Taco Hemingway, Kult i Golec uOrkiestra reagują w sprawie dotacji z Ministerstwa Kultury. Fani Golców zapowiadają bojkot

Opinia/Muzyka 16.11.2020
Taco Hemingway, Kult i Golec uOrkiestra reagują w sprawie dotacji z Ministerstwa Kultury. Fani Golców zapowiadają bojkot

Taco Hemingway, Kult i Golec uOrkiestra reagują w sprawie dotacji z Ministerstwa Kultury. Fani Golców zapowiadają bojkot

Finansowe dotacje przyznawane polskim artystom w ramach Funduszu Wsparcia Kultury stały się w miniony weekend tematem nr 1 jeden w naszym kraju. Duże kontrowersje wywołały nie tylko kryteria wyboru beneficjentów ministerialnego wsparcia, ale też nazwiska znanych celebrytów na liście. Sprawę skomentowali Taco Hemingway, Kazik Staszewski i Golec uOrkiestra.

Ogłoszony w sierpniu bieżącego roku Fundusz Wsparcia Kultury miał w założeniu pomóc instytucjom kulturalnym i utalentowanym artystom, których finanse najmocniej ucierpiały z powodu lockdownu i kolejnych obostrzeń nakładanych w kolejnych miesiącach. Kwota 400 mln złotych wsparcia robiła wrażenie i została pozytywnie odebrana przez środowisko oraz opinię publiczną. Tak było jednak tylko do ostatniej soboty, gdy na jaw wyszły nazwiska beneficjentów funduszu.

Pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzistwa Narodowego otrzymały takie zespoły i znane postaci jak Bayer Full, bracia Golcowie, Kamil Bednarek, Grzegorz Hyży czy Krystyna Janda. Co więcej, to właśnie te najbardziej znane i popularne dostały w wielu przypadkach największe wsparcie. Wśród wielu odbiorców wywołało to wrażenie, że celebryci sięgnęli po środki, które mieli otrzymać najbardziej potrzebujący i będący w największych finansowych kłopotach. Kłopot w tym, iż akurat to kryterium nie miało wcale znaczenia przy podziale środków (dokładną analizę dziwnych i często nielogicznych warunków znajdziecie TUTAJ).

Kontrowersje skomentowali m.in. założyciele Golec uOrkiestra i artyści, którzy nie złożyli wniosku tacy jak Kazik Staszewski i Taco Hemingway.

Lider Kultu w specjalnym wpisie na Facebooku podkreślił, że pomimo ciężkiej sytuacji w zespole nie ubiegali się o pieniądze z MKiDN. Zamiast tego poprosił fanów o kupowanie płyt CD i DVD z ostatniego koncertu na Pol’and’Rock Festival. I nie byłoby w całym tym oświadczeniu absolutnie nic kontrowersyjnego, gdyby nie dwa dodatkowe akapity. Kazik Staszewski popisuje się w nich bowiem populizmem i liberalizmem gospodarczym tak skrajnym, że wręcz nieodpowiedzialnym.

Czasy są ciężkie. Dla wszystkich. Rząd w końcu przyznał 400 milionów artystom, którzy o to go poprosili.
Nie nam…

Opublikowany przez Kulta Niedziela, 15 listopada 2020

W przestrzeni publicznej argumenty o oddawaniu pieniędzy służbie zdrowia pojawiają się od czasu słynnej debaty o 2 mld dolarów przekazanych przez rząd na wsparcie dla TVP. Nikt przy trzeźwych zmysłach nie podważa konieczności wsparcia systemu opieki zdrowotnej, ale w tym wypadku mówimy o środkach z zupełnie dwóch różnych ministerstw przeznaczonych na kompletnie odmienne cele. Trudno mówić o zrównoważonej gospodarce, jeśli bez ładu i składu przerzucane są środki z jednego resortu do drugiego. Z kolei określenie dotacji z Funduszu Wsparcia Kultury „pieniędzmi ukradzionymi uczciwie pracującym Polakom” to przykład przeraźliwego populizmu. Jeśli w taki sposób mamy w Polsce dyskutować o podatkach i publicznych środkach na życie kulturalne, to wręcz szkoda gadać.

Zdecydowanie bardziej wyważone stanowisko przyjął Taco Hemingway, którego niesłusznie łączono z pobraniem zapomogi.

Popularny artysta podkreślił w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym na Insta Stories, że nie ubiegał się choćby o złotówkę z Funduszu Wsparcia Kultury. Zrobił to natomiast jego menadżer, Jan Porębski, ale w celu dofinansowania firmy zajmującej się organizacją eventów. Pieniądze otrzymane z ministerstwa miały przez niego zostać przeznaczone na wypłaty dla pracowników w tym bardzo trudnym dla tej branży okresie. Sam Taco Hemingway nie miał z całą sprawą nic wspólnego:

O dotacyjnym skandalu dowiedziałem się wczoraj, ze zdziwieniem i rozgoryczeniem obserwując listę znanych nazwisk obok bajońskich sum zapomogi. (…) Obecna afera to jeden z wielu przykładów niewłaściwego dysponowania pieniędzmi publicznymi w naszym kraju. W maju przelałem znaczącą dla mnie kwotę na pomoc służbie zdrowia, bo widzę i wiem od znajomych lekarzy jak bardzo jest niedofinansowana. Mam jednak świadomość, że to obowiązkiem państwa powinno być finansowanie tak służby zdrowia, jak i pracowników innych branży, którzy zostali najsilniej poszkodowani w wyniku pandemii. Z ulgą przyjąłem informację Ministerstwa Kultury o tym, że rząd przynajmniej chwilowo wstrzymuje planowane wypłaty. Oburzenie społeczeństwa zaczyna zbierać swoje plony – napisał raper.

Skrajnie odmienną opinię o całej sprawie mają bracia Golcowie, ale ich zespół ma z tego powodu problemy u swoich fanów.

Łukasz i Paweł Golec wystąpili w emitowanym wczoraj głównym wydaniu „Wiadomości” TVP i nie kryli swojego entuzjazmu dla ministerialnej inicjatywy. Bo, jak podkreślił Łukasz Golec, branża koncertowa została zamknięta jako jedna z pierwszych, a do normalności wróci zapewne jako jedna z ostatnich. Otrzymane przez nich środki w wysokości 1,8 mln złotych mają zostać przeznaczone na rzecz kilkudziesięciu osób powiązanych zawodowo z Golec uOrkiestra, o ile oczywiście pierwotne postanowienie rządu w tej sprawie nie ulegnie zmianie.

Minister Piotr Gliński w ciągu weekendu zdążył bowiem diametralnie zmienić swój stosunek do płynącej zewsząd krytyki Funduszu Wsparcia Kultury. Jeszcze w sobotę późnym wieczorem w otwarty z osób z nich szydził, a kilkanaście godzin później zapowiedział wstrzymanie wypłat i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości. Ich zbadanie ma potrwać kilka dni, ale szef resortu kultury podkreślił przy tym, że część obiecanych dotacji zostanie utrzymana w mocy.

Możliwe więc, że bracia Golcowie niedługo zmienią swój optymistyczny stosunek do rządu, choć niekoniecznie musi do tego dojść. Popularny góralski duet będzie musiał zresztą w międzyczasie poradzić sobie ze sporym kryzysem wizerunkowym, bo ich profil na Facebooku od kilkudziesięciu godzin jest zalewany krytycznymi komentarzami ze strony odbiorców. Pojawiają się tam nawet informacje o bojkotowaniu kolejnych płyt i koncertów oraz zawiedzionym zaufaniu wiernych fanów, którzy uznali tak olbrzymie pieniądze pobrane przez Golców za coś niemoralnego w obecnej sytuacji.

*Zdjęcie wyróżniające pochodzi z serwisu Youtube.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (91)

475 odpowiedzi na “Taco Hemingway, Kult i Golec uOrkiestra reagują w sprawie dotacji z Ministerstwa Kultury. Fani Golców zapowiadają bojkot”

 1. Dziwnym trafem cała branża na całym świecie potrafiła się dostosować i oferować wirtualne koncerty (czasem nawet w AR i VR na prawie wszystkie dostępne hełmy) przez co nie musieli ciąć kosztów i pozbywać się kluczowych dla zespołu osób (jak udźwiękowienie, PR etc) ino Golce ni potrafią…

  • Sporo osób i tak przy koncertach pracowała dorywczo, weekendami itp.

   ale 1.8mln dla kilku dziesięciu osób… jeżeli podzielimy to przez 99 to wychodzi ponad 18 tyś. zł na osobę – czy to dużo czy mało pozostawię każdemu do własnych przemyśleń.

   O tyle ile takie wsparcie faktycznie ma sens – o tyle forma jak i sumy są totalnie bezsensu.. zupełnie jakby całość była jedynie przykrywką do kolejnego wyprowadzania pieniędzy z budżetu.

   • Wczoraj jeden z Golców wspomniał w wywiadzie o około 30 osobach, które wchodzą w skład obsługi ich zespołu, epidemia trwa od 8 miesięcy tak więc proste przeliczenie 1800000÷30÷8 daje pensję netto dla członka zespołu 7500 na rękę…. To jest jednak trochę za dużo jak na taką pomoc moim zdaniem.

   • Wczoraj jeden z Golców wspomniał w wywiadzie o około 30 osobach, które wchodzą w skład obsługi ich zespołu, epidemia trwa od 8 miesięcy tak więc proste przeliczenie 1800000÷30÷8 daje pensję netto dla członka zespołu 7500 na rękę…. To jest jednak trochę za dużo jak na taką pomoc moim zdaniem.

    • 7,5 netto ? Jak to miło komuś liczyć pieniądze. Jeśli maja Umowę o Pracę, to 7,5k to całkowity koszt pracodawcy, co przekłada się na 4.500.

     • Oczywiście że było to proste wyliczenie i nie do końca odzwierciedla docelowe pieniądze. Szczerze wątpię abyśmy mówili tu o pracy etatowej, ale gdyby nawet – to mówimy o firmie, której zapewniono dodatkowy przychód na poziomie 1,8 miliona – myślę, że wiele 30 osobowych firm wzięłoby takie pieniądze w ciemno i to nie jako rekompensatę utraconych korzyści a jako coroczny przychód ze swojej działalności. Mamy kryzys, epidemię, finanse naszego kraju przypominają sito – jestem pewien, że firma Golców dałaby sobie radę i otrzymując mniejszą kwotę zapomogi a nadwyżką można by wspomóc większą ilość ludzi kultury. Ratujmy jak najwięcej miejsc pracy w kulturze, niech mają szansę przetrwać też mniejsi – Golcowie poradziliby sobie i bez tego. Co do liczenia komuś pieniędzy – oni dostali publiczną dotację, jako osoba prowadząca własną działalność i z bólem serca przelewająca co miesiąc podatków wystarczających do utrzymania prawie dwóch statystycznych pracowników Golców mam prawo na zerknięcia do ich portfela, do którego schowają te 1,8 miliona złotych :)

  • w poprzedniej transzy pomocy celebryto-milionerom Jusia Steczkowska dostała kasę na organizację koncertu online. A potem go obiletowała na duże kwoty. Bez wstydu XD

 2. Golce…ujmę to tak zebyscie zrozumieli… Artysci w duzym procencie to po prostu pasozyty.Stworzą jakiś utwór i latami czerpia korzysci z jego odtwarzania,sprzedazy plyt itp.Powinien byc nalozony roczny limit czasowy na czerpanie korzysci z poszczegolnych utworow…po tym czasie ogolnie dostepny a Wy brac sie do roboty…czyli do tworzenia nowych utworow.Niewiadomo dlaczego ta grupa spoleczna jest uprzywilejowana i czerpie niebotyczne zyski zyjac w luksusie?Jakos nikt nie placi dozgonnego haraczu murarzowi za to ze mieszka w postawionym przez niego domu!Ile mozna sluchac “Małgoski” Rodowicz…”Scierniska”Golcow czy innych tego typu utworow?Jakos nikt nie przejmuje się zwyklymi ludzmi,ktorzy potracili prace przez Covid19 tylko nagle “biedni” artysci maja dostac dotacje.Zarabiali miliony i przepuszczali je przez palce bawiac sie przez pol zycia.BYŁO OSZCZĘDZAĆ! A teraz BRAĆ SIĘ NIEROBY DO ROBOTY!!!Brak kasy?…to po zasiłek…jak normalni ludzie.Albo posprzedawac Porsche,Lamborghini i inne graty i żyć z tego…

  • Jeśli artystów nazywasz pasożytami to co powiesz o sportowcach? Ja swoich ulubionych płyt słucham od lat i jeszcze mam nadzieję kilka lat posłucham. Co roku kilka – kilkanaście kupuję. Coś po sobie zostawiają. Taki Lewandowski co najwyżej przepocone buty, a zarabia nieporównywalnie więcej.

   • Myślę, że za parę lat takie przepocone buty Lewandowskiego będą warte naprawdę sporo pieniędzy – a już te w których wygrał Ligę Mistrzów na pewno :)

    Bardzo mi się podoba koncepcja Nomada z budowlańcami, ale jak tak dłużej nad tym zastanowić to takiemu budowlańcowi bliżej do kogoś grającego covery – przecież on odtwarza coś co stworzył/wymyślił ktoś inny czyli architekt :) – mam nadzieję jednak, że architekci nie podchwycą tego pomysłu – nie chciałbym płacić comiesięcznego abonamentu za mój dom :)

    • Architektowi też płacisz za kazdorazowe wykorzystanie jego projektu. Jeśli chcesz, płacisz za muzykę raz kupując płytę.
     Nawet kupując płytę zazwyczaj słucham muzyki z Tidala bo podobnież płaci wykonawcom najwięcej i robię to z pełną świadomością, uważam, że te pieniądze im się należą.
     Co do piłki nożne,j bojkotuję ją ponieważ uważam za największą patologie naszych czasów, że gość kopący piłkę zarabia przez mieiąc tyle ile ja przez całe życie.

   • Może nie poszedłbym tak daleko jak nazywanie ich pasożytami, ale abstrahując od konkretnego określenia i skupiając się na ogólnej myśli, to jedno nie wyklucza drugiego. I artyści i sportowcy mogą być pasożytami (czy jak ktoś chce ich określić) jednocześnie. Chociaż rzeczywiście może być różnica w skali. Polska piłka nożna zdecydowanie przoduje w tym zakresie. W skali światowej polskie drużyny to jakaś czterdziesta liga, a mimo to na żaden inny sport tyle publicznych środków nie idzie.

     • To samo można powiedzieć o piosenkach Taco, Kultu czy Zenka. Lewandowski tak jak reszta wymienionych działają w tej samej branży rozrywkowej. A różnica między nimi jest taka, że Lewy musi ciężko pracować w każdym meczu bo nie da się jego goli puścić z płyty.

     • Dla mnie to Lewy może nic nie robić, tak mi ta jego praca jest potrzebna w życiu. Zwłaszcza w spotach reklamowych.
      Bez muzyki życia sobie nie wyobrażam, każda kupiona płyta jest ze mną przez lata. Pilka nożna… co tu porównywać.

     • Dla mnie muzycy mogą nic nie robić, tak mi potrzebna ta ich praca w życiu. Zwłaszcza gdy ich muzykę słyszę w spotach reklamowych. Ja słucham muzyki sfer. Rzępolenie ludzkich grajków… co tu porównywać. Co nie zmienia faktu, że te wywody są nie na temat. Mówimy tu o bezsensownych przepisach umożliwiających nieuczciwe wielokrotne zarabianie przez wiele lat na raz wykonanej pracy. Sklep muszą płacić za puszczanie muzyki, bo klienci chętniej kupują. To może wytwórcy farb też będą naliczać tantiemy bo w odmalowanym sklepie klient czuje się milej i bezpieczniej, przez co wyda więcej kasy. Tak samo elektrownie, chyba nikt nie zaprzeczy, że w oświetlonych sklepach klienci zostawiają więcej pieniędzy niż w sklepach bez prądu.

     • Dla mnie muzycy mogą nic nie robić, tak mi potrzebna ta ich praca w życiu. Zwłaszcza gdy ich muzykę słyszę w spotach reklamowych. Ja słucham muzyki sfer. Rzępolenie ludzkich grajków… co tu porównywać. Co nie zmienia faktu, że te wywody są nie na temat. Mówimy tu o bezsensownych przepisach umożliwiających nieuczciwe wielokrotne zarabianie przez wiele lat na raz wykonanej pracy. Sklep muszą płacić za puszczanie muzyki, bo klienci chętniej kupują. To może wytwórcy farb też będą naliczać tantiemy bo w odmalowanym sklepie klient czuje się milej i bezpieczniej, przez co wyda więcej kasy. Tak samo elektrownie, chyba nikt nie zaprzeczy, że w oświetlonych sklepach klienci zostawiają więcej pieniędzy niż w sklepach bez prądu.

     • Chcesz mi powiedzieć idioto, że płacę co miesiąc za prąd który elektrownia wyprodukowała 10 lat temu?
      Baranem to twój ojciec był, że taką głupią owcę spłodził.

     • Proponuję pójść na najbliższe boisko i spróbować swoich sił z przypadkowymi kopaczami. A później zdać sobie sprawę, że ich poziom w porównaniu z Lewandowskim to jak matematyka w szkole podstawowej w zderzeniu z uniwersytecką. Wbrew pozorom to wymaga talentu, dużej ilości czasu poświęconego na treningi kilka razy dziennie (piłkarze nie pracują jedynie grając mecze 1-2 w tygodniu).
      A że na świecie jest kilkaset milionów ludzi, którzy chcą oglądać ten sport (w samej Polsce finał LM obejrzało ponad 8mln ludzi), co więcej chcą za to płacić, to i praca takich piłakrzy jest tak wyceniona obecnie – jest popyt a podaż ograniczona to i cena wysoka.

     • Dla mnie, podkreślam DLA MNIE, jest to umiejętność do niczego nie potrzebna. Równie dobrze mogą być mistrzami w rzucaniu krowim plackiem. Kasa i popularność tego “sportu” wynika z marketingu i hajpu. Ktoś inwestuje w to grubą kasę i to się musi zwrócić z nawiązką.

     • Całkowicie to rozumiem że „dla Ciebie”, ale podejrzewam że jest jeszcze dużo innych ludzi którzy zarabiają bardzo dobrze, a których umiejętności „dla Ciebie” zupełnie są nie potrzebne. Tylko to takie trochę błędne koło będzie.

  • Dokładnie … miliony dostają za koncerty wydają tyle na ciuchy czy buty i cała resztę ze normalny zwykły człowiek by za to ubrał siebie i cała rodzine z dziećmi przez 2 lata a teraz problem bo nie umieją żyć za zwykle pieniądze. A nie tylko kwoty że oczy z orbit wychodzą a krew się burzy w żyłach. Do pośredniaka lub sprzedawać złoto i inne graty. „ Jakos nikt nie placi dozgonnego haraczu murarzowi za to ze mieszka w postawionym przez niego domu!I” rewelka. Kwintesencja.

  • Co za idiotyczna mentalność. Takich idiotyzmów dawno nie czytałem. Jest jeszcze coś takiego jak patent i nie dotyczy to muzyki, a ludzie którzy coś wymyślili i opatentowali czerpią zyski przez cały życie z tytułu wykorzystywania jego pomysłu. Proponuję coś wymyślić, stworzyć jakieś dzieło i czerpać zyski, a nie pierdolić głupoty i gnić w zawiści.

   • Nie myl pojęć, patent to jedno a prawa do utworu to co innego. I co najciekawsze ochrona patentowa trwa 20 lat. A “ochrona” utworu 70 lat. A stolarz który stworzył piękną ramę obrazu nie powinien otrzymywać tantiem za swoje dzieło ?

 3. Dziwne, że Janda nie napisała niczego o sraniu jak zazwyczaj ma w zwyczaju, tylko pokornie postanowiła wziąć pieniążki. A tu gówno, aby użyć słów pani Krystyny…

 4. Czy coś nowego stworzyli? Nie słyszałem żadnego nowego kawałka ich autorstwa, tylko odgrzewany kotlet na sylwestra. Wsparcie powinno być, ale takie że ludzie mają na opłacenie rachunków, wypełnienie garnka i ZUS. Uważam ze TAKA kasa nie należy się żadnemu artyście.

 5. Zap…AM od rana do wieczora za 3 tys i nie mam żadnego wsparcia,a celebryci to już się chyba dorobili majątku,jak brak im kasy to niech się wezmą do roboty

  • 100% racji. A autor pisze, że ma skrajny populizm i jest wręcz nieodpowiedzialny. Nieodpowiedzialny to jest sasin przewalając 70 mln. Nieodpowiedzialny jest kaczor, który uaktywnia moherowe bojówki. Nieodpowiedzialna to jest za zgraja nieudaczników w rządzie.

   • Nie mówiąc już o komentarzu, że wypowiedź Kazika emanuje “skrajnym liberalizmem gospodarczym”. Z liberalizmem gospodarczym jego wypowiedź nie ma wspólnego absolutnie nic. Autor artykułu najwyraźniej w ogóle pojęcia nie rozumie.

    A już nawet pomijając powyższe, to “kontrargument” do “liberalizmu gospodarczego” Kazika o przerzucaniu pieniędzy z resortu do resortu “bez ładu i składu” jest po prostu fałszywy. Konkluzja że nie ma, a nawet być nie może, ani ładu ani składu w postulowanej przez Kazika modyfikacji dysponowania środkami publicznymi nijak nie wynika z tego co Kazik powiedział.

 6. Rząd jest głupi że w ogóle komukolwiek daje.
  Bo tak już jest że zawsze coś komuś nie będzie pasowało.A to dostał za mało,a to za późno,a tamten więcej …
  Komu jak komu,ale tym naszym pseudo artystom to na pewno nie powinni dać.I tak będą psioczyć i kąsać rękę która ich karmi.Przykładem Janda,”wybiórcza” która na wiosnę przytuliła 8 baniek…

 7. Wszystko fajnie, ale ci artysci to w wiekszosci milionerzy, ktorzy w dobie kryzysu poradza sobie bez najmniejszego problemu, no ale wiem, ze jak goralskie smieci nie maja 2 baniek na koncie, to uwazaja ze bieda ich po mordzie klepie. Gardzę, disgusting!

  • Tyle, że kryterium zamożności nie powinno być brane w ogóle pod uwagę. Poza tym naucz się czytać ze zrozumieniem, bo te dwie bańki rozłożą się na kilkadziesiąt osób, a nie dwójkę, czy trójkę Golców.

   • Tak, rozłożą się, żeby się wybielić w mediach, no pewnie :)

    Nie powinno być żadnej pomocy dla firm, a już na pewno nie dla firm tej
    skali. Jeżeli Golec lub jakiś pracownik/współpracownik nie ma co robić
    to od tego jest pośredniak i kuroniówka, ewentualnie pomoc społeczna.

    Rozdawnictwo pieniędzy jest złe. Nawet robiąc to w dobrej intencji nie da się tak utworzyć kryteriów by było sprawiedliwie.

    Żadnych pieniędzy nawet na koszta stałe. Każda firma się troszczy o
    siebie. Co mnie obchodzi, ze firma np wynajmuje pomieszczenia? Ja dbając
    o moja firmę wybudowałem pomieszczenia by były moje i bym miał niskie
    koszta stale. Dlaczego moja przedsiębiorczość ma teraz stracić na tym,
    ze ktoś nie wie, ze trzeba minimalizować koszta stale?

    Ja sobie żyły wypruwam by pobudować budynki, a ktoś nie umiejący
    poprowadzić firmy weźmie kasę za darmo, a rząd będzie wspierał
    nieudaczników. Artyści zarabiający grosze na umowach o dzieło czy
    zlecenie znowu nie dostaną nic, bo nie mają firmy.

    Żadnego rozdawnictwa!

   • Tylko czemu teatry w których pracuje nie mniej osób jakoś takiej kasy nie otrzymają ?? Dla mnie spoko, można rozdawać kasę, ale nie tylko wybranym. Dla szpitali jakie jest wsparcie? Jakie dla nauczycieli ?? Dla nauczycieli dodatek 500 zł żeby za to komputer do nauczania zdalnego zakupić :// Szkole nie ma kto sprzętu zafundować ale na TVPis gwiazdy jest

 8. A jak według was wygląda stanowisko mediów radia i Tv że ciągle nam puszczają zachodnie utwory zamiast wspierać krajowych artystów w tych trudnych czasach?????

 9. To co powiedział Kazik to jest właśnie cała prawda. A populistami są Ci co twierdzą, że z jakiegoś cudownego powodu artystom, górnikom czy innym rolnikom należą się jakiekolwiek, nie zarobione przez nich pieniądze, bardziej niż innym pracującym. Tak to są pieniądze ukradzione jednym dla drugich, a w obecnych czasach widać to nader dobitnie.

 10. Micha zawsze jarzy się tym co dostaną premke tudzież bonusik. Nagle Ci wszyscy są już “spokrewnieni” z rządem, cieszy ich wsparcie. Śpiewają im kolędy i różne bugi bugi kiedy tylko sobie zażyczą i zapłacą. A na boku chałupy za miliony samochody za setki tysięcy. Wsparcie przyda się jak najbardziej.

 11. Wcale mi nie żal tych ludzi jeśli nie dostaną kasy. Zarabiają tyle kasy mc, przez lata, co ludzie nigdy nie zarobia nawet najcięższa praca. Maja ogromne majątki, domy, auta, bogate zycie, żenujące jest ich zachowanie. Ludzie tarca miejsca pracy, zamykają firmy. Nie maja na czynsz. A bezczelni “artyści” biora . Żenujące i smutme.

 12. Od wieków jest jest tak, że pieniądz robi pieniądz. Przecież im się należy na pewno… Dlaczego z moich podatków?? Pytam? Ja ich nie słucham i słuchać nie będę, nie dlatego, że ich nie lubię, ale po prostu to nie jeys muzyka dla mnie. Wsparcie? Za co do chu.. PANA, TO NIECH WYCIĄGNĄ ZE SKARPETKI I DADZĄ SOWIM LUDZIOM, NIECH POKAŻĄ, ŻE LEDWO WIĄŻĄ KONIEC Z KOŃCEM. WTEDY MOŻNA POMAGAĆ. ALE NIE DOTOWAĆ LUKSUSOWY POZIOM. GRALI LATEM, GDZIE MAJĄ PIENIĄDZE? NIE SŁYSZELI I DRUGIEJ FALI. WSZYSCY TYLKO WYCIĄGAJĄ RĘCE, OT TACY TO ARTYŚCI.

 13. Nie mam problemu z kasa jaka dostaną. Mam problem z tym ze nie wiem na co te pieniadze zostana przeznaczone. Skoro ktos skaldal wniosek to powinny zostac upublicznione wnioski i wysokosci zapomóg przekazanych dla tych osób.
  Tylko tyle i az tyle. Skoro to pieniadze publiczne to i w spsob publiczny powinny zostac rozliczone.

 14. Te dwa wieprze z Golec u Orkiestra otrzymają 1,8mln złotych pomimo, że za każdy koncert w TVP ( w tym roku) inkasowali potężne sumy. Pomoc powinna być przeznaczona na kulturę ( kina teatry, opery itp.)

 15. Po pierwsze PIS nie daje z swego kieszonkowego , musiał ograbić biednych by dać bogatym.Wszyscy zwolenicy tej akcji też by klaskali gdyby przy obdarowaniu ich kieszeni ,algorytm dał miliony osobą z listy najbogatszych Polaków,a im ino po 500

 16. Obdarowywanie odpowiednich osób ,np ociec T itp ,jest zapleczem finansowym niektórych Panów z PiS, pieniądze z dala od banków i fiskusa .Dostaniesz dole ale ja coś pójdzie nie tak pamiętaj nie wszystko było dla ciebie

 17. Jeżeli chodzi o pieniądze to ludzie zawsze będą się czepiać tych co je dostali. Tak było, jest i będzie bo to pieprzona cebulandia, która wymaga tyle maści na ból dupy, że spokojnie by zajęła miejsce wody na ziemi…
  Nikt nie zwraca na to uwagi, że przez to, że zostały odwołane koncerty, zostały zamknięte teatry czy kina nie zarobili nie tylko artyści ale też tysiące osób pracujących w koło tacy jak montażyści, akustycy, obsługa, kierowcy, ochrona, bileteży, szatniarki itd. itd. Ci ludzie też nie zarobili albo wgl albo tyle ile powinni.
  Pamiętajmy, że za koncertem znanego nazwiska stoi z kilkadziesiąt jak nie kilkaset osób z obsługi…

  • “Jeżeli chodzi o pieniądze to ludzie zawsze będą się czepiać tych co je dostali ” Dlaczego niby osoby, którym te pieniądze zabrano, nie miałby się czpeiać tego, że są bez żadnego uzasadneinia przekazywane jakimś pajacom?

   “Pamiętajmy, że za koncertem znanego nazwiska stoi z kilkadziesiąt jak nie kilkaset osób z obsługi…” I co w związku z tym? To powód, by przekazywać pieniądze Polaków m.in. amerykańskim korporacjom?

  • “Jeżeli chodzi o pieniądze to ludzie zawsze będą się czepiać tych co je dostali ” Dlaczego niby osoby, którym te pieniądze zabrano, nie miałby się czpeiać tego, że są bez żadnego uzasadneinia przekazywane jakimś pajacom?

   “Pamiętajmy, że za koncertem znanego nazwiska stoi z kilkadziesiąt jak nie kilkaset osób z obsługi…” I co w związku z tym? To powód, by przekazywać pieniądze Polaków m.in. amerykańskim korporacjom?

 18. Czyli jak zarabiają i płacą zusy i podatki to jest super. Wszyscy widza tylko kwoty które dostają za plyty czy koncerty. Ale ich kosztów to nie liczą. Zorganizuj wyjazd orkiestry na drugi koniec Polski, kup nowe instrumenty, co się zepsuje to napraw, stroje, oprawa sceniczna i wynagrodzenia etatowe, a nie jakieś umowy o dzieło. Do tego mnóstwo kosztów których ogarniecie jest niemal niemozliwe. 18 tys na osobę brutto to tak słabo na porządnego fachowca, jeśli zarabiacie mniej to trzeba było się uczyć aby mieć kwalifikacje. A jeśli Ci ciężko i uważasz że artyści maja lepiej to polecam branżę. Założę się ze Golec Orkiestra odprowadziła więcej podatków niż dostala tej dotacji. Innym polecam opłacanie zusów podatkow i ubezpieczeń a nie jojczenie ze jest kiepsko i please kupcie płyty.

 19. rozumię teatry, filharmonie, opery itp. ale jakieś jełopy z disco-polo, żałosne, teatr musi utrzymać setki ludzi, od sprzątaczki czy portiera do reżyserów, scenografów i aktorów, setki ludzi, a jakieś k…bayer srul i majty w kropy, co to w ogóle jest, weselna kapela, takich kapel weselnych w jest tysiące w jednym mieście, przecież to jest antykultura, zabójca kultury, takie parchy….

 20. a ten świerzyński to typowy DEB.L PISOWSKI teraz i najman doszedł do tej ELITY, który to jak Kmicic “Jasną Górę” narażając życie bronił własną piersią. aa jeszcze ten bandzior, który pocztę w Niemczech okradł a teraz ogórek ruch….. a kiedyś niejaką Jolę Rutowicz, nie pamiętam nazwiska taki cwelus do potegi n co rączki temu psychopacie antoniemu na wizji całował, cwelus największy chyba w tym kraju, aaaaa jarek j

 21. Nie tylko Golcowie są w trudnej sytuacji i musieli się przebranżowić na czas pandemii. Chłopy jak dęby spasieni, do łopaty!! A ich głupie aroganctwo właśnie wychodzi. Żenada i styd!

 22. Ciekawe czy mi jako zwykłemu Kowalskiemu rząd pomoże jak mi zakład zamkną. Pewnie i napewno nie gdyż od dawna trąbią że trzeba zbierać i odkładać. Więc zapytam-dlaczego nasi artyści nic nie uzbierali????

 23. Ja jestem ciekawy jakie środki dostały rodziny ludzi zmarłych na COVID , ludzie których pochłonęła pandemia , utrzywali często swoje rodziny ,płacili kredyty i byli finansowa podporą dla swoich rodzin , jestem ciekaw jakie środki dla tych ludzi przeznaczył rząd , bo o tragedii tych ludzi jest naprawdę chodzi cicho , te 2 miliony jakie dostali Golcowie , pomgly by przetrwać nie jednej rodzinie która pochowała swojego bliskiego chorego na COVID, Golcowie dysponują ogromnym majątkiem liczonym w milionach złotych , czy przychody artystów pokrywają koszty tych majątków , niech sprawdzają odpowiednie służby , sumienie do brania publicznych pieniędzy przy tak dużych majątkach to już inna sprawa

 24. Heh zabawne jak wszystko się skupiło na Golcach a, nie jaki Miuosh 2 miliony, agencja Steeza(PRO8L3M) 1,3 miliona. Nie bronię nikogo, ale drażniące jest jak jednym się wytyka, a innym zupełnie nie. Biorąc pod uwagę, że są to państwowe pieniądze, to kryteria przyznawania, oceny i sposób późniejszego rozliczenia powinny być jasne dla wszystkich, a tego chyba zabrakło najbardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...