Obejrzałem Walki robotów i chcę więcej. Komentarz Zimocha jedyny w swoim rodzaju

Akcja partnerska 29.11.2016
Obejrzałem Walki robotów i chcę więcej. Komentarz Zimocha jedyny w swoim rodzaju

W familijnym filmie “Giganci ze stali” (tytuł oryg. Real Steel) Hugh Jackman gra promotora zajmującego się walkami robotów. W filmie roboty boksują się na arenie wzbudzając wielkie emocje. Nie każdy jednak wie, że walki robotów odbywają się w rzeczywistości. Od wczoraj możemy oglądać te emocjonujące widowiska również w polskiej telewizji na kanale DTX (Grupa Discovery).

Właśnie skończyłem oglądać pierwszy w odcinków nowej serii DTX Walki robotów. Choć do oglądania zasiadłem dość sceptycznie nastawiony, to po pierwszej rundzie powiedziałem do siebie: wow, to jest to, i ani się spostrzegłem, a minął cały odcinek.

Dzięki interesującym postaciom konstruktorów, ciekawemu komentarzowi sportowemu i emocjom na arenie oglądałem do końca i mam ochotę na więcej.

Na czym właściwie polega fenomen Walk robotów?

Pierwowzór serii, czyli program telewizyjny BattleBots był nadawany w Stanach Zjednoczonych początkowo w latach 2000-2002. Po kilkunastoletniej przerwie turnieje robotów powróciły w 2015 roku. To właśnie tę wznowioną serię mamy okazję śledzić od poniedziałku na kanale DTX.

Walki Robotów na DTX

Na czym polegają turnieje robotów? Trzeba przede wszystkim zauważyć, że tak naprawdę roboty nie walczą same – a walkę toczą ze sobą ich konstruktorzy. To oni przygotowują odpowiednio przemyślaną konstrukcję, budują ją, a następnie walczą zdalnie sterowanym robotem na arenie.

Budowa areny

Arena to miejsce bezpośredniego starcia robotów. Ponieważ dzieją się na niej rzeczy niebezpieczne, została pomyślana jako największa na świecie klatka zbudowana z kuloodpornego szkła. W ferworze walki po arenie fruwają kawałki blachy, metalowe części, a nawet zdarza się, że wybuchnie otwarty ogień. Całe szczęście, że publiczność turnieju jest odpowiednio chroniona.

Arena to nie tylko pasywne miejsce, na którym odbywa się walka. To również – podobnie jak w grach-bijatykach typu Mortal Kombat – miejsce niebezpieczne dla uczestników, a przeciwnik może to wykorzystać w walce.

Na arenie ukryte są różnego rodzaju zagrożenia. Przy jej brzegach znajdują się ślimacznice mające na celu zdezorientować nawigowanie robotem. Co jakiś czas w ściśle określonych miejsca pojawia się potężny młot. To tak zwany pulverizer – specjalnie skonstruowany młot ważący ponad 70 kg. Częstą strategią graczy jest wpychanie przeciwnika w miejsce uderzenia pulverizera.

Walki Robotów na DTX

Brzegi areny, w miejscach gdzie nie ma ślimacznic, są najeżone ostrymi metalowymi kolcami. W pierwszym odcinku nie widzieliśmy jeszcze wszystkich niespodzianek, jakie ma w swoim zanadrzu arena. Nie chciałbym też zdradzać zbyt wiele. Powiem tylko, że widzowie nie widzieli jeszcze wszystkiego!

Roboty

Roboty podzielone są na kategorie wagowe, podobnie jak zapaśnicy czy bokserzy. Ich waga różni się mocno, ale jest jeden określony limit: 250 funtów, czyli około 125 kg.

Budowa robota nie jest narzucona, leży w gestii konstruktora. Wiele zależy od pomysłowości i tego, w jaki pomysłowy sposób potrafi on zaskoczyć przeciwnika. Zdarzają się szybkie, bardzo płaskie roboty, wjeżdżające pod przeciwnika i atakujące płomieniami. Widzieliśmy taki przypadek w pierwszym odcinku programu.

Czasami strategią jest przepchnięcie przeciwnika w konkretne miejsce. Niektóre z robotów są tak konstruowane – nie posiadają możliwości ataku, ale ich budowa jest zoptymalizowana pod pchanie bezbronnego przeciwnika.

Zdarzają się – jak w przypadku jednego z uczestników pierwszego odcinka – roboty najeżone, np. z poruszającymi się z ogromną prędkością wirującymi tarczami.

Każdy robot ma swoje słabe i mocne strony, i oglądanie ich walk może przypominać walkę Dawida z Goliatem. Czasami mały i – wydawałoby się – słabszy robot potrafi pokonać większego i cięższego przeciwnika.

Turniej

BattleBots (po polsku Walki robotów) to prawdziwy turniej sportowy. Ma swoje ściśle określone zasady, kategorie, a nawet komentatorów sportowych. W polskiej wersji programu w tych rolach wystąpiły prawdziwe gwiazdy. Pierwszym z komentujących jest złotousty Tomasz Zimoch. Ten związany przez całe swoje zawodowe życie ze sportowymi audycjami radiowym dziennikarz zostanie na zawsze zapamiętany dzięki swoim komentarzom w trakcie spotkania sędziowanego przez pewnego tureckiego arbitra… Drugim komentatorem jest Piotr “Izak” Skowyrski, czyli znana młodszemu pokoleniu gwiazda YouTube’a i komentator turniejów e-sportowych. Razem stanowią prawdziwą mieszankę wybuchową.

Walki Robotów na DTX

Rundy są trzyminutowe, a o zwycięzcy decydują sędziowie. W trakcie pierwszego odcinka przeżyłem moment, w którym jeden z robotów wydawał się zwycięzcą potyczki, jednak sędziowie zdecydowali inaczej.

Gdy robot jest unieruchomiony, a jego konstruktor nie jest w stanie zmusić go do działania, rozpoczyna się odliczanie, które może zakończyć rundę.

Konstruktorzy

Jest coś romantycznego, urokliwego i trochę staroświeckiego w pokazanej w przebitkach pomiędzy rundami pracy konstruktorów. Konstruktorzy reprezentują całą gamę doświadczeń życiowych. Można spotkać pośród nich zarówno absolwentów MIT i inżynierów NASA jak i strażników więziennych i hydraulików. Miłość do robotyki potrafi połączyć ludzi ponad podziałami społecznymi i ekonomicznymi.

Osobiście było mi przyjemnie popatrzeć, jak myśl konstruktora zamienia się w maszynę – często w zwykłym garażu lub piwnicy, bez pomocy linii produkcyjnej, czy dużej firmy.

Wśród konstruktorów charyzmą w ostatnim odcinku wyróżnili się niewątpliwie: Lisa Winter, która wraz z ojcem Mikiem Winter występuje w turniejach robotów od lat, oraz Terry Ewert, którego rodzinna drużyna skonstruowała rozdzielającego się na trzy niezależne części robota Warrior Clan. Zresztą każda z drużyn wydawała mi się w trakcie pierwszego odcinka warta kibicowania i każda zaprezentowała unikalny pomysł na swojego zdalnie sterowanego robocika.

Walki Robotów na DTX

Wielu z konstruktorów znanych jest publiczności choćby z poprzednich edycji programu, z innych turniejów walk robotów lub – tak jak Lisa – z przekazywania swojej pasji do majsterkowania w książkach, na własnym kanale YouTubie i w trakcie zjazdów miłośników samodzielnego budowania różnych rzeczy Maker’s Fair.

To dopiero pierwszy odcinek, a już są emocje

Program jest stylizowany na klasyczne zawody sportowe. Do studia zapraszani są goście, eksperci, a starciom towarzyszy profesjonalny komentarz. Komentatorów amerykańskich w polskiej edycji zastąpili polscy, co wydaje mi się strzałem w dziesiątkę.

Niektóre z metafor, którymi rzucał Tomasz Zimoch, mają szansę wejść do klasyki zimochowych odzywek. Wynotowałem sobie między innymi: “powstał jak labrador” (o wracającym do walki robocie), “skonstruowałby Stradivariusa” (o utalentowanym konstruktorze), czy “założył fartuch jakby był ordynatorem na oddziale anestezjologii” (to o jednym z uczestników programu, ubranym w laboratoryjny biały strój).

Okazało się, że starcia robotów potrafią być naprawdę emocjonujące i trudno przewidzieć wynik rundy. Uczestniczące w potyczkach roboty często mają ukryte asy w rękawie, nie bez znaczenia pozostają również niebezpieczeństwa, które serwuje arena. Oglądanie cieszących się lub zdruzgotanych drużyn, którym zaczynamy po pewnym czasie kibicować, nadaje całemu przedsięwzięciu ludzki wymiar.

Wiem już, że na pewno obejrzę wszystkie odcinki sezonu Walk robotów na DTX.

Zobacz: Zimoch i izak komentują WALKI ROBOTÓW. To trzeba usłyszeć

SPRAWDŹ: Spider’s Web TV na YouTubie – zasubskrybuj teraz, żeby nie przegapić nowych materiałów!

Dołącz do dyskusji

 • Andrzej

  Na Polsat Viasat Explore też lecą walki robotów.

 • Andrzej

  Widziałem reklamę tego programu będę musiał sprawdzić. W weekend oglądałem walki robotów na Viasat Explorer i miałem wrażenie że realizacja walka była średnia, więcej gadania i zaplecza niż walk, komentarze prowadzących też nie zachwycały.

 • QWERTY

  Musze sprawdzić

 • życzliwy

  Można to gdzieś w internecie oglądnąć?

 • qrios

  Poważnie zwątpiłem, że polecacie walki robotów… na szczęście zobaczyłem „akcja partnerska” i rozumiem, że trzeba zareklamować. Skoro poprzednia seria trwała w latach 2000-2002 to nie była zbyt dużym hitem i wątpię, żeby okazała się nim teraz. Reklamy tej Walki Robotów są dosłownie wszędzie, ciekawe, jakie będą wyniki oglądalności i czy seria się utrzyma.

 • zakius

  odcinki z 2015 i późniejsze lecą od jakiegoś czasu u nas, ale faktycznie jest to tłumaczenie, a tutaj dostajemy zupełnie nowy komentarz
  tylko co z tego, skoro tego kanału nie ma nawet w najdroższych pakietach?

 • Jacob

  Program rzeczywiście jest dość ciekawy, ale do starych walk robotów się nie umywa. Tam zawody były wieloelementowe, a nie skupiały się tylko i wyłącznie na krótkich starciach 1v1. No i te pochwały dla komentarza Zimocha… Jeżeli nie jest to artykuł sponsorowany, to autor tekstu chyba oglądał inny program. Nie dość, że Pan Zimoch nie ma zielonego pojęcia o czym mówi (jak słyszę określenie „walki komputerowe” to scyzoryk otwiera mi się w kieszeni), to jeszcze te jego porównania. Po pierwszych kilku minutach kiedy to co ten człowiek opowiada jest jeszcze w miarę zabawne, pojawia się niestety grymas spowodowany niesmakiem i załamywanie rąk nad głupotą. Nawet Izak wydaje się zażenowany. Rzadko się odzywa, czasem nawet patrzy na Zimocha z lekkim załamaniem w oczach.

 • https://twitter.com/morcinus Marcin Bąkowski

  U mnie to jest w pakiecie tv :) INEA, pakiet „ekstra”.

 • Adrian

  Co ty gadasz? przecież to Discovery Turbo, w UPC mam chociażby w select, a to nie najwyższy.

 • Adrian

  Pierwszy raz coś takiego oglądałem i bardzo mi się podobało. Szkoda tylko że walka 5 minut a reklamy po każdej również 5.

 • Dawid Nowicki

  Miałem oglądnąć ,ale kurde przegapiłem… ;/

 • LenroK

  Lepiej dobierajcie partnerów…
  Przecież to było tragiczne!
  Komentarz tylko podczas walk i do tego non stop jakieś dziwne nawiązania do sportu, które raczej nie pasowały do tego co się dzieje.
  Do tego reklamy trwały dłużej niż walki.
  Czas antenowy podzielony w ten sposób: 25% reklam, 15% walk, a reszta to gadanie o historii konstruktorów (poziom trudnych spraw) i jakieś studio z blondynką i dwoma ważniakami w garniturach.

 • Daniel

  Co do programu to sensacji nie ma. Program jak program, który był już kiedyś. A co do komentatorów. Ziomoch jest mistrzem w swoim fachu i on emocje swtorzy nawet przy komentowaniu ścinki drzew siekierą. Izak? …. to, że komentuje zazwyczaj rozrywki cs’a nie oznacza, że jest dobry w tym. Gdyby była możliwość wyciszenia go to od razu bym z tego skorzystał no ale cóż.
  No i ten komentarz. Bitwa robotów a opowiada o tym co robi. Niby znawca a nie wymienił jedno z najważniejszych rzeczy. Co z tego, że masz super sprzęt jak interenet masz z epoki kamienia łupanego.

 • Spock

  Nie wytrzymałem w synem do końca. Wytrzymaliśmy do trzeciego bloku reklamowego czyli jakieś 20 minut. Sztuczne wstawianie komentatorów w stary materiał, który oglądaliśmy z pół roku temu. To jednak nic. 9 min materiału, 6 minut reklam !! Polsat to przy DXT to początkujący ! Mój syn cytuje „tato nie dam rady tego oglądać – to same reklamy”.
  Tyle w temacie.

 • Member Berries

  Oglądałem pierwszą edycję, jak byłem mały!

 • rls

  Mój syn stwierdził po obejrzeniu kawałka programu: „A może zbudujemy takiego robota?”. Mi pomysł sie spodobał. mechanika, elektronika mozna sie pobawić i jest to coś więcej niż zwykłe RC. Tylko gdzie w Polsce sa organizowane zawody? Może było powiedziane po czwartym bloku reklam do którego nie dotrwaliśmy?

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement