Rewolucja na festiwalu Berlinale. Aktorzy i aktorki otrzymają neutralne płciowo nagrody

News/Film 25.08.2020
Rewolucja na festiwalu Berlinale. Aktorzy i aktorki otrzymają neutralne płciowo nagrody

Rewolucja na festiwalu Berlinale. Aktorzy i aktorki otrzymają neutralne płciowo nagrody

Przyszłoroczny festiwal filmowy w Berlinie odbędzie się na innych zasadach, niż dotychczas. Aktorskie nominacje nie zostaną podzielone na kategorie uzależnione od płci. Co ciekawe, nie jest to pierwszy w świecie filmu przypadek nagród gender-neutralnych.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o trendach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

„Najlepszy aktor drugoplanowy”, „Najlepsza rola kobieca” czy „Najlepsza aktorka pierwszoplanowa” to kategorie, które niebawem mogą się stać reliktem przeszłości. Organizatorzy przyszłorocznej, 71. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie zadecydowali, że odtąd nie będzie podziału kategorii aktorskich ze względu na płeć. Statuetki zostaną natomiast przyznane za „Najlepszy występ pierwszoplanowy” i „Najlepszy występ drugoplanowy”.

Berlinale proponuje nowe kategorie i odcina się od nazistów.

Wierzymy, że nierozdzielanie nagród aktorskich ze względu na płeć da sygnał do większej wrażliwości na temat płci w przemyśle filmowym

— można przeczytać w oświadczeniu wydanym przez organizatorów Berlinale, podpisanym przez Mariette Rissenbeek i Carlo Chatriana.

Jak się okazuje, nie będzie to jedyna nowość podczas 71. edycji niemieckiej imprezy. Ze względu na kontrowersyjną przeszłość Alfreda Bauera, pierwszego dyrektora Berlinale, któremu udowodniono współpracę z nazistami, całkowicie zrezygnowano z przyznawanej jeszcze do niedawna nagrody jego imienia. Zamiast niej, przyznana zostanie specjalna Nagroda Jury.

Podczas przyszłorocznej edycji festiwalu zostanie przyznanych osiem statuetek: Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu, wspomniana już Nagroda Jury, Nagroda Grand Jury, a także Srebrne Niedźwiedzie za reżyserię, scenariusz, rolę pierwszoplanową i rolę drugoplanową oraz za wybitny wkład artystyczny.

To nie pierwszy taki przypadek: nagrodę gender-neutralną dostała już m.in. Emma Watson.

Na podobny pomysł, aby nie dzielić kategorii aktorskich na damskie i męskie, wpadli już w 2017 r. organizatorzy MTV Movie Awards. Wówczas statuetkę za najlepszą rolę w „Pięknej i Bestii” otrzymała Emma Watson:

Pierwsza nagroda aktorska w historii, która nie dzieli nominowanych w oparciu o ich płeć, mówi coś o tym, jak odbieramy doświadczenie człowieczeństwa

— mówiła aktorka podczas ceremonii.

Krok MTV ku stworzeniu nagrodę bez płci za aktorstwo dla każdego będzie oznaczał coś innego, ale dla mnie świadczy o tym, że w aktorstwie chodzi o umiejętność wchodzenia w skórę kogoś innego, a to nie musi być podzielone na dwie różne kategorie. Empatia i umiejętność używania swojej wyobraźni nie powinny mieć limitów

— kontynuowała Emma Watson.

Oprócz Watson, podczas tej samej ceremonii MTV Movie Awards, nagrodę neutralną płciowo otrzymała również Millie Bobby Brown, czyli odtwórczyni Jedenastki w serialu Netfliksa „Stranger Things”.

*Zdjęcie główne: Dirk Michael Deckbar/Berlinale.de

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (12)

12 odpowiedzi na “Rewolucja na festiwalu Berlinale. Aktorzy i aktorki otrzymają neutralne płciowo nagrody”

 1. Jeśli jury takich konkursów byłoby obiektywne (w co wątpię), to żadna kobieta nie zdobyłaby już nigdy głównej nagrody. Wybitni aktorzy są tylko wśród mężczyzn.

  • Prooooszę Cię. Chyba jeśli tylko oglądasz filmy w stylu Avengers albo wybiórczo zwracasz uwagę głównie na męską grę aktorską, a tylko wygląd u aktorek.

   Meryl Streep
   Naomi Watts
   Natalie Portman
   Tilda Swinton
   Cate Blanchett
   Rachel Weisz
   Helen Mirren
   Nicole Kidman
   Sigourney Weaver
   Diane Keaton
   Emma Thompson

   I więcej… A to i tak z pominięciem wszystkich niby średnich aktorek, które kiedy dostają ciekawszą rolę to tworzą absolutny majstersztyk.

   • No… I która z nich według ciebie dorównuje aktorom, których wymieniłem powyżej? W historii kinematografii nie ma ANI JEDNEJ kobiecej roli, która dorównałaby takim wybitnym kreacjom jak De Niro w Taksówkarzu, Brando w Ojcu chrzestnym, czy Czasie apokalipsy, Pacino w Zapachu kobiety, diCaprio w Chłopięcym świecie, Phoenix w obojętnie jakim filmie, więcej nie chce mi się wymieniać. Nie twierdzę, że nie ma dobrych aktorek, ale to mężczyźni tworzą fenomenalne postaci.

    • Oczywiście zgadzam się z majstersztykiem męskich ról które wymieniłeś.

     Ale wydaje mi się, że oceniasz aktorstwo w połączeniu z napisaną rolą. Kobiety dostają role inne, często drugoplanowe a jeszcze częściej nie pozwalające na stworzenie postaci dostatecznie skomplikowanej lub wyróżniającej się. Fenomenalna rola kobieca zwyczajnie zawsze będzie nieco inna w odbiorze, ale nie przez niższe zdolności aktorskie.

     Meryl Streep absolutnie pozamiatała w Wyborze Zofii chociażby, Naomi Watts pokazała kunszt w Mulholland Drive, mimo że jej rola nie była wielka. Natalie Portman już jako dziewczynka wpisała się do historii kinematografii idealnie zagraną rolą w Leonie Zawodowcu, jej rola w Czarnym Łabędziu też była zagrana świetnie. Może fenomen to nie był i moim zdaniem jeden z gorszych filmów Aronofskiego, ale jednak. Tilda Swinton jak dla mnie w Musimy Porozmawiać o Kevinie za to jak najbardziej zrównała się aktorsko w kunszcie z wymienionymi przez Ciebie mężczyznami. Sharon Stone w Zabójczym Instynkcie też stworzyła rolę osoby z zaburzeniami porównywalną aktorsko z DeNiro w Taksówkarzu chociażby. Tyle, że film jest oczywiście gorszy a postaci różnią się diametralnie. Za to obydwoje idealnie zagrali swoje role i ciężko sobie wyobrazić kogokolwiek innego w zastępstwie.

 2. To trochę przez chciwość, teraz mogą dać o połowę mniej nagród. Po za tym dają Niedźwiedzia a nie Niedźwiedzicę więc i tak dalej faworyzują mężczyzn.
  Zlikwidujmy też kategorie w sporcie, to takie nie nowoczesne że kobiety mają osobną kategorię.

 3. Aktorstwo to nie sport, więc w sumie czemu nie.. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć wspólną kategorię. Nawet fajny pomysł.

  Tylko czemu przy okazji likwidować “Najlepszą Aktorkę” i “Najlepszego Aktora”? Nie mogą zostać?

 4. To ja już czekam tylko kiedy zacznie się w takim razie narzekanie albo aktorów, że panie zgarniają większość nagród, albo aktorek i reżyserek, że głównie panowie zgarniają nagrody w tych kategoriach, a ich wysiłek jest niedoceniany (w sumie w kategorii najlepszy reżyser na Oscarach już było głośno słychać w tym roku narzekanie że pań się nie docenia, głównie dzięki sukni Natalie Portman z nazwiskami reżyserek, które nominacji nie dostały).

 5. Ten podział nagród w sporcie jest zrozumiały ale w kinie nigdy nie miał sensu. Aktor/aktorka/osoba oceniana jest za wykonywaną pracę czyli za wcielanie się w rolę. Hoffman w “Tootsie” czy Williams w “Pani Daubtfire” zasługiwałyby na wyróżnienie “Najlepsza rola kobieca”? W drugą stronę też działa Tilda Swinton potrafi zagrać wszystko. Nie widzę tu żadnego konfliktu za to widzę chęć podczepienia się pod modny nurt neutralności płciowej.

 6. Głupi pomysł. Skończy się na tym, że będzie kwotowanie nagradzanych miejsc i kalkulacja, że skoro w zeszłym roku była większość kobiet to w tym musi być większość mężczyzn. Nie będzie miało to nic wspólnego z rzeczywistym wyróżnieniem a tylko z polityką. Z resztą, ta branża już dawno wykazywała dominację paranoi nad rozsądkiem.

 7. No nie wiem czy to dobry pomysł. Bo teraz zaczną się oskarżenia o faworyzowanie jednej z płci. Że facet pierwsze miejsce drugi rok z rzędu. Albo że kobiety większość nagród.

  To chyba już lepiej zostać przy obecnych parytetach – przynajmniej nagród jest więcej.

  BTW – może pora w takim razie wprowadzić neutralne płciowo nazwy zawodów. Np “to aktorzyno”. “Nagrodę dla najlepszego aktorzyno otrzymało…”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...