Skończcie żałobę po Trójce i idźcie dalej. Social media stacji z Myśliwieckiej to siedlisko hejtu

Opinia/Media 12.01.2021
Skończcie żałobę po Trójce i idźcie dalej. Social media stacji z Myśliwieckiej to siedlisko hejtu

Skończcie żałobę po Trójce i idźcie dalej. Social media stacji z Myśliwieckiej to siedlisko hejtu

Radio Nowy Świat i 357 idą jak burza, tymczasem Trójka właśnie odnotowała rekordowo niski wynik słuchalności. Może to dobry czas, by w końcu przepracować „żałobę” po rozgłośni z Myśliwieckiej i pójść dalej?

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Według badania Radio Track, Program Trzeci Polskiego Radia odnotował w okresie od października do grudnia 2020 roku rekordowo niski wynik, osiągając zaledwie 2,4 proc. udziału w rynku słuchalności. Z kolei nowo powstałe stacje założone przez byłych dziennikarzy Trójki — Radio Nowy Świat i Radio 357 zaliczają na tym polu coraz to nowe sukcesy: 5 stycznia, czyli w dniu startu Radia 357, transmisji słuchały 273 tys. unikalnych użytkowników, a nadające od lipca RNŚ w pierwszym dniu swojej działalności odnotowało ponad 450 tys. odtworzeń. Tymczasem część stałych słuchaczy Trójki nie może pogodzić się z kryzysem rozgłośni, co widać chociażby po reakcjach i komentarzach w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

Trójka: „ktoś w ogóle jeszcze tego słucha?”

„To nie Trójka tylko trujka”, „Ktoś w ogóle jeszcze tego słucha…?”, „Co z tego że gracie teraz dobrą muzykę? Skoro nie towarzyszą jej ukochane głosy redaktorów…” — to tylko część komentarzy (i to tych najłagodniejszych), które regularnie pojawiają się pod postami publikowanymi na facebookowym profilu radiowej Trójki. Krytyczne głosy (a czasem wręcz zwykły hejt) internauci publikują właściwie niezależnie od tego, czy komentowany wpis dotyczy informacji o gościach anteny, szczegółów ramówki, czy wiadomości o kolejnych sukcesach Kamila Stocha: każda okazja jest dobra, by wyrazić swoje oburzenie, złość, czy tęsknotę za dawnymi czasami na Myśliwieckiej.

Podobnie jest z reakcjami — emotikonę „Wrr” można spotkać równie dobrze przy informacji, że gościnią audycji będzie Joanna Lichocka, jak i wpisie dotyczącym charytatywnej zbiórki na szlachetny cel.

Tylko… po co? Czy dwie świetnie prosperujące stacje — Radio 357 i RNŚ — zarządzane głównie przez byłych redaktorów Trójki nie są wstanie wypełnić pustki, jaką wśród wieloletnich słuchaczy Polskiego Radia wywołał niedawny kryzys w rozgłośni?

Trójkowy social media ninja robi, co może. Jest spokojniej, ale sfrustrowani słuchacze nie odpuszczają

Od jakiegoś czasu można zaobserwować zmianę na lepsze w stylu, w jakim stacja komunikuje się ze swoimi słuchaczami. Tuż po wiosennym kryzysie w Trójce w social mediach rozgłośni było naprawdę gorąco: oburzeni destrukcją anteny słuchacze nie szczędzili ostrej krytyki, a większość negatywnych komentarzy była przez administratora profilu po prostu usuwana.

Od kilku tygodni jednak coś uległo zmianie: albo admin facebookowego profilu przeszedł szkolenie z „zarządzania kryzysem”, albo po prostu wymieniono ekipę odpowiadającą za social media Polskiego Radia. Negatywne komentarze nie tylko nie znikają (choć zdaje się, że są coraz rzadsze), ale admin bierze aktywny udział w dyskusji, starając się łagodzić konflikty i dość koncyliacyjnie obchodzi się nawet z najbardziej agresywnymi komentatorami.

Obserwując to, co dzieje się na Facebooku Trójki, już nie raz przeszło mi przez myśl, że stanowczo nie zazdroszczę osobie, która musi oscylować między ratowaniem resztek pozytywnych skojarzeń z kultową anteną, a regularnym hejtem, który spada na włodarzy stacji.

Nie pasuje ci obecna Trójka? Słuchaj RNŚ i Radia 357 i nie trać energii na hejtowanie

Staram się zrozumieć emocje, jakie mogą towarzyszyć obecnej sytuacji w Trójce — dla rzeszy słuchaczy związanych z Myśliwiecką od dekad bieżący stan rozgłośni to coś więcej, niż zmiana kanału na inny, ale zaprzepaszczenie masy wspomnień, sentymentów i sympatii. Jeśli jednak „efektem ubocznym” wiosennego kryzysu w Polskim Radiu są takie stacje jak Radio Nowy Świat i Radio 357, to przy odrobinie dobrej woli można spojrzeć na tę sytuację nieco optymistyczniej. A jeśli do autorów złośliwych komentarzy na Facebooku Programu Trzeciego nie trafia ów argument, to zachęcam do pomyślenia o tych, którzy mimo wszystko na Myśliwieckiej 3/5/7 zostali — o Piotrze Baronie, Kasi Stoparczyk, czy Aleksandrze Kaczkowskiej: czy oni też zasługują na zbiorowy hejt, który regularnie pojawia się w komentarzach…? Abstrahując od tego, że zgodnie z najstarszą prawdą świata, wszystko przemija: i może w Trójce również „jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie”.

#MojePrzeboje

19:00 – 22:00

🔹 Piotr Baron przyniósł do studia kilka ważnych dla siebie albumów i już za chwilę na trzy…

Opublikowany przez Trójka – Program 3 Polskiego Radia Piątek, 8 stycznia 2021

 

*Zdjęcie główne: Facebook.com/Trojka.PolskieRadio

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (36)

934 odpowiedzi na “Skończcie żałobę po Trójce i idźcie dalej. Social media stacji z Myśliwieckiej to siedlisko hejtu”

 1. Słucham 357 i Nowego Świata. Jednak tego, że Ci barbarzyńcy zniszczyli enklawę kultury słowa, muzyki, dobrego smaku, nie wybaczę. Nie wybaczę, bo to akt zbrodni dokonanej na polskiej kulturze.

 2. “… gościnią (!) audycji będzie…” Co to za forma?!
  Rodem z radia 357 lub NWŚ… Całe szczęście nie słucham tych badziewi.A co do “Trójki”,słucham jej od czterdziestu paru lat.I dobrze pamiętam jak nieraz się szmacili.W stanie wojennym,akcje Owsiaka z TPChR czy za nadredaktor M.Jethon.Byłem wierny i pozostałem chociaż było ciężko.Ale jak słyszę o “tolerancji” w nowych rozgłośniach to śmiać mi się chce.Został r.P.Baron i mi wystarczy za wszystkich niedziwiedzi czy Mannów.A “pożegnanie” tego ostatniego w Internecie,zostawia sporo do życzenia.Nie tego można się spodziewać po Mistrzu Mowy Polskiej.Wyszło szydło z worka…

 3. Interesujący artykuł. Co do hejtu, to właśnie zadeklarowani piewcy miłości z reguły okazują się największymi agresorami. Sam przypadek Trójki jest o tyle interesujący, że – z całym szacunkiem do dorobku zawodowego byłych już pracowników, których bardzo poważam – tego radia wreszcie da się słuchać. Wreszcie jest tam MUZYKA. Miejsce trwających godzinami monologów jest właśnie na podcastach i być może jest to jeden z powodów sukcesu 357 i NŚ. Pozdrawiam

  • Muzykę to ja mam na spotify i dobieram ją dla siebie. Od radia oczekuję czegoś więcej niż plumkania w tle. W trójce było dużo dialogu i tego mi brakuje w innych miejscach. A poza tym, przecież muzyki też naprawdę nie brakowało.

 4. Nie słucham trójki, więc nie jestem zbytnio w temacie, ale zgadzam się z tym artykułem, jeśli komuś się nie podoba dana rozgłośnia ma bogaty wybór innych:) Nie ma co tracić czasu na hejtowanie

  • A słuchasz chociaz innego radia i to od wielu lat. To wszystko nie takie proste – ludzie słuchali Trójki od dziesięcioleci a tu nagle znikają znane głosy, audycje, odgórnie narzuca się tematy jakie maja pojawiac sie na antenie – nie tak łatwo nagle porzucic jedno radio i słuchac innego

 5. Przypuszczam, że są dwa powody tego wqrwu.
  1. Póki co, zazwyczaj nie możemy włączyć sobie RNŚ czy 357 np. w radiu w samochodzie, bo powyższe stacje są dostępne tylko w Internecie.
  2. Trójka jest, bądź co bądź, publicznym radiem finansowanym z abonamentu. Jeśli ktoś płaci abonament ma powody, a wręcz prawo, żądać radia na przyzwoitym poziomie a nie partyjnej szczekaczki z panem Lisickim w tle.

  • Nie usprawiedliwiaj takiego hejtu. Cała akcja z listą i kultem była tak żenująca, że aż śmieszna, ale aktualny hejt nie ma z nią nic wspólnego. Zwykle wylewanie frustracji

 6. Media publiczne stały się jawna tuba propagandową kto tego nie widzi, nie rozumie ten nie ma pojęcia czym jest wolność słowa, poglądów czym jest kultura również osobista czym jest tolerancja. Jasne media publiczne zawsze były rządowe ale nie do takiego stopnia absurdu. To co wydarzyło się z lista przebojów trójki to PRL w najczystszej postaci Bareja by tego lepiej nie wymyślił a to tylko to co wyszło na jaw. A najlepsze że ci co bronią obecnego układu mówią o redaktorach rodem z PRL i cieszą się z ich odejścia haha oj pomieszało się już wszystko ludziom w głowach pomieszało.

 7. Rozsądny głos, ale wołanie na puszczy. Niezależnie od tematu – żeby odciąć się od hejtu trzeba po prostu wyjść z netu. “Web 2.0 = unleash fuckin’ fury” i tak jest już od ładnych paru lat. Internet faktycznie stał się globalną wioską, ale w najgorszym znaczeniu tego słowa.

 8. Trójka jest teraz lepszym radiem niż kiedyś. Gwiazdki pospadały a w Trójce jest teraz dużo rocka i muzyki lat 80 i 90. Trójka dopiero teraz wróciła do korzeni. Słuchajcie TRóJKI!

 9. Trójka relikt PRL-u, niektórzy tęsknią za komuną bo wtedy byli młodzi. Trójka stała w miejscu . A dinozaury jak Mann stary komuch powinny zostać zapomniane

 10. “gościnią audycji będzie”

  Po polsku: gościem.

  Ja w tym kierunku nawet nie patrzę, ale nie mam nic przeciwko codziennemu uświadamianiu pisowskim lizusom, że wleźli w cudze buty i zamordowali radio kochane przez tysiące ludzi. Jeżeli wciąż są tacy, który to przypominają to chwała im za to!

 11. Hejt do sieją byli słuchacze Trójki.. jak wam się nie podoba stacja to są teraz aż 2 podobne i można słuchać do woli a nie pisać głupie komentarze i płakać bo i tak już Trójki dawnej nie będzie. I dla rozwiania wątpliwości, też słuchałem Trójki i szkoda mi że tak się stało ale zamiast pisać swoje żale słucham innych stacji.

 12. Jest w życiu tak że nasz przyjaciel czy członek rodziny trwa w związku z kimś kto robi mu krzywdę, kimś kto jest draniem i kto w dodatku na ogół robi jej krzywdę.
  Albo jeszcze częściej pracuje z różnych życiowych powodów w miejscu które go niszczy, gdzie robią z niego szmatę.
  Lubimy te osobę nawet i bardzo ale zewnętrznej ocenę sytuacji to nie zmienia.

  A ocena sytuacji jest taka że w okrutny i niemoralny sposób wypatroszono coś co było dobrem wspólnym. Jedna z niewielu rzeczy która się w tym umęczonym kraju naprawdę udała. Coś co dla wielu ludzi było kawałkiem życia. Przyjacielem, domownikiem itd.

  Biznesowo, logicznie i zwyczajnie ludzko to co się stało i dzieje jest jednoznacznie złe.
  Smród po trupie Trójki będzie się unosił jeszcze latami nad trujką i przenikał tych co tam pracują.
  (Kompletnie na przykład nie rozumiem co musi mieć w głowie ktoś kto teraz przyjął się tam do pracy).
  Tzn wiadomo z czegoś trza żyć. No ale..

  Co do słuchaczy to psychologicznie lepiej iść dalej. W końcu ta żałoba i wściekłość oziebną. Ale z drugiej strony też dobrze jest sk*nowi powiedzieć że nim jest jak się go spotka choćby po to żeby tego nie dusić w sobie.

 13. Jest mniej wpisów na portalu społecznościowym PR3, gdyż zostało zablokowanych tysiące użytkowników i to nie z powodu jakiegoś hejtu. Mnie zablokowano za stwierdzenie, że “nowych prowadzących porannej audycji nie da się słuchać, są żenujący”. To jest hejt, czy wyrażenie opinii, niepochlebnej co prawda ale bez przesady. Poza tym, nie można przechodzić obojętnie obok tego, co się wokół nas dzieje, co nas dotyczy i puścić w niepamięć wszelkie podłości.

 14. A tak z ciekawości, słuchalnośc RNS i 357 podawane są w ilości słuchaczy, a Trójki w %.
  Czy ktoś może mi powiedzieć ile to jest osób?
  PS
  Jestem patronem RNS i 357, ale często też słucham Trójki ze względu na wygodę używania tradycyjnego odbiornika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...