Co się stanie, jeśli nie zarejestrujesz karty SIM?

Artykuł 27.01.2017
Co się stanie, jeśli nie zarejestrujesz karty SIM?

Jeżeli jeszcze nie zarejestrowaliście swojej karty SIM, lepiej szybko to zróbcie. W przeciwnym razie karta i przypisany do niej numer zostaną zablokowane i korzystanie z nich będzie niemożliwe.

Jest to wynik uchwalonej w 2016 roku ustawy antyterrorystycznej. Już od 25 lipca 2016 roku nie da się kupić karty SIM bez podania swoich danych osobowych. A konkretnie imienia, nazwiska, numeru dowodu osobistego lub paszportu oraz numeru PESEL. Jeżeli ktoś kupił kartę wcześniej i do tej pory jest ona anonimowa, ma spory problem. Wszystkie niezarejestrowane karty SIM zostaną zablokowane już w nocy z 1 na 2 lutego.

Osoby, które przegapią termin rejestracji, na szczęście będą mogły łatwo odzyskać dotychczas używany numer. Będą musiały zarejestrować go później, jednak czas na to będzie ograniczony.

Kiedy mój numer przepadnie?

Trzech z czterech największych operatorów (Orange, T-Mobile oraz Play) zapewniają, że numery nie będą wracały do puli co najmniej do czasu wygaśnięcia ważności konta. Jeżeli kończy się oni za miesiąc, operator już wtedy będzie mógł (ale nie musiał) ponownie wykorzystać numer. Jeżeli dotychczasowa oferta pozwala na rok korzystania z karty, także czas na zarejestrowanie numeru znacznie się wydłuży. Tylko Plus wybrał twardą datę wygaśnięcia numerów. Jest nią 15 grudnia 2017 roku. Oznacza to, że niemal każda osoba zainteresowana rejestracją karty SIM będzie mogła to zrobić.

Niektóre osoby decydują się na rejestrowanie kart SIM na swoje dane i sprzedawanie ich. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przestrzega jednak, że jest to dosyć ryzykowne: “Osoba sprzedająca zarejestrowaną na siebie kartę prepaid naraża się na ryzyko wykorzystanie jej danych osobowych podczas przestępstwa. To z kolei skutkować może koniecznością składania wyjaśnień w charakterze podejrzanego lub zeznań jako świadek w postępowaniu przygotowawczym.”

Między innymi z tego powodu Allegro właśnie zabroniło sprzedaży zarejestrowanych kart SIM i wpisało je na listę towarów zakazanych. Jest to dosyć kontrowersyjna decyzja, ponieważ sprzedaż zarejestrowanych kart SIM nie została prawnie zakazana.

Allegro tłumaczy, że celem nowych przepisów jest osobiste zarejestrowanie karty SIM i nie zamierza przykładać ręki do omijania ustanowionego prawa. Ma to sens, zwłaszcza że podobne przepisy stają się standardem i obowiązują w wielu krajach świata.

Rejestracja numeru jest całkiem prosta.

Przez Internet mogą dokonać tego procesu posiadacze konta w banku Millennium lub ING. Pozostałe osoby powinny wybrać się do salonu operatora, na pocztę, popularnego sklepu z elektroniką lub do kiosku Ruchu. Zarejestrować kartę SIM można praktycznie wszędzie, jednak nie zawsze jest to bezpieczne. W końcu podczas rejestracji trzeba podać swoje dane osobiste oraz okazać dowód osobisty lub paszport. Lepiej nie przedstawiać ich przypadkowym osobom, które często nie mają pojęcia na temat bezpieczeństwa danych lub… samej rejestracji numeru.

Właśnie dlatego polecam dokonać rejestracji w salonie operatora, nawet jeżeli konieczne będzie odstanie w nim kolejki. Gdy taka możliwość nie istnieje, bo korzystamy z usług operatora wirtualnego, należy zgłosić operatorowi chęć rejestracji karty. Wówczas przyjdzie kurier, któremu podamy nasze dane i potwierdzimy je podpisem. Niezależnie od wybranego sposobu rejestracji karty, nie należy zwlekać i podać swoje dane operatorowi jak najszybciej. W przeciwnym razie już za kilka dni nasza karta SIM przestanie działać.

Czytaj również:

 

Dołącz do dyskusji

 • gom1

  Jest to dosyć kontrowersyjna decyzja, ponieważ sprzedaż zarejestrowanych kart SIM nie została prawnie zakazana.
  Allegro tłumaczy, że celem nowych przepisów jest osobiste zarejestrowanie karty SIM i nie zamierza przykładać ręki do omijania ustanowionego prawa

  Nie jest zakazane prawnie, ale Allegro nie chce przykładać ręki do omijania prawa. Powinni zabronić sprzedaży noży. I kominiarek.

 • Jac

  co się stanie? Nic. Kropka. Koniec artykułu.

 • Paulus

  A chociaz SMS beda przychodzily? czy zablokuja na amen wszystko.

 • Szymon

  Dzisiaj byłem to mieli awarie i nic się nie dało zrobić xD Kazali przyjść w nast. tygodniu :)

 • Scarfmonster

  Blokują na amen wszystko. Niektóre banki np. ostrzegają żeby uważać bo nie dostaniesz SMS z kodem jednorazowym.

 • KUKA

  Ja sobie rejestruję w nju, bo za 4 zł mam 100GB i 1000zł do wykorzystania na 30 dni.
  Dodatkowo 31 stycznia zarejestruję jeszcze 3 karty, bo z bonusu można skorzystać 60 dni od dnia rejestracji.

 • Iks

  Można pożyczyć od kogoś na chwilę komórkę z zarejestrowanym numerem play, zalogować się w internecie tym numerem, i od razu można zarejestrować swój numer – i nie trzeba ani stać w kolejce, ani płacić 15zł za gotowca. Ta „antyterrorystyczna” parodia ma tylko jedno wytłumaczenie – inwigilacja zwykłego szaraka (w pakiecie z podsłuchem, bo dla tych setek tysięcy podsłuchów na liczniku to nie starczy ludzi ważniejszych). Pod panowaniem panów z wsi i prawa ze wszech miar uznaniowego rozsądek każe raczej wymieniać się tym rejestracjami, niż rejestrować na siebie.

 • Roman

  Ja zarejestrowałem w Play i dzisiaj zgarnąłem nagrodę w loterii play 1000 na karcie Visa :)

 • mtbik

  Czy podane w artykule informacje są oficjalnym stanowiskiem operatorów? SMS-y ponaglające oraz informacje na stronach wciąż mówią o „wyłączeniu” bądź „dezaktywacji”, ale może to taka swoista zachęta do szybkiej rejestracji. Brakuje też paru szczegółów. Czy okres ważności karty, w którym będzie można dokonać rejestracji po 1.02. to okres na połączenia wychodzące czy przychodzące? Co ze zgromadzonymi na koncie karty środkami, nie zostaną skasowane do czasu rejestracji czy też ważności konta?

 • Drakon

  :)

 • Drakon

  W lutym sporo kart wyleci może się poprawią transfery

 • u siebie

  a na co wykorzystac te 1000zl ? w 30 dni ? jak w nju za 29zl masz bezlimitu wszystko ? :) a te 1000zl mozesz tylko na rozmowy smsy transmisje danych w pl wiec slabo nawet jak by dali 100tys to nic z tym nie zrobisz :) ale jelenie takie jak ty sie tym podniecaja hahaha

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Oficjalne. Przychodzące. Nie zostaną skasowane.

 • gom1

  W Play bonusowe środki można przedłużać w nieskończoność. Na karcie mam 400 PLN i ponad 100GB – wystarczy mi na dluuuuugo.

 • Meretycz

  1000zł to marny chwyt, ale 100GB… Kuka ma na 3 miesiące kwestię internetu rozwiązaną.

 • Marecki

  Co ma się stać ? Wystarczy zakupić zarejestrowaną i po problemie. Dziadowskie państwo nie powinno z buciorami wchodzić zbyt wiele w prywatność ludzi!

 • kaliente

  po prostu zmien operatora z Play na innego
  ja tak zrobiłem i mam niekiedy 10x szybszego neta w mieście

 • kaliente

  Co się stanie? Nic, bo masz jeszcze 2 dni i mozesz isc zarejestrować.

 • anemusek

  Co się stanie? Niezarejestrowane wylądują w śmieciach o ile już tam nie trafiły.
  Mnie ciekawi ile zarejestrowano na słupa bo patrząc na popularność na allegro oraz na to, że stai bywalcy ławeczki pod żabką już dawno przekroczyli limity rejestracji w takim orange (ostatnio popularny temat jak zdołałem podchwycić) to całkiem sporo.

 • czort

  Dziadowski facebook, google, microsoft i setki aplikacji które instalujesz w telefonie także. Ale o tym nic nie mówisz? Przy tym państwo to mały pikuś.

 • pakierhakierxd

  nic

 • Marecki

  FB, google itp. mogę ale nie muszę instalować! Ponadto gdy już to mam to nie muszę podać imienia, nazwiska i PESELU!

 • Mietek z Sandomierza

  Słuszna uwaga. Aczkolwiek jak ktoś już udowodnił analizując te niby anonimizowane dane „telemetryczne” (np. Windows 10) można z dość dużą dozą celności określić rzeczywistego użytkownika i jego zainteresowania, preferencje życiowe, poglądy itp. No chyba, że założymy że z danego konta (loginu) będzie korzystać kilka lub nawet więcej osób, co wydaje się raczej absurdalne.

 • http://v8supercharged.blogspot.com Frogozord

  A orientuje się ktoś, jak sprawa wygląda z kartą SIM z której korzysta się w przypadku internetu LTE? Zamawiałem ten internet w grudniu 2016 – mogę oczekiwać, że „od razu” zarejestrowali na mnie tę kartę, czy też muszę z nią naginać na pocztę?

 • czort

  Jeżeli masz androida to googla masz w standardzie, po drugie jeśli masz pocztę na gmailu to każdy mail jest skanowany i dowolna informacja o tobie zapisywana w Twoim profilu, po kolejne każdy Twój znajomy który wpisuje twój numer telefonu zapisuje zazwyczaj imię i nazwisko a aplikacja która dostanie dostęp do książki wyśle ją na serwer np whatsup należący do fejsa, albo zrobi kopię zapasową na serwerach i już cię mają. Pesel też dostaną gdy wyślesz kiedykolwiek dokument z numerem w sieci. Wielkie korporacje wiedzą o tobie o wiele więcej niż nasze państwo.

 • BBBNN
 • BBBNN
 • BQ
 • mtbik

  Dzięki! Jeśli przychodzące, to fajnie w przypadku starterów, na których nie ma środków, akurat mam parę takich z Plusa, będzie chwila na zmianę właściciela i zarejestrowanie. Zanim przeczytałem odpowiedź zajrzałem do salonów czterech głównych operatorów i tylko w Play dowiedziałem się tego samego, o czym piszesz w artykule. W Plusie i T-M „chyba będzie się dało, chyba środki nie przepadną”, w Orange (salon! – nie ajent) powiedzieli, że zostaną wyłączone bezpowrotnie… Ale rozumiem, że zasięgałeś informacji na jakimś wyższym poziomie, w centrali :)

 • Zorial

  Karty prepaid i komórki też nie musisz kupować.

 • Cyr4x

  Kilka artykułów i cały box na głównej poświęcony czemuś, o czym operatorzy trąbią od miesięcy, a reklamy telewizyjne wałkowane są aż do znudzenia. Po co? Już każdy wie, że Plusz jest giga, a T-mobile daje zawrotne 1000 minut na miesiąc (konia z rzędem temu, kto wykorzysta).

 • Wojciech

  nic. mniej niż zero ;)

 • Niemirovsky

  Ja nie zarejestrowałem swoich dwóch numerów, bo nie mieszkam w Polsce. A szkoda, bo jeden numer jest mi bardzo bliski, a drugi działa na fajnej taryfie Plus Internetu na kartę, której obecnie już nie ma :/

  Kogo dotyczy ta data 15 grudnia 2017 r.?

 • Misiaczek

  Po co sie przejmować, wi fi działa w wiekszych miastach wszedzie sa hot spoty, messenger jest na tyle popularny ze mozna dwonic za free i po problemie :)

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement