Na taki raport czekali Polacy – kto ma najlepszy internet mobilny, czyli jak UKE zrobił egzamin operatorom

Na taki raport czekali Polacy – kto ma najlepszy internet mobilny, czyli jak UKE zrobił egzamin operatorom

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport z badania jakości telefonii mobilnej. UKE badał m.in prędkość pobierania danych czy odtwarzania wideo na YouTube. Spośród czterech głównych operatorów najlepiej wypadł Plus, dzięki najlepszemu zasięgowi LTE.

Smartfony z roku na rok są coraz potężniejsze – robią „cięższe” zdjęcia, odtwarzają filmy w FullHD i uruchamiają gry z coraz lepszą oprawą. Wszystko to bardzo często trzeba pobrać lub wysłać po sieci wprost z urządzenia mobilnego, a że nie zawsze mamy dostęp do Wi-Fi, to radzić trzeba sobie z transmisją danych od operatorów, która staje się najważniejszym elementem całej oferty.

Właśnie transmisję danych, jak i jakość połączeń głosowych postanowił przebadać Urząd Komunikacji Elektronicznej. Podsumowanie raportu, jak i najważniejsze ustalenia, znajdziecie poniżej.

Transmisja danych: Plus na czele, Play w tyle

Wyniki dla każdej z sieci w Mb/s (download/upload)

 • Plus – 25,19 / 17,71
 • T-Mobile – 20,64 / 16,87
 • Orange 19,66 / 15,85
 • Play 12,43 / 12,60

internet mobilny

Plus znacząco, bo o ok. 5 Mb/s, wyprzedził najbliższą konkurencję w przypadku prędkości pobierania danych. Operator miał również najwyższy wskaźnik prędkości wysyłanych danych, a kolejne miejsca na podium zajęły T-Mobile i Orange.

W obu przypadkach na ostatnim miejscu znalazł się Play z wynikiem dwa razy niższym niż Plus, jeśli chodzi o prędkość pobierania danych.

Wskaźnik nieudanych sesji

Liczba nieudanych prób pobrania strony internetowej albo pliku. Wskaźnik procentowy oznacza część żądań połączenia się ze stroną, które zakończyły się fiaskiem. Im mniej, tym lepiej.

internet mobilny

W Playu niemal co 20 połączenie było nieudane, podczas gdy w Plusie zdarzało się to rzadziej niż raz na 200 żądań.

Współczynnik utraty pakietów

Oznacza udział utraconych pakietów w całej ich liczbie.

internet mobilny

Znowu najbardziej do wyobraźni przemawia porównanie Playa i Plusa. W tym pierwszym tracono przeciętnie co 12 pakiet, natomiast w tym drugim mniej niż co pięćdziesiąty.

YouTube – wskaźnik czasu do pierwszej ramki wideo

Ile czasu trzeba czekać od połączenia się z serwerem do odtworzenia wideo. Im mniej, tym lepiej.

internet mobilny

W tym przypadku stawka jest bardziej wyrównana i wszyscy operatorzy mieszczą się w przedziale 1,3-2 sekundy.

Wskaźnik zatrzymań odtwarzania wideo

Pokazuje, ile razy wideo zatrzymało się na dłużej niż 500 ms. Wynik ten można więc interpretować jako prawdopodobieństwo, że wideo z YouTube’a zatrzyma się podczas odtwarzania.

internet mobilny

Play odstaje od stawki, ale tym razem Orange i T-Mobile wysuwają się na prowadzenie schodząc poniżej 2 proc.

Z Internetem najczęściej łączono się przez LTE

internet mobilny

Powyższe zestawienie dotyczy całego kraju i podobnie ma się w przypadku wydzielonych aglomeracji i dużych miast – stawka jest względnie wyrównana. Zupełnie inaczej jest zaś w przypadku prowincji, czyli jeżdżenia po drogach poza dużymi ośrodkami.

Tu Plus nie daje szans konkurencji ze względu na największy zasięg LTE, bowiem czas połączenia w danej technologii jasno łączy się zasięgiem na terenie całego kraju.

 internet mobilny

Jak UKE przeprowadzało testy?

Łączna długość tras pomiarowych to 20 150 km. Jeżdżono prawie po całej Polsce – na poniższej mapie możecie przeanalizować komplet tras.

Jakość usług telekomunikacyjny badano w sumie przez 518 godzin i 40 minut. 84 proc. pomiarów wykonywano w ruchu, a 16 proc. w punkcie stacjonarnym.

internet mobilny.png

Pewny internet mobilny w Plusie

Plus jest obecnie liderem bezprzewodowego internetu w Polsce. Do wyobraźni przeciętnego klienta najmocniej powinien przemówić wykres obrazujący prędkość pobierania i wysyłania danych – oba procesy w przypadku tej samej wielkości plików najszybciej zakończymy właśnie u „Zielonych”.

Z tą przewagą nie ma co dyskutować, zwłaszcza, że pomiary wykonane zostały przez niezależnych specjalistów na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Wcześniejsza inwestycja w rozwój infrastruktury LTE zaczyna więc przynosić wymierne korzyści.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • Vegeta

  Moim zdaniem Play powinien zareagować na tę skandaliczną sytuację kupując jeszcze więcej reklam, jeszcze bardziej gdzie tylko się da i zatrudniając do nich jeszcze więcej celebrytów

 • Emisariusz

  o tak… to im wychodzi najlepiej

 • Krzysztof Łoziński

  Muszę się zgodzić z raportem. Mam play i ich lte to porażka. Co z tego że są duże pakiety skoro prędkość potrafi spaść do 2mbit i w tedy 3g sprawdza się niebo lepiej.

 • Krzysztof Łoziński

  Transfer w środku warszawy na bemowie, godzina 22.

 • Adrian Nyszko

  Polecacie domowy LTE do domu z cyfrowego polsatu, to co Ibisz reklamował? Jak ze stabilnością i prędkościami (i prędkościami po wykorzystaniu skromnych pakietów)?

 • TheBaang

  To akurat wina tego że dają LTE w RBM praktycznie bez limtu za 15zł/mies i za 45 zł w play na kartę. Ludzie robią sobie z LTE internet stacjonarny i dlatego tak to wygląda.
  Ciekawe byłoby porównanie np miesięcznego przesyłu danych w LTE w każdej sieci.

 • kacperq

  Jestem w Virgin, do wyboru mam Play i T-mobile. LTE w Play jest 2x wolniejsze niż 3G w T-mobile.

 • Krzysztof Łoziński

  Co racja to racja. Jednak powinni się liczyć z tym że jak się daje tak duże pakiety to ludzie będą to wykorzystywać w ten sposób i robić wszystko żeby poprawić sytuację.

 • http://sandtalker.net/ Jakub Kołakowski

  Bardzo fajny raport!

 • Adrian Nyszko

  Da sie manualnie wybrać nadajniki? To chyba automatycznie?

 • Krzysztof Łoziński

  Da się

 • kacperq

  Da się.

 • Krzysztof Łoziński

  Tylko trzeba mieć roaming internetowy i sieci włączony

 • Marcin Czajka

  Tylko po co komu siedzieć w Play jak LTE jest wolniejsze od 3G w T-Mobile? Internet w Play to porażka a w moim przypadku to 90% zastosowania smartfona. Dlatego jak najszybciej stąd uciekam. LTE mam tylko w teorii, bo jak przełączę się na auto to w wielu miejscach mogę zapomnieć o jakości rozmów i jedynie T-Mobile na sztywno daje radę. A po co komu zasięg czterech skoczni jak korzysta się z nadajników jednej sieci?

 • Marcin Czajka

  Dokładnie. Celebryci nie opłacają mi rachunków, celebryci nie poprawiają mi jakości połączeń, celebryci nie sprawiają, że LTE działa jak należy. Zatem niech celebryci płacą rachunki w Play, bo ja nie zamierzam.

 • Adrian Nyszko

  Dobrze, ze dają internet unlimited, teraz niech rozbuduwują infrastrukture. Jak to 15zl na miesiąc? Tez bym taki stacjonarny net zrobil

 • part1

  Rozumiem, że można się spierać jak ktoś mobilka traktuje jak ftth do domu. Ale przy smartfonie jaka to różnica czy mam 7, 12 czy 20 megabitów? Że www otworzy się o ćwierć sekundy szybciej? Filmy hd 720p na YT działają płynnie przy 7 megabitach. Także dyskusja kto szybciej jest dla mnie śmieszna. Pokrycie zasięgiem LTE w naszej okolicy jest ważniejsze niż te kilka mega w tą czy w tamtą.

 • xnay

  Czyli totalna porażka operatorów, którzy w reklamach zawsze dolepiają „150 Mb/s”. Dzięki Karolu za uświadomienie ;). Z tych 150 zostaje realnie 25.

 • Ziupo

  Niby żadna, ale w przypadku Playa strona może w ogóle się nie załadować :D O filmach nawet nie wspomnę, loading co minutę.

 • Ziupo

  Uważaj, bo ktoś 1to przeczyta i wprowadzą 5G w Play. :D

 • Adrian

  Mam internet w Plusie i faktycznie chodzi fajnie. Ostatnio w trasie byłem zdziwiony że YT śmigał aż miło.

 • http://cuan.pl Szymon Lisowiec

  Możliwe, że Play wypada tak słabo, ponieważ ma masę klientów (reklama czyni cuda) i ich łącza są obciążone. Przykładowo o 14-16 godzinie internet będzie o wiele wolniejszy, niż gdzieś 3-5 nad ranem.

  Ja w Virgin Mobile nie narzekam, a to ma chyba coś wspólnego z Play.

 • Feniks06

  Taaa… Play ofiara wlasnego sukcesu. Powinienes sie zatrudnic w marketingu ;)

 • Feniks06

  To weź sobie internet lte dla domu od Orange.

 • Feniks06

  Totalna porażka? Ty wiesz w ogole jak dziala internet mobilny? Poza tym nie zauwazylem by operatorzy „zawsze dolepiali 150 Mb/s”.

 • Feniks06

  No rzeczywiscie lipa. Ja mam sredni zasieg 3g bo jakies 2 kreski a i tak mi pomiar okolo 4 Mb pokazuje

 • xnay

  A ja zauważyłem w reklamach 150 Mb/s. Nie, nie wiem jak działa Internet mobilny – zapewne się mylę i zawsze jest efektywnie 150 Mb/s ;)

 • Larusso

  W każdej reklamie jest napisane DO 150 mbit/s.

 • Larusso

  W każdej reklamie jest napisane DO 150 mbit/s.

 • Larusso

  Virgin korzysta z Play i T-mobile więc warto sprawdzić który lepszy w danym miejscu.

 • Larusso

  Virgin korzysta z Play i T-mobile więc warto sprawdzić który lepszy w danym miejscu.

 • Feniks06

  Nie, nie jest. Internet mobilny to nie stale łącze. A nawet na nim jak weźmiesz internet 600 Mb/s to nie znaczy że bedziesz z takiej prędkości „efektywnie” korzystal. Nie wierzysz? To podlacz do takiego internetu tableta, smartfona i zrob pomiar. Dostawca uslugi gdy mowi ze internet jest w predkosci zalozmy 150 MB/s to znaczy że jest gotowy taką prędkość dostarczyc do zakończenia sieci. W przypadku sieci mobilnej mozemy przyjac, że zakończeniem sieci jest BTS.

  Sieć mobilna charakteryzuje sie tym, że jej parametry nie są stałe. Wpływa na to ilość użytkownikow danego BTS, obciążenie sieci, pogoda, „szum w eterze”, Twoja pocyzja wzgledem nadajnika, ewentualna zabudowa i przeszkody naturalne pomiedzy Toba a nadajnikiem oraz sprzet z ktorego korzystasz. Tak jak mowilem… to nie stale lacze ze jak masz powiedziane 60 Mb/s to bedziesz miał efektywne 60 mb/s. Nie rozumiem Twojego zdziwienia bo to żadna nowość bo 3G jest w stanie wyciągać do 42Mb/s i chyba nikogo nie dziwilo do tej pory, że na telefonie to zazwyczaj oznacza predkości od 3 do 20 Mb. Totalna porazka o ktorej piszesz to przede wszystkim nie zrozumienie charakterystyki i wlascicowsci internetu mobilnego a nie ” oszustwo” operatora co probujesz sugerowac.

 • Feniks06

  Masz racje. To swoją drogą

 • xnay

  Ależ ja bardzo dobrze rozumiem zasady działania sieci GSM i dla mnie jest to normalne, że prędkość w sieciach radiowych jest zmienna i że jest niższa od teoretycznej maksymalnej przepustowości i że zależy od aktualnie podłączonych użytkowników do BTS., To jest nieuniknione i normalne. Natomiast w Internecie kablowym/światłowodowym przez większość czasu prędkość jest zgodna z prędkością wykupionej usługi.

 • Feniks06

  No to w takim razie nie rozumiem czemu Cie zaskoczylo, ze do 150 Mb/s w reklamach nie rowna sie 150 Mb/s w telefonie.

 • atanor

  Mam LTE Plusa od kilku lat, jeżeli co miesiąc nie ściągasz całego internetu to mogę polecić.

 • 666

  Możesz mi wytłumaczyć w jaki sposób mają rozbudowywać infrastrukturę skoro nie mają pasma?

 • part1

  I to niby ma być twój osobisty dowód na działanie całej sieci? Póki co artykuł mówi, że Play jest wolniejszy lecz nadal akceptowalny. Można powiedzieć, że oferta to wyrównuje. I tego się trzymajmy.

 • Piotr Nalepa

  > Można powiedzieć, że oferta to wyrównuje. I tego się trzymajmy.

  Aha, czyli fakty faktami ale wygrać i tak musi Play. Spoko. Ale może jak zatrudnią WINCYJ CELEBRYTÓW to sytuacja się poprawi? ;)

 • Maciek Barczak

  Transfer Play na zadupiu (Jagodno) Wrocławia,w budynku

 • SeverianPL

  SW – prosiliście rzecznika Play o jakiś komentarz?

 • Krzysztof Dmytrów

  Właśnie z powodu dużych limitów na szybkość transferu danych oraz wciąż występujące problemy z zasięgiem przeszedłem do T-Mobile. Na razie nie narzekam ;).

 • umber

  ja mam najtańszą ofertę w Plusie z nielimitowanym LTE za 50zł, do domu jak najbardziej się nadaje, u mnie na stałe podłączone są 3 urządzenia. Miesięcznie ściągam ponad 200gb i nie mam lejków. Speedtest robiony chwilę temu, w godzinach szczytu nie jest gorzej.

 • http://cuan.pl Szymon Lisowiec

  Ja w t-mobile za 300 mb płaciłem 10zł/mc gdzie za 30zł w virgin mobile mam nielimitowane sms, rozmowy i 2GB internetu.

 • ins

  a tak wygląda u mnie LTE w Orange w środku dnia
  http://images78.fotosik.pl/334/fda66ffb69a13c0f.png

 • Mariusz

  To ciekawe. Zajmuję się monitoringiem. W wielu przypadkach do transmisji danych wykorzystuje internet z Plusa. Niestety z moich obserwacji wynika, że transfer spada drastycznie wieczorami. Dodatkowo lejek, który uruchamia się po wykorzystanym limicie ( a niby ma być LTE bez limitu ) powoduje, że staje się to coraz bardziej uciążliwe. Wielu przedstawicieli Plusa wciska sprzęty ODU – IDU. Wielu z nich nawet nie ma pojęcia, że ten sprzęt ma ograniczoną prędkość do 30 Mb/s. W praktyce jest to 24 Mb/s. Jeszcze nigdzie poza dużymi aglomeracjami nie udało mi się uzyskać 100Mb/s. Oczywiście w BOK powiedzą, że pewnie sygnał słaby itd itp. Na chłopski rozum można uznać, że ściemę wciskają. Jak to możliwe, że na pobieraniu jest 4 Mb/s a na wysyle 15 Mb/s. Czyli jest tu kaganiec założony bo jakim cudem wysyłanie jest 4 razy wyższe. Plus zastosował chwyt marketingowy, który polega na wprowadzeniu klienta w błąd. Jest zapis, że za dodatkową opłatą będziemy mieli LTE bez limitu. Po przekroczeniu pakietu podstawowego prędkość zostanie ograniczona do 10Mb/s. Mam klienta, który dość często wykorzystuje limit podstawowy i zadzwoniliśmy do BOK. Tam nas uświadomiono, że nawet jeśli prędkość będzie 1Mb/s to umowa jest wiążąca.

 • Krzysztof Dmytrów

  Ja w T-Mobile mam taryfę na firmę. Za 90 zł mam nielimitowane rozmowy i sms/mms do wszystkich, 2 GB Internetu, coś też mam z roamingu no i comiesięczna rata za telefon – 55 bodaj złotych. A Ty masz abonamet, pre-paid, czy mix?

 • Leehu

  Ibisz reklamował ODU – IDU. Na tym sprzęcie max 30 Mb/s ale oczywiście żeby reklama lepiej wyglądała to Ci tego nie powiedzą.

 • http://cuan.pl Szymon Lisowiec

  Na kartę, bez podpisywania jakichkolwiek umów. ;)

  Wyżej popełniłem mały błąd, za to 30zł mam 4GB internetu.
  https://virginmobile.pl/oferta Korzystam z oferty „#BEZLIMITU”

 • fd

  Mało kto czyta raporty UKE, a reklamy ogląda większość społeczeństwa. Pewnie taka jest ich taktyka.

 • Na temat

  Świetny raport/. Od 5 lat jestem, w PLAY i powiedziałem sobie, że w ciagu 3-4 miesięcy przenoszę so innej firmy. Ten dostawca jest żałosny i nikomu nie mogę go polecić. Zastanawiam się własnie między T-mobile i PLUS. Co byście polecali, jeśli chcę płacić telefonem?

 • un

  Też mam internet w play. Kiedyś działało całkiem nieźle a teraz to jakaś katastrofa. Na szczęście za 2 miesiące kończy mi się umowa.

 • Na temat

  Hej, w maju kończy mi się umowa i muszę uciec z PLAY (w końcu nic gorszego na rynku już niema) i zastanawiam się między Tmobile i Plusem. Chcę mieć dobry internet w smartfonie oraz płacić telefonem. Co polecacie?

 • Nicram

  To nie jest kilka, tylko kilkadziesiąt procent różnicy. To po pierwsze. Po drugie Play kłamie, że oferuje prędkości na poziomie LTE, gdzie oferuje jedynie tą technologię połączeń ale jej wydajność jest porażająco niska. Czyli zwyczajnie kłamią. O obsłudze operatorów korzystających z ich sieci nawt nie ma co wspominac, bo wywalanie po minucie połączenia to norma. Słowem Play to zwykli kłamcy. I tego się trzymajmy.

 • Krzysztof Dmytrów

  Oferta fajna ale szkoda, że operator „macierzysty” to Play. Czyli LTE będzie tylko z jego nadajników. Właśnie dlatego zrezygnowałem z Play :). A fakt, że Internet w T-Mobile do najtańszych nie należy ;).

 • Karol Mantyła

  pokaż mi aktualną reklamę (albo z ostatnich kilku miesięcy), w której jest mowa o 150 Mb/s. Czekam dwie godziny. Jeśli nie pokażesz to znaczy, że mijasz się z prawdą :)

 • Krzysztof Dmytrów

  Jeżeli chcesz płacić telefonem (i nie jest to Blik), to chyba T-Mobile.

 • Karol Mantyła

  Nie masz racji bo to jest oficjalnie w umowie, że tylko i wyłącznie przy najtańszym pakiecie masz ograniczenie na LTE bez limitu do 10 Mb/s. Przy każdym wyższym abo LTE Plusa hula bez ograniczenia do 10 Mb/s. Jest koniec miesiąca, sprawdzałem zużycie, jest 127 GB a prędkość 56 Mb/s pobieranie i 34 Mb/s wysyłanie.
  http://www.speedtest.net/result/5118788114.png

 • wiki

  Nie wiem od kiedy masz LTE ale minimum od października „LTE no limit” jest no limit. Średnio ściągam 150-200 GB i nigdy nie miałem lejka. Może masz starszy abonament

 • Krzysztof Dmytrów

  Ale LTE jest tylko z sieci macierzystej, czyli z Play.

 • Rogi

  Gdyby Plus miał lepszą ofertę na kartę to jutro bym już przechodził. Ale widać wysoko cenią sobie swój internet. Mocny spadek jakości Play chyba każdy zauważył.

 • Rogi

  Teraz dostali na LTE 800.

 • Na temat

  I wtedy tylk obiorę abonament w Tmobile oraz to całe my wallet?, czy musze mieć podpięto pod to jakieś konto w banku? Taka płatność to rozumiem, przez NFC? Musze mieć włączony transfer danych, gdy płacę?

 • glu

  Gdzie link do źródła, tj wspomnianego raportu?

 • Gość

  W przypadku sieci mobilnej mozemy przyjac, że zakończeniem sieci jest BTS.

  A nie czasami urządzenie klienckie? Przecież korzystam z Internetu na swoim smartfonie/tablecie/komputerze, a nie podpinając się kabelkiem do BTSa. Połączenie między BTSem a smartfonem klienta, to także część sieci, za którą odpowiada dostawca. W końcu sprzedaje ją użytkownikom do wykorzystania w swoich urządzeniach, a nie „z gniazdka” w BTSie. ;) Jeśli masz zbyt daleko do stacji, to Twoja wina i powinieneś się przeprowadzić gdzieś bliżej niego, czy może jednak leży to w gestii operatora, żeby gęściej stawiać wieże i zapewnić Ci deklarowany poziom dostępu usługi?

 • Krzysztof Dmytrów

  Wiesz, tego nie wiem, czy musisz mieć transfer włączony. Ja nie płacę telefonem, nie mam usługi My Wallet (ale może sobie uaktywnię). Tak, płatność jest przez NFC. I z tego, co kojarzę, musisz chyba mieć jakąś inną kartę SIM (operator chyba razem z Twoim bankiem ją wydaje), ale tego nie jestem pewien, musisz sam się dowiedzieć :).

 • Barts
 • 666

  Tylko że to nie jest pasmo pojemnościowe i zapcha się w trymiga. Zwłaszcza że kupili tylko 5mhz.

 • Adrian Nyszko

  Czyli mam dekoder od polsatu, więc będzi 25zl. To dobrze, że nie pajacują z jakimiś lejkami. Czyli wszystko jedno czy weźmie się 50Gb czy 100

 • Adrian Nyszko

  Własciwie dlaczego te zakichane UKE tak niechętnie sprzedaje częstotliwości?

 • part1

  Nie wiem o co ci chodzi. Masz jakąś fobie z tym Playem czy jak? Jakoś dziwnie interpretujesz żeby tylko dowalić P4, a nie skupiasz się na sensie całej wypowiedzi. No sorry, ja tłumaczyć z polskiego na polski nie będę.

 • 666

  A skąd ten wniosek że niechętnie?
  Tego pasma jest po prostu mało i tyle. Część zwalnia wojsko, część jest zaklepana już pod tv.

 • part1

  Skoro kłamią to udowodnij im to i napisz do UKE. LTE to nazwa technologiczna, a prędkość zależy od posiadanego pasma. Czy jest szybkie czy wolne to nadal LTE.

 • umber

  Dokładnie, ten limit jest tylko na transmisję 3G, a u mnie na chacie jest stały (1-2 kreski;)) zasięg LTE i w nim nie ma limitu.

 • Jaerk

  jaka to oferta?

 • xnay

  A co to za oferta u Ciebie stacjonarnego Orange? Bo teraz za 39,90 jest Neostrada do 80 Mb/s.

 • Adrian Nyszko

  Ale u mnie oczywiście jest max 10mb. Te 80 to chwyt reklamowy, dostępne jest tylko na niewielkich obszarach w duzych miastach. Aa, i nie 39 tylko prawie 70 bo oczywiście haracz za łącze musi być. W przypadku LTE w końcu od tego się uwolni

 • Feniks06

  Nie, nie urządzenie klienckie. Jest to logiczne z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że operator nie ma kompletnie żadnego wpływu na większość czynników, które powodują spadek transferu. Przecież operator nie ma żadnego wpływu na to, że znajdujesz się 100-500 czy też 10 000 metrów od nadajnika. Operator nie ma też wpływu na to jaka jest pogoda, ilu użytkowników na danym obszarze równocześnie korzysta z transferu na tym samym BTS`ie i w jakim stopniu. To nie jest tak, że operator może sobie „gęściej stawiać wieżę”. Potrzebujesz na to zezwolenie od UKE, musisz mieć dzierżawę terenu pod nadajnik, musisz spełniać normy dotyczące mocy i zagęszczenia nadajników, ludzie często protestują bo każdy chce mieć super zasięg ale nikt nie chce koło nadajnika mieszkać bo przecież „Panie Ja nie chcę w ciemności świecić”.

  Nawet internet stacjonarny nie zapewnia Ci parametrów do urządzenia klienckiego a do zakończenia sieci czyli do gniazdka w domu. To co się potem dzieje to już nie jest sprawa operatora. Bo przecież możesz mieć umowę na 600 Mb/s a zrobisz pomiar na kompie i tablecie i Ci wyjdzie załóżmy 80 Mb/s. Czemu? Ano temu, że możesz mieć własny router, który np. po Wi-fi jest w stanie przesłać tylko 100 Mb/s. Bo na przykład Twój tablet czy komputer może mieć kartę sieciową wi-fi, która będzie robić wąskie gardło i nie obsłuży takich prędkości. Bo możesz mieć koło routera kule plazmową, która będzie robić zakłócenia jak cholera albo telewizor kineskopowy. Trudno, żeby operator za to odpowiadał. I tak jak operator gwarantuje Ci doprowadzenie jakiejś tam prędkości do gniazdka w lokalu w przypadku stacjonarnego tak samo jest gotowy do świadczenia usługi w określonej prędkości „na nadajniku”. Specyfiki internetu mobilnego nie chce mi się powtarzać więc tylko dopowiem, że prędkości deklarowane przez operatorów oznaczają prędkości w warunkach optymalnych, które są nie do osiągnięcia w rzeczywistym użytkowaniu. Zresztą to samo dotyczy specyfikacji technicznych standardu LTE. To, że LTE ma wg specyfikacji umożliwiać transfer 300 czy 600 Mb/s nie oznacza, że każdy użytkownik będzie osiągał takie wyniki na pomiarach.

  Mam nadzieje, że trochę stało się to jaśniejsze.

 • Feniks06

  Taaa… „Ja nie mam to pewnie nikt nie ma.”

 • xnay

  W Twoim przypadku faktycznie chyba większy sens będzie mieć LTE. Tam, gdzie się da zawsze jestem zwolennikiem „po kablu” jeśli chodzi o internet domowy, ale jak nie ma wyjścia to pewnie, że brać LTE.

  I rzeczywiście do Neostrady dochodzi prawie 30 zł opłaty – szczęście mają Ci, którzy mają światłowód, bo wtedy całkiem inna bajka jeśli chodzi o prędkości i nie ma tej dodatkowej opłaty.

 • Wojtek

  To może niech UOKIK zrobi badanie jak szybko plus wyłącza tę zawrotną prędkość po przekroczeniu pakietu. Chociaż mówili, że transfer nie spadnie mniej niż 15 Mb/s. Albo czas dodzwonienia się na infolinie zajmuję średnio 12 min gdzie obsługo nie potrafi włączyć połączeń oczekujących, albo sprawić aby smsm dochodziły za granice. Widzę, że Plus mocno promuje się niedługo mija 2 lata odkąd pierwsi klienci zostali nabici w LTE Plus

 • ???

  nie wiesz chyba o czym piszesz. jakiego pakietu? ‚lte bez limitu’ jest bez limitu, od minimum pół roku – tyle mam więc wiem co mówię, transfer często ponad 40 MB, nie pamiętam żeby zszedł na mniej niż 30 MB

 • Szemot

  Patrzę i nie rozumiem tychbwynikow. Jestem w Play inwestuje dość częstował rożnych lokalizacjsch. Wyniki są od dobrych ponimponujace. Ale mniejsza oddam dow loda, może mam farta. Ale nawet jak kiepski jest download to upload jest właściwie jansztywno odcinany na 20mb/s. Transfer jest stały i nie ma mniej ani więcej. Jeśli chodzi o pibg to jest taki o jakości inne firmy kogą tylko marzyć. Zwykle jest to 14-18ms a plus z którym czesto też testuje ma wolniejszy upload a pingi 2-3x gorsze. Gdzie więc te gorsze wyniki uploadu i pingów które wpływają tez na stanilnosc polączenia.

 • andy

  Poczytaj raport UKE to dowiesz się gdzie Play gorszy. Ty nie jesteś całym krajem, widocznie masz szczęście

 • Szemot

  Prawdopodobnie plusem Playa jest jego minus zarazem. Tam gdzie Play ma swoje nadajniki wartości są świetne. Play ma największy zasięg w Polsce dzięki temu, że korzysta ze wszystkich nadajników ale jeśli w danym momencie korzysta z Orange to prędkość nie jest taka jak w Orange tylko jest obcinana. I gdyby w takim raporcie brać jedynie nadajniki własne to nagle prędkość wzrasta.
  I nie mam szczęścia bo przejeżdżając przez Polskę czy to we Wrocławiu czy w Łodzi czy po prostu w trasie widzę, że moje warszawskie wyniki nie są dziełem przypadku.

 • Szemot

  Proponuję zatem zmienić sprzęt. Zawsze to polecam narzekaczom na mojego operatora a narzekacze ci mieszkają obok mnie lub mieszkają w miejscach które testowałem i widzę, że jest dobrze tylko oni mają problem. Warszawskie nowe zagłębie biurowe czyli w okolicy polskiej centrali Microsoft, Orange, Philips itp Popołudniowe godziny szczytu gdzie każdy sprawdza maila, FB, nawigację itp. To nie jest przypadkowy transfer bo każdego dnia mogę coś takiego sprawdzić. http://s15.postimg.org/urit93thn/Play_w_godzinach_szczytu.png
  Dworzec centralny w Warszawie czyli ścisłe centrum z tysiącami ludzi wokół na ulicy, w komunikacji czy hotelach a mimo wszystko takie transfery i takie pingi. To akurat test nie zrobiony w tym roku ale gdziekolwiek robię test to pingi poprawiają się znacznie i o ile 2 lata temu pingi były zwykle w okolicy 25 tak dziś mamy wszędzie 15 niezależnie od obłożenia sieci. Idę o zakład, że jak teraz pojadę na Bemowo to będe miał transfery 25+. Zmień sprzęt bo to w nim tkwi problem. http://s30.postimg.org/oskk0r56p/zdj_cie_2.png

  A takich screenów mogę wrzucać na pęczki o różnych godzinach i w róznych miejscach i będzie tylko dobrze albo rewelacyjnie. Nawet zrobiłem z Plusem w zeszłym roku test w identycznych warunkach w tym samym czasie i lokalizacji. I mimo, że w Playu tego dnia były wyjątkowo kiepskie wartości to i tak upload i ping znacznie lepszy a download mimo, że niższy to stabilny bo w Plusie wartości strasznie skakały i były niestabilne.
  http://s21.postimg.org/chlprl6d3/Play_vs_Plus.jpg

 • Szemot

  Dziwne, że taki upload kiepski. Gdziekolwiek się nie ruszę to na sztywno odcinany na 20Mb i nigdy nie mam szybciej lub wolniej tylko po prostu 20 o każdej porze, w każdym miejscu.

 • Szemot

  Akurat trochę wiedzy i już wiadomo, że nie masz racji. Play ma najlepsze pingi w Polsce a te nie są przydatne tylko do gier ale także do otwierania stron. A sam raport opiera się o cały Play, także ten na nie swoich nadajnikach a na innych ma obcinane prędkości. Na swoich hula cholernie szybko niezależnie cz w mieście czy na zadupiu.

 • Szemot

  Dużo słów kłamca ale kłamcą prędzej sam jesteś. Play oferuje prędkości na poziomie LTE a te są świetne o ile korzystasz z nadajników Play. Ponieważ masz w Play największy zasięg w Polsce a na obcych nadajnikach prędkości są faktycznie obcinane to dlatego w raporcie tak to wygląda. Po drugie zasięg LTE w Play jest większy np niż w Plusie któy oferuje tylko w dużych miastach i w centrach małych i średnich a Play sięga także na peryferia gdzie wiadomo transfery będą gorsze. Ustaw się z 4 operatorami w centrum Warszawy czy innego miasta i nagle tabelka wygląda zgoła inaczej.

  Po drugie RBM sam używałem jako internet do domu bo mają nielimitowane LTE z prawdziwym brakiem limitów bez lejka po przekroczeniu jakiejś wartości. Używałem tak internetu bez ANI JEDNEGO wywalania błędu ściągając setki GB danych czy po prostu grając bo Play osiąga pingi umożliwiające rozgrwkę online. Jak zwykl problemy z Playem mają dwa rodzaje ludzi, ci co nigdy Play nie mieli ale z jakichś względów nie lubią oraz co mają uszkodzony sprzęt pokazujący faktycznie tragiczne transfery w miejscach w których ja bywam i też testuję i widzę, że jest rewelacyjnie co świadczy ewidentnie nie o operatorze a o sprzęcie jaki używają.

 • Szemot

  Tak było ale niekoniecznie aktualne. Test w godzinach szczytu w pewnym warszawskim zagłębiu biurowym http://s15.postimg.org/urit93thn/Play_w_godzinach_szczytu.png

 • Krzysztof Łoziński

  Sprzęt sprawdzony. Testy były robione na dwóch różnych systemach i telefonach w tej samej sieci. Jeden to lumia 735 na w10m drugi huawei p8 na androidzie. Test był wykonywany jednocześnie i wyniki były bardzo zbliżone. Prędkość w obu przypadkach nie przekroczyła 4mbit

 • Szemot

  No dobra a powiedziałbyś jakie to lokalizacje na Bemowie i Ursusie. Mieszkam niedaleko więc w ciągu kilku dni mógłbym sam tam podjechać przy okazji i przetestować z ciekawości.

 • Mariola

  Ja tam wolę 3 razy większy pakiet za tą samą cenę w play niż szybszy internet plusa. Prędkość w playu jest dla mnie wystarczająca.

 • paula

  tmobile ma całkiem niezłego neta. fajnie, że w warszawskim metrze już jest sygnał, to znacznie umila podróżowanie

 • Viktor

  Kwestia gustu, ja wolę plusowe lte bez limitu, nie zastanawiam się czy coś przekroczyłem a cena spoko

 • umber

  Tak jak pisałem wyżej, oferta „ja+ LTE” za 50zł. 50GB w 3G i no limit w LTE.

 • noto

  W Plusie masz no limit w LTE, jak chcesz mieć 3 razy większy pakiet? :D

 • Mariola

  Tak. Z prędkością do 512kb/s po wykorzystaniu pakietu i to chyba tylko w abonamencie. To już wolę 3gb za 9zł od Play.

 • Mariola

  Zgadza się. Z prędkością do 512kb/s więc taki no limit dopóki starczy cierpliwości:)

 • Mariola

  Zgadza się. Z prędkością do 512kb/s po wykorzystaniu pakietu. Czyli taki no limit dopóki starczy cierpliwości :) kto co lubi. Ale co do zasięgu to plusowy rzeczywiście daje rade. Mam w tablecie kartę Aero i jadąc przez całą Polskę Lte miałem przez 3/4 podróży.

 • kocham komentarze nie na temat

  Jakiego pakietu??? ‚LTE no limit’ jest bez limitu. Wiesz o czym piszesz? Nie bardzo chyba :)

 • http://BBnews.pl/ AP 

  Szczerze to nie wiem o co chodzi – mam nielimitowane LTE w Play od 1,5 roku już i dziś przykładowo świeży speed test- 15km od Krakowa http://www.speedtest.net/result/5126810819.png

 • Adrian

  Powiem ci że z T Mobile powinieneś być zadowolony. Byłem w ich sieci przez ok. 2 lata i nie miałem żadnego problemu z jakością połączeń czy też Internetu. Jednym i zarazem dla mnie zasadniczym problemem przez którego odszedłem z tej sieci to były bardzo małe pakiety Internetu. Płacić im co miesiąc ok. 50 zł i mieć 1 gb Internetu to są chyba jakieś żarty. Ale szczeże mówiąć czytając wcześniej to zestawienie na stronie UKE a teraz tu polecam ci bardziej Plusa. Kolega ma od lat telefon w plusie zawsze ma zasięg nigdy nie przerywa mu połączeń. Więc powinno być ok. Przejżyj sobie stronę jednego i drugiego operatora i dobierz ofertę odpowiednią dla ciebie. Pod względem jakości połączeń itp. są do siebie bardzo podobne. Jedynie plus ma trochę ale nieznacznie lepszy zasięg i to tyle.

 • Adrian

  No kacperq ja mam tak samo. Ostatnio nawet ustawiłem na sztywno sieć T Mobile ze względu na to że strony normalnie mi się ładują. Owszem nieraz miałem ponad 50 mb/s w Play ale co z tego skoro jak wyjechałem z miasta i wskoczyłem na sieć 3g to nieraz w ogóle nie ładowała mi się strona i musiałem włączyć i wyłączyć tryb samolotowy. A od kiedy mam ustawione na sztywno T Mobile nie mam takich problemów. Co prawda najlepszą prędkością jaką miałem na nadajnikach T Mobile to koło 30 mb/s ale też takie mają ograniczenia więc nic na to się nie poradzi. Podsumowując wolę być w zasięgu T Mobile xD.

 • steve

  Nie mogą bo strona play się nie otwiera ;)

 • iks

  Pingi jak w 3G – zaważyły o nienajlepszej ocenie.

 • iks

  Utrzymujesz że Jagodno to dzielnica rolnicza, że tam o siódmej rano wszyscy ciągną z sieci?

 • Radek Iwanowicz

  LTE od plusa nie no troche różnicy jest…
  Ma ktoś jakąś rade jak to troche przyśpieszyć?http://www.speedtest.net/result/5134272670.png

 • wazka

  Czemu w zestawieniu nie ma mniejszych firm typu aero2 czy sferia? na wielkiej czworce swiat sie nie konczy…

 • Kuba Kozłowski

  Ale Plus już się w reklamach chwali że jest szybszy od Play.

 • Piotr

  Hmmm 6Km od Krakowa. Skawina

 • toni

  z tego co wiem to Sferia też goni konkurencję, a jej nie wymienili, a to nasza polska firma jakby co.

 • wikol

  To w Sferii też mają lte a to polska firma więc warto wspierać. Teraz sa w całej Polsce, postawili nowe www, więc jest nadzieja że dogonią tych największych.

 • malina

  Czy ktoś poleca Sferię? Podobno mają niezłe lte i to polska firma więc trzeba wspierać

 • asdf

  Dwa telefony LG L9, oba PLAY. Internet rwie na trasie W-awa – Gdańsk. Zmienilem jeden abonanmant na Plus i ten w PLAY dalej rwie w Plus diała super. Telefony moj i zony cala trase lezaly obok siebie.

 • Patryk

  http://www.speedtest.net/result/5832231921.png Tak polecasz Plusa? To jest LTE na 3kreskach :)

 • Patryk

  Nie zapominając że mieszkam w małopolsce ale lokalizacja Warszawa :PP

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement