Najlepsze zdjęcia 2013 roku według serwisu Instagram

News/Foto 16.12.2013
Najlepsze zdjęcia 2013 roku według serwisu Instagram

Instagramu można nie lubić, można z niego szydzić, ale trzeba się z nim liczyć. Portal jest, tuż obok Facebooka, największą na świecie kopalnią zdjęć. Na koniec roku Instagram podsumował statystyki i pokazał listę najchętniej fotografowanych miejsc i miast, a także najpopularniejsze zdjęcie 2013 roku.

Przy okazji podsumowania 2013 roku, Instagram zdradził także, że obecnie już ponad 60% zdjęć jest uploadowanych do serwisu spoza granic USA. Ma to swoje odbicie w statystykach. Ponadto w 2013 roku średnio co każdą sekundę na portalu pojawiało się prawie 500 nowych fotografii. To bardzo dużo, zważywszy na to, że Instagram istnieje głównie dzięki smartfonom.

Najczęściej fotografowane miejsca w 2013 roku według Instagramu

 1. Siam Paragon – centrum handlowe w Bangkoku
 2. Plac Times Square w Nowym Jorku
 3. Disneyland w Kalifornii
 4. Fontanny przed hotelem Bellagio w Las Vegas
 5. Disney World na Florydzie
 6. Hala sportowo-widowiskowa Staples Center w Los Angeles
 7. Central Park w Nowym Jorku
 8. Stadion baseballowy Dodger Stadium w Los Angeles
 9. Lotnisko Suvarnabhumi (BKK) w Bangkoku
 10. Park High Line w Nowym Jorku

W roku 2012 najczęściej fotografowane było lotnisko w Bangkoku, które w tym roku spadło na dziewiątą lokatę. Jak widać, dominują miejsca związane z rozrywką.

Które miasto było najczęściej fotografowane?

Nietrudno zgadnąć. Cała lista znajduje się poniżej.

 1. Nowy Jork, Stany Zjednoczone
 2. Bangkok, Tajlandia
 3. Los Angeles, Stany Zjednoczone
 4. Londyn, Wielka Brytania
 5. Sao Paulo, Brazylia
 6. Moskwa, Rosja
 7. Rio de Janeiro, Brazylia
 8. San Diego, Stany Zjednoczone
 9. Las Vegas, Stany Zjednoczone
 10. San Francisco, Stany Zjednoczone

Mimo, że tylko niespełna 40% zdjęć z Instagramu pochodzi z USA, aż 5 pozycji zajęły największe miasta ze Stanów. Można zatem przyjąć, że niemal połowa zdjęć na Instagramie powstał właśnie w tych miastach. Wniosek z tego jest taki, że być może z Instagramu korzysta już cały świat, ale największe zagęszczenie użytkowników jest nadal w USA (a także, co ciekawe, w Bangkoku).

Najpopularniejsze zdjęcie 2013 roku

Komentarz jest zbędny. Za najpopularniejsze zdjęcie 2013 roku odpowiada Justin Bieber. Celebryta i idol nastolatek pozuje z „wujkiem”, Willem Smithem. Zdjęcie Biebera zostało umieszczone w serwisie dopiero 4 miesiące temu, a mimo to zebrało ponad 1,5 miliona polubień, dzięki czemu stało się najpopularniejszym zdjęciem 2013 roku. Piękny obrazek współczesnej popkultury.

Osobiście nie przepadam za Instagramem i uważam, że im dalej od niego, tym lepiej. Serwis ten robi fotografii wiele złego, i to na kilku płaszczyznach. Zdjęcia w nim prezentowane same w sobie są przeważnie dramatycznie nijkie, a jedyny pomysł sprowadza się do użycia filtra kolorystycznego, względnie rozmycia (chociaż trudno tu mówić o autorskim pomyśle). Oczywiście od tej reguły są wyjątki, co pokazuje np. profil National Geographic, czy NASA. Zauważyłem także, że Instagram buduje w młodych ludziach przekonanie, że ten serwis jest dla fotografii czymś ważnym, być może następnym krokiem w rozwoju fotografii jako takiej.

Smutne to i przerażające.

Dla kontrastu polecam sprawdzić jak wygląda fotograficzne podsumowanie roku w agencji Reuters.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • perlusconi

  true story…

 • http://www.kozjar.com/ Jarek Kozlowski

  hehe, rozbawił mnie ten „artykuł”, autor za bardzo się przejął rolą. Trzeba rozróżnić społecznościowy mainstream od fotografii. Jeśli drogi autorze (zapewne mistrzu foto) tego nie potrafisz to ja przepraszam ;)

 • Maciej Czechowski

  A ja nadal nie wiem kto zrobił najpopularniejsze zdjęcie Instagrama roku 2013.
  Wiem tylko kogo to zdjęcie przedstawia.
  ;)

 • rozczochrany

  przecież to właśnie autor robi w taktowny sposób, nie piszę prosto, że na Instagramie jest głównie totalne g**no, Swoją drogą masz jakieś kompleksy, że ironicznie odnosisz się do czyiś umiejętności? Jeżeli tak, to ja przepraszam ;)

 • pele

  agent Biebera

 • rozczochrany

  przecież nie chodzi o fotografa, a o tego na czyim profilu zdjęcie się pojawiło, mógł być statyw, albo jakiś ochroniarz, albo ktoś kogo Justyn Bieber obraził, jak to ma w zwyczaju

 • Guest

  tak, kompleksy to moje drugie imię :)

 • http://www.kozjar.com/ Jarek Kozlowski

  tak, kompleksy to moje drugie imię :)
  btw. zwróć uwagę że to ja sygnuję swoją wypowiedz imieniem i nazwiskiem a nie jak Ty komiczną foteczką i nic niemówiącym nickiem, Panie „rozczochrany”. Pozdr.

 • rozczochrany

  nie chcę sprowadzać, zazwyczaj bardzo wysokiego, poziomu tego „forum” do pyskówki o nickach, avatarach i tym podobnych w Internecie, Również Pana pozdrawiam. Niżej podpisany Antoni Tomaszewski

 • jamirq

  najlepsze czy najpopularniejsze zdjecia na instagramie?

 • Paweł Liddl Józefowski

  true story

 • Paweł Liddl Józefowski

  Można by napisać taki artykuł np. o muzyce na podstawie rankingów ze Spotify.

 • rozczochrany

  nie widzę związku, jakiegokolwiek, wytłumacz proszę.
  Poza tym to nie artykuł, a wpis na blogu, Pan Jarek Kozłowski dał chociaż cudzysłów :p

 • http://www.kozjar.com/ Jarek Kozlowski

  otóż to, zwykłe bicie piany.

 • rozczochrany

  w przypadku Instagrama to te same pojęcia, przecież tam nie chodzi o jakąkolwiek jakość czy coś z tych rzeczy, a o lajki i mizianie się po majciorach :p

 • http://www.kozjar.com/ Jarek Kozlowski

  emocjonalnie zaangażowany, kolega autora? czy sam autor ;) luzu trochę.

 • http://www.kozjar.com/ Jarek Kozlowski

  dobra, wiem przecież że kolega ;D

 • rozczochrany

  mąż :p Wszędzie szukasz personalnych podjazdów, trochę to przykre, ale jakoś trzeba Cię przetrawić, ale do rzeczy…
  Nie podoba mi się brak argumentacji w niektórych komentarzach, dlatego na nie odpowiadam, na tym polega dyskusja, w gruncie rzeczy.
  A tak w ogóle, gdzie Ty tutaj widzisz emocje, poza zwykłą wymianą zdań?

 • Paweł Liddl Józefowski

  Ocenianie Instagrama jako medium, które źle służy fotografii na podstawie tego, że ludzie nie potrafią robić zdjęć i nie mają żadnego gustu jest jak ocenianie kondycji muzyki na podstawie liczby odsłuchań jakiegoś chłamu. Instagram służy rozrywce głównie. Na Facebooku jest jeszcze więcej kiepskich zdjęć, a na kwejku dennych memów, o których mógłbym powiedzieć, że źle służą grafice komputerowej. Y so srs?

 • rozczochrany

  Instagram to serwis do zamieszczania zdjęć z filtrami, czyli robisz jako takie zdjęcie, wrzucasz filtr i jest cudnie i pięknie, jakiegokolwiek warsztatu nie potrzebujesz żeby wykadrować zdjęcia i dać nawet byle jaki filtr, na tym bazuje popularność tego serwisu, na lajkach chłamu, w większości, nic dobrego praktycznie stamtąd nie wychodzi, natomiast przytoczony przez Ciebie serwis Spotify działa na materiale już profesjonalnym, istotą tego serwisu nie jest jak w Instagramie, połechtanie ego „twórcy”, a dystrybucja już gotowego profesjonalnego materiału, o gustach i ocenach piosenek nie ma co rozmawiać, ale nie da się podważyć faktu, że piosenki na serwisach streamingowych są profesjonalnymi tworami, gdzie pozostając w kwestii muzyki, zdjęcia z Instagrama można porównać do popisywania się jak się gra na gitarze przed babcią z okazji świąt, z prawdziwą muzyką ma to niewiele wspólnego, chociaż zaangażowania nie można nikomu odmówić.
  A w kwejkach chodzi o treść, a nie jakość obróbki graficznej.

 • http://mpfotograf.pl/ Marcin Połowianiuk

  Odezwało się urażone ego instagramowicza? ;)

 • http://www.kozjar.com/ Jarek Kozlowski

  Ja swoje zdanie już wyraziłem, przekorą reaguję na to jak sie miotasz, tak juz mam :) Obraz Instagramu przedstawiony przez autora wynika z niezrozumienia czym jest i do kogo jest kierowany w/w serwis społecznościowy. Mieszanie do tego sztuki jest całkowicie bez sensu. Od dawna zajmuję się fotografią i nie uważam żeby ten czy inny serwis mógł mieć zły wpływ na tą dziedzinę sztuki. Po prostu żyjmy i dajmy żyć innym jak im się podoba.

  ps. na tym kończę, robotę mam :) Pozdr.

 • http://www.kozjar.com/ Jarek Kozlowski

  hehe, tak :)

  kozjar.com

 • Paweł Liddl Józefowski

  I co Cię boli? Że zdjęcia chłamu dostają dużo lajków?

 • http://mpfotograf.pl/ Marcin Połowianiuk

  No ładnie, ładnie. I widzisz, Ty, czy ja rozumiemy czym jest Instagram, ale osoby mniej ogarnięte stawiają ten serwis w miejscu np. agencji Magnum (bo o Magnum nie mają pojęcia). Dla niektórych Insta to cały fotograficzny świat i to jest złe.

 • rozczochrany

  No widzisz, tak się składa, że mieszanie fotografii z Instagramem nie jest wymysłem autora, autor się przed tym dziwnym zjawiskiem po prostu broni. Jeżeli Ciebie to boli, a sam mówisz o sobie, że od dawna zajmujesz się fotografią, to nie wiem czy do końca Ty rozumiesz rozbrat fotografii i Instagrama.

 • rozczochrany

  A kto powiedział, że mnie to boli? Narzekam na to? Gdzie? Piszę jedynie, że Twoje porównanie nie trzyma się kupy, albo jak to się ostatnio w internetach pisze, się nie dodaje, a Instagram nie jest serwisem fotograficznym.

 • rozczochrany

  kozackie zdjęcia

 • http://www.kozjar.com/ Jarek Kozlowski

  możesz zostać moim fanem ;) pomimo tego że jak powiedziałeś jestem zakompleksiony i nie wiem oczym mówię ;)

 • rozczochrany

  Nie widzę takiego stwierdzenia, co najwyżej pytanie, widzę pomiędzy nimi różnice. Nie napisałem też, że nie wiesz o czym mówisz, a jedynie podważyłem Twoje rozumowanie, zwykła niezgodność poglądów, w mojej ocenie też, przedstawiłem argumenty. A Twoim fanem nie zostanę, będę po prostu podglądał Twoje zdjęcia, szukając inspiracji, może kiedyś, jak będę już duży, będę umiał też tak focić, kto wie.

 • http://www.kozjar.com/ Jarek Kozlowski

  to mam dla Ciebie radę. Zdjęcia robi się sercem, nie ma to nic wspólnego z umiejętnością robienia zdjęć.

 • http://www.kozjar.com/ Jarek Kozlowski

  żyj i pozwól żyć innym. Instagram nie jest niczym złym.

 • rozczochrany

  dziękuje, na pewno ją wykorzystam.

 • konrad

  ha ha ha Brawo Antoni :)

 • Snow Leopard

  Nie tylko kompleksy, widzę także coś, o czym wczoraj pisała Joanna Tracewicz.
  Takimi wypowiedziami, pełnymi pogardy to może Pan rzucać na Onecie, tam się o Pana zatroszczą i zaproponują pewną maść na bardzo powszechne internetowe schorzenie dotykające potylicy.

 • Peter

  Znaczy się artykuł jest o najLEPSZYCH czy najPOPULARNIEJSZYCH zdjęciach?

  I dlaczego podsumowano rok, któremu zostało jeszcze 14 dni.

 • Peter

  Mamy wolność słowa. Każdy może oceniać Instagram jak mu się żywnie podoba.

 • Kamecha

  a co to jest instagram? kolejny serwis dla frajerów, którzy wstawiają na fejsa zdjęcie swojego posiłku?

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement