To nie koniec dyskusji o odejściu Jedlińskiego z RNŚ. Centrum Monitoringu Wolności Prasy zaniepokojone działaniami radia

News/Media 18.08.2020
To nie koniec dyskusji o odejściu Jedlińskiego z RNŚ. Centrum Monitoringu Wolności Prasy zaniepokojone działaniami radia

To nie koniec dyskusji o odejściu Jedlińskiego z RNŚ. Centrum Monitoringu Wolności Prasy zaniepokojone działaniami radia

W związku z kontrowersjami wokół ustąpienia Piotra Jedlińskiego z funkcji prezesa Radia Nowy Świat, szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy napisała list do stacji, w którym apeluje o poszanowanie dziennikarskiej wolności słowa i wyraża zaniepokojenie ostatnimi działaniami. Dodatkowo CMWP zaoferowało Jedlińskiemu bezpłatną pomoc prawną.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Radio Nowy Świat w lipcu mogło poszczycić się mocnym debiutem. Słuchacze, którzy mieli dość kontrowersyjnych decyzji włodarzy Trójki, chętnie przełączyli się na fale nowego, internetowego medium. Nie trzeba było jednak długo czekać na pierwszy kryzys wizerunkowy. Ten nastąpił już miesiąc później, zaraz po wydarzeniach, jakie miały miejsce 7 sierpnia w Warszawie.

Po aresztowaniu Margot, dziennikarze RNŚ konsekwentnie nazywali aktywistkę Michałem Sz. i określali ją męskimi zaimkami.

Nie umknęło to uwadze internautów, którzy zwrócili się do radia z apelem o zaprzestanie takich praktyk. Odpowiedź nadeszła od prezesa stacji. Piotr Jedliński uznał, że jest to atak na wolność mediów i jego samego. Zwolennicy poprawności politycznej nie kryli swojego oburzenia.

Jedliński zrozumiał swój błąd i przeprosił, ale na tym się nie skończyło. Musiał ustąpić z pełnionej przez siebie funkcji. W sprawie rzekomo dobrowolnej dymisji pojawiło się jednak wiele niejasności. Sam zainteresowany stwierdził, że był do niej namawiany. Wyraził nawet oburzenie wypowiedzią Magdy Jethon cytowaną przez „Gazetę Wyborczą”, zgodnie z którą dziennikarka namawiała go, aby pozostał na swoim stanowisku.

Jak się okazuje w ten sposób rozpoczęły się prawdziwe kłopoty nowej stacji.

Nie trzeba było czekać, aby pojawiły się głosy, że był to przejaw cenzury. W sprawie pojawiło się mnóstwo nie do końca jasnych kwestii. A teraz ma ona swój dalszy ciąg. Zainteresowało się nią bowiem Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

Jak podaje portal Wirtualne Media, szefowa CMWP Jolanta Hajdasz zaapelowała do Radia Nowy Świat o poszanowanie wolności słowa w pracy dziennikarskiej i wyraziła zaniepokojenie działaniami stacji. W liście wystosowanym do RNŚ czytamy bowiem:

Opisane w mediach relacje z przebiegu konfliktu między kierownictwem i nieujawnionymi „patronami” Radia Nowy Świat, a byłym prezesem stacji, red. Piotrem Jedlińskim oraz konsekwencje sporu światopoglądowego w redakcji w postaci pozbawienia dziennikarza — prezesa radia pracy i udziałów finansowych w zakładanej przez niego stacji radiowej, wskazują na naruszenie zasady wolności słowa i dziennikarskiej niezależności przez właścicieli rozgłośni. (…) Obecny spór i jego przebieg świadczą o nadużyciu zaufania słuchaczy Radia Nowy Świat przez jego twórców i właścicieli oraz ujawniają mechanizmy manipulowania opinią publiczną przez jego kierownictwo.

W związku z obawami o poszanowanie dziennikarskiej wolności słowa CMWP zaoferowało Piotrowi Jedlińskiemu bezpłatną pomoc prawną. Wszystko wskazuje więc na to, że kryzys wizerunkowy RNŚ jeszcze trochę potrwa.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (30)

33 odpowiedzi na “To nie koniec dyskusji o odejściu Jedlińskiego z RNŚ. Centrum Monitoringu Wolności Prasy zaniepokojone działaniami radia”

 1. “Jedliński zrozumiał swój błąd i przeprosił” – moze gdyby na początku sie tak mocno nie postawił krytykującym to nie było by takiego zamieszania – w późniejsze jego przeprosiny chyba nikt nie uwierzył. Mniejsza o to kto ma racje, bo któż to wie ;-) Szkoda, że teraz mówi sie o tym radiu w tym kontekście.

 2. Gdyby jeszcze Jedliński był dziennikarzem to może przyznałbym minimum racji takim protestom. Jednak był prezesem, którego obowiązkiem jest ogarniać o co w cywilizowanym świecie chodzi i że idziemy w stronę standardów zachodnich a nie agresji i prostactwa.

  • Dlaczego w cywilizowanej Japonii nie ma problemu z takimi głupotami? Czy my musimy wzorować się na najgorszych i najbardziej idiotycznych przykładach zza granicy?

 3. Język polski jest pełen subtelności. Napisali, że Margot to “aktywista” i trudno się nie zgodzić, że to słowo kończy się na “a” i przy odrobinie dobrej woli ma w sobie pierwiastek brzmienia żeńskiego. Wydaje mi się, że Margot to wystarczająco postawna mężczyzna, żeby można było uczciwie pominąć “k” na końcu tego słowa. Mam na myśli, że “aktywista” to taka spora “aktywistka”.

  Z drugiej strony, również i wspomniana mężczyzna kończy się na “a”… [zaczyna grać muzyka z Archiwum X]

 4. Chyba wina leży po stronie Pana Michała Sz. W Polsce nie jest zabroniona zmiana płci, czy sama zmiana imienia, nazwiska. Wystarczy wystąpić uzasadnić i gotowe.
  Sama poprawność polityczna w dużej mierze zaczyna powoli zamieniać się w mechanizm narzucania światopoglądu. Co w samym w sobie jest wypaczeniem ideii walczących o równe traktowanie.

  • Sprawdzałeś, czy osoba mająca w dotychczasowych dokumentach płeć męską (i stosowny PESEL) może zmienić imię (imiona) tak, by jako pierwsze było jakiekolwiek imię żeńskie? Bo znam tylko przypadki, kiedy mężczyzna ma na drugie imię Maria.

 5. Czyli p. Jedliński nazwał kobietę mężczyzną i o to cały dym? Czy mężczyznę nazwał kobietą i o to ten dym? Bo googlowałem tą Margot, ale coś źle robię, bo mi wyskakuje facet. Zakładam własną głupotę i może od zarania dziejów są trzy płci i fachowcy nam to objawili? Nie? Ok, dość sarkazmu. Pełen szacun dla autoidentyfikacji Michała Sz., kto nie przeżył nie ogarnie, ale dymimy bez sensu. Skupmy się na tym, co dl LGBT ważne, pomóżmy im to ogarnąć, ale ogień zgaśmy, bo nikomu to nie służy, a najmniej LGBT, bo tych, co byli wrogo nastawieni nastawili jeszcze bardziej wrogo.

   • Michał Sz. to są dane prywatne ? Nie, nie są. A policja jaki komunikat wydała ? Zatrzymali Michała Sz. Jak wejdziemy w ten cyrk to nie ma już wyjścia. A ja wtedy lecę na emeryturę w wieku 60 lat. A to że mam żonę ? Żadna przeszkoda, to po prostu związek lesbijski jest :)

    Tak teraz przemyślałem to w sumie chyba na lewice będę głosował, szybsza emerytura i w ogóle ;)

 6. Hahahahahhahahahahahha. Tak szczerze między nami trollami disqusowymi, to ja się cieszę, że w Polsce mamy takie problemy.
  W Bejrucie wywaliło 2 tony środków wybuchowych, na Białorusi ludzie są torturowani, w Niemczech murzyny mordują ludzi, we Francji rząd walczy z obywatelami w wojnie domowej, w Anglii policja boi się interweniować w związku z gangiem pedofili w Rotherdam, do Włoch codziennie przypływają pontony z nielegałami, Grecja jest na skraju wojny z Turcją (sojusznikiem z NATO notabene), w Szwecji samochody płoną jak zapałki…. a w Polsce. Heh
  A w Polsce jeden koleś zdemolował furgonetke, został aresztowany, banda oszołomów zrobiła imbe na mieście, inny kolo na antenie radia nazwał go facetem i został zwolniony, i wielka afera trwa już drugi tydzień. Szczerze, dzięki Bogu, że mamy takie „afery”. Dobranoc i Szczęść Boże drogie trolle

 7. Takich jaj to się nie spodziewałem. Uciekli przed zła trójką do nowego radia. A tu cyk to samo :) U jednych cenzura – nie można nic na partię rządzącą złego powiedzieć, i u drugich cenzura – nie można nazywać spraw takimi jakie są. A jeszcze na dokładkę wchodzi Centrum Monitoringu Wolności prasy. I niech mi ktoś teraz wytłumaczy gdzie jest wolność słowa ? Szybko odpowiem – nie ma jej nigdzie. Mamy zwykłą cenzurę. Ale jedno w tym cieszy. Widać że jesteśmy już na tyle rozwiniętym krajem że zajmujemy się takimi pierdołami jak nazywanie faceta – facetem :) U wschodnich sąsiadów takie problemy pewnie wywołują lekki uśmieszek.

  • Myślę że na wschodzie doskonale czują klimat plucia na mniejszości czy obwiniania ich za całe zło tylko po to, żeby odsunąć wzrok opinii publicznej od własnej indolencji. Innego celu w tym nie ma bo sukcesu nie osiągnęli w sądownictwie, ochronie zdrowia czy edukacji. A już stwierdzenie że nasz kraj trzyma zachodnie standardy, szczególnie przy obecnej władzy, to doprawdy ogromna naiwność. A do pełnego obrazu poczytaj co to jest ta szumnie nazwana CMWP to przejrzysz na oczy :) Zgodnie z liberalną koncepcją RNŚ, prezes dostał kopa skoro nie mógł zrozumieć niuansów cywilizacji europejskiej. Nie ma się co obrażać, nie każdy nadaje się na stanowiska chyba że jesteś blisko władzy, to wtedy wszędzie się sprawdzisz bo wystarczy chęć szczera.

  • Myślę że na wschodzie doskonale czują klimat plucia na mniejszości czy obwiniania ich za całe zło tylko po to, żeby odsunąć wzrok opinii publicznej od własnej indolencji. Innego celu w tym nie ma bo sukcesu nie osiągnęli w sądownictwie, ochronie zdrowia czy edukacji. A już stwierdzenie że nasz kraj trzyma zachodnie standardy, szczególnie przy obecnej władzy, to doprawdy ogromna naiwność. A do pełnego obrazu poczytaj co to jest ta szumnie nazwana CMWP to przejrzysz na oczy :) Zgodnie z liberalną koncepcją RNŚ, prezes dostał kopa skoro nie mógł zrozumieć niuansów cywilizacji europejskiej. Nie ma się co obrażać, nie każdy nadaje się na stanowiska chyba że jesteś blisko władzy, to wtedy wszędzie się sprawdzisz bo wystarczy chęć szczera.

   • Haha. Nazwanie faceta – facetem – to jest nie zrozumienie niuansów cywilizacji europejskiej :) Fajna ta cywilizacja, taka nie za poważna, pełna cenzury – no chyba że jesteś tej samej myśli – wtedy cenzury brak. Hmm, skąd ja to znam…

    • To nie jest powód do dumy że zabierasz głos nie widząc co to jest niebinarność. Świat się zmienia a nieuk pozostaje nieukiem. To też kolejne osiągnięcie PiS czyli cham stał się dumny z tego że jest chamem. Zgadzam się z tym, że niepoważne jest wykorzystywanie aparatu państwa do walki z mniejszościami, zamiast rozwiązywać istotne dla obywateli problemy. Ale z g… bicza nie ukręcisz.

     • Mam pytanie, proszę odpowiedz. Jeśli poczuję się kobietą w wieku 59 lat to mam prawo odejść na emeryturę w wieku 60 lat ? Czy pan Michał Sz. – Margot – też dostanie emeryturę w wieku 60 lat ? Pytam, bo jestem zacofany według pana. Chciałbym się również dowiedzieć jak policja ma szukać poszukiwanego mężczyzny który uznaję się za kobietę ? Maja podać że szukają kobiety 180 cm wzrostu z brodą i muskulaturą ? Czy wtedy już ta osoba traci możliwość wyboru bycia facetem czy kobietą? I pytanie jaki areszt ? Kobiecy czy męski ? A sport ? Jak to wygląda? Bo ja w sumie jestem prawie pewien że do kadry żeńskiej w koszykówkę bym się załapał na pewno. Mogę się starać ? Oczywiście jeśli poczuje się kobietą. Czekam na odpowiedzi.

     • Problem określenia płci w zawodach jest bardzo stary ponieważ płeć to nie jest tylko sprawa prostej genetyki chromosomów XY. Problem poszukiwania osób wymaga jedynie taktu i kultury. Dla przykładu nie musimy mówić że poszukiwany jest czarnuch zamiast czarnoskóry , biały mężczyzna z Polski zamiast rasista z Polski. Te problemy są złożone i szeroko omawiane w literaturze a wystarczy czytać i się uczyć, zamiast próbować brylować ze swoją niewiedzą na forach.

     • Dziękuję, na tą chwilę nazwał mnie pan chamem – oczywiście nie wprost, ale potrafię czytać między wierszami. A po drugie, Michał Sz. to biały mężczyzna z Polski, czy taki komunikat pana by uraził ? Sam pan napisał

      “Dla przykładu nie musimy mówić że poszukiwany jest czarnuch zamiast czarnoskóry , biały mężczyzna z Polski zamiast rasista z Polski.”

      A więc, zamiast pisać “degenerat chcący się nazywać kobietą” mogę użyć biały mężczyzna z Polski ?

     • Zamiast tracić czas na czytanie między wierszami najlepiej spróbować czytać wprost a dokładnie o rzeczach o których zabiera się głos bez elementarnej wiedzy. Dyskusja stanie się rzeczowa i wszyscy na tym skorzystamy. Wtedy może stanie się jasne że to nie
      o nasze urażenie tu chodzi. Pozdrawiam i zachęcam do czytania.

     • Piękna ucieczka od mego pytania. Czytam wprost – zatrzymany Michał Sz. Czyli zatrzymany został mężczyzna – nieokreślonego koloru skóry. Zgadza się pan ze mną ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...