Jaki telewizor wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Artykuł/RTV 04.04.2013
Jaki telewizor wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Choć za oknami wiosny nie widać, to jak co roku o tej porze roku do sklepów trafiają nowe modele telewizorów. Zamiast odpowiedzieć na pytanie jaki telewizor kupić, zwracamy Wam uwagę na kilka aspektów, o których należy pamiętać podczas nabywania dużego ekranu.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nie ma telewizorów idealnych. Na rynku jest kilkadziesiąt modeli w różnych rozmiarach, a to daje nam olbrzymi wybór. Co ciekawe, wysoka cena właśnie zakupionego telewizora nie świadczy bynajmniej o jego najlepszych parametrach, możliwościach i wzornictwie. Praktycznie każdy ma inne wymagania odnośnie ekranu, każdy ma też określony budżet, którym dysponuje, więc wskazywanie konkretnych modeli mija się z celem. Są jednak rady, które dotyczą każdego nabywcy przyszłego telewizora.

hx950 sony

Idzie nowe, ale stare nie jest też złe

Na przełomie marca i kwietnia w sklepach pojawia się najwięcej nowych modeli telewizorów od większości producentów. Ekrany te zostały zaprezentowane światu na styczniowych targach CES w Las Vegas, a wkrótce będą dostępne na wyciągnięcie ręki w każdym elektromarkecie.

Sony_HX955_2

Dlaczego o tym warto pamiętać? Nowe modele to nowe wzornictwo, nowe możliwości i często lepsze parametry, chociaż w… cenie nieco wyższej niż te obecne. Jednocześnie wraz z pojawieniem się nowych telewizorów, starsze modele będą dostępne w atrakcyjniejszych cenach. Szczegółowe informacje o nowościach w ofercie Toshiby, Panasonica, Samsunga, Sharpa, Sony i LG znaleźć można w archiwalnych wpisach na łamach Spider’s Web. Idąc do sklepu warto zwracać uwagę na oznaczenia poszczególnych telewizorów. Dla przykładu nowe modele Panasonica to te z 6 lub 60, natomiast u Samsunga to telewizory z literką F w nazwie.

Duży może więcej

Decydując się na zakup telewizora, jeszcze zanim wybierzemy się do sklepu mamy raczej przybliżone wyobrażenie o tym, jaki to ma być ekran, zwłaszcza jeśli chodzi o jego wymiary. Istnieje jednak bardzo ważna zasada:

Kup telewizor o rozmiar większy niż zamierzałeś

O zasadności tej zasady świadczy chociażby fakt, że osoby, które już posiadały „płaski telewizor” decydowały się zawsze na kupno większego. Telewizor to wciąż zakup na kilka lat, rynek wtórny jest niewielki, więc warto dwa razy się zastanowić niż później żałować że telewizor jest za mały.

LG_84LM9600_7

Rozmiar przekątnej ma znaczenie za względu na dostępność sygnału HD. By dostrzec zalety wysokiej rozdzielczości, a w przyszłości UHDTV, warto usiąść bliżej i zobaczyć szczegóły. Korzystanie z dodatkowych funkcji typu Smart TV jest znacznie wygodniejsze na dużym telewizorze.

Nie ma zbyt dużych telewizorów, tak jak nie ma zbyt szybkich samochodów

Oczywiście nie należy popadać w paranoję i do małego mieszkanka kupować 80-calowego giganta, jednak gdy zastanawiamy się nad 32-calowym ekranem to warto sięgnąć po 37 lub 39 calowy. W przypadku 40-calowych modeli można się zastanowić nad 46 lub 50-calowymi urządzeniami.

Tunery i dekodery

Znaczna liczba osób nabywających telewizory decyduje się na zmianę za względu na wyłączenie sygnału analogowej telewizji naziemnej. Ważnym elementem telewizora jest więc tuner DVB-T z MPEG-4. W Polsce wszystkie oferowane modele muszą takowy posiadać. Jeśli nie posiadają to sprzedawca ma obowiązek wystawić specjalny dokument, w którym zaświadcza o poinformowaniu klienta o braku tunera zgodnego z cyfrową telewizją naziemną.

Samsung ES7 00004

Poza tym w ostatnim czasie producenci zdecydowali się masowo dodawać tunery DVB-C i DVB-S służące do odbioru cyfrowej telewizji kablowej i satelitarnej. Tutaj warto upewnić się o dostępność wejścia dla modułów CI+. Warto też sprawdzić, czy nasz nadawca oferuje takie moduły i czy wspiera dany model telewizora. Oczywiście zawsze dekoder możemy podłączyć po HDMI do telewizora.

Samsung ES7 00012

Jeśli posiadamy kino domowe, to warto upewnić się, że telewizor posiada HDMI z ARC, czyli umożliwia wysyłanie dźwięku bezpośrednio po kablu HDMI. Przydatna będzie też obsługa HDMI-CEC ułatwiającego kontrolę nad zewnętrznymi urządzeniami takimi jak amplituner, dvd, blu-ray, czy dekoder.

Smart TV

Interaktywne platformy są obecnie mocnym elementem marketingowym wybranych modeli telewizorów. Chcąc kupić telewizor przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć, czy naprawdę tego potrzebujemy. Gdy decydujemy się na model z wyższej półki, praktycznie nie mamy wyboru. Wszyscy producenci oferują lepsze lub gorsze Smart TV. Natomiast chcąc mieć Smart TV w modelach słabszych warto upewnić się, czy telewizor posiada wbudowane Wi-FI lub możliwe jest zastosowanie dodatkowego adaptera. Oczywiście każdy taki telewizor posiada też przewodowe łącze sieciowe.

Smart tv panasonic 6

Zawartość platform Smart TV zmienia się stosunkowo szybko, a każdy producent systematyczne rozbudowuje swoją ofertę. Jednocześnie jednak nikt nie gwarantuje dostępności poszczególnych aplikacji. Niemniej jednak warto przed zakupem sprawdzić, co oferuje poszczególny producent w swoim Smart TV i w konkretnym modelu telewizora, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Jedną z głównych funkcji Smart TV jest przeglądarka internetowa. Nie należy po niej oczekiwać rewelacji – większość nie obsługuje Flasha, część nie obsługuje także innych standardów, jak Java czy HTML5. Często strony ładują się długo, a nawigacja po przeglądarce nie jest zbyt wygodna. Raczej nie nastawiajmy się na to, że nowy telewizor zastąpi nam pod tym względem komputer.

USB

Do najważniejszych dodatkowych funkcji telewizora należą także możliwości złącza USB, czyli jaki rodzaj dysków oraz plików jest odtwarzany, czy można nagrywać na dyski USB, czy można podłączyć klawiaturę, itp.

Obsługa zewnętrznej klawiatury lub myszki może przydać się osobom chcącym wykorzystać potencjał przeglądarki internetowej swojego telewizora. Jest to jednak rozwiązanie niezbyt komfortowe, zresztą jak sama przeglądarka w Smart TV.

Sharp 60LE840
Sharp 60LE840

Jeśli chodzi o nagrywanie to na ogół możliwe jest nagrywanie tylko z tunerów telewizora, a nie innych źródeł HDMI. Nagranych materiałów nie odtworzymy też na innym urządzeniu. Jest to tylko funkcja PVR podobna do tej w dekoderach telewizji satelitarnej, czy kablowej. Nagrania są odpowiednio zabezpieczone przed kopiowaniem.

Złącze USB to także odtwarzanie multimediów, czyli muzyki, filmów oraz zdjęć. Przed zakupem należy sprawdzić jakie formaty odczytuje telewizor, w przypadku filmów także rodzaj napisów. Warto upewnić się także o wielkość obsługiwanych dysków i ich format. Na przykład telewizory SONY z roku 2012 nie wspierają np. NTFS.

Plazma, LCD, a może OLED.

Możliwości telewizora, jego wielkość to bardzo ważne elementy. Ważna też jest technologia, w jakiej został wykonany dany telewizor. Obecnie na rynku są telewizory plazmowe, LCD, LCD z podświetlaniem LED, czyli potocznie nazywane LEDowymi, w niedalekiej przyszłości pojawią się też ekrany OLED.

Tradycyjne telewizory LCD to dziś tylko pojedyncze tanie modele. Charakteryzuje je często atrakcyjny stosunek jakości do ceny. Nie wszystkie posiadają jednak rozdzielczość Full HD, a brak pełnego HD, gdy nawet podstawowe kanały TVP nadają w wysokiej rozdzielczości jest niedopuszczalny. Obecnie dostępne telewizory LCD warto polecić osobom mało wymagającym, chcącym kupić jak najtańszy telewizor.

OLED-curved-samsung-2

Telewizory Plazmowe też nie cieszą się olbrzymią popularnością, jednak ekrany wykonane w tej technologii oferują naprawdę wysoką jakość obrazu za rozsądne pieniądze. Plazmy nie są jednak wskazane dla graczy, a także dla osób posiadających mocno nasłonecznione pokoje. Generalnie ekrany plazmowe serwują najlepsze doznania, gdy jest absolutnie ciemno. Jeśli jesteście miłośnikami filmów i kinowego klimatu to plazma jest dobrym rozwiązaniem.

Najpopularniejszym typem telewizora oferowanym na rynku jest telewizor LCD z podświetlaniem LED. Jednak w tych telewizorach występuje też dodatkowy podział. Podstawowe modele to tzw. hybrydy lub Direct LED, czyli telewizory podświetlane od tyłu kilkoma diodami LED. Oferują one w miarę równe podświetlanie, są tanie, ale znacznie grubsze od telewizorów LED z krawędziowym podświetlaniem. To właśnie takie ekrany dominują na rynku. Cechuje je energooszczędność i niestety spory cloudning, czyli nierównomierne podświetlanie (zauważalne białe plamy na czarnym tle).

Ostatnim typem dostępnych na rynku telewizorów LED są tzw. FULL LED, czyli ekrany z tylnym podświetlaniem. W telewizorach tych jest kilkaset stref, które działają samodzielnie, dzięki czemu oferują jedną z lepszych jakości obrazu. Można jednak zaobserwować efekt halo, czyli białej poświaty pod napisami.

plazma-f8500-004

Na rynku nie ma idealnej technologii, lecz w teorii taką mają być telewizory OLED. Mówi się o nich już od kilku lat. Ich wyjątkowość polega na tym, że to nie matryca jest podświetlana, a świecą same diody. Dzięki temu może być wygaszany pojedynczy piksel. To powinno zapewnić referencyjną jakość obrazu. Niestety do czasu rozpoczęcia komercyjnej sprzedaży na masową skalę trudno będzie potwierdzić, czy faktycznie technologia ta jest rzeczywiście tak fenomenalna jak o niej mówią. Telewizory te będą też drogie – pierwszy 55-calowy model od LG kosztuje ok. 35 tysięcy złotych i jest dostępny jedynie w Korei Południowej.

Marketingowe parametry obrazu i kalibracja

Producenci dwoją się i troją, by prześcignąć konkurencję w swoich parametrach, dlatego słyszymy o niesamowicie wysokich kontrastach, ultrakrótkich czasach reakcji i innych tego typu zagrywkach. Większość tych elementów to tylko marketingowe nazwy, mające wyróżnić dany telewizor spośród kilkunastu innych modeli. Często realna częstotliwość odświeżania jest głęboko schowana.

Smart tv panasonic 5

To na co warto zwrócić uwagę to z pewnością kąty widzenia. Dziś nawet w słabych telewizorach nie są one tak małe jak kilka lat temu. Jednak będąc w sklepie łatwo sprawdzimy, czy telewizor nie ma problemu z kątami zarówno góra/dół jak i po bokach.

SHARP_PROJEKTOR02

Należy pamiętać, że to co widzimy w sklepie to często obraz demonstracyjny, a same telewizory ustawione są w trybach standardowych lub dynamicznych, co nie pozwala na pełną ocenę jego realnych możliwości. Każdy telewizor należy ustawić do własnych upodobań lub tablic wzorcowych. Zaawansowane usługi świadczą profesjonaliści, w sieci często znajdziemy też ustawienia dla wielu modeli. Jednak nie jest to idealne rozwiązanie. Dla przeciętnego użytkownika często wystarczy, gdy zmienimy tryb standardowy na tryb filmowy. Niektóre telewizory mają też zdefiniowane inne tryby np. THX.

Z zakupem telewizorem roztropnie, ale to tylko telewizor

Do zakupu telewizora należy podejść ostrożnie, szczególnie, że sprzedawcy w sklepach tam po prostu pracują, więc są od sprzedawania, a nie doradzania najlepszego produktu dopasowanego do naszych potrzeb. Poza przeczytaniem tego krótkiego poradnika warto wcześniej wybrać kilka modeli, porównać je ze sobą, najlepiej z pilotem w ręku i z własnym materiałem testowym na USB.

Nie zapominajmy jednak, że to tylko sprzęt do oglądania telewizji, co prawda tak ważny w co dziennym życiu milionów z nas, ale to jedynie telewizor, którego jakość i tak nie zagwarantuje nam tego, że będziemy mieli w nim co oglądać. A telewizor bez treści i to najlepiej takich posiadających świetną jakość obrazu, jest bezużyteczny.

Dołącz do dyskusji

 • Kosiek

  Dlaczego ani słowa o Philipsach?

 • Paweł Okopień

  Mam nadzieje, że wkrótce to się zmieni:) postaram się poswięcić im więcej uwagi

 • Zbigniew

  Wpis sponsorowany :)

 • http://grynaserio.pl Maciek Szamowski

  Bo są mega słabe. Mam – nie polecam.

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  Tak, ten wpis sponsoruje dla Ciebie Spider’s Web.

 • Adam

  Zapewne dlatego, że już nie są produkowane.

 • http://www.facebook.com/norbert.grezel Norbert Grezel

  Bo philips sprzedał prawo do prod. telewizorów pod tą „nazwą”. Teraz to
  tanie chińczyki mówiące z dziwnym akcentem Philips. Szkoda sobie zawracać głowy tym sprzętem.

 • Adam

  Z tym OLED to nie do końca piszecie prawdę, bo Sony już ma w sprzedaży takie telewizory w cenie od 5 tys. $.

 • Łukasz

  „Nie wszystkie posiadają jednak rozdzielczość Full HD, a brak pełnego HD,
  gdy nawet podstawowe kanały TVP nadają w wysokiej rozdzielczości jest
  niedopuszczalny.”
  Od kiedy TVP nadaje w Full HD? bo z tego co wiem,żaden kanał w Polsce nie nadaje w Full HD .

 • Paweł Okopień

  Gdzie?

 • John.Szemeczko

  Jeżeli chcesz oceniać jakość obrazu na oko siadając blisko ekranu to musisz mieć dobre źródło obrazu i sygnał odpowiadający rozdzielczością natywnej rozdzielczości matrycy, krótko mówiąc dysk BD. Wczoraj zrobiłem coś takiego na C+, NSport i HBO (1080i). Z bliska pikseloza i kompresja są ogromne, a to może zniechęcić kogoś kto nie wie co robi. Oczywiście z odległości 2m (ekran 50”) obraz wygląda doskonale.

 • Paweł Okopień

  W 1080i rozdzielczość 1920×1080 tylko z przeplotem. Bez sensu pakować się w telewizory 1024×768

 • Adam

  W USA, pewnie wkrótce będą i u nas.

 • Tomi Li Dżons

  Jak czytam pierdoły o tym, jakie to Philips robi kiepskie tv to mnie śmiech ogarnia. Ja rozumiem, że biedni Polacy albo osoby nie mające pojęcia o tv kupują Samsunga. Wydaje im się, że maja super wypasiony sprzęt z zajebistą jakością obrazu, ale niestety to nie ta bajka. Obecnie na rynku jeśli chodzi o LCD-LED przy w miarę przystępnej cenie, bardzo dobrej jakości obrazu i wyposażeniu rządzi Sony i Philips. Niestety w tv za 3-5 tysięcy nie można się spodziewać cudów i ma się namiastkę dobrego tv. Jeśli chodzi o sprzęt powyżej 8-12 tysięcy to Samsung jest zjadany na śniadanie. Proponuję zapoznać się z tematem na poważnych forach i stronach testujących sprzęt przed pisaniem bzdur, jaki to Philips kiepski, że już nie produkuje i szkoda sobie zawracać głowę. Nie, nie mam Philipsa mam Sharpa i jest do oglądania telewizji ok. Jeśli chodzi o filmy to używam projektora, bo do filmów to telewizory się średnio nadają, nawet te za +20K. Tak na początek przyda się poczytać poważny test i porównanie dwóch najlepszych tv led na rynku http://hdtvpolska.com/topic/29614-mega-test-lcd-sony-bravia-kdl-55hx955-vs-lcd-philips-60pfl9607/#entry294412 a potem spróbować merytorycznie podeprzeć głupawa wypowiedź na temat miernoty Philipsa.

 • Jacek Panel

  A co takiego ma sie zmienic z Philipsem? Odkad wykonczyl Grundiga, ktoy produkowal znacznie lepszy sprzet, do niczego juz sie nie nadawaly ich telewizory ( jeszcz ekineskopowe). Teraz Chinczycy beda robic to,co Turcy z ta byla niemiecka marka.

  P.S.
  Czekam na reakcje do komentarzy w Twoim posci o konsolach. Warto byloby skorygowac bzdury tam nagyzmolone przez Ciebie.

 • marius maximus

  Szkoda tylko że

  wielkość ekranów jest odwrotnie proporcjonalna do jakości programów TV

 • popol

  Philips od chińczyków dostał tylko kapitał (mają 70% udziałów), fabryki i technologie nadal zostały te same.

 • Tomi Li Dżons

  Pomijając kompresje i tragiczny bitrate to ogólnie obraz w 1080i jest kiepski. Oglądanie szybkich akcji sportowych jest tragiczne. 720p wypada o wiele lepiej. Po pierwsze jest mniejsza kompresja i wbrew pozorom wyższa rozdzielczość. 1080i nie ma nic wspólnego z Full HD i generalnie nie mam pojęcia po jaka cholerę w tej rozdzielczości puszczają sygnał.

 • Paweł Okopień

  Tylko, że Sony ekran OLED do sprzedaży wprowadzi za rok. W tym roku tylko LG i kilka tysięcy dolarów drożej niż napisałeś

 • Paweł Okopień

  Dobrze ze nie włączyłeś nPremium jakość meczu Real Galatasaray odpowiadała filmom Divix ;)

 • Paweł Okopień

  Zdecydowanie to najlepsze rozwiazanie gdy ma się warunki projektor+TV. Także w wersji budżetowej.

 • Paweł Okopień

 • John.Szemeczko

  720p to wyższa rozdzielczość niż 1080i? Od kiedy?

 • John.Szemeczko

  Zaraz… to był właśnie ten mecz, a nie nSport :-p

 • Tomi Li Dżons

  Od zawsze, podziel 1080 przez 2 i wyjdzie Ci prawdziwa rozdzielczość przesyłanego obrazu. „i” oznacza przeplot, a to oznacza, że są nadawane i wyświetlane 2 pół-obrazy w 540p. Tak samo jest nadawany obraz analogowy, oczywiście w innej rozdzielczości. Telewizory full hd maja matrycę 1920×1080 i taki sygnał jest optymalny, inny zawsze jest skalowany. W przypadku 1080i jest wyświetlany co druga linię na przemiennie. Obraz 1080i spokojnie bez większych strat wyświetlisz na sprzęcie hd ready. Jeśli chodzi o porównanie obrazu to wystarczy wrzucić sygnał 1080i na starszy lcd z 50-100Hz i zobaczyć jak pięknie miga. Przy 720p będzie to zdecydowanie słabiej widoczne i obraz jest płynniejszy.

 • tymek

  „Plazmy nie są jednak wskazane dla graczy…” Proszę o wyjaśnienie. Bardzo mnie to zdanie zdziwiło. Bardzo.

 • John.Szemeczko

  No ale jest jeszcze bufor ramki, więc odbiornik usuwa przeplot.

 • Paweł Okopień

  To ja z 3 metrów na 40″ widziałem kaszane jakich mało. Malaga:Borussia znacznie lepiej choć oczywiście nie referencyjnie

 • Adam

  A co jest nie tak z np. Panasonikiem P50ST60 albo LG 50PM970S ?

 • John.Szemeczko

  Tak, ten mecz wyglądał fatalnie (podobnie jak dzisiejsza relacja z wyścigu kolarskiego), ale inne kanały z takie odległości wyglądają bardzo dobrze (przynajmniej u mnie).

 • lubudubu

  Czytając artykuł też pomyślałem, że koniecznie muszę zadać to pytanie… chyba, że za chwilę będzie sprecyzowanie „dla graczy, którzy uwielbiają grać skoro świt i mają telewizor na wprost okna przez które wpadają mocne promienie porannego słońca” :) lub „dla graczy, którzy mają opóźnioną percepcję i których denerwuje, gdy na ekranie widzą w czasie rzeczywistym efekty swoich działań”

 • Tomi Li Dżons

  Nie wiem o co pytasz. W przypadkach plazmy Panasonica widzę migotanie wiem, że nie każdy je zauważa, ja niestety tak. Ostatnio byłem bardzo zainteresowany kupnem plazmy, Samsung, Panasonic i stary Pioneer Kuro, niestety z projektorem za rozsądne pieniądze podczas oglądania filmów dostały straszne baty. :) Do tego plazma 50 cali to dla mnie porażka, za mała jest :) Szkoda kasy. Można powiedzieć, ze podczas poszukiwania odpowiedniego sprzętu mocno się „doktoryzowałem” w tym temacie.:) Wybór nie jest łatwy i taki oczywisty, wszystko zależy do czego gdzie i jak. Przewinąłem przez dom 7 modeli w ciągu niecałych dwóch tygodni. Projektor wygrał. Telewizor został jaki był
  Sharp 52le635 lub 640 nie pamiętam w tej chwili, do telewizji spokojnie wystarcza, a projektor to Optoma HD33 i jest rewelacja. Oczywiście ten projektor to nie jest jakiś super sprzęt, ale telewizory zniszczył w przedbiegach.

 • Tomi Li Dżons

  Ale nie podwaja rozdzielczości niestety.

 • Paweł Okopień

  Wypalanie (duszki) to nie jest już taki problem jak kiedyś ale wciąż występuje

 • Tomi Li Dżons

  I najgorsze jest to, że pojawiają się nawet na najbardziej wypasionych Panasonicach. Oczywiście nie ma co się spierać, bo nie każdy je widzi, tak jak efektu halo czy cloudingu. Podstawą przy zakupie tv jest zabranie go do domu i mordowanie przez kilka godzin podłączając co się da. Nie ma takiej możliwości i takiego mądrego, któremu przypasuje pierwszy lepszy tv. Na tym się można doktoryzować :) Stawiasz 3 tv w domu, oglądają 3 osoby i każdy widzi inaczej. :D

 • Paweł Okopień

  niestety nie każdy ma takie możliwości lub taka możliwość kosztuje zbyt dużo. A problem diametralnych różnic w jakości jest obecny zarówno w topowych modelach jak i budżetowych. Co więcej do oglądania TV można znaleźć średniaka, który będzie świecił często bardzo fajnie

 • Tomi Li Dżons

  Oczywiście, że tak. Jeśli chcemy mieć tv do oglądania telewizji i okazjonalnie jakiś film z BD to średniak i 40-42 cale sobie świetnie poradzi Nie ma co się specjalnie spinać. Problemem w tym przypadku jest jakość nadawanego sygnału. Ale o tym to już elaboraty można pisać :) Gdyby tak nadawcy przestali się wygłupiać z 1080i i dali tylko porządne 720p z dobrym bitratem i bez ichniego czasem sztucznego skalowania, to przy oglądaniu programów tv niewiele do szczęścia byłoby potrzeba.

 • John.Szemeczko

  Dwie klatki są łączone w jedną 1080.

 • Tomi Li Dżons

  Ale to nadal nie jest 1080p i obraz nie jest tak płynny jak 720p. To nie ja wymyśliłem tylko konstruktorzy sprzętu. i oni sądzą podobnie. Więc o czym jest dyskusja? Obraz 1080i ma mniejszą rozdzielczość od 720p i o tym chyba rozmawiamy. Ja mam porównanie oglądając tenis w 720p i 1080i i niestety 1080i się do tego nie nadaje. Jeśli masz wątpliwości to poczytaj fora wyspecjalizowane w tematyce HDTV i opinię ludzi którzy testują dogłębnie sprzęty w różnych warunkach.

 • Michal

  @paweloko:disqus Czy wiesz może kiedy w końcu będą dostępne w sprzedaży nowe Sharpy? Rozmyślam o kupnie LC60-LE635 lub LC60-LE740 i mnie trochę męczy myśl o kupnie starocia więc wyczekuję na to aż się pojawi w sklepach seria 650/750 ale coś się Sharp ociąga:) Tak właściwie to czy między tymi starymi i nowymi modelami będzie jakaś zauważalna różnica jeżeli chodzi o jakość obrazu lub możliwośći multimedialne przez USB?

 • http://www.facebook.com/norbert.grezel Norbert Grezel

  No prawdziwy Tomi Li Dżons!! ;D No to mówisz, że Chinole dają radę? Dobrze wiedzieć :)

 • Paweł Okopień

  Powinno być tylko lepiej. A wydaje mi się, że jest to kwestia 2-3 tygodni. Design, podświetlanie i szybsza nawigacja po interfejsie. Przynajmniej taką mam nadzieje, po tym co widziałem w modelach przedpordukcyjnych

 • John.Szemeczko

  Poczytałem. Nadawany sygnał, a wyświetlany obraz to dwie różne bajki. Usuwanie przeplotu skutkuje ramką o pełnej rozdzielczości. Nie oglądasz najpierw jednej połówki, potem drugiej. Oczywiście nadawany sygnał 1080i ma tylko „połowę rozdzielczości”, ale to nie to wpływa na płynność, tylko liczba klatek, która w 720p jest oczywiście większa. Sporo większa. Oczywiście jest sposób.

 • Tomi Li Dżons

  Oczywiście, że dwie bajki. Tylko na pytanie od kiedy 720p ma większą rozdzielczość od 1080i odpowiedziałem zgodnie z prawda od zawsze. :) Co do płynności to doskonale wiem co ma wpływ na ten problem, dlatego uważam, że 1080i jest gorszy jako format nadawania obrazu gdzie wymagana jest szybkość, czyli np sport. Obecne telewizory maja wbudowane od groma dodatkowych (poprawiaczy- nie chcę wchodzić w szczegóły) aby ten obraz był jak najlepszy, ale to wszystko i tak nie zmienia faktu, że 1080i ma mniejszą fizyczną rozdzielczość od 720p. A o to chyba chodziło w pytaniu. To są pozostałości po CRT i powinno zniknąć jak najszybciej. :D 1080i jest nadawany tylko z oszczędności na transponderach. Świat chce wprowadzać 4K, a w satelitach rządzi przesył obrazu na poziomie divixa w 1080i. Oczywiście obraz w 1080i jest wyświetlany lepiej, bardziej szczegółowo na telewizorach z full hd, ale tylko dzięki elektronice. Niestety płynność jeszcze kuleje. Do tego masa materiałów w tv jest skalowana z 720p i puszczana jako 1080i, albo jako 720p i resztę robi dekoder lub tv i to jest kicha. Na telewizorze tego nie widać, ale sygnał odbierany na kompie szybciutko można zdemaskować.

 • John.Szemeczko

  Prawda, nadawany sygnał 1080i ma mniejszą rozdzielczość. Pełna zgoda. Wyświetlany na telewizorach gdzie jest usuwanie przeplotu (lub jest to realizowane przez dekoder / tuner) ma większą. Co do ogólnej jakości w naszych warunkach to rzeczywiście nie jest najlepiej i dziwi mnie ten hurra optymizm serwowany przy okazji 4K bo wiadomo, że tak na prawdę to tylko puszczając obraz z nośnika typu BD, będziemy mogli się z tego cieszyć. Poza tym wyjątkiem, 99% posiadaczy telewizorów 4K będzie się rozkoszowała plastelinowymi obrazkami.

 • szymon

  Paweł – wspomniałeś o Smart TV i zeby zwracac uwage na to co jest tam dostepne. Jest gdzies jakies porownanie co kto ma (w sensie platform poszczegolnych producentow)? Moj kolega kupił TV Panasa i ma tam tvn czy ipla ale sporo do szczescia brakuje – szczegolnie jezeli chodzi o polskie aplikacje. Byloby bardzo pomocne gdybuć moze zrobił taki przeglad platform Smart TV.

 • mario

  @paweloko:disqus – Czy planujesz moze cos takiego opisac/zrobic? Mi by to sie bardzo przydalo :-)

 • Paweł Okopień

  Problem w tym, że wykonanie tego w dzisiejszych warunkach jest praktycznie nie możliwe – tak by zawierło wszyskich producentów, modele z lat 2010/2011/2012/2013 + zestawy kina domowego/odtwrzacze blu-ray/ set-top-boxy. Różnice między poszczególnymi modelami i urządzeniami u producenta są często duże, nie porównując już jednego do drugiego. Dzięki jednak za uwagę i przy testach tego rocznych modeli będę starał się robić taką listę i umieszczać ją w recenzji :)

 • tymek

  Najnowsze systemy montowane w plazmach doskonale chronią ekran przed powstawaniem powidoków. Portal HD Guru przeprowadził nawet pod tym kątem test katując kilka nowszych plazmowych wyświetlaczy statycznym obrazem przez 10 godzin. W efekcie nie zanotowano żadnych „duszków”. Na powidoki naprawdę trzeba więc w plazmie zapracować. Co do jasności, samsung chwali się nowym modelem F8500 który tym parametrem ma dognić LEDy. Ile w tym prawdy nie wiem, jeszcze TV przed nosem nie miałem. Innym powodem dla którego zwłaszcza plazma się nadaje do gamingu jest czas reakcji matrycy. 600Hz i czas reakcji na poziomie 0,001 ms naprawdę robi różnicę w dynamicznych akcjach. Porównałem ES8000 z VT50. Jest różnica :) Gama wyświetlanych kolorów to osobny temat. Ostatnia rzecz: jeśli ktoś myśli że w panelu LCD przy wyświetlaniu statycznego obrazu przez dłuższy czas nie będzie śladów na matrycy to może się troszkę pomylić :)

 • wojtek

  Panasonic to i tak jeszcze dobrze wypada ze swoją smart vierą, bo oprócz iply tvn plaer ma jeszcze iplex (całkowicie darmowe filmy), jest też eurosport, w LG nie ma iplex i tvn player. Najlepiej pod tym względem wpada chyba samsung.

 • Kuku

  Najbardziej mi odpowiadają telewizory Philipsa, i to nie tylko ze względu na takie zalety jak dobry obraz czy dźwięk, co ze względu na Ambilight. Polecenia też godne są modele z pełną klawiaturą, przez co używanie niektórych aplikacji (np. YouTube) jest znacznie wygodniejsze.

 • Robert

  Wiele stron i artykułów wertowałem nim podjąłem słuszną decyzję. Od technologii ekranu, poprzez materiały, podświetlenie jak i matryce. Gąszcz myśli, nic tylko wejść z maczetą i zacząć sianokosy. Chciałem sprzętu który będzie złotym środkiem pomiędzy, wyglądem, obrazem, dźwiękiem, cena (!). Ktoś krzyknie, że gdy „coś jest do wszystkiego to jest do niczego”. HA! Pewnie i ma rację, gdybym szukał roweru czy motocykla. W ferworze poszukiwań natknąłem się na artykuł o Philipsie który promował ichniejszego ambilighta. Stwierdziłem „nie znam, poszukam”. Minął tydzień od tamtego momentu jak kupiłem właśnie Philipsa. Stwierdzam, że jest to „złoty środek” którego poszukiwałem. Spełnia każdy z punktów. Dodatkowo wypełnia przestrzeń, nad, pod, obok światłem ambi które jest rewelacyjne. Polecam. :)

 • Koval

  Teraz nowe telewizory LG mają świetne parametry. Modele na 2013 rok mają jeszcze lepsze parametry kontrastu i LG zapowiada, że nie będzie lepszych telewizorów OLED na rynku. No jestem ciekaw, bo premiera w czerwcu. :)

 • faworek

  Philips nie sprzedał udziałów Chińczykom, tylko Japończykom z Funai, a to wielka różnica. :) Poza tym w dalszym ciągu telewizory są produkowane na najwyższym poziomie, z zaawansowaną technologią.

 • Adam

  Brawo, świetny tekst. Bardzo mi się podoba zakończenie.

  „to tylko sprzęt do oglądania telewizji,(…) jakość i tak nie zagwarantuje nam tego, że będziemy mieli w nim co
  oglądać. A telewizor bez treści i to najlepiej takich posiadających
  świetną jakość obrazu, jest bezużyteczny.”

 • http://www.adrianpietrzyk.pl/ Adrian Pietrzyk

  Konkretny tekst, to lubię.
  Tylko co miałbym zabrać jako „materiał testowy” na USB?

 • Darek

  a co myślicie o zdecydowanie tańszych telewizorach mniej znanych firm? osobiście mam w domu jeden odbiornik firmy Haier, 29″ z podświetleniem led’owym, model to chyba le29c810c. dałem za niego 1200-1300zł jakoś trochę temu i jak do tej pory sprawuje się bardzo fajnie, nie mam powodów do narzekań. tylko przed zakupem był duży dylemat, zainwestować mniej w mniej znaną w Polsce marce ale uznaną na zachodzie, czy postawić na samsunga/sharpa/philipsa w większej cenie. oszczędność wygrała i jak narazie jest okej

 • Kacper Mielecki

  Przyglądam się temu: http://www.mediaexpert.pl/katalog/telewizory/sharp-lc-60le752e,27021.html
  Ktoś cos moze powiedzieć? Wiem że Sony i Panasonic to najlepsze marki ale ponoć ten model tez daje radę, a w końcu zdecydowałem i chcę 60 cali.

 • Piotr

  Koledzy widzę zorientowani w temacie więc może pomogą który tv wybrać, ze względu na ograniczony budżet wyselekcjonowałem dwa modele, samsung UE39F5000 (ok 1650zł) lub LG 39LN5400 (ok 1500zł)
  Z góry dziękuję

 • Tedi

  Spodziewałem się praktycznych porad, tzn, bardziej przyziemskich dla starszych ludzi,cena, zużycie prądu, łatwość obsługi, jak łatwy dostęp do serwisu, itp, itp.

 • Rafał

  Witam który lepiej telewizor kupic?

  SAMSUNG UE22F5400 za 1149zł czy

  LG 32LN575S za 1399zł? Proszę o pomoc.

 • Janusz

  Witaj paweł noszę się z zakupem telewizora LED 46 cali poleć mi jakiś dobry model

 • jowik

  Wszystko teraz sie psuje po określonym czasie. Kupować dobrej firmy i drogi, to może dlużej wytrzymają i jakośś obrazu będzie dobra. zerknijcie sobie na gazetke media expert. to jeden z większych elektromarketów i jak im sienie ppmyli, to mają nawet niezłe te ceny.

 • kolega06

  W artykule pisze wszystko i nic… szkoda…

 • Grzegorz

  Witam. mam pytanie, co wybrać TX L47ET60E,czy 48H6400 AWXXH ?

 • maryś

  samsungi są fajne a teraz można je kupic ze zniżką jesli się zamówi internet w netii.

 • Marcelina
 • marcelmarcel

  Według mnie cena dobra w stosunku do jakości.

 • Kamil

  opłaca się

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement