Od jutra Gazeta Wyborcza zamknie czołowe serwisy oraz strony lokalne za nowym paywallem (SONDA: będziesz płacić?)

Artykuł/Technologie 03.02.2014
Od jutra Gazeta Wyborcza zamknie czołowe serwisy oraz strony lokalne za nowym paywallem (SONDA: będziesz płacić?)

Jak donosi Marek Miller z serwisu Prasa Info od jutra Gazeta Wyborcza wprowadzi nowy sposób dostępu do treści w swoich czołowych serwisach: Wyborcza.pl, Wyborcza.biz, WysokieObcasy.pl oraz 22 serwisach lokalnych. Za darmo przeczytamy wyłącznie 10 artykułów miesięcznie.

Wiemy już, że w pierwszym miesiącu dostęp do usługi będzie kosztował jedynie 99 groszy, w kolejnych miesiącach cena będzie zależna od wybranego pakietu od 18,90 złotych miesięcznie do 399,90 złotych za rok. Podstawowy pakiet daje dostęp do czytania tekstów z wszystkich serwisów na wszystkich urządzeniach poprzez stronę internetową, dostęp do tego pakietu otrzymają też aktualni abonenci systemu Piano Media. W pakiecie Wyborcza Plus znajdzie się dostęp do wydań Gazety Wyborczej w formatach epub, mobi oraz PDF. W Wersji Premium abonenci otrzymają dostęp do wszystkich aplikacji Gazety Wyborczej na tablety i smartfony.

Gazeta Wyborcza płatna w Internecie

Choć płatności za treści w Sieci nie są już nowością i za tak zwanym paywallem zamkniętych jest już wiele serwisów, to ruch Agory może być szalenie znaczący zarówno dla niej samej, jak i całej polskiej Sieci. Pomimo obecności Piano, czy też zamkniętych stron Rzeczpospolitej, wciąż polscy internauci nie są przyzwyczajeni za płatności w Sieci zwłaszcza w tych miejscach gdzie były one darmowe.

Ograniczenie darmowych treści z serwisów Gazety Wyborczej w początkowej fazie może nie zaowocować znaczącą liczbą subskrybentów, ale będzie powodem do dyskusji o płatnościach w Sieci i punktem zapalnym do dalszych zmian w dostępie do słowa pisanego w Sieci.

Przedstawiciele Agory zdają sobie sprawę, że jest to niezwykle ważna decyzja biznesowa. Przede wszystkim nie rzucają się z motyką na słońce. Na ten rok celem jest osiągnięcie poziomu 30 tysięcy subskrypcji. Co nawet z perspektywy liczby Czytelników Spider’s Web nie jest specjalnie imponujące. Jednak przekonanie internautów, że warto płacić za treści w Internecie nie jest i nie będzie łatwe.

Nowy paywall Gazety Wyborczej

Czym Wyborcza zachęca do płacenia? Treści – te jedni znają, drudzy ostro krytykują. Warto pamiętać, że za paywallem nie znajdzie się Gazeta.pl, a Gazeta Wyborcza czyli internetowe serwisy będące rozwinięciem papierowego wydania. Pakiety Wyborcza Premium i Wyborcza Plus dostarczą użytkownikom najlepszych treści w najlepsze formie, czyli w dedykowanych aplikacjach na urządzenia mobilne oraz prenumeraty klasycznego magazynu w wersji na e-czytniki książek.

zdjęcie z serwisu Prasa.info
Gazeta Wyborcza paywall – zdjęcie z serwisu Prasa.info

Innym ważnym elementem jest 10 darmowych tekstów miesięcznie, które będą dostępne dla każdego zarejestrowanego użytkownika. Co ważne do tego limitu nie będą zliczały się teksty udostępnione w serwisach społecznościowych, główne strony poszczególnych sekcji, strony giełdowe, galerie zdjęć oraz materiały wideo.

Gazeta Wyborcza zrezygnowała z Piano

Przy okazji nowego systemu dostępu do treści nie sposób zapomnieć o słowackiej firmie Piano Media. Choć dane z naszego podwórka nie są znane, to twór z powodzeniem utrzymuje się na rynku. A sama firma po zdobyciu Europy Wschodniej z sukcesami atakuje zachód.

Zaś z systemu, jaki właśnie wdrożyła Agora od niedawna korzysta amerykańska wersja Newsweeka.

Cieszę się z decyzji Agory, choć zdaje sobie sprawę, że wybrali niełatwą drogę, która ogranicza ruch na stronach i zmusza do edukacji czytelników. Jednak, kto jak nie Gazeta Wyborcza ma szansę odnieść sukces z limitowanym dostępem do treści. Natomiast udane wdrożenie i zmiana w spojrzeniu na płatne treści przez Polaków, będzie sukcesem wszystkich którzy te treści tworzą. W końcu 39,90 zł za nieograniczony dostęp do treści na wszystkich możliwych platformach, to nie jest dużo.

Czytaj również: Jak obejść paywalla Wyborcza.pl (i innych serwisów Agory)?

Czy będziesz płacić za dostęp do czołowych serwisów Gazety Wyborczej oraz stron lokalnych?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zdjęcia „Stack of old newspapers and a tablet pc on the wooden table” oraz Woman’s hands holding a credit card and using laptop for online shopping pochodzą z serwisu Shutterstock. 

Advertisement

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Advertisement
Advertisement