J.K. Rowling broni się przed oskarżeniami o transfobię. W geście protestu oddała nagrodę za walkę o prawa człowieka

News/Trendy 28.08.2020
J.K. Rowling broni się przed oskarżeniami o transfobię. W geście protestu oddała nagrodę za walkę o prawa człowieka

J.K. Rowling broni się przed oskarżeniami o transfobię. W geście protestu oddała nagrodę za walkę o prawa człowieka

Nazwisko J.K. Rowling w ostatnich miesiącach niezwykle często pojawia się w nagłówkach medialnych. Powodem takiego stanu rzeczy nie są jednak nowe książki czy filmy stworzone przez popularną autorkę, a kontrowersje związane z jej poglądami na kobiecość. Pisarka właśnie w mocnym liście zaprzeczyła oskarżeniom o transfobię.

Cała afera rozpętała się w mediach społecznościowych jeszcze na początku czerwca. W kilku osobnych tweetach J.K. Rowling wyraziła swoje opinie na temat menstruacji, osób niebinarnych i „prawdziwych” kobietach. Autorka popularnej serii „Harry Potter” była już wcześniej znana ze swojej niezgody na zrównywanie osób transpłciowych z kobietami, ale nigdy wcześniej nie zabrała głosy w sposób tak zdecydowany i bezlitosny. Wielu fanów pisarki (nie tylko tych należących do społeczności LGBT+) poczuło się urażonych jej słowami, a na krytykę Brytyjki zdecydowały się gwiazdy występujące w adaptacjach jej powieści.

J.K. Rowling nie poczuła się jednak w obowiązku przeprosić. Wręcz przeciwnie, jej nazwisko niedługo później pojawiło się wśród sygnatariuszy listu otwartego sprzeciwiającego się poprawności politycznej (oświadczenie podpisały też inne sławy literackiego świata, w tym Salman Rushdie i Margaret Atwood). Jeszcze na początku sierpnia wydawało się więc, że sprawa ostatecznie rozejdzie się po kościach. Jak podaje portal Deadline, do debaty nad słowami Rowling dołączyła wtedy Kerry Kennedy, prezydentka organizacji wręczającej prestiżowe wyróżnienie Robert F. Kennedy Human Rights Award.

J.K. Rowling w 2019 roku otrzymała z jej rąk nagrodę Ripple of Hope za walkę o równość i prawa człowieka.

Kennedy skrytykowała pisarkę za transfobiczne tweety i podkreśliła, że prawa osób niebinarnych należą do niezbywalnych praw człowieka.  W ten sposób Rowling wystąpiła więc przeciwko wizji reprezentowanej przez jej ojca, Roberta F. Kennedy’ego. Na końcu wyraziła zaś ubolewanie, że popularna autorka postanowiła wykorzystywać swoje talenty do kreowania narracji odrzucającej podmiotowość osób transseksualnych.

jk rowling transfobia

J.K. Rowling dosyć długo nie odpowiada na powyższe oskarżenia, ale wczoraj wieczorem opublikowała mocny list uderzający wprost w Kennedy i organizację jej ojca. Pomysłodawczyni postaci Albusa Dumbledore’a, Hermiony Granger i Severusa Snape’a zaznaczyła, że nie reprezentuje poglądów transfobicznych. Wręcz przeciwnie. Według jej własnych słów stanowi wręcz jedną z największych orędowniczek środowiska LGBT:

Jako osoba od wielu lat wspierająca finansowo charytatywne organizacje LGBT i obrończyni praw osób transpłciowych do życia bez obaw o bycie prześladowanym, stanowczo odrzucam oskarżenia dotyczące mojej rzekomej nienawiści do osób trans. Nie zgadzam się też ze stwierdzeniem, że walka o prawa kobiet jest czymś złym, dyskryminującym i prowokującym do przemocy wobec społeczności trans.

Pisarka podkreśliła też, że sprzeciwia się tylko radykalnemu ruchowi afirmującemu zmianę płci ponad wszystkie. Powołuje się przy tym na opinię setki lekarzy, zdaniem których skazywanie młodych ludzi na wieloletnie leczenie za pomocą leków może być dla nich szkodliwe i ignoruje możliwość współpracy z psychologiem. W geście solidarności z tysiącami kobiet, które podobno napisały do niej po jej poprzednich tweetach zdecydowała się więc zwrócić nagrodę Ripple of Hope.

  • Czytaj także: J.K. Rowling oprócz działalności publicznej skupiała się ostatnio również na promocji swojej nowej książki dla dzieci. Jak oceniliśmy „The Icabog”?

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (3)

140 odpowiedzi na “J.K. Rowling broni się przed oskarżeniami o transfobię. W geście protestu oddała nagrodę za walkę o prawa człowieka”

  1. Ludzie potrafią być naprawdę żałośni. I nie chodzi mi tu o J.K. Rowling. Mam wrażenie, że znalazła się ona w błędnym kole, stworzonym przez osoby o bardzo zawężonym światopoglądzie, które potrafią wyczytywać tylko niestworzone rzeczy z czyichś wypowiedzi. Nie mam nic do osób transpłciowych, naprawdę. Jestem bardzo tolerancyjną osobą, ale wcale nie dziwi mnie to, że zaczynają jej już puszczać nerwy. Ta cała nagonka wyszła już dawno za wszelkie granice przyzwoitości. Setki ludzi na świecie może powiedziec coś, co zostanie całkowicie wyrwane z kontekstu i zinterpretowane przeciwnie do tego co miał na myśli autor lub autorka wypowiedzi. Naskakiwanie na nią i szerzenie tej całej nienawiści tylko dlatego, że jej konto ma więcej obserwujących niż konto przeciętnego Kowalskiego, przez co jej opinia może wpłynąć na więcej osób jest po prostu chore i niesmaczne.

  2. Ja trzymam kciuki za JKR i popieram ją w całości. Jest jedną z pierwszych gwiazd, które zdały sobie sprawę że ta cała poprawność polityczna już dawno przekroczyła granice zdrowego rozsądku i teraz płaci cenę za to, że nie jest już taka jaka była.

    A przecież w przeszłości była do bólu poprawna politycznie – nawet wpływała na stworzony przez siebie świat Harrego Pottera, żeby go dostosować do poprawności politycznej wprowadzając większą różnorodność do niego niż oryginalnie w książkach to opisała. Stąd po premierze książkowych Insygniów Śmierci dowiedzieliśmy się że Dumbledore był gejem, a opisywana w książce relacja młodego Dumbledora z Grinewaldem była czymś więcej niż przyjaźnią, potem przy przedstawieniu Harry Potter i Przeklęte Dziecko, będącym kontynuacją serii dowiedzieliśmy się, że Hermiona jest czarnoskóra, a w końcu w Fantastycznych Zwierzętach dodała dwie główne bohaterki żydówki czyli Queenie i Tinę Goldstein i ujawniła że właściwie to pojawiający się epizodycznie w książkowym Zakonie Feniksa i Insygniach Śmierci oraz filmowych Insygniach Śmierci Anthony Goldstein jest z nimi powiązany i też jest żydem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...