REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. VOD

Mała powtórka z historii. Filmy o losach Polski, które znajdziecie na VOD

Dzisiaj Święto Niepodległości Polski, więc powinniśmy zapomnieć o wszelkich niesnaskach i celebrować ten dzień. Z powodu pandemii manifestacja swojej miłości do ojczyzny na ulicach nie należy do najbezpieczniejszych czynności. Można za to zamknąć się w domu i spędzić dzień z poniższymi filmami o historii naszego kraju, które znajdziecie w serwisach VOD.

11.11.2020
10:00
filmy historia polski
REKLAMA
REKLAMA

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o mediach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Jako Polacy mamy z czego być dumni. Nasza historia obfituje w wielkie zwycięstwa, ale nie brakuje w niej również mniej chlubnych epizodów. Rodzimi twórcy nieraz opowiadali o losach mieszkańców położonego nad Wisłą kraju i prezentowali różne podejścia do naszej przeszłości. Poniższe produkcje pokazują, jak kolorowa i bogata jest historia Polski.

Filmy o polskiej historii dostępne w serwisach VOD

Wojciech Smarzowski od początku swojej kariery dał się poznać jako twórca niepokorny, który nie boi się podejmować trudnych, a wręcz drażliwych tematów. W „Wołyniu” opowiada o niesławnej rzezi wołyńskiej z 1943 roku. Akcja rozpoczyna się niedługo przed wybuchem II wojny światowej. 17-letnia Zosia Głowacka zakochuje się w swoim rówieśniku Ukraińcu Petrze, ale ojciec zamierza wydać ją za wdowca z dwójką dzieci. Potem nadchodzi okupacja sowiecka, a następnie niemiecki atak na ZSRR. Na Ukrainie rosną nastroje nacjonalistyczne, co swój finał będzie miało w rozlewie polskiej krwi.

Film dostępny na Netflix, VOD.pl, Player i Chili.

Filip Bajon pokazuje w swoim filmie losy Kaszubów na przestrzeni czterech dekad. Na przedstawiane wydarzenia spoglądamy przez pryzmat Mateusza Krolla, który będąc dzieckiem zostaje przygarnięty przez ród pruskich arystokratów. Reżyser prezentuje, w jaki sposób narastały napięcia między żyjącymi na jednym terenie Niemcami, Polakami i Kaszubami.

Film dostępny na Netflix, VOD.pl, Ipla i Player.

Powstanie Warszawskie. Epizod naszej historii, z którego powinniśmy i jesteśmy dumni. Jan Komasa opowiada o wydarzeniach z sierpnia 1944 roku z popkulturowym zacięciem. Spogląda na wojnę oczami dwojga młodych ludzi, chcących żyć normalnie. Bawić się, kochać i szaleć. Niestety na przeszkodzie stoi konflikt zbrojny.

Film dostępny na Netflix, VOD.pl, i Ipla.

Kanał

Andrzej Wajda opowiada o ostatnich chwilach Powstania Warszawskiego. Na samym początku usłyszymy od narratora, że żaden z żołnierzy wchodzących do kanałów nie wyjdzie z nich żywy. I chociaż poznajemy w ten sposób zakończenie filmu, ogląda się go z niesłabnącym zainteresowaniem. AK-owcy próbują dostać się do Śródmieścia stolicy, gdzie wciąż trwają walki, ale po drodze czeka na nich wiele niebezpieczeństw.

Film dostępny na Ipla.

Nikt tak pięknie nie opowiadał o historii Polski jak Andrzej Wajda. W „Katyniu” podejmuje temat zbrodni katyńskiej. I chociaż widzimy, jak polscy oficerowie zostają pojmani przez armię radziecką, a potem rozstrzelani, reżyser skupia się przede wszystkich na losach ich najbliższych. Kobiet, które z utęsknieniem czekały na ich powrót.

Film dostępny na VOD.pl, Netflix i Chili.

Być może przez to, że nauczyciele katowali was trylogią Henryka Sienkiewicza w szkole, teraz nie chcecie mieć z nią nic wspólnego. A jednak filmom zrealizowanym na jej podstawie nie sposób odmówić rozmachu i licznych wartości artystycznych. Zgodnie z treścią oryginału, w „Potopie” Jerzy Hoffman przedstawia losy Andrzeja Kmicica. Daniel Olbrychski wspina się tutaj na wyżyny swoich aktorskich umiejętności, wcielając się w protagonistę, próbującego przywrócić honor swojemu nazwisku podczas najazdu Szwedów na Polskę.

Film dostępny na Player.

Krzyżacy

Polska superprodukcja Aleksandra Forda jest oparta na powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Reżyser opowiada o bitwie pod Grunwaldem z iście hollywoodzkim zacięciem. Rozmach inscenizacyjny i sceny batalistyczne do dzisiaj robią wrażenie. Nie powinno więc nikogo dziwić, że „Krzyżacy” do dzisiaj mogą poszczycić się największą frekwencją w historii polskiej kinematografii.

Film dostępny na Ipla.

Gdyby nie Ryszard Kukliński, nasz kraj, a właściwie cały świat mógłby dzisiaj wyglądać zupełnie inaczej. Stał się on żołnierzem, mającym niemały wpływ na rozwój zimnej wojny. Polski pułkownik podejmując współpracę z CIA wiele ryzykował. Władysław Pasikowski prezentuje jego losy, korzystając ze wszystkich szlagierów kina szpiegowskiego. Nie brakuje tu zaskakujących zwrotów akcji, międzynarodowej intrygi, a nawet osobistych dramatów bohatera.

REKLAMA

Film dostępny na VOD.pl, Ipla, Player, Chili.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA