Disney+ wpuścił serial „Muppety”, który promuje szkodliwe stereotypy. Jest ostrzeżenie

News/VOD 22.02.2021
Disney+ wpuścił serial „Muppety”, który promuje szkodliwe stereotypy. Jest ostrzeżenie

Disney+ wpuścił serial „Muppety”, który promuje szkodliwe stereotypy. Jest ostrzeżenie

W zeszłym tygodniu na Disney+ pojawiło się pięć sezonów „The Muppet Show” (u nas znanego jako po prostu „Muppety”). Część odcinków została jednak opatrzona ostrzeżeniem, wedle którego w programie pojawiają się szkodliwe stereotypy.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o mediach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

W zeszły piątek na Disney Plus pojawiło się pięć sezonów oryginalnych „Muppetów”. Na fanów kukiełek Jima Hensona czekała jednak nie lada niespodzianka. Jak podaje Variety, firma Myszki Miki zdecydowała się poprzedzić 18 odcinków ostrzeżeniem. Według tego, co w nim czytamy, w tych właśnie epizodach mamy do czynienia ze szkodliwymi stereotypami.

Ten program zawiera negatywny portret i/albo niewłaściwe potraktowanie ludzi lub kultur. Te stereotypy były złe wtedy i są złe dzisiaj. Zamiast usuwać ten materiał, chcemy uświadomić jego szkodliwy wpływ, uczyć się z niego i rozpocząć dyskusje, aby wspólnie stworzyć bardziej przyjazną przyszłość — czytamy w ostrzeżeniu.

W programie nie brakuje bohaterów różnych ras etnicznych. Pojawiają się w nim chociażby rdzenni Amerykanie i Azjaci. Powód zamieszczenia takiej informacji jest jednak inny w zależności od odcinka. Jak czytamy w przywołanym artykule, na przykład w epizodzie z Johnnym Cashem, piosenkarz śpiewa przed flagą Konfederacji. Disney chciał więc podkreślić, że firma nie chce promować podobnych wartości.

Disney jest oddany tworzeniu historii z inspirującymi i aspirującymi kwestiami, które oddają bogactwo różnorodności ludzkiego doświadczenia w różnych zakątkach świata. Aby dowiedzieć się więcej na temat sposobu, w jaki opowieści miały wpływ na społeczeństwo, wejdź na www.Disney.com/StoriesMatter — czytamy w dalszej części ostrzeżenia.

Muppety” z lat 1976-1981 to nie jedyna starsza produkcja, którą Disney w ostatnim czasie postanowił okrasić podobną informacją.

Plansze ostrzegawcze pojawiły się przed kilkoma klasycznymi animacjami pokroju „Piotrusia Pana”, „Dumbo” czy „Aladyna”. W zeszłym miesiącu korporacja poszła jeszcze krok dalej i zablokowała dostęp do tych tytułów z poziomu profilów dziecięcych.

Takie praktyki stają się więc nowym trendem wśród platform streamingowych. W zeszłym roku głośno zrobiło się o „Przeminęło z wiatrem”, które nagle zniknęło z HBO Max. Powodem były kontrowersje wokół reprezentacji rasizmu. Film po kilku tygodniach powrócił do serwisu, ale użytkownicy otrzymali przed nim ostrzeżenie pod postacią intra. Filmoznawczyni Jacqueline Stewart mówi w nim, dlaczego produkcję z 1939 roku należy oglądać w niezmienionej formie, ale także trzeba poznać jej kontekst i go przedyskutować.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (9)

11 odpowiedzi na “Disney+ wpuścił serial „Muppety”, który promuje szkodliwe stereotypy. Jest ostrzeżenie”

 1. Zdecydowanie lepsze rozwiazanie niz cenzura czy usuwanie jakichkolwiek tresci. Wazne jest, zeby na takie tematy rozmawiac i jesli te wyjasnienia beda poczatkiem dyskusji to super.
  Flaga konfederacji, stereotypizowanie Chinczykow czy Indian to cos co mialo i ma miejsce i trzeba mowic glosno, ze to sa sprawy etycznie nie do obronienia.

  • No ale oni niczego nie usunęli, ograniczyli dostęp dzieciakom.
   A i – widzisz… Indianie to są w Indiach, w Ameryce to są Rdzenni Amerykanie (USA) albo First Nation (Kanada). Ale nam przecież przez lata – kurde nawet w szkole – wciskano tych Indian…

   I tak no o tym trzeba mówić, USA to nadal ten dziwny kraj gdzie białe kobiety lubią dzwonić na policje bo czarnoskórzy po prostu istnieją. Albo blokować im wejście do domu. Albo wyjście. Albo dzwonią bo ktoś zasnął nad książką, za wolno je w stołówce albo się wprowadza…
   Serio ja mam wrażenie że największym problemem USA jest to że biali Amerykanie to paranoicy :D

 2. Ta polit-poprawność to jakaś postępująca paranoja, która będzie prowadzić do generowania coraz bardziej mdłych i nijakich treści. Hm… chociaż z drugiej strony może to wywoła podobną reakcję jak za poprzedniej (komunistycznej) cenzury i dowcip się satyrykom tak wyostrzy, że będą potrafili celnie szydzić, nawet nie używając słów zakazanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...