Biali biją czarnych, więc algorytm YouTube’a wpadł w szał. Oberwał kanał o szachach

News/YouTube 23.02.2021
Biali biją czarnych, więc algorytm YouTube’a wpadł w szał. Oberwał kanał o szachach

Biali biją czarnych, więc algorytm YouTube’a wpadł w szał. Oberwał kanał o szachach

Algorytm serwisu YouTube nie ma łatwego zadania w przypadku szachowego żargonu. Sztuczna inteligencja została zaprogramowana tak, aby w treściach zamieszczanych filmików, ich opisach i komentarzach wyszukiwać m.in. rasistowskie zwroty i określenia. Najwyraźniej zalicza się do nich „biały bije czarnego”, o czym przekonał się chorwacki szachista Antonio Radic.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Chorwacki szachista Antonio Radic z powodzeniem prowadził swój kanał na YouTube poświęcony grze. W czerwcu minionego roku z liczącego milion subskrypcji profilu Agadmatora zaczęły znikać filmiki. Jego założyciel dowiedział się o tym od swoich fanów. Powodem miało być łamanie regulaminu serwisu poprzez szkodliwą i obraźliwą zawartość. Wszyscy zaczęli zachodzić w głowę, dlaczego tak się stało. Co jest tego powodem? Teraz postanowili to sprawdzić naukowcy Carnegie Mellon University. I sprawa okazuje się bardziej absurdalna niż można by przypuszczać.

Jak podaje portal Independent, Radic podejrzewał, że jego filmiki były usuwane przez używanie typowych szachowych zwrotów pokroju „biały bije czarnego”. Co prawda od dawna toczy się dyskusja na temat rasistowskich konotacji języka używanego przez szachistów, ale nie jest to jeszcze część poważnej społecznej dyskusji. Być może w przyszłości podzieli on los słowa „murzyn” i zostanie uznany za obraźliwy. Tak się jeszcze nie stało, a algorytm YouTube’a zachowuje się, jakby to było już za nami.

YouTube uznaje filmiki szachowe za rasistowskie

Algorytm YouTube działa na prostych zasadach. Analizuje wideo, jego opis i komentarze w poszukiwaniu określeń zakazanych, po czym próbuje nadać im odpowiedni kontekst. Niestety nadmiar podobnych terminów doprowadza go do błędnych wniosków. Udowodnił to Ashique KhudaBukhsh z CMU.

Jeśli sztuczna inteligencja ma wykryć rasistowski język, tego typu wypadki mogą się zdarzyć — stwierdził naukowiec.

Swoją teorię KhudaBukhsh przetestował korzystając z najnowszej wersji algorytmu. Za jego pomocą sprawdził 680 tys. komentarzy spod pięciu popularnych szachowych kanałów. Następnie ręcznie przejrzał 1000 wpisów, które zostały zakwalifikowane przez sztuczną inteligencję jako „szerzące nienawiść”. 82 proc. z nich zostało sklasyfikowanych błędnie, poprzez użycie słów „czarny”, „biały”, „zagrożenie”, „atak”, czyli zwrotów powszechnie używanych w żargonie szachowym.

Polub ten tekst na Facebooku. Dzięki!

YOUTUBE ZWARIOWAŁ. RASIZM W SZACHACH

Posted by SPIDER'S WEB on Tuesday, February 23, 2021

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (28)

6 432 odpowiedzi na “Biali biją czarnych, więc algorytm YouTube’a wpadł w szał. Oberwał kanał o szachach”

 1. Nie od dziś się mówi, że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. W tym przypadku twórców algorytmu. Język jest skomplikowanym tworem i słowa oraz zwroty mają wiele znaczeń. I dlatego to człowiek powinien ostatecznie decydować o tym, czy dany utwór usunąć. Algorytm powinien jedynie wskazać problem, choć oczywiście zdaję sobie sprawę, że wymagałoby to zatrudnienie dużej liczby osób. Ale potentatów internetowych na o stać, a i ludzi nie brak.

 2. Słowo “Murzyn” ma się dobrze i zaświadcza o tym opinia 70-80% Polaków. To że kilku progresywistów chciałoby być bardziej świętych od papieża nie sprawi jeszcze, że ludzie zrezygnują z normalnego, nieobraźliwego słowa.

   • Ze wszystkim można połączyć negatywne konotacje. Słowo “czarny” będący właściwie neutralnym spostrzeżeniem jest też dzisiaj średnio poprawny. Nauczyliśmy się rasizmu z USA, a teraz próbujemy naprawiać świat w myśl amerykańskiej poprawności.
    Murzyn pochodzący właściwie od słowa maur jest nawet średnio związany z kolorem skóry, a bardziej z pochodzeniem z Afryki. Właściwie jest to słowo o znaczeniu bezpieczniejszym od czarnego, czy pochodnych, które przyszły z innych języków (krajów kolonialnych).
    Zgodzę się, że jest łączone z np. ” jak murzyn na plantacji”, “100 lat za murzynami”, “korporacyjne murzyny” itp., które przybliżyły de facto to słowo to niewolnictwa. Ale mam wrażenie, że tutaj większy wpływ miało pasmo Starego Kina niż wierszyk Tuwima.
    No bo, teraz jak opisać osobę pochodzenia afrykańskiego? Czy na gościa, który urodził się w Polsce i mówi lepiej po polsku niż seba z bloków, powinniśmy powiedzieć, że jest “czarny” – lekko średnio imho, jest afrykańczykiem – kiedy on czuje się polakiem. Afropolak?

    • czarnoskóry człowiek, jeśli już koniecznie musisz rasistowsko w jakieś sytuacji zwracać uwagę na czyjś kolor skóry. jak nie, to wystarczy narodowość: Kenijczyk, Nigeryczyk, Brytyjczyk, Amerykanin. Czarnoskóre osoby posiadają także imiona i nazwiska, jakbyś nie wiedział. “M-słowo” jest słowem obraźliwym i niczego nie wnosi do dyskusji poza tym, że wiadomo, że osoba która użyła tego zwrotu jest troglodytą

     • Nie wiem, czy powinienem odpowiadać krypto-rasiście, ale ok – może dla postronnych warto.
      Sam fakt, że tacy jak ty, ale też Ci biali, żyjący wygodnie SJW sugerują, że widoczne, fizyczne charakterystyki (nie tylko kolor skóry, ale np. fakt, że ktoś jest rudy – co społeczeństwo wmawiało, że to coś nagannego) są nacechowanie w ten czy w inny sposób, świadczy o ukrytym rasiźmie. I to powinno być piętnowane.
      Jeżeli dla Ciebie, stwierdzenie faktu – ktoś ma czarne włosy, białe włosy, jest rudy, jest biały, żółty, czarny – ma konotacje rasistowskie, wykluczające – trzeba się leczyć a na pewno wstydzić.

     • 100% racji. Właśnie np. takie BLM segreguje ludzi i wciąż tworzy podziały i podsyca konflikty rasowe.

     • Był przypadek, co działaczki BLM się spruły, że biała fotografka foci czarnoskóre osoby.

     • Aha, więc też już nikt w USA nie może mówić white?
      Na pewno wszyscy mówią Caucasian :-)
      Nie przesadzajmy, bo granic przesady nie ma i zapędzimy się do absurdów.
      Murzyn to normalne słowo, ale “j**** Murzynów czy Kenijczyków” już nie.

     • Powiedzieć o kimś, kogo się nie zna, murzyn, to tak samo jak o nieznanej osobie powiedzieć brunet, ruda, wysoki blondyn. Serio, skąd mam wiedzieć skąd pochodzi ludek, którego pierwszy raz na oczy widzę i jeszcze z nim nie rozmawiałem? Nie jestem omnibusem.

   • Używając słowa “Murzyn”, mam na myśli określoną rasę człowieka.

    Używając słowa “murzyn” mam na myśli kogoś spalonego na brąz, ew. kogoś wykorzystywanego w pracy.

    • Po pierwsze rasy ludzkie nie istnieją z biologicznego punktu widzenia. Możesz mieć większą zbieżność DNA z losowym czarnoskórym Afrykanczykiem, niż z losowym białym Europejczykiem. Szok? Dla rasisty używającego “słowa na m” na pewno. I w drugiej części swojego wysrywu sam podałeś dowód na to, że ‘słowo na m’ jest obraźliwe, bo ma konotacje z niewolnictwem. Wielkość litery nie ma znaczenia. Albo wierszyk “m-słowo bam*o” nie tylko pokazuje zakłamany, obraz kontynentu afrykańskiego, ale też pokazuje osoby czarnoskóre jako dzikusów i do tego to imię Bambo (Bam*us). Takie twory literackie jak to, albo w pustyni i w puszczy (gdzie osoby czarnoskóre są przedstawione jako niedorozwinięte i takie, które robią rzeczy tu cytat “na swój murzy*ski sposób”) powinny być omawiane w szkole średniej jako przykład literatury rasistowskiej z koniecznym wytłumaczeniem kontekstu historycznego, w którym te wypociny powstawaly

     • Z biologicznego punktu widzenia zbieżność genetyczna pomiędzy rasami zwierząt może być nawet większa niż pomiędzy rasami ludzkimi, a nikt nie przestaje w odniesieniu do nich używać pojęcia rasy. Obecne unikanie słowa rasa w odniesieniu do ludzi posiada jedynie polityczne uzasadnienie.

      > drugiej części swojego wysrywu

      Bez komentarza. No ale ja przecież jestem białą rasistką więc pewnie się nie znam na progresywnym, inkluzywnymi i społecznie uwrażliwionym języku.

      > słowo na m’ jest obraźliwe, bo ma konotacje z niewolnictwem

      Słowo “Słowianin” też ma konotacje z niewolnictwem i to nawet dużo wyraźniejsze i jakoś nie czyni go to z tego powodu obraźliwym.

      Nie wiem w jaki sposób stwierdzenie, że ktoś został przez kogoś pokrzywdzony miałoby obrażać tą osobę? Czy “ofiary Oświęcimia” są obraźliwe?

      > Albo wierszyk “m-słowo bam*o” nie tylko pokazuje zakłamany, obraz kontynentu afrykańskiego

      Od dawna mnie to zastanawiało, więc jak mam okazję to wreszcie kogoś zapytam: co takiego rasistowskiego znajduje się w “Murzynku Bambo”?

      > imię Bambo (Bam*us)
      No popatrz. Tobie się kojarzy z bambusem, a mi z włoskim bambino. To pewnie przez rasizm.

     • Idąc tym tropem, słowo Polak też powinno być zakazane, bo na zachodzie kojarzy się z narodem obfitującym w cwaniaków i złodziei. Może warto leczyć swoje chore skojarzenia a nie cenzurować słowniki?murzynek Bambo jest tak samo rasistowski jak kawały o bacy z Podhala…

  • O tym, czy dane określenie jakiejś grupy osób jest obraźliwe, decydują przede wszystkim przedstawiciele tej grupy, a ci mają dość wyraźne zdanie sprzeczne z tym, co napisałeś.

   • W zupełności się z Tobą zgadzam. Polacy w przeważającej mierze nie uważają, by określenie “Murzyn” było w jakikolwiek sposób obraźliwe. Zatem “Murzyn” nie jest obraźliwy dla Polaków. I nawet jeżeli z jakichś powodów nie podoba się to kilkuset (kilku tysiącom?) polskich Murzynów, to jeszcze nie powód by narzucać wszystkim jakąś nowomowę.

 3. a czy nie można wprowadzić zasady że ten kto gra czarnymi zawsze wygrywa? szachy byłyby może odrobinkę mniej ciekawe ale nikt z obywatelki specjalnej troski nie czuł by się urażony.

 4. Sprostowanie, Antonio Radic (kanał Agadmator’s Chess Channel) z powodzeniem prowadzi i prowadził kanał poświęcony szachom w serwisie YT.
  BTW, znakomity kanał, Antonio analizuje partie mówiąc zrozumiałym i prostym językiem angielskim, bez niepotrzebnego przedłużania.

  Polecam także kanał PowerPlayChess, który jest prowadzony przez arcymistrza nazwiskiem Daniel King.
  Porównując oba kanały, wg mojej opinii przekaz i analizy na kanale Daniela są na znacznie wyższym poziomie, lecz przekazywane w nieco mniej przystępny sposób niż to czyni Antonio.

  I prawdopodobnie to jest powodem, że kanał Antonia jest kanałem szachowym, który ma najwięcej subskrybentów na całym świecie w serwisie YouTube.

  Oba kanały serdecznie polecam.
  A jeśli ktoś zechce zagrać partię szachów on-line w miłym towarzystwie lub.. ze moją osobą, to zapraszam serdecznie na turnieje na serwerze PlayChess :-)

  • Marianchello, Polak, też prowadzi spoko kanał o szachach. A sama jego postura też bardzo zmienia odbiór szachistów, czy interesujących się szachami jako chuderlawych okularników przeliczający każdy możliwy kolejny ruch przeciwnika, przez ludzi nie związanych z tą “branżą” :)

 5. Na Youtubie wycina głupi algorytm, kto wycinana na Spidersweb, z pewnością nie algorytm.

  W szachach białe biją czarne, a na Youtube (i nie tylko) czerwone biją białe. Widziałem upadek ZSRR, nic nie jest wieczne lewicowi radykałowie.

 6. też uważam że czarny jest zwrotem obraźliwym. Należy usunąć ten kolor ze sklepów, garnitury tylko w odcieniach szarości, a czarnego zakazać nawet na pogrzebach!

 7. “82 proc. z nich zostało sklasyfikowanych błędnie”
  Chwila. Czyli 18% to były faktyczne rasistowskie komentarze? Pod filmami o szachach?

 8. Sprostowanie. Słowo “murzyn” w naszym języku NIE JEST uznane za obraźliwe. Rada wypowiedziała sie w tej sprawie, A odnośnik do tekstu zawarty w tym artykule to prywatna opinia członka rady a nie orzeczenie rady jako takiej. Ta, dopiero potem odkręcała słowa ekhm “profesora”..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...