REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD

5 rzeczy, o których nie miałeś pojęcia. Dowiesz się o nich z dokumentów dostępnych w CANAL+ telewizja przez internet

Być może nie interesujecie się nauką, ale nauka z pewnością interesuje się wami. Ma wyraźny wpływ na nasze życie, zarówno zbiorowe jak i indywidualne. Twórcy dokumentów dostępnych na CANAL+ telewizja przez internet próbują odpowiedzieć na pytania, które okazują się ważniejsze niż mogłoby się wydawać, a których do tej pory sobie nie zadaliście.

26.08.2020
8:31
Pełna ciekawostek seria dokumentów CANAL+ przez internet
REKLAMA
REKLAMA

Wiedzieliście, że bakterie odporne na antybiotyki całkiem niedługo mogą zabijać 10 mln osób rocznie? Potrafilibyście wskazać królową nauk XXI wieku? Przypuszczaliście, że za 30 lat możemy obudzić się w „Matriksie”? Spodziewalibyście się, że algorytmy rządzą naszym życiem? I na koniec, żeby było nieco przyjemniej, jesteście ciekawi, w jaki sposób powstawały gry z serii „Wiedźmin”? Wybrałem 5 dokumentów dostępnych w CANAL+ telewizja przez internet, które to wszystko wyjaśniają.

Dokumenty dostępne w CANAL+ telewizja przez internet, które tłumaczą współczesny świat

Bakterie odporne na wszystko

 class="wp-image-432787"
Bakterie odporne na wszystko/© BROADVIEW Pictures

Czy dokument, który nie dotyka spraw kryminalnych może być thrillerem? Oczywiście. O ile twórcy zadają odpowiednie pytania. Za punkt wyjścia „Bakterii odpornych na wszystko” Michael Wech przyjmuje Zgromadzenie Ogólne ONZ z 2016 roku. Głównym punktem obrad był problem zwiększającej się odporności bakterii na antybiotyki. Rzeczone bakterie zabijają rocznie 700 tys. osób (dla porównania, w przypadku grypy jest to 6500 tys.). Mało? W ciągu 35 lat liczba ta może zwiększyć się do 10 mln. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest faszerowanie antybiotykami zdrowych zwierząt hodowlanych i przeznaczonych na ubój. Problem jest jednak wielowarstwowy. W grę wchodzą bowiem jeszcze wielkie pieniądze i polityka. Rozwiązania szukają więc naukowcy, politycy, ekonomiści i lekarze.

„Bakterie odporne na wszystko” obejrzycie w CANAL+ telewizja przez internet.

Potyczki naukowców

Nie ma to jak połączenie ambicji edukacyjnych z walorami czysto rozrywkowymi. W „Potyczkach naukowców” program naukowy został ubrany w płaszcz reality-show. Czworo młodych badaczy próbuje udowodnić, że to ich dziedzina ma największy wpływ na różne aspekty życia. Szukają w ten sposób dyscypliny, którą można by nazwać królową nauk XXI wieku. Poznacie więc tu najnowsze osiągnięcia współczesnej nauki i dowiecie się m.in. dlaczego powinniście wietrzyć mieszkanie dużo częściej niż mogłoby się wydawać, czy można bezpiecznie słuchać muzyki na rowerze i jak oszczędzić czas stojąc w korkach. Tak, nauka daje odpowiedzi na takie właśnie prozaiczne pytania, bo nasz świat kręci się wokół niej.

„Potyczki naukowców” obejrzycie w CANAL+ telewizja przez internet.

Więcej niż człowiek?

 class="wp-image-432781"
Więcej niż człowiek?/© Autlook

Filmowcy przestrzegali wielokrotnie. Sztuczna inteligencja nas zniszczy. Będzie pozyskiwać z nas energię jak w „Matriksie”. Uwiedzie nas i wykorzysta jak Ava w „Ex Machinie”. Ale nie… Naukowcy ich nie słuchali. SI jest faktem, mamy z nią do czynienia na co dzień. Autonomiczne drony wyszukują swoje kolejne cele, samochody jeżdżą bez udziału człowieka, a agencje rządowe wykopują nasze dane z internetu. Nie są to teorie spiskowe, tylko prawda. SI od swojego powstania ma coraz większy udział w naszym życiu. Brakuje jej na razie kreatywności, ale i to niedługo się zmieni. Prawdopodobnie wystarczy 15-30 lat, aby komputer zmienił się w maszynę, która będzie przypominać człowieka. Twórcy „Więcej niż człowiek?” budują i programują SI, aby przekonać się, czy będzie w stanie przeprowadzić z nimi wywiad. Jednocześnie pojawia się wiele etycznych i moralnych dylematów.

„Więcej niż człowiek” obejrzycie w CANAL+ telewizja przez internet.

Algorytm – władca wszechświata

 class="wp-image-432778"
Algorytm - władca wszechświata/(c) TVF LTD

Wszędzie widzisz wzory? Uważasz, że nic nie jest dziełem przypadku? Bardzo dobrze! Taka właśnie jest prawda. Cały nasz świat składa się z algorytmów. Znajdziecie je nie tylko w matematyce, czy swoich komputerach, ale też na wzorach zwierzęcych sierści i muzyce. Są one niczym zbiór zasad, który usprawnia, a jednocześnie kontroluje nasze życie. Sami dajemy im coraz większą władzę. Jeśli więc pomysł, że coś steruje waszym życiem, wydaje wam się absurdalny i to nie jest tak, że ktoś wam mówi gdzie macie iść, co zjeść, co myśleć i co wytatuować na swoich ciałach, to naukowcy na przestrzeni dwóch odcinków wyjaśnią wam, w jak dużym błędzie jesteście. Jednocześnie przyznają się też do kilku błędów, które powinny wzbudzić wasze obawy.

„Algorytm – władca wszechświata” obejrzycie w CANAL+ telewizja przez internet.

Twórcy światów

„Tworzenie gier to sztuka, a granie to styl życia” – tymi słowami Canal+ promuje swoją produkcję. Tak, gry komputerowe stały się częścią kultury i ważnym elementem życia młodych ludzi. Co więcej, również w Polsce. Twórcy tego pięcioodcinkowego serialu zaglądają za kulisy rodzimej branży gamingowej. Poznacie więc jej pionierów w naszym kraju i ciekawostki chociażby z pracy nad globalnym fenomenem, jakim stały się pozycje z serii „Wiedźmin”. Jednym z bohaterów dokumentu jest bowiem pisarz, scenarzysta i projektant Marcin Blacha, który pracował przy powstawaniu wszystkich odsłon gier na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego.

REKLAMA

„Twórców światów” obejrzycie w CANAL+ telewizja przez internet.

*Tekst powstał we współpracy z CANAL+ telewizja przez internet.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA