Z cyklu: „Na co idą nasze pieniądze”. Nowi „eksperci” TVP to kręcenie beki z Polaków

Opinia/TV 12.11.2020
Z cyklu: „Na co idą nasze pieniądze”. Nowi „eksperci” TVP to kręcenie beki z Polaków

Z cyklu: „Na co idą nasze pieniądze”. Nowi „eksperci” TVP to kręcenie beki z Polaków

Rok 2020 wyraźnie pokazał nam, że żyjemy w Matriksie, i to takim z poważnym glitchem. A gdy symulacja zaczyna być męcząca dla jej uczestników, to coś jest nie tak. Na przykład dobór co niektórych „ekspertów”, pojawiających się na wizji w TVP, sprawia, że zaczynam kwestionować rzeczywistość wokół mnie.

Naprawdę wiele mogę zrozumieć, zaakceptować, a jeszcze więcej tolerować. Oczywiście stałym widzem TVP nie jestem (i nie będę), ale się wypowiem, bo to, co do mnie dociera w strzępach informacji, nawet jeśli to nieduży wyrywek, jest trochę niepokojące.

Żeby nie było, nie mam nic przeciwko zatrudnianiu czy zapraszaniu wszelkiej maści celebrytów/ludzi szeroko pojętej kultury i rozrywki do telewizji.

Czy to po znajomości, czy nie, jest mi absolutnie obojętne. Ale, na Karola Strasburgera, niech to ma jakieś ręce i nogi! Poprzednie władze mają wiele złego za uszami, także w kontekście zarządzania telewizją publiczną, ale nie pamiętam jakoś, by zatrudniano w nich, bądź zapraszano, ludzi rozrywki w roli ekspertów w programach publicystycznych, mierzącymi się przeważnie z tematyką polityczno-społeczną.

Piję tu w tej chwili do pana Jarosława Jakimowicza, aktora, którego kariera rozpoczęła się i skończyła na filmie „Młode wilki” z 1995 roku. Potem zagrał m.in. w takich produkcjach jak „Job, czyli ostatnia szara komórka” w roli kierowcy BMW, a także w „Wyjeździe integracyjnym” jako statysta. Obecnie jest jednym z prowadzących (obok Magdaleny Ogórek) program publicystyczny „W kontrze” w TVP Info.

Oczywiście nie skreślam ludzi już na starcie, ale pan Jakimowicz trochę sam wystawia sobie świadectwo:

Ostatnio z kolei, w programie komentującym sytuację w USA w kontekście tamtejszych wyborów prezydenckich, jednym z ekspertów w TVP Info był znany w całej Polsce amerykanista i obserwator polityczny, Marcin Najman.

Kojarzony głównie jako zawodnik MMA, a ostatnio także jako samotny obrońca Jasnej Góry przed kobietami, Najman powołał się w wypowiedzi dla TVP na znajomość z Andrzejem Gołotą, który z kolei zna Donalda Trumpa, ponoć bardzo dobrze, co jak rozumiem uczyniło z niego wystarczającego eksperta do spraw geopolitycznych.

Pozostaje nam chyba tylko czekać na to, aż Patryk Vega zacznie wypowiadać się na temat Trybunału Konstytucyjnego, a Dorota Rabczewska przewodzić dyskusji na temat uchodźców. Ach, gdzie się podziały te czasy, kiedy celebryci, artyści i sportowcy pojawiali się w telewizji w programach rozrywkowych?

Nie mam żadnych zarzutów względem tego, co i jak sobie myślą wyżej wymienione postaci, nie twierdzę, że nie mają wiedzy i nie interesują się podejmowanymi tematami, ale, na litość boską, niech ludzie rozrywki zajmą się rozrywką, a sprawy dotyczące polityki czy spraw społecznych zostawmy ludziom, którzy się w tym specjalizują i są prawdziwymi ekspertami z bagażem doświadczeń i badań w tych dziedzinach. Szczególnie, jeśli mają wypowiadać się publicznie.

Z medium, które nawet bardziej niż telewizje komercyjne, powinno promować specjalistów, telewizja publiczna zmienia się w miejsce, gdzie swoje opinie na poważne tematy przedstawiają nam celebryci i ludzie rozrywki. To poziom abstrakcji rodem z „Czarnego lustra”, który stał się naszą rzeczywistością. A co będzie dalej? Ma ktoś pod ręką czerwoną pigułkę? Mogłem ją jednak wziąć, kiedy była okazja…

* Zdjęcie główne: https://twitter.com/toptvpinfo

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (15)

647 odpowiedzi na “Z cyklu: „Na co idą nasze pieniądze”. Nowi „eksperci” TVP to kręcenie beki z Polaków”

 1. Po prostu ilość zagorzałych popleczników, którzy na dodatek są skorzy do wypowiedzi w TVP (bo popierać PiS to jedno, a angażować się w TVP to już inna sprawa) maleje. Zostają takie tuzy jak Marcin Najman.

  Program publicystyczny o tematyce politycznej w publicznie finansowanej telewizji prowadzą:
  1. upadły aktor z lat 90, znany bardziej ze związku z jakąś dziwną babką z programu typu Big Brother,
  2. była kandydatka SLD na prezydenta i ekspert od sztuki, która postanowiła zostać prawicowym, konserwatywnym dziennikarzem, w między czasie romansując (a mając męża) z chyba też wtedy żonatym redaktorem naczelnym Rzeczpospolitej (a przypadkiem dostała też swoją rubrykę o sztuce na rp.pl)
  i dzwonią do eksperta, którym jest:
  Marcin Najman, sportowiec – mem.
  Czy to odcinek Family Guya, Simsponów albo w Krzywym Zwierciadle? Czy to jest polskie SNL?

  • Nie zapominaj że Jakimowicz to kryminalista. Złodziej. Za wiki:
   “W kraju został skazany na prace społeczne za drobne kradzieże, a następnie na cztery miesiące więzienia za obrabowanie poczty”

  • Dla ciebie to relikt ale pokolenie 60+ siedzi i ogląda te bzdury. A potem idzie na wybory i głosuje na PIS. No bo przecież w Wiadomościach powiedzieli…

   • Ale ze co? Że niby ta druga telewizja pokazuje fakty? Cała wierchuszka z TVN u głosuje na PO. Oni rządzili. Pokazali, że nie mają pojęcia o zarządzaniu finansami. Sami kręcili i dali się innym kręcić. Ustawy pisali przedstawiciele wielkich firm. Były korzystne tylko dla nich. Nam rosły podatki, śmieciowe umowy i tyle. System emerytalny leżał. Służba zdrowia leżała. Wszystko leżało. Du..a i kamieni kupa, Państwo teoretyczne. Sądy jakie były? Naprawdę wolę ten PiS niż złodziei i nieudaczników. Od 13 lat TVNy jadą po pisie, i. Tak weszło wam to w nawyk, że gdy pojawiła się telewizja która mówi inaczej niż inne z miejsca stała się kłamliwa. Nie dopuszczacie możliwości, że to tamte nie podawały prawdy. Clifhanger. To wy żyjecie e matrixir. Głosowałem na PO w 2007. Szczerze im wierzyłem, w Tuska rozsądnego faceta. Dopiero po kilku łatach dostrzegłem ze to bajkarz. Komorowski też czyta bajki

    • Porównaj sobie poziom TVN i TVP. TVN nie jest neutralny, ale warsztat dziennikarski jest na dużo wyższym poziomie. I Najmany nie prowadzą tam programów. Stosujesz fałszywy symetryzm.

    • Ta druga jest prywatna, za prywatne pieniądze, więc dopóki pozwalają ci, co je dają , może sobie robić z grubsza co chce. Za to ta pierwsza – państwowa – funkcjonuje za bardzo, bardzo, bardzo wiele pieniędzy wyciąganych z kieszeni obywatelom bez względu na przekonania, co do czegoś zobowiązuje – widzisz różnicę? A to dlatego, że rzekomo jest misyjna. Jej misyjność polega zaś.na “ekspertach” w stylu Najmana, na dziwacznych, ale swoich prowadzących i na stalinowskiej propagandzie. Poza tym nawet szkoda pisać o tej bezsensownej retoryce, której próbkę dajesz. A… zresztą… strzelę sobie losowo – znaczy, uważasz, że teraz służba zdrowia nie leży – czy ty człowieku siebie słyszysz?

    • Serio wiadomo że TVN jest stronniczy ale oglądać TVP gdzie nie dowiesz się nic innego oprócz sukcesów rządu i jaka reszta jest zła to wolę obejrzeć Polsat

 2. Niedługo ekspertami TVP Info ds. pandemii zostaną dr Zosia i dr Kuba, a doradcą rządu zostanie dr Lubicz – potwierdzone info z przecieku w TVP WC.

 3. Po nieistniejącym projektancie mody nic mnie już nie zaskoczy :( Kurski bada gdzie leżą granicę naiwności “ciemnego ludu” to chyba jedynie wyjaśnienie. Tak zbiorowy eksperyment socjologiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...