Olga Tokarczuk na nowo wrogiem narodu polskiego. Co mówi o Polakach afera wędzarniana?

Artykuł/Trendy 19.08.2020
Olga Tokarczuk na nowo wrogiem narodu polskiego. Co mówi o Polakach afera wędzarniana?

Olga Tokarczuk na nowo wrogiem narodu polskiego. Co mówi o Polakach afera wędzarniana?

Olga Tokarczuk od wielu lat stanowi największą ideologiczną przeciwniczkę literackiej prawicy w naszym kraju. Nowym powodem do atakowania noblistki okazała się należąca do jej menadżerki wędzarnia mięsa i wędlin. Jak podają media, pod tym samym adresem figuruje wegańska kawiarnia założona przez obie kobiety.

Powody wrogości panujących między prawicową inteligencją a Olgą Tokarczuk są jasne w środowisku od dawna. Nie chodzi wcale o pisarski styl laureatki Literackiej Nagrody Nobla. Tokarczuk jest zdeklarowaną feministką, weganką i obrończynią praw zwierząt, a to zdecydowanie nie jest w smak prawicy. Dlatego z najnowszych wypowiedzi jej przedstawicieli przebija słabo skrywana satysfakcja.

O co dokładnie chodzi? Dziennikarka Telewizji Republika, Dorota Kania, ujawniła w programie „Koniec Systemu” na platformie YouTube informacje o ciekawych związkach menadżerki Tokarczuk z pewnym interesem działającym w Nowej Rudzie. Beata Kłosowska-Tyszka ma według medialnych informacji być współwłaścicielką nie tylko założonej w połowie lipca wegańskiej kawiarni Dobra Nowina, ale także znajdującej się w innej części miasta wędzarni Bukowy Dym.

Twórcy programu posłużyli się przy opisie działalności wędzarni m.in. zdjęciami z jej profilu na Facebooku, ale nie raczyli dodać, że opublikowano tam zaledwie dwa posty, w tym ostatni z 9 kwietnia. Telewizja Republika nie zarzuca też niczego niezgodnego z prawem ani Kłosowskiej-Tyszcze, ani polskiej noblistce. Odcinek programu „Koniec Systemu” nosi więc znamiona dziennikarstwa śledczego, ale w rzeczywistości nim nie jest. Redakcja Rozrywka.Blog skontaktowała się z Bukowym Dymem w celu uzyskania odpowiedzi na wideo prawicowej telewizji. Beata Kłosowska-Tyszka zaznaczyła, że na tę chwilę nie widziała omawianego materiału i chce się na razie wstrzymać z komentowaniem sprawy.

Materiał dotyczy hipokryzji tzw. salonu. Olga Tokarczuk miała według wypowiadającego się w wideo Rafała Ziemkiewicza popisać się obłudą.

W opinii Tomasza Sakiewicza sprawa z Nowej Rudy ma pokazywać, że osoby wyznające publicznie lewicowy styl życia w rzeczywistości często nie wyznają wcale takich poglądów. Udają jednak przed światem, gdyż „za to są pieniądze”. Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” nie raczył wyjaśnić, skąd te magiczne kwoty się biorą, ani jacy dokładnie celebryci czy artyści przybierają nieprawdziwą pozę. Cała sytuacja dotycząca menadżerki i przyjaciółki Tokarczuk wystarczyła natomiast autorom materiału do atakowania pisarki. Nikomu oczywiście nie przyszło do głowy zapytać samej autorki, czy wiedziała o masarskiej działalności Kłosowskiej-Tyszki.

Obraz Olgi Tokarczuk wyłaniający się z nowego odcinka „Końca Systemu” pokazuje osobę zakłamaną i robiącą wszystko dla pieniędzy. Noblistka ma być w tym układzie pupilkiem establishmentu, który podążą za tym co akurat jest popularne. To portret nie tylko krzywdzący, ale też absolutnie nielogiczny. Dziennikarze i twórcy prawicowi w 2020 roku nadal ustawiają się w kontrze do rzekomo rządzącego salonu, mimo że u władzy od niemal pięciu lat znajduje się wspierające ich Prawo i Sprawiedliwość.

W takim widzeniu świata każdy nawet najdrobniejszy gest jest posunięciem w wielkiej wojnie ideologicznej.

Ma to bardzo niewiele wspólnego z rzeczywistością. O jakości książek Olgi Tokarczuk jak najbardziej można i warto dyskutować. Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby brać pod lupę ewentualne rozbieżności między jej słowami a realną postawą. W końcu jest osobą publiczną. Niestety, trudno mi pozbyć się wrażenia, że po zdobyciu Literackiej Nagrody Nobla przez autorkę „Ksiąg Jakubowych” obie strony weszły na z góry opatrzone pozycje.

Dotychczasowi zwolennicy jej twórczości zaczęli jeszcze mocniej wychwalać pisarkę pod niebiosa, a prawicowi przeciwnicy mniej lub bardziej głośno wyrażali swój sprzeciw, choć kłóciło im się to z odgórnymi nakazem chwalenia się polskimi sukcesami. W materiale Doroty Kanii na temat polskiej kultury i środowiska pojawia się mnóstwo przekłamań, dziwacznych teorii i niepopartych żadnymi argumentami tez (jestem bardzo ciekaw co też zrobiła Rafałowi Ziemkiewiczowi Toni Morrison, że zaatakował tę wybitną amerykańską pisarkę). To działanie podwójnie szkodliwe, bo przecież nie jest tak, że światek polskiej literatury nie mierzy się z żadnymi problemami. Warto by o nich porozmawiać nieco bardziej poważnie niż poprzez wrzucanie fotografii Olgi Tokarczuk obok pętka kiełbasy.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News. 

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (47)

783 odpowiedzi na “Olga Tokarczuk na nowo wrogiem narodu polskiego. Co mówi o Polakach afera wędzarniana?”

 1. Szanowny Tomaszu, przeczytaj proszę kilka książek Tokarczuk i wtedy napisz coś o jej literaturze. Nie marnuj czasu na te prawicowe, intelektualne miernoty.
  Jestem przekonany, że będzie to miało zdecydowanie większa wartość nie tylko dla obecnych tu czytelników, ale również dla siebie samego.

  • Szanowny Pani Lohn Jennonie, czytałem książek Tokarczuk wcale niemało. O jej literaturze nic nie pisałem w powyższym tekście, bo nie jest ona jego tematem. Zaznaczyłem jedynie, że warto by o niej na poważnie dyskutować. Z tym chyba obaj jesteśmy w stanie się zgodzić, prawda? A rozmawianie o wspomnianym materiale Telewizji Republika nie wydaje mi się marnowaniem czegokolwiek. Jeśli Pan ma takie wrażenie, to współczuję, że stracił Pan czas ;).

 2. Olga Tokarczuk mnie ni grzeje ni ziębi ale proszę nie róbmy z niej jakiegoś autorytetu bo nie ma na niego zadatków tak jak nie jest nim Leszek W.

 3. “O jakości książek Olgi Tokarczuk jak najbardziej można i warto dyskutować.”
  No toś pojechał kolego. Będziemy rozmawiać o jakości książek noblistyki? Może najpierw wrzuć sobie na tapetę książki Mroza, Bondy czy innego Komudy. Czytałem jej książki i to jest zupełnie inna liga niż wymienieni. Przestań trollować, bo to żenada.

 4. Prawica ocenia pisarke, przede wszystkim, za tendencyjne oczernianie narodu polskiego. Robi ona to niemal według kalki sowieckiej propagandy na byłych kresach Rzeczpospolitej.

  • A prawica wie co mówi.
   W końcu próbuje stworzyć nowego człowieka – “patriotę polskiego” wg najlepszych wzorców radzieckiej propagandy, syna wodza jedynego, człowieka z ludu, wyedukowanego na uczelni w Toruniu i pobierającego nauki polityczne od lokalnych wschodnich satrapów, mężów opatrznościowych swoich narodów: Putina, orbana, erdogana. Uczącego się kultury na filmach Krauzego, muzyki i śpiewu patriotycznego na talencie Zenka Martyniuka.

 5. Pierwsze zdanie: “…prawicowa inteligencja..” a później ” dziennikarka TR Dorota Kania” to wystarczyło zby porzucić dalsze czytanie, bo autor ( z pewnością nie dziennikarz) posługuje się pojęciami bliżej mu nieznanymi.

  • To już nie autora wina, że takimi “chwalebnymi” przedstawicielami prawicowa inteligencja się szczyci. Pozwolę sobie też zachować status dziennikarza, mam nadzieję, że mi Pan to wybaczy.

 6. Świetnie, zobaczyłem materiał TV Republika. Menadżerka Tokarczuk wędzi mięso co jest hipokryzją gdyż jak wiadomo weganin nie może utrzymywać kontaktów z ludźmi wędzącymi mięso, Tokarczuk to hipokrytka a do tego typ w okularach twierdzi że nie jest tak zdolna jak wielu innych literatów i poetów a wypromowała się na kontrowersyjnych tematach. Co gorsze menadżerka Tokarczuk MOŻE być wnuczką komunistycznego komisarza a ojciec Tokarczuk też był czerwony jak światła stopu w samochodzie i indoktrynował polaków. To jest dziennikarstwo ? Serio ?

  • Raczej nigdy, bo żadna lewicowa partia nie wspierałaby KK , nie walczyłaby z ruchami LGBT, nie zlewałaby konsultacji społecznych (w tym tych ze związkami zawodowymi) itp. itd. Rozdawanie pieniędzy w żadnym wypadku nie świadczy o lewicowości danego ugrupowania.

   • 1) hitleryzm walczył z KK,
    2) putinizm wspiera KK
    3) ręka w rękę ze związkami zawodowymi raczej chadzają formacje lewicowe :)
    4) prawica jest z zasady liberalna biznesowo (z szacunku dla własności) i nie zamyka administracyjnie biznesu w niedzielę aby pracownik mógł wypocząć, co najwyżej wymusza wyższe stawki godzinowe.
    5) znalezienie w historii gospodarczej świata prawicowego rządu, którego głównym osiągnieciem są masowe transfery społeczne na wsparcie powyższej tezy krogga będzie cudem :)

   • Mówisz o wspieraniu KK w postaci akceptacji zabijania dzieci nienarodzonych, mimo, że ma się taką przewagę w sejmie, że bez problemu można przegłosować restrykcyjną ustawę o całkowitym zakazie!? Mówisz może o tym, że PIS wspiera działania hunbejwinów LGBT, którzy wieszają swoje flagi na symbolach religijnych katolików!? Mówisz może o tym, że PIS wspiera hunwejbinów LGBT poprzez ochronę policyjną ich agresywnych demonstracji!? Mówisz może o płaceniu górnikom, nauczycielom, lekarzom, policjantom i całej reszcie budżetówki, prawie tyle ile krzyknie, bo związki zawodowe żądają!? Rozdawanie pieniędzy odebranych pod przymusem ludziom zamożnym, aby dać je potem ludziom, którym pracować się nie chce, jest jak najbardziej lewicowe.

 7. “Dziennikarze i twórcy prawicowi w 2020 roku nadal ustawiają się w kontrze do rzekomo rządzącego salonu, mimo że u władzy od niemal pięciu lat znajduje się wspierające ich Prawo i Sprawiedliwość.”

  Tylko że PiS nie jest prawicowy.

 8. Nie krytykując naszej noblistki ale to wygląda na podlizywanie się pseudonowoczesnej Europie.Żal mi ludzi któży zachowują się jak chorągiewki na wietrze, i nie mają własnej wizji i zasad moralnych

  • Zgadzam się. Mnie również żal.
   Brak podstawowej szczerości wobec samego siebie, zachowania stadne oraz te “co ludzie powiedzą” to zaprzeczenie człowieczeństwa.
   Wychowany w tradycji chrześcijańskiej, po wszelkich sakramentach i latach spędzonych w orbicie jej wpływów wypisałem się z tej formacji ostatecznie nie mogąc znieść skali hipokryzji i zakłamania funkcjonariuszy tej organizacji oraz ludzi tam aspirujących.

   • Znowu kolega wie lepiej co jest skandalem i kto ogłupia ludzi…

    zacytuję Ci tu pewnego prelegenta kilka postów wyżej :
    “…No fakt ty decydujesz jak kto ma postrzegać “świat”
    Gratuluję w ten sposób właśnie ty jesteś psycho…”

    • Tak!!!
     Uważam że każdy ma prawo myśleć co chce i nikomu nic do tego że się zemną nie zgadzasz to nie powód żebyś mnie obrażał to są podstawowe zasady kultury a czy jesz mięso czy nie to twoja sprawa i nikomu nic do tego

 9. Panie Gardziński, pan nie zauważa, że została obnażona obłuda menadżerki Olgi Tokarczuk, bo żaden prawdziwy weganin czy wegetarianin nie zajmowałby się wędzeniem mięsa, ani jego sprzedażą, ani sprzedażą skór zwierzęcych itd

 10. A wszystko to pikuś w porównaniu z zalewem fake newsów jak to teraz źle się dzieje w kraju jak to lincxuje się gejów czy tworzy pierdoły o kreacjach prezydentowej….cały kraj i wszystkie dziedziny
  A co do Nobla….
  Widać po prostu jakie mechanizmy tam kręcą… ile warta jest ta nagroda teraz w czasaclewicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...