Włodzimierz Wander nie żyje. Słynny muzyk, saksofonista i brat Bogumiły Wander miał 81 lat

News/Muzyka 30.11.2020
Włodzimierz Wander nie żyje. Słynny muzyk, saksofonista i brat Bogumiły Wander miał 81 lat

Włodzimierz Wander nie żyje. Słynny muzyk, saksofonista i brat Bogumiły Wander miał 81 lat

Nie żyje Włodzimierz Wander. Ceniony muzyk, saksofonista i kompozytor od lat mieszkał w Chicago, gdzie zasłynął choćby jako założyciel Wanderband. W trakcie swojej kariery współpracował też z takimi zespołami jak Niebiesko-Czarni i Polanie. W chwili śmierci miał 81 lat.

Włodzimierz Wander odszedł nad ranem w niedzielę, 29 listopada. O śmierci ojca za pomocą mediów społecznościowych poinformowała jego córka Dominika Wikrent. W specjalnie zadedykowanym Wanderowi poście zaznaczyła, że odszedł po długiej chorobie, ale w trakcie życia tryskał poczuciem humoru i uwielbiał towarzystwo najbliższych przyjaciół. Największą miłością jego życia była zaś muzyka, którą uprawiał od najmłodszych lat na początku za sprawą nauki gry na skrzypcach i fortepianie.

Karierę Włodzimierza Wandera można podzielić na okres polski i amerykański. Debiutował w 1959 roku w zespole Tiger Rag, a następnie grał z formacji Moder Jazz Swing. Tam poznał Andrzeja Niebieskiego, z którym w latach 1962-1965 współpracował w ramach zespołu Niebiesko-Czarni (pełnił tam też rolę kierownika artystycznego). Następnie w sierpniu tamtego roku Niebieski wraz z Wanderem, Piotrem Puławskim oraz braćmi Wiesławem i Zbigniewem Bernolakami założyli grupę Polanie. Pomimo stosunkowo krótkiej działalności, na którą nałożyły się jedna płyta i trzy EP-ki, zespół zapisał się w historii jako wielki popularyzator klasycznego R&B (rhythm and bluesa).

W latach 70. Włodzimierz Wander koncertował wraz z Wanderpol m.in. w ZSRR i USA, dokąd później na stałe wyjechał.

💔💔💔Dzisiaj nad ranem odszedl po drugiej chorobie, nasz tato Wlodek Wander 💔💔💔 Mial 81 lat.
Nieprzecietnie utalentowany…

Opublikowany przez Dominikę Wikrent Niedziela, 29 listopada 2020

W Chicago Włodzmierz Wander zasłynął przede wszystkim jako wieloletni właściciel kultowego klubu polonijnego „Cardinal”. W tym czasie występowały tam takie sławy rodzimej estrady jak Czesław Niemen, Piotr Fronczewski, Krzysztof Krawczyk, Karin Stanek, Stan Borys i Skaldowie. Saksofonista występował również ze swoim ostatnim zespołem – Wanderband, po drodze kilkukrotnie przyjeżdżając do kraju, gdzie w międzyczasie dużą karierę telewizyjną zrobiła jego siostra Bogumiła Wander.

W ostatnich latach życia Włodzimierz Wander zmagał się chorobą Alzheimera, z powodu której wymagał stałej specjalistycznej opieki. W chwili śmierci miał 81 lat.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (1)

12 odpowiedzi na “Włodzimierz Wander nie żyje. Słynny muzyk, saksofonista i brat Bogumiły Wander miał 81 lat”

  1. Znakomity muzyk, wspanialy czlowiek, przyjaciel artystow.
    Zawsze gotowy do pomocy Polonijnym Artystom ktorzy na banicji w USA szukali wsparcia w “karierze” ktora tak na prawde dla Polakow nie byla tu nigdy dostepna.
    Spoczywaj w spokoju Wlodku, dziekuje za wspolprace.
    Moje kondolencje dla najblizszych.
    Edward Maciejczy telewizjachicago@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...