Wielkie zmiany miniaturek aukcji na Allegro. Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Artykuł 09.01.2017
Wielkie zmiany miniaturek aukcji na Allegro. Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Od lutego 2017 r. Allegro wprowadza nowe standardy miniaturek w ofertach. Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

Co zmieni się na Allegro?

Z serwisu aukcyjnego znikną wszystkie miniaturki zawierające teksty, logotypy sklepów i znaki wodne. Do tego znacznie zwiększy się liczba miniaturek zrobionych na idealnie białym tle.

Ma się to przełożyć na większą czytelność dla użytkowników, ale dla sklepów i handlarzy może to oznaczać wielkie problemy i duże wydatki.

Jakie konkretnie zmiany wprowadza nowy regulamin Allegro?

Pierwsza i najważniejsza zmiana dotyczy tła zdjęć. Zdjęcia w miniaturkach aukcji od lutego będą musiały mieć absolutnie białe tło. Nie może to być produkt sfotografowany na jasnym blacie lub na tle ściany. W tle zdjęcia musi być czysta biel (RGB 255, 255, 255).

Allegro dopuszcza tylko kilka wyjątków. W niektórych kategoriach można pokazać produkt w kontekście jego użycia, czyli np. krzesło ogrodowe stojące w ogrodzie. Do wyjątków zaliczają się niektóre podkategorie kategorii „Motoryzacja”, „Meble” i „Dom i ogród”. Cała lista wyjątków znajduje się na stronie Allegro.

Druga zmiana dotyczy logotypów. Na miniaturkach nie będzie można umieszczać nazw użytkowników, nazw sklepów ani znaków wodnych w żadnej formie. Zdjęcia nie mogą też zawierać jakichkolwiek tekstów, ramek, ikon i infografik rozszerzających informacji o produkcie (np. parametrów laptopa).

Dodatkowo na jednym zdjęciu nie będzie można pokazywać kilku wariantów kolorystycznych tego samego przedmiotu. Każdy wariant musi być umieszczony na osobnym zdjęciu.

Kogo dotyczą te zmiany?

Zmiany najmocniej dotkną konta firmowe. Jeśli masz na Allegro konto typu Firma (a więc prowadzisz sklep lub działalność gospodarczą związaną z handlem), powyższe zmiany w pełni cię obowiązują. Nowe zasady miniaturek musisz stosować zarówno dla produktów nowych, jak i używanych.

Dlaczego zmiany mogą być dużym problemem dla firm i sklepów?

Nowe zmiany mogą okazać się bardzo problematyczne dla sklepów i handlarzy. Dobry przykład podaje nasz czytelnik, do którego zwróciła się firma handlująca na Allegro nowymi i używanymi częściami samochodowymi.

Firma ma w ofercie 10200 produktów, co oznacza, że potrzebuje 10200 nowych miniaturek. Aby je zrobić według nowych standardów, firma musi zamówić sesję fotograficzną w studiu wyposażonym w profesjonalne oświetlenie, lub zlecić grafikowi wycięcie produktów i wklejenie ich na białe tło. W obu przypadkach wiąże się to z ogromnymi kosztami.

Czy zmiany dotyczą też zwykłych użytkowników Allegro?

Jeżeli jesteś zwykłym użytkownikiem bez konta Firma, ale zdarza ci się od czasu do czasu wystawić jakiś przedmiot na Allegro, zmiany dotkną także ciebie.

Co w przypadku, kiedy zwykły użytkownik chce sprzedać nowy przedmiot?

Jeżeli sprzedajesz przedmiot oznaczony jako nowy (np. nietrafiony prezent), musisz zastosować się do wszystkich nowych ograniczeń. Oznacza to, że produkt na miniaturce musi mieć idealnie białe tło, a na zdjęciu nie może być żadnych grafik, tekstów, podpisów, ani znaków wodnych. Jeżeli nie chcesz wyjmować produktu z pudełka, musisz sfotografować całe pudełko według nowych zasad.

Co jeśli zwykły użytkownik chce sprzedać używany przedmiot?

Jeśli nie masz konta firmowego i chcesz sprzedać używany sprzęt, nowy regulamin nie zmienia zasad odnośnie tła. To znaczy, że tło może być dowolne, tak jak dotychczas.

Nowy regulamin zabrania jednak umieszczania na zdjęciach tekstów, logotypów czy innych grafik (np. z podzespołami laptopa).

W jaki sposób uzyskać białe tło miniaturki?

Możliwości są trzy. Po pierwsze, można to uzyskać za pomocą zdjęcia, ale trzeba skorzystać z dodatkowego oświetlenia lub ze studia fotograficznego. Wykonanie zdjęć można zlecić fotografowi. Jeśli chcesz je wykonać sam, Allegro przygotowało poradnik fotograficzny.

Po drugie, zdjęcia można wyciąć i wkleić je na białe tło podczas edycji. Jeśli nie potrafisz tego zrobić, możesz to zlecić grafikowi.

Istnieje też trzecia możliwość, która z pewnością najszerzej przyjmie się wśród zwykłych użytkowników. Jest to wykorzystanie zdjęcia produktowego ze strony producenta. To jednak dość ryzykowna droga, bowiem może oznaczać naruszenie praw autorskich.

Jak kontrolować kradzieże zdjęć, jeśli nie można używać znaków wodnych?

Allegro wprowadzi cyfrowy system zabezpieczania zdjęć unikalnymi danymi zapisywanymi w metadanych zdjęć. Pozwoli to na identyfikację właścicieli miniaturek. Proces będzie automatyczny, natomiast zostanie wdrożony dopiero we wrześniu.

Czy białe przedmioty również muszą mieć białe tło w miniaturce?

Tak, nie ma tu żadnych wyjątków. Odcięcie przedmiotu od tła można regulować np. jego cieniem.

Co z dotychczasowymi aukcjami?

Nowy regulamin wchodzi na Allegro z dniem 1 lutego 2017 r. Jeżeli wystawisz aukcję przed tym terminem, która zakończy się w lutym, nowe zasady jeszcze cię nie dotyczą. Jeżeli natomiast wystawisz przedmiot w lutym lub później, musisz mieć na uwadze nowy regulamin.

Dlaczego Allegro wprowadza zmiany?

Allegro tłumaczy, że zdjęcia produktów na białym tle są atrakcyjniejsze i potrafią zwiększyć sprzedaż nawet o 12 proc. Czyste zdęcie może też lepiej eksponować jakość produktów. Ciekawe tylko po jakim czasie ta rzekomo wyższa sprzedaż pokryje straty wiązanie ze stworzeniem nowych miniaturek.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • masakra

  o kurr… rozumiem jakie są motywacje tej zmiany, natomiast skutkiem będzie to że wiele osób allegro porzuci, bo koszty takich zdjęć będą jednak za drogie, a edytowanie zbyt czasochłonne. oby nie utrzymało się to długo

 • Andrzej

  To pewnie teraz będzie pełno aukcji z produktami oznaczonymi jako używane a w opisie informacja że nowe.

 • ted

  wprowadzanie tych zmian wobec zwykłych użytkowników to zwykła głupota. Jeśli ktoś zajmuje się profesjonalnie handlem to można wymagać od niego więcej.

 • Grzegorz Dąbrowski

  Jak ktoś przeniósł przedmiot np. z magazynu, to już go używał :-)

 • Feyd

  Nie no, najlepiej #januszobiznesym Ma być chu..wo i tanio

 • nofink

  Myślę że to jest świadoma decyzja. Handel osób prywatnych ma być na olx a allegro ma być dla firm (a najlepiej jednej Allegro)

 • Piotr Janicki

  #FFFFFF na całym tle będzie ciężko osiągnąć. Trzeba mieć dobre zimne (czyli nieatrakcyjne) światło i jak najmniej cieni. Nie przekonuje mnie ten pomysł.

 • http://1news.pl Mariusz Piaścik

  Od jakiegoś czasu Allegro bardzo. Nie irytuje. Interface jest mało przejrzysty i mało czytelny. Odnalezienie jakiejś opcji czasami bywa ciężkie.

 • Sebastian Zaborowski

  Dopóki olx nie będzie posredniczył w płatnościach to tylko lokalnie jestem skłonny dokonać transakcji. Nigdy na odległość.

 • MrKangoo YT

  Albo bez zdjęcia i w opisie link do hostingu zdjęć xD

 • mój nick

  Decyzja jest bardzo dobra. W końcu znikną te migające ramki, gwiazdki,
  czerwone napisy SUPER, itp. (jedynie ładne dziewczyny trzymające produkt
  mogą wg. mnie nie znikać i powinny być ujęte wyjątkiem w regulaminie:)
  Zrobić zdjęcie na białym tle na potrzeby miniaturki to:
  – bierzemy czystą kartkę A4 lub kilka jak jedna to za mało,
  – kładziemy na podłodze,
  – kładziemy towar,
  – robimy zdjęcie.
  i tyle. Bez przesady to nie kalendarz Pirelli, że trzeba zlecać zdjęcia grafikowi.

 • Feyd

  olx zostaje w rękach naspersa. Allegro ma nowego właściciela.

 • nofink

  Serio? Jakoś przeoczyłem, więc moja wypowiedź obecnie nie ma sensu :)

 • ted

  nigdy nie mogłem się przekonać do olx. Słyszałem sporo opinii, że jak tam kupujesz to tylko odbiór osobisty bo jest sporo oszustów. Sporadycznie coś wystawiam na allegro, do tej pory tylko używane rzeczy więc teoretycznie zmiany mnie nie dotyczą. Niemniej jednak po co aż tak bardzo utrudniać życie szaremu Kowalskiemu :/

 • https://plus.google.com/102468968606147584215 Deer Art

  czysta kartka a4 wcale nie musi być idealnie biała (#FFFFFF), a poza tym dużo zależy od oświetlenia.

 • Filodendron

  Co za brednie! Od kiedy to światło z zakresu 5500-6500 K jest „nieatrakcyjne”? Przecież to standard w fotografii studyjnej! Ty robisz zdjęcia produktowe przy świetle żarowym albo z sodówek?

 • http://drukarnia-minsk.pl @reklamyArek

  Pozbycie się metadanych, to żaden problem.

 • http://sha.agency Grzegorz Wojciechowski

  Oczywiście, że generują większą sprzedaż, bo musisz wejść na aukcję, żeby przeczytać o tym, czy to produkt którego szukasz. W międzyczasie zobaczysz mnóstwo reklam innych produktów (zapewne ze sklepu Allegro). Napisy na miniaturach były w wielu przypadkach bardzo pomocne, bo pozwalały przyspieszyć szukanie.

  Do list aukcji powrócą reklamy sklepu Allegro (niedostępne dla innych sprzedawców).

  Algorytm trafności jest znany tylko pracownikom Allegro, które sprzedaje na te same produkty co inni sprzedający – ale widzą nt. rzeczonego algorytmu się nie dzieli. Dodatkowo, aby aukcje były wyżej musisz używać sposobu wystawiania, który pobiera wyższą prowizję :) Jedyny sposób aby być w czubie to ads.allegro, które też nie wiadomo jak działają, bo Allegro się tą wiedzą nie dzieli.

  Zdjęcia muszą być od lutego, a zabezpieczenia dopiero we wrześniu. Więc kto zapłaci za kradzież zdjęć? Sprzedawcy ( część z nich podniesie ceny, wiec nie tylko oni)

  Wiele firm nadal ma problemy z odzyskaniem zwrotów prowizji „bo moje dwuletnie dziecko przez przypadek kupiło”. Allegro żąda potwierdzenia – a takiemu Januszowi zakupów grozi ostrzeżenie więc nawet nie potwierdza wersji sprzedającego.

  Generalnie będzie wesoło :) A obecny właściciel będzie trzymał Allegro maksymalnie 5 lat (tyle zazwyczaj trzyma swoje firmy nowy właściciel Allegro) – potem je sprzeda kolejnemu i znowu kolejna porcja nowości :)

 • teges

  Niech zrobią coś z tymi powtórzonymi ofertami, że czasem 2 lub 3 strony to ten sam głupi produkt.

 • Fallmau

  Bez dobrego oświetlenia tło nie będzie białe

 • whomanista

  Oto jest dowód co się dzieje gdy społeczeństwo wyhoduje sobie monopolistę. Allegro stało się już dawno wrogiem tych co sprzedają. Z każdym rokiem wycina kolejne setki firm ze swojej platformy. Powoli przeobraża się w polskiego Amazona.

 • Artur

  zmiany zostay wprowadzone za oprzednieniego właściela

 • mój nick

  Owszem wiem, tylko, że wierz mi, im wcale nie zależy na czystym #fff, czy rgba(255,255,255,1). Im zależny na przejrzystości ofert i wykupywaniu wyróżnień, które giną w obecnym guanie.

 • http://www.morekart.pl Krzysztof

  Konkurencja pewnie zaciera palce :) a tak na poważnie to szkoda trochę że serwis który zbudował swoją pozycje na rynku dzięki setkom tysięcy małych sprzedawców dziś skutecznie im utrudniając życie kosztem dużych sprzedawców.

 • http://sha.agency Grzegorz Wojciechowski

  Bo było to atrakcyjniejsze dal potencjalnych kupujących :)

 • Piotr Janicki

  O co tyle krzyku? Najpierw zrozumienie, a potem emocje. Robię zdjęcia produktowe w świetle takim jakim dysponuję w swoim domu – ciepłym (dobrym dla nastroju człowieka, atrakcyjnym także na wystawach owoców i warzyw w dobrych delikatesach), co powoduje, że biała kartka papieru ma pomarańczowy odcień. Żeby wyszła czysta biel to potrzebuję zimniejszego, najlepiej takiego spotykanego nad stołem do sekcji zwłok (nieatrakcyjnego). Na pewno nie będę zmieniał naświetlenia, żeby dostosować się do wymogów Allegro. Najwyżej pobawię się w GIMPie i dostosuję. Czy każdy co coś sprzedaje na Allegro musi dysponować standardem fotografii studyjnej? To dopiero byłby absurd :)

 • Piotr Janicki

  Też tak uważam. Allegro powinno być maksymalnie liberalne, bez dodatkowych utrudnień dla „małych”, którzy od czasu do czasu mają do sprzedania coś w stanie nowym. Mi nie przeszkadzały różne tła, lubię różnorodność.

 • RealistaQ

  A od czego jest bezpieczna dla obu stron wysyłka za pobraniem?
  Za to nie ogarniam ludzi którzy bez pokrycia wysyłają mi hajs na konto, nawet jeśli jest to głupie 10zł. Raz jeden człowiek przelał mi 120zł na jego szczęście jestem uczciwy

 • Piotr Janicki

  Teraz już nie zobaczysz czy jest chu..wo czy profesjonalnie, bo będzie ten sam standard dla wszystkich. I nie będziesz mógł ocenić już na pierwszy rzut oka czy Sprzedawca kładzie nacisk na jakościowe zdjęcie na ciekawym tle, czy nie. Te 12% większej sprzedaży to właśnie te ch….owe aukcje, które po wprowadzeniu tych zmian nagle staną się podobne do innych. Nie zmieni się tylko jakość oferowanych usług.

 • RealistaQ

  Nadal będzie można ocenić po opisie czy statystykach sprzedającego. Za to wreszcie zapanuje porządek. Mogliby jeszcze wprowadzić moderacje tytułów

 • RealistaQ

  Te wszystkie badziewne wodotryski tylko zniechęcały do kupna, a tak będzie się miało sterylną miniaturkę zupełnie jak na wystawie Apple ;)
  A wszystkie potrzebne informacje powinny być zawarte w tytule i tagach
  Ja tam nigdy nie używam sortowania algorytmem trafności. Każdy inny jak „od najtańszego z dostawą” czy „wg popularności” jest dużo użyteczniejszy

 • HDN900

  Proponuję im wziąć rozbieg…i bez zatrzymywania się czołowo o ścianę…Niech sobie wsadzą alledrogo i ten śmieszny olx w *****
  Kto dzisiaj sprzedaje na alledrogo ? Bardzo dużo lombardów xD Do tego następna grupa to jakiś Wiesiek ze sklepem i 200-800 opiniami, gdzie sprzęt z Chin i Wiesiek jeszcze nie zdążył zniknąć ;)
  Kolejny sklepy to większe, ale wyłącznie VAT…MARŻA – brak gwarancji tzn. jak sam jeden z większych przyznał – to trzeba było się najpierw do nas zgłosić. No tak…bo przecież w normalnym przypadku jak mamy paragon/fakturę vat23%, mamy papiery to…nie może udać się np. do LG czy Samsunga ;)
  Kto jeszcze ? „oficjalny sklep…” dużych sklepów z sieci jak xkom i wiele innych więc to powielenie ich oferty w innym miejscu.
  Aha…białe zdjęcia ? To jedne z NAJGORSZYCH. Specjalnie capslock. Te robione precyzyjne, ze stronnością są ok. Ale jest masa zdjęć w tym od sklepów jak i prywatnych osób gdzie nic nie widać. Dosłownie. Telefon jest nowy, wyjęty z pudełka, ale zdjęcie przedstawia nic.
  http://allegro.pl/outlet-smartfon-lg-g5-4-32gb-lte-nfc-szary-i6442986018.html
  UWAGA – to Outlet….Alledrogo! Na c…ch…na cholerę mi białe tło jak nie jestem na podstawie takiego zdjęcia ocenić towaru ?!
  https://1.allegroimg.com/s1024/0035d1/b9ffca6d42fc92b8e4ffbf66f0f1/OUTLET-Smartfon-RMA:R000006254-LG-G5-LGH850.APOLTN-szary-Produkt-outlet
  https://7.allegroimg.com/s1024/009efd/fbd1491f478db93ad53c5f16d117/OUTLET-Smartfon-RMA:R000006254-LG-G5-LGH850.APOLTN-szary-Produkt-outlet
  To jest wg mnie kompromitacja, a przy okazji pomysł, który de facto utrudni życie i nie wniesie zbyt wiele pozytywnego dla nas klientów.
  Przykład – tutaj nowe… ale zdjęcia lepsze
  http://allegro.pl/sony-xperia-z5-e6653-zloty-krakow-kup-za-1769zl-i6664407029.html
  teoretycznie nawet ich nie potrzebujemy bo to nie jest rzeczy używana czy outlet, ale…tła białego nie ma, ale za to widać dużo więcej niż na tych…które sam sklep serwisu wystawia!
  http://allegro.pl/lg-x-cam-k580-nowy-gwarancja-etiu-szklo-gratis-i6667369690.html#thumb/8
  https://b.allegroimg.com/original/011f7d/6e6370e34e709917bfefb3cec40b
  https://7.allegroimg.com/original/011e5f/17b1fd0349abb14f7199f8c76877

  Bardzo dobre zdjęcia, osoba prywatna nowy telefon, zdjęcia oddają naprawdę dobrze stan urządzenia, lepiej niż na większości aukcji w tych wystawianych przez sklepy.
  Co Alledrogo reklamuje na głównej ? Jakiś proszek sól do zmywarki….serio !?
  Olx ? Niestety to przeniesienie sprzedaży osób prywatnych na olx gdzie…serwis się do tego nie nadaje jeśli nie kupujesz lokalnie. A dużo osób wystawia tam, a kupowanie tak na odległość odpada.
  Do tego bardzo dużo ofert to również lombardy albo sklepy typu wysepka z centrum handlowego czy jakiś Wiesiek z dworca.
  Prywatne są niestety często znacznie gorzej opisane niż ludzie robili to na alledrogo. Tam chcieli sprzedać, a tutaj im to wisi, znacznie gorszy kontakt, z góry zaznaczają…nie odbieram telefonów, a inni na odwrót nie odpisuję na smsy/maile. Opisy gorsze, ubogie, często bardzo kiepskie zdjęcia, czasami jedno/dwa poglądowe, ale bardzo dużo używanego sprzętu gdzie to właśnie jest najważniejsze w opisie.
  Dobrze…to już było jak widać.

 • http://twitter.com/PiotrPastusiak Piotr Pastusiak

  Niestety pewnie wiele się nie zmieni, za brak właściwych miniaturek nie żadnych sankcji. Jak kiedyś sprawdzałem, to można utracić co najwyżej Standard Allegro. A sprzedawcy nie mają co marudzić, że to jakieś duże koszty. O zmianach wiadomo od kilku miesięcy. Każdy mógł w pykać sobie magiczną różdżką w Gimpie po kilka fotek dziennie i za wiele by się nie narobił.

 • mój nick

  No i? Algorytm mielący weźmie sobie piksel 0,0 i uzna go za biały, zrobi normalizację, i już będzie biały. 90% wystawiających nawet tego nie zauważy (że ich mniej biały jest bardziej biały) bo i tak dysponuje 6 bitowymi matrycami TN w swoich urządzeniach.

  Wcześniej tego zrobić nie mogli bo ten piksel mógł być i niebieski i chgw jaki jeszcze. Zapis w regulaminie jest tylko na mośków idących na przekór, bo gdyby napisali jednolite tło, to znalazłby się od razu taki co ustawiłby czerwone. Ot i tyle. Ostatnio miałem ubaw po akcji z cennikami otomoto, też na początku lament, i kuposztorm (słowo g.burza jest jakieś takie nieładne) a po tygodniu się skończyło.

 • mój nick

  Ale Ty wiesz, że to białe tło dotyczy tylko miniaturek, bo chcą uporządkować listę wyników wyszukiwania produktów co nie?

 • http://twixes.com Twixes

  Nie może być na tle kartki, w tym problem. Tło ma być 255, 255, 255 i nic innego Allegro nie zadowoli.

 • regoat

  braj napisow oraz logotypow jak najbardziej ale z tym tlem to przesada

 • Drwal pustynny

  Dla mnie największym problemem na Allegro nie były zdjęcia ale burdel w opisach.
  Masa kolorów, wielgachny tekst, bełkot marketingowy, który nie ma nic wspólnego z konkretami. Udziwnione stopki z odnośnikami do innych ofert.
  Jeśli mamy ofertę, to ja w niej oczekuję przedstawienia produktu, opisu, specyfikacji, a nie odnośników do innych ofert, masy różnych grafik, które nic nie mają wspólnego z oferowanym produktem.

  Minimalizm, a nie disco polo allegro.

  Natomiast schiza z białym tłem też uważam za głupotę.
  Co do tekstów, ramek, logotypów pełna zgoda. Wszelkie znaki, ramki, kolorowanki na zdjęciach to dziwactwa sprzedających, którzy w ten sposób usiłują wyróżnić swoją ofertę.

  Produkt wygląda naturalnie w prawdziwym rzeczywistym tle niż wycięty z niego czy robiony na białym tle. Wiem bo robiłem jakiś czas temu spory projekt fotograficzny i dużo było walki z tym, by produkty wyglądały naturalnie. Niestety produkt ciemny na jasnym tle wygląda potwornie źle.

  Ci co parają się handlem na allegro i mają większe gabarytowo produkty to muszą teraz nieźle kląć. Jak ktoś ma 300 produktów i ma to wszystko obfocić, obrobić to już mu współczuję.

  Oceniajcie tą sytuację trochę szerzej niż przez pryzmat swojego czubka nosa bo zatracacie kompletnie obiektywizm.

  Racjonalnie oceniając zdjęcia z tłem mi nie przeszkadzały, bo widzę produkt, widzę jak wygląda. Ale jeśli ktoś z aukcji robi dyskotekę to już mnie ogarnia nie mała irytacja gdyż muszę się doszukiwać w treści masy informacji.

  Natomiast to co już mnie skrajnie wkurza to wina Allegro i tego nie raczyli zmienić. Gdy szukamy jakieś oferty z fakturą VAT, to nie mamy możliwości wybrać, ze chodzi nam o fakturę VAT 23%, a nie fakturę VAT marża, która nie pozwala zakupu wrzucić w koszty i jest na równi z paragonem.

  Pisałem w tej sprawie do Allegro ponad pół roku temu, mieli coś zrobić, nie zrobili nic. A to jest konkretna zmiana która powoduje, ze w wynikach nie wyskakuje nam masa ofert z fakturą VAT marża!

 • Drwal pustynny

  Nie jest ona formą bezpieczną bo nie chroni cię przed otrzymaniem kartofla zamiast zakupionego produktu.

  OLX nie ma żadnej formy zabezpieczenia transakcji i jest to kluczowy problem i piszę to jako osoba, która stale coś na OLX usiłuje sprzedać.
  Ludzie się po prostu boją.
  A najbardziej drażni mnie tam sposób targowania mimo, ze oferta nie ma zaznaczonej opcji do negocjacji, to delikwent z ceny 80zł usiłuje zrobić 20zł.

  Sporo gratów sprzedałem w ostatnim czasie na OLX, ale ja mam konkretny opis i konkretne warianty do wyboru łącznie z odbiorem osobistym, jak widzę ofertę pisaną przez prawie analfabetę to unikam takich ofert jako kupujący. Telefonu też nigdy nie kupiłbym na OLX, a jak ktoś robi byle jakie zdjęcia i wrzuca to czy na allegro czy na OLX to jest dla mnie dyskwalifikacja, bo ja muszę widzieć co kupuję, a nie domyślać się.

  Chyba tylko raz wysyłałem za pobraniem sprzęt za 600zł. Ale to kwota większa więc było to dla mnie zrozumiałe.

  Kolejny problem z pobraniem jest sytuacja w której my jako sprzedający nadajemy przesyłkę, a kupujący się rozmyśli i jej nie odbierze, zostajemy wówczas z kosztami nadania.
  Jeśli więc ktoś chce za pobraniem to ja oczekuję, że pokryje z góry koszty wysyłki i wówczas mogę mu za pobraniem słać.

  To z kim ma się do czynienia na OLX często można rozpoznać po jakości oferty, treści, po stażu na OLX, po ilości i typie wystawionych przedmiotów itd.

 • Drwal pustynny

  Magiczne słowo STÓŁ BEZCIENIOWY i lampy błyskowe, ostatecznie żarówki błyskowe i blendy lub softboxy.
  W fotografii stosuje się zazwyczaj światło w okolicach 6500K.

  natomiast ja lubię ostatnio światło zastane dzienne z podwyższonym ISO i dłuższym czasie naświetlania. Produkty wyglądają naturalniej, ale ja nie handluję zbyt często na allegro.

  Problem może być w przedmiotach większego rozmiaru. Wówczas sprzedający skazany jest na użeranie się z softem do obróbki i wycinaniem z tła.

  Dla mnie to jest absurd.

 • Drwal pustynny

  Ludzie popsioczą i się dostosują. Już to przerabialiśmy w przeszłości z dziwactwami Allegro. Allegro ma cholernie silną pozycję niestety.
  Wielu jest uzależniona od tego serwisu, mają historię sprzedażową, nie mają wyjścia.
  Problem w tym, że jak ktoś ma 100 albo więcej produktów to sporo czasu te zmiany mu zmarnują.

 • fakt

  Ten cały portal od strony technicznej to dno tandeta i kilometr mułu.

  Pamiętacie aferę z wyciekiem haseł „kodowanych” w asc plain textem?

  No. To taki właśnie profesjonalizm prezentują twórcy portalu do dzisiaj. Każdy aspekt techniczny Allegro to prowizorka.

 • fakt

  wystarczy fotę lekko prześwielić lub podkręcić podświetlenia.

 • fakt

  nie porównuj, błagam. Allegro nie posiada żadnego suportu i żadnej KULTURY wsparcia kupującego czy sprzedawcy. Potrafią tylko brać łapczywie kasę – ogromne prowizje za sprzedaż.

  Do kultury obsługi Amazona to im brakuje jak stąd na Marsa.

 • BloodMan

  Bardzo durna decyzja.
  Sprzedający sam powinien decydować jaka forma jest dla niego atrakcyjna (w znaczeniu: jego biznes – jego styl miniaturek)

 • Piotr Janicki

  Dzięki za rady. Ja trochę handluję tzn. po prostu mam do sprzedania jeszcze kilkanaście przedmiotów ze statusem „nowe”, a z kolei nie za bardzo interesuję się fotografią, choć do estetyki moich aukcji przykładam sporo czasu i uwagi. Brak profesjonalnego sprzętu fotograficznego nadrabiam obróbką graficzną, ale nie wiem czy będzie mi się chciało edytować te wszystkie zdjęcia, których używam od 6 miesięcy. Jeszcze zobaczymy..

 • Adrian Nyszko

  A ja zawsze omijałem zdjęcia producenta, takie idealne na białym tle. Bo sprzedawca umieści takie, a jak przyjdzie np telefon to okazuje się pociapany, obdarty. Teraz będzie jeszcze gorzej znaleźć produkt z prawdziwym zdjęciem, bo wszyscy pójdą na łatwiznę i dadzą nieswoje

 • Adrian Nyszko

  Faktycznie pobranie że sprawdzeniem zawartości jest dobre, tylko droga taka przesyłka. A i czy przypadkiem jakby jakiś janusz przywlaszczyl przelew i nie wysłał to olx może dojść po numerze konta?

 • kofeina

  Szwagier tego nie zrobi?

 • Sebastian

  Allegro próbuje pozbyć się aukcji „Januszy biznesu”. Powszechnie wiadomo, że jeśli ktoś nie stara się o jakość fotki nie stara się później także o dobry kontakt, szybką wysyłkę czy dobrą reklamację w razie potrzeby. Moim zdaniem zmiana na plus, gdyż zostaną jedynie te firmy, którym zależy na klientach.

 • Michał Laskowski

  Dla mnie jako kupującego, nie jest to jakas instotna zmiana na plus. W sumie to nawej jest mi to obojetne. Ale takimi decyzjami niestety allegro jeszcze bardziej odpucha od siebie. Jest olx, jest ebay. Jak tak dalej bedzie, ludzie zaczna właśnie tam uciekać.

 • Tomi li

  „Allegro tłumaczy, że zdjęcia produktów na białym tle są atrakcyjniejsze i potrafią zwiększyć sprzedaż nawet o 12 proc.”Sranie w banie Nawet dziecko to wie ze te zmiany sa po to żeby więcej kasy nabijac Teraz zamiast na jednym zdjeciu umieścić wszystkie infornacje np.jedno zdjecie kilka kolorow powiedzmy spodni trzeba bedzie zamieszczac kazdy kolor na oddzielnym zdjęciu a kazde zdjecie to dodatkowy koszt razy wystawiajacych aukcje i robi sie niezla suma

 • Obiektywny

  Dla kującego to żadna różnica. Ja kupuję dość często, ale też sprzedaję i co… mam się godzinę cackać ze zdjęciami, lub zlecać komuś? Wtf… przyćpali mocno a tym allegro. Kupujący nic nie zyska, dla sprzedających spory problem.
  No ale cóż… idę pokój malować na biało:D

 • Obiektywny

  Ale co mają zdjęcia do jakości samego sprzedawcy czy produktów? Nic…

 • RealistaQ

  Olx nic nie może bo nie pośredniczy w płatności i nie posiada żadnych danych osobowych, jedynie kontaktowe. Wydaje mi się że nawet jakby taka osoba poszła na policje to oni nie mogliby nic zrobić bo świadomie przelała pieniądze na czyjeś konto

 • RealistaQ

  Możesz sprawdzić paczkę przy doręczycielu i jeśli jej zawartość się nie zgadza odsyłasz ją do nadawcy. Natomiast jako sprzedający jeśli nie dajesz kupującemu powodu do odesłania to nie wiem czym się przejmować. Tym że trafisz na trolla? Raczej ciężko trafić na taką osobę, jeśli masz okazje do zarobienia np 400zł to chyba warto podjąć to niewielkie ryzyko utraty 15zł
  Możesz też namówić kupującego by przelał ci 15zł do opłacenia przesyłki, ja nie miałem takiej potrzeby

 • namo

  Od czasu wprowadzenia skur&%^$ prowizji w dziale foto bojkotuję ten nowotwór. Uj im w dupę.

 • Obiektywny

  Jak mam sfotografować xboxa, stacjonarkę czy meble na białej kartce?

 • Obiektywny

  Jak mam sfotografować xboxa, stacjonarkę czy meble na białej kartce??

 • Karol Zawada

  Nikt Cię nie zmusza do korzystania z tego serwisu, a jeśli chcesz to oczywiście należy się dostosować do ich wymagań.

 • Karol Zawada

  Proponuję skorzystać z brystolu, ewentualnie użyć więcej niż jednej kartki, lub po prostu wyciąć w post produkcji tło ze zdjęcia.

 • https://www.facebook.com/pages/Twoje-aplikacje/1481560905423643?ref=tn_tnmn Roger

  Dokładnie nawet jak wystawisz coś w bardzo atrakcyjnej cenie na OLX to i tak dalej beda próbować się targować. Są też tacy co sugerują byś ty do nich jechał pokazać im towar… masakra

 • tomasz_kw

  Co więcej teraz wszystko będzie się zlewało w jeden ciąg.
  Problem w tym, że Allegro zapewne zatrudniła człowieka od „wizażu” i ten/ta guru stwierdził(a), że nie jest ładnie i trzeba coś z tym zrobić. To tak jak w serialu „Alternatywy 4” gdzie gospodarz Anioł pytał kobietę czemu ma brązowe zasłony skoro wszyscy mają zielone: „Jak to wygląda? Jak g…o w lesie!”.
  Dobrze, że chociaż używane przedmioty osoby fizyczne będą mogły sprzedawać bez zabaw w studio fotograficzne…

 • tomasz_kw

  Wiele osób tutaj może nie do końca zrozumiało, że chodzi TYLKO o miniaturki, ale jeszcze gorzej będzie na Allegro. Wszystkie foty będą miały białe tło, bo tak „mówi regulamin”.

 • Tomek

  Temat wielokrotnie wałkowany w grupie Zjednoczonych Sprzedawców na FB.

 • Konrad Surma

  Każdy sprzedający kupi lustrzankę, kilka lamp doświetleniowych i sklei karton z białoby wypełnieniem :D

 • http://rtx.ovh RetnaX

  E tam lustrzankę, zrobią białe tło z kartonu i fotkę normalnie telefonem, a potem sobie wykadrują chociażby w paincie by idealnie na białym tle było…. większość tak będzie raczej robić.

 • http://mefistogamer.tumblr.com/ MefistO Gamer

  Jak dla mnie, prawidłowo, w końcu będzie można wyszukiwać i kupować jak w normalnym sklepie online. Gdyby tylko jeszcze wymusili by obiekt na miniaturce odpowiadał dokładnie sprzedawanemu produktowi to by było super. Do amazona i tak im dalekoo.

 • Jack Neptune

  Allegro chce być trochę takim Amazonem, tyle że jedynie udostępniającym sklepom swoją witrynę.

 • Red Shoehart

  „Po drugie, zdjęcia można wyciąć i wkleić je na białe tło podczas edycji.
  Jeśli nie potrafisz tego zrobić, możesz to zlecić grafikowi.” Paintowi? :D

 • http://rtx.ovh RetnaX

  Dlatego z powodu takich delikwentów skasowałem tam konto i wystawiłem wszystko co miałem na OLX na Allegro ….

 • http://pabloart.pl/ Paweł Patyk

  I to pokazywanie polecanych ofert na dziesięciu stronach, a dopiero potem normalne oferty…

 • michal

  kurr.. chyba wybór tego co poprawia sprzedaż należy do mnie ?
  Poza tym zmiany proszę państwa są wprowdzone po to aby zrównać poziom aukcji i mieć większą kontrolę nad ich pozycjonowaniem a także wypromować akcje takie jak „strefa marek” oraz większych graczy.Allegro właśnie zabija całą magię Allegro i całą zabawę z rywalizacji na tym portalu.

 • michal

  skoro to takie quano to dlaczego żaden inny mocarz światowy nie ma podejścia na rynku PL do Allegro i skoro nie ma to dlaczego chcą upodobnić ten portal to prod. typu E bay itp itd

 • зек ГУЛаг

  HE HE HE – tak ALLEDROGO tnie konkurencję i robi miejsce na kolejne produkty sprzedawane samym sobą „sklep alledrogo”. Na szczęście są inne portale i witryny umożliwiające sprzedaż internetową – http://aukcjostat.pl/

 • http://sha.agency Grzegorz Wojciechowski

  Zniechęcały? Warto sprawdzić jak działają najwięksi sprzedawcy na światowych rynkach – np. eBay. Również ich szablony pozostawiają wiele do życzenia, a sprzedają na grube tysiące, a nawet setki tysięcy.

  Poza tymi „wodotryskami”, można np dowiedzieć się (nie oglądając reklam Allegro), że masz do czynienia z oryginalnym produktem (bo sprzedawca naniósł logo producenta), albo że jest to znany dla Ciebie sklep (x-kom miał takie miniaturki, ale oczywiście już zmienia)

  Z tytułami się zgodzę – sprzedawcy wrzucają często śmieci do nich. jednak nie wszystkie parametry zmieścisz do tytułu, a większość kategorii nie ma filtrów lub są one bardzo ubogie (o ile w ogóle są).

  Zawsze przy tego typu tematach jest ja, ja ja… Ale są ludzie którzy nie są jak Ty i używają innych filtrów. Tak samo było z filtrowaniem po czasie kończenia aukcji – był przejrzysty i jasny dla wszystkich, dawał równe szanse i korzystało z niego mnóstwo ludzi – nie musiałeś mieć najtańszego towaru (co ma wpływ na Twoją pozycję).

 • Andrzej Ogorzały

  Policja jak najbardziej ma obowiązek w takiej sprawie reagować, jest to traktowane jako oszustwo (nie kradzież), wiec jest to przestępstwem, niezależnie od wysokości przelanej kwoty.
  „Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści
  majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia
  własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo
  wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania
  przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6
  miesięcy do lat 8.”

 • RealistaQ

  No xkom jest tym jednym z niewielu wyjątków które potrafią dobrze zrobić miniaturke. Ale ich strona wygląda równie dobrze więc czemu się dziwić. Zajrzałem na ebay’a i 90% umieszcza na miniaturkach co najwyżej jeden znak wodny. Polaczki nie umieją zrobić czytelnej miniaturki dlatego cieszy mnie ta zmiana
  Jak już chce sprawdzać przedmiot szczegółowo np jego oryginalność to zaglądam po prostu do opisu
  I napisałem że każdy inny od „po trafności” jest lepszy, nie tylko te wymienione przeze mnie

 • Bernard

  Po kawałku :)

 • http://1news.pl Mariusz Piaścik

  Właśnie. Szkoda, że eBay tak kiepsko zaczął w naszym kraju…

 • HDN900

  A co widzisz na firmowym koncie allegro, na ich zdjęciach, które wszystko są białe ? Bo ja nic. A już na pewno nie widzę nic tam gdzie jest ładowarka…z opisu „Akcesoria jak na zdjęciach.” no…dobre te zdjęcia!
  Tak będą miniaturki, ale całość zdjęć jest skopana, całość ma białe tło, wielu sprzedawców ma taką samą metodę i jam tam nic nie widzę. Bardzo dużo sprzętu to np. „nowy”…ale ze sklepu, gdzie ktoś zaniósł swój sprzęt z przedłużenia umowy.
  Poza tym ja mówię o całości allegro, a nie o samych miniaturkach.

 • Milczek

  Jest to zawsze jakieś kryterium, po którym możemy (jeszcze) oceniać profesjonalizm Sprzedawcy. Jeśli widzisz, że przyłożył się do zdjęcia i wyróżnia się na tle innych to ma u Ciebie plusa. Także podświadomie „nagradzasz” właśnie takiego Sprzedawcę swoją większą uwagą i zainteresowaniem. Teraz Kupujący będzie musiał zwracać większą uwagę na resztę informacji i na pozostałe fotografie niebędące miniaturkami (tak jak wyżej napisał RealistaQ), gdyż wszystkie miniaturki będą do siebie podobne, w tym samym standardzie, więc pierwszy wybór produktu staje się dla Kupującego trudniejszy.

 • Milczek

  Tu już nie, bo ludzie klikają tylko w aukcje z miniaturkami. Nawet jeśli w aukcji będzie link do galerii to taka aukcja będzie miała mało wyświetleń ;)

 • Milczek

  To oczywiste.

 • tomasz_kw

  Oczywiście masz rację, bo dobre zdjęcie to jedno, ale istotne jest też to na jakim (i jak ustawionym) ekranie ktoś je ogląda: ktoś podkręci kontrast i straci szczegóły obrazu (czyli np. różnicę między białym produktem, a białym tłem. Dla mnie całe to wymuszanie jest chore. Jak ktoś chce, ma czym i umie zrobić „białe” zdjęcia to ok, ale w czym problem, żeby reszta robiła fotki jak umie (np. na parkiecie). Skończy się tak jak już tu parę osób pisało: większość miniaturek to będą zdjęcia ze strony producenta (czyli kradzione), a jedyny plus będzie taki, że na zdjęciach nie będzie „spamu”.

 • sssaaasss

  To Allegro powinno dysponować katalogiem produktów wraz z miniaturkami, które sprzedawca powinien móc zaznaczyć, że to właśnie ten produkt ma na sprzedaż. Tak to robi Amazon.

 • aaa

  zmiany są tylko po to aby dłużej pozostawać na stronie Allegro i tyle w tym temacie a w Strefach Marek są wyjątki a więc podwójne standardy? widzimy, początek końca Allegro, kilka lat i to padnie bo pojawią się nowe platformy, Allegro to monopolista, może robić co mu się podoba bo nie ma w PL konkurencji

 • rychu

  na razie to allegro nie jest mi w stanie odpowiedzieć jak odnosi się do tworzenia przez siebie potężnej bazy danych zdjęć z prawami autorskimi sprzedawców. Ja kończę z allegro. nie będę zdjęć za które płaciłem. „unikalne” Meta dane to bull sheet. każda strona www ma wbudowane oprogramowanie które automatycznie kasuje metadane aby plik szybciej się ładował. Allegro standardowo umywa ręce

 • klapaucjus

  Użytkownicy sprzedający w wybranych kategoriach nie muszą stosować się do nowych wymogów, przykład:
  Przedmioty z parametrem „używane” wystawione przez konto Firma w kategorii: Motoryzacja > Części samochodowe

  Motoryzacja używane nie musi mieć białego tła, dlaczego inni użytkownicy sprzedający używane rzeczy lub części muszą stosować się do wymogów? To nakłada na nas ogromną pracę jaką musimy zrobić aby nadal móc sprzedawać na tym portalu. Allegro segreguje konta na lepsze i gorsze, to jest totalna dyskryminacja. Jeśli chodzi o używane rzeczy to albo wszyscy albo nikt, nie dajmy się tak doić!

 • kamel

  Ja osobiście korzystam z edytora online, w którym mogę wyciąć tło ze zdjęcia, jakby ktoś był zainteresowany to podrzucam link:
  http://www.alleminiaturka.pl/

 • kamel

  Ja osobiście korzystam z edytora online, w którym mogę wyciąć tło ze zdjęcia, jakby ktoś był zainteresowany to podrzucam link:
  http://www.alleminiaturka.pl/

 • Olga

  no właśnie i to mnie martwi w nowych wymogach Allegro. Zdjęcia będą bardzo wyretuszowane. Po za wycięciem tła będzie poprawa kontrastu, koloru, i inne poprawki. Wole oferty bez dużej ingerencji i obróbki graficznej. Jest większe prawdopodobieństwo, że oferowany przedmiot na prawdę taki jest.
  Fakt, że niektóry przeginali z ramkami, dodatkami i napisami na miniaturkach, ale można było wprowadzić ograniczenie, ze na miniaturce ma być tylko sprzedawany przedmiot. Jak dla mnie te zmiany są zbyteczne i nie wyjdą na dobre, ani serwisowi Allegro, ani sprzedającym, ani kupującym

 • mediapart.pl

  Po podniesieniu cen za „cudowny” Allegro Polecony inpost z 3.94 na 5.80 i tych „wspaniałych” zmianach od dzis zamykamy aukcje na Allegro. Już zamkneliśmy 200 do jutra zamkniemy ok 1100 aukcji. Allegro to już jest kibel. 5 lat temu generowało nam ok 60% sprzedaży dziś to niewiele ponad 10% GRATULACJE !!!
  Dalej tak trzymajcie stratedzy sprzedaży w administracji Allegro.
  Dziękujemy za zamkniecie mozliwosci wystawienia komentarza kupującemu, jak klient zamówi towar za pobraniem i nie odbierze bo w międzyczasię rozmyślił sie to nie należy sie komentarz? Parodia sprzeday w internecie
  Spadamy baj baj … po 7 latach , żegnamy Allegro

 • Adamo4

  co do zabezpieczania zdjęć przez allegro to bujda . Wczoraj zgłosiłem kradzież miniaturki , a dzisiaj dostałem odpowiedz od allegro . Zaznaczę że miniaturka była żywcem skopiowana z mojej aukcji bez żadnej przeróbki . Odpowiedz allegro – nie możemy jednoznacznie stwierdzić że miniaturka , została skopiowana z Pana aukcji , ale sugerujemy aby Pan zwrócił się do sprzedawcy i wyjaśnił sprawę polubownie . Ręce opadają .
  Mój prawnik wysłał maila do klienta w moim imieniu i cennikiem korzystania z mojego zdjęcia (500 zł za dobę ) , i dopiero aukcja zniknęła .
  Zabezpieczanie przez allegro to fikcja

 • Marcin

  Od kwietnia alledrogo wprowadza nowy opis aukcji, niebawem wyłączą możliwość edycji html, każdy posiadający unikatowy szablon, własne galerie, panele straci to wszystko na rzecz nowego opisu… na bialym tle… wtedy dopiero wszystkie aukcje będą wyglądać tak samo…

 • Jacek Olejnik

  W mojej branży z 20% firm w tym moja się dostosowało i co? ktoś coś zrobił pozostałym?

 • Piotr Szewczuk

  Handluje na allegro 9lat i te zmiany nie dość ze narobią sporych problemów to wpłyną na zwiększenie sprzedaży przez oficjalny sklep allegro który większość swoich aukcji ma w największym z możliwych opcji promowania. Allegro chce w ten sposób chce wpłynąć niekorzystnie na system prezentacji ofert swoich Klientów, bo często w miniaturkach opisywali swoje atuty jak wysyłka 24h dostępność etc. Nie każdego stać aby wydać 30-40zł na promowanie tak jak robi to oficjalne konto allegro nie ponosząc tych kosztów. Mam nadzieję że jakiś służbista z Urzędu Ochrony Konkurencji w końcu się tym zajmie. Według mnie zmiany mają tylko na celu zwiększenie sprzedaży ich oficjalnego sklepu.

 • elene

  wiele rzeczy kupuję na OLX i nigdy się nie zdarzyło żeby mnie ktoś oszukał, oby tak dalej było, zwykle trafiam na miłych, sympatycznych i uczciwych ludzi
  chociaż wiem, że wielu kupującym trafiają się sprzedawcy-oszuści

 • elene

  białe rzeczy na białym tle??? Totalny idiotyzm, co to ma być-odcięcie przedmiotu od tła i regulować jego cieniem?!!
  W tym kraju jest coraz więcej idiotów i debili !!!!! Na allegro nie wystawiłam na aukcji nawet szpilki i nigdy nie wystawię, debile z allegro coraz częściej potwierdzają moją rację

 • ja

  wymagać to mamy prawo my użytkownicy bo za to PŁACIMY !!!!

 • name

  komu sie bedzei chcialo robic białe tło o konkretnym kodzie, to jest uciażliwe a nikt nie ma czasu. Sprzedam stare portki to mam białe tło robić? A jak portki też białe? to nic nie bedzie widać

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement