Wszystkie tajemnice Playa, czyli dotarliśmy do wewnętrznego forum pracowników P4 – część 1

Artykuł/Longform 07.04.2014
Wszystkie tajemnice Playa, czyli dotarliśmy do wewnętrznego forum pracowników P4 – część 1

Spider’s Web dotarł do wewnętrznych materiałów Play publikowanych na forum dla pracowników sieci. Konsultanci handlowi rozmawiają tam m.in. z dyrektorem sprzedaży o niekorzystnych nowych ofertach, kłopotach z klientami oraz sugerują rozwiązania problemów, z którymi muszą się borykać każdego dnia. To niezwykle interesujący materiał, który rzuca zupełnie nowe światło na fenomen czwartego operatora na polskim rynku.

Przejrzeliśmy i przeanalizowaliśmy ogrom niezwykle interesujących materiałów na temat Playa. Opublikujemy je w formie cyklu tekstów poświęconych różnym zagadnieniom dotyczącym sieci. Cześć pierwsza dotyczy ofert Playa i strategii wobec klienta. W kolejnych omówimy problemy, z jakimi borykają się pracownicy sieci Play, przyjrzymy się temu, jak odbierana jest agresywna polityka marketingowa operatora, a także jakie są jego plany na przyszłość.

Mateusz Nowak
współpraca: Przemysław Pająk

Spis treści części pierwszej:

1. Nieelastyczna oferta Play
2. Formuła S kanibalizuje sprzedaż wyższych abonamentów
3. Play przyznaje – nie dla wszystkich oferta Play jest odpowiednia
4. Atrakcyjne pakiety internetowe Play? Niekoniecznie
5. Play chce uszczęśliwić klientów na siłę
6. Jak powstają nowe oferty Play?
7. Sprzedawcy nie chcą opłaty aktywacyjnej. Klientom ona nie przeszkadza
8. Dlaczego w salonach Play jest najgorsza oferta?
9. Dlaczego nie ma oferty Play dla seniorów?
10. Formuła Europa Unlimited powodowała ogromne straty
11. Kto płaci za wymianę karty SIM, a kto dopiero będzie płacił?
12. Czy opłacają się promocje doładowań na Facebooku i czy pojawi się chiński smartfon w ofercie Play?
13. LTE w Play, czyli limity i mapa Polski pełna białych plam
14. Dlaczego klient nie może zadecydować kiedy będzie płacił?
15. To jeszcze nie koniec!

Na forum pracowników Play, do którego dotarliśmy, konsultanci mają okazję zadawać dowolne pytania dyrektorowi sprzedaży, który pełni tę funkcję od września 2001 roku.

To kopalnia niezwykle interesującej wewnętrznej wiedzy operatora. To tam pracownicy sprzedaży Playa demaskują niekorzystne oferty sieci, które skutkują nie tylko coraz trudniejszym procesem przechwytywania klientów od konkurencji, ale także namawianiem klientów do korzystania z nowych ofert sieci. Dowiedzieliśmy się na przykład, że Play za wszelką cenę próbuje namówić klientów na abonamenty z rozmowami bez limitów, nie patrząc przy tym na to, że takie rozwiązania dla wielu klientów są po prostu zbyt drogie.

play 1b

Lektura materiałów, do których dotarliśmy zdradza również kulisy wycofania z oferty Play taryfy, która była zbyt korzystna dla klientów. Korzystając z niej klienci generowali dla sieci spore straty. Poznaliśmy również dane dotyczące nakładów finansowych, jakie Play ponosi w związku z agresywnymi działaniami marketingowymi. Co więcej, znamy również konkretne dane dotyczące liczby klientów, którzy decydują się na podpisanie umów z P4.

Tym wszystkim podzielimy się z Wami w cyklu tekstów. Materiał jest bardzo obszerny – dziś jego część pierwsza.

Nieelastyczna oferta Play

Na początek przyjrzeliśmy się ofercie, cennikowi, taryfom i temu co sądzą o nich sprzedawcy oraz dyrekcja sieci Play. Temat jest ważny ze względu na wiele powtarzajacych się pytań od sprzedawców, w których poruszają problem nieatrakcyjnej oferty Play, źle dobranych taryf i wycofania abonamentów, które były dobre i cieszyły się sporym uznaniem wśród klientów.

Nowe oferty pozwalające na prowadzenie rozmów bez limitów budzą wiele kontrowersji wśród pracowników Play. Zarzucają oni osobom odpowiedzialnym za wprowadzanie zmian celowe pogarszanie oferty Play, zmniejszenie jej elastyczności oraz często wspominają o braku możliwości zaproponowania klientowi dogodnego rozwiązania. Pytanie o tej tematyce było jednym z najczęściej powtarzających się pytań kierowanych do dyrekcji Play.

Jedna z konsultantek zwraca uwagę na fakt, iż trafia do niej wielu klientów, którzy do tej pory mieścili się w abonamencie za 50-60 zł miesięcznie mając do dyspozycji 400 minut wymiennych na SMS-y oraz 250 MB transferu danych internetowych. Gdy taki klient przychodzi do salonu Play w celu przedłużenia umowy musi liczyć się teraz z większymi kosztami – wybierając np. Formułę za 79,99 zł, która pozwala na nielimitowane rozmowy oraz SMS-y do wszystkich operatorów oraz na numery stacjonarne. Oczywiście nie każdy klient się na to godzi. Część z nich pozostaje przy starych taryfach a inni zaczynają przyglądać się ofercie konkurencji.

Konsultantka pyta też o to, czy jest szansa na uzupełnienie oferty no limits innymi, takimi, które będą miały limity.

Stanowisko dyrektora sprzedaży Play jest stanowcze. Sugeruje, że łączenie ofert bez limitów taryfami opierającymi się na mniejszych pakietach minut nie jest dobre z wizerunkowego punktu widzenia. Play stara się bowiem budować wizerunek sieci bezpiecznej dla użytkowników. Internet z tzw. lejkiem oraz pakiety rozmów no limits mają upewnić klientów, że płacą za rozwiązania wysokiej jakości, które dodatkowo oferują im poczucie bezpieczeństwa i nie narażają ich na dodatkowe koszty. Według dyrektora, wyniki sprzedaży przemawiają za tym, że klienci doceniają brak ograniczeń a propozycja konsultantki byłaby zaprzeczeniem tego, co Play chce komunikować konsumentom.

Formuła S kanibalizuje sprzedaż wyższych abonamentów

Co więcej, okazuje się, że Play eksperymentował już z wprowadzeniem do oferty taryf no limits równolegle z Formułą S (abonament z limitami). Test ten zakończył się jednak niepomyślnie dla operatora.

Było to w okresie świątecznym, gdy w ofercie Play, obok taryf bez limitów, pojawiła się Formuła S – taryfa znana z poprzedniej oferty P4. Niestety tania taryfa nie przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych umów a wręcz zaczęła stwarzać problemy. Niedroga oferta sprawiła bowiem, że klienci, którzy wybierali wyższe taryfy w ramach oszczędności decydowali się na tańsze rozwiązanie. Formuła S zaczęła kanibalizować sprzedaż wyższych abonamentów.

Funkcjonowanie jednocześnie dwóch typów ofert w Play stanęło pod wielkim znakiem zapytania. Dyrektor sprzedaży całkowicie storpedował pomysł na tanie taryfy w okolicach 20 zł.

Wiadomo, że zawsze będzie grupa klientów, która będzie chciała oferty do 20 zł. Tylko nie oszukujmy się, nie możemy im zbyt wiele zaproponować. Nie da się zrobić dobrej oferty, z dobrą prowizją i dobrym telefonem z zobowiązaniem do 480 zł w skali dwóch lat. Stworzenie za to oferty 40 zł, spowoduje odpływ klientów z taryf 49,99 i tu utrudnimy wszystkim pracę.

Play przyznaje – nie dla wszystkich oferta Play jest odpowiednia

Inny konsultant Playa ma podobne wątpliwości i pyta otwarcie, kiedy nastąpi zmiana oferty na bardziej korzystną dla klienta. Sprzedawca Play mówi, że ma związane ręce w przypadku ofert dla klientów indywidualnych (nie biznesowych) przy porównaniu z ofertą konkurencji.

Konsultant podkreśla, że w Play klient musi teraz zapłacić więcej w zamian za nielimitowane rozmowy, a prawda jest taka, że wielu klientom wystarczała poprzednia oferta z 400 minutami wymiennymi na SMS-y i MMS-y. Sprzedawca zauważa też, że nie mogąc zaoferować klientom lepszego rozwiązania, ci pozostają przy starych taryfach (Formuła S, M i L). Na koniec dodaje, że ma już dość klientów mówiących, że “Play się pogorszył, ściągnął klientów, a teraz nic nie daje konkurencyjnego, a nawet ma słabszą ofertę”.

play 3b

Odpowiadając na ten zarzut, dyrektor sprzedaży daje jasno do zrozumienia, że hasłem Play jest “value for money”, czyli ilość i jakość za odpowiednią cenę. Podstawowe założenie marketingowe Play mówi, że klient nie może czuć się skrępowany ograniczeniami i oferta ma być odpowiedzią na takie oczekiwania. Dyrektor sprzedaży zauważa, że nie dla wszystkich taka oferta jest odpowiednia, ale ucina spekulacje mówiąc, że nie da się zadowolić wszystkich.

Atrakcyjne pakiety internetowe Play? Niekoniecznie

Jeszcze inna konsultantka zwraca uwagę na nieatrakcyjne pakiety internetowe w nowych ofertach Playa. Nie każdy klient potrzebuje 2 GB za dodatkowe 20 zł. Jak bumerang wraca temat nieatrakcyjnych ofert i przypadków, w których klienci nie chcą przechodzić ze starych taryf na nowe.

(…) co do małego pakietu internetowego – zawsze klient może korzystać z mechanizmu bezpiecznego Internetu i nie wybierać pakietu 2 GB. (…)

Oferta “bezpieczny internet”, o której wspomina dyrektor polega na tym, że płacimy zależnie od wykorzystania transferu.

Play bezpieczny internet

Wystarczy jednak rzut oka na powyższą grafikę, aby dostrzec, że to rozwiązanie również nie jest szczególnie tanie i nie może być traktowane jako atrakcyjniejsza cenowo alternatywa dla pakietu 2 GB w cenie 20 zł. Brak elastyczności zarzucają zresztą ofercie Play kolejni pracownicy.

Jeden z nich pyta dyrektora o to, kiedy Play znów stanie się elestyczny pod kątem ofert i wspomina poprzednie taryfy.

“Były czasy, że mogliśmy klientowi w zależności od potrzeb dać ofertę z smsami lub numerami stacjonarnymi albo z mniejszym internetem niż 2 GB, wtedy sprzedaż była samą przyjemnością”.

Dyrektor nie daje sobie jednak narzucić sposobu postrzegania oferty przez pracowników salonów Play i odbija piłeczkę, mówiąc że oferta jeszcze nigdy nie była tak elastyczna, jak ma to miejsce obecnie. Na potwierdzenie tych słów wspomina dwie opcje internetowe – o tym, czy są atrakcyjnopowiedzcieie sobie sami, widzicie je na powyższej grafice.

Dyrektor sprzedaży mocno obstaje przy swoich przekonaniach, jednak czytając jego kolejne wypowiedzi można odnieść wrażenie, że zamyka się na sygnały od sprzedawców, którzy są oczami i uszami operatora. Zbierają sygnały i dzielą się własnymi spostrzeżeniami myśląc, że trafią na żyzny grunt u decydentów. Tymczasem dyrektor sprzedaży odbija wszystkie piłeczki, mówiąc, że oferta jest elastyczna i daje poczucie bezpieczeństwa klientom, których wymagania stale rosną.

Play chce uszczęśliwić klientów na siłę

Ważne pytanie stawiane przez sprzedawców Playa dotyczy klientów, którzy nie nakręcają się na rozmowy bez limitu. Znają swoje niezmienne potrzeby i wiedzą doskonale, że dotychczasowe rozwiązanie było dla nich wygodne i wystarczające. W ich przypadku sytuacja nie wygląda tak różowo jak przedstawia to dyrektor sprzedaży. Często za taryfę o podobnych możliwościach muszą teraz zapłacić więcej.

Identyczny problem dotknął chociażby Piotrka Grabca – blogera Spider’s Web, który przeanalizował nową ofertę Play i zamiast podpisać kolejną umowę pozostał na starej, bezterminowej, przez co w każdej chwili może przeskoczyć do innego operatora. Takich klientów, którzy mogą odejść z dnia na dzień patrząc na to co piszą konsultanci jest znacznie więcej.

Mimo wielu pytań, uwag i sugestii od sprzedawców, dyrektor sprzedaży Playa twardo obstaje przy swoich przekonaniach. Jest zadowolony z wyników sprzedaży i na pytanie konsultanta o to, czy po wprowadzeniu obecnych taryf i spojrzeniu na słupki może stwierdzić, że było warto, odpowiada twierdząco.

Tak, było warto, co pokazują wyniki ostatniego kwartału. Klienci coraz częściej sięgają po rozwiązania no limits, daje im to swobodę z korzystania z telefonu i zarazem poczucie bezpieczeństwa.

Jak powstają nowe oferty Play?

Szalenie ciekawe pytanie zadał inny pracownik sieci Play. Poprosił dyrektora o wyjaśnienie i przybliżenie procesu powstawania nowych taryf oraz cen połączeń. Chciał poznać główne mechanizmy, które decydują o kształcie oferty.

Dyrektor udzielił wyczerpującego wyjaśnienia, choć jak sam zaznaczył to złożony proces, niełatwy do opisania w kilku zdaniach. Oczywiście brana pod uwagę jest cena umów, telefonów, połączeń oraz ogólny kształt oferty. Dodatkowo w grę wchodzi wiele czynników, które operator musi nieustannie kontrolować.

Samo pozyskanie klienta wiąże się z kosztami określanymi jako SAC (Sales Acquisition Cost) i SRC (Sales Retention Cost), na które składają się cena telefonu oraz prowizja wypłacana dealerowi za podpisaną umowę lub aneks.

Na marżę składają się przychody od klientów oraz przychody od innych operatorów. W tym miejscu również odejmuje się koszty odprowadzane do innych operatorów. Wynik dzielony jest przez bazę klientów i w ten sposób wyliczana jest marża.

Aby wszystko się spinało i działalność przynosiła zyski konieczne jest jak najszybsze odzyskanie kosztów SAC. Poza tym operator nieustannie analizuje poczynania konkurencji, bada potrzeby klientów, pobudza runek oraz inwestuje w marketing, wygląd salonów itp.

Ważne by na samym końcu EBIDA – czyli zysk z działalności Play – była pozytywna. A na to wszystko macie wpływ WY – jako konsultanci – sprzedając np. umowy bez telefonu, bądź proponując rekomendowany telefon w rekomendoweanej taryfie. Każda umowa jaką sprzedajecie ma wpływ na to, jakie oferty będziemy w stanie zaproponować naszym klientom w przyszłości.

Sprzedawcy nie chcą opłaty aktywacyjnej. Klientom ona nie przeszkadza

Często w pytaniach konsultantów Play przewija się temat rabatów dla klientów, którzy podpisują kilka umów. Jeden z konsultantów pyta o rabaty dla klientów, którzy przenoszą kolejny numer do Play i podrzuca pomysł zniesienia opłaty aktywacyjnej.

O opłatę aktywacyjną dyrektor sprzedaży walczy jednak jak… lwica o młode. Przywołuje hasło Bussines Case i wyjaśnia, że opłata aktywacyjna jest ważnym elementem przychodowym dla operatora. Bez tego oferta byłaby nieopłacalna dla operatora. Rezygnując z opłaty aktywacyjnej Play musiałby oferować gorsze oferty właśnie o tę kwotę.

play 4b

Jeszcze przed pozyskaniem klienta operator ponosi bowiem koszty związane z funkcjonowaniem punktów, prowizjami dla dealerów, wynagrodzeniem dla pracowników, systemami motywacyjnymi, subsydiami, rozliczeniami z partnerami oraz potencjalną fraudowością (klientami oszustami). Dyrektor przypomina, że to wszystko kosztuje “już teraz”. Przychód z danego klienta pojawi się później, czyli średnio po 14 miesiącach od inwestycji.

Play trzyma też rękę na pulsie i bada, czy opłata aktywacyjna nie jest zaporowa dla klientów.

(…) marketing dysponuje danymi, w których Klienci wypowiadają się, iż tego typu opłata nie stanowi dla nich bariery wejścia.

Dlaczego w salonach Play jest najgorsza oferta?

Podczas rozmów pracowników z dyrekcją nie mogło zabraknąć pytań o gorsze oferty w salonach Play i lepsze na infolinii i na stronach internetowych. Był to jeden z częściej poruszanych problemów na forum.

Jeden z pracowników pyta dyrektora o to, w jakim kierunku zmierza sprzedaż umów w Play. Przypomina również, że umowy zawierane w innych kanałach niż POS mają lepsze warunki, a jak wiadomo pracownicy mają prowizję od umów zawartych w salonach, a nie od rozwiązywania problemów i obsługi posprzedażowej.

Dyrektor wyjaśnia że obecny rynek wymaga od operatora obecności w kilku kanałach sprzedażowych jednocześnie. Dlatego obok POS-ów istnieje sprzedaż telefoniczna (tzw. telesales) oraz sklep internetowy.

Według dyrektora Play, dwa ostatnie kanały mają zdecydowanie trudniejsze zadanie. Sprzedaż bez kontaktu osobistego z klientem nie jest łatwa, dlatego w ramach zachęty stosuje się wabiki w postaci rabatów i promocji. Klient kontaktując się z operatorem telefonicznie lub korzystając ze strony internetowej dostanie zwykle lepszą ofertę niż w salonie.

Tak jak każdy inny operator Play jest w stanie pozwolić sobie na takie rabaty, gdyż prowadzanie sprzedaży przez telefon lub internet jest trudniejsze, ale również znacznie tańsze. Odpadają bowiem koszty związane z lokalizacją salonu w atrakcyjnym miejscu oraz prowizji wypłacanej dealerom. Z tych oszczędności znajdują się fundusze na dodatkowe promocje i rabaty.

Wielu konsultantów Play dzieliło się swoimi obawami związanymi z intensywną promocją ofert internetowych, które są korzystniejsze dla klientów niż taryfy dostępne w salonach. Dlatego z ust dyrektora padło zapewnienie, że operator trzyma rękę na pulsie i gwarantuje, że telesales i esklep nie zagrażają POS-om.

Analiza trafficu sieci pokazuje, że nie ma zagrożenia dla POS ze strony alternatywnych kanałów sprzedaży. Rok 2014 jest dalej rokiem pozyskania i na ten element będziemy kładli większy nacisk.

Dlaczego nie ma oferty Play dla seniorów?

Poza powyższymi problemami, które często były poruszane przez konsultantów i na które często musiał odpowiadać dyrektor, pojawiło się wiele innych, interesujących dla klientów kwestii.

Jeden z pracowników wyszedł z propozycją stworzenia oferty dla seniora i zaproponował 150 minut do wszystkich włącznie ze stacjonarnymi. Do tego papierowa faktura oraz telefon z dużymi cyframi.

Odpowiadając na tę propozycję dyrektor sprzedaży wrócił znowu do swoich obaw związanych z budowaniem oferty z połączenia taryf bez limitów z tymi z limitami. Z jednej strony zapewnił, że operator stale bada rynek, otoczenie konkurencyjne i podejmuje decyzje związane z dalszym kierunkiem rozwoju ofert. Obok tych zapewnień pojawiły się znane już obawy o kanibalizowanie droższych taryf przez tańsze abonamenty.

(…) Analizujemy także jak pojawienie się dodatkowej oferty wpłynie potencjalnie na zainteresowanie innymi ofertami i przesuwanie się klientów np. z wyższych taryf do niższych, co może mieć katastrofalny wpływ z punktu widzenia przychodów.

Paradoks polega na tym, że taka dodatkowa oferta może czasem przynieść nowych klientów, ale z punktu widzenia przychodowości może przynieść stratę i to są właśnie trudne decyzje które trzeba podejmować – szukamy “złotego środka”. (…)

Formuła Europa Unlimited powodowała ogromne straty

Nie sposób nie wspomnieć o taryfie Europa Unlimited, która pozwalała abonentom na nielimitowane rozmowy w roamingu. Dosyć szybko taryfa ta wyleciała z portfolio Play i zastąpiła ją inna Unlimited, która już ma pewne limity.

Dyrektor sprzedaży Play postanowił wyjaśnić dlaczego pierwotna wersja oferty Europa Unlimited musiała zniknąć z oferty. Oczywiście poszło o pieniądze. W tym przypadku Play się przeliczył, a klienci którzy podpisali umowę na taryfę pozwalającą na darmowe rozmowy w roamingu korzystali tak intensywnie, że puściliby operatora z torbami.

Dyrektor sprzedaży wyjaśnia, że podczas tworzenia oferty buduje się profil klienta, który będzie z niej korzystał. Szacuje się ile może dzwonić, ile korzystać z usług roamingowych itp. W przypadku pierwszej wersji taryfy Europa Unlimited, analizy i przewidywania operatora nie pokryły się z rzeczywistością. Dlatego zdecydowano się na wprowadzenie korekty i nowe taryfy mają limit 1000 minut (limit dotyczy rozmów w roamingu). Klienci, którzy podpisali umowy na poprzednią wersję Europy Unlimited mogą korzystać z niej według wcześniejszych ustaleń, cenników i regulaminów.

Kto płaci za wymianę karty SIM, a kto dopiero będzie płacił?

Poważnym problemem dla sprzedawców oraz klientów jest niejednolity cennik dotyczący wymian kart SIM – jeden klient wymienia za darmo, drugi płaci. Brak zrozumienia tych różnic rodzi problemy. Konsultant nawołuje do tego, aby opłaty za cesję i wymianę karty SIM były równe dla każdego albo zlikwidowane dla wszystkich.

Dyrektor zauważa, że pobieranie opłaty za wymianę uszkodzonej, wadliwej lub skradzionej karty nie byłoby fair. Również wymiana karty podczas podpisywania aneksu powinna być za darmo.

W przypadku pytań o wymianę kart SIM u klientów posiadających oferty prepaid dyrektor nie upiera się już tak mocno za tym, aby te działania pozostawały darmowe. Tłumaczy, że decyzja o bezpłatnych wymianach karty dla prepaidowców była podyktowana charakterem samej oferty. Taryfa na kartę z założenia ma być łatwa. Łatwo można zacząć i skończyć z niej korzystać. Rozbudowana biurokracja i dodatkowe opłaty mogłyby odstraszyć klientów, których nie wiąże umowa terminowa.

A tacy klienci są dla operatora bardzo ważni. Dyrektor wyjaśnia, że prepaidowcy stanowią grupę, którą dział sprzedaży może próbować nakłonić do podpisania umów abonamentowych.

Jednak z wypowiedzi dyrektora można wywnioskować, że baza klientów na kartę jest już na tyle liczna, że można zacząć myśleć nad zmianami. Zapewnił, że dyrekcja rozważa wprowadzenie opłat za wymianę kart SIM dla klientów prepaid. Jednak wprowadzenie takich zmian nie jest łatwe. Obecni klienci zawarli z operatorem umowę na świadczenie usług telekomunikacyjnych z chwilą włożenia karty do telefonu. Tym osobom nie można zmienić dotychczasowych cenników. Jednak wraz z wprowadzeniem nowej taryfy prepaid do oferty Play możemy się liczyć ze zmianami cennika i opłatami za wymianę kart SIM.

Z jednej strony temat ten może zostać interpretowany jako nudny i mało znaczący. W wypowiedzi dyrektora został jednak zawarty przekaz, który powinien być niepokojący dla klientów. Daje on bowiem do zrozumienia, że oferta na kartę miała być łatwa i pozbawiona niepotrzebnych opłat. Dzięki temu zbudowano olbrzymią bazę klientów, których dział sprzedaży przeciąga z prepaid na stronę postpaid. W momencie, gdy padają zapewnienia o braniu pod uwagę scenariusza, w którym wprowadzone zostaną dodatkowe opłaty do prepaida, należy to interpretować tylko w jeden sposób – Play zebrał już na tyle duże stadko owieczek, że może przejść do etapu strzyżenia. Wprowadzenie opłaty za wymianę SIM w taryfach na kartę będzie takim sygnałem ostrzegawczym dla wszystkich klientów Play.

Podsumowując, rozważamy wdrożenie opłaty za wymianę SIM (po uwzględnieniu ich rekomendacji), (…) Zawsze staramy się wprowadzać zmiany wraz z wejściem oferty, wiec skoro nie pojawiła się nowa oferta prepaid to, jest to powodem, dlaczego jeszcze takich opłat nie ma. (…)

Czy opłacają się promocje doładowań na Facebooku i czy pojawi się chiński smartfon w ofercie Play?

Na forum, do którego dotarliśmy pojawia się także ciekawe pytanie dotyczące promocji doładowań na Facebooku. Co jakiś czas Play nagradza doładowania, a nawet podwaja ich wartość. Czy takie promocje są dla operatora opłacalne? – pyta jeden z konsultantów Playa.

Dyrektor odpowiada krótko – na ofertach prepaid Play oczywiście zarabia, a akcje takie jak podwajanie wartości doładowań realizowane przez Facebooka ma tylko jeden cel – “klienci muszą o nas rozmawiać”. Jest to więc nie tylko ukłon w stronę obecnych klientów, ale każdorazowo akcja taka powoduje, że w mediach społecznościowych o Play jest głośnio. I o to chodzi.

Inny konsultant sugeruje wprowadzenie do oferty taniego chińskiego smartfona, który sygnowany byłby logiem Play i mógłby pomóc w sprzedaży tanich taryf oraz ofert typu MIX. Dyrektorowi spodobała się ta propozycja i zapewnił, że trafi ona pod rozwagę osób decydujących o kształcie oferty.

LTE w Play, czyli limity i mapa Polski pełna białych plam

Wiele emocji na forum wzbudza temat LTE. Sprzedawcy proszą o wyjaśnienia i chcą wiedzieć dlaczego nie wszystkie duże miasta i miejscowości mają jeszcze zasięg LTE. Unteresuje ich również problem wolnego łącza.

Konsultant pyta o plany związane z przyspieszeniem LTE i sugeruje, że wyniki na poziomie 15 Mbit/s oraz 30 Mbit/s są słabe. Na HSPA+ u konkurencyjnego operatora można osiągnąć wyższą szybkość.

Dyrektor wyjaśnia, że wszystko skonfigurowane jest tak, aby zapewnić jakość i szybkość dla klienta. Jednocześnie operator nie może zapominać o efektywnym zarządzaniu zasobami technicznymi, czyli nadajnikami. W obecnej sytuacji Play nie może zagwarantować tego, że limit prędkości LTE zostanie podniesiony.

(…) czy to jest konkurs kto da więcej? Moim zdaniem 30 MB/s daje całkiem przyjemne możliwości.

Tą odpowiedzią dyrektor przyznaje się do wciąż słabej infrastruktury Play. Skoro konkurencja cały czas oferuje lepszy internet w oparciu o gorsze technologie, to znaczy, że z zasięgiem P4 nie jest najlepiej. Marketingowo LTE w Play brzmi dumnie. I na tym LTE w Play się praktycznie kończy.

W odpowiedzi na pytanie pracownicy o wdrażanie LTE w kolejnych miastach dyrektor zaznaczył, że jest to zależne od uzyskania wszystkich zezwoleń, decyzji środowiskowych dotyczących każdego nadajnika, dlatego nie można podać konkretnych dat nowych wdrożeń. Jednak dla miejscowości takich jak Kwidzyń i Grudziądz – o które pytała konsultantka – będzie to prawdopodobnie odpowiednio październik i listopad 2014 roku. Oczywiście w związku z wyżej wymienionymi warunkami nie są to terminy pewne na 100%.

Inną pracownicę interesuje schemat, według którego LTE dociera do kolejnych miejsc, gdyż tak jak inni klienci, przypuszczała, że najpierw będą to większe miasta, a dopiero później mniejsze miasta i miejscowości.

Dyrektor wyjaśnił, że kolejność włączania LTE w kolejnych miastach zależy od obciążenia sieci transmisją internetową w konkretnych lokalizacjach. Tam gdzie użytkownicy mocniej obciążają infrastrukturę, nadajniki LTE pojawiają się w pierwszej kolejności. Oczywiście tylko wtedy, gdy operator nie natrafi na problemy z uzyskaniem odpowiednich zgód i zezwoleń.

Dlaczego klient nie może zadecydować kiedy będzie płacił?

Jeden z konsultantów zadał pytanie dotyczące braku możliwości wyboru terminu okresu rozliczeniowego, dzięki czemu klient mógłby zadecydować do kiedy musi opłacać faktury, co może być przydatne podczas planowania budżetu domowego.

Dyrektor sprzedaży Play wyjaśnia, że rozłożenie procesu generowania faktur, e-faktur i bilingów ma na celu zmniejszenie ciężaru spoczywającego na pracownikach i systemach za to odpowiedzialnych. Danie klientom możliwości wyboru okresu rozliczeniowego groziłoby nałożeniem wielu zleceń w tym samym terminie co mogłoby być źródłem opóźnień, błędów i dodatkowych problemów.

To jeszcze nie koniec!

Na tym kończymy pierwszą część cyklu poświęconego operatorowi Play. Już wkrótce kolejne części. Będzie o problemach pracowników Playa, o marketingu P4, a także o tym, jak operator widzi swoją przyszłość.

Mateusz Nowak
współpraca: Przemysław Pająk

Aktualizacja: Po naszej publikacji, na blogu Rzecznika Prasowego Play ujawniono zapis rozmów z forum, na którym bazowaliśmy tworząc powyższy tekst. W związku z tym nie będziemy publikować kolejnych części cyklu.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • Snow Leopard

  Na ile ten „przeciek” jest faktycznie przeciekiem, a na ile informacją kontrolowaną? Nie że hejtuję czy oskarżam, ale po prostu jestem ciekaw:)

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  myślę, że jak przeczytasz to nie będziesz miał takich wątpliwości.

 • Youvegotit

  Przeczytałem dopiero wstęp i pierwszy punkt. Grubo. Bardzo grubo.

 • Troy

  Nie no, full profeska, gratulacje Panowie!

 • Tomek

  Ciekawe jak Play zareaguje na jak by nie patrzeć w pewnym sensie ujawnienie tajemnic sieci :)

 • Mateusz Arkadiusz Lenicki

  Podziwiam za obszerność materiału, zastanawia mnie jednak czy to nie podpada pod ujawnienie poufnych danych firmy. Po za tym, mozemy sobie wybrac takiego operatora jakiego chcemy, wiec to nasza sprawa jaki abonament wybieramy. Operator moze tworzyc takie oferty jak mu sie podoba, i poki nie zawieraja jakis ukrytych kosztow nie ma co na niego psioczyc.

 • Marek

  Też własnie mi się wydaje, że to ujawnienie poufnych danych.

 • Troy

  Pewnie jakieś wewnętrzne śledztwo, ale takie rzeczy robią i tak osoby, które są zwalniane, więc żadnych konsekwencji pewnie nie będzie ;p

 • Snow Leopard

  Jak wrócę do domu to na pewno całe przeczytam.

 • Troy

  Mateusz, ale nikt tutaj nie psioczy. To jest zadaniem dziennikarzy, aby docierać do takich rzeczy ku uciesze swoich widzów czy tam czytelników. To wina Playa, że ma ch**owe zabezpieczenia, nie spidersweb że zdobywają takie materiały.

 • Michał Grochowski

  Nie powiem – ciekawie się robi. Artykuł jest nieco chaotyczny, średnio czytelny i mało przyjemny w odbiorze, ale chyba nie o to chodziło – zaczyna się dziennikarstwo śledcze.

  Nie jest to informacja typu „Mamy domniemaną specyfikację nowego modelu xxx”, tylko prawdziwa reporterka ze słabo poznanego terenu. Tekst jest ostry i zdecydowanie przeznaczony do własnej analizy – mi się podoba. A reakcja Playa – to może być naprawdę ciekawe. Dla pewności backupuję stronę :)

 • Tomek

  zapewne tak, musieli dostać dostęp do wewnętrznego forum. Tylko nie wiem co to za forum, jeśli wewnętrzne takie całkiem to można się logować na nie tylko SIDem (kartą pracownika), chyba, że to jakieś inne

 • Kosiek

  Obraz smutku i nieszczęścia. Rzeczywiście, teraz pracownikom POS trudno pracować w Play i nie dziwię się im.

  A co do nadajników – P4 najwyraźniej boi się korzystać ze swoich linii kredytowych. Czemu? To już zagadka.

 • http://www.spidersweb.pl/author/mickey97 Mikołaj Kantorek

  Jest grubo. Czekam na reakcję Play’a. Dobra robota panowie :)

 • Mateusz Arkadiusz Lenicki

  Oczywiście masz racje, uważam że materiał jest bardzo obiektywny. Chodziło mi o to, że zaraz posypią się komentarze w stylu: „Jaki ten Play zły i niedobry, ze nie robi ofert idealnie dopasowanych do klientow, najlepiej z minimalnym zyskiem” Business is bussines :)

 • Mateusz Arkadiusz Lenicki

  Ale z drugiej strony śledztwo dziennikarskie.

 • Michał Zemełka

  „dyrektorowi sprzedaży, który pełni tę funkcję od września 2001 roku.”

  Niemożliwe.

 • taka akcja

  „Dyrektor wyjaśnia, że wszystko skonfigurowane jest tak, aby zapewnić jakość i szybkość dla klienta. Jednocześnie operator nie może zapominać o efektywnym zarządzani zasobami technicznymi, czyli nadajnikami. W obecnej sytuacji Play nie może zagwarantować tego, że limit prędkości LTE zostanie podniesiony.

  (…) czy to jest konkurs kto da więcej? Moim zdaniem 30 MB/s daje całkiem przyjemne możliwości.

  Tą odpowiedzią dyrektor przyznaje się do wciąż słabej infrastruktury Play.”

  Nie wydaje się Wam, że to bardzo mocna nadinterpretacja ze strony SW?

 • no i co

  nic nowego, tak działa każdy operator

 • http://devhero.pl/ Łukasz Jurys

  róbmy backup zanim zniknie ;)

 • mal

  śledztwo dziennikarskie ma na celu ujawniać coś co jest niezgodne z prawem. Tutaj nie ma takiej sytuacji,

 • Dominika Pasternak

  Wg mnie zarzuty co do braku ofert mieszczących się w 20 – 30 zł są trochę dziwne, klienci o których tutaj mowa to jak nic grupa celowa „telefonów na kartę”. W czym więc problem?

 • Dr Webxpert

  Powinniście zrobić płatny dostęp do serwisu i reklamy out. Psujecie rynek treściami premium udostępnianymi za free…

 • Sebastian

  Z jednej strony ciekawy materiał, ale z drugiej ameryki nie odkryto. Operator robi wszystko, żeby zarobić, jeśli tania oferta kosi droższą to ją wywala. Jeśli płacilibyście za kanał promocji SW i nie było by klikalności- zakończylibyście stratę pieniędzy prawda?

  Jedyny aspekt który mnie irytują to sprawa LTE. Ja prędkości na LTE osiągam takie same jak na 3G, więc to faktycznie papka marketingowa.
  Pozostałe elementy działalności jak najbardziej racjonalne. Jeśli ktoś nie jest zadowolony z ich oferty, widocznie nie jest celem działań marketingowych i sprzedażowych. Ja świadomie korzystam z prepaid i jestem zadowolony.

  Szkoda mi tylko tych pracowników, co też muszą się namęczyć, żeby napchać Play kasy do kieszeni to nikt im za to odpowiednio nie zapłaci.

 • Mariusz Płatek

  Przedłużałem umowę niedawno i jest Formuła specjalnajna za 45 pln. Tyle, że niewidoczna.

 • Mytherios

  Ciekawe czy ten artykuł dotrwa do 20:00. :D

 • Dawid Kosiński

  Karta się kończy w najgorszym możliwym momencie. Sam przez rok miałem umowę 200 minut i 1 GB internetu za 29 zł i byłem w sumie zadowolony.

 • one

  A czemu miałby nie dotrwać? Typowy przeciek, co Play może zrobić spidersweb?

 • Arek UK

  No i mamy spiderleaks :)

 • Sebastian

  Jak się odpowiednio kontroluje działania to nie jest tak źle. Ja mam za ok. 17zł miesięcznie darmowe do Play, 1GB internetu (jeśli nie pozwolę mu się skończyć przedłużając w ostatni dzień, pozostałe MB się sumują- obecnie 2.5GB mam), i jak trzeba do innej sieci to też zadzwonię/napiszę.

 • RDF

  „Play zebrał już na tyle duże stadko owieczek, że może przejść do etapu strzyżenia.”

  I dlatego trzeba ustawicznie skakać pomiędzy operatorami i nie dać się wpakować w 24 – miesięczną umowę.
  To jest wojna. ;)

 • RDF

  premium?

 • Rafał

  Po przeczytaniu stwierdzam, że nie ma nic o czym by konsument nie wiedział. Opisana większość jest rzeczą normalną nie tylko w Play, ale także u innych operatorów. Żadna poufna/ważna wiadomość nie została ujawniona. Bardziej to przypomina zabiegi PR niż przecieki ;)

 • Kamil Sobotka

  teraz to często 15 i 26 miesięcy :)

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  O Play wielokrotnie napisałem negatywnie jako posiadacz ich oferty Play Online i większego bubla i oszustwa nie ma żaden operator z trójcy .

  Fatalny zasięg i czarna dziura , konsultanci wprowadzają w błąd lub namawiają tylko na abonament naiwny młodych ludzi lub Kowalskich nie mających bladego pojęcia jak działa ta sieć gsm .

  Reklamy które wprowadzały w błąd z 4G Ready lub teraz 4G Lte i inne sztuczki które mają przekonać do wyboru Play a nie innej sieci

  Reklamacje nie uwzględniane bo według zapisów sieci P4 jak był jakikolwiek zasięg to jest super a nad szybkością ciągle pracują i przepraszają za chwilowe problemy tak od 4 lat farsa trwa z Play .

 • RDF

  w sumie to niczego w tym materiale ciekawego i demaskatorskiego nie ma. same korpo banały.
  materiał jest pół jawny – przecież dostęp do niego mają zwykli pracownicy, więc w każdej chwili mogli spodziewać się takiego przecieku jak ten.

  Zainteresujcie sie czymś naprawdę ciekawym.
  kim są właściciele PLAY? jakie są przepływy kasy? na co poszła ostatnia emisja obligacji?
  o tym chętnie bym poczytał. ;)

 • Damian Borowczyk

  Sam już na początku roku mogłem przedłużać ofertę, ale przy tych Unlimited zostając w Play nic nie zyskam. Obecne abo mi starcza a po cholerę mi nieograniczone rozmowy do wszystkich. Jeszcze rok czy dwa temu bym nie przypuszczał, że będę się rozglądał za innym operatorem niż Play.

  Ciekawe jak na to Gruszka odpowie, bo że skomentuje to na swoim blogu jest raczej pewne :D

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Play to żałosna hipokryzja .
  Gdy na forum napisałem jak wygląda ten ich zasięg Play Online i szybkość to kasują podane liczby aby potencjalny klient tego nie zobaczył jaka tandetę Play wciska i twierdzą ze mają lepszą usługę internetu od T-Mobile , Plius lub Orange .

  Ewidentne wprowadzanie w błąd i naciąganie a reklamy to drugie dno na których się łowi nowych naiwnych

 • http://www.onetech.pl/ narkoman

  Hehe, sama prawda, właśnie czekam na przeniesienie 5 numeru do nju (4 pozostałe są tam praktycznie od samego początku nju). Play jest drogi i nieopłacalny, do tego jego infrastruktura jest w coraz gorszym stanie. Żegnam i nigdy nie wrócę tam, nawet jak by mi dopłacili.

 • http://sethai.pl/ Sethai

  No ja przeczytalem i sa to dla mnie oczywiste rzeczy, ale jestem w stanie uwierzyc, ze jest to PRowy tekst Playa przygotowany do wlasnych sil sprzedazy, i ktos postanowil zrobic wyciek by poczuc sie „lepiej”

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Mam Play Online 4G Lte na kartę i powiem Ci uczciwie , najgorszy operator i zasięg a szybkość w polocie jak się uda w W-wa do 5Mb/s to żenada .

 • Paweł

  Ale takie rozmowy zapewne każdy inny operator prowadzi.
  Prawda jest taka, że jak ktoś chce tanio i dobrze to znajdzie. Nawet w Playu.
  Sam mam ofertę MiniMAX na kartę i za rozmowy nie płacę więcej jak 29 zł :)

 • Sebastian

  Ja na telefonie wyciągam 8Mbps, w Poznaniu. Więc różnica do 3G praktycznie znikoma.

 • RDF

  „Play jest drogi i nieopłacalny”
  Takie stanowcze określenia są zawsze nieprawdziwe. ;)
  dla mnie jest najtańszy.

 • http://www.onetech.pl/ narkoman

  Karty trzeba pilnować, abonament sam się płaci i zawsze działa – przeszedłem z play do nju z rachunkiem i jest idealnie. Za to samo w play 39 co w nju jest za 28. Z internetem jeszcze lepiej bo 59 vs 35.

 • RDF

  nigdy nie zrozumiem tego argumentu? czego trzeba pilnować?
  to właśnie opłaty abonamentowe są upierdliwe.

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Ja korzystam z usług T-mobile i najlepsza oferta na kartę lub abonament .
  Do tego zasięg i szybkość internetu bez LTE na najwyższym poziomie i obrotach …
  T-Mobile nie prowadzi nachalnej polityki reklamowania internetu z LTE jak konkurencja a realnie wszystko hula lepiej

 • http://www.onetech.pl/ narkoman

  Tego, żeby doładować. Abo pobiera z konta i tyle, zero zachodu, po prostu działa. Nie ma włączania pakietów, ofert bla bla.

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Tak bo mama płaci 5 zł. za pakiet sms dla swojej pociechy i dała zetabieda androsyfa to jest cool w Play .

  Dla mnie Play to shit a T-Mobile lub Plus oferuje dużo lepsze usługi i mają zasięg

 • Sebastian

  „T-Mobile nie prowadzi nachalnej polityki reklamowania internetu z LTE jak konkurencja a realnie wszystko hula lepiej”
  Jak mają reklamować coś czego nie oferują?

 • RDF

  a czym sie różni doładowanie (w wybranym przez mnie momencie) od konieczności zapłacenia terminowego abonamentu? nadal nie rozumiem. ;)

 • http://www.onetech.pl/ narkoman

  T-Mobile ma abo za 49 bez stacjonarnych i 2GB netu i do tego 2 lata umowy – w nju 19 + 9 + 7 (700mb netu i tak większości starczy) = 35. Biorąc pod uwagę 2GB netu też wychodzi suma identyczna. Wolę nju bez umowy na dwa lata.

 • Sebastian

  „Tak bo mama płaci 5 zł. za pakiet sms dla swojej pociechy i dała zetabieda androsyfa to jest cool w Play .”
  Powinieneś zarejestrować się jako artysta i te wypociny zastrzegać, może w ten sposób coś kiedyś osiągniesz :)

 • http://www.onetech.pl/ narkoman

  Pisałem niżej: dlatego jest nieopłacalna: Za to samo w play 39 co w nju jest za 28. Z internetem jeszcze lepiej bo 59 vs 35.

 • RDF

  Nie mama, zbieram złom – wiesz jak to jest…

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Na kartę w Play nie ma 8Mb/s bo jest ograniczenie tylko do 5Mb/s

  Zapoznaj się z regulaminem Play świadczenia usług i nie pisz bzdur

  Do tego aby mieć LTE w Play (P4) trzeba je co 30 dni ręcznie aktywować samemu na swoim koncie i posiadać minimum 30 zł. stan konta .

  Lte w Plus na kartę mam bez żadnych ceregieli i szopek jak jestem w zasięgu

 • RDF

  ma facet styl. nawet go lubię.
  ;)

 • http://www.onetech.pl/ narkoman

  Tym, że doładowanie trzeba zrobić kiedy akurat się zechce skończyć, albo jakieś tam pakiet trzeba nim odnowić etc – a abonament się płaci sam.

 • RDF

  ale ja mam za 15 zł, to samo co ty za 28 zL

  ;)

 • Sebastian

  Ja cały czas mam nadzieję, że to jakiś grubymi nićmi szyty podstępny skecz w jego wykonaniu :D Czekam tylko na puentę :D

 • RDF

  nie zechce tylko są terminy, które sam wybierasz.

  ok, ty tak wolisz, ale nie pisz, że coś jest lepsze. ;)

 • http://www.onetech.pl/ narkoman

  W której ofercie jest no limit rozmowy i smsy i mmsy do wszystkich sieci (poza stacjonarnymi) za 15zł?

 • isaak911

  Całą rodzinę przeniosłem do PLAY -9nr telefonów a teraz systematyczne zaczynam przenosić do NJU, niestety podobna oferta jak NJU jest w RedBull Mobile do której nie mogę przejść. Skoro tak to zmieniam operatora bo to mój portfel, i każdemu to polecam. Jestem rozczarowany kiepską ofertą na przedłużanie umów, na niektóre nr już dwukrotnie przedłużałem umowę i za każdym razem płacę więcej. Ostatni nr do Play przeniosłem w listopadzie a pierwszy do nju poleci w lipcu :)

 • http://www.onetech.pl/ narkoman

  No właśnie wybieram terminy, pilnuję ich etc, a przy abo nic nie wybieram, samo się płaci i kropka – dla mnie jest lepsze.

 • Fidel

  Ale po co korzystasz z czegoś, co ci nie odpowiada? Przecież możesz przenieść się do innej sieci i nie korzystać z play.

 • Sebastian

  Nic nie muszę aktywować, przełączam tel na 4G i mam LTE.

 • Znudzony

  No nie… Znowu tytuł rodem z Pudelka a treść nie jest specjalna.
  Ameryki tym wpisem nie odkryliście i mega tajemnic tu nie widzę.
  Tak szczerze: czy to są dla Was sensacje, że firma rozmawia z pracownikami?

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  @ Fidel
  Mam po to aby mieć porównanie usług i ew. awaryjna sytuacja , tak jak posiadam Aero2 ale nie korzystam
  Do tego posiadam kilka urządzeń mobilnych , więc potrzebuję dla nich karty sim .

 • http://www.onetech.pl/ narkoman

  U mnie dokładnie to samo :-D Tylko czekać aż play zaczną szybko maleć rekordy w przechodzących numerach.

 • Fidel

  „Mam po to aby mieć porównanie usług” ale jak sprawdziłeś i nie pasuje, to czemu nie zmienisz.

  „Do tego posiadam kilka urządzeń mobilnych , więc potrzebuję dla nich karty sim.” to nie możesz mieć kilku kart u operatora który ci opowiada?

  „ew. awaryjna sytuacja” jaka?

 • Taka akcja

  Wiesz, że możesz przejść do innego opa a potem do RBM bez problemu? :)

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Na abonament to może tak? i tyle w temacie .

  Proszę zapoznaj się z faktami usług Play Online 4 G Lte na kartę bo piszesz kompletne bzdury i kłamstwa jak inne dzieciaki z gimnazjum liceum
  Z pewnością masz 4G w biedafonie z androsyfem za zeta jak inni w necie … raczej widziałeś samrtfon z LTE w gazecie :D buhahahaha ..

  Uważam że nie znasz tej oferty lub nie masz Play Online 4G Lte na kartę bo byś wiedział ze LTE trzeba aktywować co 30 dni samemu w ustawieniach konta !!!
  Jak go nie włączysz to masz tylko 3G pakietowe dane a smartfon z LTE tutaj nic sam nie włączy Ci dzieciaku

 • Rafał Radziszewski

  Otóż to. Reszta jest całkiem ok, ale pretensje o 30 Mbps to lekka przeginka (BTW – prawie na pewno B powinno być małe). To jest dużo. Proponowałbym się zająć raczej problemami z zasięgiem.

 • perlusconi

  wszystkie tajemnice playa. Nabralem sie na tytul.

 • isaak911

  Ale po co? Ja mam się trudzić z sympatii do operatora? To ja mu chcę zapłacić czy to on powinien się postarać żebym mu zapłacił za usługę której potrzebuję?

 • Nottenick

  Czemu? Przypominam, że wkrótce aukcja!

 • Sebastian

  Przecież napisałem, że na telefonie, nie mówiłem, że w Play Online. Co za tym idzie, nie kłamię i nie piszę bzdur.

 • http://twitter.com/#!/jakubkralka Kuba

  Nie będę ukrywał, że po nagłówku zapowiadało się zdecydowanie bardziej okazałe. Do wewnętrznego forum Biedronki, które opisał mój ulubiony portal NaTemat.pl się nie umywa, gdzie pracownicy zdradzali sobie sekrety jak wynosić do domu Vizir w opakowaniach po ogórkach kiszonych i zdradzali sekrety walki klas wśród pracowników, jak „kasersi” dyskryminują „półkersów” i vice versa :)))

 • sakul

  Grubo Panowie moje gratulacje za takie info, warto jest wiedzieć to czego człowiek się domyśla ale nie ma potwierdzenia . Czekam z niecierpliwością na odzew ze strony Pana Szanownego wybitnego znawcę PR Marcina Gruszki -aż mnie skręca z ciekawości co wymyśla ach będzie wesoło .

 • isaak911

  U mnie na wsi LTE jest tylko od Plusa, a do telefonu się nie przydaje bo zżera baterię, a jako zamiennik stacjonarnego też nie bo są duże limity, jako nowinka technologiczna owszem daje radę. LTE zostało źle zaprojektowane, jako technologia nie obsługuje SMS czy rozmów więc jest drogie dla operatora który musi pokrywać zasięgiem 2 razy to samo miejsce.

 • RDF

  to jest moja oferta. ;)
  10 zł – 1 GB
  5zł rozmowy poza Play.
  no limit rozmowy wewnątrz PLAY – free.

  tak jak ci mówiłem. każdy jest inny i ma inne potrzeby, nie można uogólniać

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Ja o jednym ty o czymś inny… czytaj co napisałem .
  Ty masz telefon z 4G jak inni z Biedronka lub inne bieda fony za 300 zł. dual sim to twoje 4G :D

  Nie masz Play Online 4G Lte to się wcale nie wypowiadaj bo widzę że nie masz bladego pojęcia o czym mowa i pomyliłeś abonament Formuła4 z Play Online to zupełnie inne zasady i karty sim usługi w Play
  Oczywiście że w telefonie działa Play Online i Formuła4

  Już Ci napisałem . zapoznaj się z regulaminem i się dokształć o Play na temat Play Online i Formuła bo to zupełnie inne zasady i usługi .

  Play Online tylko korzysta z nadajników P4 i taki ma zasięg i szybkość jaką zapisał Play w regulaminie świadczenia usług .
  Jednym słowem bardzo ograniczone i okrojone usługi w porównaniu do T-Mobile lub Plus

 • isaak911

  Bajki opowiadasz, a ograniczenie w Play to 6MB/s ale 8 bez problemu wyciąga, może nie w Warszawie alu u mnie na wsi tak

 • vvvv

  Pewnie dlatego, że to kosztuje. A koszty myślisz kto by poniósł?

 • http://www.onetech.pl/ narkoman

  Nie ma w tym smsów i mmsów – do tego nie chodzilo mi o szczegóły, a o to która to oferta na stronie – jak bym mógł prosić to link jakiś podrzuć.

 • Sebastian

  A może ty zanim się zaczniesz podniecać to przeczytaj dwa razy? Chyba, że na cegłofonie nie widać literek.
  Nic nie pomyliłem, mówiłem o pakiecie internetu w ofercie Play na kartę.

  „Z pewnością masz 4G w biedafonie z androsyfem za zeta jak inni w necie
  … raczej widziałeś samrtfon z LTE w gazecie :D buhahahaha ..”

  gościu…masz coś z łbem. To ty mi tu brzmisz na dzieciaka, z którym wszelkie gadki zakończyłem.

 • Remek

  możliwie, możliwe o Germanosie już nikt nie pamięta :)

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Tak , wam to zawsze na wsi wychodzi internet mobilny 3 razy szybszy niż operator oficjalnie oferuje i zapisał .

  Ale 0,6 Mb/s to na pewno masz od Play bo ja miałem w Sopocie przez 6 dni urlopu aż 0,4 Mb/s prawdziwy szał aż musiałem modem zmienić na Areo2 aby normalnie poczytać news :)

 • Sebastian

  Pytanie do redakcji: Możecie blokować/banować możliwość wypowiadania się konkretnym użytkownikom?

 • Olejendo

  mirrorki są już porobione na wykopie ;)

 • a

  Mogą ale to łatwo obejść, ja już 3 razy dostałem bana.

 • http://mantosz.eu Marcin Antosz

  Sorry, ale to już cios poniżej pasa. Ujawnienie tajemnicy firmowej itp.
  To, co piszą pracownicy na prywatnym forum nie powinno wypływać.

 • Greg L.

  Mogłby być jakieś AMA z kimś z PLAY

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Z pewnością z łbem to masz ty chłopaczku problem i odsyłam do faktów regulaminu jaki oferuje Play .
  A epitety i obrażanie zachowaj dla siebie i swoich rodziców .

  Jak masz problem z czytaniem to poproś konsultanta Play aby Ci wytłumaczył łopatologicznie jak to działa bo masz problem z przyswajaniem tej technologii od Play i mijasz się z prawdą i kłamiesz!!!

  Jak czegoś nie rozumiesz to ja Ci dłużej nie będę tego wyjaśniał bo ewidentnie nie znasz i nie masz Play Online 4G Lte na kartę i kropka !!!

  Gamoń i analfabeta by się szybciej doczytał i zobaczył jak działa i na jakich zasadach w Play usługa LTE na kartę Play Online .

  Ty masz z tym problem a na koniec zero kultury i epitety jak inni z gimbazy liceum to klasyczny komentarz polaczków i fanboys Play i androsyfu za zeta z ciemnogrodu

  Najbardziej mnie rozbawił ten twój smartfon z 4G ? , chyba dual sim z androsyfem za 600 złl. z allegro .

 • Sebastian

  No d*.

 • http://www.spidersweb.pl/ Mateusz Nowak

  Tak, można założyć blokadę.

 • http://www.spidersweb.pl/ Mateusz Nowak

  Tak, można też ją obejść.

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  SPADAJ … , dobra rada kup Play Online 4G Lte na kartę i zapoznaj się z zasadami tej usługi od Play a potem komentuj …
  Smartfon z LTE to masz ? wycięty z gazety jak inni w necie a w realu androsyf biedafon za zeta i hejtujesz

  Nawet chłopaczku nie wiesz o tym że aby aktywować LTE w Play na kartę co 30 dni ręcznie trzeba mieć również minimum 30 zł. saldo dodatnie a wy gołodupcy nigdy nie macie kasy a matka 5 zł. doładuje na sms to jest Play cool w szkole

  Na takich jelonkach właśnie Play bazuje bo czytać nie umieją i się jarają na wszystko co matka da za free

 • RDF

  sms i mms nie używam. oferta to play na kartę, żadna tajemnica.
  te 5 złotych wynika z praktyki – tyle wygaduję poza siecią Play.
  Po prostu wszyscy najważniejsi współpracownicy i rodzina są w Play – więc gadamy za free bez żadnych opłat.

  Nie mówię, że to rozwiązanie dla każdego.

  Pewnie w innym wypadku (rozmówcy poza Play) już byłbym w nju.
  Ja się nie przywiązuję. Idę tam gdzie mi wygodniej. ;)

 • http://TizenLog.PL/ Mateusz Bindacz

  Tylko, że nigdy nie wiesz ile się zapłaci. Bo czy to przekroczysz określoną ilość minut, czy skorzystasz z internetu.. rachunek rośnie. Na karcie masz pewność, że doładowując za 50 PLN więcej bez swojej wiedzy nie wydasz. Ale to już jak kto woli :)

 • Sebastian

  Powtarzasz się. W sumie to jest mi głupio bo dałem się wciągnąć w dyskusję największemu trollowi w internecie, masz nawet fanpage na FB, wiedziałeś o tym?
  Dość, nie karmię cię.

 • __

  Akurat teraz play ma całkiem fajną „formuła specjalna”: bez limitów z play, 200 min/300 sms i 500 MB transferu za 45zł.
  Elastyczniej niż w t-mobile i plusie, orange odpadło z automatu.

 • Sebastian

  A czym trzeba sobie na to zasłużyć? Może na skróty: Czy Nazir nie jest idealnym kandydatem do tej nagrody? :)

 • Sebastian

  Trochę nieopłacalne. Za 29 (Nielimitowane rozmowy) + 9 (nielimitowane SMS) +9 (500MB netu) masz Formułę MiniMax na kartę.

 • michal

  nie pisze sie KWIDZYŃ/KWIDZYNIU
  byłeś w dupie, czy w dupiu?
  zapamietajcie sobie, ze piszemy „mieszkam w Kwidzynie”, „jestem z KwidzyNa”

 • gość

  Ciekawe co powiedziałby Przemysław Pająk, gdyby ktoś ujawnił wewnętrzną korespondencję wewnątrz jego firmy. Zdaje się, że wiem, bo już kiedyś był taki przypadek w którym ktoś ujawnił maila od Redaktora Pająka. Oburzeniu nie było końca… Nic nie usprawiedliwia tego artykułu i takiego działania, żaden i nikogo interes, przykro mi, ale niestety tak jest.

 • DjNazirTroll

  Wie, wie trollisko o fanpejczu. Nawet swego czasu strasznie się oburzał z tego powodu, chyba na łamach chip to oburzenie mocno artykułował, aż bana się doczekał dziadyga buhahah. Czekam kiedy z nim i tu zrobią porządek.

  Jednak póki co, to moderacja jakaś taka bezpłciowa i bezjajeczna, że nie mogą takiego pajaca wy..ć.na zbity pysk.

 • DjNazirTroll

  Jaka?” żadna!!! Ot wymyśla bzdury i wyimaginowane powody. Po co z nim dyskutować skoro to mądre inaczej.

 • http://www.spidersweb.pl/ Mateusz Nowak

  Sprawdziłem Twoje IP i nie zdziwiło mnie, że korzystasz z Play :)

 • Mateusz

  Hakerzy :D

 • http://www.spidersweb.pl/ Mateusz Nowak

  Najszybciej obrażaniem komentujących, autorów oraz innych osób. Nazir złapał kilka banów czasowych.

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Uważam że takie osoby jak Ty które hejtują i nawołują do blokowania kogoś innego bo wyraża inną opinię nie zgodną z twoim wyborem są żałosne i należy właśnie ich eliminować i dać ban za takie pomysły .

 • Sebastian

  Dzięki za odpowiedź.

 • Mat

  głupia dyskusja,

  – lubisz placic abo to placisz
  – lubsz kupowac karty kupujesz

  takich ludzi to jest chyba najmniej na swiecie – decyzja jest gdzies indziej

 • Sebastian

  Przestań odpisywać do moich komentarzy.

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  :)
  Tak czy siak … ja wolę T-mobile lub Plus

 • Rafał Radziszewski

  Kiedy ma rację. Materiał jest bardzo ciekawy, ale stąpa po bardzo cienkim gruncie i interwencja prawnika nie jest wykluczona. Wygląda to jakby naczelny podjął ryzyko dla zwiększenia klikalnosci i zasięgu. Krok zrozumiały, materiał ciekawy, ale można mieć wątpliwości etyczne.

 • DjNazirTroll

  A kim ty jesteś żeby to kogoś obchodziło co uważasz. Od kiedy to zdanie trolla ma jakiekolwiek znaczenie.

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Ja mam 6GB net na 30 dni za 30 zł. w T-Mobile Frii
  Sam decyduję ile netu potrzebuję i ile płacę za kolejny m-c

 • Sebastian

  Żadnego pozwu nie będzie, nic szczególnego nie ujawniono. Play może jedynie spróbować sprawdzić od którego pracownika informacje te wyciekły, ale moim zdaniem będzie to trudne, o ile nie niemożliwe. To nie jest prywatna korespondencja tylko posty na wewnętrznym forum (przynajmniej ja tak to zrozumiałem).

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Bo 3G mają lepsze od tego LTE w Play :)

 • Krzysiek

  Dosłownie sensacja XX! wieku…śmiechu warte. To mają być jakieś tajemnice???? Szkoda czasu na czytanie takiego ogólnikowego bełkotu

 • adam

  Kurde, a mój abonament się sam nie płaci tylko muszę na niego zarobic.. Całe życie pod górkę

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  A Ty przestań hejtować i pisać bzdury bo dostaniesz sam to o co się dla innych domagasz … kto mieczem wojuje od miecz marnie zginie .

 • Cyr4x

  Value for money, jasne. Klient nie może czuć się skrępowany. Niestety dyrektorek nie wziął pod uwagę, że niektórzy nie czuli się skrępowani i mieli w zasadzie bez limitu przy 400 minutach, bo tak mało dzwonią. Gdyby nie wprowadzona niedawno super formuła z limitem 200 minut/300 sms (co, klientów się traci i tonący się brzytwy chwyta panie dyrektorku?), to bym przeszedł na kartę lub w ogóle rozważył przeniesienie numeru gdzieś, gdzie dostałbym dogodną ofertę.

 • gość

  Panie Mateuszu, chyba Pan nie myśli, że korzystający z internetu Play jest pracownikiem Playa. Uprzejmie proszę, niech się Pan nie ośmiesza. Mogę za sekundę napisać komentarz z iPada z internetu Tmobile, czy wtedy Pan napisze, że pracuję dla Apple i/lub Tmobile?

 • Tomasz

  Nudny ten tekst. Przeczytałem cały i nic ciekawego, sensacyjnego. Jaki blog taki Snowden ;(

 • TypowyPolak

  Sporo ryzykujecie, że to publikujecie, prawnicy Play was zjedzą.

 • Cyr4x

  Ale na kartę. Bez telefonu. Może ktoś nie chce martwić się o doładowanie i mieć święty spokój z abonamentem. Mnie np. warunki formuły specjalnej odpowiadają, bo mało korzystam ale z wszystkiego – na komórki, na stacjonarne, sms. Mógłby być pakiet internetowy trochę większy, ale za 45 zł też nie można narzekać. Teraz płacę 65 zł za jakoś 400 minut, których i tak w całości nie wykorzystuję, więc będze oszczędność. 480 zł za całe 24 miesiące, a to piechotą nie chodzi.

 • gość

  Prosze uprzejmie Panie Mateuszu, teraz iPad i internet z Tmobile, prosze sprawdzic, zgadza sie? Czy teraz Pan napisze, ze pracuje dla Apple /Tmobile? Jak ma sie Pana odpowiedz do tego, ze postapiliscie w sposob nadzwyczaj nieelegancki, cechujacy sie rozczarowujaca hipokryzja?

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Mnie już zjadają od 4 lat i nadal im mówię w oczy i głośno oszuści , oferty naciągane i czarna dziura z zasięgiem

 • Remi

  Te „tajemnice” wyglądają na takie, które mogą wyciec. Jeśli się okaże, że to specyficzna akcja reklamowa SpidersWeb w porozumieniu z Play, to się nie zdziwię :) Ale też więcej na pająka nie klikne

 • Kot Pik

  „Rozmowa kontrolowana, rozmowa kontrolowana” ;)

 • Mat

  a można jaśniej – czy to byly jakies wazne informacje?

  be te tutaj to moim zdaniem nic – po za mozliwoscia poznania podejscia do pewnych kwesti,
  bo oferty kazdy widzi i moze porownac, mi osobisice sredio oferta lezy, ale narazie korzystam

 • DjNazirTroll

  Nazir przecież to ciebie tylko banują trollu, nie pie..farmazonów bo 99,99$ banów to tylko ty dostajesz.

 • Edko

  No to panowie odkryliście podstawy marketingu :D . Póki co nie widzę nic nadzwyczajnego a tym bardziej kontrowersyjnego, czysta matematyka. Nawet nikt k… nie sypie. Nudy

 • Sebastian

  Zawsze mnie zastanawia dlaczego według niektórych doładowanie jest o wiele gorsze, bardziej uciążliwe co przelew za fakturę. Nawet jeśli ,to według mnie jak ktoś chce wybrać korzystną ofertę i może oszczędzić „skazując” się raz w miesiącu na ustawienie przypomnienia o doładowaniu to zrobi to, a jeśli ktoś woli robić to samo ale przelewać pieniądze z tytułu faktury a nie doładowania i uważać, żeby nie przekroczyć abo to też jego sprawa.
  Telefonów w ofercie też nie mają dobrych, można je sprzedać zarabiając jakieś 200-300zł (zawsze coś).

  Ale każdy robi tak jak chce ;)

 • gość

  Panie Mateuszu, jeszcze kolejna uwaga – tym razem jako „pracownik” Play. Zadzwońcie do Witka Tomaszewskiego z Telepolis, on kiedyś ujawnił tajemnicę firmową na łamach swojego serwisu i szybko się z tego wycofał. On Wam coś powie na ten temat. Przekroczyliście czerwoną linię i bardzo bym prosił, byście spróbowali wyjść z tego z twarzą. Co do Waszego źródełka, idę o zakład, że w Play już wrze, sprawdzają billingi i coś takiego nie ujdzie płazem. Wiem coś o tym, niech Pan mi wierzy, widziałem podobną akcję w Plusie. „Źródełko” zostało namierzone i zwolnione, ale być może tylko dlatego, że było na tyle nieostrożne iż korzystało ze służbowego telefonu. Jeśli w Play mają Wasze numery z Redakcji to Wasze „źródło” już „popłynęło” jak w banku.

 • TypowyPolak

  Na siłę Cię trzymają?

 • gość

  Można – powiem Ci tylko tyle, że jedno „źródełko popłynęło” za dużo bardziej błahe informacje niż te powyżej. Tyle powinno wystarczyć.

 • Marko

  No właśnie – konczy mi sie umowa z PLAY i po ostatnim przegladzie ofert, wcyhodzi ze bez telefonu najlepiej brac t-mobile – potwierdzi ktos?

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  FB Nazir jest mój i tam możesz zobaczyć co nowego się dzieje ciekawego w tematach które mnie interesują lub polecam

  Jak widać tam chamstwa i takich typów jak ty nie ma , za to komentują sprzęt Ci co maja więcej niż 13 lat i coś do powiedzenia mądrego

 • kraju

  Abonament możesz płacić automatycznie, kwestia ustawienia w banku. Zgadzam się zupełnie z narkomanem, śledzenie doładowań i promocji jest upierdliwie, na pewnym etapie po prostu nie ma na to czasu. To podstawowa zaleta abonamentu – wygoda.

 • Cyr4x

  Wiesz nie tyle gorsze. Gdyby nie super formuła, na pewno przeszedłbym na kartę, bo pozostałe oferty są do kitu. Przynajmniej dla mnie. Po prostu ten abonament mi odpowiada i w chwili obecnej wygodniej jest dla mnie wydać te 200 zł na telefon niż ponad 600 za ten sam w komisie.

 • AP 

  ‚W dupiu byłeś gunwo widziales’

 • RDF

  miałem abo przez 16 lat, teraz kartę pół roku i jest lepiej – właśnie brak faktur i terminów jest najfajniejszy.

  automatów nie używam – lubię mieć kontrolę nad przelewami.

 • DjNazirTroll

  Strata czasu. Tylko kopiujesz wszystko z netu. Zero kreatywności i wkładu własnego

 • Cyr4x

  Żeś mu pojechał! Jak Kubica na Monte Carlo!

 • AP 

  Przecież Nazir to wyrocznia wyszukanego stylu i smaku :D

 • Dawid

  Wygląda to na całkiem sprawnie działające forum wewnętrzne. Co ważne, jest sensowna komunikacja między szeregowymi pracownikami i kierownictwem, a poruszane problemy jak najbardziej konstruktywne.

 • Dominika Pasternak

  Ja nie wiem jak abonament sam się płaci? Przelew im na konto i tak regularnie musisz robić i jeszcze pamiętać czy aby nie przegapiłeś w tym miesiącu. Polecenie zapłaty – owszem możesz zlecić, ale jak abonament przekroczysz to i tak musisz robić dopłatę. Nawet w tych formułach Play nie masz wszystkiego za darmo bo np. nie masz w pakiecie rozmow na stacjonarne. Jakaś dodatkowa złotówka zawsze wpadnie. ;). Ogolnie wydaje mi się po prostu że tutaj kwestią jest to, że Play nie ma takiego produktu jak „karta z rachunkiem” i w ten deseń powinni uderzyć.

 • Cyr4x

  W Nju na abonament wszystko bez limitu + giga internetu wychodzi łącznie chyba za 57 zł jak liczyłem. W porównaniu do konkurencji to kosząca oferta. I do tego umowa nie jest na 2 lata, tylko zdaje się co miesiąc odnawiana.

 • Sebastian

  Dlatego dobrze, że jeszcze jest jakiś wybór.

 • Szoczek

  Całe Play – nie tylko straszycie klientów, ale widzę że również blogrów i dzienniakrzy. To ma być firma w XXI wieku? Z takim podejściem? Sami sobie tylko w stopę strzelacie, grożąc na lewo i prawo

 • lol

  seba co ty jeszcze nazira nie znasz :) przecież jego wszyscy znają, jest wszędzie xD otwierasz lodówkę, a tam komentarz Nazira

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Ja nie muszę nawet czytać bo Play to jedna wielka popelina od samego początku istnienia tej sieci , żerowali na trójcy kasę ściągali za zawyżone stawki do nich i tak się ślizgali na PR 4 G Ready .

 • Sebastian

  Dlaczego miałbym chcieć tam wchodzić?

 • http://www.spidersweb.pl/ Mateusz Nowak

  Nigdzie tak nie napisałem.

 • gość

  Jeszcze raz, bo nie zrozumiales – nie jestem w zadnym wypadku pracownikiem Play. „Glebokie gardlo” zostanie namierzone i prawdopodobienstwo, ze sie pomyle oceniam jako bliskie zeru.

 • Sebastian

  A no widziałem go tu i tam a i tak mnie zdenerwował i się dałem wciągnąć w bezsensowną wymianę argumentów z półgłówkiem… :)

 • http://www.arnoldbuzdygan.com Arnold Buzdygan

  Jakoś nie widzę tu żadnych tajemnic.
  Jedyne co jest w tym artykule wartościowe, że GSMy odbijają sobie WSZYSTKIE koszty już po 14 miesiącach a nie po półtora roku jak do tej pory uważałem.

 • Sebastian

  Dałem się wyprowadzić z równowagi a wiedziałem przecież z kim mam do czynienia… :)
  Szkoda, że nie można zagłosować, żeby stąd wyleciał permanentnie, ciekawe ilu by się za tym opowiedziało :)

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Bo byś się więcej dowiedział o ciekawych ofertach i czym się różni smartfon z LTE od tego zwykłego
  Dla Ciebie idealna lekcja … :)

 • Cyr4x

  Zobacz też nju, jak dla mnie całkiem ciekawa oferta. Zwłaszcza jak komuś faktycznie potrzebne rozmowy bez limitu.

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Za to ty jesteś kreatywny jak robisz śmietnik na każdym portalu , hejtujesz i robisz syf .

  Żaden komentarz twój nie na temat news i tylko personalne jazdy …

  Jak widzisz Ty nie masz Nic i zero , więc uczepisz się kogoś i tak pajacujesz od kilku dni …
  Żenada …. jak na kilku multikontach musisz się wykazać

 • RDF

  „śledzenie doładowań i promocji jest upierdliwie”
  co jest upierdliwego w korzystania z np. twittera? niczego nie trzeba śledzić.

  „na pewnym etapie”
  Jaki to etap? ;)

 • sakul

  Seba wiekszosc ludziow z pajaka, anty i tym podobnych portali juz sie przyzwyczaila do nazira – wiec daj spokoj chlopie, szkoda nerwów – cwoka nie przegadasz. Nazir to koles ktory za jedyny punkt widzenia uwaza swoj walsny i nie ma innych.Taka menda z tej gnidy

 • Sebastian

  Ano, jestem jeszcze tu nowy :)
  A ktoś wie czym on się zajmuje na co dzień? Ile ma lat? jakie wykształcenie? Może napiszę o nim doktorat jako o fenomenie ludzkiej psychiki ogłupionej technologią :D

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  A może byś się chłopaczku wykazał w temacie ” Wszystkie tajemnice Playa” a nie mnie hejtujesz i obrażasz

 • http://www.onetech.pl/ narkoman

  Chyba za bardzo nie wiesz jak działa polecenie zapłaty – ile wydzwonię tyle pobierają z konta. Bezpbslugowo. Dla mnie karta odpada.

 • http://przemyslaw.pawliczuk.pl/ Przemysław „eRIZ” Pawliczuk

  No ja wiem, że Nazir, to troll, ale tutaj trudno polemizować z jego argumentem – awaryjną sytuacją jest choćby trafienie do „dziury”, w której działa tylko i wyłącznie jeden operator. W terenach choćby okołogórskich – pojechałem z telefonem w Orange, był kompletnie bezużyteczny, gdyż działał tylko Plus. Play wtedy dał radę.

  Owszem, można nosić z sobą kilka kart SIM, ale…

 • reuwio

  kolejna wypowiedz typu „a walne jakas kontrowersyjna bzdure” Do czasow nju play praktycznie nie mial konkurencji. Teraz jest duzo gorzej.

 • http://www.onetech.pl/ narkoman

  Jak to nie wiem – jak mozna przekroczyć abonament no-limit? 19+9+7, wiecej nie bedzie. A nawet jak, nie wiem, wysle SMS premium to i tak pójdzie z konta z automatu, bez żadnego problemu.

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Dzieciaku polecam dobrego specjalistę od psychiatrii , może Ci pomoże i zostaniesz uratowany … bo faktycznie masz poważny problem i zero dystansu

  Widzisz tym się różnimy że mnie stać na posiadanie kilku kart sim i kilku smartfonów flagowców z LTE więc posiadam realną merytoryczną wiedzę a nie budżetowego shit z androsyfem jakie Ci rodzice dali za free od Play i to cała twoja wiedza o tym co masz a resztę widziałeś w gazecie lub coś przeczytałeś

  Bo gdyby posiadali odrobinę rozumu i wiedzy to by Play omijali szerokim łukiem jak inni mądrzejsi co potrafią czytać co dostają realnie a nie obiecanki gruszek na wierzbie co oferuje Play

 • http://przemyslaw.pawliczuk.pl/ Przemysław „eRIZ” Pawliczuk

  Żeby było ciekawiej, jestem pod wrażeniem tego, że jednak zasięg Orange się tak poprawił na przestrzeni kilku lat. Trasa południe-centrum Polski i jak Play miewał problemy z internetem na trasie, tak Orange dzielnie daje radę.

  W nju siedzę od kilka miesięcy i jestem naprawdę zadowolony. Niby prawa Murphy’ego, „nie chwal systemu przed pierwszym padem”, ale trochę nie ogarniam, jak Play chce zatrzymać odpływ klientów przy tym, co jest teraz.

  Jeśli chodzi o zasięg, to teraz jeden karabin, czy T-Mobile, czy Orange – NetWorks! już można powoli nazywać normą.

 • Dominika Pasternak

  Wiem i sobie nie wyobrażam żeby mi mieli automatycznie ściągać kwoty, których nie kontroluję. Nie jest to kwestia dyskusji co jest lepsze – karta, czy abonament tylko po prostu wydaje mi się że w każdej półce cenowej każdy znajdzie jakieś rozwiązanie dla siebie.

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Dokładnie o to chodziło , że czasem może być tak z zasięgiem i wtedy P4 nagle ma zasięg tam gdzie nie styka inny operator

  Często też dzwonię z Play do innych obcych numerów prefix jak nie mam pewności jaki operator aby unikać tak zwanej pułapki zawyżonych opłat do Play co nadal się zdarza w przypadku wirtualnych operatorów którzy korzystają z usług Play

 • http://www.onetech.pl/ narkoman

  Przy konieczności obsługi kilku numerów to jest zbawienie ;-) a co do rachunku to wysyłają SMS zawsze a historia jest dostępna na koncie numeru – dla mnie to nie problem :-) zreszta, oferta nju jest duzo lepsza niz oferta karty play czy rmb

 • icearas

  Artykuł ciekawy. Dla mnie tymbardziej, że niedługo kończy się umowa w Play i może coś zmienią do tego czasu albo lepiej uda się negocjować nową umowę. :)

 • jamirq

  onet „rzondzi”

 • Paweł

  Dobrze, ze nie mam takiego prawnika. „Nie bronil sie, wiec go pobilem”. „Byly otwarte drzwi, to ich wina, ze ich okradlem”

 • sakul

  Bo???? Nie rozumiem przyjacielu Twojego toku rozumowania – jak jestes oszukiwany to wolisz byc dalej dymany czy o tym wiedzieć.
  Jakby tak mysleli tworcy wikileaks to bys my dodzisiaj nie wiedzieli o wielu ciekawych zagrywkach wladcow tego pieknego swiata, ktorzy defacto poprzez swoje poczynania maja bezposredni wplyw na nasze zycie.

 • AP 

  Przecież założy nowe konto na disqusie i nic to nie da :( trzeba się nauczyć żyć i śmiać z tego :)

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Mam 5 numerów w sieciach gsm z netem i znam opłaty jak wyglądają te realnie oferty od kuchni na konkretnym sprzęcie …

  Play to porażka i tylko idiota analfabeta to bierze , ale jak widać po zachowaniu kilku komentujących raczej nie płacą bo rodzice dają zetafon androsyf beda dla gołodupców za free bo nie mają kasy na zakup telefonu w sklepie bez brand to dzieciaki mają co mają i Play najlepszy dla nich :D

  NJU to tez kolejny shit dla gimbazy jak rodzice doładują konto jak wszystko od Play tylko inaczej zapakowane …

  Polecam Frii od T-Mobile i sam zdecydujesz ile płacisz co 30 dni i ile potrzebujesz .
  Żaden operator nie daje na kartę 6GB z lejkiem netu na 30 dni za 30 zł. na full obrotach
  Do tego możesz dodać inne usługi na 30 dni lub z nich zrezygnować w dowolnym momencie i zmniejszyć opłaty do zera jak nie masz kasy

 • AP 

  Właśnie bo operatorom wszelakiej maści udało się wytworzyć genialny system- dymaja klientów , a ci się poddają bez wazeliny :P

 • DjNazirTroll

  To ty robisz syf i śmietnik, obrażasz ludzi i prowokujesz. To ty się uczepiasz kogo popadnie i szukasz dymu. Dlatego każda metoda żeby się ciebie pozbyć dobra.
  Przez ciebie nie można poczytać sensownych wypowiedzi normalnych ludzi, bo zasrywasz każdy news tą samą paplaniną i z komentarzy robi się śmietnisko.

  Że też tan schemat pisania tego samego, tych samych bzdur od lat lat, jeszcze ci się nie znudził. Gościu co jest z tobą nie tak, jaki masz kompleks, skąd te frustrację, że musisz ludziom notorycznie dokuczać głupkowatymi komentarzami na forach.

 • Snow Leopard

  Przeczytałem od deski do deski i nadal nie jestem przekonany, czy informacje które posiadacie nie są częścią nieoficjalnej kampanii marketingowej „gramy w otwarte karty”. Mało tego, czytając tytuł i wcale niekrótki wstęp, byłem przekonany że dowiem się czegoś szokującego, wartego nadstawiania karku przez szanujący się blog technologiczny. Tekst był ciekawy (mimo tego, że czytając po pracy zasnąłem 3 razy zanim dotarłem do końca), ale nie zaskakuje, jak sugeruje tytuł. Dobra inicjatywa, lecz jak to mówią, „z g… bata nie ukręcisz”. Nie dowiedzieliście się (chyba) niczego szokującego, toteż nie zaskoczyliście nas niczym.

 • checkmate

  W play na kartę jest kicha jeżeli chodzi o internet – 250mb za 5zł/tydzień a jak chcę coś więcej i dłużej to od razu 1gb za 9/10zł na miesiąc.

  250mb tylko na tydzień mija się z celem a 1gb na miesiąc nie potrzebuję.
  Nie ma nic pomiędzy np. 300 lub 400/500mb koniecznie na miesiąc za np. 6-7zł.

  W pracy wi-fi, w domu wi-fi, nie potrzebuję dużych pakietów, realnie używam jakoś 200-300mb na miesiąc, dużo ludzi ma podobnie a nie lubię jak coś się marnuje, kupię 1gb a zostanie mi 600-700mb, no play nie dam Ci zarobić :)

 • Snow Leopard

  Żeby wiedzieć, gdzie nie powinno się wchodzić.

 • Shinjiru

  w tym całym orange masz 200mb na miesiąc za 5zł

 • rozczarowana

  hmmm w sumie nic ciekawego… Dobrze,że konsultanci mają gdzie zgłaszać swoje i klientów uwagi co do oferty. Skoro dyrekcja to czyta może i coś zmieni. A co do oferty każdy ma prawo wyboru, albo mu się dana oferta podoba, albo nie i idzie gdzie indziej.

 • Guest

  czy nie może W KOŃCU ktoś po prostu zorganizować takich kart sim/micro sim z zakodowaną ilością transferu danych i ich sprzedawać w rozsądnych dla każdego kraju cenach?! W sumie myślałem nad tego typu ofertą by po prostu ułatwić ludziom życie, ale musiałbym zaplanować szczegółowo jakby to wszystko wyglądało, bo w ofertach na abonament oferują za 30zł np. 16gb transferu czy coś w ten deseń, więc czemu by nie przenieść tego na karty i puścić operatorów z torbami? Mamy rok 2014 i wciąż gówniane oferty bez umów…jak widzę oferty lepsze w abo niż na kartę to mnie zwyczajnie telepie, dlatego w przypadku 3g powinno się podnieść rękawicę i po prostu zrobić coś nowego tak jak wyżej zaproponowałem. Zna ktoś jakieś globalne popularne forum gdzie można wraz z innymi zająć się tym projektem? O ile ma sens coś takiego wdrążać…to jest najgorsze pytanie…może ze spidersweba/antyweba ktoś? coś?

 • Snow Leopard

  I właśnie wtedy było nam wszystkim cudownie bez niego. Proszę o jeszcze. Zróbcie nam prezent na święta.

 • rozczarowana

  zapomniałam dodać, że korzystam akurat z abonamentu w Play. Na święta mieli całkiem fajną ofertę z rata za telefon. Umowa na 24 rata na 18 m-cy. Po 18 miesiącach zostaje z abo za 29 zł w tym nielimitowane wszystkie komórki nielimitowane sms/mms i 1 gb neta ;) macie lepszą ofertę na karte??:) Pozdrawiam

 • Snow Leopard

  Co mnie to obchodzi. Nie pisz do mnie.

 • checkmate

  Możliwe, ale oferta Orange nie dla mnie,nikt ze znajomych w tej sieci, tylko play albo ew. plus.

 • Shinjiru

  ‚możliwe’? serio…?

 • checkmate

  No co?
  ‚Możliwe’ że miałbym te 200mb w Orange, ale ta sieć mnie zupełnie nie interesuje.

  Mam od nich Business Everywhere i już odliczam te kilka miesięcy do końca umowy, gorzej być nie może.

 • Shinjiru

  tylko że ja ci mówię jak jest a ty na to ‚możliwe’ xD no, ale skoro to odnosiło się do całości to sorry ;F

 • http://www.spidersweb.pl/ Mateusz Nowak

  Gdzie jest błąd bo nie bardzo rozumiem?

 • Fidel

  „Play to porażka i tylko idiota analfabeta to bierze” bardzo dobrze że w końcu napisałeś co o osobie myślisz.

 • Guest

  .

 • checkmate

  No nie zrozumieliśmy się :D

  Zdarza się, luzik ;)

 • kabakos

  Najpierw piszesz o gimbazie bez kasy, a potem serwujesz super reklamę Frii od T-Mobile, której największą zaletą jest to, że jak nie masz kasy… .

 • dasda

  No profeska, literówek masa, tekst niespójny i mówiący o oczywistościach. Przecież to forum otwarte, dostępne dla masy konsultantów.

 • lulu

  Nie pracuje w Play od poczatku lutego, natomiast powiadomienia z tego wewnetrzenego forum dostaje do dzis i bez problemu moge sie tam logowac. Play w ogole nie dba o ochrone danych osobowych, najbardziej Klientów. Uwazajcie na to i powylaczajcie zgody marketingowe na kontach. W tym celu trzeba odwiedzic salon Play. Samo forum jest też przegladane przez kierownikow regionalnych wiec jesli konsultant za duzo bedzie narzekac na owym forum to dostaje zjebke, bo rzecz w tym ze ma chwalic albo tylko sugerowac co mozna zmienic. Oferty Play sa generalnie słabe tylko fajnie mozna kogos zbalamucic bo przeciez mi uty sa „bez limitu”. Natomiast coraz wuecej jest klientow swiadomych ofert konkurencji. Problemem play jest brak oferty dla przedłużających umowe. Duzo ludzi ucieka bo kiepski zaaieg i brak promocji. ..no m9ze do kilku dni wstecz poniewaz teraz (nie wiem jak dlugo to potrwa) klient przedluzajac umowe moze korzystac ze starych odert allinclusive, formul s, m, oraz nowych.

 • lulu

  Ps jak macie jakies pytania i prośby to piszczcie poki mam dostep do forum;)

 • tiger

  Miałem Play aż do teraz – ograniczało to telefony do mnie (nie lubię mówić do ręki), a sam dużo nie płaciłem. Minus dla ciebie okazał się plusem dla mnie.

 • Shinjiru

  wiesz, że to jest raczej lekkomyślne pisać od kiedy nie pracujesz? Chyba że dużo ludzi od tego okresu nie pracuje…chyba że nawet jeśli będą wiedzieli o kogo chodzi, to nic ci za to nie zrobią, nie wiem…

 • Peter96

  Masz jakieś ciekawostki? ;>

 • feamoignargfaionakfj9ajfopamjv

  Kiedyś dużo zamieszania zrobił PLAY Lajt za 30 zł, szkoda, że teraz nie ma podobnej oferty :/

 • FireFrost

  Jestem pod wrażeniem – wykryliście, że Play nie ma już minut wymiennych na smsy tylko nielimitowane połączenia. Mam nadzieję, że za przytaczanie na forum wypowiedzi z zamkniętego forum autor bloga dostanie srogą grzywnę. Po to forum play jest zamknięte, żebym ja i inni pracownicy mógł podyskutować w spokoju o służbowych kwestiach z innymi pracownikami, nie po to, żeby gimbusy się jarały sprawami, których nie rozumieją.

 • Zapytajnik

  Mateuszu, kiedy Play miał w ofercie nielimitowane połączenia z Unii Europejskiej bo wydaje mi się, że takiej oferty nie mieli? :) Mam na myśli cały fragment dot. Formuła Europa Unlimited

 • Ann

  Nazir, szczerze mówiąc, to Ty pierwszy zacząłeś z tymi „epitetami”, więc najpierw patrz na to co Ty robisz, a dopiero później zwracaj uwagę innym.

 • feamoignargfaionakfj9ajfopamjv

  Chyba, że podał fałszywy miesiąc ;)

 • Kuba Wysocki

  września 2001? przecież P4 nie istnieje od 13 lat..

 • feamoignargfaionakfj9ajfopamjv

  Germanos

 • http://www.spidersweb.pl/ Mateusz Nowak

  Poprawiłem ten fragment. Chodziło o połączenia przychodzące, więc klienci „korzystali intensywnie” a nie „dzwonili intensywnie” ;)

 • Michał

  Jestem pracownikiem Play, zatrudniony w salonie w Warszawie i chciałbym sie wypowiedzieć w kilku pod punktach. Apeluje do innych pracowników salonów aby napisali co uważają:
  1. Z całym szacunkiem dla autorów, wydawało mi się że jesteście autorami bloga technologicznego, a to jest post pseudo skandaliczny. W moich oczach zmanipulowany i krzywdzący dla pracowników Play.
  2. Proponuje, aby jednak przeczytać definicje słowa kradzież, bo czym jest wykradanie danych z wewnętrznego portalu. Nie ma znaczenia co sie kradnie…. Najgorszę ,że świadczy to bardzo zle o Nas, bo przez kogoś coś co jest bardzo potrzebnym narzędziem – portal komunikacyjny może zostać zamknięty.
  3. Każdego dziennikarza obowiązuje etyka businessowa. Czemu Panowie nie napisaliście czym jest to forum i co tam sie znajduje. Wybieracie jeden post gdzie my jako pracownicy salonów mamy prawo zadać każde pytanie osobą zatrudnionym w centrali. O czym to świadczy chyba o otwartości kultury organizacyjnej? I o tym ,że jest miejsce gdzie pracownik może zadać trudne pytanie, założyć post i napisać to co mu sie nie podoba.
  4. Znalazła sie tam informacja ,że nikt Nas nie słucha. NIe zgadzam sie z tym i mogę wymienić szereg ofert które dzięki temu portalowi udało się wdrożyć i poprawić. Tak na tym portalu tłumaczy się decyzję businessowe bo nie zawsze je jesteśmy w stanie zrozumieć i zaakceptować. Czy naprawdę takie dziwne ,że za 20 zł w kontrakcie na 24 miesięce nie da sie dać wszystkiego? Ludzie przecież każda organizacja musi działać, patrząc na względy ekonomiczne. Czy operatorzy nie publikują takich informacji jak baza klientów, ARPU, SAC, SRC? Przecież tam sie znajdują oczywiste sprawy dla każdego z Nas. NIe jest to pierwsza sesja pytań i jak widać nie ma u Nas tematów tabu.
  5. I ostatnia informacja, chcemy aby klient był zadowolony. Oferty mamy najlepsze na rynku i tak słuchamy klientów i przekazujemy to do centrali. Brawo za ten portal. I ciężko mi zrozumieć jak ktoś bije brawo jak ktoś sie chwali, że coś ukradł. Fakt Nasz portal nie ma reklam a może Pan dziennikarz napiszę po co i za ile prowadzi ten portal.

 • Michał

  Panie Przemku czemu Pan cenzuruje wypowiedzi?

 • Snow Leopard

  Ja się pytam, czemu ten „apel” jest w odpowiedzi na mój komentarz? Jeśli chodzi o dobrą widoczność, to bardzo proszę się zgłosić do moderatorów, może potraktują Pańską wypowiedź jako oficjalny głos pracowników Play i będzie prezentowany jako pierwszy. Ja sobie nie życzę podpinać się pod moje komentarze, niczym troll Nazir.
  Już nawet nie chce mi się komentować tego, co Pan napisał. Artykuł stawiał pracowników Play w dobrym świetle, co niestety Pan teraz (nieświadomie?) psuje.

 • Snow Leopard

  Proszę przestać odpowiadać na moje komentarze, ponieważ NIE NAZYWAM SIĘ PRZEMYSŁAW PAJĄK!!!

 • DjNazirTroll

  :)

 • xcv

  Zabrzmiało jak gimnazjada – mam Twoje ip, ide na policję :)
  A tak na serio, to współczuje osobie, która pomogła w dostępie do forum. Będzie zapewne miała konsekwencje prawne, pracownicy stracą na pewno forum, a materiał nawet nie jest jakąś sensacją tylko beznadziejnym marketingowym bełkotem i oczywistymi oczywistościami. No brawo brawo – jaki portal takie wikileaks :) Sądzę, że jak ktoś ogarnięty to zobaczy, zwróci uwagę, że screeny są zrobione na przeglądarce Safari, a przecież nie jest ona na tyle popularna aby nie dało się znaleźć wszystkich użytkowników forum z niej korzystających. Bądź co bądź z forum korzystają szeregowi pracownicy. (albo korzystali)
  Szkoda mi też tych pracowników. Jeżeli pisał do nich dyrektor sprzedaży, tzn że ktoś się interesował ich losem i przynajmniej coś tam starał się wyjaśniać. Teraz dzięki panu polskiemu Snowdenowi pewnie na tym stracą. No ale ok ok – przecież to sensacja. Chociaż chwila… Co tu niby jest sensacją… Wystarczyłoby napisać autorski artukuł o tym samym bez powoływania się na forum i pewnie odzew byłby podobny – no ale kilkalność byłaby mniejsza
  Kolejna sprawa to interpretacje jak w Fakcie – to, że ktoś twierdzi, że prędkość 30 Mbit jest wystarczająca to potwierdzenie słabej infrastuktury. O litości ! Nie mogę spać, bo muszę trzymać kredens !
  Poziom chaosu w tym artykule jest porażający, dodatkowo szukanie na siłę sensacji jest po prostu śmieszne jak na portal kreujący się na takie polskie mashable. Pierwsze dwa akapity budujące napięcie, a potem farmazony, które każdy po ukończeniu gimnazjum pewnie zna,
  Nie wiem panowie czy będziecie mieli jakieś konsekwencje związane z publikacją tego materiału – bądź co bądź było to zapewne forum zamknięte z ograniczonym dostępem, ale szczerze szkoda mi ludzi, którzy na tym pewnie dużo stracą dzięki Wam…

 • Kamil

  trollu ;-)

 • Michał

  Panie Przemek. No nie ładnie. Kasuje Pan nie wygodne posty. Boi sie Pan nie zależynych wypowiedzi pracowników Play?
  wykasował Pan już dwa moje posty. Naszczęscie robie print screeny i chętnie pokaże to na innych portalach.

 • SEBA

  Pierwsze kilka zdań sprawiło, że nie czytałem dalej. Dyrektor sprzedaży nie może pracować w PLAYu od 2001 bo sam play istnieje od 2007. Gratuluje autorowi.

  Pozdrawiam

 • _ _

  Żadnego dowodu na potwierdzenie waszych słów..

 • Avocem

  Nie wiem kto w Play jest odpowiedzialny za marketing w formie tych wypocin, ale powinni tego człowieka zwolnić.

  Zupełnie jak w radiu Erewań, tylko w formie pisemnej.

 • Faktycznie

  Pewnie Marcinowi Gruszce się przydadzą – prześlesz mu na marcin.gruszka@play.pl?

 • http://TizenLog.PL/ Mateusz Bindacz

  Zawsze pozostaje ban na IP :)
  Ale przy tylu kartach u każdego operatora, czym Nazir tak lubi się chwalić, pewnie taka blokada również na nic by się zdała.

 • Remi

  Jaki blog taka sensacja… zieeeeeeew…

 • User

  Jakbyś miał jakiekolwiek pojęcie o czymkolwiek to byś wiedział, że owszem – może.

 • http://TizenLog.PL/ Mateusz Bindacz

  Ale przecież @lulu nigdzie nie napisał, że to on był źródłem wycieku. Zwrócił tylko uwagę obecnym pracownikom (osobom zarządzającym forum), że powinni jakoś zadbać o to, by osoby już nie pracujące w Play nie miały dostępu do forum :)

 • mcrps

  Dzięki za nazwanie mnie idiotą i analfabetą. Do Twojej wiadomości – jestem w Play, miesięcznie płacę 30 zł i w ramach tego mam nielimitowane smsy, mmsy i minuty do wszystkich sieci. Płacę ja. Nie moi rodzice, ani bogata ciocia z Ameryki. Poza abonamentem mam połączenia na stacjonarne (gdzie nie dzwonię) i internet (z którego nie korzystam w telefonie). Nie piszę tego, by zrobić reklamę konkretnemu operatorowi, ale by pokazać Ci, że jak się poszuka, to zawsze znajdzie się coś dla siebie, niezależnie, kto świadczy Ci usługę. Druga sprawa – czasem dobrze jest też nie zachowywać się jak pępek świata, rzucać mięsem na lewo i prawo oraz spróbować przyjąć do wiadomości, że inni mogą mieć różne potrzeby :)

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Tak urzekła mnie twoja historia jak inne 13 latków co maja pusto w gaciach i dlatego dostają od rodziców Play

 • Opson6667

  Bardzo wnikliwa analiza, tylko zastanawia mnie co w niej jest odkrywczego. To jest oczywiste, że te wszystkie promocje i taryfy bez limitów dążą tylko do jednego – do dojenia klienta. Nie trzeba było „tajnego” forum obczytywać, żeby się tego domyślić. Po prostu klient musi sam wiedzieć czego chce, a jak nie wie to niech trzyma telefon na kartę i kontroluje promocje doładowań czy się opłaci czy nie, ile trzeba doładować żeby jak najdłużej mieć ważność, jakich pakietów użyć. Niestety ale jak ktoś pójdzie do salonu nie wiedząc czego chce zostanie naciągnięty i wyjdzie z jakimś smartfonem wartym na Allegro 300 zł i haraczem 79 zł na 2 lata. A jak się ma abonament, to się nic nie może. Dlatego po prostu nie warto podpisywać umów terminowych. Warto natomiast nie podpisywać aneksów na gorszych warunkach, i lecieć na umowie na czas nieokreślony. Naprawdę rynek naciągaczy telefonicznych jest niesamowicie powalony, i to nie tylko w Play. Dlatego warto w PLAY24 nie wyrażać zgody na kontakt z marketingowcami, i mieć święty spokój. Dawno tak zrobiłem, bo mi dzwonili co tydzień czy bym nie chciał abonamentu…..

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Taka jest prawda że większość posiadaczy sim od Play to gówniarze i lubią być dymani bo rodzice płacą za wszystko i dają za free androsyf bieda za zeta to jest cool

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Nie lubię wiedzieć jakie gówienko oferują i jak dymają małolatów a rodzice płacą za androsyf bieda za zeta

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Generalnie to Play Online 4 G Lte na kartę to jeden wielki bubel tak jak inne ich oferty które dymają równo małolatów i ich sponsorów rodziców co biorą zetafony bieda z androsyfem

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Dokładnie …. dymają równo małolatów i rodziców a Ci jak widać zachwyceni z Play bo dostają za zeta androsyf to jest cool

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Reasumując to wszystko to Play jeden wielki syf i dymają równo małolatów i rodziców a Ci się cieszą z dymania bo dostają zetafon bieda z androsyfem to jest cool jak widać po komentarzach zadowolonych z Play czarnej dziury :D

 • Opson6667

  Nie, każda z sieci ma dobre oferty. Tylko trzeba się przypiąć do tematu, i nie dać sobie wmówić że telefon na kartę jest zły. A o aparat zatroszczyć się samemu, czy to Allegro i jakiś chińczyk czy to Amazon i jakieś Moto G. Naprawdę kiedyś się nie mogłem od nich opędzić, bo ciągle dzwonili z jakimiś promocjami – i co tydzień chcieli mnie na abonament ściągać. Ale się skończyło. Nigdy już nie podpiszę żadnej umowy, bo…… się zwykle to nie opłaci

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Dokładnie , też smartfon kupuję jaki potrzebuję w sklepie za gotówkę a usługi wybieram u najlepszego operatora które sam sobie dobieram do potrzeb i za nie płacę.

  Korzystam z T-Mobile Frii i nie narzekam na zasięg i internet

 • vvvv

  Kto Cię oszukuje?

 • vvvv

  Błyskotliwe….. korzysta z usługi podobnej, jak prawie 11 mln użytkowników. Wszystko jasne!

 • vvvv

  Mówisz oczywiście o ofercie bez telefonu..

 • gostek

  Pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy po przeczytaniu 1 części tekstu to wywalenie na zbity pysk tego dyrektora ds. sprzedaży. Kuźwa, jak się chce być tą „najszybciej rozwijającą się siecią w Polsce” to słowa trzeba poprzeć czynami, dać naprawdę dobre oferty, tym bardziej, że jakością Play leży i kwiczy – kiepski zasięg, zrywane połączenia, beznadziejnej jakości LTE itd.

 • NieUmieszPisac

  Kup sobie słownik ortograficzny.

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  nic nie kasujemy.

 • Bartek

  W D**** wsadź swoje T-Mobile które oszukuje na każdym kroku. Jestem zadowolonym abonamentem Play. Mam minuty, sms, net za jedyne 30 zł miesięcznie. Co do zasięgu i jego jakości jest bardzo dobrze. Cała rodzina posiada Play i wszyscy zadowoleni! BTW nazir, czy ty za każdym razem musisz coś tak komentować? To już na prawdę pokazuje jaki jesteś hmmm, głupi? Przepraszam za wyzwanie ale sam wyzwałeś mnie od analfabetów ;) Po 1, cieszymy się że masz pieniążki bo nie ważne co wyjdzie to ty to masz ALE g nas to obchodzi co masz, ile masz itp itd bo to już przestało być spoko tylko już każdy ma Ciebie dosyć. Mało Tobie banów za spam na stronach? W tym momencie zachowujesz się jak prawdziwy „idiota i analfabeta” Ogarnij się chłopie.. Czasem mam ochotę Ciebie znaleźć i skopać Tobie tyłek bo przez Ciebie nic nie można sensownie poczytać bo wszędzie Ciebie dużo…

 • http://www.arnoldbuzdygan.com Arnold Buzdygan

  Z treści odpowiedzi wynika, że mowa jest o WSZYSTKICH kosztach przedsiębiorstwa przeliczonych, a więc i kosztach dotowania telefonów.

 • Ola

  człowieku co Cię boli? A mnie urzekła Twój intelekt, a może całkowity jego brak. Tak jak brak kultury osobistej. Co widać na załączonym obrazku. Nie zdziwię się jak okaże się, że masz psa rasy buldog. Pozdrawiam Ta głupsza od Pana

 • checkmate

  No wszędzie dymają, ale mogliby to robić w mniej perfidny sposób :)

 • bartolinio

  no i jest reakcja Play’a na ich blogu: http://goo.gl/iHHszj

 • Mateo

  pomijam, że jak napisało się jakąś niewygodną wypowiedź na tym forum to trzeba było liczyć się ze zwróceniem uwagi przez RKS albo jego szefa ;] czyli otwarte forum dla pracowników bez wolności języka ;]

 • aga

  No to się mogą srogo przeliczyć. Moja babunia sms czy neta nie używa. Potrzebuje na stacjonarny do lekarza zadzwonić i do wnuków (rózne sieci).
  Czyli 200 min miesięcznie + jakaś cegiełka za 100 zł z media markt. A grupa takich seniorów będzie rosła… Play nie ma nic w tym temacie do zaoferowania.

 • Robert

  U mnie podpadliście za tabloidową zagrywkę publikowania niejawnych danych. I jeszcze jesteście z tego zadowoleni. Wstyd.

 • TopLoop

  Na blogu Marcina Gruszki macie pełny wątek z tego forum, bez zbędnych komentarzy. Ot „sensacja” wielkiego blogera. To narusza zasady etyki. Takie formy komunikacji powstają po to, aby głos każdego pracownika był ważny, a pracownicy Play pokazali akurat że najbardziej zależy im na interesie Klienta. Publikowanie takich treści to tak jakby założyć podsłuch w domu „Kowalskich” i robić sensację z tego o czym rozmawiają, żenada…

 • Sylwia

  A masz urządzenie LTE żeby zwiększyć prędkość

 • ader

  neee – zbyt grzeczne jak dla mnie.
  IMO ustawka pod publiczkę

 • TopLoop

  no dokładnie, pewnie czuje się polskim Snowdenem :)) Gratki chłopaku !

 • Pepe

  i dzięki tej Waszej publikacji Rzecznik Play „zdjął gacie” :)

  W jednym zdaniu można opisać; Play wciska za dużą kasę oferty unlimeted oczywiście klientom, którzy niewiele rozmawiają, w ofercie bez telefonu dając w zamian marny zasięg i kiepską obsługę.

  I to niestety potwierdzają i klienci i pracownicy sieci.

 • @grabbou

  AHHAHAHAHHAA,
  Nazir, Nazir1, Nazir1a , dyskusja na chip.pl na propsie!

 • Szemot

  Faktycznie wymuszają teraz wysokie oferty nikomu niepotrzebne. Jak przedłużałem ostatnio umowę to moim priorytetem były darmowe wiadomości i duży internet. Z rozmó głosowych to jest 1-2h miesięcznie czyli najniższy standard to zapewni. Mówiłem to konsultantowi, ten sprawdził ,ze faktycznie nie rozmawiam ale SMSuję w tysiącach i mi zaproponowała 4.0. Mówie żeby się ogarnęła bo nie chcę płacić więcej tylko tyle samo lub mniej i chce mieć darmowe wiadomości ale nie potrzebuję nilimitowanych rozmów. Mówi, że sie nie da. No to się pytam czy mogę wziąc formułe S i do nich pakiet darmowych wiadoimości i internet szybszy. Zdziwiłą się ,że zaczynam kombinować ale mówi, że się nie da dodac darmowych wiadomości do tak niskiego pakietu. No to sie pytam czy Forumułe M mogę dodać. Mówi, że tak. Więc po roku umowy za tyle samo dostałem właściwie to samo tylko się inaczej nazywa. Teraz też się zastanawiam czy nie zrezygnować bo świat przenosi siędo internetu a zarazem jest to coś w czym Play zawsze było do tyłu. Jeśli ja na starej umowie 3G i 4G mam 7Mb/s a w nowej będę miał po 15 to jakaś kpina. Pozostali operatorzy mają 3G 20-30Mb w moim mieście a ja mam połowe wolniejsze 4G?

 • adam-adam

  „Tak, było warto, co pokazują wyniki ostatniego kwartału. Klienci coraz
  częściej sięgają po rozwiązania no limits, daje im to swobodę z
  korzystania z telefonu i zarazem poczucie bezpieczeństwa.”

  Jak nie mają innego wyboru to sięgają po takie rozwiązania…
  Logika porażająca.

 • Marek P.

  Nie kumasz czaczy. Dobre oferty dla kogo ? Dla klientów ? Każda firma chce jak najwięcej zarobić i wychodzi na to że aktualnie to są dobre oferty … dla Playa.

 • fff

  Dobre komentarze tam są. Widać, ze ludzie mają w d… playa.

 • Feniks06

  Oooo tak… codziennie mam klientówktórzy są moim „abonamentem”

 • xcc

  jest reakcja – zamknęli forum :)

 • xcc

  Play zamknął forum dla pracowników:

  „Trwa przerwa techniczna.

  Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

  O uruchomieniu portalu poinformujemy Was mailowo.

  Zespół Play”

 • Feniks06

  zapomniałeś napisać „… to jest cool”

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Tak smartfony 2 mają LTE , ale to bez znaczenia ponieważ usługa LTE w Play Online na kartę jest ograniczona do 5Mb/s .

  Działa to tak że jak masz aktywne LTE i jesteś w zasięgu to masz net za free po LTE jak tracisz zasięg to przechodzisz na 3G i ściąga Ci z bonus MB

 • Wizir50

  Przestań trollu głupkowato mi odpisywać jak 13 latek z gimbazy

 • Wizir50

  Och urzekła mnie twoja historia pokemona z gimbazy 3wieku

 • Wizir50

  Tak urzekła mnie twoja historia jak inne 50+ latków co mają pusto w głowie i dlatego nic nie dostają od nikogo

 • TopLoop

  A co to się stało że wpis mojego komentatora został usunięty? Czyżby „sensacyjny” bloger nie lubił komentarzy negatywnych wobec swojej osoby?

 • Damian

  Tu się mylisz, z taką cegiełką z Media Markt możesz dać babuni Fresha z roczną ważnością konta, 100min na stacjonarne i to wszystko w kwocie dowolnego doładowania(moi emeryci są zadowoleni :)

 • Marcin

  Sprawa jest jasna, skończył się czas pozyskiwania klientów a zacząć czas zarabiania na nich. Budowa LTE kosztuje.

 • AdamP

  Jak to nie kontrolujesz? Nie masz dostępu do historii swojego rachunku? W dodatku, każda transakcję Polecenia Zapłaty możesz odwołać w ciągu 30 dni jednym kliknięciem, a pieniądze wracają na Twoje konto. Bardzo wygodna i bezpieczna usługa… :)

 • http://www.spidersweb.pl/ Mateusz Nowak

  Nie mam nic przeciwko negatywnym komentarzom. Jednak proszę o komentowanie moich tekstów, ewentualnie mojego poglądu i zachowania. Nie będę tolerował zagrywek takich jak ta, którą usunąłem.

 • http://www.spidersweb.pl/ Mateusz Nowak

  Ok, ale Play nazywa rok 2014 „rokiem pozyskania”.

 • hafer

  Zalecam lekturę o MTR i z czego to wynikało bo widać, że kompletnie nie znasz tematu. Myślisz, że skąd wielka trójca kasę na stawianie nadajników na początku swojej działalności? Państwo pomogło, Playowi nie dało kasy bezpośrednio więc wspomogło stawką MTR. To nie tak dużo ale pomogło. Nie wypowiadaj się jak nie wiesz o czym mówisz.

 • Kamilkaze7

  Internet LTE który nie działa dobrze w dużych miastach do tego prędkości średnio 7Mb/s (centrum Łodzi) a na umowie do 15Mb/s, najszybszy internet w Play wyciąga 30Mb/s ale na papierze. Orange oferuje do 75Mb/s Plus/CyfrowyPolsat do 150Mb/s – od 2 lat użytkowuje internet LTE CP i mam prędkości 86Mb/s/44Mb/s na Modemie Huawei E398. kolega w ma nieszczęsnego Play i co chwila gubi zasięg LTE a prędkości gorsze niż na 3G

 • asp

  Oferta nie jest najlepsza. Porównuj ją pod kątem regulaminów ofert z innymi sieciami a nie pod kątem ładnie wyglądających ulotek. Bo to regulamin jest podstawą prawną oferty.

 • tentoitamto

  Nazir pi……sz jak pogięty :) chyba Ci promieniowanie tych pięciu komórek zaszkodziło a lejek to sobie wbij w łeb i zatankuj najtańszym olejem z BiednejDronki… bo przecież nie masz kasy :) Nazir = NAZI więc chyba niemieckie T-Mobile nawet nicki Ci opłaca :D

 • ana

  czy można pozostałe części dostać na maila ? :)

 • http://www.theto3k.tk/ Tomasz Dunia

  „żerowali na trójcy kasę ściągali za zawyżone stawki do innych” Ty tak na serio? Bo jeśli tak to musisz się zdrowo ogarnąć człowieku i doedukować… Dokładnie pamiętam czasy kiedy Twoja wielka trójca tak się przestraszyła, że nowy operator ich wykosi, że wprowadziła monopolistyczne zagrywki w postaci zawyżania stawek do Play.

  Jestem w Play od początku i obecnie za trochę ponad 15 zł miesięcznie mam nielimitowane smsy, ogromny pakiet internetu i sto minut do Play i na stacjonarne.

 • m83

  Ten dyrektor to jakis pier…olony robot z mozgiem wypranym przez szefa wszystkich szefow Play. Konsultanci maja absolutna racje. P4 zeszlo na psy, maja drogie modemy, routery, drogie telefony nawet w bardzo wysokich abonamentach. Mocno sie zastanawiam czy sie przeniesc do konkurecji.

 • Romek

  Play się kończy to naprawdę początek końca tej firmy

 • żenada

  początkowo była to jedna z lepszych sieci ale w miarę jak zaczęła zdobywać klientów, zaczęła również ich oszukiwać. Mam dwa abonamenty i w obydwu przypadkach zmuszona byłam składać reklamacje, ponieważ umowy były niezgodne z ustaleniami telefonicznymi. Dodatkowo okazało się, że podpisałam aneks do internetu i do tego abonamentu miał być nr współdzielony. Po 2 miesiącach okazało się, że płacę abonament za kartę współdzieloną, a internetu nie ma. Po kilku telefonach i zgłoszeniach oraz kolejnym miesiącu, dostałam informację, że konsultant pomylił się, bo w tym abonamencie nie mogę mieć karty współdzielonej, dlatego nie działa i moge sobie podwyższyć abonament. Ostatecznie płaciłam za internet, którego nie było, a kupując abonament z założeniem, że będzie współdzielony internet dostałam „goły” abonament. Byle jak najszybciej do końca umowy i nigdy więcej!

 • jankomuzykant

  Uwaga! Play dolicza rachunki za nie wykonane rozmowy. Ostatnio naciągnęli mnie na 300 zł. rezygnuję z usług

 • berbec

  Ja mam Play serdecznie dosyć ! To najgorsza sieć jaka istnieje ! Byłem już w każdej sieci ale takiego syfu i chamskiego podejścia do klienta nie było nigdzie !

 • kattegat

  A skąd wiesz ze nim nie jest kolego przecież teraz dzieciaki integrują się przez internet za niedługo chłopak będzie wysyłać swojej dziewczynie swoje wirtualne nasienie na e-mail hehe pozdro

 • Milena

  Drodzy Państwo, jesteście NIERZETELNĄ firmą! Od kilku lat moja firma
  ma u Państwa telefony i internety bezprzewodowe. Nasza działalność
  polega na zapisywaniu osób do obsługi imprez MASOWYCH, mamy u Państwa
  abonamenty bez limitu. W dniu dzisiejszym ZABLOKOWALIŚCIE Państwo jeden z
  naszych głównych telefonów, tłumacząc, że wysyłamy SMSy ze spamem, otóż
  NIE!! Wysyłamy SMSy do naszych pracowników celem zapisania ich na
  najbliższe wydarzenia do PRACY. W danej chwili mamy związane ręce
  i pomimo wytłumaczenia kilunastokrotnego naszej sytuacji zostaliśmy
  OLANI a Państwa „kierownik” do którego udało się dodzwonić stwierdził,
  że będzie sprawę reklamacji rozpatrywał przez 30dni. stąd moje pytanie,
  poprzez zablokowanie telefonu stracimy kilka kontraktów, zaplacimy słone
  odszkodowani i będzie nam groziło wiele nieprzyjemnych konsekwencji,
  KTO NAM ZA TO ZAPŁACI!!!!!????? Mamy do zapisania 50 osób na piątek, 200
  na sobotę i 300 na niedzielę, rozumiem, że Państwo do nich zadzwonicie i
  powiecie, że mają pójść do pracy?

  NIE POZWOLĘ SOBIE żeby przez Państwa zachłanność i brak dbałości o
  klienta zamknąć działalność i stracić klientów z powodu niewywiązania
  się z kontraktów!

  Nie polecam Państwa sieci! Sprawę także nagłośnię- jest to niebywałe! Żyjemy w XXI wieku a tu takie absurdy!

 • zibi

  Witam mam pytanie,czy jak telefon zepsuje się trzeci raz to muszą wymienić na nowy,czy mogą naprawiać bez końca.Jak byk ktoś pomógł,z góry dziękuję i czekam na odpowiedż.

 • MARKIZA

  Pracowałam jako konsultantka telefoniczna z Play. Umowy kazali wciskać nawet jeśli z rozmowy z kimś wynikało że jest osoba chorą umysłowo lub pod wpływem alkoholu. Codziennie dzwoniliśmy po tych samych bazach klientów. Jak w ciągu 2 godzin nie podpisało się umowy to wysyłali do domu i nie płcili za ten dzień. Pracuje się u nich na umowę zlecenie. Nie płacą za nadgodziny chociaż każą zostać pracownikowi dłużej. Nie płacą za godziny w których było się z pracy i padł system. Jak jesteś chory, to mimo zwolnienia lekarskiego, płacisz karę za to że Cię nie było.
  Nadmienię, że Play wynajmuje firmę, która zajmuje się telefoniczną obsługą klientów. Ale kontrole ludzi z Play są co tydzień.

 • Marek

  Przeniosłem nr telefonu z plusa do play podpisałem umowę na 24 miesiące na działalność gospodarczą. Na umowie widnieje że jest podpisana na 24 miesiące, więc po upływie 24 miesięcy wypowiedziałem umowę na działalność gospodarczą i podpisałem umowę jako zwykły konsument. Po miesiącu otrzymałem wezwanie do zapłaty na kwotę 330zł za wcześniejsze wypowiedzenie umowy . Bo w play mimo ze masz umowę na 24 miesiące umowa obowiązuje 27 miesięcy, ponoć jest jakiś regulamin. Nikt nie wyjaśnił skąd te dodatkowe 3 miesiące? ani jak wyliczyli że za okres dodatkowych trzech miesięcy należy im się 330zł, bo za abonament brutto płaciłem 60zł miesięcznie. Kilkanaście wpisów reklamacyjnych co 2 dni dzwoni inny człowiek z biura opowiadasz to samo kilka razy a na końcu dzwoni firma windykacyjna i grozi Ci że wpisze Cię do rejestru dłużników i Pani grzecznie odpowiada że jej to nie interesuje że Play nie zajął stanowiska pisemnego w tej sprawie. Polecam wybrać innego operatora. Marek

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement