Jaki kraj, takie oryginalne produkcje: „Zdrowaśka” codziennie na TVP. Stacja ukryła fakt porozumienia z Kościołem

News/TV 24.09.2020
Jaki kraj, takie oryginalne produkcje: „Zdrowaśka” codziennie na TVP. Stacja ukryła fakt porozumienia z Kościołem

Jaki kraj, takie oryginalne produkcje: „Zdrowaśka” codziennie na TVP. Stacja ukryła fakt porozumienia z Kościołem

Telewizja Polska od pewnego czasu znów znajduje się pod kierownictwem Jacka Kurskiego. Nowy-stary prezes TVP podpisał właśnie umowę z Episkopatem Polski na przygotowanie oraz nadawanie audycji i przekazów religijnych. Informacja na ten temat z jakiegoś powodu szybko zniknęła jednak ze strony publicznego nadawcy.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o telewizji, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Jacek Kurski powrócił do roli prezesa TVP S.A. na początku sierpnia bieżącego roku i z miejsca zabrał się do pracy nad nowymi programami i audycjami, które weszły w skład jesiennej ramówki publicznej telewizji. Wzorem poprzedniej prezesury dosyć szybko zaczął też wychwalać osiągnięcia flagowych produkcji TVP i pokazywać skalę ich wyników na swoim Twitterze. Rozmaite kontrowersje związane z premierą nowego odcinka „Rolnik szuka żony” oraz odwołaniem startu „M jak miłość” tylko podbijały zainteresowanie ramówką, więc z pewnością nie spędzały snu z powiek prezesa.

Najnowsza umowa podpisana przez Jacka Kurskiego najwyraźniej okazała się nieco mniejszym powodem do chwalenia się. TVP podpisało bowiem nowelizację umowy z Episkopatem Polski zakładającą dalsze funkcjonowanie i rozwój Redakcji Programów Katolickich. Oryginalny dokument pochodził z 2008 roku, ale Telewizja Polska najwyraźniej pragnęła jeszcze większej obecność tego typu produkcji na swoich antenach.

Nowa umowa zakłada codzienną transmisję porannej mszy świętej na TVP1 oraz koronki do miłosierdzia na TVP3.

Transmisje z obu wydarzeń przypadną odpowiednio na 7:00 i 15:00. Oprócz tego widzowie mogą się spodziewać rozszerzenia oferty programowej Redakcji o dodatkowe audycje na kanale TVP Info oraz w ogólnopolskim paśmie TVP3. Oczywiście warto w tym miejscu zaznaczyć, że audycje i przekazy religijne w kontekście dokumentu podpisanego przez publicznego nadawcę oznaczają tylko treści pochodzące od Kościoła katolickiego. Telewizja Polska zadba więc o zbawienie wszystkich swoich widzów bez względu na to, czy wyznają wiarę katolicką czy nie.

Co ciekawe, informacja na temat umowy sygnowanej nazwiskami Jacka Kurskiego, członka zarządu TVP Mateusza Matyszkowicza, biskupa Artura Mizińskiego oraz arcybiskupa Wacława Depo została usunięta ze strony internetowej Centrum Informacji TVP. Oryginalny link obecnie prowadzi donikąd, ale pozostał po nim ślad w przepastnych archiwach Google’a. Dziwna próba ukrycia porozumienia została więc szybko zauważona przez redakcję Rozrywka.Blog i Spider’s Web. Trudno stwierdzić, czym taka decyzja mogła być motywowana, być może to po prostu błąd systemu lub pracownika. Natomiast pytanie, czy widzowie Telewizji Polskiej będą zadowoleni ze zmian pozostaje otwarte.

TVP podało już pełen skład swojej jesiennej ramówki. Informacje na temat nowych programów znajdziecie TUTAJ.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (45)

83 odpowiedzi na “Jaki kraj, takie oryginalne produkcje: „Zdrowaśka” codziennie na TVP. Stacja ukryła fakt porozumienia z Kościołem”

 1. Opłata za katolickie unieważnienie 24-letniego, osobiście przez JP2 błogosławionego małżeństwa, z trójką dzieci i za zgodę na ślub w Łagiewnikach. To jest tak słabe, że już nawet nie jest śmieszne.

  • Wiesz, że to nie o to chodzi. Skoro mianuje się publiczną, misyjną i nawet jeśli mogę sobie uznać, że ok, specyfika naszego kraju jest taka, to gdzie jest miejsce dla prawosławnych, muzułmanów i społeczności żydowskiej? Czy oni nie są obywatelami płacącymi podatki? Dla nich również oczekiwałbym stosownych audycji.

   • Nie wiem jak to wygląda w przypadku innych religii, jednak KK ma u nas dosyć prosty próg wejścia w statystyki – robimy chrzest młodego bo “co rodzina powie” a potem bang – 90% polaków to katolicy. Dla mnie dalej jest szokiem, że robią tak nawet wykształceni ludzie którzy nie chodzą do kościoła, z uwagi na głupie żarty rówieśników. Z drugiej strony medalu, jak chcesz się wypisać z tego syfu to raz, że masz pod górkę, dwa że nie zmienia to nic w kontekście wyliczeń wiernych w KK.

   • Ja oczekiwałbym braku jakiejkolwiek tv publicznej . Mamy 2020 rok, internet – niech sobie zrobią tubę rządowa w sieci, będzie taniej.

    • Jakkolwiek rozumiem takie nastawienie, to się z nim nie zgadzam. Telewizja Publiczna naprawdę ma swoje miejsce na rynku medialnym. I może spełniać bardzo ważną rolę. Ale musi się do tego poczuwać i stać na wysokim jakościowo poziomie :).

   • Statystyka jest taka że u nas jest dużo więcej katolików niż Żydów czy muzułmanów. Telewizja nie działa w próżni, tylko w konkretnych warunkach. Nie wiem dla kogo byłby program muzułmański, natomiast wiem że jest sporo ludzi oglądających poranne msze. Nikt, nikogo nie zmusza do oglądania.

    • Statystyka mówi, że w PL katolików jest od 25% w województwach zachodnich, do 40% w województwach kresów wschodnich.

     TO NIE JEST WIĘKSZOŚĆ!

     • Ale ja nie napisałem że większość, tylko że duża grupa. Cały czas to kilka milionów. Programy mają np rolnicy, to nie widzę problemu z transmisją mszy.

    • Dla obywateli, którzy są innego wyznania, a którzy płacą podatki. Oni są również obywatelami. Ludzi na wózkach też jest niewielu, może nie róbmy dla nich podjazdów do urzędów? Na cholerę. Płacą podatki? Płacą i wystarczy.

     Telewizja jest publiczna i jest utrzymywana z pieniędzy obywateli bez podziału na lepszych liczniejszych i gorszych, których można pominąć. Poza tym inna religia i jej znajomość jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

     • Można kazdy argument sprowadzić do absurdu. Myślałem, że rozmawiamy poważnie. Jeśli nie widzisz różnicy pomiędzy kilkoma milionami katolików, a kilkoma tysiącami Żydów czy muzułmanów to nie ma sensu rozmawiać. Nie rozumiem też argumentu o niepełnosprawnych. Budujemy im ułatwienia, pomimo tego że jest ich stosunkowo mało. Dajmy czas antenowy (2h w paśmie kiepskiej oglądalności) katolikom. To że to dla ciebie nieistotne nie oznacza, że dla innych również. Szanujmy się nawzajem. Jeśli w Polsce będzie dużo wyznawców innych religii można pomyśleć o programach i dla nich.

 2. Tak oto polski kościół katolicki bez obrzydzenia wlazł w walonki po PZPR. Efekt nachalnej indoktrynacji jest zawsze odwrotny do zamierzonego, no i dobrze.

 3. To bardzo dobra wiadomość. Im więcej takich treści tym mniejszy zasięg szczujni. A poza tym to śmiesznie wygląda, ten rozdźwięk między katolicyzmem a sączeniem nienawiści. Taki żywy bareizm, który bawi.

  • Ty oczywiście nie chodzisz do kościoła, ale masz na jego temat najwięcej do powiedzenia. Śmieszne jest to, że aktywność KK przeszkadza ludziom że którzy deklarują się jako niewierzący. Przymusu chodzenia do kościoła nie ma, więc nie wiem o na co by ten krzyk. O 2 godziny dla katolików w porze kiepskiej oglądalności ?

   • @arturgesicki:disqus Rozumiem, że ma mi nie przeszkadzać?
    a) pedofilia w KK, jej wspieranie przez biskupów i systemowe ukrywanie księży-pedofilów?
    b) złodziejstwo KK
    c) fakt niepłacenia podatków,
    d) fakt tego, że MUSZĘ fundować klerowi ZUS, emeryturę i limuzyny
    e) przewały finansowe KK na setki MLN złotych – np. Rydzyk i jego mafia

   • Ja nie szukam powodów do zwady z KK ale KK zawsze jest gotowy aby wsiąść na garba podatnikom w tym i mi. Płacę dużo podatków i cholerna cześć z nich idzie na KK. Wolał bym wspierać coś innego. Umiera właśnie na nowotwór mój kuzyn. Państwo nie ma pieniędzy na jego kurację. Całą rodziną będziemy się zrzucać na to. Może i Państwo miało by na leczenie takich osób. Ale wydaje na KK. Tak po ludzku mnie to boli. Boli mnie, obywatela, że KK miesza się w sprawy bieżącej polityki – chociaż zgodnie z konstytucją nasze Państwo jest wyznaniowo neutralne. Boli mnie, że młodzież od najmłodszych lat ma tygodniowo 2 godziny religii a przez całą edukację więcej niż biologi, historii i innych. Wszyscy na to się zrzucamy. Boli mnie w końcu, że hierarchowie kościoła szczują i sączą w tym kraju nienawiść. Boli mnie, że kwitnie zorganizowany proceder wykorzystywania seksualnego dzieci a dzięki swoim wpływom księża są właściwie bezkarni. Boli mnie nierówność wobec prawa. Chciałem kupić kawałek pola, na sad. Nie mogę. Prawo mi nie pozwala. Nie jestem rolnikiem. Ale ksiądz może. Przykładów można mnożyć. Więc te dwie godziny w porze kiepskiej oglądalności to tylko taka wisienka na torcie tej całej obrzydliwości którą częstuje mnie KK na co dzień mimo, że jak Pan słusznie zauważył nic od niego nie chcę. Czy mam prawo się wypowiedzieć? Może też już nie? Płać i spier…laj?

    • Ale mnie również jako katolika to wszystko o czym piszesz wkurza. Też wieloletnie ukrywanie pedofilii bulwersuje, tak samo jak bratanie się z biznesem i polityką. Jednak mówimy tu o 2h dziennie na co transmisje mszy i jakiś program. Nie można też nie zauważyć, że kocioł to nie biskupi, czy hierarchowie, ale bardzo często lokalne wspólnoty, parafie itp. Telewizja jest dla ludzi, a skoro katolików chodzących do kościoła jest kilka milionów to chyba mogą mieć te 2 godziny w paśmie kiepskiej oglądalności.

     • A co z Tv Trwam ? To może tam damy 2h dla ateistów, też może być w paśmie słabej oglądalności :)

     • KK ma wystarczająco pieniędzy bo swoją TV stworzyć. Ba! Mogą iść z duchem czasu i stworzyć własny serwis VOD czy streamujący msze co godzinę! Takie Katolix za 19,90 PLN lub 29,90 pln za 4K i odtwarzanie na 4 urządzeniach jednocześnie. Dodatkowo wersja na urządzenia mobilne za “co łaska”.

     • Proszę Pana, to jest wasza wspólnota religijna, wasi biskupi. Państwo jesteście za to odpowiedzialni, bezpośrednio! NIe ma tłumaczenia, to oni, my nie akceptujemy! Jako wspólnota akceptujecie i wspieracie. Ile to przypadków było, że w małych miejscowościach ludzie stawali po stronie oprawców? Ile to razy z akceptacją ludzie słuchają politykowania w kościele. Gdybyście wszyscy wyszli w czasie mszy to był by to ostatni raz kiedy kapłan zajmuje się nie tym do czego go powołaliście. Na was katolików spada grzech zaniechania, milczącej akceptacji. Czy to nie absurd, że wam tacy heretycy jak ja muszą o tym mówić?

  • Nie zauważasz, że to koronka, nie korona. Takie zmniejszenie koronawirusa do koronkawirusa poskutkuje w porywie epidemią kataru.

 4. Za komuny i wczesnych latach 90. w godzinach porannych i popołudniowych była “telewizja edukacyjna”, filmy dla “drugiej zmiany” czy “domowe przedszkole”. Potem Sonda, Kwant, Laboratorium…
  Ludzie, gdzie my zmierzamy?!

 5. “Rozwód” kościelny po dwudziestu kilku latach i drugi ślub w sanktuarium to nie są tanie rzeczy, ale na szczęście partia poratowała miliardami złotych z budżetu, więc Kurskiego stać.

 6. Jesteśmy zadowoleni, jak, przepraszam za niezbyt stosowane w tym kontekście wyrażenie… diabli. Proponuję tylko zmianę godziny emisji na 19:30 lub 20:00. A po każdej emisji “Ojciec Mateusz”. Bedzie większa widownia. Śmiało Panie Jacku!

 7. Ale nikt nie ukrył tego porozumienia, zresztą naprawdę są osoby których boli to że tvp będzie pokazywało transmisje mszy? Przecież jest u nas tylu katolików, także dla nich to jest dobra decyzja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...