Zdjęcie dnia: Bajkonur – tajemniczy kosmodrom z czasów Zimnej Wojny, który dziś jest niezbędny

Artykuł/Nauka 21.03.2016
Zdjęcie dnia: Bajkonur – tajemniczy kosmodrom z czasów Zimnej Wojny, który dziś jest niezbędny

Dzisiejsze zdjęcie to wykonana po zmroku i z długim czasem naświetlania fotografia przedstawiająca zamykające się wokół Sojuza TMA-20M ramiona suwnicy. Na kolejnym zdjęciu widzimy już dzień kolejny i start rakiety.

Jeżeli myśleliście, że najsłynniejszy sowiecki kosmodrom o nazwie Bajkonur znajduje się w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie, to trochę się mylicie.

W rzeczywistości kosmodrom oddalony jest od kazachskiego górniczego miasteczka od której wziął nazwę aż o 300 kilometrów. Nazwę wybrano w celu szeroko zakrojonej dezinformacji – do tego stopnia, że w prawdziwym Bajkonurze podobno wystawiano nawet makiety rakiet aby zmylić samoloty i satelity szpiegowskie.

The gantry arms close around the Soyuz TMA-20M spacecraft to secure the rocket, as seen in this long exposure photograph taken on Wednesday, March 16, 2016 at launch pad 1 at the Baikonur Cosmodrome in Kazakhstan. Launch of the Soyuz rocket is scheduled for March 19 and will carry Expedition 47 Soyuz Commander Alexey Ovchinin of Roscosmos, Flight Engineer Jeff Williams of NASA, and Flight Engineer Oleg Skripochka of Roscosmos into orbit to begin their five and a half month mission on the International Space Station. Photo Credit: (NASA/Aubrey Gemignani)
Photo Credit: (NASA/Aubrey Gemignani)

Prawdziwym miasteczkiem kosmodromu, w którym mieszkali i korzystali z infrastruktury jego pracownicy i ich rodziny był Leninsk, zwany również pod wieloma innymi kryptonimami: Taszkent-90 czy Zarja.

Aby sprawy jeszcze bardziej skomplikować, w latach 90. dwudziestego wieku Borys Jelcyn przemianował oficjalnie Leninsk na… Bajkonur.

The Soyuz TMA-20M rocket launches from the Baikonur Cosmodrome in Kazakhstan on Saturday, March 19, 2016 carrying Expedition 47 Soyuz Commander Alexey Ovchinin of Roscosmos, Flight Engineer Jeff Williams of NASA, and Flight Engineer Oleg Skripochka of Roscosmos into orbit to begin their five and a half month mission on the International Space Station. (Photo Credit: NASA/Aubrey Gemignani)
(Photo Credit: NASA/Aubrey Gemignani)

Bajkonur znajduje się na terenie Kazachstanu, a Rosja płaci za jego wynajem 115 milionów dolarów rocznie – umowa obowiązuje do 2050 roku. Aby uniezależnić się od Kazachstanu, Rosjanie rozpoczęli budowę kosmodromu na własnym terenie – jest to tzw. Kosmodrom Wostocznyj.

Po zakończeniu amerykańskiego programu wahadłowców kosmicznych, Bajkonur przeżywa renesans: jest jedynym miejscem z którego startują pojazdy zasilające w zasoby Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

W skrócie więc, kosmodrom Bajkonur to rosyjski kosmodrom położony w Kazachstanie z dala od miasta od którego wziął nazwę. I wszystko jasne.

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement