Miuosh: dostaje 2 mln zł od MKiDN. Polacy: masz brzydką córkę, a tak poza tym, to życzymy ci śmierci

Artykuł/Muzyka 16.11.2020
Miuosh: dostaje 2 mln zł od MKiDN. Polacy: masz brzydką córkę, a tak poza tym, to życzymy ci śmierci

Miuosh: dostaje 2 mln zł od MKiDN. Polacy: masz brzydką córkę, a tak poza tym, to życzymy ci śmierci

„Czytam o nienawiści do mnie, śmierci i jakim jestem podłym człowiekiem, że komuś coś ukradłem” — mówi Miuosh w opublikowanym dziś nagraniu, w którym przedstawia swoje stanowisko na temat Funduszu Wsparcia Kultury, który tak mocno zelektryzował polską opinię publiczną.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Miniony weekend upłynął w mediach pod znakiem burzy, jaką wywołała opublikowana w piątek lista ministerialnych dotacji w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Program przewiduje szereg wypłat osobom z branży artystycznej i rozrywkowej, która przez trwającą pandemię odnotowała liczne straty. Największe kontrowersje wzbudziły milionowe „odszkodowania” m.in. dla braci Golec (prawie 2 mln zł), Kamila Bednarka (500 tys. zł), czy discopolowego zespołu Bayer Full (ok. 450 tys. zł). W gronie wyróżnionych twórców znalazł się również Miuosh, który według opublikowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego listy może liczyć nawet na 2 mln złotych.

„Życzą mi śmierci, nazywają złodziejem”

Pod adresem beneficjentów ministerialnego programu wsparcia, padło wiele zarzutów: pojawiła się konstruktywna (choć nieco dziaderska, bo sugerująca, że podatki to kradzież) krytyka ze strony lidera Kultu, Kazika Staszewskiego, ale również — niestety — całkiem spora dawka hejtu. Ofiarą tego drugiego miał paść wspomniany Miuosh. W reakcji na falę nienawistnych komentarzy, raper opublikował dziś na Facebooku kilkunastominutowy film, w którym odnosi się do sprawy:

To wszystko jest jawnym przegięciem i czymś, czego kompletnie się nie spodziewałem […] Czytam o nienawiści do mnie, śmierci i jakim jestem podłym człowiekiem, że komuś coś ukradłem

— relacjonuje raper.

Jak wyjaśnił, przyznana dotacja zamiast trafić do jego kieszeni, w całości jest przeznaczona na opłacenie pensji współpracownikom, którzy przez kilka miesięcy z powodu pandemii, nie mieli możliwości pracować i zarabiać na utrzymanie:

Ten fundusz nie zapewnia pomocy mi, ale działalności mojej firmy. Ma się rozłożyć na pracowników, pracujących na umowie o dzieło. W tych firmach pracują mężowie “pań Grażynek” z kas, którzy od dziewięciu miesięcy nie zarabiają nic.

— tłumaczy Miuosh.

Obowiązuje nas rozliczenie każdej złotówki. To nie jest tak, że siedzimy teraz na kasie i kupujemy sobie ciuchy […] Podawanie tylko listy beneficjentów i pieniędzy to świństwo, bo to powoduje możliwości dla nienawiści i podzielenia społeczeństwa

— dodaje.

Wrzucacie mój prywatny adres, zdjęcia mojego samochodu, 15-letniego, komentujecie zdjęcia mojej córki. Tylko dlatego, że rozpisałem projekty we wniosku do funduszu, który być może w zły sposób oblicza kwotę, która może być przyznana dotującym

— zwraca się raper do hejterów, którzy przypuścili zmasowany atak na jego media społecznościowe.

Faktycznie, wystarczy spojrzeć w komentarze na Instagramie rapera (nie polecam), żeby przekonać się o potwierdzającym się smutnym stereotypie na temat naszych rodaków, których część ewidentnie nie może się pogodzić z myślą, że ktoś ma lepiej od nich.

TUTAJ OBEJRZYSZ WIDEO MIUOSHA.

Czasy są ciężkie. Dla wszystkich. Rząd w końcu przyznał 400 milionów artystom, którzy o to go poprosili.
Nie nam…

Opublikowany przez Kulta Niedziela, 15 listopada 2020

Żulczyk: „dotacje dostali również artyści niewchodzący z władzą w mezalianse”

Sprawę skomentował również pisarz Jakub Żulczyk, który choć pierwotnie obśmiał na swoim profilu wyniki programu, ostatecznie przyznał, że dotacje otrzymali nie tylko „ulubieni” twórcy obecnej władzy:

Całkiem spore dotacje dostali nie tylko artyści jedzący z ręki PiSu, jak Bayer Full czy występujący na wszystkich imprezach Dudy Bednarek, ale również artyści nie wchodzący ze współczesną władzą w szczególne mezalianse, których znam, lubię, szanuję, w końcu, z którymi zdarza mi się pracować.

— pisze Żulczyk.

Poza tym, jak słusznie zauważa coraz więcej ludzi, te pieniądze nie idą do kieszeni gwiazd i frontmanów, a – przynajmniej mam taką nadzieję – do całego pionu technicznego, nagłośnieniowców, obsługi scenicznej, kierowców, sidemanów itd itp. Beata Kozidrak nie występuje na scenie sama, sama się nie nagłaśnia, nie sprawdza sprzętu, nie podłącza, nie buduje sceny, nie wiezie się na koncert, nie gra na żywo na wszystkich instrumentach. Wiem, że akurat Beata byłaby do tego zdolna, ale jednak. Branża live zatrudnia w Polsce dziesiątki tysięcy ludzi. Ci ludzie od roku nie pracują, nie zarabiają.

— dodaje pisarz.

Muszę skorygować swój poprzedni wpis, a propos dotacji Ministerstwa Kultury, i ich niewspółmiernej wysokości dla gwiazd…

Opublikowany przez Jakuba Żulczyka Niedziela, 15 listopada 2020

Szamałek: „To nie ja, psze pani, to algorytm!”

Ciekawymi spostrzeżeniami podzielił się także inny autor książek, Jakub Szamałek, który zwrócił uwagę na absurdalne wytłumaczenie MKiDN, jakoby winien całego zamieszania z dotacjami miał być… algorytm:

Zapamiętajcie państwo tę wymówkę. Będziemy widywać ją coraz częściej. To nie ja, psze pani, to algorytm!

— napisał na Facebooku autor serii „Ukryta sieć”.

Ja na przykład zaprezentuję bardzo prosty algorytm, który stworzyłem przed chwilą: IF “polityk” nie jest w stanie doczytać do końca żadnej książki “Olga Tokarczuk”, THEN “polityk” nie powinien pełnić funkcji “Minister Kultury”.

— ironizuje pisarz.

“O tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie… ale algorytm”.
Zapamiętajcie państwo tę wymówkę. Będziemy…

Opublikowany przez Jakub Szamałek Poniedziałek, 16 listopada 2020

Coś w tym jest, bo okazuje się, że dotację otrzymali również ci, którzy się o nią… nie starali. Dobitnie pokazuje to przykład zespołu Perfect, który niedawno zakończył działalność:

Pojawia się tam informacja, że managament Perfectu otrzyma ponad 500 000 złotych. Chciałbym wszystkich zainteresowanych poinformować, że pieniądze te nie są dla mnie, ani członków zespołu, techników, całego naszego teamu. To pieniądze wyłącznie dla manager Perfectu i jej agencji.My jako zespół nie mieliśmy najmniejszego zamiaru starać się o te dotację. Nie wiedzieliśmy o takich planach.
— dementuje medialne doniesienia Grzegorz Markowski.

Korzystając z grzeczności mojej córki – publikuję na jej profilu kilka zdań.

W piątek opublikowano listę…

Opublikowany przez Patrycja Markowska Niedziela, 15 listopada 2020

Na obecną chwilę program przewidujący wypłaty został wstrzymany. Jak przekonuje resort kultury — do czasu „pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości”.

 * Zdjęcie główne: Magdalena Sobczyńska/Wikipedia

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (21)

26 odpowiedzi na “Miuosh: dostaje 2 mln zł od MKiDN. Polacy: masz brzydką córkę, a tak poza tym, to życzymy ci śmierci”

 1. Taki nośny temat i jeszcze nikt nie skomentował? Te dotacje to kpina, ale żeby grozić komuś śmiercią? jeszcze gorsza kpina. Niech on nie przyjmuje tych milionów i się weźmie za uczciwą robotę to nikt mu grozić nie będzie

 2. Szkoła PiSu. Akurat potrafią robić jedną rzecz jak nikt inny – skłócać ludzi. I opanowali to do perfekcji, na tym zbudowali całą ostatnią dekadę.

  Glinski świadomie ich rzucił na pożarcie polaczkom.

  • Było słuchać posła Jońskiego z Koalicji UBywatelskiej.. wyjaśnił ze nie jest problemem dawanie pieniędzy tylko komu dali . Nie boli go 1,8mln dla koleżanki Jandy ale boli go 500tys na Bayer Full..

   • wjechał anonimowy typ, który tylko napisał, że jest andrzejem, zasrał pół forum i od razu wiadomo z daleka, że zżółkły pisowiec.

    Po pierwsze Janda prowadzi teatr. Bayer Full nie istnieje odkąd leciało disco relax w polsacie i odcina kupony z miejsc, gdzie nie dosięga cywilizacja. I ok. Ale czuj różnicę.

    A dwa – każdemu wara do tego, jakie preferencje polityczne mają artyści. PiS nie ma żadnych praw do przypisywania sobie tych pieniędzy bo nie są ich.

    • Ale co ty porównujesz jakieś zero co się chwali udanym rokiem zgarniajac 1mln z dotacji , reklam , lini kosmetyków i teatrzyków do artystów disco którzy rocznie z samych koncertów maja dwa razy więcej?

 3. Mnie to nie dziwi… Lewa strona od dłuższego czasu (5-6 lat?) stosuje taktyki oraz słowa, które odczłowieczają ludzi, a potem jest ekstremalne zdziwienie, że ludzie i cała ludzkość odnosi się do siebie bez szacunku i współczucia… Mimo wszystko po drugiej stronie ekranu jest osoba, a nie bot, który klepie w klawiaturę… Ot pokłosie mediów społecznościowych oraz polaryzacji.

  Co do samych dotacji to nadal jest kpina… Wiele osób siedzi na bezrobociu i nie odzyskało jeszcze pracy po pierwszym bzdurnym lockdownie… W tym mąż mojej siostry. Gdzie jest milion złotych dla niego? Ah no tak… On jest tylko robolem nieobeznanym z kulturą, więc mu się nie należy.

  Artyści muszą ogarnąć jedną rzecz – są osobami PRYWATNYMI i z PRYWATNYMI biznesami. Dlaczego, ja, podatnik ma dokładać do cudzego, prywatnego interesu? Zostałem akcjonariuszem w ich firmach żebym miał interes w tym? Dlaczego akurat ten a nie inny ma dostać pieniądze? Co jeżeli, znowu ja, podatnik nie trawię twórczości tego pana?

  Banda darmozjadów…

  • A czy przypadkiem już nie dokładamy do prywatnych biznesów w tych wszystkich Tarczach Antykryzysowych? Jeśli muzycy są tak jak piszesz prywatnymi osobami prowadzącymi firmy, to tak samo jak inni przedsiębiorcy mają prawo do pomocy. Zwłaszcza, że ta kasa nie pójdzie do kieszeni takiego Miuosha na przykład tylko do jego pracowników, którzy podobnie jak mąż Twojej siostry też mają ciężką sytuację.

  • A tak jeszcze a propos tego co na końcu: jakby piekarnia ubiegała się o pomoc państwa to raczej też nikt by nie pytał ani Ciebie ani innych podatników czy im smakują robione przez nią bułki czy pączki nie?

   • A można prosić o linka do tych informacji? Tak na słowo raczej ciężko uwierzyć, zwłaszcza jeśli się czytało cokolwiek w internecie w ostatnich miesiącach :/

    • Nie mogę tu wstawić bo moderatir czuwa . Wpisz w Google ” badania agresja wyborców ” wyjdą Ci badania z 2019r bodajże.
     Także w tegorocznych wyborach prezydenckich 70% wyborców dudy glosowalo bo popieralo a trzaskowskiego 64% poparlo żeby duda nie wygral . Zobacz też te wszystkie zbiórki. Choremu dziecku nie dadzą a wystarczy być anty pis i juz pieniądze plyna

     • Ok, poczytam

      Nie rozumiem tylko drugiej części Twojej wypowiedzi :/ co z agresją ma wspólnego to, jak ktoś głosował. Ludzie głosują na Trzaskowskiego z prostej przyczyny, czasami trzeba wybrać mniejsze zło i tyle. Wiele osób uważa, że wszyscy politycy są bani, wszyscy, ale PiS to już jest całkowite dno, więc trzeba zagłosować na kogoś kto ma szanse z nimi wygrać żeby się ich pozbyć. Normalna sprawa. Poza tym nie wiem jaki Ty tu widzisz podział na lewicę i prawicę w tym konkretnym przypadku, skoro PO to też prawica:P

      A tak wracając do agresji, to mój dziadek kiedyś powiedział, że to dobrze, że na wiecu Dudy opluto i zwyzywano kobietę popierającego Trzaskowskiego, bo skoro popiera idiotę, to jej się należało. Nigdy taki nie był, ale teraz ogląda TVP i coraz częściej mu się zdarzają takie rzeczy. Natomiast nigdy nie spotkałam kogoś z drugiej strony, żeby twierdził, że wyborców PiSu trzeba jakoś źle traktować czy coś :/

     • Pozostaje tylko się cieszyć, że jest się poza tym i nadal mieć to wszystko gdzieś. Niech się pozabijają

 4. Myślę, że każdy ludzik z osobna, który pracował w zamkniętej branży, w tym rozrywkowej, niechby dostał po 3 tys. na miesiąc o ile nie wykazuje dochodów, a jak wykaże to zwraca przy rozliczeniu PIT. Po co takie 2 mln na cała ekipę – no i jak to będą sobie dzielić między sobą? Poza tym jest jakieś ryzyko w każdej branży. Ludzie na etatach zarabiają mało ale mają względnie pewny i stały dochód. Artyści itp wiedzą, że czasy są różne i raz potrafią zarobić krocie, niech sobie wtedy odłożą, innym razem jest lipa – to wkalkulowane w zawód.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...