Mówią o niej „Mona Lisa XXI wieku”. Oto najdrożej sprzedane zdjęcie w Polsce

News/Trendy 16.10.2020
Mówią o niej „Mona Lisa XXI wieku”. Oto najdrożej sprzedane zdjęcie w Polsce

Mówią o niej „Mona Lisa XXI wieku”. Oto najdrożej sprzedane zdjęcie w Polsce

Najbardziej rozpoznawalne na świecie zdjęcie „Afghan Girl” stało się ikoną już w dniu publikacji. Fotografia okrzyknięta „Moną Lisą XXI wieku” została sprzedana w Polsce za rekordową cenę.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Zdjęcie autorstwa Steve’a McCurry’ego przedstawiające zielonooką afgańską dziewczynkę stało się ikoną już w momencie jego publikacji. Wczoraj zostało wylicytowane na aukcji w DESA Unicum, ustanawiając tym samym rekord w historii Polski.

Mona Lisa XXI wieku

Okrzyknięta „Moną Lisą XXI wieku” fotografia „Afghan Girl” została wykonana przez reportera Steve’a McCurry’ego w 1984 roku w obozie dla uchodźców na afgańsko-pakistańskim pograniczu. Wizerunek zielonookiej dwunastolatki poruszył miliony ludzi i  zwrócił oczy całego świata na polityczno-ekonomiczną sytuację Pakistanu.

Najdroższa fotografia w historii polskich aukcji

W czwartek 15 października zdjęcie zostało zlicytowane podczas Aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej: „Klasyka i Awangarda Artystyczna” w DESA Unicum. Fotografię sprzedano za ponad 283 tys. zł, ustanawiając tym samym rekord — dzieło McCurry’ego to najdroższe zdjęcie zlicytowane na aukcji w Polsce.

Ponad 283 tys. zł. Za tyle sprzedano kultową fotografię „Afghan Girl” autorstwa Steve’a McCurry’ego. To rekordowa cena i…

Opublikowany przez Desa Unicum Czwartek, 15 października 2020

* Zdjęcie główne: desa.pl

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (5)

11 odpowiedzi na “Mówią o niej „Mona Lisa XXI wieku”. Oto najdrożej sprzedane zdjęcie w Polsce”

  1. Ciekawi mnie jak wygląda sprzedaż takiego zdjęcia? W przypadku sprzedaży obrazu nie sprawa jest prosta: sprzedajemy oryginał namalowany przez autora. Czy w przypadku zdjęcia sprzedawana jest pierwsza odbitka? Odbitka z dołączoną kliszą? Traci to trochę sens w dobie fotografii cyfrowej.

    • W szczegółach aukcji znalazłam coś takiego: C-Print/papier Fuji Crystal Archive, 56,5 x 38 cm (w świetle passe-partout) odbitka późniejsza”. Czyli to nawet nie jest pierwsza odbitka :V

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...