Telewizja Polska zapowiada start kanału TVP World. Do kogo będzie skierowany?

News/TV 24.11.2020
Telewizja Polska zapowiada start kanału TVP World. Do kogo będzie skierowany?

Telewizja Polska zapowiada start kanału TVP World. Do kogo będzie skierowany?

Telewizja Polska planuje w kolejnych miesiącach dalsze poszerzanie swojej oferty dzięki nowym kanałom tematycznym. Do zapowiedzianego przed kilkoma dniami TVP Dokument dołączy kolejny pomysł zarządu TVP, czyli niepolskojęzyczny TVP World. Jaki cel ma spełniać nadawany po angielsku kanał?

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o mediach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Jakość treści produkowanych i emitowanych przez polskiego nadawcę publicznego to od wielu lat temat budzący kontrowersje. Nawet najwięksi przeciwnicy zauważają jednak, że decyzje nowego-starego kierownictwa Telewizji Polskiej często kierują się sporymi ambicjami i rozmachem (choć przeważnie prowadzącymi do niezbyt imponujących efektów). Nie inaczej jest w przypadku zapowiedzianych właśnie nowych kanałów tematycznych, które mają znacząco poszerzyć zakres zainteresowań TVP i zapewnić treści widzom pozbawionym wcześniej podobnych możliwości.

W zeszłym tygodniu do oferty części największych sieci kablowych i telewizji cyfrowych trafił kanał TVP Dokument, gdzie widzowie znajdą produkcje dokumentalne m.in. od Telewizji Polskiej i BBC. A nie jest to kres podobnych pomysłów rodzących się w głowach członków zarządu. Jak poinformował portal Wirtualne Media prezes TVP Jacek Kurski, w przyszłym roku wystartuje kolejny projekt skierowany do Polaków nie mówiących już po polsku. Co dokładnie kryje się za tym nieco enigmatycznym hasłem?

Kanał TVP World będzie nadawany w języku angielskim i opowie widzom polski punkt widzenia na sprawy regionu.

Prace nad pomysłem znajdują się jeszcze w stosunkowo wczesnej fazie, a nadzoruje je członek zarządu spółki Mateusz Matyszkowicz. Nawet ostateczna nazwa kanału pozostaje jeszcze sprawą otwartą, bo niekoniecznie będzie to TVP World. W opinii Jacka Kurskiego tego typu projekt ma jednak olbrzymie znaczenie, bo osoby pochodzenia polskiego nieposługujące się już biegle naszym językiem byli wcześniej w dużej mierze pozbawieni informacji o dawnej ojczyźnie:

Istnieje ogromna luka w dotarciu z polskim przekazem do tych Polaków, którzy żyją za granicą, czują związek z krajem, ale nie mówią już w języku polskim. Chcą przy tym wiedzieć, jaka jest polska perspektywa na pewne kluczowe sprawy. Dla nich dotychczasowa oferta jest niewystarczająca, nasz nowy kanał będzie więc w naturalny, a przy tym niezwykle profesjonalny sposób uzupełniał tę lukę – podkreślił prezes TVP w rozmowie z portalem Wirtualne Media.

Do tej pory z ramienia Telewizji Polskiej działał internetowy kanał Poland In dostępny na całym świecie poza Ameryką Północną. Jego oferta ma być w przyszłości poszerzona, ale nie dojdzie do planowanego początkowo przejścia do bardziej klasycznego medium. Taka rola zostanie bowiem powierzona właśnie TVP World. Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zaznaczył, że wspomniany kanał nadawał całodobowo w języku angielskim, prezentując światu nasz punkt widzenia na Polskę i całą Europę Środkowo-Wschodnią. Czy znajdą się osoby zainteresowane tego typu treściami? Przekonamy się wkrótce.

TVP nie podało jeszcze oficjalnej daty startu TVP World, ale pod uwagę jest brany termin w okolicach 1. kwartału 2021 roku.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (13)

30 odpowiedzi na “Telewizja Polska zapowiada start kanału TVP World. Do kogo będzie skierowany?”

 1. Polacy, którzy nie mieszkają w Polsce i nie mówią po polsku? I mamy im finansować tak ogromne przedsięwzięcie jakim jest kanał telewizyjny? Z publicznej sakiewki? No super pomysł. Rewelacyjny. Podziwiam. Pochwalam. Sam bym tego nie wymyślił.

  • Sergiusz spieszę Ci wytłumaczyć najbardziej prawdopodobne meandry i zawiłości tego pokrętnego pomysłu:

   Zarówno Radio Maryja, jak i środowiska generalnie prawicowe mają duże wsparcie wśród naszej Polonii, szczególnie w USA – głównie fali emigrantów z czasów komunizmu. Ci ludzie, poza tym że mogą być prywatnie zupełnie w porządku, to w odniesieniu do sytuacji w naszym kraju mają często poglądy mocno “zamrożone” w realiach komuny i nadal żyją w świecie w którym kościół to patriotyzm i dobro, a reszta to ruscy agenci i zło.

   Część z emigrantów dorobiła się pieniędzy. Kolejna część z nich chętnie dzieli się nimi ze środowiskami prawicowymi lub kościelnymi. W przypadku braku potomstwa czasem nawet zostawiają wszystko w spadku. Te kwoty idą w miliony.

   Emigranci się starzeją, ale mają dzieci. Dzieci mogą nie mówić po Polsku ale szanować swoje pochodzenie. I tu wchodzi TVP World… Znając życie pewnie ostatnie P i pierwsze W jeszcze będą kotwiczkę Polski Walczącej tworzyły. Dzieci też mogą mieć pieniądze. Twórcy telewizji chętnie przyjmą.

   Jeśli wydaje Ci się, że logika jest pokrętna.. I “aż tak to chyba nie jest”.. To też bym tak kiedyś może stwierdził, ale jak się patrzy na to co się u nas teraz dzieje to taki odpał jest niestety bardzo prawdopodobny. Oni zwyczajnie za nasze pieniądze kupują wyborców i generują sobie zyski. TVP World ma ten sam cel co 500+. Tylko głosy zmienili na kasę.

   TVP World to w praktyce osobliwa forma prania państwowych pieniędzy.

  • Potencjał na oglądalność takiego kanału wydaje się (łagodnie mówiąc) znikomy. TVP marzy się coś na kształt Al-Dżaziry, choć oczywiście nikt takiego przykładu tam nie przytoczy. Natomiast to jest w 2021 roku porywanie się z motyką na słońce.

  • Ale ja uważam że to doskonały pomysł.
   Wreszcie ludzie na świecie którzy w jakikolwiek sposób są zainteresowani tym co się dzieje w Polsce, dowiedzą się w jakich oparach absurdu latają nasi rządzący. Dowiedzą się również jaką siermiężną propagandę się u nas tworzy.

 2. Tu chodzi o to, żeby zachodni świat zrozumiał przekaz, niejednokrotnie przeinaczany przez nieudolnych tłumaczy z języka polskiego na angielski. Nie od dziś wiadomo, że obecnie ludzie na ulicach nie protestują, tylko organizują wiece poparcia, a hasło “wypierdalać!” to po angielsku mniej więcej tyle, co “popieramy!” lub “dziękujemy!”.

 3. Nie no… Ręce opadają po raz kolejny.

  Przecież to jest kopia jeden do jednego rosyjskiej anglojęzycznej tuby propagandowej RT.
  Nikomu nie potrzebna i jak zwykle za naszą kasę.

  Katapultujmy tych ludzi z rządu na następnych wyborach, bo zwyczajnie nie da się z tak niegospodarnymi ludźmi funkcjonować.

  • Względnie Al-Dżaziry. Ale tak czy inaczej oglądalności obu stacji powtórzyć się raczej nie uda. Mam wątpliwości, czy ktokolwiek ma ochotę wysłuchiwać polskich mądrości na temat regionu, a już tym bardziej tak niekonkretna grupa odbiorców jak “Polacy nie mówiący po polsku”.

 4. Wow, powiem szczerze, że dla mnie rewelacja. Mam siostrę w Anglii i ona sama często pyta co tam się dzieje u nas. Co do języka, ona po polsku mówi, ale jej mąż i dzieci już nie bardzo. Dlatego właśnie bardzo dobrze, że to będzie kanał po angielsku. Ciekawa jestem bardzo jak to wypali.

  • Rodzi się natomiast pytanie o dostępność takiego kanału np. u angielskich dostawców. Czy trafi do każdej oferty, do których pakietów i w jaki sposób wyeksponowany? Na takie kwestie jeszcze długo nie będziemy mieć odpowiedzi. Plus wiele osób siłą rzeczy może się szybko do kanału TVP World zniechęcić, jeśli jego przekaz będzie równie propagandowy, co np. “Wiadomości” TVP.

 5. Ten kanał to ukłon w stronę tysięcy pracujących i mieszkających za granicą. Czy to na stałe czy na jakiś czas po prostu. Nie widzę powodu do krytyki. Jeśli będzie na wysokim poziomie to ok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...