REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Seriale

Grubo pan pojechał, panie Czarnek. 6 filmów i seriali o odżywianiu i akceptacji, które musisz zobaczyć

Kilka dni temu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zabłysnął w mediach stwierdzeniem, że polskim dzieciom, zwłaszcza dziewczynkom po powrocie do szkoły przyda się odchudzanie. Pan minister nie pomyślał o tym, jaki wpływ na dziecięcą psychikę ma stygmatyzowanie ich wyglądu i siłowe dopasowywanie do przyjętych norm. Przypominają nam o tym dzieła popkultury.

08.02.2021
20:30
przemyslaw czarnek filmy o akceptacji
REKLAMA
REKLAMA

Przemysław Czarnek nie myślał zapewne o tym, jak wiele młodych osób ma problemy z samooceną. Nie sprawdził także statystyk, które mówią, że to wcale nie dziewczynki mają większe problemy z nadwagą. O tym, jak wielki wpływ na młodych ludzi może mieć napiętnowanie przez nadmierną wagę, od lat mówi kino. Panu Czarnkowi polecamy zatem obejrzenie tych produkcji, które mówią o problemie stygmatyzacji wagi, zaburzeniach odżywiania a także o ciałopozytywności.

Aż do kości

Opinie o To the Bone class="wp-image-89683"

Do czego mogą prowadzić zaburzenia odżywiania, biorące się ze społecznej presji, problemów w domu rodzinnym i które przekładają się na trudność w samoakceptacji? O tym właśnie opowiada film Netfliksa, „Aż do kości”. W główną rolę wcieliła się Lily Collins, prywatnie córka Phila Collinsa, znana też z roli Emily w „Emily w Paryżu”. Dramat Marti Noxon, która wyreżyserowała obraz i napisała do niego scenariusz, to przejmujący obraz o młodej kobiecie cierpiącej na anoreksję. Co interesujące, odtwórczyni roli głównej, Collins, również cierpiała na zaburzenia odżywiania, które były konsekwencją trudnych relacji rodzinnych, jak mówiła otwarcie aktorka. Więcej o filmie dowiecie się z naszej recenzji.

Film „Aż do kości” obejrzycie na Netfliksie.

Kluseczka

netflix premiery class="wp-image-230906"

Film mocno przesłodzony i momentami przesadzony, ale chwała mu za to, że próbuje rozprawić się z nienaturalnymi, wygórowanymi standardami piękna, w tym wypadku rządzącymi amerykańskimi konkursami piękności. W głównej roli występuje tu nastolatka z Teksasu, Willowdean Dickson (Danielle Macdonald). Jej matka Rosie (Jennifer Aniston) organizuje jeden z takich konkursów. Willowdean chce walczyć o zmianę spojrzenia na standardy piękna. Nie zawsze robi to z głową, przez co filmowi bliżej do komedii niż do dramatu obyczajowego, ale przynajmniej próbuje.

Film „Kluseczka” znajdziecie na Netfliksie.

Moja siostra

Catherine Breillat jest ekspertką od przedstawiania różnych aspektów kobiecości. Zarówno tej dojrzałej, jak i młodzieńczej, dopiero się rozbudzającej. W „Mojej siostrze” opowiada o młodej dziewczynie, która ma kompleksy z powodu swojego wyglądu. Nastolatka jest otyła, przez co zamknięta w sobie. Mierzy się z presją otoczenia dotyczącą wyglądu dojrzewającej kobiety. Jest zapatrzona w swoją „idealną” starszą siostrę, zazdrości jej i chce być taka jak ona. Francuska reżyserka pozwala nam zagłębić się w jej psychikę, tworząc portret powolnego i nieodwracalnego rozpadu osobowości.

Orange Is the New Black

orange is the new black taystee class="wp-image-308563"

Każdy z nas wygląda nieco inaczej. Możemy (i powinniśmy) dbać o własne zdrowie, ale oczekiwanie od drugiego człowieka, by wyrzekł się własnego ciała w imię dobrego samopoczucia drugiej osoby jest czystym okrucieństwem. Na szczęście w Hollywood można znaleźć coraz więcej produkcji głoszących większą ciałopozytywność, a jedną z nich jest hitowy serial Netfliksa „Orange Is the New Black”. Produkcja pokazuje na przykładzie swoich bohaterek cały przekrój amerykańskiego społeczeństwa i udowadnia, że bez względu na to jak wyglądamy w każdym z nas kryje się piękno i siła.

Serial dostępny w serwisie Netflix.

Hej, skarbie

Do Hollywood można mieć pretensje o wiele przesłodzonych wyciskaczy łez poświęconych „ważnym tematom”, ale wypowiedź ministra Czarnka pokazuje, że jak widać filmy takie jak „Hej, skarbie” są absolutnie potrzebne. Bo czasem historia większa niż życie jest potrzebna ludziom operującym na stereotypach. A właśnie taką opowieścią jest film poświęcony czarnoskórej Claireece „Precious” Jones dyskryminowanej ze względu na swoje pochodzenie, rasę i nadwagę.

Nie rozmawiaj z Irene

REKLAMA

„Nie rozmawiaj z Irene” to kanadyjska komedia poświęcona zakochanej w cheerleadingu nastolatce. Dręczona w szkole ze względu na nadwagę dziewczyna zostaje zawieszona w prawach ucznia i za karę musi pomagać przez dwa tygodnie w domu opieki dla osób starszych. Irene postanawia wykorzystać tę okazję, żeby zgłosić swoich nowych znajomych do konkursu tanecznego. I przy okazji udowodnić światu, że pasję do tańca można pokazywać bez względu na swój wygląd.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA