Nergal zebrał 160 tys. zł. Chce walczyć z religijnymi fundamentalistami

Opinia/Trendy 02.03.2021
Nergal zebrał 160 tys. zł. Chce walczyć z religijnymi fundamentalistami

Nergal zebrał 160 tys. zł. Chce walczyć z religijnymi fundamentalistami

Stały bywalec sal sądowych, oskarżany o obrazę uczuć, Adam „Nergal” Darski założył zbiórkę, która ma pomóc artystom w walce z „cenzurą”.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Adam Darski, którego możecie znać również jako Nergala, przez lata pracował na sukces zespołu Behemoth i wywalczył go. Częścią jego scenicznej tożsamości i zresztą całej grupy metalowych muzyków jest, mówiąc najdelikatniej, niechęć do chrześcijaństwa. Stąd w jego klipach, tekstach i wypowiedziach publicznych sporo cierpkich słów krytyki w stosunku do religii monoteistycznych, a zwłaszcza tej jednej w wydaniu rzymskokatolickim.

Broniąc swojej wolności artystycznej i prawa do swobodnej wypowiedzi, a także chcąc zburzyć katolicki ład, niczym trąby mury Jerycha, Nergal nie cofnął się przed niczym.

Na swoim profilu na Instagramie postawił but na wizerunku Matki Boskiej. W 2018 roku był zmuszony do usunięcia filmu, w którym umieścił krzyż na męskich genitaliach. Przez lata toczył batalię sądową o potarganie Biblii na jednym z koncertów. Ostatnio głośno o nim było, gdy udostępnił film z prywatnej imprezy, 50. urodzin Andrzeja Piasecznego, na których dobrze bawiące się towarzystwo skandowało hasło o j*ebaniu PiS-u, Konfederacji i przy okazji biedy. Nie wiemy, o co wtedy walczył Nergal, choć nie brzmi to jak sprzeciw wobec nierównościom społecznym.

Muzyk mówi dość. I powołuje do życia Ordo Blasfemia.

W zeszłą środę Nergal założył zbiórkę społecznościową, w której prosił fanów na całym świecie o wsparcie. Swoją decyzję argumentował zagrożeniem dla artystów w Polsce, którzy, podobnie jak on, szafują kontrowersyjnymi (z punktu widzenia polskiego prawa) treściami. Chodzi rzecz jasna o obrazę uczuć religijnych i prawo, które jej zabrania. I faktycznie zapis ten jest dość rachityczny i w mojej ocenie może służyć jako knebel przeciwko artystom. Nie chodzi już nawet o samą karę, ale o ciągnące się w nieskończoność procesy sądowe. Dla osoby o rozpoznawalności i rozbuchanej karierze Nergala pewnie jest to znacznie mniej uciążliwe, niż dla mniejszego, stawiającego pierwsze kroki artysty, na którego po prostu ktoś się uweźmie.

W wywiadzie dla serwisu Wyborcza.pl Nergal mówił tak:

Staram się obnażać ten fundamentalistyczny, zabobonny system i światopogląd, który swoimi brudnymi od gnoju butami włazi w nasze życia.

Kwota, którą udało mu się zebrać oscyluje w pobliżu 30 tys. funtów. Muzyk już osiągnął założony cel, który wynosił 20 tys. funtów. Czy zebrana kwota obok pomocy artystom będzie zaczątkiem czegoś nowego? Na przykład zmiany prawa? Mam wątpliwości. Podejrzewam, że akcja i sama osoba Nergala jest zbyt kontrowersyjna, aby móc zmienić sposób myślenia środka opinii publicznej. Nie chodzi przecież w debacie publicznej o lewaków czy prawaków, bo oni dawno mają wyrobione swoje zdania. A zmiana dokonać się może tylko przekonując nieprzekonanych.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (43)

55 odpowiedzi na “Nergal zebrał 160 tys. zł. Chce walczyć z religijnymi fundamentalistami”

 1. Delikatnie rzecz ujmując nie jestem fanem mitologii chrześcijańskiej ale jednak mam poważne wątpliwości co do fundacji Nergala.
  Wygląda bardziej na zbiórkę na jego procesy sądowe niż na próbę zmiany prawa w Polsce…

  • Ale jest jakaś tam mała nadzieja, że jak tego typu procesy zaczną być wygrywane (przez osoby oskarżone) to może przyczyni się to do zmian na przyszłość i da do myślenia ludziom, którzy takie oskarżenia robią, żeby się powstrzymać i odpier*olić. Trzymam kciuki za Adama.

  • W Stalinizmie oprócz Stalina mało kto miał coś do powiedzenia więc idź opowiadać swoje bajki o lewicy komuś głupszemu od siebie.

   • Myślisz, że przeciętny prawak wie w ogóle, o czym mówi? Nie. Słyszy te bzdury w kościołach, od swoich ukochanych polityków, od kumpla przy piwsku. Nie analizuje, nie czyta, nie uczy się historii, nie wyciąga wniosków, nie może dyskutować z dogmatami religijnymi, bo z nimi – jak mu wciskają od dziecka – nie może dyskutować. I potem wystarczy hasło neomarksizm. Koleś jest podgrzany od pierwszej sekundy.

  • Tia – podadzą mu drinka i będą razem rozprawiać się z jakimiś ładnymi laskami…
   w tym czasie biedacy w niebie będą śpiewać i pucować harfę komuś tam…

 2. zebrał to niech jedzie powalczyć z fundementalizmem do Pakistanu, ciekawe czy uda mu się wrócić. Idioci chcą by nie dyskryminować innych że względy na rasę, orientację seksualną, poglądy a sami obrażają katoli, a gdy to samo prawo broniące wszystkich ze względu na dyskryminację z powodów jak wyżej jest użyte przeciwko nim to jest to fundamentalizm. Nergal – spec od gówno burzy.

  • Jest Polakiem to niech walczy w polsce. kazda para rak do walki z zabobonem sie przyda.
   KK ma wiecej ofiar pedofili niz zaznal krzywd od takeigo SB. Starczy nam juz tego przewodnictwa duchowego w takim wymiarze, bo CI ludzie sa do cna skompromitowani brakiem reakcji na czyny swoich kolegow po fachu

  • Ale nas nie obchodzi fundamentalizm w Pakistanie, tylko fundamentalizm w Polsce…
   Niech z fundamentalizmem w Pakistanie walczą mieszkańcy Pakistanu :D

 3. Moim osobistym zdaniem: Po co Nergal zbiera na walkę z fundamentalistami religijnymi jak od ok 2000 lat robi to KK, tylko teraz się z tym kryje, niech się zwróci do Watykanu, dostanie dużo więcej.

 4. Nergal to kolejny cwaniaczek, który nabije sobie kieszeń kasą frajerów. Żadnego prawa nie zmieni, ale czekam aż zacznie na koncertach i teledyskach deptać i pluć na flagi izraela albo islamskie. Wtedy zaczęnę na niego patrzeć inaczej. Na razie to jest głupek który zaczepia tych, o których wie że nic mu nie zrobią.

  • Jak można w ogóle słuchać jego “muzyki”, to chyba tylko banda kompletnych o$zołomów może coś takiego zdzierżyć. Taaaaaa, myślisz że nergal odważyłby się powiedzieć coś niepoprawnego politycznie na wyznawców islamu albo judaizmu? Przecież on nie ma wystarczajacych klejnotów, by to zrobić. Ma swoją grupkę wyznawców, do której kieruje swój przekaz. To margines, którego miejsce jest w Monarze.

   • Przecież ciągle to robi… serio wy nie wiecie że judaizm, chrześcijaństwo i islam to mają tego samego Boga? Że Jezus to główny prorok islamu?
    Nergal – jako koleś po studiach historycznych, operujący swobodnie mitologiami, no on to raczej wie :D

    • Musisz trochę więcej poczytać. To, ze w koranie jest mowa o Jezusie jako proroku, stworzonym przez allaha nie oznacza, że islam i chrześcijaństwo ma tego samego boga. To lekko mówiąc duże pójście na skróty.

   • W Polsce nie walczymy z wyznawcami islamu albo judaizmu bo nie stanowią u nas swego prawa jako państwowego. Powinien być rozdział państwa od kościoła oraz zlikwidowany przepis prawny o odpowiedzialności za obrazę uczuć religijnych. Wierzący niech nie narzucają niewierzącym swoich wierzeń a będzie NORMALNIE IDOBRZE DLA WSZYSTKICH.

    • Nie widzę związku z moją wypowiedzią, piszę o Nergalu i o tym, że dla mnie jest gościem bez jej, który sprzedaje kolegów. A ty się napinasz i minusujesz co popadnie, jak ci ulżyło to świetnie. No chyba, że zaliczasz się do jego wyznawców i tym podobnym oszołomom gustującym w ryczeniu do mikrofonu i jaraniu się okultyzmem.

  • I lawina ruszyła. Nergal zwany Adamem zbiera datki jak ojciec dyrektor od starych babć. Świat rzeczywiście się kończy. Zbiera od frajerów bo się boi że go zaj.ebią w tych sądach i że nawet Kardaszianki mu nie pomogą.

 5. Śmiać mi się chce z tego jak on o sobie myśli, że robi coś ważnego. A jest żałośnie nieważny jak wągier na dupie starego śmierdzącego capa. Marność, wszystko marność. Jak włosy na głowie Nergala.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...