REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Zebraliśmy wszystkie filmy nominowane do Oscarów 2021, które obejrzysz w domu

No i nadszedł w końcu dzień na który czekało mnóstwo kinomanów od ponad roku. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej odkryła karty i ujawniła nominacje do tegorocznych Oscarów. Sprawdzamy, które wyróżnione filmy możecie obejrzeć w zaciszu własnego domu.

15.03.2021
19:11
Oscary 2021. Nominowane filmy, które obejrzysz online
REKLAMA
REKLAMA

Zeszły rok był bezprecedensowy dla branży kinowej. Nie znaczy to, że był zły dla kinomanów. Chociaż na ekranach kin próżno było szukać głośnych premier, to na wielki ekran trafiło nieco interesujących produkcji, a wiele godnych uwagi filmów trafiło od razu na platformy streamingowe. To właśnie z nie tak dawnych premier Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ułożyła listę tytułów nominowanych do tegorocznych Oscarów. Nie brakuje wśród nich produkcji, które można obejrzeć w Polsce we własnym domu za sprawą serwisów VOD.

Oscary 2021 — nominowane filmy, które legalnie obejrzysz online

Z perspektywy naszej szerokości geograficznej jest to najważniejszy tytuł wśród tegorocznych nominowanych. Szansą na najbardziej upragnioną statuetkę w branży filmowej może poszczycić się bowiem polski operator Dariusz Wolski. Amerykańska Akademia prócz zdjęć wyróżniła również scenografię i muzykę oryginalną „Nowin ze świata”.

Film dostępny na Netflix.

To był oscarowy pewniak. Biografia scenarzysty „Obywatela Kane’a” zdobyła aż 10 nominacji do statuetek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Wyróżniono m.in. Gary’ego Oldmana w głównej roli, Amandę Seyfried w roli drugoplanowej, reżyserię Davida Finchera czy muzykę Atticusa Rossa i Trenta Reznora. Wisienką na torcie jest nominacja w kategorii najlepszy film.

Film dostępny na Netflix.

Proces Siódemki z Chicago

Akademii do gustu przypadła też inna produkcja Netfliksa. „Proces Siódemki z Chicago” otrzymał aż sześć nominacji do Oscarów. O dziwo z aktorów doceniono tylko Sachę Barona Cohena w drugoplanowej roli (a przecież na ekranie występuje cała plejada gwiazd). Prócz niego wyróżniono również montaż, zdjęcia, piosenkę i scenariusz. Nie zabrakło również szansy na statuetkę w kategorii najlepszy film.

Film dostępny na Netflix.

Ma Rainey: Matka bluesa

„Ma Rainey: Matka bluesa” spędzała sen z powiek miłośnikom Chadwicka Bosemana. Wszyscy zastanawialiśmy się, czy po serii nagród i nominacji do innych nagród, aktor otrzyma pośmiertną szansę na Oscara. Tak też się stało. Film jest nominowany łącznie w pięciu kategoriach, a prócz Bosemana statuetkę może otrzymać m.in. również Viola Davis.

Film dostępny na Netflix.

„Cząstki kobiety” można odbierać różnie. Nie wszystko (żeby nie powiedzieć niewiele) się w tym filmie udało. Wszyscy jednak się zgodzimy, że Vanessa Kirby w swej roli była fenomenalna. Zauważyła to Akademia i wyróżniła ją szansą na Oscara.

Film dostępny na Netflix.

W minionym roku Borat powrócił w pełnej krasie. Objawieniem filmu okazał się nie humor Sachy Barona Coena, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, tylko rola bułgarskiej aktorki. Maria Bakalova wcieliła się w córkę protagonisty i skradła serca widzów i krytyków na całym świecie. Teraz ma szansę na Oscara, podobnie jak grono scenarzystów produkcji.

Film dostępny na Amazon Prime Video.

O „Elegii dla bidoków” mówiło się w kontekście Oscarów jedynie dzięki występującym w filmie aktorom i aktorkom. Rzeczywiście szansę na statuetkę za swoją rolę otrzymała Glenn Close, ale to tyle, bo drugą nominację film dostał w kategorii najlepsza charakteryzacja i fryzury. Produkcja zgarnęła więcej (dokładnie trzy) nominacji do Złotych Malin. Co ciekawe Glenn Close może otrzymać i jedną i drugą nagrodę.

Film dostępny na Netflix.

Pełnometrażowy debiut reżyserski Reginy King zdobył nominacje do Oscarów aż w trzech kategoriach. Patrząc na temat, jaki został podjęty w „Pewnej nocy w Miami…” nie powinno to dziwić. W końcu jest to opowieść o afroamerykańskich legendach spotykających się, aby wymyślić sposób na walkę z segregacją w Stanach Zjednoczonych.

Film dostępny na Amazon Prime Video.

Biały tygrys

Akademia doceniła indyjski dramat Netfliksa za jego scenariusz. Rzeczywiście jest to bardzo zgrabna opowieść o wspinaniu się po szczeblach społecznej hierarchii. A raczej walce ze społecznymi nierównościami.

Film dostępny na Netflix.

Jak Pixar zrobi film, to pokocha go nie tylko publiczność, ale również krytycy. W tym roku studio ma aż dwie szansę na statuetkę w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany. Jedna z nominowanych produkcji, „Co w duszy gra” leci właśnie u nas w kinach. Drugą możecie obejrzeć w zaciszu własnego domu.

Film dostępny na Rakuten, iTunes i Chili.

Pixar ma jednak poważną konkurencję i to pod postacią Netfliksa. W kategorii najlepszy długometrażowy film animowany Amerykańska Akademia nominowała również „Wyprawę na Księżyc”, czyli uroczą opowieść o dziewczynie, która buduje statek kosmiczny i zamierza odnaleźć legendarną boginię Księżyca.

Film dostępny na Netflix.

Baranek Shaun Film. Farmageddon

Pozostając w temacie pełnometrażowych animacji, nie zapomnijcie o obejrzeniu „Farmageddonu”. To nowa odsłona przygód znanego dobrze nie tylko najmłodszym widzom baranka Shauna.

Film dostępny na Canal+, Rakuten, Cineman, HBO GO i Player.

Sekret wilczej gromady

Tomm Moore dobrze wie co to znaczy dostać nominację do Oscara. To już trzecia w jego karierze (poprzednie w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany otrzymał za „Sekret księgi z Kells” i „Sekrety morza”). Czy tym razem uda mu się zdobyć statuetkę? To się okaże, ale „Sekret wilczej gromady” (Moore wyreżyserował produkcję razem z Rossem Stewartem), z pewnością niemniej niż wspomniane tytuły wart jest waszej uwagi.

Film dostępny na Apple TV+.

Ta animowana krótkometrażówka poruszy was niemniej niż wszystkie wspomniane pełne metraże. Jest to historia rodziców, którzy opłakują dziecko zmarłe wskutek szkolnej strzelaniny. I będzie to dla was bardzo intensywne kilkanaście minut.

Film dostępny na Netflix.

Kolektyw

„Kolektyw” to jeden z tych filmów, po obejrzeniu którego każdy dziennikarz śledczy będzie dumny ze swojego zawodu, a wszyscy inni zechcą zacząć swoją karierę w gazecie. Bohaterowie dokumentu ujawniają skalę korupcji w rumuńskim systemie opieki zdrowotnej. Produkcja ma szansę na Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego i najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego.

Film dostępny na HBO GO.

Obóz godności: Rewolucja w życiu niepełnosprawnych

Jeszcze jakiś czas temu Netflix największe szanse na Oscary miał w kategoriach dokumentalnych. Teraz sytuacja prezentuje się nieco inaczej, ale platforma wciąż dostarcza interesujących i godnych uwagi dokumentów, poruszających ważkie tematy w bezpretensjonalny sposób. W „Obozie godności” przedstawia historię ruchu rewolucyjnego, który narodził się na pewnym letnim obozie dla niepełnosprawnych. Film nominowany jest do Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego.

Film dostępny na Netflix.

Czego nauczyła mnie ośmiornica

Jeśli sam tytuł nie przekonuje was do obejrzenia tego filmu, to może zrobi to fakt, że produkcja dostała nominację do Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Jest to opowieść o przyjaźni filmowca i ośmiornicy, która zdradza mu największe tajemnice świata.

Film dostępny na Netflix.

Colette

Członkini francuskiego ruchu oporu oporu przez ponad 70 lat odmawiała wejścia na teren Niemiec. Młoda studentka historii namawia ją jednak, aby odwiedziła obóz koncentracyjny, w którym naziści zabili jej brata. Film dostał nominację w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

A Concerto is a Conversation

W tej samej kategorii co „Colette” nominowane jest „A Concerto is a Conversation”. Film pokazuje historię Krisa Bowersa, który jest aktualnie wschodzącą gwiazdą muzyki. W wieku 29 lat skomponował melodie do oscarowego „Green Book”, a w tym roku przygotował koncert w Walt Disney Concert Hall.

Piosenka dla Latashy

Kolejna dokumentalna krótkometrażówka nominowana do Oscara to „Piosenka dla Latashy”. W filmie możemy przyjrzeć się życiu 15-latki, której śmierć w 1992 roku wywołała burzliwe protesty.

Film dostępny na Netflix.

Pięciu braci

Poprzedni film Spike’a Lee „Czarne bractwo. BlacKkKlansman” mógł się pochwalić sześcioma nominacjami do Oscara, z czego otrzymał jedną statuetkę (za scenariusz adaptowany). „Pięciu braci” otrzymało natomiast tylko jedną szansę na nagrodę Amerykańskiej Akademii. Wyróżniono bowiem muzykę oryginalną.

Film dostępny na Netflix.

Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga

„Eurovision Song Contest” z pewnością nie było realizowane z myślą o Oscarach. To film, który z dozą zachwytu wyśmiewa Konkurs Piosenki Eurowizji. Usłyszymy w nim wiele kiczowatych utworów, a jeden z nich Húsavík (Hometown) otrzymał właśnie szansę na statuetkę w kategorii najlepsza piosenka.

Film dostępny na Netflix.

Życie przed sobą

„Życie przed sobą” to wielki powrót legendarnej Sophii Loren przed kamerę. Amerykańska Akademia zdecydowała się jednak wyróżnić nie rolę aktorki, tylko piosenkę w wykonaniu Laury Pasini Io Si (Seen).

Film dostępny na Netflix.

Jak Tom Hanks występuje w jakimś filmie to wiadomo, że zgarnie nominację do Oscara. Nie w tym roku. „Misja Greyhound” to drugi obok „Nowin ze świata” film z ulubieńcem publiczności w oscarowej stawce. I w tym przypadku Amerykańska Akademia zwróciła uwagę na inne aspekty produkcji, wyróżniając tylko dźwięk.

Film dostępny na Apple TV+.

Emma

Jak można było się spodziewać „Emma” została pominięta w najważniejszych kategoriach. Amerykańska Akademia wyróżniła za to charakteryzację i fryzury oraz kostiumy, przez co film ma dwie szanse na Oscara.

Film dostępny na Canal+, Rakuten, iTunes i Chili.

Mulan

„Mulan” jeszcze przed swoją premierą wzbudzała kontrowersje ze względu na poglądy aktorki wcielającej się w główną rolę. Nie przeszkodziło to Amerykańskiej Akademii w nominowaniu filmu do w dwóch kategoriach. Aktorska wersja animacji Disneya ma szansę na Oscara za efekty specjalne oraz kostiumy.

Film dostępny na VOD, Rakuten, Player, iTunes i Chili.

Pinokio

Twórca „Gomorry” nie wydaje się co prawda najlepszym kandydatem do przeniesienia „Pinokia” na wielki ekran. A jednak poradził sobie z tym całkiem dobrze. Amerykańska Akademia wyróżniła film za charakteryzację i fryzury oraz kostiumy.

Film dostępny na VOD, Ipla i Player.

Tenet

Jedyny zeszłoroczny blockbuster zasłużył na nominacje do Oscara jedynie w dwóch kategoriach. „Tenet” ma szansę na statuetkę za scenografię oraz efekty specjalne.

Film dostępny na Canal+, Rakuten, Player, iTunes i Chili.

Niebo o północy

Nie jest to najlepszy film w reżyserskiej karierze George’a Clooneya. Amerykańska Akademia postanowiła jednak nominować go do Oscara w kategorii najlepsze efekty specjalne.

Film dostępny na Netflix.

Jedyny i niepowtarzalny Ivan

REKLAMA

Historia żyjącego w centrum handlowym goryla, który zaczyna kwestionować swoje dotychczasowe życie niekoniecznie porwała Amerykańską Akademię. Dlatego film dostał tylko jedną nominację do Oscara. Ma szansę na statuetkę w kategorii najlepsze efekty specjalne.

Film dostępny na VOD, HBO GO i Chili.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA