Powstaje „polski YouTube”. Czy ma szanse na sukces? Nie sądzę

Analiza/Trendy 09.10.2020
Powstaje „polski YouTube”. Czy ma szanse na sukces? Nie sądzę

Powstaje „polski YouTube”. Czy ma szanse na sukces? Nie sądzę

Wedle zapowiedzi twórców, ów „polski YouTube” ma być przestrzenią wolną od cenzury i otwarty dla opinii z prawicy i lewicy. Brzmi pięknie, niczym utopia, tylko czy rzeczywiście uda się ją wprowadzić w życie? Szczególnie gdy za jej powstanie odpowiada kontrowersyjny Marcin Rola.

Wyraziste, dosadnie niepoprawne politycznie, a często nawet iście „tabloidowe” teorie i opinie Roli (oczywiście delikatnie rzecz ujmując) zrobiły z niego rozpoznawalną postać polskiej prawicy. Często nacechowane złymi emocjami słowa wypowiadane pod adresem chociażby tylko Muzułmanów, których nazywa „dzikusami na latających dywanach” to tylko niektóre z jego barwnych wypowiedzi znajdujących się w eterze.

W Islamie pedofilia to jakby chleb powszedni, więc tutaj nie mamy w tej doktrynie politycznej, bo islam to nie jest religia, chyba każde dziecko to wie, więc pedofilia jest normalna, te wszystkie małżeństwa, sprzedawanie kobiet za kozę… – powiedział Marcin Rola w jednej ze swoich wypowiedzi przytoczonych przez dziennikarkę w wywiadzie dla BBC.

Jeśli więc osoba o takich poglądach ma odpowiadać na wdrożenie w polskiej sieci serwisu wideo promującego wolność i niezależność oraz dostęp do rzetelnej wiedzy, to mam pewne obawy.

U nas nie będzie jakiejkolwiek cenzury, miejsce znajdzie się i dla treści prawicowych, i dla lewicowych i tych centrowych. Właśnie dopracowujemy formułę prawną i techniczną, na pewno będziemy zapraszali różne osoby i media do współpracy, nie będziemy się na nikogo zamykali, kto działa w ramach polskiego prawa. Możemy się różnić w pewnych sferach, ale to nie przeszkadza – opowiada o swoim nowym projekcie Marcin  Rola.

Brzmi to pięknie, przyznaję, na razie tylko w teorii.

Dotychczasowe materiały publikowane przez Rolę i jego zespół na kanale YouTube wRealu24.tv nie wskazywały na możliwość stworzenia przyjaznego dla wszystkich miejsca w sieci oraz przestrzeni, w której pojawiały by się wiarygodne informacje.

Wydaje mi się, że nie bez powodu wspomniany wyżej kanał wRealu24.tv został zablokowany i ostatecznie zamknięty przez samego YouTube’a. Powód? Wielokrotne lub poważne naruszenia Wytycznych dla społeczności. “Treści gloryfikujące przemoc lub podżegające do przemocy wobec drugiego człowieka lub grupy ludzi są niedozwolone w YouTube. Zabronione jest również publikowanie jakichkolwiek treści nawołujących do nienawiści wobec osoby lub grupy ludzi – można przeczytać w komunikacie serwisu YouTube.

Ale zostawiając na chwilę kwestie ideologiczne i wolność słowa to mam też spore wątpliwości odnośnie powodzenia tego projektu.

Dumnie nazywany „polskim YouTube’em” serwis raczej nie ma szans na sukces masowy.

Prawdziwy YouTube jest potęgą, nie tylko na świecie, ale i w Polsce. Ze wszystkich serwisów wideo w typie YouTube’a (czyli nie biorąc pod uwagę platform streamingowych typu Netflix czy Player) żaden inny nawet nie zbliżył się do zasięgów giganta. Najbliższy charakterem Dailymotion miał w lipcu 2020 roku raptem trochę ponad 700 tys. realnych użytkowników, podczas gdy sam YouTube zjadał go na śniadanie jako przystawkę, mając ponad 18,5 mln userów (oczywiście są to dane użytkowników z naszego kraju).

YouTube oczywiście nie jest idealną przestrzenią wolną od cenzury i tym podobne, ale mimo wszystko nie ma i chyba już nie będzie drugiego serwisu, który, nawet lokalnie, zdołałby zawalczyć o niewielki procent tego zasięgu.

A jeśli nowy projekt Marcina Roli będzie nadal promował skrajne opinie, nierzadko szkodliwe społecznie i wprowadzające dezinformację oraz wzajemne niechęci pomiędzy poszczególnymi grupami to będzie to z pewnością donośna tuba, ale wcale nie tworząca przyjaznej platformy wymiany myśli.

 

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (13)

22 odpowiedzi na “Powstaje „polski YouTube”. Czy ma szanse na sukces? Nie sądzę”

 1. Znając poglądy twórcy tego przedsięwzięcia, to będzie raczej patotube dla wszelkiej maści hejterów, którym prędzej zainteresuje się policja oraz prokuratura, niż stanie się realną konkurencją dla Youtube…

  • Z tym interesowaniem się przez policję czy prokuraturę to bym nie przesadzał…Będzie tak jak z TVP i tym co tam się wyprawia…Aczkolwiek na pewno nie będę narzekał jeśli większość sympatyków przesiądzie się na nową platformę.(Oby na stałe)

 2. Bardzo dobrze, nie wiem, skąd ten hejt ?
  A autor tego artykułu miałby na tyle jaj żeby powiedzieć czy napisać takie rzeczy jak szanowny Marcin ? Myślę, że nie, że by ściemniał że wcale tak nie uważa,to jest przykre.
  Polski YT? Sam wspieram wRealu24, będę dumny jak się uda, już nie mogę się doczekać.

  • Mam podobnie. Natomiast ten artykuł jest strasznie tendencyjny. Przykładem jest podsumowanie w realu jako mało rzetelnego źródła., podczas gdy autor artykułu stosuje jednostronna argumentację i zamiast pisac o faktach, wyraża swoją opinie

 3. Co Ty za bzdury to wypisujesz o M Roli. Czy to ze mowi prawde o muzulmanstwie, oparta na historii i faktach, to zle? WRealu24 zaprasza cyklicznie pisowcow, peowcow i inne polityczne opcje do polemiki na antenie. Nie przyjmuja zaproszen. WRealu24, to przyjazne srodowisko dla kazdej opcji. Jasne ze maja swoje poglady, ale jest tam miejsce dla innych tez. Bez cenzury! To dziennikarstwo jest, niezalezne, a nie TVP czy TVN. Manipulujesz emocjami tutaj i klamiesz przez to: “Brzmi to pięknie, przyznaję, na razie tylko w teorii.” Jasne ze w teorii… jeszcze portal nie dziala publicznie. I wiecej optymizmu i mniej kretynizmu zalecam. Nikt nie przewiduje konkurowania z YT. Przynajmniej nikt o zdrowych zmyslach. Chodzi o platforme do publikowania trzesci zgodnie z polskim prawem, bez cenzury ze strony etnicznej czy politycznej. YT cenzuruje polski YT, przez francuskie biura. Czy to tak mozna traktowac Polakow? To francuska juryzdykcja! Co tobi polski rzad? Nic! Mysl troche chlopie i wiecej wolnosci zycze. Niektorzy tu pisza o mozliwej patologii na nowym polskim portalu M Roli. Sprawdzcie sobie ile jest kanalow na YT z Ukrainy, o nazizmie, faszyzmie, hitleryzmie, antypolskich. Jest ich masa. Ile jest kanalow propagujacych komunizm, we wszystkich jezykach… a to zakazany w Unii i w Polsce, totalitaryzm. Ile jest kanalow pseudo-porno, o meczeniu zwierzat, o handlu dziecmi w belgii… I Wy, co niektorzy macie krytyczne podejscie do proby rozwiniecia polskiego, naszego biznesu, od Polakow dla wszystkich Polakow. Ostatnie dekady pokazuja niestety, ze konsumpcja i brak uczuc do wlasnego kraju i braci Polakow, staje sie normalnoscia. Takze calkowity brak tolerancji i wartosci demokratycznych, “bo moje jest mojejsze”, ale krzyczec KONSTYTUCJA, to jest latwo. Latwiej jest, w Polsce “zabic” swojego niz skrytykowac obcego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...