Zapamiętajcie tę datę, bo dziś historyczny dzień. 5 stycznia o godz. 6:30 wystartowało Radio 357

Opinia/Media 05.01.2021
Zapamiętajcie tę datę, bo dziś historyczny dzień. 5 stycznia o godz. 6:30 wystartowało Radio 357

Zapamiętajcie tę datę, bo dziś historyczny dzień. 5 stycznia o godz. 6:30 wystartowało Radio 357

Na tę chwilę czekało wielu polskich melomanów — po miesiącach oczekiwania w eterze zadebiutowało Radio 357 stworzone w większości przez byłych dziennikarzy Trójki. Czy stacja ma szansę stać się „przedłużeniem” słynnej rozgłośni z Myśliwieckiej 3/5/7?

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Kłaniamy się państwu, mówimy dzień dobry. Jest 6:30, zaczynamy tę podróż. Zaczyna się Radio 357, tak na stałe

— takimi słowami rozpoczął nadawanie Radia 357 Marcin Łukawski podczas historycznej, pierwszej oficjalnej audycji nowej stacji.

Tuż przed tym powitaniem, w ramach audycji „WyDźwięki” (podczas której wybrzmiewają utwory wybrane przez patronów wspierających radio) wybrzmiała piosenka Niepokonani grupy Perfect.

Witając się ze słuchaczami, Marcin Łukawski wspomniał również o tym, że 5 stycznia mijają dokładnie 3 miesiące od ogłoszenia zbiórki funduszy na uruchomienie Radia 357 i o niepewności, jaka wówczas towarzyszyła zespołowi. „Zbiórkę otwieraliśmy z duszą na ramieniu i drżącym sercem, czy w ogóle to wszystko się uda” — mówił dziennikarz. Łukawskiemu towarzyszył także Krystian Hanke, który przedstawił słuchaczom przegląd wtorkowej prasy. Oprócz Perfectu, w audycji Łukawskiego zabrzmiały m.in. takie formacje jak Killers, Kasabian, U2, Kult i Organek (który będzie również o godz. 13:00 gościem stacji).

Radio 357: gdzie i jak słuchać?

Stacji założonej przez Kubę Strzyczkowskiego i Marka Niedźwieckiego można słuchać m.in. na stronie radio357.pl, za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji (do pobrania na Android i iOS), a także w Open FM czy systemie Yamaha MusicCast.

Co jeszcze w ramówce na dziś?

Zgodnie z dzisiejszą ramówką, na antenie Radia 357 pojawią się dziś Marek Niedźwiecki (o godz. 9:30 audycja „Kieruj się na południe”), a w samo południe stery przejmie Kuba Strzyczkowski (audycja „Co państwo na to?”). Z kolei o godz. 13:00 za mikrofonem zasiądą Piotr Stelmach, Ola Budka, Marta Malinowska i Marcin Cichoński w ramach programu „Wersja polska”. O 15:00 zaś rozpocznie się „Finansowanie społecznościowe” prowadzone przez Pawła Sołtysa, a godzinę później zastąpi go Krzysztof Zalewski. Popołudnie od godz. 17:00 poprowadzą Ernest Zozuń i Patrycjusz Wyżga, a od 19:00 w audycji „No i co dalej” ze słuchaczami Radia 357 spotka się Tomek Michniewicz.

Radio 357 vs RNŚ: mniej patosu, więcej „trójkowego” klimatu

Dzisiejszego startu Radia 357 nie sposób analizować bez odniesienia do nadającego od lipca Radia Nowy Świat. które również narodziło się w dużej mierze jako efekt narastającego od lat (i mającego swoje apogeum wiosną 2020 r.) kryzysu w radiowej Trójce. Lipcowa inauguracja RNŚ była o tyle wyjątkowa, że faktycznie był to pierwszy „potrójkowy” projekt, stworzony przez tzw. starą gwardię rozgłośni z Myśliwieckiej, z Magdą Jethon i Wojciechem Mannem na czele. To właśnie głos tego drugiego rozległ się jako pierwszy na antenie Radia Nowy Świat, dając dużej części fanów Trójki nadzieję na kontynuację wieloletniego dziedzictwa Polskiego Radia.

Jednak późniejsze koleje RNŚ (m.in. odwołanie Piotra Jedlińskiego po aferze z Margot i pojawiające się ze strony słuchaczy zarzuty o „upolitycznienie” anteny) sprawiły, że część osób, rozczarowana kierunkiem, w jakim podążyła stacja, przestała słuchać Radia Nowy Świat. To właśnie ta grupa wiązała największe nadzieje z Radiem 357, które od samego początku deklarowało się jako stacja stricte muzyczna i apolityczna. Jest wreszcie i druga grupa słuchaczy, którzy są tak przywiązani do byłego zespołu z Myśliwieckiej, że deklarują słuchanie obu stacji (na Facebooku funkcjonuje nawet grupa o nazwie „Słucham radia 357 i Nowy Świat”).

A jak na tym tle wygląda start Radia 357? Cóż, powitanie Marcina Łukawskiego było na pewno mniej patetyczne, niż to, które 10 lipca zaserwował słuchającym Wojciech Mann:

Ja się nazywam Wojciech Mann, siedzę w studiu pewnego radia. To nie jest „stara Trójka”, to nie jest „nowa Trójka”, to jest Radio Nowy Świat

— mówił dziennikarz.

W odróżnieniu od RNŚ, Radio 357 wcale nie odcina się od swoich związków z Programem Trzecim Polskiego Radia (o czym świadczy m.in. nazwa stacji nawiązująca do adresu, pod którym mieści się Trójka): przed Bożym Narodzeniem zespół nagrał utwór nawiązujący do „Przyjaciół karpia”, czyli nagrywanej corocznie przez pracowników Trójki „kolędy”, a poprowadzona przez Kubę Strzyczkowskiego aukcja charytatywna na rzecz Fundacji Świętego Mikołaja również była mrugnięciem okiem do byłych słuchaczy radia z Myśliwieckiej 3/5/7.

Od Kuwejtu po Norwegię, czyli cały świat słucha Radia 357

Właściwie od pierwszych chwil Radia 357 w eterze daje się odczuć, że jest to projekt skrojony pod potrzeby i tęsknoty trójkowiczów: świadczą o tym nie tylko głosy prowadzących znanych z Trójki, ale również dobór repertuaru. Fakt, że Radiu 357 udało się odtworzyć pewien specyficzny klimat panujący niegdyś w stacji-matce, potwierdzają komentarze internautów (i to z całego świata: od Australii, przez Kuwejt, aż po Norwegię), którzy bardzo entuzjastycznie zareagowali na inaugurację anteny — aktywnie udzielających się na kanałach mediów społecznościowych stacji:

Z wrażenia wstałem o 3:30 i nie mogłem już spać. Czekałem, czekałem i doczekałem siępastedGraphic.png Pozdrawiam wszystkich serdecznie

Boszeee, ten głos. Łzy płyną po policzkach. Dzięki!!!!!!

Dom mój ożył. To było długie pół roku w podziemiach. Dziękuję, że jesteście! Z Wami choćby na koniec wszechświata!

Nastawiłam budzik, chociaż mam dzisiaj wolne… Dzień dobry

Wolny dzień, a mimo to ochoczo wstaję i melduję sie na starciepastedGraphic_1.pngz miłości do radia i PorankapastedGraphic_2.png

— czytamy w komentarzach pod pierwszymi postami na Facebooku Radia 357.

Dopisuję się do klubu fanów Radia Nowy Świat i Radia 357

Czy ten entuzjazm przetrwa na tyle długo i w odpowiednio intensywnej dawce, by Radio 357  wyrosło nie tylko na poważnego konkurenta RNŚ, ale i swoiste „przedłużenie” radiowej Trójki? O tym przekonamy się w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Patrząc na wtorkowy start anteny, raczej można być o jej dalsze losy spokojnym. A osobiście kibicuję obu stacjom — choć nadal, podobnie jak reszta fanów Trójki, ubolewam nad podziałem zespołu z Myśliwieckiej, to w końcu jeśli możemy mieć dobrą muzykę w dwóch miejscach zamiast jednego, to chyba jest to — nomen omen — dobra zmiana?

*Zdjęcie główne: Darek Kawka/Facebook.com/357Radio5.10 godz. 14:00

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News. 

Teksty, które musisz przeczytać:

Fani krytykują Radio 357 za audycję z Janem Tomaszem Grossem

Ostatni rok upłynął słuchaczom Polskiego Radia „Trójka” pod znakiem konfliktów w redakcji, cenzury i odejścia wielu lubianych dziennikarzy do nowo powstałych rozgłośni internetowych. Radio Nowy Świat i Radio 357 również nie są jednak wolne od kontrowersji. Najnowsza afera wybuchła wokół audycji, w której udział wziął Jan Tomasz Gross.

News/Media 21.01.2021

Dołącz do dyskusji (8)

12 odpowiedzi na “Zapamiętajcie tę datę, bo dziś historyczny dzień. 5 stycznia o godz. 6:30 wystartowało Radio 357”

 1. Proszę poprawcie link do ich strony internetowej. Bez www. nie wchodzi. Prawidłowy adres to www . radio357 . pl (bez spacji oczywiście).
  A teraz merytoryczniej: ramówka wygląda bardzo sentymentalnie. Z chcęcią sprawdzę jak to się rozwinie, bo Nowy Świat powoli staje się drugim TOK FM pod względem ilości politycznego słowa gadanego. Nawet jako “lewak” uważam że przeginają tam z intensywnością i częstotliwością lansowania ich spojrzenia na świat.

 2. W przypadku RNŚ nie upolitycznienie, lecz jednostajność głosów — oraz kompletna nieradiowość niektórych z nich — jest największym problemem. (Muzycznie RNŚ może być ciekawsze — nie spodziewam się usłyszeć No Means No czy Jello Biafry w 357 ;-)

 3. No i pięknie.

  Jeśli ktoś ma ochotę na mały opad szczęki to niech sobie kliknie ze strony radia na link do ich Patronite i zobaczy ile miesięcznego wsparcia udało im się uzyskać i ilu wspierających. Można? Można. Jednak nie jest z narodem tak źle ;)

  A TVP i spółka niech się kiszą w zalewie z hejtu i propagandy w swoim słoiku za dwa miliardy złotych aż ich zgaga nie powykręca. ;)

  Apka pobrana, mam nadzieję że podcasty trafią też na Spotify.

  Zainteresowanym podrzucę jako niezłe kąski również podcasty:

  Dariusza Rosiaka “Raport o stanie świata” – też byłego dziennikarza radiowej Jedynki i Trójki zwolnionego w styczniu 2020, a świetnie radzącego sobie w nowej internetowej formie.

  I bardziej społeczno-kulturowy “Dział Zagraniczny” Macieja Okraszewskiego z podtytułem takim jaki usłyszał przy próbach publikacji wielu swoich tekstów w większych gazetach czyli.. “Polskiego czytelnika to nie interesuje”. No jednak najwyraźniej trochę interesuje. ;)

  Oby tak dalej. Powoli można sobie budować na nowo bibliotekę rodzimych źródeł przynajmniej starających się zachować profesjonalizm i obiektywność w ramach ludzkich możliwości.

  Ja na to (skromną) kasę daję – bo jak na to nie warto, to nie wiem na co warto…

 4. Falstart
  Apka zawiesiła mojego LG V10 – używanego do słuchania muzyki i sterowania chromecastem. Pojawił się komunikat :” Niestety com.lge.urmp został zatrzymana”
  Klikanie w zielony krzyżyk “zamknij aplikację” nie daje rezultatu.
  Pomogło wyjęcie baterii.
  Tak, w tym telefonie to jeszcze możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...