniądze, a ochrona środowiska to jeden z licznych pretekstów, żeby te pieniądze od nas wyciągnać. Myślicie, że akcyza w tytoniu jest dla waszego dobra? Nie dość, że się trujecie to jeszcze więcej kasy tracicie. Dlaczego rząd nie zakaże całkiem tytoniu skoro jest trujący? Odpowiedź jest chyba oczywista. Każdy kto popiera wszelkiego rodzaju akcyzy na tytoń/bęzyne/węgiel jest KRETYNEM i frajerem. Wiecie jaki jest efekt akcyzy na fajki? Jak fajki ciągle drożały to moi rodzice przerzucili się na takie bez akcyzy i pala jeszcze więcej. Nie potrafię zrozumieć jak można popierać opresyjny system, który was okrada i chcieć by okradał jeszcze bardziej.

 • Jego Mać

  Sprawdź jaka część domów wciąż nie ma podłączenia do gazociągu. W mojej okolicach jest tego dużo.

 • Assses Besses

  Jak rząd może zadbać o pensje? Ma dopłacać do nich? Może sam zadbaj o swoją pensje. Najlepiej by nam się żyło gdyby rząd przestał się czymkolwiek zajmować, bo co robi rząd zawsze szkodzi.

 • Assses Besses

  I co z tym miałem zrobic? Ktoś na tym straci. Ktoś tego miału nie sprzeda a ktoś inny kogo na węgiel nie stać będzie palil no właśnie czym kurwa? Jakby kretyńskie pomysły były łatwopalne to Polska mogłaby cały węgiel sprzedać…-,-

 • Jego Mać

  Przecież na początku powiedziałem że nie mam takiego raportu, moje wnioski wynikają wyłączne z obserwacji.

 • FireFrost

  To z tym zakazem kotłów to świetna sprawa, powinno to być wprowadzone lata temu. Brakuje jednak rozwiązań ukierunkowanych bezpośrednio przeciwko palaczom śmieci. Powinny być kontrole i wysokie kary.

 • Antifollower

  Czyżby jak 500+ ? Zamiana od drugiego pieca? Dofinansowanie od drugiego kotła?

 • FireFrost

  Wyższa pensja = więcej wódy. Już widzę jak plebs rzuca się modernizować piece i przestaje palić śmieciami, bo mu dochód wzrósł

 • BuKoX

  Zgodnie z tym rozumowaniem po co segregować i utylizować śmieci (co kosztuje) skoro można je po prostu spalić? To jest odpad człowieku a nie produkt, który można sprzedawać! Polska to jedyny kraj w UE gdzie sprzedaż tych odpadów jest dozwolona czego efektem są rankingi najbardziej zakopconych miast.

 • Irek64

  Pellet to taki sam syf dla ekologii jak ekogroszek. Wprawdzie z jednej tony pelletu zanieczyszczenia są niemal o połowę mniejsze, ale uzyskuje się 15000MJ energii, a z ekogroszku 23000MJ. Plus wycinanie lasów na pellet, zwłaszcza w USA.

 • kofeina

  Tylko, że odnoszę wrażenie, że to nie jest zbyt wnikliwa obserwacja.

 • JohnArrow

  Nie ma sensu pisać, ze nie ma problemu, bo on jest. I to poważny. Cieszę się, że wreszcie ktoś się tym zaczął zajmować.

 • Tomasz

  Otóż to. Łatwo się buduje ekologię, czyste środowisko cudzymi rękami, pieniędzmi. Jak wejdziesz do takiego domu z piecem węglowym to nie jest jakoś bardzo gorąco, 40 stopni, tylko normalna temperatura, powiedziałbym wręcz, że chłodniej niż do domów podłączonych do sieci, choć pewnie nie zawsze. To nie jest tak, że ludzi stać na olej opałowy i piec jeszcze do tego, a wybierają węgiel, bo podoba im sie czerń. Olej czy gaz są bardziej czyste, nie tylko ekologicznie, ale i praktycznie mniej pyłu i kurzu. Popierają ten opresyjny system, bo tym razem system ma dowalić nie im tylko wreszcie komuś innemu. Szlachcice zafajdani… gdyby to im kazać sie zrzucić na dofinansowanie dla ludzi, żeby zmienili piece na droższe, to już nie byliby tacy mądrzy.

 • ala

  „Ekologia jest głupotą i lewactwem w czystej postaci. ” ale wiesz co to jest pył zawieszony 2.5 i co robi z twoimi płucami? zresztą, albo wiesz, i pomimo tego tak uważasz. albo nie wiesz, ale i tak postanowiłeś zabrać głos. tak czy inaczej, nie, ekologia nie jest głupotą. to kwestia przeżycia

 • ela

  Jasło, niewielkie miasto na Podkarpaciu, ma dzisiaj 700% normy pyłów zawieszonych. Rybnik miał 3000%. Żywiec w pierwszej trójce najbrudniejszych miast. wychodzi na to że jak chcesz żeby dzieci odetchnęły czystszym powietrzem, to nie wysyłaj ich w góry. zaproś rodzinę na ferie do Warszawy, w Warszawie raptem 200% przekroczone normy

 • fotooko

  na Śląsku też

 • fotooko

  proponuje 500+ na ekologiczny opał :)

 • Jego Mać

  Przecież to lewacki wynalazek. Który oczywiście też używam.

 • fotooko

  Dla ministra zdrowia nie ma problemu, więcej trują ci co pala papierosy

 • stefan

  Kolesi w BMW, Audi czy VW z wyciętymi tłumikami karać na miejscu strzałem w tył głowy. Śmieci trzeba utylizować.

 • Obserwator

  Oczywiście, że tak a dokładniej w centrum Polski pod Łodzią w województwie łódzkim.
  Rząd mógłby zadbać o wysokość pensji obniżając wysokość składki płaconej do ZUS i NFZ oraz obniżając podatek dochodowy płacony od pensji pracownika.
  Kwota netto otrzymywana od pracodawcy byłaby większa pomimo tej samej wysokości kwoty brutto. Po prostu rząd by mniej zabierał. Gdyby tak zlikwidować akcyzę na prąd i gaz oraz obniżyć na paliwa płynne takie jak: benzyna czy olej napędowy i opałowy to ceny mogłyby spaść.

 • Obserwator

  Rząd mógłby zadbać o wysokość pensji obniżając wysokość składki płaconej do ZUS i NFZ oraz obniżając podatek dochodowy płacony od pensji pracownika.
  Kwota netto otrzymywana od pracodawcy byłaby większa pomimo tej samej wysokości kwoty brutto. Po prostu rząd by mniej zabierał. Gdyby tak zlikwidować akcyzę na prąd i gaz oraz obniżyć na paliwa płynne takie jak: benzyna czy olej napędowy i opałowy to ceny mogłyby spaść.

 • JohnArrow

  Najlepiej, żeby wszystko było po staremu, co? ;) przecież od czegoś trzeba zacząć. Najłatwiej wszystko negować i krytykować.

 • fotooko

  A kto powiedział że najlepiej by wszystko było po staremu? I gdzie ja Neguje? Mówię tylko jak nasi inteligentni ministrowie czasem klepią swoimi aparatami gębowymi bez pomyślunku. To samo tyczy Się „Mariusza” który twierdzi że dyskryminacja i nienawiść w Polsce to margines marginesu.

 • JohnArrow

  Zaczynają działać w tym temacie – cieszę się. Nie chce mi się wdawać się teraz w spory polityczne, które nie dotyczą w ogóle tego artykułu.

 • fotooko

  Też Cieszę się że zaczynają działać :)

 • Mirek Moczyróg

  To pobożne życzenia i półśrodki. Minimum, niezbędnych do uzyskania jakiejkolwiek poprawy, działań to całkowity zakaz stosowania kotłów na paliwa stałe (i kominków) w nowych budynkach i program wymiany istniejących, na źródła ciepła w których nie można spalać śmieci.
  Druga ważna sprawa to uwolnienie stawek za parkowanie w miastach, wprowadzenie opłat za wjazd do centrum i szersze uprawnienia do kontroli spalin dla policji, ITD, cz nawet straż miejskich.

 • wombat

  Dla rządu i tak brakuje pieniędzy, Głównie przez 500+, a poza tym, kolejki w szpitalach będą dłuższe, lekarze więcej będą pracować prywatnie, a emerytury będą mniejsze, chyba nie bardzo?

 • wombat

  Powinno być w całej Polsce dofinansowanie do alternatywnych źródeł energii jak panele słoneczne itp

 • http://www.blog.michalschabowski.com/ schabu

  Taka, że ludzie kupią nowe piece póki nie wzrośnie ich faktyczna cena.

 • Dima Noizinfected

  to producenci zwiekszą cene o ten „dodatek”

 • http://www.blog.michalschabowski.com/ schabu

  Jakby był jeden lub byłaby zmowa cenowa to tak. Producenci zarobią mimo wszystko, poprzez zwiększenie wolumenu.

 • Marcin Laskowski

  No kolejny projekt na 2018, przecież to prosta ustawa. Ale niestety wybory wygrywają przed zdrowiem.

 • Marcin Laskowski

  I dodatkowo zlikwidujmy do wyboru:
  darmowe szkolnictwo
  darmowe leczenie
  Policje
  Wojsko
  Straż pożarną
  i co tam jeszcze jest potrzebnego.

  Przecież PiS/PO nie ma jaj aby zabrać się porządnie za oszustwa podatkowe i te chore zwolnienia korporacyjne.

 • Marcin Laskowski

  A skąd ?

  Powinno to wspaniała kategoria którą niestety trzeba finansować.

 • Sebastian

  Ktoś do tej pory zarabiał grubą kasę za coś co nigdy nie powinno wejść do obrotu!

 • lolipopka

  to wedlug ciebie – jak ktos jest biedny to moze cie truc , zabic , okrasc bo jest biedny i mu sie nalezy a pozniej pojdzie do kosciola , pomodli sie , wyspowiada i juz po problemie bo w koncu otrzymal rozgrzeszenie od „boga” – wez nie gadaj glupot .

 • kolmi

  a co ty potrafisz robic ? jakie masz wyksztalcenie? domyslam sie ze humanistyczne studia ? kto ma ci dac pieniadze ? inni ludzie (czytaj rzONd piSS z podatkow (pracy) innych ludzi ) ? czyli jak ty nic nie potrafisz to inni ktorzy pracuja i maja lepiej od ciebie to musza tobie dawac pieniadze bo … ty chcesz ?

 • swqas

  wystarczy miec IQ ociupinke wyzsze od wyborcu piSSu i wiesz ze to najbardziej prymitywni , glupi , prosci ludzie ktorzy mysla ze im sie wszystko nalezy bo sa polakami i chrystus ich wybral jako mesjasza narodow – no bo wojtyla to powiedzial z okienka . udajesz glupiego czy jestes piSSowcem :)

 • kofeina

  „Brak mi argumentów, więc sobie powyzywam ludzi i pokażę w ten sposób swoją wyższość”
  To doskonale streszcza twój komentarz.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement