Szukasz horroru na Halloween? Naukowcy znaleźli najstraszniejszy film wszech czasów

News/Film 19.10.2020
Szukasz horroru na Halloween? Naukowcy znaleźli najstraszniejszy film wszech czasów

Szukasz horroru na Halloween? Naukowcy znaleźli najstraszniejszy film wszech czasów

Halloween zbliża się wielkimi krokami, a ty wciąż nie wiesz jaki horror wybrać na wieczorny seans? Nie ma problemu. Brytyjski naukowiec znalazł bowiem odpowiedź na pytanie, jaki jest najstraszniejszy film wszech czasów.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Halloween za pasem, więc pewnie przygotowania idą już pełną parą. Drążymy dynie, aby móc wsadzić w nie świeczki, zastanawiamy się czy lepiej będzie przebrać się za zombie czy wampira i przygotowujemy przekąski w kształcie ludzkich części ciała. Co prawda obchodzenie wigilii wszystkich świętych wciąż wzbudza w naszym kraju niemałe kontrowersje, ale tradycja jej obchodzenia weszła nam w nawyk.

W tym roku nie należy się jednak spodziewać tego jednego dzieciaka, który zapuka do naszych drzwi i poprosi o cukierka.

Nawet jeśli również ze względu na pandemię spędzenie wieczoru na imprezie w towarzystwie znajomych nie wydaje się najbezpieczniejsze, nie znaczy to, że należy powstrzymać się od obchodzenia Halloween. Co to to nie. Po prostu trzeba nakupować słodyczy i w przygotowanym wcześniej stroju zasiąść przed ekranem telewizora lub komputera, aby w odpowiednim nastroju obejrzeć jakiś horror.

Tylko tutaj pojawia się problem. Kino grozy od dłuższego czasu kojarzone jest (niekoniecznie słusznie) z tanimi jumpscares’ami. Zamiast nas straszyć, bawią do upadłego. Rodzi się więc pytanie, co powinniśmy obejrzeć, aby wprawić się w halloweenowy klimat. Z pomocą przychodzi nauka.

I tym razem nie chodzi o amerykańskich naukowców, którzy wyssali sobie z palca jakieś wnioski.

W tym wypadku brytyjski badacz Daniel Clifford postanowił odpowiedzieć na pytanie, jakie od zawsze spędza sen z powiek każdemu miłośnikowi kina grozy: jaki jest najstraszniejszy horror?

Badanie „The Science of Scare” zostało przeprowadzone dla BroadBandChoices, a przyjęta przez Clifforda metodologia była bardzo prosta. 50 osób w różnym wieku miało obejrzeć 50 horrorów, które w bazach IMDB czy Rotten Tomatoes są aktualnie najwyżej oceniane. Podczas seansu każdemu uczestnikowi mierzono puls. Wygrywał film, przy którym uśredniona liczba uderzeń serca na minutę wszystkich uczestników była najwyższa.

I jak się okazuje najstraszniejszym horrorem jest „Sinister” z 2012 roku.

Uczestnikom badania w normalnym stanie serce biło średnio 65 razy na minutę. Podczas seansu filmu liczba ta wzrosła do 86 uderzeń serca na minutę.

Drugie miejsce zajął „Naznaczony” z dokładnie taką samą uśrednioną liczbą uderzeń serca na minutę. Jednakże w tym wypadku obliczona przez naukowców różnica wartości, była nieco mniejsza niż przy „Sinisterze”.

Lista 10 najstraszniejszych horrorów według badania „The Science of Scare”:

Wartości w nawiasach to uśrednione liczby uderzeń serca na minutę wszystkich uczestników badania.

 1. Sinister (86)
 2. Naznaczony (86)
 3. Obecność (85)
 4. Dziedzictwo. Hereditary (83)
 5. Paranormal Activity (82)
 6. Coś za mną chodzi (81)
 7. Obecność 2 (80)
 8. The Babadook (80)
 9. Zejście (79)
 10. Wizyta (79)

Pełną listę najstraszniejszych horrorów według badania „The Science of Scare” znajdziecie tutaj. Film „Sinister” obejrzycie na platformie Cineman.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (15)

66 odpowiedzi na “Szukasz horroru na Halloween? Naukowcy znaleźli najstraszniejszy film wszech czasów”

 1. Ugh, no w sumie jako fan kina grozy poza 2 pozycjami widziałem każdy z tych filmów. Może moje oceny w skali 10 stopniowej pomogą komuś w przesiewie:
  1.Sinister – 4/10
  2.Naznaczony – 3/10
  3.Obecność – 7/10
  4.Dziedzictwo. Hereditary 7/10
  5.Paranormal Activity 4/10
  6.Coś za mną chodzi 3/10
  7.Obecność 2 8/10
  8.The Babadook 4/10
  9.Zejście 4/10
  10.Wizyta 7/10
  11.The Ring 7/10
  12.A Quiet Place 7/10
  13.A Nightmare on Elm Street 6/10
  14.Halloween (nowe) 2/10
  15.The Texas Chainsaw Massacre 5/10
  16.28 Days Later 5/10
  17.The Exorcist 6/10
  18. Hush – nie widziałem
  19. It 8/10
  20. Scream 6/10
  21.The Grudge 5/10
  22.The Witch 6/10
  23.The Blair Witch Project 5/10
  24.Alien 9/10
  25.The Thing 8/10
  26.Poltergeist 4/10
  27.Annabelle 6/10
  28.Friday the 13th 5/10
  29.The Orphanage 7/10
  30.Dark Skies 3/10
  31.Wolf Creek 4/10
  32.The Omen 7/10
  33.The Shining 8/10
  34.Get out! 7/10
  35.Audition – nie widziałem

  • Widać, że nie masz gustu. Sinnister i coś za mną chodzi tak nisko ocenione? Pierwszy jest trzecim najstraszniejszym filmem jaki widziałem (Ringu i The shutter są straszniejsze), a coś za mną chodzi to perełka gatunku, nie idąca utartym szlakiem.
   Jak ktoś chce się sugerować ocenami nemesisa to nie polecam. Sinnister to bardzo dobry film, ale można śmiało wybrać dowolny film z top 10 i się nie zawiedzie.

  • Ja tam się zgadzam z Nemesisem, bo też większość z tego widziałem. Niestety teraz prawie wszystko jest na jedno kopyto kręcone (np wszystkie filmy z serii Annabelle) i osoby które oglądają większość horrorów wypuszczanych na rynek na ogół wiedzą czego się spodziewać. Mamy do czynienia z kiepskim efekciarstwem, które starych wyjadaczy gatunku śmieszy a nie straszy. Zresztą nawet te lepsze horrory często nie są lepsze przez to że są straszniejsze, tylko po prostu są mniej kiczowate, mają lepszą obsadę i są fabularnie ciekawsze: np Get out, Hereditary czy Rec który dla mnie jest zaskoczeniem przez fakt, że nie znalazł się na tej liście

  • Wielu tu pisze o starych wyjadaczach, których nic już nie rusza. Utarte szlaki itd. Tak to jest gdy się ogląda żeby było odhaczone (widziałem i już).
   Ja polecam dla każdego horroru zrobić sobie klimat.
   Większość ogląda sobie w salonie z chipsami, popcornem i piwkiem w gronie rodziny lub znajomych komentując bez sensu.
   Wybierzcie sobie losowy film z listy którego nie oglądaliście. Weźcie lapka i idźcie w nieznane Wam wcześniej miejsce (jakaś piwnica, bunkier, polana w środku lasu, a nawet ławka w parku w środku nocy wystarczy). Koniecznie słuchawki.
   Gwarantuje dreszcze i spoglądanie się za siebie co chwilę w drodze powrotnej do domu.
   Gdy jest klimat to głupia historia przy ognisku działa na wyobraźnię…

  • te, Panie “fan”, jak żeś nie widział Audition-Przesłuchanie to zapraszamy do przedszkolaków, bo to klasyk. A na serio, no cóż taki gatunek, że straszenie jest subiektywne, dla mnie Grudge (wersja USA) jest absolutnie przerażająca, japońska już nie a serial Netflix to nudy. A z kolei Get Out to chyba żart nie horror. Tak że ciężko powiedzieć. Ale fakt, że SInister jest mistrzostwem z tym że sam Sinister wygląda jak pajac a ostatni scena jest niepotrzebna. Aha, a Hush jest na netflix. Apropos ja bym dopisał Apostoła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...