Unitra – kultowa polska marka powraca na rynek i oferuje produkty „born in Poland”

Relacja/RTV 22.05.2014
Unitra – kultowa polska marka powraca na rynek i oferuje produkty „born in Poland”

Gdyby spytać Polaków o markę sprzętu, z którą wiążą pozytywne uczucia, z całą pewnością jedną z najczęściej wymienianych firm byłaby Unitra. Dziś marka ta wróciła na rynek i wprowadziła swoje nowe produkty do sklepów.

Idąc na powitalną konferencję prasową Unitry zastanawiałem się, co tam zobaczę. Z jednej strony oczekiwałem nowych głośników, kolumn, wzmacniaczy i słuchawek; z drugiej  bałem się, że właściciele marki zechcą podbić rynek sprowadzonym z Chin smartfonem wzbogaconym o logo kultowej marki.

Okazało się, że prawda leży po środku, a Unitra – choć nie odchodzi od produkcji sprzętu audio – to zna obecnie panujące trendy i wie, że rynek kręci się wokół smartfonów i tabletów. Dlatego głównym produktem Unitry w nowej odsłonie są słuchawki, które mają spodobać się nie tylko fanom marki, ale też osobom, które znają ją tylko z opowieści.

SAMSUNG CSC

Najwyższy model słuchawek to SN-50, będący repliką modelu… SN-50 wyprodukowanego przez Tonsila należącego do zrzeszenia Unitra. Cechuje się on charakterystycznym pałąkiem składającym się z plastiku i kilku kawałków drutu. Produkt prezentuje się ładnie i doskonale wpisuje się w modny obecnie styl vintage. Oczywiście model ten na kilka sposobów poprawiono względem oryginału.

Zastosowano tu lepsze jakościowo materiały, dzięki którym słuchawki są wygodniejsze. Oprócz tego zmieniono oplot kabla z plastikowego na szmaciany i skrócono go z 5 metrów do 1,2 metra, tak by pasował do nowoczesnych sprzętów. Cena tego modelu wynosi 249 złotych.

SAMSUNG CSC

Pozostałe modele słuchawek nie są już replikami, a zupełnie nowymi produktami.

Mimo to, by zachować klarowność nazewnictwa i nawiązać do złotych czasów Unitry, nazwano je SN-40, SN-30, a także SD-20 i SD-10. SN oznacza tu słuchawki nauszne, a SD douszne. Są to standardowe, niewyróżniające się wyglądem, acz ładne słuchawki. Jedynym nieco innym, ciekawym modelem jest SD-20, którego obudowa została wykonana z drewna.

Ceny tych modeli słuchawek wynoszą kolejno: 149 zł, 99 zł, 99 zł i 29 zł. Koszt nie jest więc wygórowany, ale według przedstawicieli Unitry nie świadczy to źle o ich jakości. Zarzekali się oni, że w wybranych przez nich kategoriach cenowych ich sprzęt ma się prezentować absolutnie najlepiej.  Na razie nie jestem w stanie sprawdzić prawdziwości tej tezy.

SAMSUNG CSC

Drugą kategorią produktów zaprezentowaną przez Unitrę są uchwyty do telewizorów o imionach…: Andrzej, Kazimierz, Roman, Ryszard, Stanisław, Wacław oraz Zdzisław. Wszystkie pochodzą od postaci z filmów i seriali powstałych w poprzednim ustroju. Producent po raz kolejny zarzekał się, że są to jedne z najlepszych lub najlepsze uchwyty na świecie.

Ma tak być dzięki wycięciu części pojedynczego uchwytu z tego samego kawałku blachy o dużej grubości. Jako że uchwyty na telewizory nie są jednak najbardziej interesującym produktem, przejdziemy do sztandarowego produktu firmy.

SAMSUNG CSC

Jest nim wzmacniacz Edward stworzony przez polskiego inżyniera, Przemysława Godylę.

Postanowił on reaktywować koncepcję wzmacniaczy lampowych, które dziś już nie są powszechnie stosowane. Dzięki znalezieniu odpowiednich dostawców części z Czechosłowacji Czech i Słowacji udało mu się ziścić swoje marzenie. Produkt ten był gotowy od dwóch lat, od tamtej pory czekał na rebranding i zmianę wyglądu.

Jego nazwa wzięła się od Edwarda Gierka, który zapewnił nam odrobinę luksusu, który z kolei musieliśmy potem długo spłacać. Wzmacniacz lampowy Unitry ma z nim wiele wspólnego, bo z całą pewnością jest to sprzęt luksusowy i niektórzy, by go kupić, będą musieli się zadłużyć. Koszt takiej zabawki to 10 000 zł bez jednej złotówki. Sporo.

Unitra Edward

Jednak to, co w Unitrze mi się spodobało najbardziej, to jej polityka.

To firma na wskroś polska, która podkreśla swoje pochodzenie na każdym kroku. Wszystkie produkty firmy zostały zaprojektowane w Polsce, o czym świadczy znajdujący się na pudełkach wszystkich produktów tej firmy napis „Born in Poland”.

Bardziej uważne osoby obok niego zauważą też napis „Made in China”. Osoby, które teraz powiedzą, że nie jest to produkt polski, uspokoję. Unitra starała się produkować swoje sprzęty w Polsce, jednak nie była w stanie znaleźć odpowiedniej fabryki, więc wybrała chińskich składaczy, jednocześnie narzucając im wysokie normy jakościowe.

SAMSUNG CSC

Podobny zabieg stosuje Apple, który na swoich iPhone’ach umieszcza napis „Designed in California”.

Mało kto to pamięta, ale Unitra – jak sama nazwa wskazuje – powstała jako państwowy zakład zrzeszający większość przedsiębiorstw przemysłu elektronicznego, przy czym zrzeszający to bardzo delikatne słowo, mający się do zaistniałej sytuacji mniej więcej w takim samym stopniu jak demokracja ludowa do demokracji.

Wszystkie firmy po prostu wyrwano właścicielom i scalono w Unitrę. Obecna Unitra chce działać raczej nieco bardziej pokojowo i zapraszać chętne firmy, by razem z nią produkowały sprzęt pod kultową marką. Dowiedziałem się dziś, że trwają już pierwsze rozmowy, których efektem ma być powstanie kolumn sygnowanych marką Unitra.

SAMSUNG CSC

Unitra w nowej odsłonie w bardzo umiejętny sposób stara się przekonać do siebie starszych i młodszych potencjalnych klientów.

Pierwszą część klientów ma skusić nostalgia za produktem z lat młodości, zaś młodszych modne przedstawianie marki. Unitra doskonale rozumie, że najbardziej perspektywiczny klient to ten młody i to na niego trzeba stawiać.

Dlatego nie zamierza emitować w telewizji i innych głównonurtowych mediach swoich reklam, a zamiast tego woli aktywnie udzielać się w Internecie i na portalach społecznościowych. Oprócz tego produkty Unitry  będzie można zobaczyć w sklepach Media Markt i Saturn oraz na imprezach muzycznych oraz tych poświęconych poprzedniemu ustrojowi.

SAMSUNG CSC

Oczywiście nie są to wszystkie informacje przedstawione na trwającej ponad dwie godziny konferencji prasowej.

Wystarczą jednak, by zobaczyć, że Unitra nie stara się wrócić na rynek i sprzedawać nam tanie badziewie. Zmienił się ustrój, warunki rynkowe i zmieniła się też Unitra. Jest to firma rozumiejąca polski rynek, która wie, że na narodowym sentymencie, aktualnej modzie i produktach oferujących najlepszy stosunek jakości do ceny da się zrobić naprawdę dobre pieniądze.

Gdy dodamy do tego chęć inwestowania w promocję w Internecie oraz podczas mniej lub bardziej powiązanych z marką imprez, wyłania się obraz firmy, która choć pochodzi z komunistycznego reżimu, to doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak działać nie tylko w świecie kapitalizmu, ale też w świecie XXI wieku.

Dołącz do dyskusji

 • http://twitter.com/#!/jakubkralka Kuba

  Jak tak bardzo chcą grać na sentymentalizmie Polaków to powinni zacząć rodzić w Polsce ponownie telewizory, w których trzeba było przejść pół pokoju żeby zmienić kanał ;)

 • Łukasz Winnicki

  „Postanowił on reaktywować koncepcję wzmacniaczy lampowych, które dziś już nie są stosowane”, radzę zmienić profil tematów na cenę bułek w sklepie, jest łatwiejszy i trudniej o pomyłki.

  ps: pierwsze lepsze http://allegro.pl/wzmacniacze-i-pokrewne-wzmacniacze-lampowe-20121

 • Dawid Kosiński

  Mój dziadek używał kija. Przemek Pająk nazwałby to erą before pilot.

 • http://twitter.com/#!/jakubkralka Kuba

  Uwaga, leci bardzo celny punch:

  Po wynalezieniu pilota Przemek obwołałby erę post-TV

 • indy

  Miałem kiedyś w ręku protoplastę pilota do ruskiego telewizora. Miało to 3m kabla, wyglądało jak kastanieta z pojedynczym klikiem, który dawał kanał do przodu. Nie wiem ile w Rosji było wtedy kanałów, u nas po prostu przełączał między 1 a 2.

 • ja ja

  Panie autorze artukułu,, UNITRA TO NIE BYŁA ANI FIRMA, ANI MARKA ANI NIC Z TAKICH RZECZY, to było zrzeszenie różnych polskich firm, i nic nie produkowała.
  A np. takie słuchawki SN 50 produkował oczywiście TONSIL, a nie unitra ;/……
  Całą sprawę psuje Made in China.

 • Dawid Kosiński

  Ale Unitra wraca teraz jako marka. I to w dodatku marka mocna. Gdybyś przeczytał coś więcej niż tytuł, wiedziałbyś, że napisałem o zrzeszeniu zakładów produkcji elektroniki.

  Uciekaj Trolu!

 • http://www.spidersweb.pl/ Mateusz Nowak

  Zabrakło słówka „powszechnie”. Przepraszam. Poprawione.

 • Dawid Kosiński

  Czru, chodziło mi o to, że nie są tak często stosowane. Łatwo o pomyłkę, jak pisze się tekst na szybko.

 • Szef Rady Puchaczy 10 banów

  Miałem (i może jeszcze gdzieś leżą w zakamarkach) słuchawki SN-50. Plastik się wyłamywał, przewód plątał. Najważniejsze, że słabo przenosiły niskie tony.

  Super słuchawkami były SN-60 z … tłumieniem olejowym. Świetnie przylegały do uszu i grały rewelacyjnie. Niestety były poza moim zasięgiem finansowym i nie do kupienia w sklepach..

 • Dawid Kosiński

  To zdanie zostało poprawione jakiś czas temu. Nie skeszowało Ci się.

 • Dawid Kosiński

  Dziś powiedziano, czemu nie wprowadzają SN-60. Podobno uszy by się tak pociły, że nikt by tego nie wytrzymał.

 • Szef Rady Puchaczy 10 banów

  To dziwne rzeczy powiedziano!

  Nie pocą się w dobrych Sennheiser czy AEG to dlaczego w tych z Unitry by się pociły? Kwestia dobrego materiału i odpowiedniej konstrukcji.
  Ponadto olej ułatwiał odprowadzanie ciepła.

 • Dawid Kosiński

  Ja nie wnikam, bo się nie znam, przyznaję bez bicia, że audio (niegadżeciarskie) to nie moja działka. Ale za tydzień robię wywiad, to dopytam. Jak macie jakieś pytania do Unitry, piszcie je tu, w komentarzach.

 • gosu

  to jakbys sie mogl spytac czy planuja produkcje gramofonow :> bylby w sam raz na prezent dla ojca

 • ja ja

  Jak już usuwasz te moje wpisy, to usuń je wszystkie.
  Banda…

 • Dawid Kosiński

  Oni jako oni nie. Ale jak znajdą odpowiedniego partnera lub taki się do nich zgłosi to tak. Unitra to nie jedna marka, to zbiór polskich marek premium. Coś jak Ultrabook wśród laptopów :).

 • indy

  Poprawiliscie treść, przeredagowaliscie WŁASNE komentarze, nieładnie.

 • Dawid Kosiński

  Tak, poprawiamy treść po publikacji, tym się różnimy od gazety. Komentarze poprawiamy też, ale to i czytelnicy robią.

 • indy

  Ale z „mea culpa, już poprawiam” na „uciekaj trolu”? :-

 • Dawid Kosiński

  Tak, bo z rozpędu przeprosiłem. Myślałem, że tego nie napisałem. Okazało się jednak, że WSZYSTKO było w artykule. Jak się tu nie zdenerwować?

 • Szef Rady Puchaczy 10 banów

  A ta nowa Unitra to właściwie co to jest? Spółka z o.o.,
  stowarzyszenie czy samodzielna działalność gospodarcza Staśka z ulicy Węgorzewskiej?

  I jak się ma do UNITRA Towarzystwo Handlowo-Przemysłowe S.A., mającej prawo do słowno-graficznego znaku towarowego „UNITRA”?

 • indy

  Bardzo lubię SW i dlatego takie drobiazgi mnie wkurzają. Pamiętam jak kiedyś umiesciliscie wpis o reklamie amazonu z gejami. Potem go usunęliscie. Potem ktoś pod innym tekstem spytał o to, podpowiedzialem jak odtworzyć tekst – usunęliscie cały wątek… Artykuły był ok, wystarczyło dać aktualizację, że daliście się wyrobić i tyle. Wybraliście opcję nr 2, to nigdy nie istniało. I to mnie wkurza.

 • Dawid Kosiński

  No widzisz, ja też lubię swoją pracę i nie lubię, jak ktoś jej nie docenia, tak jak Pan wyżej. Przeczytał tytuł, zrugał i poszedł sobie. Nie o taki Internet walczyłem!

 • indy

  Obawiam się, że ani twoja walka, ani moja nie tworzy internetu ;-)

 • Szef Rady Puchaczy 10 banów

  „Unitra to nie jedna marka, to zbiór polskich marek premium. Coś jak Ultrabook wśród laptopów”.

  Coś mieszasz. Ultrabook to nie marka tylko odmiana notebooka. Tak jak SUV czy ciężarowy to odmiany samochodów.
  A z markami premium to też Ci się coś pokręciło. Diora, Tonsil czy Kasprzak oprócz dobrego sprzętu produkowali też buble.

 • ja ja

  Zadałem to pytanie wcześniej, niestety bezczelnie usuwają moje wpisy.

 • shymon80

  Mój tata używał mnie, a potem brata. Nad klawiaturą były naklejki z kaset VHS.
  „Tomuś włącz dziewczynkę, Tomuś włącz piłeczkę”, a brat leciał (jeszcze cyferek nie znał) zadowolony, że jest potrzebny do poważnych zadań:D

 • Tomash

  zamiast w media markt i saturnie proponuje reklamowac Unitre w skupie makulatury albo w skupie butelek :) będzie bardziej trueschoolowo :)

 • fakdis

  dobrze, ze nie
  bornholm in Poland

 • indy

  A co do tekstu to w klasie słuchawek za 250 zł bywają ciekawe modele, mam nadzieję, że nowa unitra sprosta wyzwaniu. Wzmacniacz lampowy za 9999 jest tylko po to by powiedzieć: znamy się na dźwięku, mamy takie coś na półce, kupujcie nasze tanie słuchawki ;-)

 • Dawid Kosiński

  Nie zadałeś takiego pytania i nie kłam. Drogi Szefie Rady Puchaczy, obecnie powstała firma ma prawa do marki, wątpię, że do czegoś więcej, skoro Unitra po 89′ się rozpadła.

 • Bartosz Górecki

  Z jednej strony cieszy mnie niezmiernie powrót marki Unitra, z drugiej jednak jak przeczytałem, że będą produkować w Chinach to mój entuzjazm szlag trafił.

  Panie i Panowie z Unitry. Czy naprawdę tak wielkim problemem jest produkować swój sprzęt w Polsce? Rozumiem, że koszty byłyby wyższe ale mogę się założyć, że każdy Polak chętnie wsparłby rodzimego producenta.

  No nic, pozostaje mi czekać na Unitrę Made in Poland. :-(

 • Kacper Wójcik

  Najnowyszy SmartWatch unitry :)

 • Dawid Kosiński

  Mylisz teraźniejszość z przeszłością. Teraz Unitra aspiruje do marki premium, powiedziano to dziś.

  A Ultrabook to nie konkretny rodzaj komputera, tylko sprzęt spełniający wymagania postawione przez Intela. Kupujesz Ultrabooka i prawie na pewno będziesz zadowolony

 • Bartosz Górecki

  A jaka jest forma ich działalności?

 • indy

  Niemniej aspirowanie do klasy premium i oferowanie słuchawek za 29 zł jest trochę dziwne. Druga sprawa to to, że tylko Przemek wie, co to jest klasa premium ;-)

 • Piotr

  Touché!

 • Szef Rady Puchaczy 10 banów

  Drogi autorze.

  Ależ UNITRA THP SA istnieje i ma się dobrze.
  Do sprawdzenia na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu?t:lb=t

  I wciąż jest właścicielem znaku towarowego: http://msp.money.pl/zakladam_firme/znaki-towarowe/u;unitra,znak,176675.html

 • bartek

  7bardzo sie ciesze ze wraca Unitra. kupie napewno ich sluchawki bo sa Polskie !

 • Szef Rady Puchaczy 10 banów

  „Mylisz teraźniejszość z przeszłością. Teraz Unitra aspiruje do marki premium, powiedziano to dziś.”
  Gdybyś napisał w artykule, że TERAZ ASPIRUJE to bym nic nie mylił. Co ja wróżka jestem?

  „to nie konkretny rodzaj komputera, tylko sprzęt spełniający wymagania”
  Ten sprzęt nie jest odmianą notebooka??? ;)

 • Swidniczanin

  Chyba ktoś czegoś nie doczytał lub nie wie.

  Unitra nie była marką – było to zjednoczenie polskich firm takich jak Diora Tonsil ZRK Eltra Fonica Radmor WZT Unimor i innych np. CEMI (laboratorium które produkowało półprzewodniki i układy scalone) Telpod (rezystory kondensatory układy scalone GML na licencji Sanyo i oczywiście
  potencjometry) czy ZATRA (różnej maści transformatory sieciowe czy głośnikowe do sprzętów lampowych). Owe firmy w pewien sposób ze sobą współpracowały: dla przykładu Diora produkowała odbiorniki radiowe z wbudowanym gramofonem a te z kolei dla Diory robiła Fonica. Tonsil z kolei produkował głośniki i kolumny które były pod konkretne zestawy dedykowane. Telpod zaopatrywał w.w. firmy przede wszystkim w potencjometry czy rezystory dużej mocy i przykładowo w układy GML
  które wykorzystywała Diora. Cemi dostarczało im półprzewodników czyli
  diod tranzystorów i układów scalonych zaś ZATRA (dzisiaj Indel Brzeziny) – transformatorów. Firma Toral (chyba nie wchodziła w skład zjednoczenia) robiła dla wszystkich firm obwody drukowane (czyli inaczej mówiąc płytki na których zamontowane były elementy danego urządzenia). I dlatego właśnie na każdym sprzęcie był ów znaczek Unitra. Zjednoczenie to zajmowało się również eksportem wyprodukowanych sprzętów do innych krajów i ich serwisem (tzw. ZURiTy gdzie można było oddać sprzęt do naprawy lub zaopatrzyć się w części).

  Więc moje pytanie brzmi: KTO te sprzęty będzie produkował skoro większość firm już dawno upadła i ślad po nich zaginął bo zrównano je z ziemią (np. Diorę z Dzierżoniowa w miejscu której dziś stoi market Kaufland)? Przedstawione tu słuchawki były wyrobami firmy Tonsil i żeby to miało sens właśnie ta firma powinna je robić TU W POLSCE. Jeśli ma być to tak jak w przypadku Diory (którą to markę kupiła Manta) to ja podziękuję i będzie to kolejna profanacja. To mówiłem ja – Tomasz Krug pasjonat i kolekcjoner POLSKICH sprzętów RTV spod znaku Unitra.

 • Szef Rady Puchaczy 10 banów

  Żeby było ciekawiej producent słuchawek SN-50, Tonsil SA z Wrześni choć w likwidacji ale chyba wciąż istnieje.
  I tu rodzi się kolejne pytanie: jak z prawami do nazw słuchawek i wzorów użytkowych?

 • Guest
 • Swidniczanin

  Chyba nie jesteś na czasie. Nad Tonsilem wisiało widmo likwidacji i sprawa z jakimś tam Mycielskim do którego ponoć należał teren dawnej fabryki i on się o to upomniał. Sąd przyznał mu rację i kazał się Tonsilowi stamtąd wynosić efektem czego było również dziwne „samozapalenie się” komory bezechowej (jedna z lepszych w tej części Europy i podejmowano walkę żeby ją ocalić) i późniejsze jej zaoranie. Sam Tonsil się przeniósł w inne miejsce i nadal produkuje głośniki i kolumny głośnikowe nawet i wypuszcza jakieś nowe modele. Nie słyszałem nigdzie żeby miał jakieś problemy.

 • Szef Rady Puchaczy 10 banów

  Hmmm… Kiepsko słuchałeś ;)

  Wejdź na stronę KRS: https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu?t:lb=t
  i wyszukaj TONSIL .
  Możesz też w Google wpisać: Tonsil SA w likwidacji.

  Przy okazji – możesz podać stronę, gdzie są nowe modele kolumn głośnikowych produkowanych przez Tonsil Spółka Akcyjna?
  Bo to http://www.tonsilproducent.pl/ to jednoosobowa własność prywatna.

 • Euzebiusz W.

  Nie wiesz co znaczy „trol”, co nie? (Jesteś debilem.)

 • ja ja

  Bez zbędnego gadania panowie. http://www.tonsilproducent.pl

  Mają wszystkie prawa które miał S.A, park maszynowy i pomiarowy ten sam, część pracowników, nadal mieszczą się we Wrześni, jakoś mogą produkować w Polsce i idzie im całkiem dobrze, bywam tam często.

 • ja ja

  A tak po 1 Tonsil S.A został zlikwidowany w 2004r. potem były tylko kolejne wzloty i upadki, a trochę ich było.

 • Karol

  A jak by tak nawiązać współpracę ponownie z Tonsilem?

 • Swidniczanin

  Przejrzałem ten rejestr – to są jakieś stare dzieje daty rzędu 2004 czy 2006r – wtedy było o tym głośno nawet podali w radiu a nazywali się ProTonsil. I tam coś było chyba nawet z syndykiem. Temat był również poruszany na nieistniejącym forum Unitra Klub jednakże wszystko zakończyło się dobrze i Tonsil nadal produkuje. Nawet był temat poświęcony temu co zrobić żeby ta firma zarabiała na siebie i się utrzymała na rynku. Nawet działało forum na stronie Tonsilu gdzie np. był konkurs na nazwę jakiegoś zestawu głośnikowego oraz inne informacje typu co wypuszczą jak się mają itp itd

 • Swidniczanin

  A mnie zastanawia kto pozwolił komuś szafować tym logo? To zjednoczenie funkcjonuje nadal i oto dowód:

  http://www.unitra.pl/

  Chyba trzeba do nich zadzwonić i zapytać o co tu kaman? Może się sprzedali?

 • Azawakh

  A może Unitra zaprojektowałaby wreszcie pierwszy polski smartphone i tablet z prawdziwego zdarzenia. Byłoby to bardzo pozytywnie postrzegane przez branżę jak i użytkowników.

 • Fidel

  Tylko nikt by go nie kupił. Żadna polska firma nie jest w stanie tyle sprzedać tabletów, żeby kosztowały na podobnym co teraz poziomie.

 • michaś

  ale te za 29zł to sa SD czyli douszne ;)

  a douszne w tej cenie to juz nie lowend ;)

 • zbir

  Jesteś pan najsłabszym ogniewm Spidersweb i prawdziwie antypatycznym typem. Zwyzywałeś autora neutralnego praktycznie komentarza od trolli. Mogłeś go już raczej od głupków albo szmaciarzy zwyzywać, przynajmniej nikt by ci nie zarzucił że nie znasz definicji trolla internetowego.

 • indy

  Ale bliżej do lowendu , niż do premium. ;-)

 • THRaKeD

  Generalnie najbardziej o tę reaktywację chodzi. Nigdy nie przestały być produkowane ani ich produkcja nie spadła na tyle by w ogóle było zasadne mówienie o ich reaktywacji.
  W każdym razie miło słyszeć, że stara, polska marka wraca na rynek. Oby rzeczywiście z dobrą jakością.

 • aJ.

  Definicji trolla jest dziś mniej więcej tyle, ilu użytkowników internetu (ale oczywiście tylko Twoja, której zresztą nie raczyłeś podać, jest tą prawdziwą). Natomiast jedno z najstarszych, pierwotnych znaczeń tego słowa określało trolla jako komentatora, który „brał udział” w dyskusji (twierdząc że w artykule nie ma tego, co tam jest przykładowo) kontrowersyjną wypowiedzią, po to tylko, żeby sprowokować innych, a potem uciekał, obserwując z daleka, jak inni kotłują się wokól jego wypowiedzi. Ewentualnie podgrzewał atmosferę hejterskimi wypowiedziami pod kolejnymi anonimowymi nickami, niczym jakiś zbir. Trolle są piętą achillesową każdego forum oraz całego internetu i jako takie powinny być tępione jak nowotwór, do ostatniego (pierwszego) wpisu. A jeżeli nie są, to ze względu na innych użytkowników, żeby widzieli, co się dzieje.

 • Dawid Kosiński

  Ja zapoznam się z definicją trola, jak Ty zapoznasz się z definicją nautralności.

 • Szef Rady Puchaczy 10 banów

  Kiepsko przeglądałeś. Jest tam chociażby sprawozdanie roczne Tonsil SA w likwidacji z 2011 roku.

 • Szef Rady Puchaczy 10 banów

  Ta część pracowników to 1% poprzedniej załogi.

  Tonsil SA to 3 500 pracowników.
  Tonsil Sławomir Wieszczeciński to ok. 30 pracowników.

 • Marcin Sobolevsky

  Tutaj bym się kłócił. Kupiłem ultrabooka samsunga za 3 tyś zł i wytrzymałem z nim 3 miesiące… Kompletna porazka.

 • Łukasz Winnicki

  czytelnicy nie poprawiają cudzych komentarzy dowolnie je moderując, to też pewna różnica.

 • Tomek Kwiatek

  Może jeszcze powróci DIORA z wieżami. Co prawda w Dzierżoniowie z zakładów DIORA pozostała tylko… ulica Diorowska a teren zajmuje market Kaufland. Do tej pory mam wieżę która nie chce się zepsuć i działa od… 10 lat? czasem trzeba coś przylutować, ale to drobnostki.

 • aJ.

  Te świecące wyświetlacze… Ciekłokrystalicznych jeszcze nie było (to znaczy pewnie były, ale niesamowicie drogie), a te używane w zegarkach i kalkulatorach żarły mnóstwo prądu. Dlatego zegarek wyświetlał godzinę tylko kilka sekund po naciśnięciu guzika, tak małymi cyferkami, że często trzeba było przybliżać do oczu. Szpan niesamowity („kosmiczna” technologia, zegarek bez wskazówek), ale użycie za kierownicą samochodu albo roweru było ponoć mocno problematyczne :).

 • ggg

  Takie Beats by dr Dre dla polaków, bardzo podoba mi się taki pomysł. I chętnie kupie jak będzie to prezentowało jakąś jakość.

 • gdgdgdg

  „born in poland” made in china ;/

 • Leszek Sikorski

  Po wynalezieniu pilotów dzieci stały się zbędne.

 • pixelutek

  Wszystko fajnie i cieszę się z powrotu Unitry do gry, mam jednak problem ze znalezieniem ich w sieci. Spodziewałbym się, że znajdę ofertę firmy pod adresem unitra.pl (lecz tam jej nie ma). Pierwsza strona wyników googla – pudło. Oficjalnego fanpage’a też brak. Szkoda.

 • adi

  Nie ogarniam hejtowania za produkcje w chinach w czasach gdy większość sprzętu elektronicznego światowych marek jest tam produkowana. Tym bardziej, że przynajmniej w przypadku modelu SN-50 nie jest to proste dodanie loga do już gotowego produktu. To czy technicznie będzie to niższa czy wyższa półka zależy już od kontraktów i wymagań strony polskiej.

 • Marcin

  Czy cokolwiek wiadomo kiedy i gdzie będzie można ofecjalnie obejrzeć i posłuchać tych słuchawek?

 • dacia_logan

  „Chcesz cukierka? Idź do Gierka. Gierek da, kopa w dupę i pa pa!”

 • adi

  Podoba mi się pomysł z reaktywacją marki. Liczę, że sprzęt naprawdę będzie projektowany w Polsce i nie znajdę zaraz na rynku 5 innych bliźniaczych produktów różniących się logiem. No i lepiej stawiać na jakość niż cenę, początkowe wrażenia przylgną do marki na długo.
  Nie wiem czy model SN-50 nie lepiej by się sprzedawał z kablem 5m do użytku domowego, jakkolwiek rozumiem chęć wykorzystania obecnej mody.

 • xxx

  Przyczyna była inna, do wyświetlacza LCD musisz mieć odpowiedni układ scalony-sterownik. W latach 70-tych w Polsce nie zaprojektowano odpowiedniego układu scalonego do zegarków. Zaprojektowano za to układ dla zegarka z wyświetlaczem LED. Wyświetlacze LCD są bardzo tanie, od dekad produkuje je w Polsce firma Dolam. Np polski kalkulator Elwro 442LC (z wyświetlaczem LCD) korzystał z japońskiego układu. Wyświetlacz LED pobiera za dużo energii, dlatego taki zegarek pokazuje czas przez krótką chwilę po naciśnięciu przycisku na obudowie.

 • Dawid Kosiński

  Media Markt i Saturn już teraz :).

 • Dawid Kosiński

  Strona jest w przygotowaniu, Fanpage też, kwestia dni :).

 • Dawid Kosiński

  Wtedy wszyscy by kupowali.

 • pixelutek

  Zatem konferencja to falstart – wiadomo, że po konferencji zapytanie dla frazy UNITRA wzrośnie kilkukrotnie w ciągu kilkudziesięciu godzin. Za 3 dni info o Unitrze będzie w mojej pamięci między wczorajszym śniadaniem a zeszłorocznym śniegiem ;)

  Nadal życzę projektowi jak najlepiej, ale widzę, że jeszcze długa droga przed unitrowymi Junior Brand Managerami.

 • Piotrek

  Niestety znak towarowy jest chroniony tylko przez 10 lat od jego opłaconej rejestracji.

 • Ojejek

  Kiedy to sie skończy. Chwala sie że born in poland a obok wyprodukowano w Chinach. Kolejna żenada.

 • eve

  Fenomen SW polega na tym, że za każdym razem jak tu wpadam, pod artykułem trwają zażarte kłótnie o nic. :)

 • ddr

  Mimo, że 3/4 tekstu to parafraza marketingowego bełkotu, to życzę firmie, żeby jej produkty były lepsze od tych z PRL. Tak po prawdzie, to w porównaniu ze sprzętami z „pierwszego świata” była to dolna część budżetówki.

 • S_P

  cholera ale hype, co prawda mam 19 lat i PRL znam tylko z opowieści, ale Unitre znam i słuchawki podobają mi się zajebiście!:D dawać stronę gdzie można kupić :D

 • Szef Rady Puchaczy 10 banów

  I co wynika z Twojego wpisu?

 • Piotrek

  Tak samo jak wprowadzono w błąd z tym że w Polsce nie znaleźli fabryk które mogły się podjąć produkcji. Są, tylko że wtedy mniej by do kieszeni trafiło. Takie Polskie „niedasie” (celowy błąd). Nie chcieli to nie szukali.

 • okoo

  te vintydżowe wyglądają spoko ale te na zdjęciu pod koniec artykułu wyglądają niestety jak chińska podj*bka Sennheiser HD 205 :(

 • Hybrid

  Właśnie. Badziewie, i to wcale nie tanie. Słuchawki to chiński standard, anie żadne tam „born in Poland”. Uchwyty to już przegięcie, za wycięte logo 150% wyższa cena niż za chiński oryginał. Badziewie i przegięcie. Wzmacniacz w pip drogi bo lampowy. Dla kogo? Smartfona podłączysz, Ipoda – a może kasetowego Kaprala? Dla sentymentalnych, bogatych idiotów.

 • Robert

  Nie firma wraca do akcji, tylko jakaś inna firemka wykupiła prawa do
  nazwy Unitra i jej loga, pod którym będą importowane i sprzedawane
  jakieś chińskie badziewia. W ten sposób już od kilku lat w Dzierżoniowie
  funkcjonuje „firma” Diora która sprzedaje pod tą marką badziewnej
  jakości chińskie kolumny głośnikowe i amplitunery kina domowego. Co
  ciekawe dystrubutorem sprzętu dla nich jest… Manta Multimedia.

 • mikefunk

  Nic mnie to nie obchodzi. made in China… nie kupie tylko dla tego. Polskosc w Chinskim wykonaniu. Dziekuje. Nie interesuje mnie kto to projektowal. Interesuje mnie ze skladali to Chinczycy i oni na tym zarobili a nie Polacy. Wiedzialem, ze tak bedzie. Tak samno jak Romet – wszystko made in China.

  pfff… zalosne i tyle. Po prostu zalosne.

 • Nie Jestę Hipsterę

  Oczywiscie bez wyrazenia „komunistyczny rezim” calosc nie ma sensu. Mnie sie tam nie podoba podejscie „nie mogli znalezc dobrej fabryki”. Nie nasza wina, ze wszystko sie wyprzedalo za grosze i poburzylo. Pracownicy w PL dalej nie maja roboty, a kitajec zapierdziela.
  No ale coz, Unitra to Unitra, wiec chyba cos z niej skapnie.

 • http://www.ruude.net/ Konrad Boden

  Nie znaleziono w Polsce zakładu chętnego produkować wzmacniacze?

  Nie wróżę Unitrze sukcesu.

 • Marek

  Ukłat lamp i kształt obudowy wzmacniacza bardzo przypomina inny produkt – wzmacniacz PhonoGraph PG60. Ciekawe, czy oba urządzenia to dzieło jednego konstruktora?

 • Marek

  Oczywiście miało być „układ”…

 • Ianoan

  UNITRA Radmor <3

 • Oskar

  Gówno się dowiedziałem z recenzji. Brak info o specyfikacji słuchawek.
  Chociaż za tą cenę nie spodziewam się rewelacji.

 • Jan Kowalski

  Za raz po przeczytaniu tego tekstu, pomyślałem że wato sprawdzić ich stonę a tu jeden wielki zawód, strony niema. Tutaj nasuwa się pytanie. Czy to zaniedbanie i to amatorki polski marketing. Złe pozycjonowanie pod hasłem unitra? Czy może inny powód. Sam nie wiem, ale myślę że jeżeli ktoś tworzy markę ”premium” to zaczyna tak jak porządna każda nowo powstająca firma, czyli zaczyna od dobrej identyfikacji, strony www itd…Pomijając że produkt powinien być już wymyślony na tip top…Oprócz wzmacniacza lampowego, słuchawki repliki, z kiepskim szarym plastikiem wyglądają dosyć słabo, natomiast słuchawki ze srebrną obwolutą to typowy przykład ”made in china” Szkoda…

 • http://www.spidersweb.pl/ Mateusz Nowak

  To nie jest recenzja, tylko relacja z imprezy rozpoczynającej wejście Unitry na rynek.

 • http://sputnik.pl Pies

  I zgodnie z prawami rynku przyrost naturalny spadł.

 • AdamPK

  Poczekam aż zaczną produkować w Polsce. No chyba, że obecne słuchawki nie dożyją.

 • Piotr On

  brałbym smartfona unitra!

 • http://www.wydany.pl/ Mateusz Stomski

  before remote control.

 • Spark

  Gdzie można kupić?

 • Grzesiek Cz.

  Unitra może nie była jednym przedsiębiorstwem ale właśnie jak najbardziej spełnia definicję marki – choćby jako identyfikacji i gwaranta jakości

 • UnitraFan.pl

  Forum miłośników sprzętu Unitra też po długim czasie znów powstało:

  https://unitrafan.pl/

 • Maciej

  No i tak jak pisałem na początku. Po kilku miesiącach działania nowej unitry wyszło szydło z worka .. A właściwie tandetne produkty made in CHRL. Lipa badziewie i zwykły rebrand takie same słuchawki jak np. sn-30 można kupić pod inną marką. Przykład :wpiszcie sobie w google : „Natec Vulture”

 • shaman

  Unitra klub powrocil :) http://unitra.eu.org

 • unitra

  Zapraszamy do Unitra Klubu miejscu gdzie mozna znalezc wszytkie informacje dot Unitry http://unitra.eu.org

 • Karol Pasiut

  A gdzie miałaby być produkcja? W Polsce?

  Żeby rozpocząć produkcję elektroniki od zera, trzeba byłoby wybudować (lub wynająć) fabrykę, wyposażyć w robione na zamówienie maszyny, opracować od zera procesy produkcyjne, zatrudnić i wyszkolić załogę, a na koniec ogarnąć dostawców półproduktów i surowców. Wszystko bez jakiegokolwiek doświadczenia w temacie.

  Rzecz niewykonalna dla startującej firmy, a ewentualny efekt byłby taki: słuchawki nie za 140zł tylko 1400zł, a zrobione dużo gorzej (bo na czymś się trzeba doświadczyć).

  Chińczycy mają wszystko gotowe i opanowane do perfekcji, a wolumen produkcji tak wyrąbany w kosmos, że wydanie kilku milionów, żeby poprawić efektywność o 5gr na egzemplarzu to nie problem.

 • as

  unitra klub również powrócił http://unitraklub.pl

 • CZ75

  Panowie redaktorzy UNITRA to nie firma produkująca elektronikę tylko zrzeszenie firm (Diora, Kasprzak, Eltra, Tonsil itp) produkujących sprzęd grający. Więcej staranności.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement