Gienek Loska zmarł w wieku 45 lat. Wybitny wokalista bluesowy odszedł po ciężkiej chorobie

News/Muzyka 10.09.2020
Gienek Loska zmarł w wieku 45 lat. Wybitny wokalista bluesowy odszedł po ciężkiej chorobie

Gienek Loska zmarł w wieku 45 lat. Wybitny wokalista bluesowy odszedł po ciężkiej chorobie

Wczoraj wieczorem w swoim rodzinnym domu na Białorusi zmarł Gienek Loska. Zwycięzca pierwszej polskiej edycji programu X-Factor zmarł w trakcie długotrwałej rehabilitacji po rozległym wylewie przeżytym w maju 2018 roku. Miał 45 lat.

Hienadzij Łoska urodził się 8 stycznia 1975 roku w Białooziersku na Białorusi. W trakcie nauki szkolnej w Grodnie poznał Andreja Makarewicza, z którym założył bluesowy zespół Seven B. W 1990 roku obaj wyruszyli na koncerty do Polski i już zostali w tym kraju. W kolejnych latach Gienek Loska dał się poznać jako jeden z ciekawszych muzyków występujących na krakowskim Rynku. Już wtedy wykonywał wybitne covery najlepszych światowych muzyków, z których miał zasłynąć w programie X-Factor.

Jeszcze w trakcie działalności Seven B Loska po raz pierwszy spróbował swoich sił w telewizyjnym show. W 2004 roku pojawił się w programie „Szansa na sukces”, a po rozpadzie zespołu wystąpił w dwóch kolejnych. Swoje olbrzymie umiejętności pokazał już w „Mam talent”, ale prawdziwy przełom dla jego kariery  nadszedł w 2011 roku.

Gienek Loska dotarł do finału premierowej polskiej edycji „X-Factor” i zwyciężył ją w bezpośrednim pojedynku z Michałem Szpakiem.

Mentorem bluesowego wokalisty w tamtym programie był Czesław Mozil i szybko okazało się, że to połączenie absolutnie do siebie pasuje. Po osiągnięciu sukcesu i ogólnopolskiej sławy Loska założył nowy zespół zwany Gienek Loska Band. Wydał wraz z nim dwa albumy. Pierwszy z nich zatytułowany „Hazardzista” doczekał się statusu złotej płyty.

Wczoraj (9.09.2020) w wieku 45 lat odszedł Gienek Loska, zmarł w domu swojej mamy, która się nim opiekowała od momentu,…

Opublikowany przez Polska Fundacja Muzyczna Czwartek, 10 września 2020

W 2018 roku muzyk udał się w odwiedziny do swojej mamy mieszkającej w Białooziersku. W maju, tuż przed powrotem do Polski, doznał niestety bardzo rozległego wylewu krwi do mózgu. Został zoperowany i długo przebywał w śpiączce. Na początku 2020 roku rodzina Loski poinformowała o jego stabilnym stanie zdrowia i konieczności długotrwałego leczenia. Środki na ten cel zbierał m.in. Polska Fundacja Muzyczna. To właśnie ta organizacja poinformowała o wczorajszej śmierci muzyka, a także o zaplanowanym dziś na terenie Białoozierska pogrzebie.

Gienek Loska zmarł w wieku zaledwie 45 lat.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (2)

72 odpowiedzi na “Gienek Loska zmarł w wieku 45 lat. Wybitny wokalista bluesowy odszedł po ciężkiej chorobie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...