Michael Lonsdale, czyli mistrz drugiego planu. Słynny antagonista Bonda miał na koncie ponad 200 ról

Artykuł/Film 22.09.2020
Michael Lonsdale, czyli mistrz drugiego planu. Słynny antagonista Bonda miał na koncie ponad 200 ról

Michael Lonsdale, czyli mistrz drugiego planu. Słynny antagonista Bonda miał na koncie ponad 200 ról

Na początku tygodnia świat obiegła informacja o śmierci Michaela Lonsdale’a. W ciągu swojej 60-letniej kariery aktor zagrał w ponad dwustu filmach — w tym w „Moonrakerze”, gdzie wcielił się w głównego rywala agenta 007.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Michael Lonsdale ( wł. Michael Edward Lonsdale-Crouch) przyszedł na świat 24 maja 1931 r. w Paryżu, we francusko-brytyjskiej rodzinie (jego ojciec był oficerem angielskiej armii). Wychowywał się m.in, w Londynie i Casablance, a do Paryża powrócił na studia. Choć początkowo miał studiować malarstwo, szybko wciągnął go świat filmu i teatru — po raz pierwszy zadebiutował na scenie jako 24-latek. Od tamtej pory to właśnie aktorstwo stało się jego sposobem na życie.

Mistrz drugiego planu

Choć Lonsdale był niesamowicie charakterystycznym aktorem o niecodziennej barwie głosu, filmowcy najczęściej obsadzali go w rolach drugoplanowych i to właśnie one przyniosły mu największą popularność. Za najsłynniejszą z nich, w „Ludziach Boga” Xaviera Beauvois otrzymał w 2011 roku Cezara.

Rywal Jamesa Bonda

Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się od kreacji detektywa Lebela w „Dniu szakala” Freda Zinnemanna, a sześć lat później zagrał u boku Rogera Moore’a w filmie o Jamesie Bondzie pt. „Moonraker”.  To tam wcielił się w głównego antagonistę agenta 007, szalonego bogacza Sir Hugo Draksa, któremu pewnego dnia zamarzyło się zniszczyć ludzkość i zastąpić ją potomkami „nowej rasy”.

Dużą popularność przyniosła mu również rola w „Imieniu róży”, czyli ekranizacji słynnej powieści Umberto Eco, gdzie wcielił się w klasztornego opata.

Lonsdale’a mogliśmy również zobaczyć m.in. w „Roninie”, „Okruchach dnia”, „Duchach Goi” i „Monachium” Stevena Spielberga.

Aktor i pisarz

Oprócz imponującego dorobku filmowego, telewizyjnego i teatralnego, Michael Lonsdale był aktywnym pisarzem i autorem takich książek jak m.in.  „Miłość uratuje świat”, „Moje ścieżki nadziei” oraz „Nigdy nie jest za późno na największą miłość”.

Lonsdale zmarł w poniedziałek 21 września w swoim domu w Paryżu. Aktor miał 89 lat.

*Zdjęcie główne: Claude Truong-Ngoc/Wikipedia

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...