Nie wiecie o co chodzi w „Diunie”? Wyjaśniamy zawiłości i szczegóły wczorajszego trailera

Analiza/Film 10.09.2020
Nie wiecie o co chodzi w „Diunie”? Wyjaśniamy zawiłości i szczegóły wczorajszego trailera

Nie wiecie o co chodzi w „Diunie”? Wyjaśniamy zawiłości i szczegóły wczorajszego trailera

Opublikowany wczoraj zwiastun filmu „Diuna” wzbudził olbrzymie oczekiwania wśród fanów powieści Franka Herberta. Nie wszyscy widzowie mieli jednak okazję sięgnąć dotychczas po tę klasykę literatury science fiction. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy ściągawkę, w której tłumaczymy nawiązania pojawiające się w zwiastunie.

Uwaga! Tekst nie zawiera spoilerów z powieści Franka Herberta i filmu „Diuna” ponad to, co zostało pokazane w zwiastunie.

„Diuna”w reżyserii Denisa Villeneuve’a to bezsprzecznie jedna z najbardziej wyczekiwanych produkcji bieżącego roku. Czwarta w historii próba przeniesienia na ekran jednej z najsłynniejszych powieści science fiction siłą rzeczy budzi wielkie emocje. A przy tym wiąże się z bardzo wyraźnymi oczekiwaniami. Na szczęście wydaje się, że kanadyjskiemu reżyserowi będzie pod tym względem nieco łatwiej niż poprzednikom, bo dostanie aż dwa filmy w cenie jednego. Dlatego może sobie pozwolić na bardzo szczegółowe zarysowanie świata i bohaterów wymyślonych przez Franka Herberta. Widać to wyraźnie w obfitującym w przeróżne smaczki i istotne elementy szerszej historii trailerze.

Diuna 2020 – analizujemy trailer filmu:

Paul Atryda i prekognicja

diuna 2020

Jednym z najważniejszych elementów „Diuny” jest kwestia manipulowania genetycznego mającego prowadzić do narodzin idealnego osobnika. Specjalizuje się w tym organizacja Bene Gesserit, która przez wielopokoleniowy program krzyżowania genów pragnie stworzyć Kwisatz Haderacha. Ta istotna obdarzona niezwykłymi mocami, potężną umiejętnością prekognicji (czyli patrzenia tak w przeszłości, jak i przyszłość) i innymi zaletami charakteru ma stać się mesjaszem Bene Gesserit. Na początku „Diuny” coraz więcej elementów wskazuje na to, że tą postacią może być Paul Atryda, czyli syn należącej do organizacji lady Jessiki.

Dżihad

diiuna 2020

Uważni widzowie zauważą, że słowo „dżihad” w nowym filmie zostało zastąpione „krucjatą” (zapewne dlatego, że zamiennik mimo wszystko kojarzy się obecnie nieco lepiej). Natomiast w polskim tłumaczeniu w zgodzie z książkami wciąż mówi się o dżihadzie. Chcąc uniknąć spoilerów, nie mogę powiedzieć na ten temat zbyt wiele, ale sam zwiastun mocno sugeruje, że przyszłe losy Paula są powiązane z grupą mieszkających na Arrakis Fremenów. Zapowiada też wielką wojnę, w której rozstrzygną się przyszłe losy Imperium.

Bene Gesserit i Litania przeciw strachowi

diuna 2020

Wczorajszy trailer pokazuje widzom, że Paul będzie poddawany kolejnym próbom przez Bene Gesserit. W jednej ze scen widzimy słynne pudełko bólu, którym młodego członka rodu Atrydów testowała Gaius Helena Mohiam, prawdomówczyni imperatora Shaddama IV. Wszystkie te wydarzenia będą miały na celu nie tylko sprawdzenie umiejętności potencjalnego Kwisatz Haderacha, ale też nastawienie Paula na właściwą ścieżkę. Z tego powodu też lady Jessika uczy syna słynnej litanii Bene Gesserit przeciwko strachowi, której fragment „I must not fear; Fear is the mind-killer” pojawia się w zwiastunie.

Władza Leto Atrydy i dwie planety

diuna 2020

Wydaje się bardzo prawdopodobne, że dzięki podziałowi oryginalnej powieści na dwa filmy większą rolę w nowej adaptacji otrzyma książę Leto I Atryda. Głowa słynnego galaktycznego rodu na początku historii zarządza planetą Kaladan, ale otrzymuje z rąk Imperatora znacznie bogatsze lenno w postaci Arrakis. Wszyscy znawcy imperialnej polityki zdają sobie jednak sprawę z faktu, że ten awans to w rzeczywistości wyrok. Zastąpienie na planecie rodu Harkonnenów oznacza bowiem dalsze wzmocnienie konfliktu między dwoma rodzinami i rychłą zemstę mściwego barona.

Technologia w „Diunie” (tarcze siły, melanż)

diuna 2020

„Diuna” jest w dużej mierze powieścią poświęconą tematowi przenikania się technologii i natury. Podróże międzygwiezdne nie są możliwe bez najcenniejszego zasobu w całym wszechświecie, a ten jest możliwy do wydobycia tylko na Arrakis. Jego zażywanie jest silnie uzależniające, ale pozwala na rozwój zdolności umysłowych niezbędnych do bezpiecznego wytyczania tras podróży. Nikt w cywilizowanym świecie nie wie, skąd bierze się melanż (zwany też przyprawą), ale każdy wie, że jego wydobycie jest niezwykle niebezpieczne ze względu na obecność czerwi pustyni.

Przenikanie się nowoczesnych technologii z dawnymi wierzeniami i ideami sprawia także, że walka w „Diunie” opiera się w dużej mierze na pojedynkach wręcz. Każdego walczącego chronią natomiast tarcze siły, zwane też tarczami Holtzmana. To ochronna osłona energetyczna pozwalająca na spowolnienie ciosów przeciwnika, a przy tym skutecznie chroniąca przed bronią laserową. W jaki sposób? Otóż zetknięcie się wiązki lasera z tarczą powodowało nuklearną eksplozję niszczącą wszystko w okolicy. A wybuchnąć mogła zarówno broń, jak i osłona.

Niebieskie oczy mieszkańców Arrakis

diuna 2020

Długotrwałe zażywanie melanżu ma różne efekty uboczne, ale jednym z najciekawszych jest powstanie tzw. oczu Ibada. To zjawisko występuje szczególnie często u mieszkańców Arrakis zwanych Fremenami. Melanż u osób tam mieszkających zabarwił tak tęczówki, jak i białka na błękitny kolor. W zwiastunie widzimy kilku przedstawicieli Fremenów, w tym jednego z ich najważniejszych przywódców Stilgara (w tej roli Javier Bardem).

Wysokie Rody

diuna 2020

Akcja „Diuny” przypada na schyłkowy okres zarządzającego całym wszechświatem Imperium, którego władcą jest Szaddam IV, Padyszach Imperator z rodu Corrinów. Jego siła nie jest jednak nieograniczona, a olbrzymimi wpływami cieszą się wszystkie dynastyczne rody. Wśród nich szczególną sławą cieszą się przedstawiciele Wielkich Rodów takich jak Atrydzi i Harkonnenowie. W zwiastunie pojawiają się różni przedstawiciele obu rodzin. Spośród Harkonnenów widzimy przez moment barona Vladimira Harkonnena, a także jego bratanka Glossu „Bestię” Rabbana.

Filtraki Fremenów

diuna 2020

Arrakis jest planetą w całości pustynną i bardzo niegościnną dla ludzi. Przeżycie na ciągnących się setkami kilometrów wydmach nie jest możliwe z braku wody. Fremeni stworzyli jednak specjalne kostiumy zwane filtrakami. Ich celem było jak najlepsze zachowywanie wody w organizmie i wykorzystywanie wilgoci ludzkiego ciała w ramach swoistego recyklingu. W taki sposób wszystkie nasze życiowe funkcje jak pocenie się, oddychanie czy oddawanie moczu zapewniało dodatkową dawkę wody niezbędnej do przeżycia na pustyni.

Czerwie pustyni

diuna 2020

A wszechogarniający upał i brak wody nie były wcale największym zagrożeniem na Arrakis. Za takie należy uznać czerwie pustyni. Olbrzymie istoty przez większość czasu poruszają się pod ziemią poszukując wibracji powierzchni. Czerwie skutecznie ograniczają wydobycie melanżu, a przez Fremenów uznawane są wręcz za symbol ich religii. Młode czerwie są wykorzystywane przez nich w rytuałach, a ich związek z powstaniem przyprawy stanowi jeden z ważnych tematów powieści.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (23)

34 odpowiedzi na “Nie wiecie o co chodzi w „Diunie”? Wyjaśniamy zawiłości i szczegóły wczorajszego trailera”

 1. Dżihad jest właściwym określeniem. Społeczność Fremenów przypomina muzułmanów (fedajkini). A mamy jeszcze Padyszacha Imperatora. Sardaukarów – janczarów.
  Z drugiej strony mamy Biblię Protestancko-Katolicką (“Nie będziesz czynił maszyn na podobieństwo swoje”).

 2. “A przy tym skutecznie chroniąca przed bronią laserową. W jaki sposób? Otóż zetknięcie się wiązki lasera z tarczą powodowało nuklearną eksplozję niszczącą wszystko w okolicy. A wybuchnąć mogła zarówno broń, jak i osłona.”

  Nie rozumiem tego zdania, to znaczy, że w razie ataku istnieje szansa wybuchnięcia zbroi którą się nosi? Wygląda mi to na niedbałe tłumaczenie niepodparte researchem. I skąd nuklearna eksplozja? Przeczytałem (wysłuchałem) na razie dopiero paru rozdziałów “Diuny”, ale dotarłem już do informacji, że broń nuklearna jest w tym świecie niemile widziana na polu walki i obwarowana konwencjami.

  • W książce nie jest powiedziane, że to nuklearna eksplozja:

   “Eksplozja tarczy z rusznicą laserową była zmienną niebezpieczną; mogła być potężniejsza od jądrowej lub mogła zabić wyłącznie strzelca i jego osłoniony cel.”

   “– A kto by po odpaleniu odróżnił, czy nie była to eksplozja jądrowa? – zapytał. – Nie, moja pani. Oni nie zaryzykują nic aż tak nielegalnego”.

  • Czytałem na początku lata ponownie i tam jest to wyjaśnione tak, że nie wiadome jest co się stanie w przypadku zetknięcia się laseru z tarczą. Mogło zadziałać, że ginął cel, strzelec albo pół planety :P Autorowi (książki) chodziło o wyjaśnienie pewnego rodzaju retrofuturyzmu i nacisku na walkę w zwarciu mimo, tego, że to daleka przyszłość.

  • Czytałem na początku lata ponownie i tam jest to wyjaśnione tak, że nie wiadome jest co się stanie w przypadku zetknięcia się laseru z tarczą. Mogło zadziałać, że ginął cel, strzelec albo pół planety :P Autorowi (książki) chodziło o wyjaśnienie pewnego rodzaju retrofuturyzmu i nacisku na walkę w zwarciu mimo, tego, że to daleka przyszłość.

 3. Autor zapomniał wspomnieć o doktorze Yuechu, którego tatuaż na czole oznacza najwyższe warunkowanie Akademi Suka, które jest nie do złamania i sprawia, iż doktor jest wierny aż po grób

  • Nie tyle zapomniał, co bardziej chciał uniknąć stricte opisywania każdej postaci z osobna :). Co też nie do końca ma sens, jeśli chce się uniknąć spoilerów. Ale oczywiście pełna zgoda, że to ważny element.

 4. FREMENI !!!!!! NIE Fremani
  A tarcza osobista odbijała różnego rodzaju pociski. Tylko wystrzał z broni(rusznicy) laserowej w obiekt chroniony przez tarczę powodował wybuch podobny do wybuchu nuklearnego.
  Przeczytałem wszystkie książki obublikowane przez Herberta oraz jego syna.

 5. Wprowadzenie Irulan jest tylko u Lyncha. W powieści każdy rozdział rozpoczynają zapiski różnych osób, fragmenty opracowań historycznych czasów Mua Dibba. Poza tym Paul został poddany jednej tylko próbie. Bene Gesserith to nie organizacja, a zakon. Paul był, znienawidzony przez Bene.

 6. Niby zwiastun ale słaba muzykę dali. Klasyka nie zawsze współgra z inną klasyką. U Lyncha był brud i obrzydliwość w swoim pięknie ciekawe jak wyjdzie po nowemu, wygląda wszystko podobnie, kalki scen w nowym wydaniu.

  • Aż sprawdziłem, w książce jest Filtrak – polskie tłumaczenie, wydanie 2016 , “oryginalne tłumaczenie Marka Marszała”. Wiem, że było też tłumaczenie “słynnego” Jerzego Łozińskiego może stąd Ci się wzięło.

  • Wersja, której używam pochodzi z nowszego, poprawionego tłumaczenia Marszała :). W tym sensie wydaje mi się bardziej adekwatna, choć oczywiście to kwestia gustu :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...