Fani krytykują Radio 357 za audycję z Janem Tomaszem Grossem

News/Media 21.01.2021
Fani krytykują Radio 357 za audycję z Janem Tomaszem Grossem

Fani krytykują Radio 357 za audycję z Janem Tomaszem Grossem

Ostatni rok upłynął słuchaczom Polskiego Radia „Trójka” pod znakiem konfliktów w redakcji, cenzury i odejścia wielu lubianych dziennikarzy do nowo powstałych rozgłośni internetowych. Radio Nowy Świat i Radio 357 również nie są jednak wolne od kontrowersji. Najnowsza afera wybuchła wokół audycji, w której udział wziął Jan Tomasz Gross.

Słuchacze polskich rozgłośni radiowych w ostatnich miesiącach mieli do czynienia z olbrzymimi zawirowaniami na rynku. W wyniku słynnego konfliktu wokół piosenki Kazika Staszewskiego dotychczasowa redakcja Programu 3 Polskiego Radia poszła w rozsypkę, a marzenia o stworzeniu nowej stacji na wzór dawnej Trójki nagle stały się niezwykle realne. Ostatecznie do życia powołane zostały dwa podmioty, Radio Nowy Świat i Radio 357, między którymi dosyć szybko doszło do pierwszego (bożonarodzeniowego) sporu.

Rywalizacja między okrojoną z dawnych dziennikarzy Trójką, Radiem Nowy Świat i powstałym na początku roku Radiem 357 w teorii powinna cieszyć odbiorców, bo daje możliwość jak największego wyboru pasujących audycji. W rzeczywistości jednak wszystkie trzy podmioty od dłuższego czasu zamieszane są w różne kontrowersyjne decyzje i wytykane przez słuchaczy wpadki. Z ich powodu znacząco zmalała słuchalność Trójki, a reputacja rozgłośni Magdy Jethon doznała bolesnego uszczerbku po oskarżeniach o cenzurowanie poglądów pracowników i nadmierne rozpolitykowanie.

Radio 357 wpadło z kolei w tarapaty po poniedziałkowej audycji, w której wystąpił Jan Tomasz Gross.

– Ostatnie dni spędziliśmy przykuci do ekranu telewizora, próbując pojąć, co właśnie dzieje się na naszych oczach w…

Opublikowany przez Radio 357 Poniedziałek, 18 stycznia 2021

Słuchowisko „Sister Cities” prowadzone przez Mary Komasę i Antoniego Komasę-Łazarkiewicza trafiło na antenę stacji dopiero po raz drugi, ale już zebrało pokaźną grupę krytyków. Wszystko dlatego, że Radio 357 reklamowało się jako rozgłośnia apolityczna i unikająca stawania po którejkolwiek ze stron ideologicznego sporu. A w opinii wielu odbiorców zapraszanie tak kontrowersyjnej postaci jak autor „Sąsiadów” do rozmowy o burzliwych wydarzeniach na Kapitolu bynajmniej nie przyczynia się do utrzymania takiego stanu rzeczy.

Poświęcony audycji post na portalu Facebook doczekał się ponad 600 komentarzy, z których zdecydowana większość była negatywna.

Wielu fanów wyraziło swoje rozczarowanie, a pojawiły się też prośby, żeby nie Radio 357 nie popełniło tego samego błędu. Rozpętała się tak gorąca dyskusja, że na oficjalny komentarz zdecydowała się też sama firma:

Chcemy tylko dać znać, że bardzo uważnie wczytujemy się w Państwa głosy. Dziękujemy za nie. Przedyskutujemy je dokładnie w naszym zespole. Budujemy radio, które słucha. I tak będzie zawsze. Dobrej nocy!

Chęć dalszego podążania tą strategią w rozmowie z portalem Wirutalne Media wyraził też prezes spółki wydającej radio. Paweł Sołtys zaznaczył ponadto, że zawartość anteny dopiero się krystalizuje, a oferta publicystyczna znajduje się jeszcze w bardzo wczesnej fazie. Na razie nic nie wskazuje jednak na to, by podobne deklaracje miały wpłynąć na kształt i formę „Sister Cities”. Czy wystarczy to, żeby przekonać odbiorców i uspokoić nastroje wokół radia? Przekonamy się w najbliższych tygodniach.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (12)

13 odpowiedzi na “Fani krytykują Radio 357 za audycję z Janem Tomaszem Grossem”

 1. “Wszystko dlatego, że Radio 357 reklamowało się jako rozgłośnia apolityczna i unikająca stawania po którejkolwiek ze stron ideologicznego sporu.” – w jaki sposób radio ma spełniać tego typu warunki? Czy nie powinno być raczej platformą do wymiany poglądów? Nic już z tego nie rozumiem. Czyżby radio miało za zadanie jedynie odtwarzanie przyjemnych dla ucha utworów?

  • Żeby poznać odpowiedź na to pytanie trzeba posłuchać np. audycji red. Strzyczkowskiego. Porusza w niej aktualne tematy społeczne i polityczne, ale dba o to żeby różne strony miały równą możliwość zabrania głosu. Kiedy pojawiają się wypowiedzi zbyt radykalne, zwyczajnie je ignoruje. Ostatecznie to słuchacz decyduje które argumenty do niego trafiają, a które nie. W audycji p. Komasów niestety zdanie było narzucone słuchaczowi.

 2. “Rywalizacja między okrojoną z dawnych dziennikarzy Trójką, Radiem Nowy Świat i powstałym na początku roku Radiem 357 w teorii powinna cieszyć odbiorców, bo daje możliwość jak największego wyboru pasujących audycji”

  Zapewniam autora, że i w praktyce cieszy. I to bardzo!

  Patron obu rozgłośni, wieloletni słuchacz Trójki, do czasu Trujki.

 3. To samo u Strzyczkowskiego. W audycja na tema domniemanej pandemii tu dzież szczepionek eksperci z jedynych słusznych mediów. Polska jest tak uboga w ekspertów? Drogi Panie Kubo, otwórzmy oczy i dajmy się wypowiedzieć ekspertom z drugiej strony barykady.

  • Uważasz, że w temacie pandemii i szczepień jest jakaś “druga strona barykady”? Masz na myśli antyszczepionkowców i tych od negacji istnienia koronowirusa? I im Twoim zdaniem należy udostępnić antenę?

 4. Jan Tomasz Gross powinien być postawiony przed polski sąd i skazany za głoszenie fejkow o tym, że Polacy masowo mordowali Żydów. Ja nie rozumiem jak taki człowiek może normalnie i bezkarnie funkcjonować w życiu publicznym.

  • To proszę złóż pozew cywilny przeciwko p. Grossowi. Każdy obywatel ma do tego prawo. Choć to trudniejsze niż anonimowe wpisy w necie

  • On nigdzie nie napisał o “masowym mordowaniu” a jak to z Żydami było, to ludzie wiedzą. Skala MILCZENIA pokazuję skalę WSTYDU a ten jest wypadkową skali WINY.

 5. “Wszyscy Niemcy byli w orkiestrze i na tyłach.” – “kłamstwo!, wybielanie”
  “Wszyscy Polacy ratowali Żydów a donosili ‘niepolacy’.” – “tak mogło być, kto tam wie, chałwa wielkiej Polsce”.

  Gross jaki jest, taki jest ale póki co polemika z nim wygląda jak w 2 zdaniach wyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...