Seks bez tabu. Te seriale i filmy zdradzą ci tajemnice sztuki miłości w różnych częściach świata

Seks bez tabu. Te seriale i filmy zdradzą ci tajemnice sztuki miłości w różnych częściach świata

Seks bez tabu. Te seriale i filmy zdradzą ci tajemnice sztuki miłości w różnych częściach świata

Głośne seriale, intrygujące dokumenty i poruszające filmy. Wspólny mianownik? Seks. Polecamy najciekawsze produkcje zrzucające z tematu tabu.

Czego w łóżku pragną dziewczyny, dlaczego nadal wstydzą się o tym mówić, gdzie jest granica pomiędzy z pozoru niewinną zabawą a nadużyciem? Temat seksu przez długie lata był marginalizowany i stygmatyzowany na tyle, że jego poruszenie prędzej wywoływało rumieniec na twarzy niż rzetelną, prowadzącą do sensownych wniosków dyskusję.

Świat się zmienia, a razem z nim dyskusja o seksie. Z czasem stał on się także bardzo istotnym i szeroko omawianym tematem w popkulturze, pojawiając się w wielu ważnych filmach i serialach. Obejrzycie je w sieci, w CANAL+ telewizja przez internet.

CANAL+ telewizja przez internet to stosunkowo nowy serwis VOD na polskim rynku. Oferuje on widzom zarówno dostęp na życzenie do kanałów telewizyjnych, jak i pojedyncze produkcje serialowe, filmowe, transmisje sportowe czy programy dla dzieci. W bibliotece platformy znajdziecie oczywiście produkcje oryginalne CANAL+, a także tytuły partnerów, w tym choćby HBO.

Seks bez tabu – najciekawsze produkcje z platformy CANAL+ przez internet:

Orgazm, czyli mała śmierć

Tytuł dokumentu nawiązuje do francuskiego „la petite mort”, określenia używanego przy opisywaniu orgazmu. Twórcy szwajcarskiego filmu przepytują kobiety z różnych środowisk, w różnym wieku o ich doświadczenia związane z orgazmami. Łamią w ten sposób tabu dotyczące rozkoszy przeżywanej przez kobiety, tworząc przy okazji rozbrajająco szczerą, wielowymiarową opowieść.

(Planete+ w CANAL+ telewizja przez internet, dokument)

Seks w ZSRR. Prawda i obłuda

Jak sugeruje angielski tytuł („Double Life, A Short History of Sex in the USSR”), francuski dokument opowiada o sferze seksualnej ZSRR, często bardzo odległej od tego, jak ją określano na zewnątrz. W filmie pojawiają się trudne i niepokojące wspomnienia, choćby te dotyczące polityki antykoncepcyjnej. Autorzy rozmawiają z rosyjskimi seksuologami, artystami i mieszkańcami byłego Związku Radzieckiego. Swoją wędrówkę rozpoczynają w latach 20. XX wieku, kończą zaś na rewolucji seksualnej końcówki lat 80.

(Planete+ w CANAL+ telewizja przez internet, dokument)

Dziewczyny

© 2012 Home Box Office, Inc. All rights reserved.

Bez „Dziewczyn” nie byłoby wielu współczesnych seriali (taki jak „Euforia” czy „Mogę cię zniszczyć”), albo miałyby one całkiem inny charakter – nie opowiadałyby o seksualności tak odważnie. Lena Dunham, twórczyni i odtwórczyni głównej roli w „Girls”, w pewnym sensie przetarła szlaki, opowiadając o życiu seksualnym młodych mieszkanek Nowego Jorku. O ich potrzebach, rozterkach, oswajając nagość, przy okazji pomagając pewnie wielu młodym osobom walczyć z własnymi kompleksami i blokadami.

(HBO w CANAL+ telewizja przez internet, serial)

Dziewczyny o seksie

Choć duński film dokumentalny miał premierę kilka ładnych lat temu, bo w 2013 roku, jego przekaz jest nadal potrzebny i aktualny. Pokazuje seks z perspektywy współczesnych młodych kobiet. Mowa w nim o ich potrzebach, oczekiwaniach, ale i doświadczeniach. Dwie reżyserki, Lea Glob i Mette Carla Albrecthsen, w swojej filmowej opowieści bazowały na dziennikach kilkunastu kobiet. Dały im przestrzeń do opowiedzenia o swoich fantazjach i pragnieniach, a także miejsce do rozważań nad wstydem i stygmatyzowaniem.

(Planete+ w CANAL+ telewizja przez internet, dokument)

Euforia

Jeden z najgłośniejszych serialowych debiutów zeszłego roku. Główną bohaterką serialu jest Rue Bennett (w tej roli świetna Zendaya), która wraca do rówieśniczego życia po odwyku – trafiła na niego po tym, jak przedawkowała narkotyki. Zaraz obok jej zmagań z uzależnieniem toczy się historia Jules (Hunter Schafer), transgenderowej dziewczyny, która, jak sama mówi, jest w trakcie osiągania kolejnych poziomów i w pewnym sensie odkrywania samej siebie. To jedna z najśmielszych opowieści o seksualności młodych ludzi i prowadzącym do krzywd i nadużyć przekraczaniu granic, jakie wyprodukowała telewizja.

(HBO w CANAL+ telewizja przez internet, serial)

Portret kobiety w ogniu

Dystrybucja Gutek Film

Poruszająca opowieść o uczuciu z góry skazanym na katastrofę. Twórcy przenoszą widza do Bretanii 1770 roku. Główne bohaterki to arystokratka Heloiza i malarka Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, przygotowującej się akurat do zaaranżowanego (i niechcianego) ślubu. Kobiety sprzeciwiają się narzuconym im przez środowisko rolom, wiedząc, że to nie może skończyć się dobrze. To pełna napięć i namiętności bardzo uniwersalna historia.

(Planete+ w CANAL+ telewizja przez internet, film obyczajowy)

Słowo na L

© Showtime Networks Inc. All Rights Reserved.

Kultowy amerykański serial, który w zeszłym roku doczekał się kontynuacji w postaci produkcji „Słowo na L: Generacja Q”. Jego akcja dzieje się w West Hollywood – modnej, tętniącej życiem, intrygującej wielu nowo przybyłych dzielnicy. Mieszkająca tam grupa nieheteronormatywnych przyjaciół robi to, co robią wszyscy młodzi ludzie – szuka szczęścia i swojego miejsca na Ziemi. Serial opowiada o ich codzienności, kolejnych randkach, romansach, potknięciach i złamanych sercach.

(HBO w CANAL+ telewizja przez internet, serial)

Seks w wielkim mieście

Jeśli bez „Dziewczyn” nie byłoby „Euforii”, można powiedzieć, że bez „Seksu w wielkim mieście” nie byłoby „Dziewczyn”. Oba seriale łączy miejsce akcji – Nowy Jork. Oba opowiadają o nowoczesnych, odważnych kobietach, które szukają w życiu spełnienia. I choć w „Seksie w wielkim mieście” pojawiają się wątki, które współcześnie budzą wiele wątpliwości, to nadal jeden z najważniejszych seriali w historii telewizji.

100 wagin

Brytyjski dokument opowiada o projekcie, który kilka lat temu realizowała Laura Dodsworth. Artystka fotografowała kobiece waginy, przy okazji zbierając historie pań, które zdecydowały się na wzięcie udziału w sesji. Na przestrzeni 46 minut poruszane są takie tematy jak miesiączka, poród czy orgazm, a także te najbardziej bolesne, takie jak gwałt. Podobnie jak w produkcji „Orgazm, czyli mała śmierć”, tak i tu bohaterki z odwagą i szczerością podzieliły się swoimi doświadczeniami.

The Affair

© Showtime Networks Inc. All Rights Reserved.

Amerykański serial, który doczekał się już pięciu sezonów, zdobywca wielu nagród branżowych, w tym Złotego Globa dla najlepszego serialu dramatycznego. Seria chwalona jest także za świetne role Ruth Wilson i Dominica Westa. Twórcy „The Affair” eksplorują temat małżeńskich zdrad – razem ze wszystkimi ich konsekwencjami, które sięgają o wiele głębiej, niż mogłoby się na początku wydawać.

(HBO w CANAL+ telewizja przez internet, serial)

Królowa Kier

Dystrybucja Gutek Film

Dobrze usytuowana para i nagły wybuch namiętności – o tym w skrócie opowiada film Królowa Kier. Namiętność budzi się jednak nie między małżonkami, Anne (Trine Dyrholm) i Peterem (Magnus Krepper), tylko między kobietą a synem jej męża z poprzedniego małżeństwa. Zakazane uczucie nie ma prawa się wydarzyć, a jednak istnieje i wprowadza w uporządkowane życie rodziny nieoczekiwany chaos.

(CANAL+ PREMIUM w CANAL+ telewizja przez internet, dramat)

Tekst powstał we współpracy z CANAL+

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...