Co tu się odjaniepawliło? Pomnik papieża pod Muzeum Narodowym stał się memem w parę godzin

Artykuł/Trendy 23.09.2020
Co tu się odjaniepawliło? Pomnik papieża pod Muzeum Narodowym stał się memem w parę godzin

Co tu się odjaniepawliło? Pomnik papieża pod Muzeum Narodowym stał się memem w parę godzin

Na dziedzińcu stołecznego Muzeum Narodowego stanął pomnik Jana Pawła II. Jego twórca, Jerzy Kalina, nie przewidział chyba skali poruszenia, jakie rzeźba wywołała w sieci. „Czy nowa polska gra powtórzy sukces Wiedźmina?” — pytają internauci.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Nie, to nie jest fejk, a „Zatrute źródło” to nie tytuł nowej polskiej gry na miarę „Wiedźmina”, ale instalacji artystycznej, która od wtorku „zdobi” dziedziniec Muzeum Narodowego w Warszawie. O co chodzi z pomnikiem Jana Pawła II, który uruchomił internetową karuzelę śmiechu i wywołał falę bezlitosnych memów?

Jerzy Kalina płakał, jak projektował?

Pomnik polskiego papieża stanął przed gmachem muzeum z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Choć oficjalne odsłonięcie dzieła nastąpi w czwartek, to już od wczoraj można je podziwiać na dziedzińcu stołecznego Muzeum Narodowego. 

Autorem rzeźby jest Jerzy Kalina, ceniony artysta (twórca m.in. słynnego „Przejścia” we Wrocławiu), który ma na koncie również pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej (czyli słynne już „schodki” na Placu Piłsudskiego).

Jak się okazuje, najnowsze dzieło Kaliny  pt. „Zatrute źródło” budzi takie emocje nie mniejsze, niż pomnik smoleński. Dlaczego?

Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie

 

„Daj kamienia”: papież, czy wielki mag-wojownik?

O tym, że papież Polak na stałe wpisał się w polską popkulturę (zwłaszcza w jej wirtualnym wydaniu), nie trzeba przekonywać chyba nikogo, kto regularnie korzysta z mediów społecznościowych. Nic więc dziwnego, że kolejny pomnik Karola Wojtyły (a trochę ich w Polsce jest — na tę chwilę ponad 500), i to w takim miejscu jak Muzeum Narodowe, wywołał zainteresowanie internautów. 

Kolejnym powodem jest sama forma dzieła, która nasuwa różne skojarzenia i sposoby interpretacji tego, „co autor miał na myśli”: pomnik przedstawia bowiem Jana Pawła II brodzącego w czerwonej cieczy (krwi?) i dźwigającego nad głową sporych rozmiarów kamień.

W takim przedstawieniu trudno nie dopatrzeć się nawiązania do innej słynnej podobizny papieża, autorstwa włoskiego artysty Maurizio Cattelana, który to przedstawił świętego przygniecionego do ziemi przez wielki meteoryt:

W ujęciu Kaliny Jan Paweł II nie jest bezsilnym, starym człowiekiem przygniecionym meteorytem, lecz tytanem o nadludzkiej sile. Zaproponowane ujęcie postaci pozwala podjąć wiele wątków interpretacji. Sam artysta postrzega papieża jako człowieka, który odegrał decydującą rolę w najnowszej historii Polski i Europy, rozpoczął proces przemian historycznych, społecznych i duchowych.. W warstwie treściowej istotną rolę odgrywa także zagadnienie czasu, trwania i przemijania, z jednej strony wpisane w symbolikę kamienia, z drugiej – wiążące się z efemerycznym charakterem instalacji, prezentowanej przez krótki czas.

— czytamy na stronie MNW.

Na reakcje internautów usiłujących zmierzyć się z wymową pomnika JP2, nie trzeba było długo czekać:

Niektórzy dopatrują się w instalacji głębszego sensu:

Inni poprzestają na tworzeniu i udostępnianiu kolejnych memów:

Temat śmieszków z papieskich rzeźb został chyba oficjalnie zamknięty. Nic lepszego już nie powstanie.

Opublikowany przez Kusi na Kulturę Wtorek, 22 września 2020

 

Teksty, które musisz przeczytać:

Netflix zmienił zbroje Nilfgaardczyków z 1. sezonu „Wiedźmina”. Potwierdzają to nowe zdjęcia z planu

Premierowy sezon serialu „Wiedźmin” nie był zdecydowanie serialem idealnym. Fani Geralta z Rivii narzekali na kilka różnych aspektów, a jednym z nich był dizajn niektórych postaci, zwłaszcza tych należących do armii Nilfgaardu. Na szczęście Netflix i producenci wysłuchali narzekań fanów i zmienili wygląd zbroi, co potwierdzają zdjęcia z planu.

News/Seriale 29.10.2020

Dołącz do dyskusji (29)

71 odpowiedzi na “Co tu się odjaniepawliło? Pomnik papieża pod Muzeum Narodowym stał się memem w parę godzin”

 1. Jeszcze tego kremówkojada promują? Mało im krzyży na ścianach urzędów, nazw ulic, placów, a nawet szpitali jego imienia? To nie jest ponoć państwo wyznaniowe, a jednak jest – z bałwochwalczym oddaniem dla Wojtyły – wiejskiego proboszcza.

  • „no i ja się pytam człowieku dumny ty jesteś z siebie zdajesz sobie sprawę z tego co robisz?masz ty wogóle rozum i godnośc człowieka?”

    • no i ja się pytam człowieku dumny ty jesteś z siebie zdajesz sobie sprawę z tego co robisz?masz ty wogóle rozum i godnośc człowieka?ja nie wiem ale żałosny typek z ciebie ,chyba nie pomyślałes nawet co robisz i kogo obrażasz ,możesz sobie obrażac tych co na to zasłużyli sobie ale nie naszego papieża polaka naszego rodaka wielką osobę ,i tak wyjątkowa i ważną bo to nie jest ktoś tam taki sobie że możesz go sobie wyśmiać bo tak ci się podoba nie wiem w jakiej ty się wychowałes rodzinie ale chyba ty nie wiem nie rozumiesz co to jest wiara .jeśli myslisz że jestes wspaniały to jestes zwykłym czubkiem którego ktoś nie odizolował jeszcze od społeczeństwa ,nie wiem co w tym jest takie śmieszne ale czepcie się stalina albo hitlera albo innych zwyrodnialców a nie czepiacie się takiej świętej osoby jak papież jan paweł 2 .jak można wogóle publicznie zamieszczac takie zdięcia na forach internetowych?ja się pytam kto powinien za to odpowiedziec bo chyba widac że do koscioła nie chodzi jak jestes nie wiem ateistą albo wierzysz w jakies sekty czy wogóle jestes może ty sługą szatana a nie będziesz z papieża robił takiego ,to ty chyba jestes jakis nie wiem co sie jarasz pomiotami szatana .wez pomyśl sobie ile papież zrobił ,on był kimś a ty kim jestes żeby z niego sobie robić kpiny co? kto dał ci prawo obrażac wogóle papieża naszego ?pomyślałes wogóle nad tym że to nie jest osoba taka sobie że ją wyśmieje i mnie będa wszyscy chwalic? wez dziecko naprawdę jestes jakis psycholek bo w przeciwieństwie do ciebie to papież jest autorytetem dla mnie a ty to nie wiem czyim możesz być autorytetem chyba takich samych jakiś głupków jak ty którzy nie wiedza co to kosciół i religia ,widac że się nie modlisz i nie chodzisz na religie do szkoły ,widac nie szanujesz religii to nie wiem jak chcesz to sobie wez swoje zdięcie wstaw ciekawe czy byś sie odważył .naprawdę wezta się dzieci zastanówcie co wy roicie bo nie macie widac pojęcia o tym kim był papież jan paweł2 jak nie jestescie w pełni rozwinięte umysłowo to się nie zabierajcie za taką osobę jak ojciec swięty bo to świadczy o tym że nie macie chyba w domu krzyża ani jednego obraza świętego nie chodzi tutaj o kosciół mnie ale wogóle ogólnie o zasady wiary żeby mieć jakąs godnosc bo papież nikogo nie obrażał a ty za co go obrażasz co? no powiedz za co obrażasz taką osobę jak ojciec święty ?brak mnie słów ale jakbyś miał pojęcie chociaz i sięgnął po pismo święte i poczytał sobie to może byś się odmienił .nie wiem idz do kościoła bo widac już dawno szatan jest w tobie człowieku ,nie lubisz kościoła to chociaż siedz cicho i nie obrażaj innych ludzi

  • To najbardziej znany Polak na świecie, zaraz po nim jest Wałęsa.
   Trochę szacunku się należy – niezależnie od sympatii wyznaniowych.

 2. Taa, drętwa “karuzela smiechu” od piszacych wiecznie to samo wannabe lewicowych komentatorow, wiecznie w tych samych mediach… Sztuka współczesna vs. tani rechot.

  • Sztuka współczesna? Ogromny kamień, a papież trzyma go leciutko jak piłkę do koszykówki. Ten kamień nic nie waży, jak zmięty kłąb papieru. Przedstawienie godne prymitywisty lub naiwnego dziecka. Typowy kicz odpustowy. Czasy, kiedy Michał Anioł, Boticelli i inni zdobili arcydziełami kaplicę sykstyńską, a Palestrina pod papieskim mecenatem tworzył fundamenty złożonej polifonii minęły bezpowrotnie. Kościół obecny jest siedliskiem i rozsadnikiem estetycznego obciachu.

   • Ponieważ w polskim kościele to Karol W. jest Bogiem, można zacząć się zastanawiać, czy Bóg Karol W. jest w stanie stworzyć kamień tak ciężki, by nie móc go podnieść.

  • Są źli i sfrustrowani, bo czeskie absurdy wszyscy mają głęboko w dupie – mimo że można by 10 filmów zrobić. Zazdrość – straszna rzecz.

 3. Najpierw myślałem, że to są jakieś jaja, a teraz już wiem, że to są… naprawdę jaja, czyli totalna beka. Po prostu facet sobie zakpił z całego tego bałwochwalczego kultu i tych wszystkich taśmowo produkowanych papież-bożków, papież-cielców i postanowił całą tę modę sprowadzić do kompletnego absurdu. I w takim ujęciu ma to jakiś sens.

  • Cóż, jakkolwiek Jerzy Kalina jest zdolnym artystą, patrząc na jego przywiązanie środowiska konserwatystów, trudno podejrzewać go o prześmiewcze intencje. Myślę, że ten pomnik jest jak najbardziej serio — niestety.

   • Być może, choć jakoś bardziej przekonuje mnie moja intuicja, no bo efekt medialny jest dokładnie odwrotny – jedni są zniesmaczeni (nawet konserwatyści religijni), a inni uprawiają szyderkę. Przy okazji sama Pani chyba widzi, jak w Polsce nastąpiła koreanizacja kultu Papieża – w sensie opowieści o Kimach itp., tzn. z całej złożonej postaci została już tylko mityczna, święta, posągowa osnowa, a zniknął gdzieś człowiek ze swoimi wzlotami, ale też słabościami i upadkami. Można się zastanowić, czy nie powstaje już jakiś rodzaj mimo wszystko lokalnej religii wokół tej postaci, która kiedyś zastąpi Katolicyzm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...