W oparciu o jaki system najlepiej zbudować inteligentny dom?

Felieton/Budownictwo 01.08.2016
W oparciu o jaki system najlepiej zbudować inteligentny dom?

Inteligentne domy stają się coraz popularniejsze. W oparciu o jaki system najlepiej zbudować własne gniazdko? Oto krótka ściągawka.

Jeszcze kilka lat temu system inteligentnego domu wydawał się ekstrawaganckim rozwiązaniem, którego stosowanie nie miało większego sensu. Teraz jednak staje się ono standardem. Gadżetem, który potrafi być dołączany do mieszkania za darmo. Jednak czy taki system rzeczywiście jest inteligentny? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Żeby była jasność, tekst ten nie ma na celu dokładnego opisania wszystkich możliwości inteligentnych rozwiązań, tylko krótkie ich porównanie i przedstawienie w przystępnej formie ich możliwości. Te zależą przede wszystkim od filozofii obranej przez twórców konkretnego systemu. Obecne na rynku systemy można podzielić na cztery kategorie. Zaczniemy od najtańszych i najmniej zaawansowanych systemów, by przejść do bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Proste systemy bezprzewodowe

Pierwsza z kategorii to systemy bezprzewodowe, takie jak Fibaro, Smart Things, xComfort oraz Delta Dore. Tego typu system stworzony przez Fibaro otrzymałem gratis do kupionego przeze mnie mieszkania. No i trzeba przyznać, że jako darmowy dodatek może sprawdzić się całkiem nieźle. Jego ogromną zaletą jest też łatwa instalacja. By zamontować tego typu system nie trzeba kuć ścian, wystarczy podłączyć wszystkie elementy systemu za pomocą łączności bezprzewodowej. Użytkownik jest w stanie samodzielnie przejść przez wszystkie etapy instalacji.

Fibaro

System taki jest też stosunkowo tani. Koszt tego typu zaawansowanego systemu można zamknąć już w kilkunastu tysiącach złotych. Za jego podstawową wersję, gotową do rozbudowy, trzeba zapłacić zaledwie kilka tysięcy złotych. Ideał? Niestety, nie. Prosta instalacja oraz niska cena sprawiły, że możliwości rozbudowy tego systemu są bardzo, ale to bardzo ograniczone. Systemy tego typu nie pozwalają na tworzenie rozległych instalacji. Najczęściej maksymalna liczba elementów należących do systemów wynosi 100. To naprawdę niewiele. Do mieszkania może starczy, do domu już nie.

Systemy typu centralnego

Druga kategoria to systemy skupiające się wokół jednego, centralnego urządzenia, które można rozbudować o dodatkowe moduły. Do rozwiązań tego typu należą systemy Nexwell oraz Control4. Takie systemy mają ograniczoną funkcjonalność. Proste rozwiązania tego typu (Nexwell) cechują się niską ceną, ale mają ograniczone możliwości. Z kolei droższe sprzęty tego typu często wywodzą się ze sprzętu Hi-Fi, więc stanowią bardzo dobre systemy multimedialne wzbogacone o prostą automatykę.

Instalacja takich systemów jest skomplikowana i musi ją przeprowadzić fachowiec. To podnosi ich cenę końcową. Rozrzut cenowy tego typu rozwiązań jest naprawdę duży i zaczyna się od kilku tysięcy złotych, by zakończyć się na kwotach sięgających nawet 100 tys. zł. W mojej opinii systemy z centralką mają bardzo mało sensu. Z jednej strony oferują ograniczone możliwości, z drugiej jednak ich koszt jest stosunkowo wysoki. Kiedyś mogły robić wrażenie, ale nie dziś.

Systemy KNX

Znacznie bardziej rozbudowane są systemy KNX. Kompatybilne z nimi podzespoły produkują firmy takie jak GIRA, Jung, Basalte oraz ABB. Organizacja KNX pewien czas temu wymyśliła swój standard komunikacyjny, który może być wykorzystywany przez różnych producentów urządzeń. Dzięki temu możliwe jest łączenie różnych urządzeń i stworzenie naprawdę rozbudowanego systemu o ogromnych możliwościach. Niestety, wynika z tego, że instalacja jest zawarta bezpośrednio w urządzeniu, więc trzeba łączyć je między sobą standardowym przewodem.

Podejście to ma jednak swoje wady. Skoro w każdym urządzeniu muszą znajdować się inteligentne elementy, to ich cena jest stosunkowo wysoka. Producenci sprzętu pewną część doli muszą też zapłacić samemu KNX. Dodatkowo, instalacja takiego systemu jest trudna i wymaga pomocy naprawdę dobrego fachowca, który poradzi sobie z urządzeniami różnych producentów. To też podnosi cenę usługi i sprawia, że systemy KNX są koszmarnie drogie. Koszt takiego systemu zaczyna się od 50 tys. zł i kończy się tam, gdzie chce tego użytkownik. Sky is the limit.

Vision BMS

Ostatnim opisanym przez nas systemem będzie Vision BMS, z którego wielokrotnie miałem okazję korzystać. Jego centralna część to oprogramowanie, które jest sprzedawane razem z komputerem przemysłowym. Te dwa elementy stanową główną składową systemu, jego mózg. Software zajmuje się zbieraniem informacji z urządzeń, sterowaniem oraz interfejsem użytkownika. APA Group, producent Vision BMS, ma w ofercie swoje urządzenia uzupełniające działanie systemu, ale może też działać ze sprzętami innych producentów.

Vision BMS Panel

Jest to po prostu system otwarty, które może pozyskiwać informacje z praktycznie każdego rodzaju urządzeń. Z tego samego powodu Vision BMS może komunikować się z innymi systemami, takimi jak system alarmowy, klimatyzacja, pompa ciepła, rejestrator wideo lub system kontroli dostęp. Otwartość sprawia też, że system jest ograniczany przede wszystkim wyobraźnią i głębokością portfela użytkownika. System może reagować na praktycznie każdy czynnik zewnętrzny. Jest bardzo kompleksowy, przez co pasuje zarówno do domu, jak też kompleksu budynków, galerii handlowej lub fabryki.

Nie jest to jednak system idealny. Tak jak każdy rozbudowany system wymaga do instalacji odpowiedniego fachowca, a niektóre elementy instalacji mogą wymagać ingerencji w budynek, dlatego Vision BMS najlepiej instalować  już w trakcie stawiania budynku. Duże możliwości to też wysoka cena wynosząca około 20 – 30 tys. zł za podstawową wersję systemu, przeznaczoną do dalszej rozbudowy. Warto jednak przyznać, że jest on opłacalny, ponieważ porównując systemy KNX oraz Vision BMS o podobnych możliwościach okaże się, że ten drugi ma cenę niższą o około 20 proc. To spora różnica.

Który inteligentny system wybrać?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Proste systemy takie jak Fibaro są tanie i łatwe w instalacji, ale ich możliwości są ograniczone. Jeżeli szukacie inteligentnych gadżetów, a nie systemów analizujących wszystkie możliwe dane, może to być dobry wybór. Na przykład w już gotowych mieszkaniach, w które nie chcecie ingerować. Braki inteligentnych funkcji dostrzegają deweloperzy, którzy nie wdrożyli do swoich budynków bardziej zaawansowanych inteligentnych rozwiązań.

Takie firmy “ratują się” za pomocą prostych systemów, które mają zapewnić podstawowe inteligentne funkcje. Tak jest też w moim przypadku – do mojego mieszkania został dołączony system Fibaro i zapewne niedługo będę z niego korzystał. Nieco większe możliwości mają systemy z centralką. Te jednak ze względu na wysoką cenę wydają się rozwiązaniem nie do końca przemyślanym i tak naprawdę nie wiem, dla kogo są przeznaczone. Nie chciałbym mieć takiego rozwiązania w domu.

Ciekawie prezentują się systemy KNX, ponieważ ich możliwości są naprawdę duże. Jednak wysoka cena nie zachęca do zakupu. Można by poważnie rozważyć ich zastosowanie, gdyby na rynku nie był dostępny lepszy, tańszy i otwarty konkurent, jakim jest Vision BMS. System, do którego można podłączyć wszystko, który można skonfigurować w dowolny sposób. Jasne, nie jest on tani, ale jego możliwości rekompensują spory wydatek, zwłaszcza że na rynku trudno o tańsze gotowe rozwiązanie o porównywalnych możliwościach. Gdybym miał teraz stawiać dom od podstaw i miał odpowiednio pojemny portfel, postawiłbym na Vision BMS. Wiedziałbym, że ten system będzie się rozwijał wraz z postępem technologicznym i zawsze będę mógł go dopasować do swoich potrzeb.

No to jeszcze wersja TL;DR.

Uważam, że podejmując decyzję o wyborze inteligentnych rozwiązań, nie warto stawiać na półśrodki. Chcesz prostych gadżetów, które powiedzą ci, czy zamknąłeś drzwi lub jaka temperatura jest obecnie w pokoju? Wybierz prosty, tani, gotowy system, taki jak Fibaro. Budujesz (lub masz) dom, budynek przemysłowy lub kompleks budynków? Postaw na Vision BMS, którego możliwości są ogromne i który zawsze będzie można w dowolny sposób dopasować do swoich potrzeb.

Dołącz do dyskusji

 • Mz

  Z artykułu nie dowiedziałem się niczego, poza reklama kilku systemow. Dzięki.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  A próbowałeś czytać?

 • Daniel

  To jak mam mieszkanie 60 metrów to jaki system powinienem brać?

 • Rolbert

  hej ja mam pytanie inne a mianowicie czy jak mam budynek gospodarczo-rolny a nie dom, to czy taki system mogę zamontować i jeżeli tak to jaki dzięki za odpowiedź

 • Konrad Pietrucha

  Nikt nie zwraca uwagi ile ta inteligencja czerpie energii elektrycznej. Intalacja dowolnego system to jedno, ale comiesięczne rachunki na wysokie kwoty to drugie. Przykład z życia – inteligentny dom włączony – rachunek ok. 1000 zł. Wyłączony – 150 zł.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Absolutnie nie zgadzam się z tymi informacjami. Analizowałem wiele tego typu obiektów i tego typu systemu obniżały zużycie energii oraz rachunki

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Do takiego gotowego już mieszkania, w którym nie ma odpowiedniej instalacji to chyba Fibaro. Możliwości nie są ogromne, ale sobie sam założysz i będziesz miał fajne gadżety.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Tak, jak najbardziej. Ale tutaj już jest potrzebny bardziej zaawansowany system, taki jak KNX lub Vision BMS, a z tych dwóch ten drugi jest lepszy i właśnie go polecam. Warto wnikliwie przeczytać tekst jeszcze raz.

 • Marta

  Czy ten system Fibaro naprawdę jest taki łatwy w instalacji? Bo szukam właśnie takiego gadżetu i zależy mi na możliwościach rozbudowy, samodzielnej instalacji poszczególnych elementów oraz niskiej cenie.

 • Elektryk

  moim zdaniem to wszystko jest przepłacanie i lepiej zrobić samodzielnie instalację opartą o Arduino lub malinkę. Koszt jest znacznie niższy, możliwości personalizacji większe, same plusy. trochę czasu trzeba poświecić, ale naprawdę warto

 • Edek

  Fajne zabawki, ale zdecydowanie za drogie. Kogo na to stać? ://// Parodia jakaś

 • pff

  Tzn wytwarzają energię? :)
  Jak system, który musi działać 24h/dobę miałby zużywać mniej prądu niż w chwili kiedy jest wyłączony?

 • Szymon Pieprzyk

  przecież chodzi mu o to, że optymalizuje zużycie np. poprzez wyłączanie światła w pokoju, w którym nikogo nie ma przez dłuższy czas. wiadomo, że nikt nie ma na myśli wytwarzania energii.

 • pff

  Parodia to jest z bezpieczeństwem, szczególnie jest korzysta się z podsystemów podłączanych do internetu.

 • niebezpiecznik

  A jak wygląda sprawa bezpieczeństwa takiego systemu. Czy haker może się do niego włamać? Bo to się wydaje realnym zagrożeniem.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Nic dodać, nic ująć. To samo miałem napisać.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Jak kupujesz mieszkanie/dom za kilkaset tysięcy, to inwestycja w podstawowy zestaw może się opłacać. Po odpowiedniej rozbudowie taki zestaw może oszczędzać energię i zwrócić się w kilka, kilkanaście lat.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Jasne, jest to swego rodzaju niebezpieczeństwo, ale gadałem z ekspertami z APA Innovative i powiedzieli, że regularnie usprawniają system pod tym kontem i płacą firmom za przeprowadzanie niezależnych audytów, które mają znaleźć nieprawidłowości w systemie. Zatem taki system można uznać za bezpieczny.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Swoją drogą, skąd masz te konkretne dane?

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Wytwarzać może, jak zarządza wiatrakami i panelami fotowoltaicznymi ; ).

 • zenek73

  Może. Ale ja bym nie ryzykował że spłonie mi dom bo gdzieś zapomniałem wstawić break :)

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Jest, ale, tak jak wspominałem w tekście, to bardziej gadżet niż pełnoprawna automatyka. Warto o tym pamiętać.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Nie każdy umie to zrobić. Ba, potrafi to zrobić mało kto. Nauczenie się tego zajmuje dużo czasu, który jest towarem deficytowym. No i istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki system robiony przez laika będzie działać źle i wymagać napraw. A ma usprawniać nasze życie zamiast nas dodatkowo denerwować i zabierać wolne wieczory.

 • niebezpiecznik

  Sam mówisz, że to rozwiązanie otwarte, a dla mnie otwarte = dziurawe.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Nie każdy musi się znać na wszystkim ; ).

 • rhyhorn

  krutkie pytanko – czy do mieszkania 80 metrów na taki system starczy mi 10-15 tysjęcy złotych?

 • Ciekawy

  pod tym kontem

  Aha. Ok . . .

 • Ciekawy

  Z artykułu wynika, że jest tylko jeden jedyny słuszny system. Dlaczego za każdym razem gdy otworzę u was artykuł o inteligentnych domach to wszystko się sprowadza do VisionBMS. W każdym artykule to wciskacie. Nawet jak nie jest oznaczony jako „sponsorowany”. Wychodzi na to, że szczere opinie to tu można między bajki włożyć . . .

 • pff

  Ale to nadal nie spowoduje mniejszego zużycia energii niż gdyby system był wyłączony ;)
  Ile watt zużywają te wszystkie czujniki?

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Teksty sponsorowane zawsze oznaczam, sprawdź sobie. Ten sponsorowany nie jest, więc go nie oznaczyłem. Żadna firma nie zgodziłaby się na polecenie dwóch konkurencyjnych produktów w tekście, a tu polecam i Fibaro, i Vision BMS.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Ale system ograniczy inne rzeczy, dzięki czemu nawet dodając swoją pracę znacznie obniży ogólną ilość zużywanej energii.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  90 stopni ; ). Przepraszam, komentarzy przybywa, że nie nadążam reagować.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Sam często tak myślę, ale te audyty jednak pokazują, że jest inaczej.

 • PiTi

  ” Do rozwiązań tego typu należą systemy Nexwell, Control4 oraz Loxone. Takie systemy mają ograniczoną funkcjonalność. „.

  Akturat interesuje się Loxone, oświeć mnie proszę, jakie to ograniczone funkcjonalności posiada Loxone ? :-)

  Również tutaj:
  ” Znacznie bardziej rozbudowane są systemy KNX, takie jak GIRA, Jung, Basalte oraz ABB. ” chyba autor mija sie z prawdą lub źle ułożył zdanie.

  GIRA, Jung, Basalte to NIE są przecież systemy KNX :-) KNX to system / standard, a wyżej wymienione firmy dostarczają tylko podzespołów / aktorów.

  Mnie ten tekst pachnie reklamą, a autor nie ma dość wiedzy aby to mógłbyć rzetelny poradnik :-)

  Zapraszam po rzetelną informację na forum: http://forum.lic.pl

 • Kakarot

  Jeden z moich znajomych miał taki system z centralką i działał bardzo fajnie, aczkolwiek to było kilka lat temu, więc pewnie rozwiązania te poszły do przodu i są teraz lepsze, nie?

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  1. Loxone przede wszystkim ma integrację z KNX, więc trochę nieuczciwie umieściłem go tutaj, zaraz to poprawię ; ).
  2. Tak, źle ułożyłem. Obaj, wiemy o co chodzi.
  3. Wiedzy trochę mam, acz za eksperta się nie uważam, dlatego napisałem prosty teksty.

  Dobrze, że ktoś doświadczony wyłapał nieścisłości, dziękuję.

  PS. Reklama byłaby w pełni poprawna, bo przechodzi akcept firmy ; ).

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Zależy jakich możliwości oczekujesz. Może być jednak trochę za mało na rozbudowany zestaw na tym sporym metrażu.

 • Krzys

  Arduino jest fajne i tanie ale nie nadaje się zastosowań profesjonalnych. Tam nie masz żadnych zabezpieczeń EMC. Przy przy zakłóceniach może nic nie działać, albo spalić się logika. Nie mówiąc o tym jakie zakłócenia to generuje (nikt tego nie wie).
  W sprzęcie profesjonalnym płacisz za zgodność z normami UE i cały szereg zabezpieczeń.

 • PiTi

  Loxone ma integracje z KNX, z DALI, ModBus, RS, DMX, 1-Wire, IR, EnOcean, RS232, RS485.

  Talze wiesz, zepniesz w nim chyba z 90% urzadzen na rynku plus mozesz integrowac z nim takie rzeczy typu Sonos, Netatmo, Satel itp.

  Ad2. Wiem, ze wiesz :-)

 • Sybilla

  hahaha pokolenie pokemonów bierze się za domy. niedługo już klucza w drzwiach nie beda potrafić przekręcić, tylko sie będą gabić w smartfony. pokolenie debili rośnie, prąd zabiorą i pozdychają

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Tak, bez sensu go w tej kategorii umieściłem, złym kryterium się kierowałem w tym przypadku.

 • PiTi

  Loxone.

 • Q
 • PiTi

  Jak nie piszesz to powinienes zaczac pisac… bajki.

 • Q

  Mistrzu Loxone może i ma KNX ale bardzo ograniczony i do niczego go nie wykorzystasz :).
  To bardziej „chłyt marketingowy” moim zdaniem.

 • pff

  Tylko w domach zapominalskich właścicieli. Coś jak ci z telezakupów

  https://www.youtube.com/watch?v=3U3Rh9mxcoU

 • adam.gas

  Hej, jeśli szukacie np samego sterownia z telefonu pilota to sprawdzcie philips HUE, lifx czy MILIGHT . Z tej trójki największy potencjał do rozbudowy ma MILIGHT. HUE wiadomo, że maretingowo robujane i za to płacimy ;)

 • Łukasz

  A ja polecam system DOMOTICZ oparty o Raspberry Pi i tanie moduły do niego podłączane. Oświetlenie Milight lub Philips Hue. Kilka sensorów Fibaro i wszystko gra i buczy :) Na stronie http://kostrzewinki.pl/category/domoticz/ opisuje powolutku mój projekt w 62m mieszkaniu w bloku. Działa to całkiem sprawnie. W razie pytań chętnie pomogę.

 • Oskar

  Szczerze mówiąc trochę mi brakuje różnorodności firm bo tak naprawdę zostały podane podstawowe typy systemów inteligentnych i po jednym przedstawicielu. Brakuje mi chociażby takich systemów jak LCN, by.me od vimaru czy polski domatiq, który ceną zabija konkurencję.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Mam kilka żarówek Hue, ale cena to porażka :/.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Dzięki, zerknę chętnie :).

 • Wojciech Świątkiewicz

  Polecam też zajrzeć na stronę darmowego projektu opensource http://www.supla.org
  Projekt jest całkiem świeży ale już teraz realizuje większość potrzebnych funkcji automatyki domowej.
  Moduły można poskładać samemu (wystarczy absolutne minimum pojęcia o elektronice) ale są też wersje oprogramowania pod moduły dostępne w sprzedaży.
  Kilku gości robi kawał dobrej roboty bez nabijania kiesy, dzięki czemu mamy możliwość zbudować moduły po kilkanaście złotych sztuka.

 • pff

  „zwrócić się w kilka, kilkanaście lat.” – a na ile lat jest gwarancja?

 • pff

  To, czy Ty zapomnisz wstawić break, czy ktoś inny nie robi różnicy ;)

  Ale ciekawa kwestia, co jak przez błąd takiego systemu powstanie awaria lub pożar?

 • pff

  Ale te własne rozwiązania będą napewno bezpieczniejsze, bo włamywacz nie ściągnie z netu instrukcji jak coś obejść ;)

 • pff

  To się Google zasmuci, że ich rozwiązania bazujące na open są dziurawe :)

 • pff

  A do tego włamanie będzie prostsze, bo włamywaczowi wystarczy stupidphone z wifi żeby wejść do domu.

 • pff

  Ile watt zużywają czujniki w takich instalacjach?

 • PiTi

  Do czego ograniczony co? :-)
  Mogę podpiąć wszystko pod KNX co jest pod KNX: stacje pogodowa, czujnik gleby, włączniki basalte itp.
  Po prostu wszystko bo Loxone obsługuje magistrale KNX. Wygooglaj sobie „Loxone KNX”.

 • lukczu

  Chciałbym móc powiedzieć – „HomeKit”, ale bardzo wolno się rozwija.

 • Q

  Podłączyć możesz wszystko, ale komunikacji nie będziesz miał. Nie da się tego skonfigurować.
  Miałem okazję bawić się tym sprzętem. Miałem mini server oraz różne moduły rozszerzeń

 • http://www.onetech.pl/ narkoman

  A ja mam problem zeby podłączyć zewnętrze rolety pod internet/telefon/HomeKit i niestety nie mam pojęcia jak to ogarnąć ;-/

 • PiTi

  Napisz do Homelogic to Ci zrobią :-)
  Myślisz, ze firma wypuściliby coś co totalnie nie działa?
  Na niemieckich forach multum info o Loxone i KNX – ludzie tego po prostu używają.

 • Q

  Nie wiem jak jest ze wsparciem. Powiem ci tylko że KNX to jest śmierdząca sprawa ogólnie.

 • cyanoone

  Najlepiej coś Open Source. Będzie lepiej, bo łatwiej rozbudować.

 • Zenielon

  fibaro ma spore mozliwosci, jak cos nie dziala mozna to sobie dopisac w LUA. Niezle sie integruje z alarmami satela. Jego problem to tragicznie napisany soft z mnostwem bledow i podejrzanie czeste relacje spalonych elementow (doslownie, z ogniem i dymem z puszki).

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Ja aplikacji Fibaro bardzo nie lubię, Android 2.2 Style.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  No to ostatni wymieniony taki jest

 • Szemot

  „Systemy tego typu nie pozwalają na tworzenie rozległych instalacji. Najczęściej maksymalna liczba elementów należących do systemów wynosi 100” – sam kompunuję właśnie zestaw Fibaro i z tego co czytałem to obsługuje on do 255 czujników tego samego rodzaju. Obsłużyłby więc cały blok bo np 255 sterowników do gniazdek a do tego 255 czujników ruchy/zmierzchu, 255 czujników temperatury itp itd. To nie mało. Oczywiście polecana jest wtedy ta droższa stacja bazowa.

  No i śmieszne jak mówisz, że system Fibaro jest tani. Najtańsze czujniki w zależności od miejsca zakupu to 250-500zł. Chyba, że mylisz pojęcia i chodzi Ci system na jakim działa Fibro bo Fibaro to tylko firma, jedna z wielu które działają w systemie Z-Wave. Plus jest taki, że jak chcemy zaoszczędzić to możemy kupić stację bazową Fibaro a czujniki czy kontrolery tańszych firm.

  Swoją drogą czy ktoś może posiada zarówno Fibaro jak i testuje iOS10 i powie czy Fibaro Home jest wykrywany w HomeKit i obsługiwany iPhonem NIE przez apkę Fibaro?

 • Szemot

  To znaczy co konkretnie zużywa ten prąd. Czujniki na 100mA czy stacja bazowa zżerająca w stresie 10W? No chyba, że mówisz o tych ogromnych i profesjonalnych rozwiązaniach to jak ktoś kupuje e-dom za 100 000+ (sama automatyka) to ma w dupie rachunki za 1000zł bo tyle to zostawia napiwku w restauracji – proste :-)

 • Szemot

  O ile potrafisz sam w domu założyć gniazdko elektryczne lub przełącznik światła to podłączysz też czujki Fibaro. I to mowa o czujkach wewnętrznych. Są też zewnętrzne których się nie instaluje tylko włącza i tyle :-) Niemniej jeśli chcesz sterować światłem to jest tylko wewnętrzny, jeśli także urządzeniami podłączonymi do gniazdka to są dwie wersje. Jednak są też sprzęty z którymi Fibaro jedynie współpracuje i nimi steruje. Jeśli np chcesz mieć otwierane rolety, okna, drzwi garażowe to instalacja czujników Fibaro polega na przykręceniu ich śrubeczką na odpowiednim miejscu. Ale już cały mechanizm ruszający tymi urządzeniami musisz już zamontować sam lub komuś zapłacić.

 • Szemot

  Podwójne zabezpieczenie. Najpierw musi się włamać na ruter a jak już to zrobi to kolejny włam na stację bazową. Oczywiście włam na ruter jest możliwy ale nie jest prosty. Jak ktoś potrafi to to znaczy, że i tak już dawno włamał Ci się na telefon ;-)

 • Szemot

  Te wewnętrzne to są groszowe sprawy, poniżej jednego W. Te zewnętrzne jeszcze mniej. Np czujnik dymu, zalania albo taki co ma czujnik ruchu.zmierzchu, temperatury i sejsmiczny w jednym działą na baterii 2 lata a tak ;-) Mówię oczywiście o tych w systemie Z-Wave czyli np Fibaro ale tej firmy są najdroższe, zarazem najmniejsze na świecie i chyba najładniejsze. https://s32.postimg.org/xj3ixkt6t/IMG_9602.jpg

 • Szemot

  Może jest szansa, że będzie działać z HomeKit to pozbędziemy się apki :-) Ale fakt, wygląd jak iOS5

 • Normalny

  A słyszał autor o systemie firmy Grenton? Artykuł niestety mierny.

 • PiTi

  Dla mnie zdecydowanie też za droga :-)

 • otmek

  Jak wytwarza – skoro zarządza? Optymalizuje wytwarzanie, nie wytwarza – bo pobiera a nie oddaje do systemu.
  Wcześniej piszesz że „ograniczy” a teraz że wytwarza.
  Tak – czepiam się specjalnie, bo uważam Cię ogarniętego blogera – więc wymagam.

 • otmek

  Jeżeli to jest przykład z życia, to widać „ten ktoś” przesadził z usprawnieniami.

 • otmek

  To wtedy się pali, albo jest jakaś awaria.
  A jak masz złą/starą instalację elektryczną w domu, i z tego powodu wybija Ci korki, lub zwarcie wywołuje pożar, to Twój sąsiad nie będzie się zastanawiał, czy przypadkiem nie warto na wszelki usunąć instalację elektryczną u siebie. Kolejny element który trzeba w jakiś sposób serwisować, żeby zachować względne bezpieczeństwo – i już.

 • pff

  Ale konkret, chyba mają napisane w specyfikacji? Później wystarczy pomnożyć przez to proponowane 100 lub więcej urządzeń z artykułu i będzie można oszacować zużycie prądu przez taki system.

 • pff

  Tak, ale tutaj chodzi o to, że jak elektryk u Ciebie zrobił błąd to on odpowiada, a jak jest z takimi instalacjami, były już takie przypadki?

  Kolejna sprawa to to, że im więcej i bardziej złożony układ elektryczny tym droższy w serwisowaniu, więc jakie są koszty np przez 5 lat? Jaka jest awaryjność?

 • zakius

  to może działać tylko jeśli zwyczaje mieszkańców są bardzo kiepskie
  normalnie to systemu jednak na coś muszą działać, a jak i tak gasisz światła jak wychodzisz z pomieszczenia itp. to niekoniecznie jest na czym oszczędzać

 • zakius

  ale co ograniczy?
  żeby bystry dom ograniczał zużycie energii przez gaszenie światła to mieszkańcy muszą być chyba mało bystrzy

 • zakius

  ja jakbym miał firmę oferującą faktycznie najlepsze rozwiązania to bardzo chętnie bym płacił za wnikliwe porównania z konkurencją, a nawet za pokazanie w czym jest ona lepsza, każdy taki punkt może pokazać mi coś, co pominąłem i umożliwić udoskonalenie następnego produktu

 • szcz

  Ja mam na malinie cośniecoś. Zdalnie i przez wyłączniki na ścianie steruję sobie światłem. Mam kilka gniazdek podłączonych, bramę do garażu, kamerę zewnętrzną i kilka czujników ruchu. W przyszłości chcę podłączyć do tego zamontowaną już dość dawno pompę ciepła, ale to muszę zrobić we współpracy z producentem pompy. Chcę też podłączyć zawory przy grzejnikach i jakiś moduł gsm do powiadomień.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Mało takich firm :).

 • zakius

  no nie wątpię, w końcu większość firm teraz równa do najgorszego na zasadzie „wszyscy mamy równie kiepskie produkty, to uciekający ode mnie pójdą do konkurencji, a uciekający od konkurencji przyjdą do mnie”
  zwłaszcza w tych bardziej potrzebnych kategoriach jak żywność czy nawet głupie telefony komórkowe (w końcu kiedyś się zepsuje, a ciężko sobie bez niego poradzić i trzeba coś nowego kupić raz na kilka lat…)

 • ssss

  Piękne, gość podaje przykład z życia, czyli fakt, a ty sie nie zgadzasz z faktami :)

 • Szemot

  Mają ale ogólnie nie sprawdzisz. Po ierają do 0,8W ale to max. Tak jak PC ktory pobiera 600W jesli grasz ale poza graniem 200. Tak i tu nie żre 100W constans. Są to więc groszowe sprawy bo jesli 100 takich czujników plus stacja bazowa pobiera tyle prądu co jedna żarówka starego typu to można uznać że to właściwie nic nie pobiera.

 • pff

  Ale 50-100W 24h/dobę to nie jest nic :)

 • Szemot

  Koleś nie podaje przykłady z życia wzięte go tylko pierdzieli głupoty. 1000zl za prąd miesięcznie to 5 komputerów do gier i to wciąż włączonych z graniem kosztuje a nie zaawansowany system automatyki. Argument jest tak irracjonalny że Dawid nic dziwnego że sie nie zgadza. Jakby powiedział 100zl to byłoby to dużo i to nawet przy zaawansowanym i rozbudowanym systemie.

 • ssss

  Ja sobie mogę wyobrazic, ze mając ten system codziennie sa otwierane i zamykane rolety w całym domu, może jakieś niepotrzebne lampy włączane których ręcznie byś nie włączał bo by sie nie chciało itp, i wtedy zużycie urośnie.

 • Szemot

  To jest właściwie nic i to jest przy 100 czujnikach. Duży dom jednorodzinny nie bedzie miał aż tyle a połowa z nich bedzie na baterie. Czyli szukanie dziury w całym. Poza tym to byłoby bliżej 50-60W a tego nie odczuje zaden budżet domowy. Pomijając też fakt że te systemy czesto pomagają oszczędzić pieniądze przez np automatycznie sterowane światła na fotokomórkę czy też możliwość wyłączenia. Przykład z życia wzięty. Mam Kameleona ktory potrzebuje mieć włączone grzanie w konkretnych godzinach a także lampe dająca sztuczne słońce też w konkretnych godzinach. Jak nie ma mnie w domu to włączam o 9 i wyłączam o 22 jak wrócę. A tak to ze smartfona steruje jak chce albo wręcz zaprogramowany jest przedział godzinowy kiedy kazda ma sie włączać. Albo jeszcze lepiej jak z automatu sie włącza. Grzewcza ma sie włączać jak jest poniżej 25 stopni. Słoneczna jak zajdzie słońce wiec korzystamy z czujnika zmoerzchowego. Łącznie lampy ciągną 75W a mógłbym sporo oszczędzić prądu dzięki automatyce .

 • Szemot

  Albo zapalasz tyle co potrzebne w zależności od natężenia światła. Jest półmrok to pali sie połowa lamp. Nieraz sie czegoś zapomni. Popatrz też co napisałem powyżej koledze o sterowaniu np terrarium i jak mozna dużo prądu zaoszczędzić dzięki temu. Co do otwierania zamykania drzwi, okien to akoe urządzenia pewnie pobierają koło 500W. Ale 500W/h przy ciągłej pracy a one pracują 20sekund dziennie wiec wiecej prądu zużyjesz pewnie żeby naładować laptopa niż żeby kilka okien i drzwi sie otwierało. Nie wiem sie ten sceptycyzm ale trochę sie otwórz kolego bo nie masz racji chociaz nic nie wiesz o systemach. Co wiecej, nawet jakbyś miał racje to nie miałoby to znaczenia bo to ma byc wygoda a dla niej ludzie chetnie zostawiają pieniążki. Powiedz mi, gotujesz wodę na herbatę w czajniku elektrycznym 2400W czy na fazie co kosztowałoby 5x mniej?

 • otmek

  Kurde Stary. Ale czego nie wiesz..?
  Sam montujesz – sam odpowiadasz. Gwarancja na sprzęt obejmuje pewnie specyficzne przypadki.
  Ingerujesz sam w instalację elektryczną – elektryk już nie odpowiada.
  Koszty serwisu – zorientujesz się u producenta – tak wiem – nie piszą o tym na ulotkach – trzeba dopytać.
  Awaryjność – jak z każdą elektroniką. Jeden układ będzie działał lata, a drugi się spierdzieli po roku.
  Chyba właśnie odkryłem Amerykę…

 • Alex Gajda

  „systemy KNX, ponieważ ich możliwości są naprawdę duże. Jednak wysoka cena oraz dosyć ograniczone możliwości nie zachęcają do zakupu. ”

  To w końcu jak z tymi możliwościami??

 • otmek

  Naprawdę aż tak zazdrościsz, że kogoś może być stać na coś takiego?
  Pocieszy Cie może fakt, że raczej pokemon debil nie będzie mógł sprawić sobie takiej zabawki, nie mówiąc już jej obsłudze ;)

 • Gruba

  Czujniki fibaro w większości kosztują poniżej 250
  Najsłabszy punkt fibaro to właśnie centralka (kupa błędów jak to zwykle bywa z polskim oprogramowaniem), a najmocniejszy to właśnie czujniki.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Cena wysoka, możliwości też, poprawiłem.

 • Pluto

  Jak jesteś hobbistą i chcesz się sam pobawić i nie wydać za dużo to polecam Ci zapoznanie się z czymś co nazywa się HapCan.

 • Pluto

  Mi-Light fajna sprawa, właśnie buduje na tym oświetlenie. Podoba mi się, że żarówki i sterowniki taśm LED nie są tak zabójczo drogie i mają wszystko wbudowane i nie trzeba dodatkowych przewodów. Dodatkowo integracja z siecią Wi-Fi i jak się znasz trochę na programowaniu to możesz tym sterować przez własne rozwiązania.

 • Pluto

  Mi-Light fajna sprawa, właśnie buduje na tym oświetlenie. Podoba mi się, że żarówki i sterowniki taśm LED nie są tak zabójczo drogie i mają wszystko wbudowane i nie trzeba dodatkowych przewodów. Dodatkowo integracja z siecią Wi-Fi i jak się znasz trochę na programowaniu to możesz tym sterować przez własne rozwiązania.

 • Maciej Lampel

  Tekst powinien być oznaczony notatką „Artykuł zawierał lokowanie produktu”. Autor skupia się na Fibaro i VisionBMS. Korzystam z systemu Nexwell i jestem bardzo zadowolony. Stosunek cena/jakość w przypadku mojej instalacji najlepszy na rynku. Jasne że KNX jest bardziej dopracowany, ale za tym idzie cena. W mojej instalacji mam standardowe włączniki światła – to obniża koszty. W KNX trzeba w domu zainstalować włączniki światła które są do niego dedykowane- to podwyższa cenę.
  Jeśli chodzi o VisionBMS to niestety nie spotkałem się z nikim kto z niego korzysta lub miał okazje osobiście sprawdzić.
  Fibaro sprawdzałem przed inwestycją – faktycznie dobre rozwiązanie w budynkach już stojących, nie ma potrzeby kuć ścian pod instalacje.

 • mikemiek

  Po prostu poczekać na nowego BT. Zaprezentowane systemy nie czynią budynku „inteligentnym”, na to jeszcze dużo za wcześnie. Domy stają się co najwyżej zautomatyzowane, a i to nie zawsze w praktyce działa jak należy.
  Systemy „otwarte” też nie są do końca otwarte, gdyż czytanie informacji i komunikacja z różnego rodzaju urządzeniami musi odbywać się po jakimś protokole, których na tym rynku jest od groma, nie ma systemu który posiada interfejsy i logikę pozwalającą na komunikację wszystkiego ze wszystkim. Nawet najpopularniejsze protokoły co jakiś czas sprawiają problemy. Jest (był?) taki startup w Polsce co się za to zabrał, ale coś ostatnio cicho o tym.
  Zastanawiam się, kiedy przeczytam artykuł na temat IoT czy SmartBuilding, który nie jest pobożnymi życzeniami i dmuchaniem marketingowego balona, które mają napędzić nową falę na rynku?
  Na ten moment nie ma inteligentnych domów za rozsądną cenę, inteligentny nie będzie nawet za horrendalną cenę, ale spoko – moda na to przejdzie za 5 lat i wróci za 15, jak cyklicznie robi to od lat 50 ubiegłego wieku;)

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  No nie wiem, skoro za free do mieszkań całkiem nieźle rozbudowane Fibaro dodają, to już jest to w miarę dostępne.

 • Marcin Laskowski

  Za przeproszeniem „pieprzysz”, oszczędności nawet jeżeli są to są znikome. Ale ważniejsza sprawa to twoja wygoda i to jest dobry punkt. Człowiek jest z natury leniwy :)

 • Marcin Laskowski

  Może, cokolwiek by nie pisali to zawsze dziury 0 -day będą.
  Dodatkowo system musiałby się aktualizować na bieżąco a tego na pewno nie ma. Ergo da się to zminimalizować ale to router z VPN co najmniej.

 • ssss

  Ależ ja jestem otwarty, dlatego debatuję tutaj z mądrzejszymi ode mnie :) Ta kwota 1000 pln też mnie dziwi, jednak założyłem uczciwość piszącego i staram się ten przypadek zrozumieć. I zgadzam się, że na temat tych systemów nie wiem nic, poza tym, że mi są niepotrzebne a nawet niepożądane.

 • mikemiek

  A co takiego to Fibaro robi, że już używa się określeń typu „smart” czy „inteligentny”? Otarłem się o kilka systemów automatyzacji (bo to wciąż tylko automatyzacja rodem z zastosowań, jak i mrzonek z lat 50, tylko ubrane w nowe ciuszki smartfonów i minimal design) i żaden nie był „smart”. No chyba że za inteligencję uznajemy wiele czujników, które pomagają reagować na zmiany, ale to jest wciąż poziom inteligencji pantofelka.
  Fibaro, z tego co pamiętam, kompatybilny jest tylko z (przestarzałym i trochę kulejącym z security) Z-Wave, które nie powala ilością urządzeń dostępnych na europejskim rynku. Tak naprawdę każdy system automatyki domowej ma problemy z komunikacją: kompatybilność i security.
  Wybierając jeden system, klient staje się niewolnikiem konkretnego protokołu komunikacyjnego, a nierzadko wybór elementów wystroju czy sprzętu AGD kurczy się horrendalnie. Nie jest to zbyt fajna opcja, szczególnie biorąc pod uwagę szybkość, z jaką rozwijają się i systemy automatyzacji, jak i sprzęt domowy.
  Tutaj dochodzimy do następnego problemu, wynikającego prosto z poprzedniego: ktoś stawia dom, montuje w nim wszystko co się da wydając grube kufry smoczych monet i co? Ma przez jakiś czas cudeńko techniki i może pochwalić się na grillu kolegom, że teraz to już nie musi zamykać okien dachowych jak pada, bo się same zamkną jak napada na czujnik… Tylko że za dwa-trzy lata (nie tak długo dla domu, ale to epoka w komunikacji, smartfonach i IoT) jego kolega kupi sobie sprzęt nowszy, ładniejszy, może i lepiej działający (o nowościach nie wspominam, bo przykład z gotową kawą o poranku i gaszeniem świateł jest wałkowany od ponad 30 lat). Co taki klient ma zrobić ze swoim „inteligentnym domem”? To nie jest smartfon, czy samochód, żeby wymienić dość gładko. Wymiana sensorów, beaconów i innych zabawek będzie długa, kosztowna i kto wie, czy nie trzeba by wymienić okien, może wyrwać coś ze ściany…? Niezbyt fajna wizja.
  Security to już w ogóle jest śmieszne, bo jedyne systemy w miarę odporne to przewodowe… Każdy bezprzewodowy system da się podejść i im więcej jest urządzeń i opcji (czyli im bardziej nasz dom stara się być „yntelygentny”) tym większe ryzyko. Co jeśli ktoś wyciągnie klucze z transmisji, dajmy na to, piekarnika o tym że za 3 minuty masz wstać, podejść i polać indyka sosem? A widziałem już domy „bez kluczy”, bo przecież drzwi „wiedzą”…

  Panie Dawidzie, to że Fibaro dodają do mieszkań za free i pozwalają, żeby sobie otwierać okna i zasłony telefonem, to nie znaczy że dom jest inteligentny. Inteligencji w tych systemach nie ma, więc sama nazwa jest kłamliwa. Ten dom ma zestaw ułatwień. Pozwala wykonywać proste czynności bez ruszania tyłka z kanapy. Takie funkcje byłyby zbawieniem dla tysięcy niepełnosprawnych, tymczasem są ciekawostką dla szpanerów;)

 • Ji

  Na raspberry+arduino za 1000zł zrobisz cuda i jeszcze na słownik starczy

 • Szemot

  Kontrolka Lite jest słaba i sprzetowo i programowo. To chyba nawet nakładka ja Androida. ControlCenter 2 właściwie PC z na nowo napisanym spftem. Dlatego kosztuje 2500 ;-)

 • Szemot

  Po prostu gada bzdury i dlatego teraz nie odpisze już bo musiałby udowodnić coś czego się nie da ;-)

 • Bon

  Raspberry + arduino

 • http://www.onetech.pl/ narkoman

  Nie ogarnę tego sam ;-/

 • Krzysztof

  A nikt nie wspomina o Paigo, ja będę instalować z Z-Liva, szybszy system i stabilniejszy, większa oferta za lepszą cenę (w porównaniu do konkurencji). Do tego na Z-Wavie, więc bez psucia ścian. Do tego ma dużo ładniejszą apkę od innych- przejrzystą i elegancką, a nie napakowaną pierdołami bez potrzeby… poza tym firma Polska z Polskim kapitałem, więc… pozdrawiam

 • http://www.vestram.pl/ www.VESTRAM.pl

  Nexwell może i jest droższy od Fibaro, ale system oparty na kablach jest stabilniejszy od tego opartego na Z-Wave. Na rynku pojawił się też Grenton, który ma ładną przebitkę cenową – z artykułu wynika, że systemy centralne (a taki oferuje Grenton) są drogie, tymczasem można je mieć od 5 tysięcy (dla apartamentów) i od 10 tysięcy dla domków (tak przynajmniej na swojej stronie głosi Grenton – oczywiście niższa cena wiąże się też z pewnymi ograniczeniami). Są też firmy, które nie zajmują się stricte inteligentnymi budynkami, ale w ich ofercie można znaleźć systemy bezpieczeństwa, które wchodzą w skład automatyki budynkowej (np. ostrzeganie przed zalaniem zintegrowane z alarmem antywłamaniowym) – przykład: Satel. Trzeba też wspomnieć, że istnieją systemy przewodowe, które komunikują się po kablach elektrycznych (tutaj kucie ścian też nie jest wymagane – moduły instaluje się w puszkach elektrycznych) i mają możliwość rozbudowy o moduły Z-Wave (bezprzewodowe). Na rynek wchodzą też moduły komunikujące się za pomocą Bluetooth’a – co jest ciekawą alternatywą dla Z-Wave.

 • Bartosz

  mi też nie wydaje się możliwe wydanie 850 zł miesięcznie na kosztu energii elektrycznej – przecież aby odprowadzić ciepło z tego systemu musiałbyś mieć tak duże wentylatory, że ho ho :). 850 zł. to ok 1460 kWh, to znaczy, że każdego dnia zużywał byś 47 kWh, na 24 godziny – to jakie 2 kWh/godzinę. oznacza, że niby system ma moc 2 KW… stałą moc. może masz do tego podłączony klimatyzator? albo ogrzewanie? bo wtedy to by pasowało.

  ps. rekuperator dla całego domu potrafi pobierać ok 0,03 kWh/h, pracujący laptop podobnie, tak samo: 5 mocnych żarówek LED.

 • wenika

  Ja mam system knx, który instalowała majca i sobie chwalę, ma sporo możliwości

 • Michal

  ZEEGO SYSTEM IDEALNT DLA MALYCH I DUZYCH I TANI A PRZEDE WSZYSTKIM WYMYSLONY I WYPRODUKOWANY W POLSCE.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement