Gary Oldman jako scenarzysta „Obywatela Kane’a”. Netflix pokazał kadry z filmu „Mank” Davida Finchera

Artykuł/Film 05.09.2020
Gary Oldman jako scenarzysta „Obywatela Kane’a”. Netflix pokazał kadry z filmu „Mank” Davida Finchera

Gary Oldman jako scenarzysta „Obywatela Kane’a”. Netflix pokazał kadry z filmu „Mank” Davida Finchera

Dokładnie 79. lat temu odbyła się premiera „Obywatela Kane’a” Orsona Wellesa. Współtwórcą filmu był Herman J. Mankiewicz i to właśnie jego historię opowie najnowsza produkcja Netfliksa z Garym Oldmanem w roli głównej. Serwis właśnie pokazał pierwsze kadry z filmu „Mank”.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o trendach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

„Obywatel Kane” to film należący do kanonu kinowej klasyki, a zarazem ponadczasowy tytuł, który chyba nigdy się nie zestarzeje. Wyreżyserowany przez Orsona Wellesa film został nagrodzony w 1942 r. Oscarem. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że statuetka Amerykańskiej Akademii Filmowej powędrowała do filmu w kategorii „najlepszy scenariusz oryginalny”, za który odpowiadali Wellles i Herman J. Mankiewicz. To właśnie historię tego drugiego opowie najnowszy film Netfliksa pt. „Mank”.

David Fincher kręci film według scenariusza autorstwa swojego ojca

Scenariusz do „Manka” napisał  nieżyjący już Jack Fincher, ojciec Davida („Zodiak, „Siedem”, „The Social Network”), który to z kolei podjął się reżyserii filmu. „Mank” opowie o losach Hermana J. Mankiewicza, który zapisał się w historii kina przede wszystkim jako scenarzysta „Obywatela Kane’a”. To właśnie ten etap jego życia zainteresował twórców „Manka” najbardziej — w tym celu ekipa nowego filmu Netfliksa wybrała się nawet na słynne Kemper Campbell Ranch, gdzie przed laty nad swoim scenariuszem pracował Mankiewicz.

Oto pierwsze zdjęcia z planu filmowego Mank (reż. David Fincher) o historii stojącej za dziełem Obywatel Kane….

Opublikowany przez Netflix Sobota, 5 września 2020

Wszystko zaczęło się na Kemper Campbell Ranch

Na mieszczące się w Victorville (w stanie Kalifornia) ranczo sprowadził Mankiewicza sam Welles, pragnąc zapewnić scenarzyście sprzyjające warunki do pisania ich wspólnego dzieła. Borykający się z bólem nogi po wypadku samochodowym Herman słynął ze słabości do używek, a pobyt w odosobnieniu miał pomóc mu w skupieniu się na pracy.

To miejsce w ogóle się nie zmieniło

— mówił kilka miesięcy temu w rozmowie z „Daily Press” William Doyle, współproducent filmu.

Mijasz wzgórze, widzisz ranczo i czujesz się jak w kapsule czasu. To tutaj siedział Herman Mankiewicz i pisał tę historię

— relacjonował filmowiec.

To nie będzie zwykły film biograficzny, jakich wiele

— cytuje słowa Doyle’a serwis Indiewire.com.

Gary Oldman jako tytułowy „Mank”

W główną rolę wciela się Gary Oldman, a oprócz niego w filmie zobaczymy m.in. Amandę Seyfried (w roli aktorki Marion Davis), Lily Collins (jako sekretarkę Mankiewicza Ritę Alexander) i Tuppence Middleton (jako Sarę Mankiewicz). W Orsona Wellesa, reżysera „Obywatela Kane’a” wcieli się Tom Burke („Muszkieterowie”, „Tylko Bóg wybacza”).. Za muzykę do filmu odpowiadają znani z wcześniejszej współpracy z Fincherem Trent Reznor i Atticus Ross, a za scenografię —  Donald Graham Burt („Dziewczyna z tatuażem”).

Teksty, które musisz przeczytać:

Idzie nowy lockdown? Sprawdź piątkowe nowości na Netfliksie

W trakcie pierwszego lockdownu zainteresowanie ofertą serwisów VOD w naszym kraju zdecydowanie wzrosło. A kolejne obostrzenia dotyczące wychodzenia z domu są coraz bardziej możliwe. Dlatego warto zawczasu sprawdzić, co będzie można obejrzeć od dzisiaj na platformie Netflix.

News/VOD 30.10.2020

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...