REKLAMA

Najpierw był młyn, później kalosze, a na końcu smartfony - oto historia Nokii

Wszystko zaczęło się od założenia młyna w południowo-zachodniej Finlandii. Później firma produkowała kalosze, a nawet opony samochodowe. Z czasem stała się największy producentem telefonów komórkowych na świecie. Poznajcie jedną z najciekawszych historii w świecie technologii. Poznajcie historię Nokii.

03.09.2013 14.41
Najpierw był młyn, później kalosze, a na końcu smartfony – oto historia Nokii
REKLAMA

Najpierw był młyn i kalosze

REKLAMA

Początki firmy sięgają pięknego, mroźnego dnia 1865 roku, kiedy to inżynier Frederik Indestam otwierał swój pierwszy młyn w Tammerkoski Rapids w południowo-zachodniej Finlandii. Sześć lat później mężczyzna otwiera drugi młyn. Mieści się on przy rzece Nokianvirta, od której swój początek wzięła nazwa firmy – Nokia Ab.

Kolejnym, milowym krokiem w historii Nokii jest rok 1898. To właśnie wtedy Eduard Polon zakłada firmę Finnish Rubber Works, która później staje się częścią Nokii. Od tego momentu fińska firma bierze się za produkcję elementów z gumy, np. kaloszy czy też opon samochodowych. Co ciekawe, buty są produkowane do dnia dzisiejszego, ale już oczywiście nie przez Nokię, a tym bardziej nie przez Microsoft.

kalosze

Już w XX wieku zostaje założona firma Finnish Cable Works, która także staje się częścią Nokii. To pierwszy biznes Finów, który jest bezpośrednio związany z elektroniką. W tym momencie do firmy należą trzy osobne spółki – Nokia Ab, Finnish Rubber Works oraz Finnish Cable Wokrs. Wszystkie zostają połączone w jedną spółkę w 1967 roku.

Nokia stawia na elektronikę

Kolejne lata to między innymi produkcja urządzeń radiowych dla wojska, komputerów MikroMikko oraz telewizorów. Rewolucja nadchodzi w 1979 roku, kiedy to Nokia, wraz z fińskim producentem telewizorów Salora, tworzy spółkę joint venture o nazwie Mobira Oy. Dwa lata później firma uruchamia pierwszego operatora sieci komórkowej na świecie – Nordic Mobile Telephone (NMT), który jako pierwszy oferował także roaming. W tym samym roku Nokia produkuje pierwszy telefon samochodowy – Mobira Senator.

nokia

Dopiero w 1987 roku Nokia prezentuje pierwszy, przenośny telefon komórkowy o nazwie Mobira Cityman, współpracujący z siecią NMT. Pomimo tego, że ważył on około 800 gramów i kosztował równowartość dzisiejszych 4600 euro, to okazał się sporym sukcesem. Na jednym z archiwalnych zdjęć widać nawet, jak korzysta z niego Gorbaczow. W tym samym roku powstaje europejski standard GSM, przy tworzeniu którego spory udział ma właśnie Nokia. Od tego momentu idzie już tylko z górki.

Narodziny ery GSM

W 1991 roku fiński minister wykonuje pierwszą na świecie rozmowę GSM, oczywiście przy użyciu sprzętu Nokii, a w 1992 roku na rynku debiutuje pierwszy telefon GSM – Nokia 1011. Wtedy też – 21 lat temu – zapada kluczowa decyzja: skupiamy się na produkcji telefonów komórkowych i infrastruktury telekomunikacyjnej i jednocześnie sprzedajemy wszystkie pozostałe działy firmy.

Dla ciekawskich – w 1994 roku pojawia się pierwszy telefon z charakterystyczną melodyjką Nokii, a w 1997 roku na Nokii 6110 debiutuje legendarny Snake, który momentalnie zyskuje ogromną popularność, dzięki czemu trafia w sumie do ponad 350 milionów telefonów.

nokia lumia 1020 c

W roku 1998 Nokia jest światowym liderem na rynku telefonii komórkowej. Kolejne lata to między innymi pierwszy telefon z obsługą Sieci – Nokia 7110 (1999 r.), pierwszy telefon z aparatem fotograficznym – Nokia 7650 (2001 r.) oraz pierwszy sprzęt z możliwością nagrywania filmów – Nokia 3650 (2002 r.). Kolejna, wielka zmiana nadchodzi w 2002 roku, kiedy to debiutuje pierwsza komórka, obsługująca sieć 3G – można śmiało powiedzieć, że w tym momencie świat przechodzi ogromną przemianę.

Coś poszło nie tak

W 2005 roku Nokia uchodzi za 5. największą markę na świecie i na swoim koncie ma już 2 miliardy sprzedanych telefonów, ale powoli traci swoje udziały na rzecz konkurentów. W 2007 roku nie tylko debiutuje iPhone – późniejszy pogromca Nokii, ale europejski producent przyznaje, że w aż 46 milionach telefonów znajdują się wadliwe baterie, które muszą zostać wymienione.

Od tego momentu udziały Nokii systematycznie spadają, a rośnie udział pozostałych producentów, w tym Apple’a. W 2009 roku firma po raz pierwszy notuje straty i już wtedy jest za późno na gonienie konkurencji. W 2010 roku prezesem Nokii zostaje Stephen Elop, a w lutym 2011 roku firma ogłasza partnerstwo z Microsoftem i skupienie się na Windows Phonie, jednocześnie porzucając MeeGo i Symbiana.

elop
REKLAMA

Mobilne kafelki Microsoftu powoli zdobywają coraz większe udziały w rynku, ale wciąż daleko im do Androida lub iOS-a. Dnia 3 września 2013 roku Microsoft kupuje Nokię za 5,5 mld euro (7,2 mld dolarów). Dla porównania w 2011 roku firma z Redmond kupiła Skype’a za 8,5 mld dolarów. To jasno pokazuje, jak Nokia z giganta świata mobilnego stała się olbrzymem na glinianych nogach. I to jednocześnie już chyba ostatni rozdział w historii Nokii - takiej jaką znamy. Firma będzie dostarczała infrastrukturę sieciową dla operatorów komórkowych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA