Zmiana czasu niestety nie ma sensu – mówi Artur Pollak, Prezes Zarządu APA Group

Akcja partnerska/Nauka 29.10.2016
Zmiana czasu niestety nie ma sensu – mówi Artur Pollak, Prezes Zarządu APA Group

Najbliższej nocy czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy. Konieczne będzie wówczas przesunięcie wskazówek zegara o godzinę do tyłu. Jednak czy jest ona w ogóle potrzebna? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Najpierw ustalmy, po co jutro będziemy zmieniać czas. Zrobimy to, by lepiej wykorzystać światło słoneczne. Jutro, w nocy z 29. na 30. października przestawimy zegarki z godziny 3:00 na 2:00., by w ciągu krótkiego zimowego dnia wschód słońca następował wcześniej. W ostatnią niedzielę marca zniwelujemy tę różnicę i sprawimy, że długi letni dzień będzie kończył się później.

Krótka historia (zmiany) czasu

Już od bardzo dawna zdajemy sobie sprawę ze zmiennej długości dnia. Mimo to stosowanie zmiany czasu rozpoczęto zaledwie 100 lat temu. Wcześniej korzystano z zupełnie innych rozwiązań. Na przykład w starożytnym Rzymie (a także Grecji, Japonii i Chinach) godziny nie miały stałej długości. Trwały 1/12 czasu od wschodu do zachodu słońca i zależały przede wszystkim od pór roku. I tak zimą godzina trwała około trzy kwadranse, a latem mniej więcej pięć kwadransów.

Braki tego systemu zauważono po pojawieniu się zorganizowanego transportu, który wymagał znacznie dokładniejszych informacji na temat czasu. Innym ciekawym rozwiązaniem było dzielenie czasu pomiędzy wschodami Słońca kolejnych dni. System ten był lepszy, ale musiał być często regulowany. W końcu zdecydowano, że godzina to 1/24 dnia słonecznego. Tak zbudowany zegar nie musiał być nigdy regulowany.

zmiana czasu

Wróćmy jednak do koncepcji zmiany czasu. Została ona opracowana na początku XX wieku przez pochodzącego z Nowej Zelandii astronoma George’a Wernona Hudsona. Bardzo irytowało go, że latem po pracy nie mógł grać w golfa, ponieważ jego ulubione pole było zamknięte przez złe warunki oświetleniowe. Właśnie z tego powodu w 1895 roku zaproponował wprowadzenie czasu letniego, który polegałby na przesunięciu wskazówek zegarów o dwie godziny do przodu. Pomysł ten spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, jednak ostatecznie nie zdobył aprobaty polityków.

Mimo to już po 21 latach został zrealizowany w Rzeszy i sojuszniczych Austro-Węgrach, które w ten sposób chciały zmniejszyć zużycie prądu. Potem zmianę czasu wprowadziły Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Rosja. W Polsce eksperymenty ze zmianą czasu stosowano już w dwudziestoleciu międzywojennym, jednak nieprzerwanie stosujemy ją dopiero od 1977 roku. Obecnie coraz więcej krajów zaczyna podważać sens tego rozwiązania. Rosja i Białoruś całkowicie z niego zrezygnowały. Nie stosują go też Islandia, Japonia i Chiny.

Zalety i wady zmiany czasu

Określenie całkowitego wpływu zmiany czasu na nasze życie jest niemożliwe. Największą jej zaletą ma być oszczędność energii. Jednak czy dzięki zmianie czasu faktycznie oszczędzamy energię? Postanowiliśmy o to spytać Artur Pollaka, Prezesa Zarządu APA Group:

Artur_PollakArtur Pollak, APA Group: Pierwotnym celem wprowadzenia zmiany czasu miała być oszczędność energii poprzez efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Na początku XX w. rozwiązanie to miało rację bytu. Dzisiaj jednak większość osób nie jest w stanie odczuć lepszego wykorzystania światła słonecznego, ponieważ po przyjściu z pracy do domu i tak uruchamia wiele sprzętów zużywających prąd. Niektóre urządzenia, na przykład lodówka i zamrażarka, pracują przez całą dobę. Z kolei inne, takie jak piekarnik i pralka, uruchamiamy bez względu na aktualną godzinę. W końcu codziennie chcemy zjeść ciepły posiłek i mieć czyste ubrania.

 

O wiele bardziej odczuwalne oszczędności może przynieść świadomość użytkowników, którzy powinni zwracać większą uwagę na zużycie energii poszczególnych sprzętów. Rachunki za prąd skutecznie może zmierzyć też system automatyzacji budynku, taki jak Vision BMS. Potrafi on monitorować zużycie prądu, a także wykrywać najbardziej energochłonne urządzenia i ewentualne awarie sieci elektrycznej.

Zatem, zmiana czasu powinna odejść do lamusa. Osoby zamierzające oszczędzać energię powinny korzystać z inteligentnych rozwiązań takich jak automatyka budynkowa. Mogą one obniżyć i ustabilizować zużycie prądu. Dzięki temu można przewidzieć, ile energii zostanie wykorzystanej i na tej podstawie dobrać optymalny plan taryfowy. Rozwiązanie to docenią przede wszystkim właściciele dużych przedsiębiorstw, które regularnie zużywają bardzo duże ilości prądu. Większość z nich nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, ile energii (i pieniędzy) marnują każdego miesiąca.

Czy zmiana czasu ma sens?

Oszczędność energii to jednak najbardziej wymierny efekt zmiany czasu. Jest jednak wiele innych skutków: drobniejszych, delikatniejszych i przez to trudniejszych do zmierzenia. Dzięki zmianie czasu lepiej prosperują sklepy i jest mniej wypadków samochodowych. Z drugiej strony dłuższy dzień niespecjalnie służy ludziom podczas upałów i sprawia, że mniej wydajnie pracują.

Do tego dochodzi wiele krótkotrwałych, ale uciążliwych efektów. Na przykład rozregulowanie harmonogramu jazdy pociągów oraz zaburzona koncentracja, której efektem jest trwający kilka dni wzrost liczby wypadków drogowych. Można zatem uznać, że zmiana czasu nie daje większych korzyści, ale też nie jest szczególnie szkodliwa. Jednak nawet to jest argument za tym, by nie utrudniać sobie życia i po prostu z niej zrezygnować.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • rolek

  Dobry artykuł! Dosyć ciekawym zjawiskiem jest zależność pomiędzy pomysłem przesunięcia godziny zainspirowanym między innymi chęcią zagrania w golfa po południu, a łatwością z jaką przyjęliśmy za pewnik żeby rozdzielić czas w roku na zimowy i letni. Tak czy inaczej, w świetle przedstawionych argumentów, nie ma raczej sensu przestawianie zegara o tę jedną biedną godzinę co pół roku…

 • http://www.warszawski.info/ mleczaj wełnianka

  No właśnie w świetle argumentów ma sens. Dłuższy dzień, w okresie wisennym jak i jesiennym jest ważka kwestia mająca wpływ na psychikę. Przy czym oczywiście należy pamiętać że w nas naturalnym czasem jest zimowy.

 • Pluto

  Warto wspomnieć, że tym podstawowym czasem jest czas zimowy.

 • Adrian Widerski

  Podobne artykuły czytam od jakichś pięciu lat. I nic.

 • Rena

  A co, Kosiński ma wpływ na zmianę europejskiego prawa? lol

 • Optymizator

  Zgadza się, zmiana czasu jest bez sensu, ale w Polsce należałoby zostawić na stałe czas letni z racji tego, że znajduje się w zasadzie już na pograniczu stref czasowych. Oczywiście równie dobrze można by zmienić strefę na tę, która obowiązuje w Grecji, Rumunii i Bułgarii i zostawić na stałe czas zimowy.

 • gość

  Nie tylko zmiana czasu nie ma sensu, ale również czas lokalny nie ma sensu. Pomyślcie co by było jakby zlikwidować czas lokalny. To bardzo ciekawa problematyka. Jak się głębiej zastanowić to okazuje się że to świetne rozwiązanie z punktu widzenia transportu, komunikacji i telekomunikacji.

 • Adrian Widerski

  Nie, ale wypowiadają się na ten temat zwykle sami specjaliści. I na wypowiadaniu się jak widać kończy. LOL

 • razorree

  1. nie ma sensu zmiana czasu na letni
  2. polska ma zly czas !! powinnismy przeniesc sie do innej strefy, np. hiszpania jest okolo 1.5 godziny przesunieta wzgledem nas, a jest w tej samej strefie co polska.

 • Marcin

  „Z drugiej strony dłuższy dzień niespecjalnie służy ludziom podczas upałów i sprawia, że mniej wydajnie pracują”
  Jaki wpływ ma przestawianie godzin na ludzi pracujących w upalne dni? :)

 • kot

  najgorzej na tej zmianie wychodzą zwierzęta hodowlane bo muszą czekać na jedzenie godzine dłużej ,a potem znowu zmiana. One tego nie rozumieją,a proces przyzwyczajania sie też nie jest łatwy.

 • statler

  I dlatego zostawanie przy czasie zimowym oznacza, że w lecie jasno będzie się robić o 3 nad ranem, a słońce zacznie zachodzić o 20-tej. Jeżeli już zostawać to przy letnim.

 • Paweł K

  W Polsce powinien cały czas obowiązywać czas letni.

 • rz

  Zmiana czasu… przestawianie małego dziecka na nową godzinę snu… polecam ;)

 • MathU

  To jak zmiana czasu miałaby zostać zniesiona, to na jakim byśmy zostali? Na zimowym czy na letnim?
  Mi osobiście chyba letni bardziej pasowałby, bo zimy u nas coraz słabsze.

 • http://bomblix.com Łukasz Bronder

  Zmiana czasu jednak ma sens… każdy szanujący się blog lub portal musi napisać na ten temat dwa razy w roku tekst… ludzie klikają wyświetlają reklamy…

 • Paulus

  I tak wiekszosc czasomierzy sie sama przestawi i zsynchronizuje, to moze by tak wprowadzic plynna zmiane czasu i codziennie automatycznie przesuwac godzine o 10 sekund?

 • Kamil Ro. Dzióbek

  Mogli by automat ustawić i ten sam tekst wrzucać, nikt by się nie zorientował. !

 • Kamil Ro. Dzióbek

  Przy fermach tak jest, ale indywidualni rolnicy karmią zwierzęta o wschodzie słońca i przestawienie godziny niema dla rolników wpływu.
  Fermy często maja automatyczne podajniki paszy i można tam ustawić tak jak się chce.

 • Kamil Ro. Dzióbek

  Witam! Jestem ekspertem więc się wypowiem.
  Zmian zużycia energii elektrycznej nie można zauważyć na wykresach. Ale jest pewne „ale”.
  Elektrownia węglowa to taka maszyna parowa. Wydajność maszyny parowej zależy od różnicy temperatur. Więc dobrze jak poranny szczyt zużycia energii przypada na czas gdy słońce nie świeci (bo wtedy elementy chłodzące nie nagrzewają się od słońca) i wydajność produkcji jest wyższa. Mniej węgla idzie.

 • Kamil Ro. Dzióbek

  Brak mi prawnej analizy. Czy Unia europejska by pozwoliła na nieprzestawianie czasu? Chyba nie, bo oni tam maja specjalną komisje od przestawiania czasu.
  Z tego co pamiętam Arizona zrezygnowała z przestawiania czasu, ale my jesteśmy bardziej powiązani z Unią niż Arizona z USA.

 • Paulus

  Mysle, ze jako ekspert w komisji Macierewicza zrobilbys furore ;)

 • Scarfmonster

  Niby można, ale jeżeli nie wprowadzimy tego globalnie na całym świecie to była by kompletne katastrofa przy przeliczaniu. Wyobraź sobie że UE jest przesunięta 10 minut i 40 sekund, USA 30 minut i 10 sekund, a Rosja jeszcze nic bo przeskakuje od razu godzinę „po staremu”. Plus codzienna zmiana czasu w zegarkach doprowadziła by ludzi do szału. Większość zegarków z których korzystamy na co dzień nie ma technicznej możliwości takiego automatycznego przestawiania.

 • Sebosz
 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Ludzie chcą czytać, to piszemy.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Google by się zorientował i obciął nam pozycjonowanie.

 • k.

  Nie pamiętam, kto Wam tam robił szkolenia z SEO, ale to tak nie działa.

 • Marcin Wróbel
 • DavRei

  Do tego jak np. mówi się: 30 marca o godzinie 2:30 to trzeba określić czy czasu letniego czy podstawowego (zimowego)

 • ja

  ciekawe wydają się przeciwstawne opinie ‚ekspertów’ w tytułach, a pochodzą oni z jednej firmy, co więcej firma ta nie ma nic wspólnego z czasem czy choćby zarządzaniem energią:) to firma zajmująca się technologiami ‚inteligentnymi’ do domu (i nie, to nie jest zarządzanie energią)

 • DavRei

  Zimowy jest podstawowym czasem

 • DavRei

  A na górze dwóch artykułów jest napisane „AKCJA PARTNERSKA” Haha :D

 • DavRei

  Czyli inaczej dla hajsu :D

 • Pawel Szczygieł

  Jaka oszczędność? Chyba dla ludzi którzy nie pracują a i tak wstają szybko. Wstaje do pracy o 6 i tak jest ciemno wracam o 15 a dzięki kochanej zmianie czasu szybciej będę zapalał światło i to ma być oszczędność?

 • Marcin Tworzowski

  Juz po zmianie, na stary czas jest po 3

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Tak, wy dostajecie aktualnie i interesujące treści, a my zarabiamy i możemy się utrzymać. Win-win.

 • Mmm

  No wlasnie, w naszej długosc geograficznej czas zimowy powoduje ze jestesmy niedoswietleni po pracy. Akurat jak jestem w racu to mo grzmi czy na zewnatrz jest ciemno, a po pracy chcialo by sie np. z dzieckiem na sanki wyjsc, i jak jak jest juz ciemno.

 • Tortilla

  Geograficznie jest w innej strefie czasowej ;)

 • DavRei

  No tak :) I ja nic do tego nie mam ;)

 • lou111

  i tak kopiuj wklej co dwie pory roku…

 • wd

  dokładnie

 • Mikcerion

  A w zimie budząc się o 6:30 jest noc. Więc może zmiana czasu na sens.

 • nmpwwB

  Trzeba zrezygnować ze zmiany na czas zimowy, bo ciemno robi się o czwartej, poza tym jest to nieekonomiczne i nieekologiczne, bo zużywa się prąd i pali swiatło dłużej…

 • zw

  Zmiana czasu jest nieekologiczna i nieekonomiczna

 • SaycoRa

  Skutki zdrowotne zabawy zegarkiem są nie do oszacowania.Prowadzone od 2006 roku obserwacje jednej z niemieckich kas chorych (DAK) opublikowane bodajże 3 lata temu są jednoznaczne.Przez 3 pierwsze dni liczba interwencji medycznych związanych z sercem (w tym zawałów) rośnie o 25%.
  Niczego innego policzyć się chyba nie da,bo nie sposób udowodnić,że to akurat obniżenie odporności spowodowane zaburzeniem biorytmu jest powodem anginy,grypy czy innych schorzeń.Poza tym naukowcy od lat badają sen i ponad wszelką wątpliwość wiemy,że kluczowym dla wyspania się jest obudzenie się w odpowiedniej fazie snu (większości z nas przydarzyło się spać długo i mimo tego być niewyspanym).Człowiek to nie zegarek,którego wskazówki wystarczy przestawić i będzie funkcjonował tak jak wcześniej. Człowiek musi się dostosować do nowego rytmu.Zanim to się uda ma obniżony nastrój,będąc niewyspanym jest mniej produktywny,zwiększone jest ryzyko popełnienia przez niego błędu – również za kierownicą.Te wszystkie szkody niwelują wszelkie rzekome zyski z manipulowania czasem.
  Przy okazji – rok temu media obiegła informacja o tym,że eurodeputowani wszystkich frakcji domagali się zniesienia zmiany czasu,a Komisja Europejska powiedziała ni hu hu.Pamiętajcie o tym gdy znów Junckery,Schulze czy inne Timmermansy będą mówić o demokracji – w przeciwieństwie do nich europosłowie są wybierani na swoje stanowiska w wyborach powszechnych.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Bardzo to ciekawe.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Ale tu chodzi o oszczędności rano.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Tak się toczy ten świat.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Najlepiej poczekać do 3.00 ; ).

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Przeciwstawne? xD

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Powtarzanie treści jest źle odbierane :).

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Też wolałbym letni.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Udało się? ; )

 • rz

  No oczywiście, że tak, dziecko położone później, a wstaje po staremu :D Ciężko spokojnie na temat tak poronionych pomysłów rozmawiać… :P

 • Jean Michel

  Jasne, w końcu wschód słońca o 8:45 to pikuś. Wstawanie kiedy jest ciemno jest bardzo naturalne dla organizmu

 • jack_0b

  Raczej – uda sie. Trwa to około tygodnia..

 • haw

  a czy cos stoi na przeszkodzie zeby przyjac na stale czas letni?

 • haw

  a co ma do tego europejskie prawo? zmiana czasu to nasz krajowy przepis, dyrektywa UE tylko definiuje kiedy ma sie czas zmienic w panstwach ktore stosuja czas letni i zimowy
  http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32000L0084&from=EN

 • jscst

  (…)Dłuższy dzień, w okresie wisennym jak i jesiennym jest ważka kwestia mająca wpływ na psychikę.(…)
  Ja jakoś tej godziny nie zauważam…

 • jscst

  A ta godzina cię doświetli?

 • jscst

  Bo nie było w tej sprawie, ani jednej najmniejszej manifestacji.

 • mleczaj wełnianka

  na wiosnę nie zauważasz zmiany czasu? A zwróć uwagę iż na wiosnę zmiana czasu natępuje w olilicy równonocy podczas gdy na jesień ponad miesiąc po niej kiedy dzień jest już naprawdę krótki.

 • jscst

  Różnie można… można też zrobić numer jak w Hiszpanii:
  Wpiszcie sobie do google strefa czasowa Hiszpania i porównajcie to co macie na zegarkach… żadnych różnic!

 • jscst

  Specjalne dla generała Franco i jego fascynacji Hitlerem… jednym zdaniem to jest sprawa czysto polityczna.

 • jscst

  Możliwe, że to wpływa na roślinność.

 • jscst

  A co jeśli będzie tak jak teraz: 2016 jest dłuższy o 1 sekundę od 2015?

 • jscst

  (…)Pamiętajcie o tym gdy znów Junckery,Schulze czy inne Timmermansy będą mówić o demokracji – w przeciwieństwie do nich europosłowie są wybierani na swoje stanowiska w wyborach powszechnych.(…)
  To samo można powiedzieć o Ministrach Szydło, Macierewiczu, Ziobrze itp. Jeśli ktoś twierdzi, że były takie wybory to niech ujawni wyniki wyborów na poszczególnych mMnistrów albo choćby Premiera.

 • jscst

  Jest tylko frustracja gdy muszę się przestawiać… ale, żeby zauważać różnicę w oświetleniu to bez urządzeń pomiarowych się nie da.

 • mleczaj wełnianka

  bo nie ma różnicy w oświetleniu przecież.
  Różnica jest tylko ze słońce zamiast zachodzić o 19 zachodzi o 20. po prostu przez większą cześć dnia jest jasno.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement