Budujemy domowe centrum multimedialne z Raspberry Pi 2 – to prostsze niż myślisz

Artykuł/RTV 26.03.2015
Budujemy domowe centrum multimedialne z Raspberry Pi 2 – to prostsze niż myślisz

Kto powiedział, że rozwiązania Smart TV muszą być drogie? Multimedialny set-top-box z dostępem do Internetu możesz zbudować na bazie małego komputerka Raspberry Pi 2. Co więcej, jest to prostsze, niż myślisz.

Czym jest Raspberry Pi 2?

Raspberry Pi 2 to druga wersja popularnego minikomputerka, który zawładnął umysłami geeków, ale jednocześnie otworzył spektrum nowych możliwości nawet dla mniej zaawansowanych użytkowników.

Raspberry-Pi (1 of 15)

Druga odsłona „Malinki” to zasadniczo prosty komputer, który składa się z czterordzeniowego procesora ARM Cortex-A7 o taktowaniu 900 MHz, 1 GB pamięci RAM, wszystkich układów pozwalających na wydajną pracę tych podzespołów oraz szeregu portów. Urządzenie mieści się w dłoni i jest minimalistyczne do tego stopnia, że kupujemy je bez obudowy.

Raspberry Pi 2 zadebiutowało w lutym tego roku. Od poprzednika różni się sześciokrotnie wydajniejszym procesorem, dwukrotnie większą pamięcią RAM a także większą liczba portów. W nowej odsłonie znajdują się 4 gniazda USB 2.0, pełnowymiarowe wyjście HDMI 1.4, gniazdo słuchawkowe, gniazdo Ethernet, slot na kartę Micro SD oraz złącze micro USB do zasilania „Malinki”,

Możliwości tego małego komputerka są niemal nieograniczone. Można za jego pomocą stworzyć retro konsolę do gier, domowy serwer WWW, serwer NAS, komputer pod kontrolą Linuksa (a niebawem również Windows 10), aparat fotograficzny, sterownik do systemów w inteligentnym domu, czy sterownik Ambilight do dowolnego telewizora. To tylko wierzchołek góry lodowej, bo ogromna społeczność skupiona wokół Raspberry cały czas dzieli się nowymi pomysłami.

Raspberry-Pi (3 of 15)

Dziś skupimy się na stworzeniu domowego centrum multimedialnego w formie małego set-top-boxa

Taki miniaturowy komputer Media PC pozwoli na odtwarzanie wideo i muzyki prosto z Internetu, a także z pamięci USB i dysków zewnętrznych. Set-top-box sam pobierze informacje o autorach, napisy do filmów oraz teksty piosenek. Po odpowiednim skonfigurowaniu połączy się bezprzewodowo z każdym komputerem lub urządzeniem mobilnym. Umożliwi także wysyłanie treści z iOS i OS X poprzez AirPlay. Słowem – już nigdy nie będziesz musiał podłączać komputera do telewizora.

Co będzie potrzebne?

Raspberry-Pi (2 of 15)

 • Raspberry Pi 2,
 • karta Micro SD (najlepiej Class 10, minimum 2 GB),
 • ładowarka/zasilacz,
 • kabel HDMI,
 • kabel Ethernet lub adapter Wi-Fi.

Jako że Raspberry Pi 2 nie jest wyposażone w łączność Wi-Fi, trzeba skorzystać z kabla sieciowego (Ethernet) lub najprościej, z adaptera Wi-Fi. Nie wszystkie adaptery działają od razu po wyjęciu z pudełka. Ja skorzystałem z miniaturowej karty sieciowej Wi-Fi Edimax EW-7811Un, która dogaduje się z „Malinką” bez potrzeby instalacji jakichkolwiek sterowników.

Raspberry-Pi (7 of 15)

Aby całość miała ręce i nogi trzeba również pomyśleć o obudowie. Bez problemu kupimy dedykowane miniaturowe obudowy o różnych kształtach i kolorach.

Należy się jeszcze słówko na temat zasilacza. Teoretycznie wystarczy dowolna ładowarka do smartfona, jednak niektóre adaptery Wi-Fi są bardziej łakome na prąd. Aby mieć pewność, że wszystko działa jak należy, ładowarka powinna mieć możliwość dostarczenia prądu o napięciu 5V i natężeniu 2A.

Jaki system?

Domowe centrum multimedialne najprościej jest zbudować w oparciu o system Kodi (do niedawna XBMC). Jest to gotowe, proste w obsłudze rozwiązanie, stworzone właśnie z myślą o komputerach multimedialnych. Kodi jest dostępne na całe spektrum urządzeń, w tym komputery z Windowsem, Linuxem i OS X, smartfony z Androidem, wszystkie wersje Raspberry Pi, a także na pierwszą wersję Apple TV. Dzięki temu możesz zainstalować system na swoim komputerze i przetestować jego funkcje, zanim kupisz Raspberry Pi 2. Na „Malince” całość będzie działać dokładnie tak samo.

osmc

Na Raspberry Pi 2 możemy zainstalować jedną z czterech wersji systemu Kodi/XBMC. Możemy zdecydować się na dystrybucję OpenELEC lub XBian, a osoby lubiące komplikować sobie życie mogą postawić Kodi na zainstalowanym wcześniej Raspbianie, czyli „malinkowej” dystrybucji Linuxa.

Według mnie najprostszą, najładniejszą i najbardziej przyszłościową opcją jest dystrybucja OSMC, która zastąpiła popularnego Raspbmc. OSMC wyróżnia się minimalistycznym wyglądem i tak samo zaawansowanymi możliwościami, jak w pozostałych dystrybucjach. Najważniejsza jest jednak prostota obsługi i przystępność.

screenshot001

Jako że Raspberry Pi 2 miało premierę niespełna dwa miesiące temu, dedykowany do niego system OSMC nie jest jeszcze w pełni skończony. Do niedawna OSMC było udostępnione tylko w wersji Alpha, jednak nawet ta odsłona działała dobrze. Od 14 marca (czyli od światowego dnia liczby pi) OSMC jest dostępny w wersji RC (release candidate). Wiele rzeczy uległo poprawie, a całość działa znacznie bardziej przewidywalnie. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że system nie jest jeszcze ukończony.

Instalacja OSMC

Instalacja OSMC jest banalnie prosta. Należy pobrać instalator systemu, który właściwie wszystko wykona za nas. Kreator wystarczy pobrać na nasz aktualny system operacyjny. System możemy zainstalować na karcie Micro SD lub na pamięci USB. Wystarczy podłączyć dany nośnik do komputera i uruchomić instalator. W kolejnych krokach będziemy musieli wybrać wersję systemu OSMC (aktualna to RC), wybrać język i typ docelowego urządzenia (w naszym przypadku – Raspberry Pi 2). Instalator zapyta nas jeszcze o sieć bezprzewodową – jeśli na tym etapie podany nazwę SSID i hasło, „Malinka” automatycznie połączy się z naszą siecią (o ile korzystamy z adaptera Wi-Fi).

Następnym krokiem jest przygotowanie Raspberry. Przełóż z komputera do Raspberry odpowiedni nośnik z zainstalowanym systemem. Podłącz do gniazda USB adapter Wi-Fi, lub kabel sieciowy do gniazda Ethernet. Całą „Malinkę” podłącz kablem HDMI do telewizora. Teraz wystarczy już tylko podpiąć ją do prądu, a OSMC po chwili zainstaluje się na Raspberry. Po kilku chwilach system jest gotowy do działania.

Obsługa OSMC

Twój nowy system powinien zacząć działać i automatycznie połączyć się z Internetem, co zauważysz po tym, ze zegarek sam ustawi godzinę. System można obsługiwać na wiele sposobów. Możesz wykorzystać w tym celu multimedialną klawiaturę (i ewentualnie myszkę) łączącą się poprzez kabel lub bezprzewodowy adapter. W moim przypadku bezprzewodowa myszka i klawiatura Microsoftu działały od razu po podłączeniu adapterów do Raspberry.

Philips

Nie jest to jednak szczyt wygody, bowiem najprostszym i najlepszym sposobem obsługi jest po prostu twój pilot od telewizora. Jeśli twój telewizor obsługuje HDMI-CEC, nie potrzebujesz żadnych dodatkowych akcesoriów. Zwykłym pilotem od telewizora obsłużysz wszystkie funkcje systemu OSMC, a na pilocie działają nawet przyciski multimedialne. Warto dodać, że HDMI-CEC (lub odpowiednik tej funkcji) coraz częściej znajduje się nawet w budżetowych telewizorach.

Kolejnym sposobem jest aplikacja mobilna. Na Androidzie i iOS znajdziesz mnóstwo dedykowanych pilotów, przy czym większość z nich jest naprawdę ładna. Jeśli Raspberry Pi 2 i smartfon/tablet są podpięte do tej samej sieci Wi-Fi, nie musisz niczego konfigurować. Wystarczy włączyć aplikację.

Ostatnią możliwością jest wykorzystanie sterowania poprzez Internet. Systemem OSMC możesz sterować za pośrednictwem wszystkiego, co ma jakąkolwiek przeglądarkę internetową. To jednak najmniej wygodny i najmniej estetyczny sposób obsługi.

Możliwości OSMC

OSMC bez żadnej konfiguracji odtwarza zdjęcia, muzykę, wszystkie typy plików filmowych, a także napisy w dowolnym formacie. Multimedia można odtwarzać z pamięci USB, dysku zewnętrznego, a także z lokalizacji sieciowych. Tutaj wiele zależy od konfiguracji i stopnia samozaparcia. Możemy dodać Raspberry Pi 2 do otoczenia sieciowego, dzięki czemu będzie widziało zasoby domowych komputerów podłączonych do sieci. System OSMC obsługuje protokół SMB, dzięki czemu może komunikować się z Windowsem i Linuxem.

osmc-1

Cała siła OSMC leży jednak w dodatkach. Po zainstalowaniu systemu widzimy podstawowe repozytorium dodatków Kodi Add-on repository. Znajdziemy w nim wiele ciekawych aplikacji, jak choćby YouTube, Vimeo, Vine, Twitch, TED Talks, czy mnóstwo usług znanych globalnych nadawców telewizji lub wydawców prasy (np. Time.com, czy New York Times Video). Podobnie wygląda sytuacja z wtyczkami muzyki, gdzie znajdziemy takie usługi jak Pandora, Rdio, WiMP, SoundCloud, czy podcasty iTunes.

To jednak wierzchołek góry lodowej, bo prawdziwy potencjał odkrywają dodatkowe repozytoria, które możemy zainstalować chociażby z plików ZIP, po uprzednim pobraniu ich ze stron twórców. Największym tego typu repozytorium jest SuperRepo dające dostęp do ponad 2400 wtyczek. Wśród nich znajdują się również klienty torrentów, dostosowane do OSMC Netflix oraz Spotify, czy też wtyczki, które streamują torrenty bez pobierania całego pliku do pamięci Raspberry.

Jedną z takich wtyczek jest Icefilms. Daje ona dostęp do seriali, filmów i programów, na zasadzie podobnej do programu Popcorn Time. Jest to usługa, która przeczesuje bazy torrentów. Icefilms nie udostępnia dalej pobieranych danych. Według polskiego prawa jest to więc legalne źródło, ale każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie, czy chce oglądać materiały w ten sposób. Icefilms pozwala na wybór materiału w jakości HD lub SD.

Przydatnymi dodatkami są także polskie wtyczki napisów, takie jak Napiprojekt.pl, lub Napisy24. Za ich pośrednictwem można pobrać napisy zarówno do filmów odtwarzanych z pamięci lokalnej, jak i tych streamowanych z dodatków typu Icefilms.

Z naszego punktu widzenia warto również zainstalować wtyczkę Telewizja Polska, która jest dostępna w repozytorium o nazwie SD-XBMC. Wtyczka daje dostęp do wielu polskich serwisów VOD, w tym do Player.pl, Ipla, Iplex, etc.

Nie ma róży bez kolców

Trzeba powiedzieć sobie jasno, że centrum multimedialne oparte o Raspberry Pi 2 nie jest idealne. Otwartość całej platformy Kodi jest zarówno plusem, jak i minusem. Całość co prawda jest intuicyjna, ale zdarzają się sytuacje, że z niewiadomych przyczyn jakaś wtyczka nie działa lub nie chce się zainstalować. Bywa też, że niektóre materiały pobierane z Internetu także odmawiają posłuszeństwa. Właściwie jedynym pewnikiem, który działa na 100% jest zbudowanie własnej bazy filmów i muzyki w oparciu o własne nośniki pamięci, a następnie automatyczne opisanie jej np. przez wtyczkę Filmwebu, która sama pobierze informacje o filmach.

Raspberry-Pi (4 of 15)

W przypadkach kiedy coś nie działa, właściwie trudno znaleźć przyczynę problemu. Społeczność zajmująca się Raspberry, jak i systemami opartymi o Kodi, jest ogromna, ale bardzo rozproszona. Każdy system, każda dystrybucja, każde repozytorium ma swoje własne forum. Dodatkowo użytkownicy operują specjalistycznym żargonem, a wszystkie problemy chcą rozwiązywać poprzez linie komend. Nie jest to wyzwaniem dla osób, które zjadły zęby na dłubaniu w meandrach Linuxa, ale przeciętny użytkownik raczej się zniechęci, zanim znajdzie rozwiązanie problemu.

Osobiście zawiodłem się na działaniu funkcji AirPlay. Można odnieść wrażenie, że jej funkcjonowanie to ciągła walka. Podczas każdej aktualizacji iOS i OS X Apple coś zmienia, a więc AirPlay na Raspberry albo przestaje działać, albo jest mocno ograniczony. Funkcja działa bardzo niepewnie i raz streamuje tylko muzykę (bez obrazu), a raz nie działa wcale, mimo że Raspberry Pi 2 jest widoczny z poziomu iPada.

Raspberry-Pi (5 of 15)

Mimo wszystko rozwiązanie jest warte uwagi, szczególnie ze względu na swoją cenę. Finalny koszt takiego multimedialnego centrum zależy od tego, czy masz już część akcesoriów (adapter Wi-Fi, kartę Micro SD, zasilacz), oraz od stopnia twojej… niecierpliwości. W polskim sklepie kupisz Rapberry Pi 2 z obudową za ok. 200 zł, podczas gdy możesz je sprowadzić zza granicy nawet za ok. 130 zł, jednak czas dostawy może wynosić do kilku tygodni.

Raspberry Pi 2 to jednak spory potencjał, bowiem pojawi się na niego także darmowa wersja Windows 10. To może sprawić, że Raspberry będzie nie tylko ciekawym centrum multimedialnym, ale także miniaturowym, kieszonkowym komputerem, który można będzie mieć zawsze przy sobie. Wystarczy podłączyć taki sprzęt do monitora i klawiatury i można będzie pracować na swoich plikach, chociażby w pakiecie Office.

Dołącz do dyskusji

 • rambo8

  Fajne. Chętnie kupię. Proszę o link gdzie można kupić za 130zł

 • http://mpfotograf.pl/ Marcin Połowianiuk
 • mily

  Swietny artykul, slyszalem o Malince, ale teraz jestem pewien ze kupuje :)

  Liczba wyczek mnie rozwalila, bije na glowe smart TV.

  Jak z plynnoscia odtwarzania? Materialy FullHD ida bez problemu? Co z wyzszymy rozdzielczosciami?

 • gom1

  Bez obawy. Już pierwsza edycja bez problemu radzi sobie z FHD. Druga ma nadmiar mocy.

 • rambo8

  Dzięki. A jak z filmami w full hd i dźwiękiem przestrzennym? Chciałbym to kupić bo TV nie jest smart i oglądać dzięki temu filmy z dysku NAS po sieci domowej

 • pegaz

  Ciekawe jak będzie wyglądała sytuacja z malinką do przeglądania sieci na win 10. Czy jest taka możliwość teraz i jak z wydajnością?

 • mily

  Dzieki za szybka odpowiedz. Jak ktos szuka po kosztach to na Ali mozna kupic po 35$ czyli ok 133zł i za 2tyg bedzie na miejscu

 • http://mpfotograf.pl/ Marcin Połowianiuk

  Full HD bez najmniejszego problemu. Dźwięku przestrzennego nie miałem okazji sprawdzić, bo mam podłączony zestaw 2.1 (też bez problemów).

 • http://mpfotograf.pl/ Marcin Połowianiuk

  Full HD bez żadnych problemów. Jeśli chodzi o wyższe rozdzielczości, na Ultra HD nie ma co liczyć, bo wąskim gardłem jest interfejs HDMI 1.4.

 • bla

  ale to jest cena netto, brutto wychodzi 161,34zl

 • http://mpfotograf.pl/ Marcin Połowianiuk

  Jeśli jest tak jak piszesz, to w tej cenie zostaje Aliexpress. :)

 • http://mpfotograf.pl/ Marcin Połowianiuk

  Zobaczymy co wykombinuje MS i jaką wersję Windowsa 10 udostępni na Raspberry.

 • gom1

  Tu nie pomogę, W10 mnie nie interesuje.

 • Tyskie

  Chcesz powiedzieć, że 1080p odgrywa się płynnie i to po wifi?

 • http://mpfotograf.pl/ Marcin Połowianiuk

  Po Wi-Fi jeszcze nie próbowałem, ale z dysku/pendriva nie ma żadnych problemów.

 • ucel

  Tez sie zastanawiam. W DE najtaniej z wysylka wychodzi jakies 40€. Ale faktem jest, ze ceny dwojki sa zawyzone z powodu wysokiego popytu. Za pol roku rynek sie nasyci, ceny spadna i wtedy to 130zl bedzie bardziej realne.

 • indy

  Używam poprzedniej malinki. NAS bez problemu. Dźwięk przestrzenny również, choć musisz oczywiście mieć osobny dekoder DTS.

 • kejwmen

  to będzie IoT, nie oczekujcie nawet interfejsu ;)

 • kejwmen

  przy odtwarzaniu interfejs jest mniej responsywny (widać to po podłączeniu myszki), ale nawigacja pilotem działa dobrze. A sam film płynnie, w dodatku kodi może automatycznie pobierać napisy.

 • kejwmen

  Największym ograniczeniem będzie ethernet 100Mb.
  Ja zrobiłem małego NASa z rpi i odtwarzam filmy bezpośredniu z dysku podpiętego do urządzenia.
  Samba, dlna, webowy klient torrent. Daje radę.

 • olo81

  filmy po sambie czy dlna są bez sensu w kodi bo jest masa filmów przez wtyczki, dużo z polskich serwisów i masa zagranicznych. Do napisów jest wtyczka która wyszukuje napisy do odtwarzanego filmu.
  Respondywność interface rzeczywiście spada przy odtwarzaniu ale jest znośna.
  Jest też świetna aplikacja na androidzie do sterowania kodi :)
  Wtyczka icefilms zawiera masę filmów w hd, tak że warto sprawdzić :x

  ja używam openelec, tam jest normalne kodi nie to co na screnach wyżej :D

 • http://mpfotograf.pl/ Marcin Połowianiuk

  OSMC to też ‚normane’ Kodi, różni się tak naprawdę skórką, bo możliwości są takie same.

 • olo81

  aż zaraz sprawdzę :D poszukam tylko wolnej karty sd :D

 • http://www.gluz.eu Przemysław Ł. Gluz

  Średnio ok. 40 USD, czyli ~148-150 PLN. Jeżeli nie doliczą waty, to zaoszczędzimy 3 piwa. Jak doliczą, to jesteśmy 3 piwa w plecy.

  Ha! Publikujemy niesprawdzone informacje, co?

  /badum tsss/

 • asdfgvasv

  2015 rok i brak sata w urzadzeniu ktore w domysle ma miec podlaczony dysk

  cmon

 • http://mpfotograf.pl/ Marcin Połowianiuk

  To urządzenie za 35 dol. :)

 • http://www.komputerwfirmie.org/ Robert Kamiński

  A propos polskich serwisów (ipla) – czy można korzystać z płatnych transmisji?

 • admetus

  „…karty sieciowej Wi-Fi… która dogaduje się z „Malinką” bez potrzeby instalacji jakichkolwiek sterowników”
  „…bezprzewodowa myszka i klawiatura działały od razu po podłączeniu…”
  Poważnie to wszystko dzięki jakiemuś nic nie mówiącemu z nazwy systemowi – OSMC. Szok.

  Jestem pod wrażeniem jak można sprytnie ukryć tego anonimowego darczyńcę, prawie o nim nie wspominając. Częściej tu pada hasło iOS/OS X, Windows 10, niż jakiś tam linuks.

 • http://mpfotograf.pl/ Marcin Połowianiuk

  Ten darczyńca chyba jednak nie jest taki wspaniałomyślny – specjalnie podałem model adaptera Wi-Fi, bo nie wszystkie są takie bezproblemowe.

 • admetus

  Darczyńcami są ci wszycy deweloperzy Linuksa którzy go współtworzą i dzięki pracy którym mógł pan to urządzenie przetestować, a zapomniał raczyć o tym słowem wspomnieć.

 • fv

  Ktos probowal toto uzywac z NASem Synology i DS Video?

 • nik

  BTW 132zł to jest cena netto

 • olo81

  dwie wtyczki ipla sprawdziłem i nie mają niestety logowania

 • olo81

  Działa to osmc tak jak piszesz tyle że przyzwyczajenie już jest i pod ubuntu takie samo jak w openelec.
  Powalczyłem ze starym tunerem dvbt i po długiej walce poszedł :) ma wsparcie linuxa ale konfiguracja wtyczki w kodi to masakra :D

 • Szemot

  Marcinie, lub ktoś z czytelników, mam pewne techniczne pytanie. Od 2003 roku gdy ujrzałem coś co się nazywa iBar zakochałem się w tym projekcie. Potem powstało jeszcze mnóstwo pochodnych tego czyli iWall, iFlorr itp. Po latach zrobiono Microsoft Surface (dziś się to nazywa Pixel Sense). Moje marzenie niesteyty zaczęło być coraz bardziej popularne i producenci na Androidzie budują też swoje blaty/stoły dotykowe. To wszystko jednak kosztuje. Ostatnio przyszedł mi do głowy pomysł, że zbuduję coś takiego za pomocą właśnie
  Raspberry Pi. Mam jednak problem ze skompletowaniem reszty sprzętu oraz softu. Szukam sposobu aby znaleźć sposób by monitor który kupię zaczął wykrywać mój dotyk. Nie musi być super precyzyjny. Nie będę pisał na tym tekstów tylko co najwyżej czytałstrony, grał w coś w stylu Angry Birds i naważniejsze to wizualizacje jakie są w iBar. Więc pewnie taki dotyk na podczerwień starczy. Monitor taki przykryję hartowanym szkłem tylko jak sprawić by ten dotyk działał? Ewentualnie może to być projektor z dolną projekcią gdzie też dam szkło na ekran i jak zaimplementować dotyk. Drugą sprawą jest soft. Skąd zdobyć takie działające wizualizacje dające interakcję jak w iBarach. Chciałbym po prostu stworzyć sie kuchnię z prawdziwego zdarzenia gdzie każdy włącznie ze mną będzie robił wielkie WOW. I wszystko ma już swój projekt i czeka na realizację, pozostałą kwestia iBaru. Czy ktoś coś? Jakieś pomysły?

 • gom1

  Dziękuję za artykuł. Dzięki niemu odkryłem (sic!).. aplikację do sterowania „malinką” ze smartfona. A ja głupi tyle męczyłem się z bezprzewodową klawiaturą ;-)

 • nik

  Uwaga wersja R PI model B z 1GB pamięci (to ta właściwa) zaczyna się od 39$ Wszystko co tańsze to wersja z pamięcią 512MB.

 • John Kofee

  polecam Yatse – póki co najlepszy z tych co testowałem :)
  w płatnej wersji dostajemy juz całkowity wypas ale nie każdemu aż tyle trzeba https://play.google.com/store/apps/details?id=org.leetzone.android.yatsewidgetfree

 • gom1

  Tak, właśnie „testuję” Yatse i nic więcej do szczęścia mi nie potrzeba. Klawiatura leci do szafy ;-)

 • John Kofee

  uwierz mi, że myszka w KODIm to nieporozumienie – zawsze była jakaś taka powolna – użyj smartfona z Yatse lub podobnym programem :)

 • aogorek

  Zerknijcie jeszcze na Odroid C1. Cena ta sama, a możliwości sporo większe

 • enteriusz

  Mogliście to napisać rok temu:), to bym nie kupił Measy b4a – urządzenie to mimo mocnych komponentów (4 x 2GHz, 2 GB) zamulało na Andku 4.4.2 niemiłosiernie. Dopiero wgranie custom roma rozwiązało wiekszość bolączek tego sprzętu.

 • John Kofee

  a jak tam wygląda sprawa ze sprzętowym dekodowaniem HD MPEG4 i MPEG2 – daje radę bez problemu?
  Niestety nie znam SoC Amilogic a prościej zapytać :P ::)

 • http://mpfotograf.pl/ Marcin Połowianiuk

  Daleki jestem od takiego gloryfikowania Linuxa. Doceniam pracę deweloperów, ale nadal jest to system, który standardowego użytkownika przytłacza.

 • aogorek

  Ja sam dopiero planuję zakup, więc własnego doświadczenia nie mam. Zachęcił mnie Jarzębski na swoim blogu /dev/jarzebski. Podobno dekodowanie sprzętowe działa, ale sam nie sprawdzałem.

 • John Kofee

  czyli jednak trzeba poszukac lub poczekać aż ktoś sprawdzi i się pochwali :) OK dzięki :)

 • aogorek

  Tak, ale przed zakupem malinki warto o tym poczytać bo to bardzo ciekawa alternatywa

 • wierny

  Od kiedy to Raspberry Pi ma mieć w domyśle podłączony dysk? Od kiedy to Raspberry Pi ma domyślnie mieć jakąkolwiek funkcjonalność?

  Niestety masa artykułów podobnych do tego zakrzewia w głowach ludzi ideę, że Rasbperry Pi = MediaCenter, co oczywiście jest totalną bzdurą. Wytłumaczmy więc sobie raz, a dobrze – RPi to TANIA BAZA pod Twój projekt.

  Jeśli Twoim projektem jest MediaCenter, na którym chcesz mieć szybką przepustowość danych, to Raspberry nie będzie pod to dobrą bazą. Poszukaj do tego innej płytki.

 • gom1

  Kodi Cię przytłacza? A co z Androidem? :-)

  Co jest przytłaczającego w dystrybucjach linuksowych? Naprawdę, serio pytam.

 • http://mpfotograf.pl/ Marcin Połowianiuk

  Generalnie uważam, że jeżeli czegoś nie da się obsłużyć bez terminala, to jest to dalekie od perfekcji.

 • gom1

  A kiedy ostatni raz korzystałeś z dystrybucji linuksowej?

  Obecne edycje przeznaczone dla domowych użytkowników (np. openSUSE) naprawdę do minimum ograniczają konieczność obsługi via terminal. Właściwie korzysta się z niego równie często jak z wiersza poleceń (CMD) w Windows. W Raspbmc (OSMC) używam terminala tylko do uruchamiania procesów aktualizacji – „malinka” jest włączona 24/7, więc nie aktualizuje się automatycznie podczas restartu. A w Androidzie terminala nie potrzebuję :-)

 • olo81

  RP pi 2 wyszło w tym roku starsze wersje nie były tak kuszące pod media center

 • Drooith

  Z tego co widzę w kontekście NASa problemem jest szybkość zapisu/odczytu na dysk – jakie tu macie osiągi ?

 • 6283879

  W poprzedniej pracy na monitor crt miałem nałożoną nakładkę dotykową i działała całkiem ok jeżeli chodzi o szybkość reakcji na normalne naciśnięcia, podwójne kliknięcia, naciśnięcie i przesunięcie itd

  https://www.google.pl/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=nak%C5%82adka+dotykowa

  widzę ze nawet jest opcja na 55″ w pierwszym lepszym sklepie

  http://www.pcbird.pl/nak%C5%82adki-dotykowe-c-105.html?osCsid=ab2a6fa

  tutaj natomiast już z kabelkami

  http://sklepwww.pl/nakladka-dotykowa-p-418.html

  „tam” było to zamontowane pod przednia częścią obudowy i kabel usb był przeciągnięty przez środek monitora i wychodził przez wyjście wycięte obok portu vga

 • John Kofee

  RPI to ja mam juz od dawna – poprzednią wersję :) zastanawiam się nad tą ostatnią bo wydajniejsza, a ja poza centrum multimedialnym chciałem mieć również taki miniPC :)

 • Szemot

  OK, wielkie dzięki. Trochę drogie to w sumie alezobaczymy jeszcze jak z wyświetlaczem. Tylko, że pewnie nie będę mógł tego użyć jako blat a taka jest całą idea czyli MUSI to być pod hartowanym szkłem.

  Albo może ktośzna jakieśgotowe rozwiązania typu MS Pixel Sense tylko kosztujące nieco mniej? Bo w sumie taka nakłądka + szkło + monitor to sięjuż zaczynająrobić koszta.

 • olo81

  kolejna ciekawostka
  telewizje dvbt z maliny można przekierować po sieci do innego kodi, czyli np. na laptopie w łóżku można oglądać tv na żywo prosto z maliny :)
  można też zdalnie włączać nagrywanie i odtwarzać nagrania z maliny.
  oglądanie zdalne lubi wywalić kodi klienta ale nagrywanie działa poprawnie :)

 • Mariusz Ostrowski

  Prośba do autora artykułu o sprawdzenie jak Kodi na RPi2 radzi sobie z video skompresowanym H.265/HEVC.

 • kosiek

  Jeśli mam jedynkę, to przy dwójce będą mi pasowały wszystkie akcesoria? Wiem, że zmienili coś z portami. Mam te akcesoria, które mają na ematador.pl

 • olo81

  Ale czy jest wsparcie od społeczności dla tego sprzętu?

  Raspaberry jest kuszące dlatego że ma wsparcie, kilka systemów, aktualizacje a w przyszłości wystarczy tylko przełożyć kartę sd do nowszej wersji :x

 • Riseanne

  Kodi na nowszych buildach spokojnie radzi sobie z AirPlay audio. AirPlay z YT od zawsze kulał z aplikacji YouTube na iOS – bardziej polecam Jasmine. Warto było by też wspomnieć o niedawnych pozytywnych próbach uruchomienia Miracast na Rasbianie (Piracast – opisywana w artykule karta wydaje się to wspierać)

 • 6283879

  „ir frame” zwraca ciekawe wyniki… Pewnie nie daloby sie na stale na blacie trzymac czegos ale nie rysowaloby sie no i pozostaje problem ramek dookola blatu gdzie przy wiekszych rozmiarach to nawet wg jednej strony 12mm

 • PULSAR

  Orientuje się ktoś, jakie są możliwości ominięcia blokad regionalnych w Netfliksie? W Windowsie/Androidzie korzystam z Hola, którego chyba jednak nie da się odpalić na Raspberry (chyba, że zainstaluje się na nim Win10, którego jeszcze nie ma?).

 • mam

  Tylko że mnie na RPI+ cała masa tych wtyczek robi zwiechy, albo działa chwilę po każdej aktualizacji. Ostatecznie zostałem na domyślnej skórze KODI (teraz ~4.2) i wyrzuciłem wszelkie wtyczki. Po ostatnich aktualizacjach KODI działa w miarę stabilnie, nie wiem czemu nie mam CEC! Samsung ma włączone Anytime+, kabel HDMI jest chyba OK, 1m – pisze na nim „…internet”, testowałem już wszystkie ustawienia (porty, numery, itd.), sprawdzałem czy stery załadowane (ArchL) a urządzenia się nie widzą.

 • Malutki

  Na Raspberry B+ przez ethernet płynnie 1080p przy przepływności do 50Mbit/s (więcej nic nie mam).
  Warunek: NFS.
  Poprzez SMB z Windows 7 ledwo 720p dawał radę. Walczyłem, ale się poddałem. bo to sztuka dla sztuki.
  Przez NFS leci z drugiego raspberryego z dyskiem 3TB. Wcześniej bezproblemowo szło z tego samego dysku podpiętego do routera na openwrt.

 • Malutki

  NIe radzi sobie. Zapomnij.

 • yhrt

  To urządzenie nigdy nie miało być centrum rozrywki. Miało być do budowy różnych projektów z automatyki i robotyki. Do takich rzeczy wystarczy niewiele przestrzeni dyskowej, ‚kartowej’. To społeczność przystosowała różne dystrybucje pod odtwarzanie filmów. Jak chcesz urządzenie do media center, to są podobne płytki przystosowane do tego i mają odpowiednie złącza na zewnętrzne nośniki.

 • kejwmen

  U mnie bez konfiguracji (samsung H6200) działa bez problemów.
  Z tego co kojarzę, to kabel również musi obsługiwać standard, może to to?

 • KC42

  może ktoś wie czemu nie mogę zainstalować osmc na karcie sd po czwartym oknie instalatora zatwierdzam chęć instalacji systemu i niby coś robi lata zielony pasek ale nawet po 12 godzinach nie ma końca a port usb zostaje zawieszony sprawdzalem na 3 kartach u dwuch kompach, w końcu po wyciągnięciu bo czekanie nic nie daje niby na karcie jest pare plików, i po wsadzeniu karty do malinki coś dalej instaluje ale na końcu wyskakuje lista większość pisze OK ale są te błędy na czerwono.
  failed to start LSB
  failed to start irqbalance
  failed to start avahi mDMS/DNS-SD stack
  failed to start connection service
  failed to start login service

 • marianek

  Ale z aliexpress również doliczą VAT – na ali też trzeba brać uwagę ,że to cena netto. A w Polsce można dostać za 180 zł wysyłka gratis… na drugi dzień… a zapłacisz paypolem to Ci po wysokim kursie sprzedadzą czy tam skarty po przewalutowaniu to już wogole… :)

 • wizir

  Kurde kombinujecie dla kilku złotych. Z ali trzeba doliczyć vat, i co z gwarancją? Jak można w Polsce kupić za 180 zł z dostawą na drugi dzień.
  Pozdrawiam i polecam ematador.pl dla zainteresowanych :)

 • Rambo8

  kupiłem i podłączyłem i świetnie hula z nasem NSA310. Full hd i dzwiek DTS smiga az milo :)

 • Rambo8

  kupiłem i podłączyłem i świetnie hula z nasem NSA310. Full hd i dzwiek DTS smiga az milo :)

 • MDW

  Mnie w RaspberryPI wkurza jedna sprawa. Nie ma to wyłącznika. No a jak zostawiam włączone i w międzyczasie np. wyłączą prąd na chwilę to potem filesystem na karcie SD jest skopany. RaspberryPi się odpala ale Raspbmc ma błędy, zachowuje się dziwnie. Trzeba wszystko instalować od początku albo przywracać backup ostatniej wersji systemu z obrazu karty SD. Oczywiście jeżeli było się zapobiegliwym i gdy wszystko było ok to się taki backup zrobiło.

 • Rasp

  Być może jest to dobre podejście w świecie bezmyślnych klikaczy, konsumentów treści.
  A tu … no cóż w świecie ludzi którzy coś robią jest dokładnie odwrotnie, to konsola daje możliwości a X wyświetla efekty pracy.
  Jak byś nie skumał, to inaczej: Raspberry jest z definicji sprzętem dla ludzi kreatywnych.
  Pozatym dobrze by było żebyś komentował coś co wogóle widziałeś na oczy.

 • MDW

  RaspberyPi jest oczywiście stale włączony, prawda? No a co się dzieje gdy nagle wyłączą prąd? Czasem RaspberryPi krzyczy, że został niepoprawnie wyłączony, a najczęściej filesystem na karcie SD ma błędy i oprogramowanie działa niepoprawnie. Wtedy pozostaje już tylko reinstalacja albo przywracanie ze zrobionego wcześniej backupu karty SD. Mizerne rozwiązanie. Ja dlatego zacząłem wyłączać RaspberryPi gdy nie używam. :( Uciążliwe jest to ale przynajmniej wiem, że jak włączę to działa. Muszę jeszcze wykombinować jakiś wyłącznik, bo wyciąganie wtyczki MicroUSB pewnie zaraz wyrobi te mizernej jakości blaszki i nie będzie dobrze stykało. Wsadziłem już w to RaspberryPi więcej pieniędzy niż kosztowałoby mnie AppleTV…

 • http://zenbox.pl/ Tomasz Fiedoruk | zenbox.pl

  Ech widzę też podliczyłeś koszty. ;) U mnie niestety podobnie.

  Co do wyłączania, akurat u mnie OSMC po kilkudziesięciu hard resetach / zanikach etc. ani razu nie stwarzał problemów po wstaniu, więc albo coś poprawili albo fart.

 • MDW

  To fajnie, że OSMC jest odporny na takie nieplanowane wyłączenia. Ja ciągle używam Raspbmc i z przesiadką czekam na finalną wersję OSMC.
  Dzięki za informację!

 • indy

  Nie zauważyłem takich problemów. Raspbmc krzyczy, że został źle zamknięty, ale nigdy nie miał kłopotów ze wstaniem. Jeśli jednak tak masz często, to zamiast wyłączania, pomyśl o backupie karty nie na komputerze, a na drugiej karcie.

 • MDW

  Mam świra na punkcie backupowania. :) U mnie wszystkie komputery, smartfony i tablety zawsze mają codzienny backup. Karta SD RaspberryPi jest backupowana zawsze gdy coś tam większego zmienię. Jednak wyobraź sobie taką sytuację. Siadamy wieczorem żeby coś pooglądać, wszystko przygotowane, przełączam TV na RaspberryPi i… nie czyta polskich znaków w napisach, nie reaguje na zmianę ustawień, nie zapisuje preferencji. Generalnie dziwnie się zachowuje. Okazuje się, że w ciągu dnia przez kilka sekund nie było prądu. No to wyciągam kartę i lecę do komputera przywrócić backup. Trwa to wszystko ze 30 minut. Po dwóch takich sytuacjach się wkurzyłem i teraz wyłączam RaspberryPi.

 • indy

  Znam ten ból, choć u mnie zdarzało się to nie przez złe wyłączanie, a w przypadku niektórych aktualizacji. (dlatego ja siedzę wciąż na raspbmc, bo projekt już nie będzie aktualizowany ;-) Dlatego polecam backup na drugiej karcie. Jak coś pójdzie nie tak, to działający system będziesz miał w minutę, nie w 30.

 • MDW

  Tak, to jest bardzo dobry pomysł. Wyciągam zwaloną kartę i wkładam nową. To potrwa 10 sekund, a nie minutę. :)
  Od dawna mam zamiar tak zrobić ale jakoś się nie składa kupno drugiej karty. :) Chyba w końcu zamówię na Allegro, bo sklep jest mi nie po drodze, a przez rygor dnia codziennego i nawał zajęć na specjalne wyjście do sklepu nie mogę sobie pozwolić. :(

 • indy

  U mnie było łatwiej, bo nie używanych kart mam w domu kilka. Druga opcja to skonfigurować kodi na laptopie, tablecie lub telefonie i tego użyć jako odtwarzacza, w momencie gdy malinka zawiedzie.

 • indy

  Dodatkowo: Ty wyłączasz malinkę, więc liczysz 10s na wymianę karty. Ja mam wciąż włączoną, więc liczę minutę na gotowy zabootowany system. Druga sprawa, to wydaje mi się, że powinieneś przyjrzeć się swojej karcie. W projekcie raspbmc uczestniczę praktycznie od początku i wiem jakie były problemy. Jądro malinki nie obsługiwało na początku wielu kart, więc kupiłem jedną ze wspieranych. Potem się to poprawiło, więc stara karta poszła na backup. Były też problemy z zasilaniem. Miałem malinkę podpietą pod zasilanie z usb dysku nas i wszystko było ok. W którymś momencie wprowadzono firmowe przetaktowywanie procka i zaczęły się restart i niestabilność. Dwu amperowa ładowarka rozwiązała problem.

 • Max

  Chcesz, to sprzedam ci Apple TV2. To jest dopiero na dzień dzisiejszy crapp! Instalowanie Kodi na tym mija się z celem, bo urządzenie ze względu na małą ilość RAM i słaby procesor będzie się wieszało co chwilę. O Apple TV3 nawet nie wspominam bo do dnia dzisiejszego nie ma dla niego sposobu na Jailbreak.

 • jendrekpk

  To cena netto. Wychodzi ponad 160 zł

 • Piotr

  Marcinie masz może pomysł aby plik z usb na OSMC chodził w pętli?

 • Kolektyw

  Czołem!
  Czy komuś po zainstalowaniu OSMC na SD system nie wstaje przy pierwszym BOOT’cie? Pojawiają mi się 2/3 razy kolorowe kwadraty i potem czarny ekran na TV…

  P.S.
  Dzięki za artykuł.

 • danchos

  dobrze myślisz :) podłącz wtyczkę raz do pi a odlaczaj z drugiej strony. backup warto robić bo zaoszczedza Ci czasu. Szybciej postawisz z backupu niz ponaprawiasz partycje. hehe i ja tak samo myslalem o apple tv ale pi milion razy lepsze. drozsze ale dalej super. bo mozesz podlaczyc sobie okularki VR i power bank :D i jechac metrem z pi w plecaku :D :D :D

 • zet

  Co do wyłącznika to można kupić kabel lub adapter z wyłącznikiem. Sam mam taki i nie narzekam.

 • MDW

  No chyba będę musiał coś takiego znaleźć. Takie częste wyciąganie i wkładanie wtyczki do gniazda USB nie wróży długiego życia tego gniazda. Zwłaszcza w urządzeniach niskobudżetowych do jakich na pewno należy RaspberryPi. :)

 • Paweł Borkowski

  witam. mam problem z Transmission na systemie OSMC. poniewaz startuje on szybciej niz montowane sa dyski usb. i po kazdym restarcie transmission twierdzi ze nie ma plikow i musze wystartowac je recznie. co zrobic aby Transmission startowal z opoznieniem? z gory dzieki za pomoc

 • Tomasz Matuszek

  Jaki jest login i hasło do SSH?

 • Tomasz Matuszek

  A może twój monitor TV nie obsługuje FullHD, a XBMC domyślnie startuje w tym formacie. Ja mam podłączone pod monitor 15″, ale na początku zanim skonfiguruje config.txt to muszę pracować przez moment na TV Full HD zanim przepnę do docelowego monitora który nie obsługuje FHD – też mam czarny ekran.

 • pixel

  Jeżeli ktoś chciałby zainstalować serwer druku CUPS na którejś z podanych w artykule dystrybucji to pozostaje xbian. Openelec jest zamknięty na modyfikacje, a OSMC nie uruchamia serwera przy starcie. Nie pytajcie dlaczego, problem zgłaszany dawno temu do teraz nie rozwiązany.

 • Kamil.B

  Witam, chciał bym napisać program z interface graficznym, który będzie obsługiwany przez Raspberry Pi 2 w środowisku XBMC. Chodzi o obsługę wyjść oraz wejść na płytce Raspberry. Proszę o poradę w jakim języku oraz propozycji programu do napisania takiej aplikacji. Pozdrawiam.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement