REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Komiksy

Batman świętuje jubileusz z 1000. numerem „Detective Comics”. Polecamy najlepsze historie od jego twórców

Ostatnie dni przyniosły wiele pozytywnych wieści dla fanów Batmana. Różne wersje Mrocznego Rycerza pojawią się w co najmniej dwóch aktorskich filmach („The Batman” i „The Flash”), a polscy czytelnicy mogą się nareszcie zapoznać z jubileuszowym, 1000. numerem „Batman Detective Comics” stworzonym przez najsłynniejszych komiksowych autorów.

25.08.2020
12:21
batman detective comics
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio dobrze jest być fanem Batmana. Mściciel z Gotham nadal stanowi niepodważalny filar komiksowego świata, a zapowiedziane na najbliższe lata rozmaite projekty rozgrywające się w jego świecie prezentują się niezwykle ciekawie. O wielu z nich dowiedzieliśmy się więcej podczas niedawnego wydarzenia DC FanDome. W trakcie poszczególnych paneli zaprezentowano nowe materiały z łącznie sześciu produkcji mniej lub bardziej powiązanych z postacią Mrocznego Rycerza: chodzi o filmy „The Batman”, „The Flash”, „Legion samobójców. The Suicide Squad”, gry wideo „Gotham Knights” i „Suicide Squad: Kill the Justice League” oraz miniserial „Zack Snyder's Justice League” (więcej na temat DC FanDome przeczytacie TUTAJ).

Sierpień przyniósł też premierę polskiego wydania jubileuszowego numeru słynnej serii „Detective Comics”. To właśnie na jej łamach Batman zaliczył swój debiut (było to w ikonicznym numerze „Detective Comics #27”), a w zeszłym roku od tamtego wiekopomnego wydarzenia minęło okrągłe 80 lat. Nieco dłużej przyszło nam poczekać na 1000. zeszyt w polskim tłumaczeniu, ale było warto.

Batman Detective Comics #1000 – kto stworzył jubileuszowy tom?

Wydany właśnie w Polsce komiks składa się bowiem z szeregu krótkich historii stworzonych przez najsłynniejszych scenarzystów i rysowników ostatnich lat, którzy w przeszłości wielokrotnie przyłożyli rękę nie tylko do rozwoju uniwersum Batmana, ale też całego DC Comics. Na liście twórców znaleźli się m.in. Scott Snyder i Greg Capullo, Kevin Smith i Jim Lee, Warren Ellis i Becky Cloonan, Geoff Johns i Kelley Jones, James Tynion IV i Alvaro Martinez oraz Tom King, Tony Daniel i Joelle Jones.

batman detective comics class="wp-image-436654"
Foto: Okłada tomu Batman Detective Comics #1000

Znaleźli się tu zarówno weterani branży, jak i twórcy mający ostatnio największą styczność z komiksami o Batmanie. Trzeba sobie jednak otwarcie powiedzieć, że nie wszystkim czytelnikom przypadną do gustu tego typu krótkie historyjki liczące od kilku do kilkunastu stron. Dlatego postanowiliśmy zamiast tego polecić najciekawsze komiksy lub serie poświęcone Mrocznemu Rycerzowi a tworzone przez autorów „Batman Detective Comics #1000”.

DC Comics – najlepsze historie o Batmanie od twórców takich jak Scott Snyder i Warren Ellis:

Trybunał Sów

batman detective comics class="wp-image-436657"
Art; Greg Capullo

Wśród czytelników komiksów nie brak głosów, że cały run duetu Scott Snyder/Greg Capullo można uznać za współczesną klasykę opowieści o Mrocznym Rycerzu. A to dlatego, że ich autorska seria zainicjowana po masowym reboocie całego cyklu wydawniczego DC wystartowała w 2011 roku i na przestrzeni 52 zeszytów zdołała pokazać Batmana w niezwykle ciekawy i nieoczywisty sposób. Snyder w doskonały sposób potrafił też odświeżyć kilku przeciwników bohatera, w tym samego Jokera.

Zdecydowałem się jednak w szczególności polecić sam początek serii Snydera i Capullo, czyli historię „Trybunał Sów”. Współczesne komiksy superbohaterskie mają bowiem często problem z wprowadzaniem nowych bohaterów i idei, które zdołałby utrzymać się w uniwersum po wielu latach. A sekretna organizacja od wieków decydująca o losach Gotham wymyślona przez Snydera nie tylko przyciągnęła uwagę czytelników, ale nadal inspiruje kolejnych twórców. Dlatego Trybunał Sów pojawi się choćby w zapowiedzianej podczas DC FanDome gry „Gotham Knights”.

Syndykat ofiar

batman detective comics class="wp-image-436660"
Art: Jason Fabok i Brad Anderson

James Tynion IV to jeden z najbardziej doświadczonych autorów piszących o Batmanie, choć jego kariera w branży zaczęła się dopiero w 2011 roku. Na swoim koncie ma pracę nad takimi seriami jak „Batman: Metal”, „Wieczny Batman” czy „Detective Comics”, a ostatnio po raz pierwszy otrzymał stery nad głównym cyklem „Batman”. Tynion IV charakteryzuje się ciekawym spojrzeniem na postaci drugoplanowe, które zwykle traktowane są przez fanów Mrocznego Rycerza nieco po macoszemu. Duża empatia i zrozumienie konsekwencji superbohaterskich działań w twórczości tego autora wyszła na jaw również w opowieści o Syndykacie Ofiar, czyli grupie mieszkańców Gotham, którzy ponieśli poważne fizyczne i psychiczne obrażenia na skutek walk między bohaterami i złoczyńcami.

Planetary/Batman: Night on Earth

batman detective comics class="wp-image-436681"
Art: John Cassaday

Warren Ellis w ostatnich tygodniach nie ma najlepszej prasy ze względu na informacje o jego licznych romansach i co najmniej kontrowersyjnych relacjach z niektórymi pracownicami. Trudno jednak zaprzeczyć, że autor „Transmetropolitan” to jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców komiksowych. I choć Ellis jest bardziej znany ze swoich licznych komiksów dla Marvela, to miał też w przeszłości okazję opowiadać o Mrocznym Rycerzu.

„Planetary/Batman: Night on Earth” to pojedynczy tom, w którym dochodzi do crossoveru między między tworzoną przez Ellisa serią „Planetary” i uniwersum Batmana. To alternatywna historia w najlepszym tego słowa znaczeniu. Nie tylko rzuca nowe światło na postać Mściciela z Gotham, ale też pokazuje jak mogłoby wyglądać Gotham bez jego obecności.

Batman: Ślub

batman detective comics class="wp-image-436684"
Art: Tony S. Daniel

Tom King w ostatnich latach stał się jednym z najbardziej poważanych (ale i najbardziej kontrowersyjnych) twórców komiksowych młodszego pokolenia. Amerykanin ma na swoim koncie absolutnie arcydzieła pokroju powieści graficznych „Vision” i „Mister Miracle”, ale według wielu osób nie pasował do pisania krótszej, nastawionej bardziej na akcję serii o Batmanie.

REKLAMA

Dyskusje na temat jakości jego cyklu trwają do dziś, choć sam King został przedwcześnie odsunięty od pisania „Batmana” i zamknął swoją opowieść na łamach mniejszego spin-offa. Trudno jednak podważyć jak wiele scenarzysta zrobił dla postaci Kobiety-Kot i jej relacji z Brucem Waynem. Kulminacją opowieści o ich związku była zaś historia stosunkowo nieudanej ceremonii zaślubin między dwójką ważnych dla Gotham postaci.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA